40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 19. haftası

Gebeliğin 19. haftası

 

Günler ve haftalar ilerliyor. Bebeğiniz ve siz, akan zaman içerisinde doğuma bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Bebeğiniz her hafta, farklı becerilerini ve organlarını daha iyi şekilde geliştiriyor ve kendisini tam bir insan olma yolunda hızla hazırlıyor. 19. Hafta itibari ile bebeğinizdeki en güzel gelişme ise 5 duyu organını tamamen geliştirmiş olmasıdır.

Gebeliğin 19. Haftasında bebeğinizin boyu ve kilosu

Hamileliğin 19. Haftasına erişilmesi ile birlikte bebeğimiz yaklaşık 230 gram civarındadır. Bebeğiniz, doğuma kadar şimdikinin 15 katı büyüyecek.

Bebeğinizin cildini 15 ve 16. Haftalarda lanugo adını verdiğimiz tüyler kaplamaya başlamıştı. 19. Haftada ise bebeğinizin bu tüylerine verniks kazeoza denilen kaygan madde eklenir. Verniks kazeoza denilen beyaz peynirimsi madde bebeğin bütün cildini kaplar ve bebeğin cildini içinde bulunduğu sudan korur. Bebekler doğduğunda bu beyaz verniks kazeoza maddesi üzerlerinde görülür. Bebeklerin doğum esnasında ciltleriniz, aylarca su içinde kalmalarına rağmen buruşmamış olmasının nedeni ise işte bu kaygan maddedir.

19.haftada bebeğin eşi yani Plasenta büyümesini devam ettirir. Bebeğin eşi büyüdükçe bebeğin beslenmesi de kolaylaşır. Yine bu hafta eğer bebeğiniz bir kız ise yumurtalıklarında primitif yumurta hücreleri oluşmaya başlamıştır. Bebek bu hafta ile birlikte REM uykusuna geçer. Bazı uzmanlar bebeklerin bu uyku ile birlikte rüya görebilir durumda olduklarını da savunurlar. Ancak bu bilimsel olarak kanıtlanabilen bir durum değil sadece tahmini bir durumdur. Bebeğinizin 19. Haftada ayrıca damak yapısı ve süt dişleri taslakları oluşur. Bebeğinizin, doğum sonrası ısı ayarı için gereken yağ bebeğinizde birikmeye devam eder. Bebeğinizin fiziği de daha dengeli hale gelmeye başlar. Örneğin kolları ve bacakları birbirleri ile daha orantılı şekildedir.

 

Duyular

19.haftada bebeğinizin 5 duyu organı da gelişimini oldukça ilerletmiş durumdadır. Bebeğin işitme duyusu iyice gelişir, çok sayıda farklı sesleri duyabilir. Bu haftada bebeğinizin beyninde ki koku, tat alma, duyma, görme hatta dokunma duyuları gelişir. Kulakları sizi ve partnerinizi duyacak kadar gelişmiştir. 

Bebeğiniz bu haftada kasları hareket ettiren sinirlerin gelişmesi ve beyin ile olan iletişiminin gelişmesi üzerine istemli olarak kas hareketlerini yapabilir, örnek olarak başparmağını emmesi, başını hareket ettirmesi. Bebeğinizin parmak izi artık daha ayırt edici duruma geldi. Kendisi hala epey zayıf ama vücudu yağ depolamaya başladı ve gitgide daha da yağ alacak. 

Gebelikte 19. hafta da anne adayındaki değişim

Anne adayları artık bedensel değişiklerinde görülecek aniliklere kendilerini ruhsal açıdan hazırlamaya başlamalıdırlar. Bir hata sonra artık 6 aylık hamileliğe adım atacaksınız. Bu da sizin artık eski görüntünüze veda edeceğiniz anlamına geliyor.karnınız, göğüsleriniz ve kalçanızda büyüme genişleme kendisini daha net bir biçimde gösterecek. Karnınızın, meme dokunuzun ve bazı anne adaylarında kalçaların büyümesine bağlı olarak bu bölgelerde çatlaklar oluşabilir. Çatlayan cilt alanlarında kaşıntılar sıktır. Eğer cildiniiz kuru ise bu şikayet sizde daha fazla görülebilir.

19.hafta ile birlikte anne adaylarının ciltlerinde değişiklikler göze çarpar. . Bu değişiklikler gebelik hormonları ve gebeliğin mekanik etkileri (rahimin büyümesi) sonucu oluşurlar. Gebelik maskesi adı verilen alın, yanak, burun ve çenede yama tarzında kızarıklıklar özellikle güneşe aşırı maruz kalmanız durumunda belirginleşebilir. Her ne kadar kalıcı olmayan bu lekeler, giderilmesi de kolay olmayan lekelerdir. Bazı kadınlarda bu lekelerin giderilmesi hayli zaman almaktadır. Karnınızın büyümesiyle göbek çukurunuz da düzleşmeye başlar. Anne adaylarının birçoğunda kilo artışları ile beraber nefes almada yaşanan güçlükler kendisini gösterir. Bu dönemde büyüyen rahmin kasılmasına ilişkin hafif ağrılar olabilir. Yine rahmin büyümesiyle mideye baskı yapması sonucu reflü oluşabilir.

Bu hafta rahminiz göbek deliğinizin altına kadar gelmiş durumda. Bu da baskıyı daha fazla hissetmenize neden oluyor. Bu baskı çoğu kadında kasık ağrılarını meydana getiren bir etkendir. Bu haftalarda 3.5-5 kilo almış olabilirsiniz. Kilo aldıkça ağırlık merkeziniz değişmeye devam ediyor. Bu nedenden dolayı sırtınızda ağrı hissedebilirsiniz. Hamilelik öncesi sırt ağrısı çekenlerde bu ağrı daha da kötü olabilir. Yine bu hafta en fazla görülen şikâyetlerin başında baş dönmesi gelmektedir. Bu kan dolaşımının azalmasından dolayı olabilir, ağır hareket etmeye ve bol sıvı tüketmeye dikkat edin. Özellikle de geceleri bacaklara kramp girmesi 19. hafta da görülebilir. Bu rahatsız edici, acı verici olabilir, hatta geceleri sizi uykunuzdan uyandırabilir. Acıyı azaltmak için uyumadan önce bacağınıza masaj yapmayı deneyebilirsiniz.

Gebelikte 19. Haftada beslenme düzeni

Hamilelikte kilo alımını dengelemek ve daha sağlıklı bir beslenmeyi ortaya koymak için öğünleri çoğaltarak az ve sık yemek yemek gerekir. Gebelik süresince kesinlikle zayıflama amaçlı diyetler yapılmamalıdır.

