reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 2. haftası

Gebeliğin 2. haftası

         Gebeliğin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz, nedeni ise vücut hareket halinde çok büyük durumlar oluyor aslında ama sizin bundan haberiniz yok, normal hayatınıza devam ediyorsunuz ancak henüz bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Adet dönemini geçirdiniz. Hormonlarınız yeterince çalışıyor ve ortamı hazırlamaya devam ediyor.

       Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına  denk gelir.Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir.Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir.Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz.  30 – 14=16  yani yumurtlama gününüz 16. gün olarak buluyoruz.

Yumurtlama günü hesaplamak için tıklayın

Yumurtlama ( ovulasyonun )  gerçekleştiği nasıl anlaşılır ?

Göğüslerde hassasiyet  

Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı 

Vaginal akıntıların artması 

Vücut sıvısının artması

Bunların dışında eczaneden alacağınız ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Hamileliğin belirtileri nelerdir

Gebelik döneminde vücudunuzda bir çok değişiklik meydana gelir.Eğer gebelik planlıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerin bir yada bir kaçı sizde varsa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmalısınız.

Adet gecikmesi

Mide bulantısı veya kusma

Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme

Sık sık idrara çıkma

Göğüste değişme ve göğüste aşırı hassasiyet, sızlama

Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his

Ağızda Metalik Tat


Hamilelik belirtilerinden en belirgin olan belirti beklenen adet gecikmesidir.Tabiki adet gecikmesi bize kesin olarak gebeliğin varlığını kanıtlamaz.

Bir hamileliğin ilk günü son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir.Son adet tarihinizden yumurtlama tarihine kadar vücut her ay olduğu gibi kendini gebelik için hazırlar eğer yumurtlama döneminde gebelik oluşur ise hamilelik başlar oluşmaz ise adet gerçekleşir.


Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları gebelik öncesinde bırakmalı ve gebelik şüphesi olduğunuzda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

GEBELİĞİN 2. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER-VİDEO

Bu Haber 543.520 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Gülso dedi ki:

  İyi günler hocam. Ben 1y agustos da adet oldun en son. 18 eylul de kahverengi akıntım oldu ondan sonraki iki gunde acık kahve akıntı oldu. 19 eylülde kan tahlili yaptırdım beta hcg 71 çıktı. Baska bir hastanede kan sonucum 96 çıktı. 21 eylülden beri lekelenme yok. Doktor dış gebelik olabilir dedı ve bebek için 1-2 haftalık dedi. Korkuyorum bir sıkıntı olur mu progesteron sa 13 küsür çıktı.

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   gebelik testinizi pozitif görünüyor lakin değeriniz çok düşük yeni bir gebelik söz konusu
   bu testinizi 2 gün ara ile tekrar edilmesini çıkan sonucunuz ile doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 2. Arzu dedi ki:

  Merhabalar Hocam dondurulmuş embriyo 5. Gün embriyosu idi 12 gün değerim 15.17 14.gün değerim ise 48.18 çıktı sizce hamilemiyim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar arzu hanım
   Gebelik testiniz pozitif görünüyor lakin çok yeni ve küçük bir değer
   Beta hcg değerinizin artışını takip etmek üzere doktorunuza başvurmanızı öneririm

 3. ecey dedi ki:

  Hocam merhaba adetime 1 hafta kala sevgilimle ilişkiye girdik bir kere kondomla ilişliye girdikten sonra kondomsuz girdi ama içime boşalmadı hamilelikten şüphelendim.regl oldum ve reglken idrar testi yaptım negatif çıktı fakat kasıklarımda şişlik var biraz iştahsızlık var hamile olma riskim var mıdır???

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Ece hanım
   Eşiniz içeriye boşalmadığı sürece gebe olma ihtimaliniz düşüktür
   Adetiniz gecikirse kanda beta hcg testi baktırmanızı öneririm

 4. Nbht dedi ki:

  Merhaba hocam adetımın geçıkmesınden sonra 17,2 beta degerım cıktı 2 gün sonra 14,3 cıktı ve ıkı gun sonra kanamam oldu kımyasal gebelıkten süphelenıp düştügünü söledıler 19 gün adet gördüm kanamam oldu kanamam bittikten ertesi gün doktora gittim beta hcg ve hormon tahlıllerı yapıldı beta 32,3 cıktı bır gun sonra beta tekrarlandı 42,3 cıktı sizce hamıle olabılır mıyım?
  19 gün kanamadan sonra beta neden yüksek cıkmıs olabılır?

