40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 17. haftası

Gebeliğin 17. haftası

 

Anne adayı artık 17. Haftaya girdiniz ve bu hafta sonunda rahminiz göbek deliğinizin 5-6 cm altına kadar uzamış durumdadır. İlerleyen gebelik haftalarında göbek deliğinin daha üstüne çıkacaktır.

Gebeliğin 17. Haftasında annede ne gibi değişiklikler olur.

Gebelikte çatlak oluşumuna dikkat Bu dönemde anne adayında karnın  büyümesi ile birlikte çatlaklara yavaş yavaş yatkınlık oluşabilir. Bu yüzden özellikle duştan sonra nemlendirici kremler kullanılabilir.

Gebelikte genetik testler

Bu haftaya kadar düşük riski olup, olmadığına dair incelemelere ağırlık verirken bu haftadan itibaren bebekte genetik bir sorun olup olmadığını araştırmaya başlıyoruz.

Bu testler içinde önemli olan iki test: Üçlü test ve dörtlü testtir.  Günümüzde yavaş yavaş üçlü test yerini dörtlü teste bırakmaktadır.Dörtlü tarama testi standart üçlü tarama testinin Down sendromlu bebek belirleme hassasiyetini arttırır.

Gebelikte dörtlü tarama testi

Dörtlü testte bebekte yapılan ölçümler ve anneden alınan kan değerlendirmesi ile birlikte bebeğin özürlü olma ihtimali matematiksel olarak hesaplanarak aileye bilgi verilir.

 

 Gebeliğin 17. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü ne kadardır.

Bu haftanın sonunda anne karnındaki bebeğin boyu 15-18 cm kilosu 180-200 gram civarındadır.

Gebelikte 17. haftada bebeğin ultrason görüntüsü nasıldır?

Bebeğiniz bu dönemde tam olarak görünümünü almıştır. Bütün hatları belirgin bir hale geldiği için çok rahat bir şekilde cinsiyet hakkında bilgi verilir.

 Gebeliğin 17. Haftasında bebekte ne gibi değişikler olur

Bebeğinizin gelişmekte olan kemikleri için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Bu dönemde kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmeniz önerilir. Bu haftada bebeğinizin dolaşım sistemi tam kapasite ile çalışmaya başladır. Bebeğinizin minik vücudu yavaş yavaş yağ biriktirmeye başlayacaktır.

 Bu haftanın önerileri

Hamileyken bacaklarınızda kramplar oluyorsa uzun süre ayakta kalmayın. Mümkün olduğu kadar sık, yan yatmaya çalışın. Esneme egzersizleri bu konuda yardımcı olabilir. Aynı zamanda kramp giren bölgede ısıtma yastığı kullanabilirsiniz , ama 15 dakikadan uzun kullanmayın. Bacaklarınızdaki kramplar başlamadan önce yararlı olması için bir diyetisyene başvurarak beslenme programınıza potasyum ekleyin. Potasyumdan zengin besinler kuru üzüm ve muz dur.

Gebeliğin 17. Haftasında hala bebeğinizin hareketlerini hissetmediyseniz bu konuda endişelenmenize gerek yok ilk hareketi hissetmeniz gebeliğin 22. Haftasını bulabilir. Bu konuda detaylı bilgi için tıklayın.

Gebelikte vajinal duş yapmaktan kaçının

Doktorların çoğu hamileyken vajinanın içini yıkamamak gerektiği konusunda birleşiyorlar. Gebelik döneminde vajinal duş enfeksiyon oluşumuna neden olabilmektedir.Ayrıntılı bilgi için tıklayın.

Gebelikte 17. haftada baba adayına tavsiyeler.

Bayanlar bu dönemde oldukça duygusal olacaktır. Bu nedenle onları telkin etmek eşlerin işi olacaktır. Ve gerekli ek takviyeleri beylerin takip etmesi son derece önemlidir. Bunun yanı sıra bebekle konuşmaya başlamanız sizin de bebeğiniz ile bağ kurmanızı sağlayacaktır.

 

GEBELİĞİN 17. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİMLER – VİDEO

Bu Haber 845.068 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Melek dedi ki:

  Merhaba hocam 16 haftalık hamileyim bebeğimde çok iyi çok şükür benim oruç tutmam bebeğe zararı olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bu durumu kontrollere gittiğiniz doktorunuza danışın.Aşağıdaki iki makaleyide okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-oruc-tutmak-bebege-zarar-verir-mi.html
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html

 2. Semos dedi ki:

  17 . haftadayim ikinci hamileligim bebegimin hareketlerini hisedemedim 62 kiloyla hamile kaldim su an 65 kilodayim boyum 160 sizce cokmu erken kilo almaya basladim bide ani bel agrilarim beni kilitliyo resmen bi sorunmu var sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin başlangıcındaki beden kitle indeksiniz 24.2 kg/m2 olup şişmanlığa yakın seviyededir. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9- 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Gebelik ilerledikçe bebeğin büyüme ve gelişmesi hızlandığından kilo alım hızınız artacaktır. Bu nedenle ilk trimesterde az kilo almak daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Bel ağrılarınız gebelik kaynaklı olabilir. Yine de fizik tedavi uzmanı ile görüşebilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş.