Diyetiniz, dengeli bir kilo alma, sağlıklı besinleri tüketme ve gereksiz beslenmeden uzak durma üzerine programlanmış olmalıdır. Bebeğiniz dünyaya geldiğinde almış olduğunuz kiloların büyük çoğunluğunu bir anda kaybetmiş olacaksınız.

Geriye kalan kilolarınızı ise düzenli beslenerek ve spor yaparak kolayca verebilirsiniz. Hamile olan bir kadının günlük kalori ihtiyacı ise ortalama 2500 civarındadır. Bebeğiniz ihtiyaçları olan besinleri sizin vücudunuzdan karşılar. Bu nedenle az yemek veya gerekli protein, vitamin ve mineralleri almamak önce size sonra bebeğinize zarar verecektir.

Gebelikte karşılaşa bileceğiniz sorunları iyi bilmeli ve hangi hadiselerle karşılaşırsam doktorumu aramalıyım sorusunun cevabını iyi bilmeliyiz:

 • Kanamamız olduğu takdirde
 • Yüzde ve parmaklarda yoğun şişliklerde
 • Bebeğin olağandışı hareket etmesinde
 • Şiddetli kusma ve ya yediğini hiç tutamama
 • Şiddetli baş ağrısı
 • Herhangi bir yaralanma
 • Şiddetli karı ağrısı
 • Vajinadan gelen yoğun sıvı
 • Yüksek ateş
 • Ağrılı idrar
 • Görme de bozukluk

Gebeliğin 19. Haftasında anne adayına tavsiyeler

Öğün sayınızı sıklaştırın.

Baba adayına tavsiyeler

Eşinizi sık sık yürüyüşe çıkartın..

GEBELİĞİN 19. HAFTASI ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLER – VİDEO

Bu Haber 538.788 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 07 : 26

YORUM YAZ
 1. Halime dedi ki:

  Merhaba ben gebeliğimin 19. haftasindayim ilk gebeliğim. Gebelik öncesinden olan ve gebelikle beraber şiddetlenen iki meme dış hemoroid var bunun için napabilirim evvelden kullandığım krem ve diger ilacı kullanamıyorum yardımcı olabilir msiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, gaytanın atılmasını kolaylaştırmak için bol su içmek, lif ağırlıklı beslenmek ( çorbalar, kuru baklagil, meyve sebze, yulaf, tam tahıllı ekmek, bulgur gibi), kabızlık yapan gıdalardan uzak durmak ( muz, ayva, patates, pirinç, beyaz ekmek, çok çay,kahve, abur cubur gibi) gerekir. Kefir tüketin. Kuru kayısı, incir, kuru erik gibi meyveleri suda bekletip hem suyunu için hem meyveleri yiyin. Her gün yarım saat yürüyüş yapın. Gebe olduğunuzu bildirerek, genel cerrahi bölümü ile görüşmenizi tavsiye ederim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Halime dedi ki:

    Teşekkür ederim çiğdem hanım. Belirtmiş olduklarınızı yerine getireceğim:)

    1. admin admin dedi ki:

     İnşallah şikayetleriniz azalır.

 2. Elif dedi ki:

  Mrb 19 haftalık gebeyim ve midem çok yanıyor doktor kontrolume bi hafta daha var ne yapmalıyım ve neden olur bilgilendirirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, iyice büyüyen bebeğin mide ve diğer iç organları sıkıştırması, yorgunluk, düzensiz beslenme mide yanmasına neden olmaktadır. Mide yanması uzun süre aç kalmaktan, yağlı hamurlu mayalı gıdalardan, kızartmalardan, acılı ekşili baharatlı gıdalardan da kaynaklanabilir. Bir süre bu gıdaları kesip hafif beslenmek, ara öğün yapmak, uzun süre aç kalmamak, suyu yemekle beraber değil öğün aralarında almak, yemekten hemen sonra uzanmamak rahatsızlığınızı biraz daha hafifletecektir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 3. lamiya dedi ki:

  Hocam 18+3gunluk hamileyim ilk hamileliyim bebeyin hareketini ne zaman hiss ede bilirim arada kipirti hiss edirem bebek hareketi mi?tam bilemiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Lamiya hanım ilk hamileliklerde bebek hareketlerinin hissedilmesi gebeliğin 22-23. haftasını bulabilmektedir.

 4. Zehra dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet günüm 20 12 2016.test yaptim pozitif cikti sonra kanamam oldu leke leke doktora gittim ultrasyonda bebek gözükmedi 3gpn sonra tekrar gittim bebeyi gözüktü normalde ben kac haftalik hamileyim birde hastalandim bildigimiz adet görür gibi doktor kanbirikintisi oldugunu söyledi bebek düsebilirmi hocam bu 4ncü hamileligim tesekkür ederim simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Kanama varsa düşük tehlikesi olabilir.Takip altında olmalısınız. Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bebeğin kalp atışları izlenmesi olumlu.Doktorunuzun önerilerine uyun.Kontrollerinizi ihmal etmeyin. Son adet tarihinize göre 9 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.

 5. hatice dedi ki:

  merhabalr 19 haftalik hamileyim bas donmesi ve asiri bas agriyla hastaneye gitiim acil ve mr koydular ve sonuc kulagimda vertigo denilen bir hastaliktan dolayi butun bunlar olmus peki bu tur haslikligin bebegime herhangi bir zarar vermismidir yada verirmi cevaplarsaniz sevimirim iyi gunler

 6. ayse dedi ki:

  merhaba ben 19 haftalıgım ellerimde uyusma oluyo. birde göbek deligimden sıvı geliyor ama agrı yok, ne yapmalıyım. bebegimin gelişimi normal

  1. admin admin dedi ki:

   TEST değerlendirme veya İLAÇ tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz.

   Tarama testlerinde bulunan risk faktörünün doğruluğu amniyosentez ile kesinleşir.Amniyosentez kesin sonuç verir. 1/200 düşük ihtimali vardır.Amniyosentez yerine kandan yapılan genetik testte yüksek oranda doğruluğu vardır fakat maliyeti pahalıdır.Amniyosentez konusunda kontrollerinizi yapan doktorunuza danışın.

 7. HATİCE dedi ki:

  Merhaba bende 19 haftaligim 18+2 de gittigimde 21 cnm 302 gr dedi Dr. Çok mu önde yoksa normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Boy kilodan çok ultrason raporundaki BPD, AC, FL değerlerini kontrol ediniz.3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır.BESLENME KONUSUNDA Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Günlük 30 dakika yürüyüş yapın.