 5. ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam adetımın geçıkmesınden sonra 17,2 beta degerım cıktı 2 gün sonra 14,3 cıktı ve ıkı gun sonra kanamam oldu kımyasal gebelıkten süphelenıp düştügünü söledıler 19 gün adet gördüm kanamam oldu kanamam bittikten ertesi gün doktora gittim beta hcg ve hormon tahlıllerı yapıldı beta 32,3 cıktı bır gun sonra beta tekrarlandı 42,3 cıktı sizce hamıle olabılır mıyım?
  19 gün kanamadan sonra beta neden yüksek cıkmıs olabılır?

 6. Eser dedi ki:

  gebeliğin ilk haftalarında oruç tutmamın bebek için bir zararı olurmu acaba

 7. Nisa dedi ki:

  İlişkiden 12 ve 15 gün sonra 3 gün arayla kanda hcg tahlili yaptırdım ikisinde değer 2.39 çıktı hamilelik varmı sizce bir daha tahlil yaptırayımmı

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerine göre hamilelik yok.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.

 8. Suna dedi ki:

  Merhaba 963.6 ise hafta olarak beli mi hani kaç haftalık onu merak ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suna hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000
   13 – 16 haftalar: 13,300 – 254,000

 9. Suna dedi ki:

  Merhaba şubat 2 de adet oldum Mart 2 de olmadım 5 de gittim hastaneye 3 gün günün geçmiş dedi beta hrg yaptırdım 143.5 çıktı doktor gebesin dedi ama utrasyonda görünmedi 3 sonra çağırdı tekrar gittim utrasyonda görünmedi beta hrg yaptı sonuç 963.6 çıktı doktor küçük diye görünmüyor dedi acaba kaç haftalık gebeyim bide boş gebelik olma ihtimali varmı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suna hanım gebelik kesesinin vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 10. Busra dedi ki:

  En son 05.02.2018 de adet oldum bebek istedigimiz icin korunmuyoruz ilk defa boyle oluyorm adetim guzenli 21 gunde bir hasta oluyorum adet olmadim 6 gun geciyor 6.gunde gunluk pedi doldurmck sekilde kan geldi . Kan ve idrar tahlili negatif cikti gebelik olmadigini soylediler mide bulantim ve sabahlari kusma oluyor vucut agrisi ve kasiklarimda arada bir sanci oluyor siddetli girip cikiyor . Hamile olabilirmiyim bu kanama yerlesme kanamasi olabilirmi adet oldugumu dusunmuyorum cunku adetim cok sancili oluyor agri kesici icmeden geciremiyorm adet gunlerimi lutfen yardim

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli okurum adet kanaması azda olsa görmüşsünüz.Denemelere devam edin 6 ay içinde gebe kalacaksınız.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayenehane= 0222 231 08 25

 11. Elif dedi ki:

  Selamlar hocam.3 şubat son adet tarihim.14 şubatta aşilama yaptrdik.hcg testi icin adet gecikmesini mi beklemeliyim yoksa aşilamadan 15 gun sonra dogru sonuc verir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım aşılamadan 15 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

 12. Istanbul dedi ki:

  Hocam Merhaba 2. Kez anne olmak istiyorum 8 yıl aradan sonra fakat ilk hamileligimde sigara kullandığım için gebelik öncesi folik asid kullandigimi hatırlıyorum hamilelik oncesinde kullanmak gerekir mi Doktor Randevum var fakat malesef 20 gün sonrasına verildi Devlet hastaneleri pek Dolu😂😂

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar hamile kalmayı planlayan her anne adayının hamile kalmadan 3 ay öncesinden başlayıp gebeliğin 12. haftasına kadar folik asit kullanması önerilir.

 13. Eda dedi ki:

  Slm hocam benden son adetimi 4 ocakta gördüm adetimden sonra 27 ocakta ilişkiye girdik 3 sonra kana gerçekleşti 3 gun surdu ama o kanamadan sonra bir daha adet olmadim acaba hamile olma olaasiligim nedır

  1. admin admin dedi ki:

   Birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 14. Mstffko dedi ki:

  Hocam adetime 6 gün kala korunmasız ilşki oldu gebelik mümkünmü???

