40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 2. haftası

Gebeliğin 2. haftası

         Gebeliğin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz, nedeni ise vücut hareket halinde çok büyük durumlar oluyor aslında ama sizin bundan haberiniz yok, normal hayatınıza devam ediyorsunuz ancak henüz bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Adet dönemini geçirdiniz. Hormonlarınız yeterince çalışıyor ve ortamı hazırlamaya devam ediyor.

       Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına  denk gelir.Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir.Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir.Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz.  30 – 14=16  yani yumurtlama gününüz 16. gün olarak buluyoruz.

Yumurtlama günü hesaplamak için tıklayın

Yumurtlama ( ovulasyonun )  gerçekleştiği nasıl anlaşılır ?

Göğüslerde hassasiyet  

Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı 

Vaginal akıntıların artması 

Vücut sıvısının artması

Bunların dışında eczaneden alacağınız ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Hamileliğin belirtileri nelerdir

Gebelik döneminde vücudunuzda bir çok değişiklik meydana gelir.Eğer gebelik planlıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerin bir yada bir kaçı sizde varsa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmalısınız.

Adet gecikmesi

Mide bulantısı veya kusma

Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme

Sık sık idrara çıkma

Göğüste değişme ve göğüste aşırı hassasiyet, sızlama

Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his

Ağızda Metalik Tat


Hamilelik belirtilerinden en belirgin olan belirti beklenen adet gecikmesidir.Tabiki adet gecikmesi bize kesin olarak gebeliğin varlığını kanıtlamaz.

Bir hamileliğin ilk günü son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir.Son adet tarihinizden yumurtlama tarihine kadar vücut her ay olduğu gibi kendini gebelik için hazırlar eğer yumurtlama döneminde gebelik oluşur ise hamilelik başlar oluşmaz ise adet gerçekleşir.


Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları gebelik öncesinde bırakmalı ve gebelik şüphesi olduğunuzda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

GEBELİĞİN 2. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER-VİDEO

Bu Haber 464.220 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. AYŞE dedi ki:

  selam hocam ben temuzun 30 da oldum ve ağusdos un 7 sinde temizlendim ama cook akıntım var ve halsislik var 16 gündür temizlendim kantesti yaptırdım ve sonuç 48712,42 çıktı hamilemiyim acaba yani his ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Beta HCG değeriniz 48712 ise hamilesiniz.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 2. Funda dedi ki:

  Merhaba kan tahlili yaptırdm ilk 6.42 cıktı deger ertesi gün beta hcg 17.51 cıktı ön tanısı N92.5 düzensiz menstrüasyon diğer tanımlanmış cıktı nedemek bu acıklarmısınız adetimde 8 nde olması gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fundan hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. 2 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 3. Gul dedi ki:

  Mrb hocam son adet tarihim 18temmuz 1agustosta asilama yaptirdim ne zaman kanda gebelik testi yapmam gerekir simdiden tskler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım aşılamadan 2 hafta sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 4. Gülizar dedi ki:

  Merhaba hocam ben dün gebelik testi yaptırdım değerim 147 çıktı 1 hafta sonra tekrar test yaptırın dediler ama bir hafta geç değil mi 1 yıllık evliyiz 7 ay önce kimyasal gebelik geçirdim tekrar aynı şeyi yaşar mıyım. Bir haftalık süreçte tekrar düşük olmasından korkuyorum. Gebeliğin sağlıklı ilerlemesi için yapmam gereken birşey var mı nasıl takip etmeliyim son adetimin ilk günü 4 temmuz şimdiden teşekkürler.