 8. Melike dedi ki:

  Meraba ben 19 haftalik hamileyim 24 yasindayim
  Hesaplanmis trisomy21 riskicut off degerinin altindadir ve bu deger risksiz bolgede bulunmaktadir.Tr.21 riski dogumdaki1.626 yas riski dogumdaki 1.1398 sizce amiyosentez yaptirmalimiyim tesekkurler.

  1. admin admin dedi ki:

   TEST değerlendirme veya İLAÇ tavsiyesi konularında muayene yapan hekimin değerlendirmesi önemlidir. Hasta klinik bulguları kendine ait özellikleri ultrason sonuçları ile bir bütün olarak değerlendirilmelidir. Test sonucunun bir kısmının değerlendirmesi katkı sağlamaz.

   Tarama testlerinde bulunan risk faktörünün doğruluğu amniyosentez ile kesinleşir.Amniyosentez kesin sonuç verir. 1/200 düşük ihtimali vardır.Amniyosentez yerine kandan yapılan genetik testte yüksek oranda doğruluğu vardır fakat maliyeti pahalıdır.Amniyosentez konusunda kontrollerinizi yapan doktorunuza danışın.

 9. Filiz dedi ki:

  Ben 19 haf5alik hamileyim ikiz bebeklerim ama karnim hic belli degil neden

  1. admin admin dedi ki:

   Allah hayırlısı ile kucağınıza almayı nasip etsin.İkiz hamileliklerde de sol tarafa yatış önerilir.Kan akışı ve bebeğin beslenmesi için en uygun pozisyon sol tarafa yatıştır.Uyumanıza yardımcı olması için hamile yastığı alabilirsiniz.

 10. Leyla dedi ki:

  Mrb ben 19 haftalık gebeyim, 15+5 de cinsiyeti belli oldu, kız. O haftada cinsel organının her ayrıntısı göründü, okadar erken bukadar ayrıntı görünmesi normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliğin 16. haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 11. iremsu dedi ki:

  merhaba ben 38 yasındayım 7 yasında bir oglum var suan 20 haftalık hamileyim ikinci cocuguma bir tane dusuk yapmıstım bundan evel. ikili test cok normal cıktı yasım dolayısıyla 3lü test de yapıldı ve bu test doktorumun soylemesı ıyı cıkmadı perinatlojı de detaylı ultrasonda gene hersey normal görundugu soyledı amniosentez yaptırmak istemiyorum.

  ne yapmalayım

 12. .. dedi ki:

  Hocam ben 19 haftalik hamileyim ve simdiye kadar 6 kere ucaga bindim ve simdi tekrar 4 gidis gelis ucaga binecem bazi tanidiklarim diyorki erken doguma neden olur gitme. Sizce ne yapmam lazim cok korkuyorum bebegime bisey olacak diye !

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz seyahat etmenizi yasaklamadıysa sorun olmaz.

   1. Ceren dedi ki:

    Mrb bende 19 haftalık hamileyim doktorum bebeğimin kız oldugunu söyledi başka bi doktor da erkek bebek dedi bebeğimin cinsiyeti ni nasıl öğrenebilirim

    1. admin admin dedi ki:

     Ceren hanım anne karnında bebeğin cinsiyeti gebeliliğin 16, haftasından itibaren bebeğin duruşu uygunsa net olarak izlenebilir.16. haftasından önce yapılan tahminlerde yanılma olabilir.

 13. Ayda dedi ki:

  Merhaba hocam ben 18+6 hamileyim bu dordüncu bebeğim ve hala hareketlerini hissetmedim sizce normalmi

  1. Ayda dedi ki:

   Arti diğer gebeliklerimde karnim 6. Ayda belirgilesirken bunda 3 ayda belirginlesti

   1. admin admin dedi ki:

    Karın büyümesi bebeğin sağlıklı veya sağlıklı olmadığını göstermez.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
    *Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
    https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

  2. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin sağlığı iyiyse endişe etmenize gerek yok.Anne karnında bebek hareketleri 16-22. haftaları arasında hissedilir.Zayıf anne adayları kilolu anne adaylarına göre daha erken hissederler.

 14. Annecik dedi ki:

  ***Soruda düzeltme yapıyorum 7 yaşında ikizlerden sonra 19 hafta ikinci ikizlere hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Beslenme konusunda devlet hastanelerinde de bulunan beslenme uzmanına (diyetisyen) başvurarak.İkiz hamile olduğunuzu belirterek buna uygun bir beslenme programı hazırlatabilirsiniz.

 15. Annecik dedi ki:

  Merhaba 19 haftalık ikiz cocuklarim 7 yaşında yine ikiz gebeyim 2 oğlum olcak inşallah 178 boy ve 64 kilo ile hamile kaldım fakat 59 kilo ya düştüm su an 63 kiloyum kilo kontrolü için 59 dan mi yoksa 64 ten mi hesaplamaliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Hamileliliğin ilk 3 ayında bulantı kusmadan dolayı kilo kaybı görülebilir.Gebelik döneminde önemli olan anne adayının çok, yada az kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve minerlleri kapsayacak şekilde beslenmesidir.
   İkiz hamileliklerde beslenme daha da önem kazanır.Kesinlikle hamilelikte kilo vermeye yönelik diyet yapılmaz.
   Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.
   *Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 16. Eylul dedi ki:

  5 aylık hamileyim 3 saatlik yola gideceğim bebegim e birsey olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz tarafından yolculuk yasaklanmadıysa sorun olmaz.

 17. leylaa dedi ki:

  Benim mesajima cevap vrrmediniz lutfen cvp bekliyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 19 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 23 Kasım 2016 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 18. Akınay dedi ki:

  Merhabalar,
  19 haftalık hamileyim ve benim ilk bebeğim . Bir oğlum olucak.Çok rahat bir hamilelik geçiriyorum hiç bulantım olmadı hala çalışıyorum .tek sıkıntım yorulduğumda bel ağrımdı. Fakat son 2 haftadır altımı ıslatıyorum yada alıntım çok az oluyor onun nemi doktoruma bu ayki muayenemde bildiricem . Acil bi durum söz konusumudur ? Önemsemelimiyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik döneminde kadınlarda sık görülen bir şikayettir.Bu durum tamamen hamileliğe bağlı olabileceği gibi.İdrar yollarınızda enfeksiyonda olabilir.İdrar kültürü ve antibiyogram yapılmalıdır.Bunun yanında kagel egzersizi yapmanız faydalı olacaktır.