 3. Şura dedi ki:

  Hamileliği 82kilo ile başladım simdi 17 haftalılik hamileyim ve 88 kiloyum kilom normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kilo alım hızınız yüksek. Son trimesterde bebeklerin büyüme ve gelişmesi hızlandığından kilo alım hızınız muhtemelen artacaktır. Bu nedenle beslenmenizi kontrol altında tutun. Ara öğün uygulayın, kalorisi yüksek boşa kilo aldıran hamur işleri, pilavlar, şerbetli tatlılar ve gazlı içeceklerden kaçının. Süt ürünleri yağsız, et ürünlerini yağsız tercih edin. Kızartmalardan kaçının, çorba, salata ve yeşillikleri tüketmeye ağırlık verin. 2.5 litre kadar su için, her gün yarım saat yürüyüş yapın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 4. Damla dedi ki:

  17 haftalık hamileyim ve hemoroid cıktı anestol krem verdi kullanmamaya çalışıyorum ama dayanamıyorum agrım çok. Kullanmamda sakınca var mı acaba

  1. admin admin dedi ki:

   İlaçlar konusunda bebeğin organ oluşumunun yaşandığı ilk trimester çok önemlidir. İlk tirmesteri geçtiğinize göre, kadın doğum uzmanına danışmak kaydıyla diğer hekimlerin vereceği ilaçları kullanabilirsiniz. Yine de değerlendirme yaparak mümkün olduğunca az ilaç kullanın.

 5. Seval dedi ki:

  Benim bebeğim 16 haftalık ultrasonda boyu 103 mm çıtkı sizce iyi mı yoksa kısa mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Normal görünüyor.Seval hanım boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz.Bu değerler haftasıyla uyumlu ise sorun yoktur.

 6. Sade dedi ki:

  Ben 16 haftalık hamileyim çok şiddetli mide ağrısı yanma ve şişkinlik oluyo midemde hiç kesilmiyo ne yemek yiyebiliyorum ne uyku uyuyabiliyorum ne yaparsam geçer

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, iyice büyüyen bebeğin mide ve diğer iç organları sıkıştırması, yorgunluk, düzensiz beslenme mide yanmasına neden olmaktadır. Mide yanması uzun süre aç kalmaktan, yağlı hamur işlerinden, kızartmalardan, acılı ekşili baharatlı gıdalardan da kaynaklanabilir. Bir süre bu gıdaları kesip hafif beslenmek, ara öğün yapmak, uzun süre aç kalmamak, suyu yemekle beraber değil öğün aralarında almak, yemekten hemen sonra uzanmamak rahatsızlığınızı biraz daha hafifletecektir. Pırasa, karnabahar, kuru baklagiller, turunçgiller gibi gıdalar şişkinlik yapabileceği için ya miktarını azaltın ya da tüketimini bir süre erteleyin. Yemekleri yavaş yeyin, iyi çiğneyin. Yemek yerken konuşmayın, sakız çiğnemeyin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Sade dedi ki:

    Çok teşekkürler bende o problem var aç kalıyorum çoğunlukla hiç iştahım yok çok az yiyorum oda midemin rahatsızlanmasına yetiyo bide hamilelik sürecinde 10 kilo verdim halada veriyorum zararı varmı bebeğin gelişiminde problem yokmuş

    1. admin admin dedi ki:

     Doğum öncesi boyunuzu, kilonuzu yazmamışsınız.Önerilerimizi dikkate alın bundan sonra şikayetleriniz azalırsa kilo alımınız normale girer.Şikayetleriniz ve kilo düşüsünüz devam ederse doktora başvurun.

     1. Sade dedi ki:

      1.64 boyum hamileliğe 67 kiloyla başladım şimdi 57 kiloyum

     2. admin admin dedi ki:

      Merhaba, bebeğiniz ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sizin vücudunuzdaki depolardan temin edecektir. Gebelikte kilo kaybı, beslenmede aşırı düzensizlik yaşanmadığı sürece sorun teşkil etmez. Genellikle ikinci trimesterde bulantılar azalır ve beslenme düzeni sağlandıktan sonra kilo kaybı biter, kilo alımı başlar. Bol su içmeye, günde 3 -4 köfte büyüklüğü kadar et ürünü, 3 porsiyon meyve 2 porsiyon sebze ve salata, 3- 4 bardak süt ürünleri tüketmeye gayret edin. Eğer besin ve sıvı alımı yetersizse mutlaka tıbbi tedaviye başvurun. Gebelikte aşırı sıvı kaybı bebek ve anne sağlığı açısından önemlidir. Bu trimester doktorunuz vitamin ve mineral takviyesi önerebilir.

      Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 7. Gamze dedi ki:

  Merhaba 15 aralıkta ilişki yaşadım. 1 ocakta regli olmam gerekirken 15 ocakta regli oldum. Şubat ayında hiç gecikmem olmadı ve 13 şubatta regli oldum ve her zamanki gibi kanamam oldu iki aydada. Mart ayında regli olmadım ve doktora gittim. Daha önce kist olduğu için reglilerim hep düzensiz oluyordu. Karından ve vajinal muayenede gebelik görmedi duphansol adlı ilacı verdi regli olmam için. 4 gün oldu ilaç biteli hala regli olmadım. vajinal ultrasonda sol yumurtalığı göremedi doktor fakat rahim temiz dedi ve adet söktürücüyle ağrı kesici verdi. Eğer hamile olsaydım 15. Hafta bitmiş olacaktı doktora gittiğimde. Böyle bir durumda ultrasonda gözükmeme durumu yoktur değil mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gamze hanım anlattıklarınıza göre kesinlikle hamile değilsiniz.

 8. Elif dedi ki:

  Ne denetimmis arkadaş ne zaman denetim bitiyor cevap bekliyoruz burada

  1. admin admin dedi ki:

   Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz net olarak cinsiyet konusunda bilgi verecektir.

