reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 19. haftası

Gebeliğin 19. haftası

 

Günler ve haftalar ilerliyor. Bebeğiniz ve siz, akan zaman içerisinde doğuma bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Bebeğiniz her hafta, farklı becerilerini ve organlarını daha iyi şekilde geliştiriyor ve kendisini tam bir insan olma yolunda hızla hazırlıyor. 19. Hafta itibari ile bebeğinizdeki en güzel gelişme ise 5 duyu organını tamamen geliştirmiş olmasıdır.

Gebeliğin 19. Haftasında bebeğinizin boyu ve kilosu

Hamileliğin 19. Haftasına erişilmesi ile birlikte bebeğimiz yaklaşık 230 gram civarındadır. Bebeğiniz, doğuma kadar şimdikinin 15 katı büyüyecek.

Bebeğinizin cildini 15 ve 16. Haftalarda lanugo adını verdiğimiz tüyler kaplamaya başlamıştı. 19. Haftada ise bebeğinizin bu tüylerine verniks kazeoza denilen kaygan madde eklenir. Verniks kazeoza denilen beyaz peynirimsi madde bebeğin bütün cildini kaplar ve bebeğin cildini içinde bulunduğu sudan korur. Bebekler doğduğunda bu beyaz verniks kazeoza maddesi üzerlerinde görülür. Bebeklerin doğum esnasında ciltleriniz, aylarca su içinde kalmalarına rağmen buruşmamış olmasının nedeni ise işte bu kaygan maddedir.

19.haftada bebeğin eşi yani Plasenta büyümesini devam ettirir. Bebeğin eşi büyüdükçe bebeğin beslenmesi de kolaylaşır. Yine bu hafta eğer bebeğiniz bir kız ise yumurtalıklarında primitif yumurta hücreleri oluşmaya başlamıştır. Bebek bu hafta ile birlikte REM uykusuna geçer. Bazı uzmanlar bebeklerin bu uyku ile birlikte rüya görebilir durumda olduklarını da savunurlar. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanabilen bir durum değil sadece tahmini bir durumdur. Bebeğinizin 19. Haftada ayrıca damak yapısı ve süt dişleri taslakları oluşur. Bebeğinizin, doğum sonrası ısı ayarı için gereken yağ bebeğinizde birikmeye devam eder. Bebeğinizin fiziği de daha dengeli hale gelmeye başlar. Örneğin kolları ve bacakları birbirleri ile daha orantılı şekildedir.

 

Duyular

19.haftada bebeğinizin 5 duyu organı da gelişimini oldukça ilerletmiş durumdadır. Bebeğin işitme duyusu iyice gelişir, çok sayıda farklı sesleri duyabilir. Bu haftada bebeğinizin beyninde ki koku, tat alma, duyma, görme hatta dokunma duyuları gelişir. Kulakları sizi ve partnerinizi duyacak kadar gelişmiştir. 

Bebeğiniz bu haftada kasları hareket ettiren sinirlerin gelişmesi ve beyin ile olan iletişiminin gelişmesi üzerine istemli olarak kas hareketlerini yapabilir, örnek olarak başparmağını emmesi, başını hareket ettirmesi. Bebeğinizin parmak izi artık daha ayırt edici duruma geldi. Kendisi hala epey zayıf ama vücudu yağ depolamaya başladı ve gitgide daha da yağ alacak. 

Gebelikte 19. hafta da anne adayındaki değişim

Anne adayları artık bedensel değişiklerinde görülecek aniliklere kendilerini ruhsal açıdan hazırlamaya başlamalıdırlar. Bir hata sonra artık 6 aylık hamileliğe adım atacaksınız. Bu da sizin artık eski görüntünüze veda edeceğiniz anlamına geliyor.karnınız, göğüsleriniz ve kalçanızda büyüme genişleme kendisini daha net bir biçimde gösterecek. Karnınızın, meme dokunuzun ve bazı anne adaylarında kalçaların büyümesine bağlı olarak bu bölgelerde çatlaklar oluşabilir. Çatlayan cilt alanlarında kaşıntılar sıktır. Eğer cildiniiz kuru ise bu şikayet sizde daha fazla görülebilir.