 19. Aselcan dedi ki:

  Merhaba ben 18 haftalik hamileyim tetanoz asisi icin saglik ocagina gittim ve ordaki hemsire bebegin kalp atisini dinledi ve bebegin cok asagida oldugunu asiyi daha sonra yapacagini soyledi ayrica bebek sol tarafta kasigimin ustundeymis ve iki gundur sol tarafima surekli kramp ve agri giriyor bu normal mi bebegimin boyu ve gelişimi haftasina göre bir hafta ilerde

  1. admin admin dedi ki:

   Daha sağlıklı muayene için kadın doğum uzmanına başvurun.

 20. leylaa dedi ki:

  Benim son adet tarihim 17 subat 2016 kac Haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 19 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 23 Kasım 2016 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 21. Selin dedi ki:

  Mrb benim son adet tarihim 03.02.2016 haftami karıştırdım ben ya 18 yada 19 haftalık birde ayrıntılı ultrasyona gircem kaç haftalıkken gitmeliyim teşekürler simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte detaylı ultrasonun ideali 18 – 23. haftalarda yapılmasıdır. Bu haftalarda bebek ve organları yeterince büyümüştür.

 22. aylin dedi ki:

  Merhabalar, 19 haftalık hamileyim. bu benim ilk hamileliğim. bebeğimin hareketlerini çok net hissedemiyorum ama sağ tarafımda yada sol tarafımda doplanıp sanki sıkıştığını hissediyorum. böyle bir durum normal mi yoksa endişe etmelimiyim?

 23. Burcu dedi ki:

  Merhabalar eşim ve ben milli sporcuyum ama şuan 19 haftalık hamileyim 49 kilo ile hamile kaldım şuan 51 kiloyum boyum. 1.65cm bebeğin gelişimi 1 hafta önden gidiyor ve grami da 50 gr fazla gelisimi cok iyi dedi doktorum birde cinsiyeti kız ve çok aşırı derecede hareketli ultrasonda da gördük bende hissediyorum . Sizce normal mi .

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin hareketli olması istenen bir şey.Gelişiminin 1 hafta ileri olması endişelenecek bir durum değil.Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri içerecek şekilde beslenmesidir.Hamileliği boyunca 7 kilo almış bir bayan 3,5 kilo bebek doğurabileceği gibi hamilelik döneminde 30 kilo alıp 2,5 kg bebek doğuran bayanlarda bulunmaktadır.Bununla birlikte hamilelikte zayıflamaya yönelik diyet yapılması tavsiye edilmez.

 24. Aslı dedi ki:

  Merhaba ben 20 haftalık hamileyim en son gittiğim kontrolumde doktorum bebeğimin beynindeki svı mikrarının sınıra yakın olduğunu va takip edilmesi gereltiğini soyledi bu neden olur bu sıvı yükselirse bebeğimde ne gibi sorunlar olur oğrenebilirmiyim

 25. azra dedi ki:

  18 haftalık hamileyim ve gobegimin 3 stm alt tarafında kalp gibi bisey atıyo sizce normal mi..?

 26. Emine Çelik dedi ki:

  Merhabalar 19+2 günlük hamileyim.bugun doktora gittiğimde bebek hafifçe asagida dedi bu neden olur nelere dikkat etmem lazım.ilk hamileligim daha önce bi düşük yaptım tedirgin oldum.

 27. meryem dedi ki:

  Ben 2014aralik ayinda hamile kaldim ve eylul 2015 te dogum yaptim hamile kaldigimda 56 kilodaydim dogumda 75 boyum 1.55 ve bir oglum oldu ocak 2016da yeniden hamile kaldim ve su an 19 haftalik hamileyim ve hamile kaldigimda 58 kiloydum simdi 59 kiloyum ve asil merak ettigim diger bebegim sekiz aylik oldu emmesi cok mu sakincali

  1. admin admin dedi ki:

   Düşük tehdidi, erken doğum riski , plasenta previa gibi ek bir risk faktörü bulunmaması durumunda doktorunuz da aksini belirtmediği sürece yeterince beslenmek şartıyla 3 ay daha emzirebilirsiniz. Bu süre zarfında bebeğinizi ek gıdalara alıştırın.Beslenme konusunda gereksiz aşırı yağlı, tatlı yiyecekler yerine sağlıklı besinler tercih edin .( et,süt,yumurta,tavuk,balık ).Devlet hastanelerinde de kolaylıkla erişebileceğiniz bir diyetisyene başvurmanızda fayda var.
   Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 28. Zeynep dedi ki:

  18 haftalık hamileyim ve bebeğin çok aşağıda olduğunü söyledi doktor.bunun bir sıkıntısı olur mu.bebek ne zamn yukarı çıkmış olmalıydı?

 29. Snglomer dedi ki:

  19 haftaligim decavit ilacı vermişti doktor ama hic kullanmak istemiyorum ilaca karşı biriyim biraz:) çok önemli mi bu ilaç hic bi sıkıntım yok ufak bulantıları haricinde:)

 30. Mucizelerim dedi ki:

  Merhaba şuan 19 haftalık hamileyim. İki gündür belim ve kasiklarim çok ağrıyor. Bi de ikiz bebeklerim olacak. Sizce bu ağrılar normal mi

 31. Laleler dedi ki:

  Hayrli aksamlr dktr bey 19+2 haftalik gebeyim nezle oldum burnum tıkali nefes almkta zorlaniyorum burun acici bantlardan kullanmamin bebegime bi sakincasi olur mu lutfen hemn cevap yazarmisiniz

 32. D.oguz dedi ki:

  19 haftalik hamileyim. Bel ağrısı ve biraz kanamam var bir hafta önce doktora gittim düşük ihtimaline karşı iğne verdi. Ancak hala devam ediyor. Bu durum normal mi ne yapmalıyım?