 9. Elif dedi ki:

  Meb 16 haftalıkken doktor erkek dedi pipisini gördüm dedi simdi 17 haftadayım kendi doktorum da kız dedi ama bacakları kapalıydı birlesikti yani hangisine inanmalıyım kafam karıştı tekrar yanılma olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Bir sonraki doktor kontrolünde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz net olarak cinsiyet konusunda bilgi verecektir.

 10. lamiya dedi ki:

  Mrb doktor ben 16+5 hamileyim son gunler karnimda bi kipirti hiss ediyorum cogu insan deyil daha bebek deyildi sizce bebek ola bilir mi? Daha once hic boyle biwey olmadi

  1. admin admin dedi ki:

   Lamiya hanım anne karnında bebeğin hareketleri gebeliğin 16-22 haftası arasında hissedilmeye başlar.

 11. Elif dedi ki:

  Mrb ben 15 haftalıkken samsunda iyi bir doktora gittim kullandığım ilaçlar vardı demir ilacı decavit birde folik asit doktor bunları bırakmami söyledi bende bıraktım bebekte bunların eksikliği söz konusu olur mu kullanmalı mıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   İlaçları niçin kesmenizi söylediğini belirtmemişsiniz. Ancak doktorunuz önermişse bir nedene dayanarak kestirmiştir. Takibinizi yapan doktora bu takviyeleri kullanmadığınızı ve niçin kestiğinizi belirtin. Uygunsa, değişik vitamin mineral takviyeleri önersin. Uygun değilse bir diyetisyenle görüşerek, sizin ve bebeğinizin gereksinimi olan vitamin ve mineralleri gıdalardan ne kadar tüketerek karşılayabileceğinizi öğrenin. Bebek gelişimi hızlı olduğundan ve sizin ihtiyacınız da artmış olduğundan bazen gıdalarla gereksinimi karşılamak mümkün olamamaktadır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 12. Ezgi dedi ki:

  Merhaba ben 17 haftalık hamileyim doktorumum gebeliğin başlangıcından beri verdiği ilaçları kullanmadim çünkü kullanınca daha çok rahatsız oluyordum folik asiti sadece 30 gün kullandım sizce bebeğinde gelişiminde sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Özellikle ilk trimesterde alınması gereken folik asit takviyesi, bebeğinizin omur gelişimi ile alakalı olan Nöral Tüp Defekti dediğimiz bir hastalığa yakalanma ihtimalini düşürür. Bu hastalık toplumumuzda diğer toplumlara göre sık görülen bir hastalıktır. Bebek anne karnındayken, beyninden omuriliğine kadar uzanan bu yapı, döllenmeden itibaren bir ay içerisinde kapanır. Bu nedenle planlanan gebeliklerde gebe kalmadan önce kullanılması çok daha faydalı olacaktır. Eğer üçlü tarama testi yaptırırsanız, bu rahatsızlığa yakalanma ihtimali yüzdesel olarak tahmin edilebilecektir. Ayrıca kullanmanız gereken vitamin ve mineralleri düzenli kullanmaya çalışın. Eğer kullanmayacak bir durum oluşursa doktorunuza bilgi verin ve bir diyetisyenle görüşerek takviye almadığınız vitamin kaynaklarını beslenme programınıza ekleyin.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 13. Sevda dedi ki:

  Merrhaba 15+ 4 hamileyim folik asiti hamilelikten 3 4ay once kullandim hamile kaldigimi ogrendigimde doktorum yarim yarim icebilirsin demisti hala devam etmelimiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit kullanmanızda bir sakınca yok. Vücudunuz ihtiyacı olanı kullanır, fazla kısım idrarla beraber atılır. Depolanmaz. Yine de kontrolde vitamin ve mineral takviyelerini takibinizi yapan doktora danışın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 14. Burcuaydın dedi ki:

  Ben 17 haftalık hamileyim ve bir hafta öncesi bir anda su gibi kanamam oldu ertesi gün biraz daha az 3 gün sürdü ve geçti şimdi ise kasıklarımda belimde ağrı var çok şiddetli olmasada var ve kanamam da napmam gerekiyo acaba neden oluyo cevabınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim…

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.Değerlendirme gerekiyor.

 15. Övgü dedi ki:

  Merhaba ben 16+6 haftalık gebeyim henüz. Bebeğimi hissetmedim normal mi bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebek hareketleri 16-22. haftalar arası hissedilir.Kilolu bayanlar ve ilk hamileliği olanlar daha geç hissederler.

 16. Sevgi dedi ki:

  Merhaba
  17 haftalık hamileyim. Doktorum ikili test yapıldıktan sonra down sendrom riskinin düşük olduğunu söyledi. 4 lü test yapmaya gerek yok dedi. Ama bu konu da çok da huzurlu değilim. Risk düşük olsada 4 li testi yapmak gerekmiyor mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Tarama testleri %100 kesin tanı vermez.Doktorunuz dörtlü test yaptırmanıza gerek yok dediyse yaptırmayın.

 17. tugna dedi ki:

  Merhaba hocam.
  Bende anne adayiyim ama haftasini diyemiyorum. Zira SAT a gore 16 hafta 6 gunluk hamileyim ulturasyona gorede 17 hafta 6 gun. Onden gidiyor normalmidir. Kafam karisti simdi benim

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.

