40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 17. haftası

Gebeliğin 17. haftası

 

Anne adayı artık 17. Haftaya girdiniz ve bu hafta sonunda rahminiz göbek deliğinizin 5-6 cm altına kadar uzamış durumdadır. İlerleyen gebelik haftalarında göbek deliğinin daha üstüne çıkacaktır.

Gebeliğin 17. Haftasında annede ne gibi değişiklikler olur.

Gebelikte çatlak oluşumuna dikkat Bu dönemde anne adayında karnın  büyümesi ile birlikte çatlaklara yavaş yavaş yatkınlık oluşabilir. Bu yüzden özellikle duştan sonra nemlendirici kremler kullanılabilir.

Gebelikte genetik testler

Bu haftaya kadar düşük riski olup, olmadığına dair incelemelere ağırlık verirken bu haftadan itibaren bebekte genetik bir sorun olup olmadığını araştırmaya başlıyoruz.

Bu testler içinde önemli olan iki test: Üçlü test ve dörtlü testtir.  Günümüzde yavaş yavaş üçlü test yerini dörtlü teste bırakmaktadır.Dörtlü tarama testi standart üçlü tarama testinin Down sendromlu bebek belirleme hassasiyetini arttırır.

Gebelikte dörtlü tarama testi

Dörtlü testte bebekte yapılan ölçümler ve anneden alınan kan değerlendirmesi ile birlikte bebeğin özürlü olma ihtimali matematiksel olarak hesaplanarak aileye bilgi verilir.

 

 Gebeliğin 17. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü ne kadardır.

Bu haftanın sonunda anne karnındaki bebeğin boyu 15-18 cm kilosu 180-200 gram civarındadır.

Gebelikte 17. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bebeğiniz bu dönemde tam olarak görünümünü almıştır. Bütün hatları belirgin bir hale geldiği için çok rahat bir şekilde cinsiyet hakkında bilgi verilir.

 Gebeliğin 17. Haftasında bebekte ne gibi değişikler olur

Bebeğinizin gelişmekte olan kemikleri için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu dönemde kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeniz önerilir. Bu haftada bebeğinizin dolaşım sistemi tam kapasite ile çalışmaya başladır. Bebeğinizin minik vücudu yavaş yavaş yağ biriktirmeye başlayacaktır.

 Bu haftanın önerileri

Hamileyken bacaklarınızda kramplar oluyorsa uzun süre ayakta kalmayın. Mümkün olduğu kadar sık, yan yatmaya çalışın. Esneme egzersizleri bu konuda yardımcı olabilir. Aynı zamanda kramp giren bölgede ısıtma yastığı kullanabilirsiniz , ama 15 dakikadan uzun kullanmayın. Bacaklarınızdaki kramplar başlamadan önce yararlı olması için bir diyetisyene başvurarak beslenme programınıza potasyum ekleyin. Potasyumdan zengin besinler kuru üzüm ve muz dur.

Gebeliğin 17. Haftasında hala bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz bu konuda endişelenmenize gerek yok ilk hareketi hissetmeniz gebeliğin 22. Haftasını bulabilir. Bu konuda detaylı bilgi için tıklayın.

Gebelikte vajinal duş yapmaktan kaçının

Doktorların çoğu hamileyken vajinanın içini yıkamamak gerektiği konusunda birleşiyorlar. Gebelik döneminde vajinal duş enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gebelikte 17. haftada baba adayına tavsiyeler.

Bayanlar bu dönemde oldukça duygusal olacaktır. Bu nedenle onları telkin etmek eşlerin işi olacaktır. Ve gerekli ek takviyeleri beylerin takip etmesi son derece önemlidir. Bunun yanı sıra bebekle konuşmaya başlamanız sizin de bebeğiniz ile bağ kurmanızı sağlayacaktır.

