40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 2. haftası

Gebeliğin 2. haftası

         Gebeliğin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz, nedeni ise vücut hareket halinde çok büyük durumlar oluyor aslında ama sizin bundan haberiniz yok, normal hayatınıza devam ediyorsunuz ancak henüz bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Adet dönemini geçirdiniz. Hormonlarınız yeterince çalışıyor ve ortamı hazırlamaya devam ediyor.

       Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına  denk gelir.Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir.Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir.Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz.  30 – 14=16  yani yumurtlama gününüz 16. gün olarak buluyoruz.

Yumurtlama günü hesaplamak için tıklayın

Yumurtlama ( ovulasyonun )  gerçekleştiği nasıl anlaşılır ?

Göğüslerde hassasiyet  

Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı 

Vaginal akıntıların artması 

Vücut sıvısının artması

Bunların dışında eczaneden alacağınız ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Hamileliğin belirtileri nelerdir

Gebelik döneminde vücudunuzda bir çok değişiklik meydana gelir.Eğer gebelik planlıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerin bir yada bir kaçı sizde varsa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmalısınız.

Adet gecikmesi

Mide bulantısı veya kusma

Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme

Sık sık idrara çıkma

Göğüste değişme ve göğüste aşırı hassasiyet, sızlama

Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his

Ağızda Metalik Tat


Hamilelik belirtilerinden en belirgin olan belirti beklenen adet gecikmesidir.Tabiki adet gecikmesi bize kesin olarak gebeliğin varlığını kanıtlamaz.

Bir hamileliğin ilk günü son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir.Son adet tarihinizden yumurtlama tarihine kadar vücut her ay olduğu gibi kendini gebelik için hazırlar eğer yumurtlama döneminde gebelik oluşur ise hamilelik başlar oluşmaz ise adet gerçekleşir.


Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları gebelik öncesinde bırakmalı ve gebelik şüphesi olduğunuzda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

GEBELİĞİN 2. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER-VİDEO

Bu Haber 437.317 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Laedri dedi ki:

  Merhaba hocam.Benim adetim düzenli olarak 10 gün sürüyor ve yaklaşık olarak 23,24 gün temiz oluyorum (arada düzensiz olabiliyor ).İlk gebeliğim adetimin bitiminden bir sonraki gündü. Yani Martın 20sinde temiz olmuştum.21inde gebelik başlamıştı2014te.En son mayısın 10unda temiz oldum.Acaba yine hemen adet bitiminde gebelik olabilir mi ?Birde eczanelerdeki gebelik testinden alıp yapsam şu an net olarak bi cevap verir mi?Şu an temiz olarak 14.günüm (Şimdiden teşekkür ederim).

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir. 4 Haziran’a kadar bekleyim adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 2. Tuğba dedi ki:

  Merhaba hocam ben dün Beta hgc testi yaptırdım 32.46 cıktı.hamilesin dedi doktor ama 2 gün sonra tekrar gel değerlere bakalım dedi. Sizce hamilemiyim ? Şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Doktorunuz kan testini tekrarlamak için çağırmıştır.

 3. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba hocam ben bugün beta hcg testi yaptırdım sonuç 7.28 çıktı son adet tarihim 30nisan sizce hamilemiyim şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çiğdem hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Testi erken yapmışsınız 4 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 4. esma dedi ki:

  Hocam meraba ben sali gunu doktora gittim 1 beta hcg kan testimde 680 cikti hamileyim dedi doktor fakat ne ultrasonda nede alttan muanede gozukmedi bi hafta sonra gel dedk gozukur o zaman dedi daha cok yeniymis son adet tarihim 10 nisan adet baslama tarihimdi sizce bebekte bi sikinti varmidir endiselenmelimiyim??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esma hanım Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   * 1 hafta sonraki kontrolünüzde ultrasonda gebelik kesesi izlenmesi gerekir.