  2. admin admin dedi ki:

   Ultrasona göre 3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.Gebelik haftasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Gebeliğin 6,7,8,9. haftalarında yaptırdığınız ultrason çıktısı varsa buradan bakabilirsiniz.

 18. Ileyhan dedi ki:

  16+2 haftalik hamileyim ense kalinliginda doktorum erkeye benziyor dedi ama emin degilim dedi! Daha 4 hafta var birdaki kontrole dayanamam artik nasil anasam çinsiyetini ?iki oğlum var kiz benim hayalim kalb atişi 152 idi başkada demedi doktor 😞

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti bebeğin duruşu uygun olduğunda gebeliğin 16.haftasından itibaren net olarak izlenebilir.Doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net göremediği için tahminde bulunmuş.Bir sonraki ultrason kontrolünde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini kesin olarak söyleyecektir.

 19. melda dedi ki:

  17 haftalık hamıleyım bebegım soll gogsumun altnda acaba cınsıyet tahmını yapılablr mı

 20. Ela41 dedi ki:

  Yorum kac gunde denetleniyo

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz preeklampsi konusunda şüphelenmiş.Yakın doktor takibi altında olmalısınız.Gebelik takiplerinizi dopler ultrason deneyimi olan bir uzman ve mümkünse bir perinatolog tarafından yapılmasını öneririm.

 21. Ela41 dedi ki:

  :Merhaba ben 16+4 günlük hamileyim dörtlü tarama testi icin yapilan ultrason ve doppler de bebege giden sag ve sol uterin arterde notch (direnç) tespit edildi kagitta yazan boyut s/d:4.85
  On gunluk tansiyon ölçümü ve 24 saatlik idrar biriktirip getirmemi soylediler bebekte gelisim geriligi gebelik zehirlenmesi olabilecegini söylediler bu durum duzelirmi duzelmezse en kötüsü ne olabilir erken dogum yada bebegi kaybetmek sözkonusu olurmu lütfen yardim edin cok Üzgünüm

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz preeklampsi konusunda şüphelenmiş.Yakın doktor takibi altında olmalısınız.Gebelik takiplerinizi dopler ultrason deneyimi olan bir uzman ve mümkünse bir perinatolog tarafından yapılmasını öneririm.

  2. Cnnnn dedi ki:

   Ela hanım bende de aynı durum söz konusu. İnşallah sıkıntı yaşamadan yaptınız doğumunuzu.korkuyorum da baya süreçte neler yaşadınız bilgi verebilir misiniz

 22. Merve 53 dedi ki:

  Merhaba ben 4 buçuk aylik hamileyim ve cinsiyeti göstermedi bebeğimin kilosu 28kilo normal mi ve kaç aydan sonra cinsiyeti görebiliyoruz

  1. admin admin dedi ki:

   *Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren ultrasonda net olarak izlenebilir.Ultrason muayenesi esnasında bebeğin duruşu uygun olmadığı durumlarda bebeğin cinsiyetini tespit etmek aylarca gecikebilir.Bir sonraki ultrason muayenesinde bebeğinizin duruşu uygun olduğu taktirde doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini net olarak söyleyebilir.
   *Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Anne karnında bebekler gebeliğin son aylarında daha çok kilo alır.
   *BESLENME KONUSUNDA Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   *Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 23. ŞEYDA dedi ki:

  Merhaba doktor bey 16+3 günlükken doktorum bebeğe %80 kız dedi 18+3 günlük hamileyim kıza benziyo ama erkek dedi göbek bağı olabilir mi dedim olabilir dedi değişme olasılığı yüzde kaçtır

  1. admin admin dedi ki:

   Şeyda hanım doktorunuz bebeğinizin cinsiyetini ultrasonda net olarak izleyemediğinden bu şekilde söylemiş.Bir sonraki doktor kontrolünüzde bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz net olarak cinsiyeti söyleyecektir.

 24. zeynep nur dedi ki:

  merhaba hocam 17 haftalık hamileyim bebeğim ve ben çok sağlıklıyız ama bi sorunum var 1 ay önce falan eşimle ilişkiye girdiğimizde çok az kan geldi doktoruma danıştım bebekte bir sorun olmadığını rahimle ilgili bir sorun olabileceğini söyledi yine tekrarlarsa kendisine söylememi istedi ilişkiyi yasaklayabiliriz dedi. 4 gün önce yine eşimle ilişkiye girdiğimizde kan geldi doktora hala gidemedim. birde kan gelmesi ilişki esnasında ben eşimin üzerinde olursam geliyor o benim üzerimdeyken gelmiyor. ve sadece birkaç damla kan geliyor. bunun sebebi ne olabilir ve bebeğimde bi sorun varmıdır

  1. Merve dedi ki:

   Merhaba Zeynep Hanım en kısa zamanda lütfen doktorunuza başvurun 1 ay öncesine aynı sorunu bende yaşamıştım düşük tehlikesi var allahım acil şifalar versin inşallah sağlıklı bir şekilde kucağınıza almayı nasip eyler.
   Geçmiş olsun kardeşim

 25. gülten dedi ki:

  Merhabalar.hocam 2 li test sonucum trisomy 21için 1:635 nt 2 mm .bu sonuça göre amniyosentez yaptırmak gerekiyormu.Sizce risk yüksekmi bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim .iyi günler

  1. admin admin dedi ki:

   TEST değerlendirme veya İLAÇ tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde tespit edilen adet tarihine gör hesaplanır.Anne karnında bebeğin cinsiyeti Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Doktorunuz bebeğinizin genital organını net olarak gördüyse tespiti doğrudur.