 

GEBELİĞİN 17. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

Bu Haber 935.813 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Elif dedi ki:

  16 haftada doktor bebeğimin cinsiyetine kız şüphem var dedi kesin bir şey söylemedi yanılma ola bilir mı acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar elif hanım doktorunuz bebeğinizin cinsiyet bölgesini net olarak göremediğinden bu şekilde tahminde bulunmuş olabilir.Bir sonraki kontrolde bebeğinizin duruşu uygun olursa cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

   1. Mine dedi ki:

    2li ve 3lü test sonuçları olumsuz çıkması durumunda neler yapılabilir? Tedavisi mümkün müdür?

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Mine hanım tarama testleri %100 kesin sonuç vermez.Bebekte olabilecek risk faktörünü gösterir.Kesin sonuç için tarama testinde çıkan sonuca göre amniyosentez veya genetik testi yapılmalı.

 2. Hülya dedi ki:

  12. Haftada cocuqun cinsiyetinin %90 erkek olduqunu öqrendim 18 haftaliqim şuan we tekrr baktircam ilk izlenim %90 oranla yanilma payi olabilir mi ??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hülya hanım doktorunuz büyük ihtimal ile 100 ihtimalden 90 ihtimal Erkek tahminde bulunmuş.Bu haftada bebeğin cinsiyet bölgesi geliştiği için bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

 3. Hülya dedi ki:

  18 haftalik qebeyim cocuqun hareketlerini hic hissetmiyorum bu sıkntı mi 22. Haftaya kadar normalmiş diyolar. İlk qebeliqim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hülya hanım doktor kontrollerinizde bebeğinizin gelişimi iyiyse endişe etmenize gerek yok.Anne karnında bebek hareketlerinin hissedilmesi 22. haftayı bulabilmektedir.

 4. Elif dedi ki:

  Merhaba hocam.Cinsiyetini çok merak.ediyorum 17 haftalik hamileyim özeldeki doktor ilk kıza benziyor dedi daha erken dedi sonra başka doktora gittim 16 haftalıkken bana bi çıkıntı var hala olusmams dedi 4 ayda cinsiyeti olusmazmi o çıkıntı nedir sizce ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım bebeğin duruşu uygun olduğu taktirde gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrason ile cinsiyet net olarak izlenebilir.Duruş pozisyonu uygun olmadığı taktirde ultrason muayenesinde cinsiyet bölgesi izlenemeyebilir.

  2. smye dedi ki:

   Aa dun bende doktora gittim aynisini bana dedi 😁😂 sonuc icin haftaya gdecem

 5. Evrim dedi ki:

  Benim son adet tarihim 25 nisan özele gittiğim doktor 15 haftalık diyo devletdeki dokdor16 haftalık diyo ben kaç haftalikfan takip edicem gebigimi ve kaç haftalık hamileyim yardımcı olirmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Evrim hanım ultrason cihazında farklılık olabilir. 1 haftalık farklılık sorun yaratmaz.Son adet tarihinize göre 15 hafta 4 günlük hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.

 6. Nuh dedi ki:

  Slm hocam eşim 16 haftalık hamile kahverengi akıntı oluyor diyor sizce bu normal midir hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kahverengi, pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuza bilgi verin.Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!

   ►Açık kırmızı taze kanamalar 1 ped ve üzeri

   ►Akıntıya kasık ağrısı

   ►İdrarda yanma

   ►Gri-beyaz renkte parça düşürme

   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 7. Zehra dedi ki:

  Merhaba hocam 16 hafta 6 gunluk gebeligim var doktora gittim doktor dedi cinsiyet belli deqil bu haftalarda belli olmazmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım bazen bebeğin duruşu uygun olmadığından ultrason muayenesi esnasında bebek cinsiyet bölgesini göstermez bu nedenle doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini görememiştir.