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 15. Dlrbrmzy dedi ki:

  Adetten 5 gün önce kan testi çıkarmı🤔🤔🤔🤔

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet tarihini bekleyip gecikme yaşandıktan sonra test yapmak gerekir.

 16. Dlrbrmzy dedi ki:

  İyi günler hocam ben 24 aralıkta adet gördüm 27 günde 1 oluyorum bu ay hiç korunmadım yumrtlma gününde bel ağrısından kovrandğmdan ötürü anladm o günde ilşkiye grdik 3.çocuğu düşünüyoruz 6 gün var adetime ve hiçbir belirti yok hamileliğe dair hiçbişey yok hamile değilmiyim😔😔😔 diğerleri sorunsuz sıkıntısız olmuştu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar hemen ilk aylarda hamilelik oluşmayabilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Tüm kadınların yumurtlama dönemi bir sonraki adet tarihinden 14 gün öncesidir.Bu tarihten 3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.

 17. nurcan dedi ki:

  iyi günler. adetime 6 gün kala korunmasız ilişki yaşadım daha sonra ertesi gün ilacı ella kullandım adetim 9 gün gecikti hamile olabilir miyim acil bilgi almak istiyorum lutfen yardımcı olun

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurcan hanım 9 günlük adet gecikmeniz varsa gebelik testi yaptırmanız uygun olur.

 18. Yami dedi ki:

  Lütfen acele cevap kan tahlili kesin sonuç verirse hamile değilim diye çıkarsa yıkılırım bu yüzden yaptırmıuorum

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testinin doğruluğu idrarda gebeliğe göre daha yüksek ve adet gecikmesinden sonra net sonuç verir.

 19. Yami dedi ki:

  İlk defa adet gecikmem oluyor ama neden evdeki test olmadı belirtiler hamileyim gibi ama bulantım ve yorgunluğum yok tam tersi geceleri uyuyamıyorum ve 4saat uyku yetiyor bana kan tahlili yaptırmaya korkuyprum 6 gün gecikme göğüslerde aşırı hassasiyet kasıklarımda tuhaf ama çok hafif ağrılar. Sizce evdeki testi ne zaman tekrar etmeliyim en son bugün test ettim kaç gün daha bekleyeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sabah ilk idrarrınız ile aşağıdaki linkteki önerilere uyarak testi tekrar edin.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/idrarda-gebelik-testini-dogru-uygulamak-icin-8-basit-adim.html

 20. Aylin dedi ki:

  Merhaba hocam ben en son adet tarihim 13 Kasım 2017adetim normalde 32 gün arayla olur ama çoğu zaman düzensiz olduğuda oluyor bu ay adet olmadım adetim 5gün geçti kan testi yaptım 35,0 cıktı 2 gün sonra tekrar yaptım 86,2 çıktı normalmi sonuçlar ve ne kadarlık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aylin hanım kanda beta HCG artışı normal.

 21. Aylin dedi ki:

  Merhaba hocam ben en son adet tarihim 13 Kasım 2017adetim normalde 32 gün arayla olur ama çoğu zaman düzensiz olduğuda oluyor bu ay adet olmadım adetim 5gün geçti kan testi yaptım 35,0 cıktı 2 gün sonra tekrar yaptım 86,2 çıktı normalmi sonuçlar

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aylin hanım kan da beta HCG artışı normal.

 22. Şule dedi ki:

  Hocam ben kasım ayın 22 sinde adet oldum ve ben hamile kaldığım zamanlar düşük yapıyorum ve 2 düşüğünm oldu onun icin bi jinekolok doktoruna gittik eşimle benden öncelike kan tahlili istendi hormonlar icin zaten benim boğazda guatirim vardi o çıktı ve bide vücudum da mikrop varmış ama atlatmışım drum öyle söyledi ve seyre şeyler sonra hastalığım bitikten sonrada rahim flmi cekildi kasım ayın 30 da ve ben bu flmin 2 gün sonrasında ilişkiye girdik eşimle çünkü flmden sonra gebe klma olasılığı yüksekmiş galiba ondan dolayi girdik ha bu arada hocam bnim rahim T seklinde olduğunu öğrendik flmden sonra düşüklerim bu yüzden midir acaba neyse ben bu ay aralıkta adetime 4 gün kala test yaptım 2 cizgi cok hafifti ve 3 gün sonra yaptım gecenkinden daha belirgin 2 ci çizgi ve benim kahve rengi akintim oldu adet olucam heralde ddim olmadim ama akintim var yine ama o kadarda belirgin degil rengi sormak istedim size neden oluyor acaba diye hamileysemde kadarlıktır hocam saygılar..

