Gebeliğin 19. haftası

26.06.2012
13.293
A+
A-
Gebeliğin 19. haftası

 

Günler ve haftalar ilerliyor. Bebeğiniz ve siz, akan zaman içerisinde doğuma bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Bebeğiniz her hafta, farklı becerilerini ve organlarını daha iyi şekilde geliştiriyor ve kendisini tam bir insan olma yolunda hızla hazırlıyor. 19. Hafta itibari ile bebeğinizdeki en güzel gelişme ise 5 duyu organını tamamen geliştirmiş olmasıdır.

Gebeliğin 19. Haftasında bebeğinizin boyu ve kilosu

Hamileliğin 19. Haftasına erişilmesi ile birlikte bebeğimiz yaklaşık 230 gram civarındadır. Bebeğiniz, doğuma kadar şimdikinin 15 katı büyüyecek.

Bebeğinizin cildini 15 ve 16. Haftalarda lanugo adını verdiğimiz tüyler kaplamaya başlamıştı. 19. Haftada ise bebeğinizin bu tüylerine verniks kazeoza denilen kaygan madde eklenir. Verniks kazeoza denilen beyaz peynirimsi madde bebeğin bütün cildini kaplar ve bebeğin cildini içinde bulunduğu sudan korur. Bebekler doğduğunda bu beyaz verniks kazeoza maddesi üzerlerinde görülür. Bebeklerin doğum esnasında ciltleriniz, aylarca su içinde kalmalarına rağmen buruşmamış olmasının nedeni ise işte bu kaygan maddedir.

19.haftada bebeğin eşi yani Plasenta büyümesini devam ettirir. Bebeğin eşi büyüdükçe bebeğin beslenmesi de kolaylaşır. Yine bu hafta eğer bebeğiniz bir kız ise yumurtalıklarında primitif yumurta hücreleri oluşmaya başlamıştır. Bebek bu hafta ile birlikte REM uykusuna geçer. Bazı uzmanlar bebeklerin bu uyku ile birlikte rüya görebilir durumda olduklarını da savunurlar. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanabilen bir durum değil sadece tahmini bir durumdur. Bebeğinizin 19. Haftada ayrıca damak yapısı ve süt dişleri taslakları oluşur. Bebeğinizin, doğum sonrası ısı ayarı için gereken yağ bebeğinizde birikmeye devam eder. Bebeğinizin fiziği de daha dengeli hale gelmeye başlar. Örneğin kolları ve bacakları birbirleri ile daha orantılı şekildedir.

 

Duyular

19.haftada bebeğinizin 5 duyu organı da gelişimini oldukça ilerletmiş durumdadır. Bebeğin işitme duyusu iyice gelişir, çok sayıda farklı sesleri duyabilir. Bu haftada bebeğinizin beyninde ki koku, tat alma, duyma, görme hatta dokunma duyuları gelişir. Kulakları sizi ve partnerinizi duyacak kadar gelişmiştir. 

Bebeğiniz bu haftada kasları hareket ettiren sinirlerin gelişmesi ve beyin ile olan iletişiminin gelişmesi üzerine istemli olarak kas hareketlerini yapabilir, örnek olarak başparmağını emmesi, başını hareket ettirmesi. Bebeğinizin parmak izi artık daha ayırt edici duruma geldi. Kendisi hala epey zayıf ama vücudu yağ depolamaya başladı ve gitgide daha da yağ alacak. 

Gebelikte 19. hafta da anne adayındaki değişim

Anne adayları artık bedensel değişiklerinde görülecek aniliklere kendilerini ruhsal açıdan hazırlamaya başlamalıdırlar. Bir hata sonra artık 6 aylık hamileliğe adım atacaksınız. Bu da sizin artık eski görüntünüze veda edeceğiniz anlamına geliyor.karnınız, göğüsleriniz ve kalçanızda büyüme genişleme kendisini daha net bir biçimde gösterecek. Karnınızın, meme dokunuzun ve bazı anne adaylarında kalçaların büyümesine bağlı olarak bu bölgelerde çatlaklar oluşabilir. Çatlayan cilt alanlarında kaşıntılar sıktır. Eğer cildiniiz kuru ise bu şikayet sizde daha fazla görülebilir.

19.hafta ile birlikte anne adaylarının ciltlerinde değişiklikler göze çarpar. . Bu değişiklikler gebelik hormonları ve gebeliğin mekanik etkileri (rahimin büyümesi) sonucu oluşurlar. Gebelik maskesi adı verilen alın, yanak, burun ve çenede yama tarzında kızarıklıklar özellikle güneşe aşırı maruz kalmanız durumunda belirginleşebilir. Her ne kadar kalıcı olmayan bu lekeler, giderilmesi de kolay olmayan lekelerdir. Bazı kadınlarda bu lekelerin giderilmesi hayli zaman almaktadır. Karnınızın büyümesiyle göbek çukurunuz da düzleşmeye başlar. Anne adaylarının birçoğunda kilo artışları ile beraber nefes almada yaşanan güçlükler kendisini gösterir. Bu dönemde büyüyen rahmin kasılmasına ilişkin hafif ağrılar olabilir. Yine rahmin büyümesiyle mideye baskı yapması sonucu reflü oluşabilir.