 26. Bhr dedi ki:

  Mrb 17 haftalik gebeyim 51.5 kg ile hamile kaldım şimdi ise 52.7 kg yim az kilo almak gelişme g eriliginin göstergesi midir

 27. DERYA dedi ki:

  HAMİLELİĞE UYGUN BİR YÜZME HAVUZU BULDUNUZ MU ACABA ?

 28. Nurr dedi ki:

  Merhaba perşembe günü tarama testi yapıldı üçlü tarama sonuclarim dün çıktı ama doktorum olmadığı için gosteremedim tarama sonucu afp 35.6 çıktı referans aralığı ise 0-8 arası yazıyor internetten araştırdım pek iyi şeyler yazmiyor napmam lazim bi yardımcı olun lütfen 🙁 düşünmekten kafayı yemek uzereyim

 29. Nur dedi ki:

  Merhabalar tam 17 haftalık hamileyim afp 3 lu tarama testi yapıldı dün ama sonuçları bugün çıktı doktorum da bugün olmadığı için gosteremedim afp tarama sonucu 35.6 çıkmış çok yüksek çıkmış bunun bi zararı olur mu napmam lazım acil bi yardımcı olun lütfen 🙁

 30. Fatoş dedi ki:

  Decavit ferrum fort ve calcimax kullaniyorum bir aydir daha ne kadar kullanmam gerekiyor uzun süre kullanmanin bebege bi zarari olurmu

 31. Fatos dedi ki:

  Mrb ben 17 haftalik gebeyim 2li testimin sonucu iyi cikmisti doktor 3lu teste gerek yok dedi sizce bi sakinca olurmu doktorun davranışı doğru mu

 32. Berna dedi ki:

  Merhabalar
  Hamileliğimin 17. haftasına girmek üzereyim. Yüzmeye başlamamda herhangi bir sakınca var mıdır hocam?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelikte yürüyüş ve yüzme yapılabilecek en uygun spordur.Herhangi bir sakıncası olmaz.

  2. DERYA dedi ki:

   UYGUN YÜZME SALONU BULABİLDİNİZ Mİ ACABA

 33. Serife golcuk dedi ki:

  Merhaba 17 haftalık hamileyim ilk 4 ay mide bulantisi ve Kusma dan dolayı zofran zydis ve imuneks emetium(zencefil) kullandım
  16.hafta kontrolümde doktorum amnion sivisi nin biraz az olduğunu (35 mm)söyledi.Plasenta çok büyük diye de ekledi.
  2li tarama yaptirmamistim.Bu sıvı azligi beni endiselendiriyor.Sizin fikriniz nedir?
  Şimdiden tesekkurler

 34. Candan dedi ki:

  Iyi günler, bende 16+2 haftalık hamileyim 3 gün önce akşam lekelenme şekilde kanamam olduğunu farkettim, hemen dr gittik, idrar kültürü alındı ve utrasonla bakıldı çok şükür bebeğimin kalp atış sesini duydum dr hemen progestan ilacına başladı sabah 1 gece yatarken 2 adet alıyorum, o akşamdan sonra şükürler olsun kan şekilde lekelenmem olmadı fakat o günden beri kasıklarım çok ağrıyor özellikle sağ kasığım, dr takip edelim önümüzdeki hafta tekrar kontrol edeceğim dedi, endişe içindeyim kaç gündür sizce o akşam kan şekilde lekelenme ve bu kasık ağrısının nedeni ne olabilir

 35. Hilal dedi ki:

  Merhaba hocam ben 16 haftalik hamileyim uzandigimda bebeğimin kendini kastigini hissediyorum veya başka bişey mi bilmiyorum aciklarsaniz sevinirim

 36. Hatice dedi ki:

  Doktor bey 17 haftalık gebeyim sol karin yanimda kramp seklinde ağrım var nedeni ne olabilir birde ben orucumu ilk günden beri tutuyorum bebeğe bir zararı olur mu

 37. Leyla dedi ki:

  Selamun aleykum hocam.BPD,AC,FL Bunlar ne demek?Boyu kilosumu anlayamadim.Doktorun verdigi ultrason kagidinda bunlar hep yaziyor.Onlarin ne oldugunu aciklarmisiniz?

 38. ESRA dedi ki:

  Merhaba, Doktor Bey ben 16 haftalık hamileyim son bir haftadır karnımda bir sertleşme olduğunu hissediyorum. hamileliğimin ikinci ayında doktorum bana kasılmalarım olduğunu söyleyip bir fitil vermişti onu kullandım. bu sertleşmenın kasılmalarla bir ilgisi olabilr mi? Düşük tehlikesi gibi bir durumun söz konusu mu?

  Teşekkürler.

 39. Arya dedi ki:

  Merhaba 17 haftalık hamileyim folik asiti bu süreçte devamlı olarak kullanamadım ara ara kullandım bebeğime bir zararı varmıdır 😔

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit hamile kalmadan 3 ay önce başlanıp hamileliğin 13. haftasına kadar kullanılır.Beslenme listenizde yeşil yapraklı sebzeleri tükettiyseniz doğal olarak karşılamış olabilirsiniz.