  1. admin admin dedi ki:

   Şule hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.İdrar testlerinde hatalı sonuç olabilir.

 23. HAYRUNNİSAA dedi ki:

  TEŞEKÜR EDERİM

 24. HAYRUNNİSAA dedi ki:

  BEL AĞRIM VAR VE MİDE BULANTIM VAR HASTALIĞIMA 3 GÜN VAR SİZCE HAMİLE OLABİLİR MİYİM ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hayrunisa hanım 5 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 25. Kezban dedi ki:

  Merhaba dun yine kan tahlili oldum hcg 1700 cikti önceden yaptirdigimsa 45 di doktor buna ragmen yine haftaya kan tahlili yapin dedi udrasonda kese cok ufak gorunuyo ama icinde bebek yok diyolar dıs gebelelik vardir sende diyolar bana yardimci olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Kezban hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımı izlenir. 2 gün arayla kanda beta HCG artışı takip edilmeli. 1 hafta sonra kalp atımı takibi için alttan ultrason ile bakılmalı.

 26. Sarenur dedi ki:

  Merhaba beta değerim 178,05 sizce hamilemiyim? Kaç haftalık olmuş oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seranur hanım kanda beta HCG değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

   1. Sarenur dedi ki:

    Çok teşekkür ederim

 27. Gülşah dedi ki:

  Merhabalar beta hcg degerim 28.27 çıktı doktor hamile olduğumu söyledi tahminen ne kadarlıktır. SAT 02.11.2017

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Geç döllenme durumunda son adet tarihi düzeltilebilir.Son adet tarihiniz 02.11.2017 ye göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 9 Ağustos 2018 Perşembe.
   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 28. Eda dedi ki:

  Merb adetime bir gun kala bete hcg degerim 25.2 3 kasim da adet oldum bu degere gore gebelik sagliksiz mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Eda hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. İki gün arayla kanda beta HCG takip edilmeli.

 29. Gül dedi ki:

  Meraba kan tahlili değerim 38 çıktı 3 kez test yaptım silik çıktı doktor tekrar istedi kan tahlili sizce var midir yok da demedi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 30. Deniz dedi ki:

  Merhaba hocam, bhcg 275 cikti. Kasiklarimde adet olacakmisim gibi agri var. Normal midir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Deniz hanım gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 31. Leyla dedi ki:

  Kasim 4 de adet gordum test yapsam cikarmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 32. Şerife dedi ki:

  Mrb hocam en son 1 ekim de regl oldum 31 ekimde beta hcg sonucu 170 ti gebelik varmış 15 kasım da tekrar bhcg yaptım 4700 çıktı acaba şu an kaç haftalık hamileyim doğumum ne zamana geliyo bilgi verebilirmisiniz.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şerife hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.son adet tarihiniz 1 Ekim’e göre 7 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 8 Temmuz 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 33. Ayten dedi ki:

  Merhaba hocam doktora gittim beta hcg sonucu 73.4 çıktı 3 gün sonra tekrar gittim ve 321.6 çıktı sizce kaç haftalık hamleyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayten hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 34. Şerife dedi ki:

  Mrb hocam en son 1 ekim de regl oldum 31 ekimde beta hcg sonucu 170 ti gebelik varmış 15 kasım da tekrar bhcg yaptım 4700 çıktı acaba şu an kaç haftalık hamileyim doğumum ne zamana geliyo bilgi verebilirmisiniz teşekkürler..

 35. Semra dedi ki:

  Hocam mrb en son adet tarihim 25 eylul kan degerim 12.85 suan da hefif pempemsi kanamam var doktorum suan cok yeni dedi kanamam olmasi normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Semra hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Son adet tarihinize göre kan değeriniz düşük.İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

   1. Semra dedi ki:

    Doktorum gebelik var dedi ama😓 hamile degilmiyim yani

    1. admin admin dedi ki:

     Semra hanım 2 gün arayla kanda beta HCG testi yaptırın 2 kat artış gösterirse hamilelik vardır.