Bu hafta rahminiz göbek deliğinizin altına kadar gelmiş durumda. Bu da baskıyı daha fazla hissetmenize neden oluyor. Bu baskı çoğu kadında kasık ağrılarını meydana getiren bir etkendir. Bu haftalarda 3.5-5 kilo almış olabilirsiniz. Kilo aldıkça ağırlık merkeziniz değişmeye devam ediyor. Bu nedenden dolayı sırtınızda ağrı hissedebilirsiniz. Hamilelik öncesi sırt ağrısı çekenlerde bu ağrı daha da kötü olabilir. Yine bu hafta en fazla görülen şikâyetlerin başında baş dönmesi gelmektedir. Bu kan dolaşımının azalmasından dolayı olabilir, ağır hareket etmeye ve bol sıvı tüketmeye dikkat edin. Özellikle de geceleri bacaklara kramp girmesi 19. hafta da görülebilir. Bu rahatsız edici, acı verici olabilir, hatta geceleri sizi uykunuzdan uyandırabilir. Acıyı azaltmak için uyumadan önce bacağınıza masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Gebelikte 19. Haftada beslenme düzeni

Hamilelikte kilo alımını dengelemek ve daha sağlıklı bir beslenmeyi ortaya koymak için öğünleri çoğaltarak az ve sık yemek yemek gerekir. Gebelik süresince kesinlikle zayıflama amaçlı diyetler yapılmamalıdır.

Diyetiniz, dengeli bir kilo alma, sağlıklı besinleri tüketme ve gereksiz beslenmeden uzak durma üzerine programlanmış olmalıdır. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde almış olduğunuz kiloların büyük çoğunluğunu bir anda kaybetmiş olacaksınız.

Geriye kalan kilolarınızı ise düzenli beslenerek ve spor yaparak kolayca verebilirsiniz. Hamile olan bir kadının günlük kalori ihtiyacı ise ortalama 2500 civarındadır. Bebeğiniz ihtiyaçları olan besinleri sizin vücudunuzdan karşılar. Bu nedenle az yemek veya gerekli protein, vitamin ve mineralleri almamak önce size sonra bebeğinize zarar verecektir.

Gebelikte karşılaşa bileceğiniz sorunları iyi bilmeli ve hangi hadiselerle karşılaşırsam doktorumu aramalıyım sorusunun cevabını iyi bilmeliyiz:

 • Kanamamız olduğu takdirde
 • Yüzde ve parmaklarda yoğun şişliklerde
 • Bebeğin olağandışı hareket etmesinde
 • Şiddetli kusma ve ya yediğini hiç tutamama
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Herhangi bir yaralanma
 • Şiddetli karı ağrısı
 • Vajinadan gelen yoğun sıvı
 • Yüksek ateş
 • Ağrılı idrar
 • Görme de bozukluk

Gebeliğin 19. Haftasında anne adayına tavsiyeler

Öğün sayınızı sıklaştırın.

Baba adayına tavsiyeler

Eşinizi sık sık yürüyüşe çıkartın..

GEBELİĞİN 19. HAFTASI ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLER – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 237 YORUM
 1. blank Hatice dedi ki:

  Hocam merhaba 19+4 günlük hamileyim ama ara ara vajinaya tekme gibi hareket ve basınç hissediyorum bu normal mi acaba daha konturolumuze 2 hafta var da gitmelimiyim erken

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar hatice hanım
   bebek hareketlenmelerini ufak ufak hissediyor olabilirsiniz
   endişe etmeyiniz

 2. blank Selin dedi ki:

  Merhabalar 19 haftalık hamileyim ancak suyumun fazla olduğunu söyledi doktor takipte kalmamız gerekiyor dedi birde karnımın sağ tarafında sadece sürekli ağrı var bı riskmi acaba suyumun fazla olması

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Selin hanım
   Detaylı ultrasonunuzu ve zamanı geldiğin de şeker tarama tetkikinizi mutlaka yaptırmanızı öneririm
   Bunların sonucuna göre risk var mı yok mu ancak o zaman değerlendirilebilir

 3. blank Derya dedi ki:

  Merhaba Ben 19 haftalik hamileyim iliskiden sonra kan geldi bebegime bisey ollur mu endise etmeli miyim ?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar derya hanım
   en kısa zaman da doktorunuza başvurarak, ultrason kontrolü olmanızı öneririm

 4. blank bess dedi ki:

  Merhaba hocam.19 haftalık hamileyim bebeğimizde 12. hafta kontrollerinde mesane de büyüklük ve ense kalınlığı 2.7 cıktı fakat sonrasında tüm bulgular normale döndü.USG kontrollerinde hem mesane hem ensede herhangi bir problem gözükmüyor.Gelişim esnasında bu şekilde oluşup gerileyen bulgular normal midir? cvs yaptırdım o hafta ama hücre ürememesinden dolayı sonuclanamadı. Sizce usg de herhangi bir bulgu yokken yeniden aniyosentez yapılması gerekir mi?Teşekkürler

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.