Gebeliğin 2. haftası

26.06.2012
1.572
A+
A-
Gebeliğin 2. haftası

         Gebeliğin 2. haftasında da henüz hamile olduğunuzu bilmiyorsunuz, nedeni ise vücut hareket halinde çok büyük durumlar oluyor aslında ama sizin bundan haberiniz yok, normal hayatınıza devam ediyorsunuz ancak henüz bilgi sahibi olmanız mümkün değildir. Adet dönemini geçirdiniz. Hormonlarınız yeterince çalışıyor ve ortamı hazırlamaya devam ediyor.

       Gebeliğin 2. haftası genellikle yumurtlama döneminizin başlangıcına  denk gelir.Eğer gebelik düşünüyorsanız yumurtlama döneminizi hesapladıktan sonra yumurtlama döneminizden 2-3 gün önce başlayarak bir hafta boyunca ilişkiye girmeniz hamile kalma şansınızı arttıracaktır.Yumurtlama dönemini hesaplamak için adet döngünüzün kaç gün olduğunu bilmeniz gerekir.Adet döngüsü son adet tarihinizin ilk gününden itibaren sonraki adet tarihinizin başlangıcına kadar olan süredir.Ortalama olarak 30 günde bir adet gören bir kadının yumurtlama gününü hesaplarken adet döngüsünden 14’ü çıkarıyoruz.  30 – 14=16  yani yumurtlama gününüz 16. gün olarak buluyoruz.

Yumurtlama günü hesaplamak için tıklayın

Yumurtlama ( ovulasyonun )  gerçekleştiği nasıl anlaşılır ?

Göğüslerde hassasiyet  

Karın bölgesi ve kasıklarda ağrı 

Vaginal akıntıların artması 

Vücut sıvısının artması

Bunların dışında eczaneden alacağınız ovulasyon belirleme testleri ile de ovulasyonun gerçekleşip gerçekleşmediği belirlenebilir.

Hamileliğin belirtileri nelerdir

Gebelik döneminde vücudunuzda bir çok değişiklik meydana gelir.Eğer gebelik planlıyorsanız ve aşağıdaki belirtilerin bir yada bir kaçı sizde varsa ve hamile olduğunuzu düşünüyorsanız doktora başvurmalısınız.

Adet gecikmesi

Mide bulantısı veya kusma

Yiyeceklerden tiksinme ve aşerme

Sık sık idrara çıkma

Göğüste değişme ve göğüste aşırı hassasiyet, sızlama

Pelvik bölgenizde yeni bir duyarlılık veya his

Ağızda Metalik Tat


Hamilelik belirtilerinden en belirgin olan belirti beklenen adet gecikmesidir.Tabiki adet gecikmesi bize kesin olarak gebeliğin varlığını kanıtlamaz.

Bir hamileliğin ilk günü son adet döneminin ilk günü olarak kabul edilir.Son adet tarihinizden yumurtlama tarihine kadar vücut her ay olduğu gibi kendini gebelik için hazırlar eğer yumurtlama döneminde gebelik oluşur ise hamilelik başlar oluşmaz ise adet gerçekleşir.


Çocuk sahibi olmayı düşünüyorsanız sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları gebelik öncesinde bırakmalı ve gebelik şüphesi olduğunuzda kesinlikle doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.

GEBELİĞİN 2. HAFTASINDA ANNEDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER-VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 732 YORUM
 1. blank Şükran dedi ki:

  Hocam merhaba, 11 +4 iken 2li testte ki sonucum crl ölçümü 50, nuchal translucency mom 0.70 nasal bone mevcut papp-a =1,11 fb-hcg =31,4 yaşım 35. 22.haftada detaylı ultrasonda ense kalınlığı 6.6mm ve böbreklerde biraz genişleme var denıldı amniyosentez önerdi ve ertesı gun amniyosentez yapıldı sonuç çıkmadı 1 ay sonra çıkar denıldı endişe ile beklemekteyim sizce nasıl bir sonuc gelir

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Şükran hanım
   Bakılan ultrason da bir anomali tespit edilmese amniyosentez önerilmezdi
   Sonucu görmeden net bir şey demek mümkün değildir

 2. blank Ahjakaakak dedi ki:

  Merhaba. En son adet tarihim 24 mayisti 6 gun oluyorum. 17 haziranda test yaptirdim beta degerim 2 cikti.. iki gun sonra. 4.74 ve iki gun sonra 9.57 cikti. Adetim 2 gun gecikti.. evde test yaptim iki cizgi ama birisi soluk cikti.. b

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Bakılan beta hcg değerleri çok düşük ve negatiflik sınırında
   1 haftaya adet görmez iseniz, testinizi tekrarlayınız
   Tetkiklerinizin kontrolünü doktor kontrolü altında yapmanızı öneririm

 3. blank Büşra dedi ki:

  Kan tahlili sonucumda 50.500 cıktı ne demek acaba bide 63.68 vardi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar büşra hanım
   Gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor
   En kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

  2. blank Zeynep dedi ki:

   Merhaba 14 ocakta adet oldum 21 nde kendi korunmalı ilişki oldu 30 ocak yada 2 şubat ta korunmaksızın ilişki oldu 7 şubatta kendi korunmalı oldu 11 şubatta tekrar. Adet oldum marrta lekeli bi şekilde bitti hazirarnın 22 sinde gittim 2o hafta 5 hünlük hamilesin denildi hangisinde hamile kalmış olabilirim

   1. blank Editor Editor dedi ki:

    Merhabalar Zeynep hanım
    Elbetteki Korunmasız cinsel ilişkide gebe kaldınız
    Tahminen Şubat ayında olan ilişkiden gebe kaldınız
    Çünkü Mart ayında leke gördüyseniz
    Üstüne görmüş olursunuz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.