19.hafta ile birlikte anne adaylarının ciltlerinde değişiklikler göze çarpar. . Bu değişiklikler gebelik hormonları ve gebeliğin mekanik etkileri (rahimin büyümesi) sonucu oluşurlar. Gebelik maskesi adı verilen alın, yanak, burun ve çenede yama tarzında kızarıklıklar özellikle güneşe aşırı maruz kalmanız durumunda belirginleşebilir. Her ne kadar kalıcı olmayan bu lekeler, giderilmesi de kolay olmayan lekelerdir. Bazı kadınlarda bu lekelerin giderilmesi hayli zaman almaktadır. Karnınızın büyümesiyle göbek çukurunuz da düzleşmeye başlar. Anne adaylarının birçoğunda kilo artışları ile beraber nefes almada yaşanan güçlükler kendisini gösterir. Bu dönemde büyüyen rahmin kasılmasına ilişkin hafif ağrılar olabilir. Yine rahmin büyümesiyle mideye baskı yapması sonucu reflü oluşabilir.

Bu hafta rahminiz göbek deliğinizin altına kadar gelmiş durumda. Bu da baskıyı daha fazla hissetmenize neden oluyor. Bu baskı çoğu kadında kasık ağrılarını meydana getiren bir etkendir. Bu haftalarda 3.5-5 kilo almış olabilirsiniz. Kilo aldıkça ağırlık merkeziniz değişmeye devam ediyor. Bu nedenden dolayı sırtınızda ağrı hissedebilirsiniz. Hamilelik öncesi sırt ağrısı çekenlerde bu ağrı daha da kötü olabilir. Yine bu hafta en fazla görülen şikâyetlerin başında baş dönmesi gelmektedir. Bu kan dolaşımının azalmasından dolayı olabilir, ağır hareket etmeye ve bol sıvı tüketmeye dikkat edin. Özellikle de geceleri bacaklara kramp girmesi 19. hafta da görülebilir. Bu rahatsız edici, acı verici olabilir, hatta geceleri sizi uykunuzdan uyandırabilir. Acıyı azaltmak için uyumadan önce bacağınıza masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Gebelikte 19. Haftada beslenme düzeni

Hamilelikte kilo alımını dengelemek ve daha sağlıklı bir beslenmeyi ortaya koymak için öğünleri çoğaltarak az ve sık yemek yemek gerekir. Gebelik süresince kesinlikle zayıflama amaçlı diyetler yapılmamalıdır.

Diyetiniz, dengeli bir kilo alma, sağlıklı besinleri tüketme ve gereksiz beslenmeden uzak durma üzerine programlanmış olmalıdır. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde almış olduğunuz kiloların büyük çoğunluğunu bir anda kaybetmiş olacaksınız.

Geriye kalan kilolarınızı ise düzenli beslenerek ve spor yaparak kolayca verebilirsiniz. Hamile olan bir kadının günlük kalori ihtiyacı ise ortalama 2500 civarındadır. Bebeğiniz ihtiyaçları olan besinleri sizin vücudunuzdan karşılar. Bu nedenle az yemek veya gerekli protein, vitamin ve mineralleri almamak önce size sonra bebeğinize zarar verecektir.

Gebelikte karşılaşa bileceğiniz sorunları iyi bilmeli ve hangi hadiselerle karşılaşırsam doktorumu aramalıyım sorusunun cevabını iyi bilmeliyiz:

 • Kanamamız olduğu takdirde
 • Yüzde ve parmaklarda yoğun şişliklerde
 • Bebeğin olağandışı hareket etmesinde
 • Şiddetli kusma ve ya yediğini hiç tutamama
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Herhangi bir yaralanma
 • Şiddetli karı ağrısı
 • Vajinadan gelen yoğun sıvı
 • Yüksek ateş
 • Ağrılı idrar
 • Görme de bozukluk

Gebeliğin 19. Haftasında anne adayına tavsiyeler

Öğün sayınızı sıklaştırın.

Baba adayına tavsiyeler

Eşinizi sık sık yürüyüşe çıkartın..