 40. Ayla dedi ki:

  16,3 hamileyim belim ağrıyor karnımdan aşağı doğru sızlıyor ve cekiyor kusura bakmayın Türkçe iyi yazamıyorum

 41. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Bende plasenta çok aşağıda ve kan birikmişti plasentada kanamam oldu 11 gün hastanede yattım,

  Birinci sorum bunun zararları ney yani düşük yada erken doğum riski varmı ve nelere dikkat etmem gerekiyor
  İkinci sorumda uçakla yolculuk yapılırım bundurumda

  Tşkler

  1. Merhaba,
   Tüm gebeliklerin %0.5’inde plasenta previa görülebilmektedir. Ultrason ile bebeğin plasentasının yerleşim yeri ve invazyon derinliği saptanır. Plasenta rahim ağzına yerleşmişse tanı plasenta previadır. Plasenta rahim ağzını (serviks) tamamiyle kapatmışsa Total; kısmi olarak kapatmışsa Parsiyel; plasenta rahim ağzına yakın ama kapatmıyor ise Marjinal Plasenta Previa olarak adlandırılır. Bazı gebeliklerde ise plasenta rahimde alt segmente yerleşmiştir, ancak doğum kanalını kapatmaz. Bu tür yerleşim gösteren plasentaya “alt segment yerleşimli plasenta” denilmektedir ve bu durumun klinik olarak bir önemi bulunmamaktadır. Gebelik haftası ilerledikçe plasenta rahim ağzından uzaklaşmakta ve yukarı doğru çekilmektedir. Gebelikte 20. haftadan sonra rahmin büyümesine bağlı olarak plasenta üst kısma doğru çıkıp doğum kanalını açabilir. Tedavi tamamı ile gebenin vaginal kanama epizodlarının sıklığına, kanama miktarına ve gebelik haftasına bağlıdır. Mevcut durumunuzda aşırı fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden kaçınmanızı, sıvı tüketiminizi arttırmanızı, rahim kasılmalarına neden olabilecek bitki çaylarından uzak durmanızı ve doktorunuzun size verdiği ilaçları kullanmanızı öneririz. Gebelik haftanızı, ultrason bulgularınızı görmeden size gebelikteki riskleriniz hakkında bir danışmanlık verilmesi doğru olmaz. Gebelikte uçak seyahati yapılmasında bir sakınca bulunmamakla birlikte seyahat ile ilgili onayı gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanından almanız daha doğru olur.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  2. Ebru dedi ki:

   Ebru aynı şey başımdan geçti lütfen kendini yorma çok ayakta kalma . Mümkün oldukça dinlen yat otur . Hicbir sey bebeğin ve senin sağlığından önemli değil.

 42. ilknur dedi ki:

  Mrb hocam 4 aylık hamileyim memelekete gitmek istiyorum uçakla yolculuk bebek için tehlikeli mi

  1. admin admin dedi ki:

   Herhangi bir çoğul gebelik veya risk durumu yoksa hamilelikte uçak ile seyahat etmenin sakıncası yoktur.

 43. ilknur dedi ki:

  Hocam 4 aylik hamileyim mide bulantılarım ve kusmalarım devam ediyor ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Kusmalar aşırı şekildeyse hastanede bir kaç günlük serum tedavisi iyi gelebilir.Doktorunuza bu konuda danışın. 3. aydan sonra iştahta düzelme olması gerekir.Bulantı hala devam ediyorsa altında yatan başka neden kan ve idrar testleri ile nedeninin araştırılması gerekir.

   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 44. Hatice Kübra dedi ki:

  Hocam merhaba ben 4 aylık hamileyim ama ramazan girdiğinden beri hiç acıkmıyorum ilaç kullandığım için oruç tutmuyorum ama gün boyunca hiç yemek yemeden durabilirim o derece hiç canım yemek istemiyo korkuyorum nasıl bi hamilelik bu ayrıca hareketlerini de hissetmiyorum ne yapmalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Hatice hanım hamilelik döneminde azar, azar sık sık beslenmelisiniz.Kendinizi aç bırakmayın.Bol bol su tüketin.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 45. semra dedi ki:

  Hocam 5aylik hamileyim esim 24saatlik uzun bir yola benimle gitmek istiyor 13 aylık bebegimde var acaba uzun yola çıkmak tehlikeli olur mu cok korkuyorum hamileligimi etkilemesinden

  1. admin admin dedi ki:

   Semra hanım hamilelikte 24 saatlik karayolu tavsiye edilmez.Mümkünse uçak ile gidin.Bu sorunuzu durumunuzu en iyi bilen kontrollerinizi yapan doktorunuza sormanız daha sağlıklı olur.

 46. Şule dedi ki:

  16 haftalık hamileyim Bebeğinin kilosu 114 gr iyimi kilosu hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğinizin kilosu normal.Hamilelikte anne karnında bebeğin Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Aşırı yağlı, tatlı yüksek kalorili besinler yerine bebeğiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri kapsayacak şekilde beslenin.Düzenli yürüyüş ve egzerisz yapın.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 47. secilay dedi ki:

  Hocam cok stresliyim 2li tarama testinde bir sorun cıkmadı normaldi 4lü tarama testinde risk var dedi bu ne kadar dogru olabilir boyle birsey olsa ikili testde gözükmezmiydi şimdi tekrar başka bir hastanede 4lü test yaptırıcaz siz ne önerirsiniz??