 5. Mutsuz dedi ki:

  8 yılık koşmame olmedo 10 tüp aşim oldu
  Çaresızım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar eğer İstanbul’da oturuyorsanız. Ataşehir Memorial Hastanesi doktorlarından Op.Dr.Zeki Salar a bugüne kadar yapılan tahlil ve testlerle birlikte giderek ücretsiz ön görüşme yapabilirsiniz.
   Ücretsiz olarak görüşme randevusu alabilirsiniz tel 4447888 ☎️
   Op Dr Zeki Salar
   Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

 6. Sümeyye dedi ki:

  Hocam merhaba son adet tarihim 8 nisan şuan hamileyim ultrasonda bebek 15 günlükmüş bu ne kadar doğru adet tarihine göre hesaplanması gerekmiyor mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sümeyye hanım 15 günlük hamilelik tespit edilemez.Gebelik haftası hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Son adet tarihiniz 8 Nisan’a göre bugün itibariyle 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.

 7. Yesim dedi ki:

  Hocam merhaba son adet tarihim nisan 1beta HCG kan testi yapdirdim sonuç 116’59hamilemiyim ve tahmini doğum tarihim nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihiniz 1 Nisan’a göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 6 Ocak 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 8. ankaralı dedi ki:

  hocam 40 yaşımdayım sağ tüpüm kapalı sol tüpüm açık 2 tane yumurta oluşuyor ama ikisi de sağ tarafta doğal yoldan hamile kalma şansım var mı sağ taraftaki yumurta sol tüpte döllenir mi cevabınızı bekliyorum.

 9. Deniz dedi ki:

  Hocam adet 12 gün var test yaptim silik cikiyor iki cizgi iki kere yaptim sonuc hamilemiyim sadece sik idrar kasik agrisi oluyor baska sikintim yok en son adetim 6 nisan

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihine 12 gün varken yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 10. Zeliha dedi ki:

  Hocam kolay gelsin. Ayın 20 sinde bhcg 107.5 cikti 24 ünde ise bhcg 579.1 çıktı. Normalmi bu yukselis aceba simdiden tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.1 hafta sonra gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenmesi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 11. Asiye dedi ki:

  Merhaba bn dün kan testi yaptirtim ve hCG degeri 246.9 cikdi mamilemiyim acaba yardimci olabilirmisiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda bet HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 12. Tuğçe dedi ki:

  Merhabalar, 18 Mart tarihinde regl oldum. Fakat o tarihten sonra sadece bir kere 3 Nisan tarihinde eşim ile cinsel ilişki yaşadık. Reglim gecikti ve dün kan tahlili yaptırdım hcg oranım 65 çıktı. Şubat ayında kimyasal gebelik yaşadım. Bugün kadın doğum uzmanına gittim ve rahim duvarı kalınlığımın çok iyi olduğunu henüz çok erken gebelik olduğu için kese göremediğini ama gebeliği onayladığını; fakat kimyasal gebelik olup olmadığı hakkında net konuşamayacağını da belirtti ve yumurtlamamın geç olmuş olabileceğini de söyledi. Zaten 4. hafta öncesi ultrasonda gebeliğin tespit edilemediğini biliyorum ama yine de şüphelerim var. Yarın yine kan testi uygulayacağız. Son adet tarihime göre 5 haftalık gebelik hesaplanıyor ama ilişki tarihine göre 2.5 hafta gibi bir süreye tekabül ediyor. Hcg oranımın bu kadar düşük çıkması normal midir ya da gebeliğini erken fark edip, hcg oranı düşük olan hastalara rastlıyor musunuz?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 13. admin admin dedi ki:

  Emine hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 14. Esra dedi ki:

  Mrb hocam ben perşembe günü kan testi yaptırdım 13.45 çıktı doktor hamilesin dedi ama kesin olması için üç gün sonra tekrar yapalım dedi Pazartesi yaptırdım 45.13 çıktı ben şimdi hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Kan değerinize göre hamilesiniz.

 15. Dilber dedi ki:

  Merhaba adettim 8 gün gecikti yemeklerden tiksiniyorum yemek yiyince kusuyorum bel ,karın,kasık agrılarım var hamilemiyim? Tesekur ederim simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Dilber hanım hamilelik şüphesinde yapılacak en doğru şey gebelik testi yaptırmaktır.Buradan size hamilesiniz veya hamile değilsiniz dememiz mümkün değil.8 günlük adet gecikmeniz olduğuna göre hamilelik ihtimali bulunmaktadır.Biran önce kanda beta HCG testi yaptırarak sonuca göre hareket etmelisiniz.