GEBELİĞİN 19. HAFTASI ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLER – VİDEO

Bu Haber 729.940 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Esma dedi ki:

  Hafta hafta hamilelikten çok memnunum sayenizde bebeğimi adım adım takip ediyorum.Bebegim 19.haftada cinsiyeti de erkek 😊

 2. Selin dedi ki:

  Merhaba 19 haftalık hamileyim akşamdan akşama içmem gereken multi vitamini (calcivyte 1200 mg) akşam sabah içtim yanlışlıkla bir zararı olur mu ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar selin hanım
   multivitamin haplarının fazla kullanılması durumunda herhangi bir zararı yoktur, artık günde bir defa kullanmaya başlayabilirsiniz

 3. Ptee dedi ki:

  Çöl teşekkür ederim inanın çok aydınlattınız.soru sormama bile gerek kalmadan yazdıklarınızı okudum teşekkürler allah razı olsun

 4. Humeyra dedi ki:

  Merhaba! Hocam ben gecen hafta gitim doktora 14 haftalık olmm gerekırken doktor bebegin gelişimi önde 17 haftalık hamilesin dedi gelişiminin 3 haftanonde olması dogumu da öne alırmı

  1. admin admin dedi ki:

   Şayet ilk defa ultrasona giriyorsanız son adet tarihi yanlış olabilir. Bu haftalarda ultrason ölçümü gebelik yaşını 7 gün hata ile söyleyebilir.Eğer 1 den fazla ultrasona girdiyseniz 2 hafta sonra ultrason tekrarı yapılsın.Eğer gebelik 19 hafta bulunursa doğum tarihi ultrasona göre planlansın diyorum.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 5. Gul dedi ki:

  Cok güzel😍

 6. Mine dedi ki:

  Eşimle birlikte her hafta makalenizi ve yorumları büyük bir zevkle okuyoruz. Paylaşımlarınız ve yorumları cevaplama gibi hizmetlerinizden dolayı teşekkür ederiz.

  1. admin admin dedi ki:

   Allah hayırlısı ile bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin.

 7. Hacer dedi ki:

  İyi günler hocam 19+5günlük hamileyim ikinci hamileliğim 60kiloyum bebeğimin kımıldadıgını hiç hissetmiyorum neden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hacer hanım anne karnında bebek hareketlerinin hissedilmesi 22.-23. haftayı bulabilmektedir.Doktor kontrollerinizde bebeğin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.

 8. MİRAY dedi ki:

  hocam merhaba 24+4 günlük hamileyim kan grublarımızı dr a yanlış söylemişim detaylı ultrasyona girdiğimizde kan grublarımızı da verdik kan uyuşmazlığı olduğu söylendi benim Arh- eşimin ise 0rh+ neler yapmamız gerekiyor ve bebeğimin sol böbrek çapı 4.5mm çıktı dr normal olduğunu belirtti ileri ki dönemde bizim için bir sorun olur mu ?

 9. Ayse dedi ki:

  19 haftalik hamilelikte 4 tarama testi yapıldi ve tedayli ultroson istendi yaptırdık bebeğin bobreginde sıvı var dediler karından şu alınması gerekiyormuş sence yaptirmalimiyiz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, geçmiş olsun. Bebeklerin böbreğinde bazen sıvı görülebilir. 10 mm’e kadar normal sınırlar içinde değerlendirilmektedir. Tek başına böbrekte sıvı birikimi amniyosentez endikasyonu değildir. Ek olarak başka bir bulgu daha olması gerekir. Eğer ek bulgu yoksa amniyosentez gerekmez, ultrasonla takip önerilir. Sağlıklı bir gebelik diliyorum. İyi günler…
   Dr. Rengin TÜRKGÜLER
   Radyoloji Uzmanı

 10. Funda dedi ki:

  Merhabalar ikinci hamileligim 19 haftalık hamileyim henüz hareketlerini hissetmiyorum normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Funda hanım gebelikte bebek hareketleri 16-22. haftalarda hissedilir.Kilolu hamilelerde geç hissedilebilir.

 11. Cagla dedi ki:

  Merhaba, 18+4 haftalık hamileyim. İkili tarama testi yaptırdım temiz çıktı 20 haftalık iken yapılacak olan 4 lü tarama testini yaptırmalı mıyım? 4 lü taramanın amacı nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çağla hanım tarama testleri risk faktörünü gösterir. %100 doğruluğu yoktur.Bu konuda doktorunuza başvurun.