 33. Gulsah dedi ki:

  Mrb 20 haftalık ıkız hamileyim benim problemimm hamilelikten mi bılmıyorum sag ayagımda uyuşma var nasıl anlatsam amalyatta uyustururlar ya sonra yavas yavas uyusuklugu kalır ya ole bı uyusukluk

 34. bilge dedi ki:

  19 haftalık hamileyim . 16. haftada cinsiyet öğrenmek için doktora gittim ilk bakmada göremedi bir saat sonra ikinci kez baktı ve uzun sure baktıktan sonra kız dedi yanılma payı var mıdır

 35. Seçkin dedi ki:

  Eşim 19 haftalık hamile bir kaç damla su yu geldi doktorumuz sürekli yatacağını söyledi şimdilik ağrısı yok bebeğe birşey olurmu ne zaman kadar böyle yatmalı

 36. Burcuuu dedi ki:

  19 haftalık hamileyim 1 hafta kontrole gitcem acaba cinsiyet belli olur mu

 37. hatice dedi ki:

  Merabalar ben 18+ 5 gunluk hamileyim ama hala bebegimin haraketlerini hissetmedim neden acaba

  1. admin admin dedi ki:

   İlk hamileliklerde ve kilolu bayanlarda bebek hareketlerinin hissedilmesi gebeliğin 22. haftasını bulabilmektedir.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-bebek-hareketleri.html

 38. Nida dedi ki:

  Merhaba ben 17 yaşında hamile kaldım doğum yapmamda herhangi bir sakınca varmidir

 39. Yasemin dedi ki:

  14.haftada c bebişin cinsiyetini %90 erkek dedi doktor fakat bu hafta kız gibi görünüyor dedi. 5 hafta oğlum diye sevdik isim aradık yine aynı duygulara girip yanılma durumumuz var mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti vajinal / alttan ultrason ile 12-13 haftada tahmin edilebilir.Renkli karından ultrason ile 16. haftada net görülür.Bebeğin duruşu uygun olmadığı durumlarda ultrasonda cinsiyeti net olarak görmek daha geç olabilir.

 40. özlem dedi ki:

  Merhaba hocam, ben 19 haftalık hamileyim. maydanoz suyu veya kürü içmem de herhangi bir zararı olur mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik döneminde aşırı maydanoz tüketimi rahim kasının kasılmasını ve erken doğumu tetikleyebileceği için yemeklerin içerisinde kullanmaktan başka bu şekilde yüksek oranda tüketmeyin.

  2. bhr dedi ki:

   Slm 18+5 hamileyim ama beben hareketlerini hissetmiyorum bi sorunmu var acaba

 41. hatice dedi ki:

  mrb 18+4 gunluk hamileyim ve suan a kadar 6 kilo aldm istahim hic yj ekmek ck az yiyorum ama ona ragmen ck kilo aliyorum nasl daha az kilo alabilirim

 42. Tugce dedi ki:

  Merhaba ben 19 haftalık hamileyim adetim düzensiz olduğundan son adet tarhimi bilmiyrim. Benim yumurtlama zamanım hangi tarihte olmuş acaba ne Zaman hamile kalmış olabilirim

 43. Ebru dedi ki:

  Merhaba 19 haftalık hamileyim dr um elevit multivitamini kullanmamı önerdi fakat elevit te bulunan jestinin domuz kaynaklı old.söyleniyor.bu ilacın yerine hangisini kullabilirim..birde bu ilacın bebegime zararı olur mu..

 44. Naz dedi ki:

  Merhaba ben 17-4 haftalık hamileyken doktora gittim bebek ultrasonda bir hafta büyük çıktı bir onceki kontrolde haftasiyla uyumluydu bu durum normalmi

 45. Kerem dedi ki:

  Merhabalar ben 18+4 haftalik hamileyim had safhada bacak agrim var ve resmen sag bacagimi surukluyorum krampa benzemiyor kalcama kadar vuruyo agri ve gecmiyo uzun sure. Gundelik hayatimi asiri etkiliyor nedeni ne olabilir aceba?

  1. admin admin dedi ki:

   Beslenmenize dikkat edin.Kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi mineraller dolaşımın ve kasların düzgün çalışması için gereklidir. Eksikliğinde de ani kas rahatsızlıkları; kramplar devreye girer.Doktorunuza destek vitamin hapı yazdırabilirsiniz.Bunun dışında aşağıdaki gebelikte kramp ile ilgili makalemizi okumanızda fayda var.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilelikte-kramplari-nasil-onleyeceksiniz.html

  2. Derya dedi ki:

   Merhaba az önce msjınız okudum ve hemen yorum yapmak istedim yaklaşık 2 ay önce aynı şeyi ben yaşadım sadece fazladan benim sırt ve yan ağrılarım vardı 4-5 gün içinde 3 kere acile doktora gittim ve üşüttüğüm söylenerek geri gönderildim bir süre sonra sırt Ağrı’mdan solunumum kesilmeye başladı ve hastaneye kaldırıldım göğüs hastalıkları uzmanı muayenesi sonucu sağ bacağımın tamamında kanım pıhtılaşmış ve bir parça pıhtı akciğerime atmış hayati tehlikem oluşmuştu akciğer enfarktüsü geçirdiğim bilgisi verildi 10 gün boyunca hastanede yattım şimdi evdeyim fakat doğuma kadar kan sulandırıcı iğne vurulmak zorundayım ve esas tedavim doğumdan sonra olacak umarım böyle bişi yaşamazsınız ama bilginiz olsun doktorunuzu bu konu ile ilgili uyarın bence çünkü bazen doktorlar ciddi hatalar yapabiliyorlar… Rabbim hayırlısıyla bebeğinizi kucağınıza almayı nasip etsin..

 46. ryhn dedi ki:

  Merhaba 19 haftalık gebeyim, bebegim in kilosu 270 gr ikili test sağlıklı çıktı. fakat bugün doktorum beyninde 2 kabarcık var , beyincikler oluşurken olabiliyor dedi, 27 . haftada %90 yok oluyor dedi ne kadar doğru acaba?
  Teşekkür ederim

 47. Mls dedi ki:

  Merhabalar 19 haftalık hamileyim ve bebeğim sürekli aşşagıda hiç kıpırdamıyor

 48. fatoş dedi ki:

  Merhaba 19haftalık erkek bbek bekliyorum boyum 1.70 ve 60kilo ile hamile kaldım şu an 66yım geçen hafta dr 250gram bebeğin dedi. Normalmi.

 49. Elif dedi ki:

  Meraba
  19+3 günlük hamileyim ,bugunlerde ev taşıyoruz dolayısıyle çok yoruluyorum çok fazla olmamak şartı ile agir da kaldırıyorum , gobek deliğinin üst tarafında bir ağrı başladı cozemedim ne olduğunu şükür kanama veya kasik ağrısı da yok, bebeğim de hareketsiz bugün galiba hissedemedim neden olabilir acaba bi fikriniz varmı ?

 50. Nurgül dedi ki:

  Meraba 19 haftalık hamileyim çok rahatsız oluyorum sırtım belim çok ağrıyor bir düşükte yapmıştım çok korkuyorum

 51. yeter dedi ki:

  Mrh ben 18+4 günlük hamileyim 2 oğlum var bir oğluşumuz daha gelecek hayırlısıyla bende 70 kğ hamile kaldım şimdi 75 kğ bu kilom normalmidir. Birde dokturum öylediğine göre bebeğin eşi aşağıdaymış bunun bir sakıncası varmıdı

 52. bhr dedi ki:

  Mrb 19 haftalık gebeyim doktor cinsiyeti kıza benziyor dedi çok ekşi şeyler yiyorum ne kadar doğru acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti duruşu uygun ise gebeliğin 16.haftasından itibaren net olarak izlenebilir.

