Gebeliğin 2. haftası

26.06.2012
4.764
A+
A-
Gebeliğin 2. haftası

         Gebeliğin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz, nedeni ise vücut hareket halinde çok büyük durumlar oluyor aslında ama sizin bundan haberiniz yok, normal hayatınıza devam ediyorsunuz ancak henüz bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Adet dönemini geçirdiniz. Hormonlarınız yeterince çalışıyor ve ortamı hazırlamaya devam ediyor.

       Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına  denk gelir.Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir.Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir.Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz.  30 – 14=16  yani yumurtlama gününüz 16. gün olarak buluyoruz.

Yumurtlama günü hesaplamak için tıklayın

Yumurtlama ( ovulasyonun )  gerçekleştiği nasıl anlaşılır ?

Göğüslerde hassasiyet  

Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı 

Vaginal akıntıların artması 

Vücut sıvısının artması

Bunların dışında eczaneden alacağınız ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Hamileliğin belirtileri nelerdir

Gebelik döneminde vücudunuzda bir çok değişiklik meydana gelir.Eğer gebelik planlıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerin bir yada bir kaçı sizde varsa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmalısınız.

Adet gecikmesi

Mide bulantısı veya kusma

Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme

Sık sık idrara çıkma

Göğüste değişme ve göğüste aşırı hassasiyet, sızlama

Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his

Ağızda Metalik Tat


Hamilelik belirtilerinden en belirgin olan belirti beklenen adet gecikmesidir.Tabiki adet gecikmesi bize kesin olarak gebeliğin varlığını kanıtlamaz.

Bir hamileliğin ilk günü son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir.Son adet tarihinizden yumurtlama tarihine kadar vücut her ay olduğu gibi kendini gebelik için hazırlar eğer yumurtlama döneminde gebelik oluşur ise hamilelik başlar oluşmaz ise adet gerçekleşir.


Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları gebelik öncesinde bırakmalı ve gebelik şüphesi olduğunuzda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

GEBELİĞİN 2. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER-VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 747 YORUM
 1. blank Buse dedi ki:

  Merhabalar martın 24ünde adet oldum bu ay adetimde gecikme olunca idrar testi yaptım ve pozitif çıktı hastaneye gittim doktor hanım “rahim duvarı istediğim kalınlıkta değil” diyip kan testi istedi ve sonuç 332.86 çıktı sizce risk var mıdır? Beta değeri neden düşük?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Buse hanım
   Gebelik testiniz pozitif çıkmış
   Lakin henüz çok yeni bir gebelik
   2 gün sonra kandaki beta hcg değerinizi tekrarlamanızı, çıkan sonuç ile de doktorunuza başvurmanızı öneririm

 2. blank gökyüzündeki umutlar dedi ki:

  Merhaba, ben bu ay ovulasyon günümü takip ettim 3 gün öncesini bir gün sonrasino değerlendirdim.her ay adetime 1 hafta kala göğüslerim ve koltuk altlarim ağrimaya başlıyordu. Bu ay Adetime 3 gün kaldi hala göğüslerimde ağri yok. Bu hamilelik belirtisi ola bilirmi??
  Lütfen cevap verirmisiniz..

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir
   Adetinizin gecikmesini bekleyiniz
   Sonrasında kandaki beta hcg değerinize baktırmalısınız
   En net gebelik cevabı bu şekil de öğrenilebilir

 3. blank Rhm dedi ki:

  Merhabalar ,bthcg değeri ilk ölçümde 13 iki gün ara ile ölçümde 45 çıktı sonrasında birliktelik yaşadık ve akabinde kanama oldu acaba ne olmuş olabilir. Teşekkürler

  1. blank admin dedi ki:

   Kırmızı açık renkli kanama olduysa değerlendirme gerekir.Doktora başvurun.

 4. blank Nurhan dedi ki:

  Merhaba hocam kanım 22 09.19 tarihinde 67.02 cıktı. Eşim le ilişkiye girdim koyu kahverengi kanamalarım az sekilde oluyor düşük riskim varmıdır ilişkiye girilirmi ilk haftalarda bilmiyorum.

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor
   Lakin henüz çok yeni bir gebelik
   Gebelikte vajınal kanama ile karşılaşırsak ilişkiye yasak getiririz
   Bu sebeple bekleyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.