 12. nesrin dedi ki:

  Mrb hocam 17+2günlük hamileyim doktor erkege benziyor dedi ama yani sonra ki hafta gel net olur bakalım demedi acaba dogruluk payı ne kadardır çok merak ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nesrin hanım doktorunuz cinsiyet bölgesini net olarak göremediği için tahminde bulunmuş herhalde.Bir sonraki kontrolde bebeğinizin duruşu uygun olursa cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

 13. Esma dedi ki:

  Merhabalar ben 19 haftalık hamileyim ve bebeğimin hareketlerini oldukça yoğun hissediyorum hareket etmeye başladığında tekmelerini dışardan da göre biliyorum bazen uykudan bile uyandırıyor eşim kilomdan dolayı hissettiğimi söylüyor ben 64 kiloyum bu kadar sert tekme vurması ve hareketli olması normal mi ilk gebelik olduğu için biraz endişeliyim bazende karnım taş gibi sertleşiyor acaba bu bir sorun mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esma hanım bebeğin hareketli olması istenilen bir durumdur.

 14. Adalet dedi ki:

  Merhaba, 19 haftalık hamleyim. 20. haftada büyük ultrasona girmek gerekiyormus acaba buna gitmesem bebeğim için bir sıkıntı olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba. 20. Haftada yapılacak ultrason, bebeğinizde olası anormalliklerin tespiti için gereklidir. Bu sayede bebekte yaşamla bağdaşmayacak bir anomali olup olmadığına bakılır. Bazen de tedavi edilir bir problem olup olmadığı tespit edilir. Bu kadar imkan varken son ana kadar beklemeyi tercih ediyorsanız bu sizin seçiminiz olur tabii ki. Benim önerim; ayrıntılı gebelik ultrasonunuzun konusunda deneyimli bir radyolog tarafından yapılmasıdır. Sağlıklı günler diliyorum.
   Uzm.Dr.Rengin TÜRKGÜLER
   Radyoloji Uzmanı

 15. meral dedi ki:

  tekrar mrb hocam ama duruma baktgmda 20 haftalik olunca 6.aya giriliyomus yanls miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meral hanım gebelik takibi ay hesabıyla değil hafta hesabıyla yapılır bu konuyu kafanızı takmanıza gerek yok. Hamilelik 280 gün = 40 hafta = 9 ay 10 gün olur. 1 ay 30 günden hesaplanır
   Bilgi amaçlı olarak 20 haftalık hamilelik = 140 günlük olur = 4 ay 20 günlük hamilelik olur.

 16. meral dedi ki:

  hocam mrb 20 hafta ya girecm tam olarak kac aylik oluyo kaca giriyorm

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meral hanım gebelik haftası ay hesabıyla değil hafta hesabıyla takip edilir.
   19 haftalık gebelik = 133 günlük = 4 ay 13 günlük hamile oluyorsunuz.

 17. Merve sağlam dedi ki:

  Merhabalar bende 19 haftalık hamileyim bebeğimi daha hissetmiyorum ve günde kaç dakika yürüyüş yapmam gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım ilk hamileliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi 22. haftayı bulabilmektedir.Doktorunuz tarafından herhangi sakınca görülmediği taktirde günlük 30 dakika yürüyüş yeterlidir.

 18. Tuba dedi ki:

  Meraba bn 19haftalik hamileym ama basta doktora kan gurubumun o rh – demistm ama smdi ogrendim a rh + mis napicam bilmiyrm yardimci olurmusunuz
  Esimle kan guruplarimiz ayni kan uyusmazligi olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Tuba hanım Kan uyuşmazlığı anne adayının Rh(-), baba adayının Rh (+) olması durumudur.Doktorunuza doğru olan kan grubunuzu bildirin.