 48. Cansu dedi ki:

  Bebeğimin BPD si 39.1 mm nesi oluyor 17 haftalık

 49. Cansu dedi ki:

  Bebeğimin BPD si 1.39 mm bu neyi olduğunu gösteriyor 17 haftalık

 50. Cansu dedi ki:

  Bebeğimin BPD si 39.1mm nesi oluyor çok merak ediyorum 17haftalık

 51. Ayşegül dedi ki:

  Bebeğimin BPD si 39.1mm ne demek olduğunu söylermisiniz 17 haftalık

 52. Ayşe türk dedi ki:

  Bebeğimin BPD si 39.1mm ne demek oluyor 17 haftalık

 53. Ayşe türk dedi ki:

  Bebeğimin BPD si 39.1mm bu ne demek 17 haftalık

 54. Ayşe türk dedi ki:

  Bebeğim 17haftalık 200grm kilosu normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım bebeğinizin kilosu normal.oy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz. Bu bilgiler haftası ile uyumlu ise tedirgin olmayınız.Aşırı yağlı, tatlı yüksek kalorili besinler yerine bebeğiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri kapsayacak şekilde beslenin.Düzenli yürüyüş ve egzerisz yapın.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 55. Güneş dedi ki:

  Merhabalar.16 haftalık hamileyim. İki gündür lekelenme tarzında kanamam var. Sebebi ne olabilir

 56. İsimsiz dedi ki:

  Gebeliğin 17. Haftasında bebeğinizin büyüklüğü ne kadardır.

  Bu haftanın sonunda anne karnındaki bebeğin boyu 18 cm kilosu 150 gram’dır.
  18. Haftada ise

  “yaklaşık 14-15 cm uzunluğunda ve 190-200 gr ağırlığına ulaştı.” Yazıyor nasıl oluyo bu ?

 57. merve dedi ki:

  Ben 16+4 haaftalık hamileyim. Büyük tuvaletim koyu yeşil gibi bunun nedeni nedir acaba

  1. Muazzez dedi ki:

   Kullandığınız demir ilacı yada d vitamini buna sebep oluyor

 58. Emine Ç. dedi ki:

  Merhabalar hocam. Ben 17haftalık hamileyim ve gayet saglıklı ve sorunsuz büyüyor bebegim.acaba oruç tutmamda bi sakınca var mı?

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  2. Meryem21 dedi ki:

   Herkeste 17haftalik hamile😊

 59. Aysegul dedi ki:

  Haklisiniz görulmedi veya dikkate alinmadi sanmistim tesekkur ederim❤

 60. mehtap dedi ki:

  Gebeliğin in 17.haftasındayım bebeğimin hareketlerini hisedemesemde dokunduğumda nerede olduğunu biliyorum şu dönem göbek deliğimin çok altında bu normalmi?

 61. Fidan dedi ki:

  Merhaba doktor bey 16 haftalik ikiz hamileyim sağ kasik tarafimda bir tepelesme oluyor gözle de görünür şekilde doktora gittiğimde o tarafta miyom olduğunu söyledi bebeklere zarari yok ama seni rahatsız edebilir dedi..bu haftalarda bebekler sağ yanimda tepelesme ye neden olurlar mi? miyom zaman zaman belirip zaman zaman kaybolur mu yada bu tepelesme bebeklerin hareketleri dolayisiyla mi ?

 62. Aysegul dedi ki:

  Farkli başliklar altinda bir kactane soru sordum hicbirisini cevaplamadiniz 😞

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşeğül hanım sitemize günlük 100 civarı soru şeklinde yorum gelmektedir.Bunların tamamını cevap vermemiz mümkün olmamakta ne yazıkki.Elimizden geldiğince yorumlara cevap vermeye çalışıyoruz.
   Üçlü tarama testi 16-22 haftalar arasında yapılmaktadır.

 63. Selin dedi ki:

  Slm hocam ben 12 haftalikta ikili test yaptirdim sonuclarim riskli cikti ve dna kan testi yaptirdim 2 hafta once bugun konturole gittigim zaman doktorum kanimda bebegin kanina %4 ulastiklarini ve sonuca ulasamadiklarini soyledi ve tekrar kan testi yaptirdim sonuclar temiz cikabilirmi

  1. Selin dedi ki:

   Hocam test sonuclarim
   PAPP+A 0,63 MLU/ML MOM 0,23
   HCGB 22,7 NG / ML MOM 0,53
   Risque yas 1.614
   Risque T21 1.251
   Risque combine de trisomie 21 1.89
   Trisomie13/18+CN 1.50

 64. aysegul dedi ki:

  Hocam merhaba
  17 haftalik hamileyim doktorum 20. Haftada kontrole cagirdi 3lu testde yapilacak 20. Hafta test için uygunmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Üçlü tarama testi uzmandan uzmana farklılık göstermekle birlikte 16-22 haftalar arasında yapılmaktadır.

 65. Neslihan hayta dedi ki:

  Merhaba hocam 2bebegime hamileyim şuan 17 haftalık doktorum bir kan degerini biraz yüksek çıkmış oda bebegim etkiliyor dedi tam olarak down sendromu demiyor ama gene de başka bir doktora yönlendirdi renkli ultrason da görmem lazım dedi sizce bişe olabilirmi. Yaşım 23

 66. Bulish dedi ki:

  Mrb ben 14.haftada doktora gittim ikili tarama için doktorum bebeğin ense kalınlığının ikili tarama testi için gerekli olan ölçüde edilmiş yapmadı 17. haftada çağırdı bu durum sizce normalmi

 67. Sibel dedi ki:

  Slm hocam ben 17 haftalik hamileyim ve 10 aylik bi kızım var onu emzirmeye ne zamana kadar devam edebilirim.cevap verirseniz çok sevinirim.