 36. Merve nur özdemir dedi ki:

  Son adet tarihim 16 ekim 30 kasım adet olmadim hala gebelik testi iki cizgi birisi silik kanda beta hcg 231.00 cikti kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım son adet tarihiniz 16 Ekim’e göre 4 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 23 Temmuz 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 37. Arya dedi ki:

  Merhaba hocam adetim 3 gün geçti göğüste hassiyet var kadıklarında ağrı beta hcg testi 1.20 çıktı acaba hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Arya hanım değerinize göre hamile değilsiniz.

 38. Masal dedi ki:

  Meb hocam benim adetim 5 gün geçti ve beta hcg değeri 296.2 çıktı bilgi alabilir miyim hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Masal hanım kan değerinize göre hamilesiniz.

 39. Nare dedi ki:

  Merhaba. Benim kan testi sonucumda Beta hCG 1142.68 referans degeri 5 üstü olarak cıktı. hamilemiyim. Oyleyse kac haftalik oluyor ? Son adetimin ilk gunu 8 ekim
  TEsekkur ediyorun SIMDIDEN

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nare hanım son adet tarihinize göre 5 haftalık hamilesiniz.

   1. Nare dedi ki:

    Hocam yalnix ben ultrasona gittim dun bana denilen tam olarak gebelik gozukmuyor ama rahim kenari kalinlasmis gbi yorun yapildi bana ultrasonla bakildiginda

    1. admin admin dedi ki:

     Nare hanım sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese izlenir.2 gün sonra alttan ultrason ile kese takip edilmeli.

 40. Özge dedi ki:

  Iyi gunler benim aderim 1 yada 2 sinde olmasi.lazimdi.. ayin4nde gittim kanda 23.11 cikti 6sinda gittim 42.6 cikti 8nde gittim 91.50 cikti ben endokrin hastasiyim sonuclarim icin dr gittim ordaki doktorda sanki az artmis dedi içime kurt düşürdü. 2gunde 2kati artis olur diye biliyorum ama yinede danismak.istedimm..tesekkurler şimdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 41. Mevlude dedi ki:

  Merhabalar hocam adetim 6 gün gecikti idrar testi yaptm negatif cikti sizce gebe olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mevlüde hanım Adet gecikmeleri gebelik dışında stres, hızlı kilo verme, aşırı egzersiz, hormonel değisiklikler gibi bir çok geçici durum sebebiyle oluşabilir. Gebelik testi negatif geldiyse beklemek dışında yapmanız gereken bir şey yok. Bu durum bir kaç tekrarlarsa bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız da fayda var.

 42. Hazal dedi ki:

  Hocam 6 ekim de adet oldum 13 ekimde bitti ben 19 ekimde korunmayı bıraktm adetim 2 gün geçti hassasiyetim çok var sizce durum nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hazal hanım 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 43. Büsra dedi ki:

  Merhaba ben 2 buçuk ay önce bir düşük yaptim şimdi hamileyim ama daha çok yenilmiş sali günü ogrendim kan testiyle ve şimdi kanamam var bu bir düşük mudur.

  1. Büsra dedi ki:

   Son adet tarihim 21 eylül beta hcg101.92

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar Büşra hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
    Tahmini doğum tarihiniz: 28 Haziran 2018 Perşembe
    Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
    *Kırmızı renkte kanamanız varsa doktora başvurmalısınız.

  2. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım kırmızı açık renk kanamanız varsa doktora başvurmalısınız.Değerlendirme gerekir.

 44. Kadriye dedi ki:

  Meraba hocam benim adetimden üç gün geçti kan testim 0.100 çıktı bu nedemek oluyo ve ben siprelimi yeni çıkardım bununla ilgili bi geçikme mümkünmü acaba ve ben yumurtlama günümde ilişkiye girdik

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kadriye hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Bu tarz gecikmeler olabilir.

 45. Ayşegül dedi ki:

  Merhabalar benim karnım çok ağrıyo 39 gün önce adet oldum belim ağrıyo mide bulantısı kusma yok hamile olma ihtimalim var mı bugün regl oldum zannettim sadecee Bir damlacık oldu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşegül hanım kanda beta HCG testi yaptırın.Doğru sonuç verir.