 19. inci dedi ki:

  Merhaba hocam..19+1 haftalık hamileyim..ultrason ölçümlerim EFW:316g EFW-GA:19w5d BPD:4.41cm HC:16.37cm AC:15.71cm FL:2.89cm bunlar normal değerler mi ve tam olarak bebeğimin boyu ve kilosu nedir.pek anlamıyorum da terimlerden.:) ve birde denize girmekte herhangi bir sakınca var mı acaba..şu ana kadar gebeliğimde hiçbir sorun yaşamadım çok şükür..bir sakınca yoktur umarım..teşekkür ederim şimdiden

 20. mutlu dedi ki:

  Bn tarlada calisiyorum 18 haftalik hamileyim cocugumun hareketlerini hissetmiyorum dogal mi bu ve calismmda sakinca varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mutlu hanım ilk hamileliklerde ve kilolu anne adaylarında bebek hareketlerinin hissedilmesi gebeliğin 21-22. haftasını bulabilmektedir.Doktorunuz tarafından çalışmanızda bir sakınca görülmediyse çalışabilirsiniz.

 21. inci dedi ki:

  CEVAP VERİN LÜTFEN

 22. Nur hale dedi ki:

  Merhaba 19 haftalık hamileyim başım çok dönüyor ne yapabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Baş dönmesi düzensiz beslenme, halsizlik, yorgunluk, sıvı yetersizliği, düşük tansiyon ve kardiyolojik problemlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu durumları gözden geçirin, yeterli ve dengeli beslenmeye çalışın. Taze sebze ve meyvelere ağırlık verin. Bol su için. Ayaklarınızı kalp hizasından yukarı uzatarak dinlenin. Normal tempoda günde 20 dakika kadar yürüyüş yapın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 23. Halime dedi ki:

  Merhaba ben gebeliğimin 19. haftasindayim ilk gebeliğim. Gebelik öncesinden olan ve gebelikle beraber şiddetlenen iki meme dış hemoroid var bunun için napabilirim evvelden kullandığım krem ve diger ilacı kullanamıyorum yardımcı olabilir msiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, gaytanın atılmasını kolaylaştırmak için bol su içmek, lif ağırlıklı beslenmek ( çorbalar, kuru baklagil, meyve sebze, yulaf, tam tahıllı ekmek, bulgur gibi), kabızlık yapan gıdalardan uzak durmak ( muz, ayva, patates, pirinç, beyaz ekmek, çok çay,kahve, abur cubur gibi) gerekir. Kefir tüketin. Kuru kayısı, incir, kuru erik gibi meyveleri suda bekletip hem suyunu için hem meyveleri yiyin. Her gün yarım saat yürüyüş yapın. Gebe olduğunuzu bildirerek, genel cerrahi bölümü ile görüşmenizi tavsiye ederim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Halime dedi ki:

    Teşekkür ederim çiğdem hanım. Belirtmiş olduklarınızı yerine getireceğim:)

    1. admin admin dedi ki:

     İnşallah şikayetleriniz azalır.

 24. Elif dedi ki:

  Mrb 19 haftalık gebeyim ve midem çok yanıyor doktor kontrolume bi hafta daha var ne yapmalıyım ve neden olur bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, iyice büyüyen bebeğin mide ve diğer iç organları sıkıştırması, yorgunluk, düzensiz beslenme mide yanmasına neden olmaktadır. Mide yanması uzun süre aç kalmaktan, yağlı hamurlu mayalı gıdalardan, kızartmalardan, acılı ekşili baharatlı gıdalardan da kaynaklanabilir. Bir süre bu gıdaları kesip hafif beslenmek, ara öğün yapmak, uzun süre aç kalmamak, suyu yemekle beraber değil öğün aralarında almak, yemekten hemen sonra uzanmamak rahatsızlığınızı biraz daha hafifletecektir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 25. lamiya dedi ki:

  Hocam 18+3gunluk hamileyim ilk hamileliyim bebeyin hareketini ne zaman hiss ede bilirim arada kipirti hiss edirem bebek hareketi mi?tam bilemiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Lamiya hanım ilk hamileliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi gebeliğin 22-23. haftasını bulabilmektedir.

