Gebeliğin 2. haftası

26.06.2012
2.770
A+
A-
Gebeliğin 2. haftası

         Gebeliğin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz, nedeni ise vücut hareket halinde çok büyük durumlar oluyor aslında ama sizin bundan haberiniz yok, normal hayatınıza devam ediyorsunuz ancak henüz bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Adet dönemini geçirdiniz. Hormonlarınız yeterince çalışıyor ve ortamı hazırlamaya devam ediyor.

       Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına  denk gelir.Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir.Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir.Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz.  30 – 14=16  yani yumurtlama gününüz 16. gün olarak buluyoruz.

Yumurtlama günü hesaplamak için tıklayın

Yumurtlama ( ovulasyonun )  gerçekleştiği nasıl anlaşılır ?

Göğüslerde hassasiyet  

Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı 

Vaginal akıntıların artması 

Vücut sıvısının artması

Bunların dışında eczaneden alacağınız ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Hamileliğin belirtileri nelerdir

Gebelik döneminde vücudunuzda bir çok değişiklik meydana gelir.Eğer gebelik planlıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerin bir yada bir kaçı sizde varsa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmalısınız.

Adet gecikmesi

Mide bulantısı veya kusma

Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme

Sık sık idrara çıkma

Göğüste değişme ve göğüste aşırı hassasiyet, sızlama

Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his

Ağızda Metalik Tat


Hamilelik belirtilerinden en belirgin olan belirti beklenen adet gecikmesidir.Tabiki adet gecikmesi bize kesin olarak gebeliğin varlığını kanıtlamaz.

Bir hamileliğin ilk günü son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir.Son adet tarihinizden yumurtlama tarihine kadar vücut her ay olduğu gibi kendini gebelik için hazırlar eğer yumurtlama döneminde gebelik oluşur ise hamilelik başlar oluşmaz ise adet gerçekleşir.


Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları gebelik öncesinde bırakmalı ve gebelik şüphesi olduğunuzda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

GEBELİĞİN 2. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER-VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 739 YORUM
 1. blank Yasmin dedi ki:

  Yardımcı olursanız çok sevinirim 2 temmuz adet oldum 20temmuz kan verdim 0.32 çıktı 26 temmuz yine kan verdim 4.74 çıktı 30 temmuz adet günüm normalde ve bi kaç aydır hep erken oluyor bi kaç gün erken de olmadı daha sizce gebelik varmıdır?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   yaptırdığınız kan tahlillerinde herhangi bir gebelik söz konusu değildir
   adet gecikmeniz olur ve bir haftaya tamamlanır ise o zaman kandaki değerinize tekrardan baktırmanızı öneririm

 2. blank Ayla dedi ki:

  Merhaba hocam son 6 aydır düzenli olarak her ayın 11 inde regl oluyorum haziranın 23 ünde yumurtlama döneminde korunmasız birlikteliğim oldu temmuzun 7 sinde her zamanındakinden farklı olarak ilk gün kahverengi pembemsi akıntım oldu normalde 6 gün sürüyor reglim 8 inde normal adet kanamasına döndü 9 uda öyle 10 unda tekrar kahverengi oldu adetimden sonra mide bulantım iştahsızlık yiyeceklerden tiksinme durumum oldu şuan göğüslerimde beliren mavi damarlar her insanın bünyesi farklı tepki verir elbet aynı şekilde bacağımdada oluştu göğüslerimde çatlama oluştu karnımın alt kısmında kahverengi uzun çizgi var kasıklarıma kramp giriyor sizce üstüns görmemi gördüm regl mi oldum bir sonraki adet dönemi bekliyip test mi yaptırayım

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Ayla hanım
   Üstüne görmüş olabilirsiniz
   En kısa zamanda kandan beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.