 8. Selma dedi ki:

  17 haftalık gebeyim bugün dr 4 tarama için ve genel kontrol için görmeye gittim dr hiccc konusmuyor sorarsam 2 kelime zor diyor sormazsam işi bitince iyi diyor o kadar ve bugün kontrolde bebisimi görüntüleyebilmek için çok aşırı karnima bastirdi soguk birseymi icsem sonra baksaniz dedim ama yok eli ve ultrason başlığı ile çok canım yandı evde karnima böyle bir baskı olsaydı dr gider birşey varmı diye kontrol ettirirdim moralim bozuldu inşaallah bebisimin birsey olmamistir soramadim yapmayin da diyemedim tekrar başka de gitsemmi

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Ayrıntılı ultrason taramaları 18-22. Haftalar arasında yapılır. Bebek su dolu bir kese içinde bulunmaktadır. Özellikle küçük haftalarda dışarıdan yapılan ultrason probu veya elle muayene ile baskı sırasında bebeğe bir zarar gelmez. Bebeğin pozisyonu uygun değilse probla bastırarak onu daha iyi görmeye çalışmışlardır. Merak etmeyin. İyi günler diliyorum.

   Radyoloji Uzmanı
   Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER

 9. Melek dedi ki:

  Merhaba hocam 16 haftalık hamileyim bebeğimde çok iyi çok şükür benim oruç tutmam bebeğe zararı olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bu durumu kontrollere gittiğiniz doktorunuza danışın.Aşağıdaki iki makaleyide okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-oruc-tutmak-bebege-zarar-verir-mi.html
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html

 10. Semos dedi ki:

  17 . haftadayim ikinci hamileligim bebegimin hareketlerini hisedemedim 62 kiloyla hamile kaldim su an 65 kilodayim boyum 160 sizce cokmu erken kilo almaya basladim bide ani bel agrilarim beni kilitliyo resmen bi sorunmu var sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin başlangıcındaki beden kitle indeksiniz 24.2 kg/m2 olup şişmanlığa yakın seviyededir. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9- 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Gebelik ilerledikçe bebeğin büyüme ve gelişmesi hızlandığından kilo alım hızınız artacaktır. Bu nedenle ilk trimesterde az kilo almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bel ağrılarınız gebelik kaynaklı olabilir. Yine de fizik tedavi uzmanı ile görüşebilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş.

 11. Şura dedi ki:

  Hamileliği 82kilo ile başladım simdi 17 haftalılik hamileyim ve 88 kiloyum kilom normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kilo alım hızınız yüksek. Son trimesterde bebeklerin büyüme ve gelişmesi hızlandığından kilo alım hızınız muhtemelen artacaktır. Bu nedenle beslenmenizi kontrol altında tutun. Ara öğün uygulayın, kalorisi yüksek boşa kilo aldıran hamur işleri, pilavlar, şerbetli tatlılar ve gazlı içeceklerden kaçının. Süt ürünleri yağsız, et ürünlerini yağsız tercih edin. Kızartmalardan kaçının, çorba, salata ve yeşillikleri tüketmeye ağırlık verin. 2.5 litre kadar su için, her gün yarım saat yürüyüş yapın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 12. Ozge dedi ki:

  Hocam merhaba,17.haftadayim ikiz gebelik
  Saclarimi boyatabilir miyim? Acici kullanilmadan bitkisel boya ile boyamak istiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım ilk trimesterden sonra organik boyalarla boyatmanızın bebeğe zararı olmaz.

 13. Damla dedi ki:

  17 haftalık hamileyim ve hemoroid cıktı anestol krem verdi kullanmamaya çalışıyorum ama dayanamıyorum agrım çok. Kullanmamda sakınca var mı acaba

  1. admin admin dedi ki:

   İlaçlar konusunda bebeğin organ oluşumunun yaşandığı ilk trimester çok önemlidir. İlk tirmesteri geçtiğinize göre, kadın doğum uzmanına danışmak kaydıyla diğer hekimlerin vereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Yine de değerlendirme yaparak mümkün olduğunca az ilaç kullanın.

 14. Seval dedi ki:

  Benim bebeğim 16 haftalık ultrasonda boyu 103 mm çıtkı sizce iyi mı yoksa kısa mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Normal görünüyor.Seval hanım boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz.Bu değerler haftasıyla uyumlu ise sorun yoktur.