 46. Esra dedi ki:

  Mrb adetime henüz bir hafta var ama ben kan tahlili yaptırdım göğüslerimde hassasiyet ve ağrı var aşırı bulantım var ishal de başladı beta HCG sonucum 332.64 çıktı hamile olma ihtimalim var mı ? Teşekkürler şimdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımı izlenir.

 47. Selver dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben yeni evliyim ve hic bilgim yok. 28 eylül de regl oldum ve ekimin 3 un de bitti. Bitiminden sonra sürekli ilişkimiz oldu. Ve benim 1 haftadir göğüslerim cok ağrıyor aynı şekilde kasiklarim da öyle bu kadar erken belirti olabilir mi ? Idrar testi yaptım sonuç olumsuz ama göğüslerim cok hassastı. Sizce ne yapmaliyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Selver hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Yumurtlama döneminde birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.Tüm kadınlarda yumurtlama günü bir sonraki adet tarihinden 14 gün öncesidir.Bu tarihten 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca birliktelik hamile kalma şansını artıracaktır.Yumurtlama gününüzü aşağıdaki linkteki hesaplayıcı kullanarak hesaplayabilirsiniz.

 48. anqeL23 dedi ki:

  HOCAM MERHABA;
  REGL GÜNÜMDEN İKİ GÜN ÖNCE KAN TESTİMDE HCG 5,89 , ERTESİ GÜN YAPTIRDIĞIMDA İSE 0,10 ÇIKTI.SİZCE DURUM NEDİR.ŞUAN REGL GÜNÜMDEN 2 GÜN GEÇTİ , BİLGİ ALABİLİR MİYİM SİZDEN?
  3.GÜNÜMDE İSE ECZANEDEN İDRAR TESTİ YAPTIM NEGATİF ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.

 49. anqeL23 dedi ki:

  HOCAM MERHABA;
  REGL GÜNÜMDEN İKİ GÜN ÖNCE KAN TESTİMDE HCG 5,89 , ERTESİ GÜN YAPTIRDIĞIMDA İSE 0,10 ÇIKTI.SİZCE DURUM NEDİR.ŞUAN REGL GÜNÜMDEN 2 GÜN GEÇTİ , BİLGİ ALABİLİR MİYİM SİZDEN?

 50. Beste dedi ki:

  Hocam merhaba benim son adet tarihim 17 agustos basladi 21 agustos bitti yumurtlama tarihim 31agustos esimle 23 agustos ve 1 eylul arasi gun asiri ilski yasadik. Adetime yaklasik 8 gun daha var fakat bu surede yemelerimde artik araliklarla hafif mide bulantisi sag ve sol kasiklarimda ufak sancilar surekli tuvalete cikmam geceleride uyuyamama ve son iki gundur goguslerimde buyume ve agri olustu sizce hamilemiyimdir ve kan testi yaptirsam dogru bir sonuc alirmiyim. Simdiden tesekkurler..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Beste hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet tarihinden sonra yapılması gerekir.

   1. Gulbanu dedi ki:

    Merhabalar hocam benım adetım 01.09 geldı 07.09 bıttı ama karın agrısı ve bulantım var ama test yaptım gostermedı çıkmadı olurmu oyle gebe oldumu anamadım

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Gülbanı hanım adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 51. Aslı dedi ki:

  İyi günler bende ilk kan testi yaptırdığımda 70 idi değerlerim iki gün sonra yaptırdım 105 e çıktı 2. Hafta da bugün doktor muayenesine gittim bu sefer 131 çıktı değerim 250 olması gerekiyomuş doktor düşük olabileceğini söyledi cuma tekrar yapalım dedi sizce tutar mı yoksa düşük mü olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış genellikle sağlıksız gebeliğin göstergesidir.