 16. Haryy dedi ki:

  Benim adette gecikme olmadı yalnız bel ağrım ve karnımın alt tarafında kalp atışı gibi gizli çarpıyor sonra geçiyor acaba hamilelik olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 17. eylem dedi ki:

  merabalar bende kabizlik varda bu gebeligim ilk haftalarinda gorulurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Eylem hanım hamile olup olmadığınızı , hamileyseniz kaç haftalık olduğunu yazmamışsınız.

 18. Songul dedi ki:

  Mrb hocam adetim 4 gün gecikti gebelik testi uyguladim ve cift çizgi çıktı.Kan testi yaptırdım ve sonuç Beta-HCG 220,76 çıktı.Karnım kasıklarım ve belim cok agriyor.Gebemiyim? Gebeysem kaç haftalik.Simdiden teşekkürler saygılar..

  1. admin admin dedi ki:

   Songül hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir..Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 19. Ayten demir dedi ki:

  Mrh doktor bey ben adetime 4 gün kala kan testi yaptırdım ve sonuç 29 çıktı acaba hamilemiyim adetim şuan 2 gün geçti.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 20. Fatoş dedi ki:

  İyi günler adetimden bir hafta geçti kan tahlili yaptırdım korunma yoktu zaten çocuk istediğimiz için beta hcg 20 .32 çıktı gebeymisim ama çok erken mis dün eve geldim öğrendikten sonra akşam misafir vardı yoruldum adet kanaması gibi kan geldi sabah yine gelmiş tahmini kan limiti 3 yemek kaşığı gibi ağrı yok kasik da ve belde adet ağrısı gibi ağrı vardı dün bugün daha hafif sizce nedir düşük mü yapıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Kanama düşüğün göstergesi olabilir.Kadın doğum uzmanına başvurun.Kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 21. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam ben 7 sinde eşimle birlikte oldum korumamizi aldık normalde ben her ayın 25 inde adet oluyorum bir gün geçti ama karnımda sertleşme ve şişme var birde akıntılarım oluyor beyaz sizce test yaptrmalimym bugünde pembe akıntı oldu

  1. admin admin dedi ki:

   2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 22. Yeşim dedi ki:

  Merhaba benim en son adetim 13 şubat dün tahlil yaptirdim 4 gün geçti adetimden HCG değerim 524.36 çikti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 23. veronika dedi ki:

  yakşamar ben ine vurdum çiatlama yumrta niçin, şimde nerde bir afta karın şişkınik var, bide 2 giün çeçmişi adetı, ine 27 vurdum, ben hamile olabilirim, doktor yumrta çiatlamışi dedi 3 tane.bir cevap yazarmesın.

 24. Sevilay dedi ki:

  Teşekkürler hocam. Yumurta catladıktan sonra hücrelerin 1 gün canlı kaldığı bilgisi var. O yüzden o birkaç gün mü önemli yoksa adet olana ilişki olabilir mi gebelik ihtimali var mıdır ?

  1. admin admin dedi ki:

   Sevilay hanım yumurtlama döneminde oluşan birliktelikte hamilelik şansı yüksektir.Ama kendisiniz bu şekilde şartlandırıp zoraki bir iş gibi görmeyin. Ay boyunca iki günde bir birliktelik olduğu taktirde bir sorun yoksa hamile kalma şansı yüksektir.Yumurtlama gününden 2-3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca birliktelik önerilir.Spermler 72 saate kadar canlı kalabileceğinden çatlamadan öncede birlikte olunabilirdi.Yumurta ise 24-48 saat canlı kalabilir.

 25. Sevilay dedi ki:

  Hocam merhabalar. Doktora gittiğimde yumurta var dedi 2 gün sonra gittim çatlamıs dedi, ilişki önerdi. Eğer hamilelik olmazsa en geç kaç gün sonra adet olmam gerekir.