 53. bhr dedi ki:

  Mrb bende 19 haftalık gebeliyim bir kızım olacak Allahın izniyle ama karnım hiç büyümemiş bu normal mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi haftasıyla uyumlu ise endişe etmenize gerek yok.Bol protein içeren et ,süt ,yumurta, balık ,tavuk tarzı gıdalar tüketiniz.Gebelikte örnek beslenme listesi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 54. Elif dedi ki:

  Meraba ben evlenmeden önce 76 kilodan aşağısında düşemiyodum ama evlendikten 8 ay snra baktığımda da 10 kilo birden vermiştim hiç bir çaba göstermeden ve artık hamile olduğumu öğrenmiştim şimdi hamileliğimin 19. Haftasındyım sadece 1 kilo alabidim doktorumun verdiği vitamin ilaçlarda bulantı yapıyo sizce napabilirim

 55. Firuza dedi ki:

  Merhaba 19+3 haftalik hamileyim,boyum 1.60 hamile kaldigimda 59 kiloydum simdi 66 kiloyum cokmu fazla kilom acaba?Lutfen cevaplayin

 56. klym dedi ki:

  Ben 19 haftalik hamileyim 64 kg da hamile kaldin şuanda 66 kiloyum sizce bu normal mi?
  Birde doktorum bebeğimin cinsiyetine kesin olmamakla beraber kiz , kiza benziyor dedi bunun olma olasiligi nedir?
  Kemik yapisindan ne kadar anlasilir?

 57. yağmur dedi ki:

  merhaba hocam 19+2 deyim ben ve boy1.76 evlendiğimde 87 kilo idim ,, şuanda 84kiloyum bulantıdan bişey yiyemiyorum hala dr bebeğim sağlıklı dedi ama endişe ediyorum bebeğime bişey olmaz değil mi??

 58. mutlu dedi ki:

  Mrblar iki gün sonra 19 haftalik olucak gebeligim halen bitmeyen bulanti ve kusmalarim var yanı sira geniz akintim var ve bulantimi iki kat daha arttiriyo bunun için önerebileceginiz birşeyler varmi şimdiden tsk ederim

 59. Deniz dedi ki:

  18 haftalık hamileyim ve sadece 1 kilo aldım bu kilo alımı normalmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik öncesi boy kilonuzu yazmamışsınız.Eğer gerekli şekilde besleniyor ve bebeğinizin doktor kontrollerinde gelişimi haftası ile uyumlu ise endişe etmenize gerek yok.Bol protein içeren et ,süt ,yumurta, balık ,tavuk tarzı gıdalar tüketiniz.Gebelikte örnek beslenme listesi için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 60. Firuza dedi ki:

  Merhaba,19 haftalik hamileyim.Doktor bebegin esinin asagida oldugunu soyledi.Simdide cinsiyyet organimda iceride sanci yanma his ediyorum.Bebegime birsey olurmu cok korkuyorum.kanamam olmadi

 61. Asli dedi ki:

  Meraba 19haftalik hamileyim sol tarafim cok agriyo ozellikle oturup kalkarken nden olabilir

 62. semra dedi ki:

  Merhaba ben19 haftalık gebeyim daha şimdiden 10 kg aldiim 75 kg hamile kadim şimdi 85 oldum nasıl daha fazla kkilo almami engellide bilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftanıza göre çok almışsınız.Gebelik döneminde önemli olan annenin kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve minarelleri içerecek şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alınımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Egzerisz, yürüyüş yapın ve dengeli beslenmeye dikkat edin.
   Aşağıdaki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 63. Gülay dedi ki:

  Merhaba 19 haftalik hamileyim sigarayi birakamadim daha cok istiyor canm neyapmam lazim yardim edin lutfen 😢😢

 64. Dilek dedi ki:

  19 haftalık hamileyim ve 2 kılo aldım. Boyum 1.60 53 kılo ıle hamile kaldım. Sizce normalmı

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik döneminde önemli olan annenin kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve minarelleri içerecek şekilde beslenmesidir.Doktor kontrollerinde bebeğinizin gelişimi haftası ile uyumlu ise endişe etmenize gerek yok.Gebelik döneminde diyet yapmak tavsiye edilmez.Gebelikte örnek beslenme listesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 65. meraklı dedi ki:

  Merhaba bende 19 haftadayim ve sol elimde uyuşma sol kolumda ağrı oluyo normalmidir acaba

 66. ayşe tp dedi ki:

  On dokuzun cu haftadayim normalde 53 kiloyla başladım ve suan 62 kikoyum normal mi boyun 1.63cm

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil.Bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Yürüyüş yapın ve dengeli beslenmeye dikkat edin.
   Aşağıdaki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 67. Gulay dedi ki:

  Mrb ben 19 haftalik gebeyim gebe olmadan 49 kiloydum suan 53 kiloyum normal midir yoksa bebegim 19 haftaya gore gelismemis mi.dokturum gayat iyi dedi ama ben yine endiseliyim.ve kasiklarimda cok agri olur.

 68. Eyi dedi ki:

  Merhabalar
  19. HaftadayiM şu an boyun 1.68 kilom hamile kaldığımda 59 du. Şimdi ise 69 neden bu kadar kilo aldığımı anlamıyorum çünkü aşırı bir şey yemiyorum abur cubur yemiyorum ama cok kilo aldım.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil.Bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenmesidir.Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Yürüyüş yapın ve dengeli beslenmeye dikkat edin.
   Aşağıdaki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 69. adare dedi ki:

  Selam 18 haftalık hamileyim 48 kilo ile hamile kaldım şimdi 55 kiloyum doktorum çok kilo aldığımi söyledi.ve diyetisyen yönlendirdi fakat beslenme şeklim aynı neden kaynaklanan v kilo alımı anlamdim. Spor yapabilirmiyim.bide gerçekten cokmu kilo aldım:(((

 70. Hülya dedi ki:

  Dr bey 19 haftalık hamileyim Son adet tarihim 25.08.2015 bugün ki kontrol de dr um bebeğimin 400 gr a yaklaştığını söyledi normal mi.internet ten bakınca daha düşük değerler yer alıyo.sizce normalmi.şimdiden teşekkürler

 71. Nur nur dedi ki:

  Troid bezim sorun var yeni test verdim 18 haftalık hamileyim bebeğime zararı olurmu acaba

 72. Serap dedi ki:

  İyi günler dün dr gittim fl 20+4 bpd 19+2 çıkıyor bu durumda hangi ölçüm daha doğru lütfen yardım edin teşekkür ederim

 73. özlem dedi ki:

  Mrblar ben 19+4 haftalık hamileyim kasiklarimda oluşan agrilar nedeniyle doktora gittim ve rahim ağzında açılma olduğunu soylediler. Sürekli yatıp dinlenmem gerekiyormus sizce bu durum duzelirmi yoksa tekrarlarmi ??