 52. AYŞE dedi ki:

  selam hocam ben temuzun 30 da oldum ve ağusdos un 7 sinde temizlendim ama cook akıntım var ve halsislik var 16 gündür temizlendim kantesti yaptırdım ve sonuç 48712,42 çıktı hamilemiyim acaba yani his ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Beta HCG değeriniz 48712 ise hamilesiniz.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 53. Funda dedi ki:

  Merhaba kan tahlili yaptırdm ilk 6.42 cıktı deger ertesi gün beta hcg 17.51 cıktı ön tanısı N92.5 düzensiz menstrüasyon diğer tanımlanmış cıktı nedemek bu acıklarmısınız adetimde 8 nde olması gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fundan hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. 2 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 54. Gul dedi ki:

  Mrb hocam son adet tarihim 18temmuz 1agustosta asilama yaptirdim ne zaman kanda gebelik testi yapmam gerekir simdiden tskler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım aşılamadan 2 hafta sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 55. Gülizar dedi ki:

  Merhaba hocam ben dün gebelik testi yaptırdım değerim 147 çıktı 1 hafta sonra tekrar test yaptırın dediler ama bir hafta geç değil mi 1 yıllık evliyiz 7 ay önce kimyasal gebelik geçirdim tekrar aynı şeyi yaşar mıyım. Bir haftalık süreçte tekrar düşük olmasından korkuyorum. Gebeliğin sağlıklı ilerlemesi için yapmam gereken birşey var mı nasıl takip etmeliyim son adetimin ilk günü 4 temmuz şimdiden teşekkürler.

 56. Sevde dedi ki:

  Merhabalar
  Dun kan testi yaptirdim degerim 92.36 en son hastaligim 22 haziran sizce normalmi yani sira sanki hasta olucakmisim gibi agrilarim oluyor normal midir simdiden tesekkurler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevde hanım gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar olabilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir, genel olarak 5. haftada kese 6. haftada ultrason ile kalp atımları izlenir.

 57. Arzu dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 17 haziran. Ria var. Temmuz 19, 21 ve 25 inde kan değerlerim sırasıyla 13.6 ; 28.6 ; 73.45 çıktı. Dış gebelik olabilirmi.

  1. admin admin dedi ki:

   Arzu hanım kan değerlerindeki artış normal takip edilmeli.

 58. Sevgin dedi ki:

  Hocam 12.07.2017 tarihinde adetim bi önceki aya göre 3-4 gün gecikme oldu doktora gittim kan testinde değer 600 civarı çıktı bana kese görünmüyor sebebi henüz çok yeni olduğu için olabilir dedi gebelik henüz çok yeni 2-3 günlüktür dedi sizce gebelik var mı kan testi değerine göre sağlıklı bi gebelik olabilir mi? Bilgileriniz için şimdide çok sağolun hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevgin hanım kan değerinize göre hamilesiniz.*Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *1 hafta sonra gebelik kesesinin izlenmesi için yeniden doktora başvurun.

 59. Ayse dedi ki:

  Hocam merhaba ben kan testi yaptirdim 77,2 cikti ve adetim 4 gun gecti ama utrasyonda bebek ve kese gozukmedi sizde hamilemiyiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım kan değerinize göre gebelik kesesinin izlenmesi için erken.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 60. ümran dedi ki:

  selam hocam adetim 15 gün gecikti idrar testi yaptım tek cizgi cıktı ertesi gün yine yaptım oda tek cıktı doktora gitdim kese var dedi pek anlayamadım acaba hamileyimmidir korunuyorduk bide

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ümran hanım ultrason kontrolünde rahim içinde kese izlendiyse hamilelik vardır.

 61. Zeynep dedi ki:

  1hazirandan beri adet gormuyorum 4temmuzda az bir leke gordun hcg ilk yaptirdim 0.100cikti doktora tekrar gittim 1.3cikti ve progestan basladi ultrasonda bakti bisey demedi ve hala olmadim 2gun aonra tekrar gidicem hamilemiyim acaba fshda 6cikti ve daha onceki 2hamileligimdede leke gormustum ve hamilelik belirtilerimde var

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz.Hormon testi ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 62. Pelin dedi ki:

  Merhaba hocm 12 haziran adetimin baslangici16 haziran bitimiydi 17 haziranda esim ile birliktelimz oldu kornmdik 6 tembuz da adet oldum adetimin kani az geldi 11tembuzda hcg testi yaptirdim sonuc nekatif dedi doktor karnimin sag boslugu agri var acaba testi erkenmi yapmisim tekrar yapiyimmi

  1. admin admin dedi ki:

   Pelin hanım adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Adet tarihinden sonra yapılan testler doğru sonuç verir.Hamilelik için uygun dönem yumurtlama gününden 3 gün önce başlanarak 1 hafta boyunca birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.Adetten hemen sonraki gün hamilelik ihtimali düşüktür.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıdan yumurtlama gününüzü öğrenin.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/yumurtlama-tarihi-donemi-hesaplama.html