 15. Sade dedi ki:

  Ben 16 haftalık hamileyim çok şiddetli mide ağrısı yanma ve şişkinlik oluyo midemde hiç kesilmiyo ne yemek yiyebiliyorum ne uyku uyuyabiliyorum ne yaparsam geçer

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, iyice büyüyen bebeğin mide ve diğer iç organları sıkıştırması, yorgunluk, düzensiz beslenme mide yanmasına neden olmaktadır. Mide yanması uzun süre aç kalmaktan, yağlı hamur işlerinden, kızartmalardan, acılı ekşili baharatlı gıdalardan da kaynaklanabilir. Bir süre bu gıdaları kesip hafif beslenmek, ara öğün yapmak, uzun süre aç kalmamak, suyu yemekle beraber değil öğün aralarında almak, yemekten hemen sonra uzanmamak rahatsızlığınızı biraz daha hafifletecektir. Pırasa, karnabahar, kuru baklagiller, turunçgiller gibi gıdalar şişkinlik yapabileceği için ya miktarını azaltın ya da tüketimini bir süre erteleyin. Yemekleri yavaş yeyin, iyi çiğneyin. Yemek yerken konuşmayın, sakız çiğnemeyin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Sade dedi ki:

    Çok teşekkürler bende o problem var aç kalıyorum çoğunlukla hiç iştahım yok çok az yiyorum oda midemin rahatsızlanmasına yetiyo bide hamilelik sürecinde 10 kilo verdim halada veriyorum zararı varmı bebeğin gelişiminde problem yokmuş

    1. admin admin dedi ki:

     Doğum öncesi boyunuzu, kilonuzu yazmamışsınız.Önerilerimizi dikkate alın bundan sonra şikayetleriniz azalırsa kilo alımınız normale girer.Şikayetleriniz ve kilo düşüsünüz devam ederse doktora başvurun.

     1. Sade dedi ki:

      1.64 boyum hamileliğe 67 kiloyla başladım şimdi 57 kiloyum

     2. admin admin dedi ki:

      Merhaba, bebeğiniz ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sizin vücudunuzdaki depolardan temin edecektir. Gebelikte kilo kaybı, beslenmede aşırı düzensizlik yaşanmadığı sürece sorun teşkil etmez. Genellikle ikinci trimesterde bulantılar azalır ve beslenme düzeni sağlandıktan sonra kilo kaybı biter, kilo alımı başlar. Bol su içmeye, günde 3 -4 köfte büyüklüğü kadar et ürünü, 3 porsiyon meyve 2 porsiyon sebze ve salata, 3- 4 bardak süt ürünleri tüketmeye gayret edin. Eğer besin ve sıvı alımı yetersizse mutlaka tıbbi tedaviye başvurun. Gebelikte aşırı sıvı kaybı bebek ve anne sağlığı açısından önemlidir. Bu trimester doktorunuz vitamin ve mineral takviyesi önerebilir.

      Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 16. Gamze dedi ki:

  Merhaba 15 aralıkta ilişki yaşadım. 1 ocakta regli olmam gerekirken 15 ocakta regli oldum. Şubat ayında hiç gecikmem olmadı ve 13 şubatta regli oldum ve her zamanki gibi kanamam oldu iki aydada. Mart ayında regli olmadım ve doktora gittim. Daha önce kist olduğu için reglilerim hep düzensiz oluyordu. Karından ve vajinal muayenede gebelik görmedi duphansol adlı ilacı verdi regli olmam için. 4 gün oldu ilaç biteli hala regli olmadım. vajinal ultrasonda sol yumurtalığı göremedi doktor fakat rahim temiz dedi ve adet söktürücüyle ağrı kesici verdi. Eğer hamile olsaydım 15. Hafta bitmiş olacaktı doktora gittiğimde. Böyle bir durumda ultrasonda gözükmeme durumu yoktur değil mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gamze hanım anlattıklarınıza göre kesinlikle hamile değilsiniz.

 17. Elif dedi ki:

  Ne denetimmis arkadaş ne zaman denetim bitiyor cevap bekliyoruz burada

  1. admin admin dedi ki:

   Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz net olarak cinsiyet konusunda bilgi verecektir.