 74. arem dedi ki:

  Mrblar hocam ben 19 buçuk haftalık hamileyim. Göğsümden sıvı akıntısı geliyor genelde beyaz renkli. Bu korkulacak bi durum mu bilgi verirseniz çok sevinirim. Tsk ederim şimdiden

 75. aysu dedi ki:

  İyi günler. 20. haftaya girmek üzereyim ilk hamileligim. Haraketleri dün hissediyordum 2 3 tekme diye hissettim. Ama bugün hiç hissetmedim çarşamba günü randevu var. Birde benim rahmim hafif arkaya dönük bu bi sorun teşkil ederim doktoruma sormayi hep unutuyorum heyecandan 9lsa gerek. Teşekkürler iyi gunler.

 76. aylin dedi ki:

  Benim son adet tarihim 28 temmuz şuan 19 haftalık hamileyim ama ultrason da 17 haftalık gorunuyo bu normalmidir bi sıkıntı olur mu

 77. irem dedi ki:

  19. Hafta dayım.biraz ayakta kaldigimda çatı kemiğimde ağrı oluyor yattigmda bile sağa sola zor dönüyorum. Ilk hamileligin de bunu son ay yasamistm. Şuan çok erken die endişelendiriyorum. Sebebi Ne olabilir

 78. Hatice dedi ki:

  Merhaba.
  18 haftalik hamileyim. Sürekli idrara cikma sorunum var. Aylik kontrollerimde idrar yolu enfeksiyonum olmadigi goruluyor. Fakat surekli idrara cikmam normal bi durum mu?

 79. elif dedi ki:

  19w2d hamileyim geceleri daha fazla olmak üzere kasintilarim var vücudumun her yerinde hemde artık geceleri uyuyamiyorum yara oluyo kasimaktan. Neden böyle oluyorum ben ; (

 80. Yasemin dedi ki:

  19hafta hamileyim ayrıntılı ultrason bastırdım bebeğinin kalp sol tarafında beyaz bir leke göründü .ayrıca burun kemiği 4.6mm kısa olduğu söylendi .ikili tarama sonucun normal .endişeliyim bunlar normal mi ne yapmalıyım,,?

 81. nesrin dedi ki:

  Merhaba ben 18 haftalık hamileyim, eşim hepatit B taşıyıcısı bu durumla ilgili yapmamız gereken birşey var mi? Teşekkürler….

 82. eda dedi ki:

  19haftalik hamileyim sadece 1 kilo aldim ve sürekli acıkıyorum sizce normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   1 kilo çok değil.Gebelik öncesi fazla kilosu olan anne adayları gebelik dönemini hiç kilo almadan tamamlayabilir.Gebelik döneminde önemli olan anne adayının çok kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve minarelleri kapsayacak şekilde dengeli beslenmesidir.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 83. neslihan dedi ki:

  Merhaba bende 19 haftanın içine girdim.boyu 1.67 c1.67 gebe kalmadan önce 100 şimdi 92 kiloyum yememe özen gösteriyorum sebze meyva balık süt ürünleri olsun tuketiyorum korkum şu çok kilolu olmam doğumu zorlaştırır mi bide belime çok şiddetli ağrılar oluyor kasiklarıma bacagima kadar siddetli agri olup adim atarken zorlaniyorum

 84. Flz dedi ki:

  19. Haftalık hamileyim kızım su çiçeği çıkarıyor bana ve bebeğine bi zararı olurmu çocukken çıkardım ben suçiçeği

 85. Arzu dedi ki:

  Merhaba ben 18 haftalik hamileyim doktorun verdigi vitamin ve demir ilaclari midemi bulandirdigi icin hicbir sekilde icemiyorum ve kendimi zorlayamiyorum bu ihtiyaclarimi gida takviyesiyle karsilayabilir miyim ?

 86. mutluluk dedi ki:

  Iyi gunler benim sorum ben 19. Haftamdayim ikinci gebeligim idrar sıkışmalarim oluyodu ama bugun ikidir kaçırıyorum neden olabilir acaba

 87. meryem dedi ki:

  mrb 18 haftalık hamileyim hamile kalmadan önce 54 kiloydum şuan 52 kiloyum bebeğim 200gr bu normal mi? iştahım hamile kalmadan önceki halim gibi süt içemiyorum yerine peynir ayran tüketiyorum süt içmek zorundamıyım birde asıl problemim ne yesem sonrasında ağzımda acı tat kalıyor ve su içemiyorum zorluyorum çabalıyorum en fazla 4 bardak içebiliyorum 4 bardak yeterli olmaz mı?

  1. meryem dedi ki:

   bu arada boyum 1.61 yaşım 26

 88. Mercan dedi ki:

  19 haftalik hamileyim. 63 kiloydum hamile kaldigimda. Boyum 1,76 cm. Şu an ise 72,5 kiloyum. Bulantim ve istah kaybim yok denecek kadar azdi. Kilo artisim buna bagli olabilir mi? Endiseleniyorum fazla kilo artisim sebebiyle.

  1. admin admin dedi ki:

   Aşırı tatlı, yağlı ağır gıdalar sadece anne adayında gereksiz kilo alımına neden olur. Bebeğin gelişimine katkı sağlamaz.Günlük yarım saat egzersiz ( yürüyüş ) yapmanızı öneririm.Gebeliğin 24-28. haftaları arasında şeker yükleme testi yaptırın.
   Bunun dışında aşağıdaki linke tıklayarak gebelikte örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.

 89. UMNİ dedi ki:

  Merhabalar.. 19 haftalık hamileyim karnımın aşagısında kasıklarım tarafta agrılaırm oluyor ve bu ağrılar sırtıma da vuruyor.. bu agrılar adet sancısı gibi degil.. sadece agrı işte ..