 63. Fatma dedi ki:

  Mrb hocam 3 hafta önce yumurtalıklarımın çatlaması için ilaç kullandım ,bu süre Zarfında eşimle birlikte olduk Bikaç gün önce kahverengi , hafif pembe renkte kanamam oldu göğüslerimde aşırı şişkinlik var yorgunluk hissi var hamile kalmış olabilir miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

 64. Seyma dedi ki:

  Merhabalar hocam regli olmama 6 gün var ben evde tesr yaptımm cift cızgi cıktı ve kan tahlilimndede 21 cıktı sizce hamilemiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seyma hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Siz sabırsız davranmışınız.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra kan testini tekrarlayın

   1. Seyma dedi ki:

    Ben tekrardan yaptım dun 65 cıktı tahlilimn sonucu

    1. admin admin dedi ki:

     Şeyma hanım iki gün arayla yaptıysanız artış olumlu.

 65. özge dedi ki:

  merabalar hocam adetimin üzerinden 13 gün geçti test yaptım hamileymişim ilk kan testinde 390 çıktı iki gün sonra yaptılar 530 çıktı kese görünmüyor sizce normal bir gebelik mi

  1. özge dedi ki:

   son adet dönemim 02.06.2017=09.06.2017

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar Özge hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
    Tahmini doğum tarihiniz: 9 Mart 2018 Cuma
    Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 66. Esma dedi ki:

  Merhabalar hocam Beta 500 çıktı kaç haftalık oluyor son adet 13.06.2017 bitişi 20.06.2017

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esma hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 13 Haziran’a göre 4 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 20 Mart 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 67. Gökçen dedi ki:

  Hocam benim adetime 5 gün kala göğüs uçlarında acı başladı bunun üzerine test yaptım ikinci çizgi silik çıktı ertesi gün tekrar yaptım yine ayniydi sonra kan testi yaptırdım değer 16 çıkmıştï adetime şuan 3 gün var kesin gebelik olabilirmi bilgilwndirirseniz sevinirim…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gökçen hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 68. Handan dedi ki:

  Merhabalar benim son adet tarihim 12.05.2017 pazartesi beta hcg degerim 18.6 çıktı iki gün sonra 27 .4 çıktı dün tekrar kan testi yaptırdım 46 çıktı ultrason da kese yada bebek görülmedi sizce sağlıklı bir gebelik mi şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Handan hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

   1. Handan dedi ki:

    Doktorum geç döllenme olduğu için böyle olduğunu söyledi bir haftalik hamilesin dedi rahatlamistim gerçekten geç dollenme olmuş olmazmi lütfen yardımcı olun kafam çok karıştı

    1. admin admin dedi ki:

     Handan Hanım 1 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Seri kan tahlilleri ile gebelik değerlendirilmeli.

 69. Elif dedi ki:

  Ben geçen hafta pazartesi ilişkiye girdim ondan buyana 2 gün ara ile ilişkiye girdim/adet başlangıcım 1 haziran di bu aralar adet olmak lazım ama olmayacağım gibi hissediyorum çünkü kasiklarim da ağrılar var ve vajina ma bıçak saplanıyor gibi oluyor ve bu aralar çok fazla sıvı gelmeye başladı vede midem yanıyor ve çok çabuk acıkıyorum ve bu 2 gün önce başladı dün hamilelik testi aldım negatif çıktı onu oda limonla hamilelik testi yaptım yine negatif çıktı onu da yarın gidebilirsek eğer kan testine baktim aya gideceğim ve ben korunmamistim onuda doğum kontrol hapı kullanmalı miyim yok sa ne yapmam gerekiyor hamile olma olasılığım nedir lütfen yardım ci olun😣😣😣

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler doğru sonuç vermeyebilir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta hcg testi yaptırın.

  2. Gülhan dedi ki:

   Hocam ben idrar testi yaptim 117 di dun yaptim 162 cikti ama kanamam var dusuk olablr dedi sizce ne yapmaliyim

   1. admin admin dedi ki:

    Kan testinden bahsettiniz herhalde sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanamanız varsa değerlendirme gerektirir.Kadın doğum uzmanına başvurun.