  1. admin admin dedi ki:

   Sevilay hanım kendinizi strese sokmadan düzenli birliktelik gerçekleştirin.Yumurtlama sonrası genellikle 14 gün sonra adet olur.Erken gebelik testi yapmayın gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 26. Harabe dedi ki:

  Mrb hocam benim adetim 36 gün geçmişti 4 gün önce kan testi yaptırdım doktorum 2.haftalik gebesin bu gebeligi istemiyorum adet sokturucu haplar kullandım tortoceh hap kullandım gebelik sonlandirici iğne kullandım ama düşük olmadı yanlış kasiklarimda çekilme ara ara bi gramp giriyor bel ağrım var ama kanamam olmuyor en doğal çözüm kürtaj bunun için kürtaj sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   2 haftalık gebelik olmaz gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 27. zengin dedi ki:

  merhaba benim adet tarihim geçtikten 1 hafta sonra beta hcg m 14.3 çıktı sizce hamilemiyim hamileysem kaç haftalık

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.

 28. Yeliz dedi ki:

  Merhaba.Ben esimle 14 subatta birlikte olduk ve sonraki iliskilerimde korunduk.24 subatta adet olmam gerekiyordu olmadim kan verdim ve degeri 88 cikti bu deger normalmi acaba.tesekkurler.

  1. admin admin dedi ki:

   Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 29. ayse dedi ki:

  Merhaba hocam ben 7 subatta adet oldum 14 subatta esimle birlikte olduk adetimin 5 gunu klomen ilaci kullandim suan adetime 1 hafta var 3 gundur adet sancisi cekiyorum cok akintim var ve hafif lekelenme oldu sizce yerlesme kanamasimi hamile olabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 30. Demet dedi ki:

  Merhaba kan testinde sonuc 152.40 H cikti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 31. Meliha dedi ki:

  Ben bugün hcg testi yaptırdm 19,24 çıktı ve bana progestan ve folbiol verdi arada idarımda kırmızı lekeler ve kahverengi şekilde geldi korkuyorm ne yapmam gerekir

 32. Melekler dedi ki:

  Merhaba hocam en son 16 aralıkda adetim başladı yumurtlama tarihimi takip edip yumurtlama günü ve sonrasında ilişkide bulunduk son 4 gündür kasık agrım var genellikle sol tarafımda idrar tahlili yaptım ama sonuç negatif çıktı çok merak ediyorum hamilemiyim acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 33. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam. En son 8 aralıkta adet gördüm. 19 aralikta birliktelik yaşadım. Normalde adetim 25 günde bir olur. Bugun 29 gün oldu hala olamadım. Belim çok aşırı tutuluyo ağrıyo cok cabuk sinirleniyorum. Hamile olma ihtimalim sizce nedir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonuç alabilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 34. Betl dedi ki:

  Tesekkur ederim hocam gerek kalmadi dün gece düsük yaptim 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Siz yinede kadın doğum uzmanına başvurun.Hamilelik olsa kan testinde çıkması gerekirdi.İdrarda gebelik testlerinde hatalı sonuç çıkabilmekte.

 35. Betl dedi ki:

  Hocam merhaba benim en son adet tarihim 22 kasim ve hala adet olmadim 29 aralikta kan testi yaptirdim negatif cikti ama detayli degildi degerlerini bilmiyorum o yuzden 31 aralikta idrar testi yaptim cift cizgi cikti ve 2 ocakta tekrar yaptim yine cift cizgi ne yapmam lazim hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi sonrası kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 36. fatma dedi ki:

  Mrb hocam adetim 10 gün geçikti ara ara karnıma agrı giriyor adet olacak gibii sizce hamilemiyim… şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 37. Gabi dedi ki:

  Merhaba benim ilk gebelik için kan testim 2 çıktı 10 gün sonraki 4.41 ve ondanda iki gün sonraki 5.51 di. 4 gün kahverengi lekelenme oldu sonrasında tekrar test yaptırdım ve sonucum 2.01 e düşmüştü. Öğrenmek istediğim şu hcg değeri bu şekilde düşer mi ? Tekrar muayene olmadım ama gebeliğim yoktur değil mi? bir de sol kasığımda kıpırtı hissediyorum bu normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz

 38. Gabi dedi ki:

  Merhaba benim ilk gebelik için kan testim 2 çıktı 10 gün sonraki 4.41 ve ondanda iki gün sonraki 5.51 di. 4 gün kahverengi lekelenme oldu sonrasında tekrar test yaptırdım ve sonucum 2.01 e düşmüştü. Öğrenmek istediğim şu hcg değeri bu şekilde düşer mi ? Tekrar muayene olmadım ama gebeliğim yoktur değil mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir ve genellikle hamilelik çıkmaz.