 90. seda dedi ki:

  Mrb. Ben kalp hastasıyım (Fallout tetrolojisi)19 haftalik hamileyim elim ve ayağım cok sisiyor.Sürekli uyuşuyor.Bunun nedeni nedir? önlemek icin ne yapmalıyım

 91. Aysenur dedi ki:

  Mrb. Bugünle birlikte 3 hafta oldu ilişkiye gireli. Adetim gecikti ama hamilelik testi negatif çıktı. Hamile olduğumu düşünüyorum ama negatif çıkıyor bu nasıl oluyor?

  1. admin admin dedi ki:

   En sağlıklısı adet gecikmesinden 5-7 gün sonra gebelik testinin yapılmasıdır.Ayrıntılı bilgi için linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 92. yalancı bahar dedi ki:

  iyi günler bn tüp bebebk yaptırdım 19 haftalık gebeyim sürekli kanamalarım oluyo gecen hafta tekrarladı bebegn eşi aşagıda oldugu için dedi doktorumm yinede korkuyorumm bi uzman olarak size danışmak istedimm eşi kaçıncı haftada yukarı çıkarr acaba kanamlar normalmi sizce yardmcı olursanız sevinirim şimdiden tşk ederm

  1. SultaniYegah dedi ki:

   Merhabalar,
   Bende 19 haftalik hamileyim ve ayni sorun bendede var, bebegin esi altta ve su an birde rahim agzi kisalmasi var. Kanamalar bu yüzden oluyor. Doktorumun bana tavsiyesi bol bol dinlenmek, gerekmedikce kalkmamak ve ayakta kalmamak. Kendinizi zorlamayin. Birde magnezyum ve Progesteron takviyeSinin faydasi oluyor.

   Birde calisiyorsaniz calismak yasak. Doktorunuzla görüsün. Umarim sagsalim kucagimiza aliriz bebislerimizi.

   Selamlar

   1. admin admin dedi ki:

    İnşallah hayırlısıyla bebeğinizi kucağınıza alırsınız.

 93. Ösge dedi ki:

  Merhaba
  19 haftalık hamileyim boyum 160 . 62 kilo ile hamile kaldım şuan 72 kiloyum. Çok yemek yemiyorum ancak çok hızla kilo alıyorum. Kilo alımımı nasıl durdurabiliriz. Birde kasıklarımda hapşırırken öksürürken sancı oluyor. Bir kaç dakika sonra geçiyor. Ancak gün içinde tekrarlıyor. Bu durum normalmi?

 94. zeyzey dedi ki:

  gebelige baslrken 57.5 kilodaydim 19.haftadayim suan 59.5 kilodayum boyum 1.67 ikinci gebeligim ilk gebeligimde 22 haftalik kilo almaya baslamistim bunda erken alinca cok kilo alirim diye endiseleniyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Kilo alımınız normal.Gebelik döneminde anne adayının çok kilo alması değil bebeğin yeterince ve sağlıklı beslenmesi önemlidir.Dengeli beslenin egzersiz ( yürüyüş ) ihmal etmeyin.Aşırı yağlı yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durun.Aşağıdaki linkte yer alan beslenme listesine göz atın.

   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 95. zeyzey dedi ki:

  19 haftalik gebeyim kilo alimin 2 ila 3 arasi değişiyor normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Doğumdan önceki boy ve kilo bilginizi yazmamışsınız.Kilo alımında önemli olan bebeğin gelişimin haftasıyla uyumlu olmasıdır.Gebelik döneminde 30 kilo alan bir anne adayı 2.5 kg çocuk doğurabileceği gibi 8 kilo alan bir anne adayı 3,5 kilo bebek doğurabilir.Aşağıdaki linkteki beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html

 96. esra güler dedi ki:

  Merhaba ben 19haftalik gebeyim bebegim e birşey olck diye çok korkuyorum nezsman tekme atacak çok merak ediyorum herhFta doktora gfiyorum çocuğum nazil diye ne olur bi akil verin bna çocuğum. Nezamn hisederim

  1. admin admin dedi ki:

   Boş yere kendinizi strese sokmayın.Bunun sizede bebeğinizede faydası yok.İlk hamileliklerde 22.hafta civarı hissedilir.

 97. Hatice dedi ki:

  Merhaba, ben 19 haftalık hamileyim, hamile kaldığımda 78 kiloydum şimdi ise 71 kiloyum, kilo vermek yada almak için ekstra bişey yapmıyorum beslenmeme dikkat ediyorum sadece ama kilo veriyorum, kilo vermenin bebeğime zararı var mıdır, ilk hamileliğim yaşım 21, benim ne yapmam lazım endişeliyim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden saolun…

  1. admin admin dedi ki:

   GEBELİKTE KİLO KAYBI
   Boyunuzu bilmiyorum ama aşırı kilonuz yok.Kilo almanıza gerek yok ancak vermeniz pek tercih edilen bir durum değil. Beslenme ile ilgili yazımız size faydalı olacaktır:
   http://www.zekisalar.com/gebelik-hakkinda-hersey/gebelikte-beslenme

   Op.Dr. Zeki SALAR

 98. esra elmas dedi ki:

  merhabalar ben 19 haftalık gebeyim tetenoz aşısını ne zaman vurulmam lazım.

  Cevap:Tetanoz aşısının gebelikte 4. Aydan itibaren yapılması tercih edilir.Daha önce tetanoz aşıları tam olarak yapılmışsa ve son aşılamanın üzerinden 10 yıldan az süre geçmişse tekrar yapılması gerekmez.Daha önce aşılamalar tam yapılmamışsa veya yapıldıktan itibaren on yıl süre geçmişse gebeliğin 5. Ayında ve 6. Ayında birer aya ara ile iki kere aşı yapılır.

  1. Szn dedi ki:

   Bağlı olduğunuz sağlık Ocağına Kayıt olun aile hekiminiz sizi takip ediyor aşı takvimi verip hangi aylarda aşı olmanız gerektiği yazıyor doğumdan sonrada aile hekimi Bebeğinizin aşılarını onlar yapıp kontrol ediyor hayırlı Doğumlar

  2. Muhammedhilal dedi ki:

   Merhaba 19 hafta 4 günlük hamileyim. 54 kiloydum hamilelikten önce şuanda 60 kiloyum herkes cok kilo almissin diyolar doğrumu acaba

   1. admin admin dedi ki:

    6 kilo çok aşırı değil fakat bundan sonra beslenmenize dikkat ediniz.Hamilelik döneminde önemli olan anne adayının kilo alması değil bebek için gerekli vitamin ve mineralleri karşılayacak şekilde beslenilmesidir.Aşağıdaki linkteki örnek beslenme listesinden faydalanabilirsiniz.
    https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-icin-ornek-beslenme-listesi.html