 26. Zehra dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet günüm 20 12 2016.test yaptim pozitif cikti sonra kanamam oldu leke leke doktora gittim ultrasyonda bebek gözükmedi 3gpn sonra tekrar gittim bebeyi gözüktü normalde ben kac haftalik hamileyim birde hastalandim bildigimiz adet görür gibi doktor kanbirikintisi oldugunu söyledi bebek düsebilirmi hocam bu 4ncü hamileligim tesekkür ederim simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Kanama varsa düşük tehlikesi olabilir.Takip altında olmalısınız. Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bebeğin kalp atışları izlenmesi olumlu.Doktorunuzun önerilerine uyun.Kontrollerinizi ihmal etmeyin. Son adet tarihinize göre 9 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.

 27. Yağmur dedi ki:

  Merhabalar 19+1günlük hamileyim bazı sorunlardan dolayı Uşak-Iğdır-Erzurum arasında gidip gelmek zorunda kaldım bu yüzden sabit bi doktorum olmadı ama her gittiğim yerde bi doktora gittim ikili tarama testi yaptırdım iyi çıktı daha sonra16.haftada gittim cinsiyetini söyledi kafası kolları gibi bazı ölçümler yaptı herşey gayet iyi dedi ama üçlü dörtlü tarama diye birşey varmiş hiç bahsetmedi araştırdım ayrıntılı ultrason diye birşey varmiş onu yaptırmalıymıyım birdahakine doktora kaçıncı haftada gitmeliyim

 28. Yasemin dedi ki:

  Merhaba ben 19 haftalık hamıleyım en son doktora 15 haftalıkken gittim herşey yolundaydı ama halen bebek hareketlerini hissetmiyorum normal mi endişelenmeye başladım

 29. selcan dedi ki:

  Mrb.ben 19 haftalik hamleyim dün gece çok hafif pembemsi kanama oldu bi tehlikesi var mı acaba ? Ulasim olmadigi ici doktora bir gün sonra gideceğim.bir günluk gecikme bebekte ihale neden olabilir mi ? Birde çoğu zaman akıntım oluyor …lütfen acil cevap verirseniz sevijirim

 30. Esin dedi ki:

  Mrhabalar bn 19 haftalık hamileyim devlet hastanesinde cocugun cinsiyetini arkası dönük ve bacakları kapalı oldu için göremediler 4gun sonra özele gittim bana cocuk kemikleri cok iri ama kız dediler sizce yanılma payı varmıdır. Cevap verirmisiniz şimdiden teşekkürler.

 31. Esin dedi ki:

  Mrhabalar bn 19 haftalık hamileyim devlet hastanesinde cocugun cinsiyetini arkası dönük ve bacakları kapalı oldu için göremediler 4gun sonra özele gittim bana cocuk kemikleri cok iri ama kız dediler sizce yanılma payı varmıdır.

 32. Elif dedi ki:

  Merhaba 19 haftalik gbeyim bir haftadir kasik ve bel agrim var normal mi ? idrarimda yanma yok ama enfeksiyon olabilir mi?

 33. Merve dedi ki:

  İyi günler 19 haftalık hamileyim çok kötü bulantım var geçmiyor yemek borumda iltihap oluşmuş tahrişten dolayı bu iltihap bebeğe zarar verir mi çok korkuyorum 🙁

 34. hatice dedi ki:

  merhabalr 19 haftalik hamileyim bas donmesi ve asiri bas agriyla hastaneye gitiim acil ve mr koydular ve sonuc kulagimda vertigo denilen bir hastaliktan dolayi butun bunlar olmus peki bu tur haslikligin bebegime herhangi bir zarar vermismidir yada verirmi cevaplarsaniz sevimirim iyi gunler

 35. Gulay dedi ki:

  Merhabalar ben 19 haftaya girdim bu gun ve hamileligim adet tarihine gore bir hafta gec gosteriyor ultrasyonda bu normalmi.

 36. ayse dedi ki:

  merhaba ben 19 haftalıgım ellerimde uyusma oluyo. birde göbek deligimden sıvı geliyor ama agrı yok, ne yapmalıyım. bebegimin gelişimi normal

  1. admin admin dedi ki:

   TEST değerlendirme veya İLAÇ tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz.