 39. Kuzu86 dedi ki:

  Merhaba hocam en son adet tarihimy 27 kasim adetlerim duzensizdir hala adet olmadim we hic bi belirti yok test yapmaktan korkuyrm nekadar sure beklemeliyim saglikli sonuc icin tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Adet düzensizliği konusunda kadın doğum uzmanına başvurun.

 40. Naz dedi ki:

  İyi akşamlar hocam son adet dönemim 22 122016 şuan belim ve kasık agrım sanki adet görcekmiş gibi arı oluyor test yapsam olurmuş şimdiden teşekürler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan test sağlıklı sonuç vermez.Gereksiz strese girmenize neden olur.Stres oluşacak hamileliği olumsuz etkileyebilir.Adet tarihini bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 41. Seyma dedi ki:

  Merhaba hocam bende 4 haftalık gebeyim doktora kontrole gittiğimde bebek küçük olduğu için sadece vajinadan ultrasonla bakti küçük bir kese gördü emin olmak için kan tahlili yaptı pozitif çıktı bebek küçük olduğu için mı görememiştir beta HCG 1000 50000 mlU/ml 9 ocakta tekrar gelmemi söyledi benmi erken gittim doktora acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.9 Ocak’ta görünmesi gerekir.

 42. Gülşah dedi ki:

  Merhaba hocam benim kan testin HGC 44.5 kac gunluk vea haftalık doktor bana 2 3 günlük dedide inanamadim sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Gülşah hanım gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır. 2-3 günlük hamilelik olmaz.Adetlerin düzenliyse son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya son adet tarihinizin ilk gününü girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 43. Bilge dedi ki:

  Son adet tarihim 28.11.2016 dün idrar testinde pozitif çıktı ama bugün doktor kese gözükmüyor dış gebelik olabilir dedi sizce dış gebelik ihtimali yuksekmi

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 44. gül dedi ki:

  Merhabalar hocam benim hCGdegerim 38.38 çıktı sizce hamile miyim bu deger normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.
   **Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.
   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

  2. SEMA dedi ki:

   Merhaba hocam Benim 8 günlük gecikmeden sonra kan değerim 58.1 çıktı, daha çok yeni Dedi dr 2 hafta sonra tekrar gel Dedi. Sizce korlulalacak bi şey var mı?

   1. admin admin dedi ki:

    Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
    *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 45. Boz21 dedi ki:

  Slm hocam 12 Kasım’da adet oldum 13 Kasım’da evlendim 17 Kasım’da da düzenli olarak ilişkiye girdik son 5 gündür eşimin midesi bulanıyor sık sık idrara gidiyor göğüsleri çok hasaslaşmış bugün kan testi yaptırdık beta hgc 1.2 çıktı gebe değil dedi ultrason dan baktı kalınlaşma. Var dedi kan tahlili yaptırmak için erkenmi davrandık

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Adet görmezseniz 1 hafta sonra adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 46. Çilem dedi ki:

  Slm hocam 09.11.2016 tarihinde adet oldum 23 11.2016 yumurtlama tarihim hesabıma göre ben 20.22 24 de bitlikte olduk. 02.12.2016 test yaptırdım kanda 0.100 çıktı 07.12.2016 adet tarihim gebe olma ihtimalim nedir sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.4 gün daha bekleyin adet görmezseniz landa beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 47. Şaşkın dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 19 kasimda adet oldum iki gun once farkli nedenlerden tahlil yaptirdim hcg degerim 47.7 cikti adetme daha var gecikmede soz konusi degil bu degere gore hamilemiyim neden bole oldu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.2 gün sonra aynı merkezde kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 48. Hayall dedi ki:

  Merhaba hocam. Son adet başlangıçım 4 kasım 4 gün sürdü. Kan tahlili yaptırdım. Beta hcg 391.92 çıktı. Sizce herşey yolunda mı? Kaç haftalık acaba. Teşekkürler 🙂