 68. Melek dedi ki:

  Sağolun hocam

 69. Melek dedi ki:

  Hocam yanlış anlattım ben kontrole gittim hemde 3 test yapmak iicin çağırdı doktor beni sıra beklerken hastaların biri karnindan su alcak diye söyledi bana bende dedim benim bildiğim karnından şu almaları için testte sorun çıkması lazim.diye korktum bende o yüzden size sorayım dedim

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun yok o zaman.

   1. Nuray dedi ki:

    Merhaba ben 17 haftalık hamileyim 1 hafta önce grip den durum verdiler değerlerde crp yüksek dedi doktor bu ne anlama geliyor

    1. admin admin dedi ki:

     Sorunuzu anlayamadın.Hangi değeriniz yüksek.

 70. Melek dedi ki:

  Bahara hastaneye gittiğimde kadın dedi ondan sordum Hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Amniyosentez yapılması gerektiğini mi ? Söyledi.

 71. Melek dedi ki:

  Bişey sordum ama silinmiş neden

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım tarama testleri sonuçlarında risk faktörü yüksek değilse amniyosentez yapılmasına gerek yok bunu nerden çıkardınız.

 72. Melek dedi ki:

  Ikili testte 3 testte çok güzel dedi doktor ben ginede merak ediyom

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım tarama testleri sonuçlarında risk faktörü yüksek değilse amniyosentez yapılmasına gerek yok bunu nerden çıkardınız.

 73. Melek dedi ki:

  17 haftalık hamileyim karnimdan amniyos sıvısı alincakmi merak ediyom

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım tarama testleri sonuçlarında risk faktörü yüksek değilse amniyosentez yapılmasına gerek yok bunu nerden çıkardınız.

 74. Sibel dedi ki:

  Mrb ben 17 haftalık hamileyim ve 10 aylik bi kizim var. Hamileyim ve kızımı emzirmeye devam ediyorum acaba bi sıkıntı olurmu.

 75. Bebeğim dedi ki:

  Merhaba hocam ben tüp bebek tedavisiyle 17 haftalık hamileyim. Hamile kalmadan panik atak geçirdim ve tedavi oldum. Şimdi paniğim çok kötü tekrardan tetikliyor sizce ne yapmalıyım ilaç kullanırsam bebeğime zarar verir mi? Panik atak geçirmem bebeğe zarar verirmi

 76. nihan dedi ki:

  Merhaba ben 17+4 gunluk hamileyim ucuncu gebeligim ilki normal ikicinsi sezaeyan oldu ve arasinda 1 sene var bunu seyarlanla yapmak istiyorum doktorum normalde olabilecegini soyledi sizin tavsiyeniz nedir

 77. Yasmin dedi ki:

  Merhabalar bugün hamileliğimin 17+5 ine girdim dr muayenesine gittiğimde mide sıvısını göremediğini haftaya görebileceğini ama kafamızın rahat olması için bizi daha üst bi dr un ultrasonda bakmasını tavsiye etti bizde eve gelip int ten araştırma içerisine girdik eşimle acaba yemek borusunun oluşumundamı bir sıkıntı var.bu bebeğin yemek borusu oluşumu kesin olarak ne zaman gelişimini tamamladığını söylermisiniz şimdiden çok tşk ederim

 78. hanife dedi ki:

  Merhaba ben 16haftalik hamileyim ilk hamile kaldığımda 55 kiloydum hiç kilo almadım karnımda çıkmadı bebegimde bi sıkıntı olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinizde bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumu ise endişe etmenize gerek yok.Bundan sonra beslenmenizde bebeğinize faydası olacak bol protein içeren et ,süt ,yumurta, balık ,tavuk tarzı gıdalar tüketiniz.Gebelikte örnek beslenme listesi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 79. emel dedi ki:

  mehaba ben 17 haftalık hamileyim doktorum bebeğin beyninde kist olduğunu söyledi bebeğimde kalıcı hasr oluştururmu yoksa geçermi çok endişeliyim cvp yazarmısınız teşekkür ederim

 80. İmren dedi ki:

  Merhaba 17 haftalığım ikiz gebeliğim var sol taraftaki bebeğim çok hareketli sol kasıgim da batmalar oluyo tekme mi atıyo anlayamıyorum

 81. Fatoş dedi ki:

  Merhaba hocam benim bebeğim 16hafta 6günlük 180 gr bebegim çok agrım var kasıklarımda ve belimde bide bulantım jiç kesilmedi devam ediyor hala aynı kilodayım doktorumuz bebegimi kıza benziyo dedi ama tam emin olamadığını söyledi yanılma şansı varmı acaba tam ne zaman kesin belli olur

 82. Zynp Byrm dedi ki:

  Merhaba;ben 17 haftalik hamileyim en son adetim 29 aralik 2015 di 8 subatta gittim 6 bucuk haftalik hamile oldugumu ogrendim fakat 2 hafta oncesinde 10 tane antibiyotik igne vurulmustum bogazlarimdaki iltihap nedeniyle hamilelikten haberim yoktu:-(acaba bi sıkınti problem olmusmudur???tskrler

 83. Elif Öztürk dedi ki:

  Merhaba Hocam 17+4 haftalik hamileyim ve doktorum bebeğimin eşinin aşağıda olduğunu söyledi bu durum nedir pekte bilgilendirmedi bende açıkçası tedirgin oldum ilk başlarda çok kanamam oldu teşekkürler

 84. bahar dedi ki:

  Merhaba Üçüncü hamileliğim ve 16 haftayı bitirdim. Bebeğim sürekli kasıklarımda duruyor ve yürükmekde zorluk çekiyorum nedeni nedir acaba. Bide neden hep kasıklarımda duruyor