   Tarama testlerinde bulunan risk faktörünün doğruluğu amniyosentez ile kesinleşir.Amniyosentez kesin sonuç verir. 1/200 düşük ihtimali vardır.Amniyosentez yerine kandan yapılan genetik testte yüksek oranda doğruluğu vardır fakat maliyeti pahalıdır.Amniyosentez konusunda kontrollerinizi yapan doktorunuza danışın.

 37. HATİCE dedi ki:

  Merhaba bende 19 haftaligim 18+2 de gittigimde 21 cnm 302 gr dedi Dr. Çok mu önde yoksa normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz.3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.BESLENME KONUSUNDA Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Günlük 30 dakika yürüyüş yapın.

 38. Melike dedi ki:

  Meraba ben 19 haftalik hamileyim 24 yasindayim
  Hesaplanmis trisomy21 riskicut off degerinin altindadir ve bu deger risksiz bolgede bulunmaktadir.Tr.21 riski dogumdaki1.626 yas riski dogumdaki 1.1398 sizce amiyosentez yaptirmalimiyim tesekkurler.

  1. admin admin dedi ki:

   TEST değerlendirme veya İLAÇ tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz.

   Tarama testlerinde bulunan risk faktörünün doğruluğu amniyosentez ile kesinleşir.Amniyosentez kesin sonuç verir. 1/200 düşük ihtimali vardır.Amniyosentez yerine kandan yapılan genetik testte yüksek oranda doğruluğu vardır fakat maliyeti pahalıdır.Amniyosentez konusunda kontrollerinizi yapan doktorunuza danışın.

 39. Eda dedi ki:

  İyi günler hocam şuan tam 18haftalik hamileyimm ve benim gebeliğim bir hafta geriden geliyo.en son adet tarihi m 10haziran 2016 ..ben kaç aylık hamileyimm???? İkili tarama testi m temiz çıktı üçlü ve dörtlü test illa yaptırmak mi gerekiyor ?? Benim bebegimin geriden gelmesi sorun olur mu sizce

 40. Erk dedi ki:

  Eşim 19 haftalık gebe ve bir bobrekte büyüme var dendi ve ağırlığı 278 gr dendi ağırlığı normal mi ve bu böbrek büyümesi normal mi acaba

 41. Z.Şahin dedi ki:

  Ben 41 yaşındayım 19 haftalık hamileyim benim sorum bebegimin eşi rahim ağzında bu ilerleyen günlerde bende ve bebegimde sorun oluştururmu .

 42. Filiz dedi ki:

  Ben 19 haf5alik hamileyim ikiz bebeklerim ama karnim hic belli degil neden

  1. admin admin dedi ki:

   Allah hayırlısı ile kucağınıza almayı nasip etsin.İkiz hamileliklerde de sol tarafa yatış önerilir.Kan akışı ve bebeğin beslenmesi için en uygun pozisyon sol tarafa yatıştır.Uyumanıza yardımcı olması için hamile yastığı alabilirsiniz.

 43. Fatıma dedi ki:

  Merhabalar hocam
  doktorum ikili testinin sunucunun gayet sağlıklı sorunsuz olduğunu söyledi ve üçlü test istedi. Dün sonucumu aldım trisomy21 tarama sonucumu 1:64 çıktı. Doktorum doensendromu riski var dedi ultrason bakmadan. Sonra ultrason bakınca herhangi bi bedeni ölçüm birimi söylemedi amniyosentez istedi. İçime dönmedi bugün başka doktora gittim o da ultrason da bebeğe bakmalıyız dedi. Bebeğin kafa ense ayak kol ölçümü yaptı herşeyi çok normal downsendromlu bebeklerde ölçüler farklı olup ayakları kolları kısa oluyor ama için rahat etsin istersen yaptır amniyosentez dedi. İlk gebeliğin ve 31 yaşındayım hocam çok tevrubesizim çok kotkuyom yaptiriyimmi amniyosentez zararlı mıdır bebeğimden böyle bi sorun var mıdır. İcim haala içimi yiyo
  Kolay gelsin iyi günler hocam…

 44. Leyla dedi ki:

  Mrb ben 19 haftalık gebeyim, 15+5 de cinsiyeti belli oldu, kız. O haftada cinsel organının her ayrıntısı göründü, okadar erken bukadar ayrıntı görünmesi normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.