  1. admin admin dedi ki:

   *Kan değerinize göre hamilesiniz.Golik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.
   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.
   *Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 11 Ağustos 2017 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   **Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 49. bskr dedi ki:

  Merhaba hocam en son adet tarihim 3 kasım. Üç gün gecikti hasta olmadım. Evde test yaptım pozitif çıktı. Kan testi yaptırdım bugün hcg 251 çıktı. Sizce herşey yolunda mı? Kaç haftalık hamile olabilirim? Teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   *Kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.
   *Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 10 Ağustos 2017 Perşembe.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 50. Seda dedi ki:

  Slm hocam bthcg 313.95 çıktı fakat ultrasonda bakıldı ve 10 gün sonra tekrar çağırdı doktor en son adet tarihim 23 ekim sizce nedir durum

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonda gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe ulaşması gerekir.10 gün sonra doktor kontrolüne gittiğinizde gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda izlenmesi gerekir.

 51. canan dedi ki:

  Merhaba hocam. Son adet tarihim 23 ekim. Dun kan testi yaptirdim 302.5 cikti. Doktora muayene olamadim. Acaba kac haftalik hamileyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Temmuz 2017 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 52. Melek dedi ki:

  Hocam 19 yaşındayım 3 aylık evliyim çocuk istiyoruz bu ayımızı iyi değerlendirdik sık tuvalete ve karın ağrısı çekiyorum ve cok yemek yiyorum göğüs uçları karardı sizce nedir son adetim 27 ekimde oldum ve akıntim geliyo

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin.Gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 53. Alel33 dedi ki:

  Son adet tarihim 2 ekim hocam adetim iki gun gecikti bthcg 68.9 cikti idrardada pozitif cikti kac haftalik gebelik mevcut acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü baz alınır.Son adet tarihinize 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 9 Temmuz 2017 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 54. Elif dedi ki:

  Hocam Merhaba 2 haftalık evliyim adetim 5 gün gecikti test yaptım evde negatif cıktı. Kan testi yaptırmam gerekir mi. Hamile kalmıs olabilirmiyim. 2 Haftalık hamilelik belli edermi kendini? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden Teşekkürler..

 55. kubra dedi ki:

  Birde kan degerime bakilinca hamile oldgm gorunuyo ama gebelik testini evde yapinca hep olumsuz neden acaba 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG değerine kesin sonuç verir.Tekrar evde gebelik testi yapmanıza gerek yok.Gereksiz yere strese girmeyin.Rahat olun.

 56. kubra dedi ki:

  Merhaba kan degerimde beta hcg hormonu 29 cikti. Ertesi gun 33 oldu. Belimde cok agrim var goguslerim degsti.karnimda sislik var adetim gecikti. Degerlerim normal mi yada gebelik var mi.her doktor brsey soyledi .cok moralim bozuk suan hamile oldugumu soyluyolar ama kafamda bircok soru var lutfen yardimci olun ..

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra testi tekrarlayın.

 57. eliffff dedi ki:

  Merhaba hocam .
  Ben daha 2 haftalık evliyim eşimle çoçukla düşünüyoruz ve eşim cok istiyor. Hastalıgım normalde 20 ekimde olması lazım 1-2 gün daha bekleyip test yapsam sonuc cıkarmı acaba . Normalde hastalıgım ayın 10 da oluyordu sanırım dügün telsından 20 sine attı . Bugünde ayın 20si fakat hiçbir adet agrısı yok bende acaba hamile kalmıs olabilirmiyim?

 58. Nazli dedi ki:

  Hocam merhabalar. 2 haftalik hamilelikte düşük olur mu belirtileri nelerdir ?

  1. admin admin dedi ki:

   2 haftalık hamilelik tespit edilemez.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.

 59. Meryem dedi ki:

  Merhaba. Benim esimle ikinci iliskim fakat 2 haftadir mide bulantisi bas dönmesi ve kahve rengi şeklinde akintilarim oluyor acaba hamile miyim ? Şimdiden çok tesekkur ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılması gereken en uygun şey adet tarihinin beklenip adet gecikmesi yaşanırsa gebelik testi yaptırmaktır.Erken yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html