reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 623.469 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Sümeyye türe dedi ki:

  Merhaba beta hcg değerim 614.3 ne kadarlık hamileyim acaba ve gebelik kesin mi doktorum daha yeni kesesi gözükmüyo 2 hafta sonra gel dedi

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sümeyye hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   gebelik kesenizin görülebilmesi için beta hcg değerinin en az 1,500 seviyesinde olması gerekmektedir
   gebelik hafta hesaplaması en sağlıklı olarak bakılan ultrason ile yapılmaktadır
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 2. Meryem Doğan dedi ki:

  Merhaba ismim meryem bugun doktoruma gittim 3 gun once kan tahlilimde 68 çıkan kan degerimde aradan 3 gun gecmesine ragmen bugun ise 223 cikti ve doktorum ikiz olabileceğinden suphelendi olabilir mi acaba ya ???

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar meryem hanım
   beta hcg değerinin hızlı artışı ikiz gebelik olabileceği şüphesini aklımızda uyandırabilmektedir
   lakin bu ancak bakılan ultrason ile anlaşılmaktadır

 3. Büşra dedi ki:

  Merhabalar bu gün hamile olduğumu farkettim kandaki beta hcg değerim 776 çıktı kaç haftalık oluyo şu anda bide haftasına göre normal mi

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar büşra hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   gebelik hafta hesaplaması en net olarak bakılan ultrason ile yapılmaktadır
   2 gün sonra kandaki beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 4. Melisa dedi ki:

  Hcg 0.263 sizce hamile miyim adetime 8 gün var

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar melisa hanım
   gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor, herhangi bir gebelik yoktur

 5. Melike dedi ki:

  İyi günler 🙋🏻‍♀️ adetime 3 gün kala kan testi yaptırdım şüphelerim vardı değerim 7.75 çıktı gebelik söz konusu mu acaba? Yardımcı olursanız çok sevinirim ☺️

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik var diyebilmek için 20 ve üzeri değerler gerekir.Testi erken yapmışsınız.3 gün sonra tekrarlayın 20 ve üzeri olursa hamilelik vardır.

 6. Bilge dedi ki:

  Merhaba benim en son adetim 16 kasimdaydı 6 gün geciktim kan testi yaptırdım HCG değerim 6.47 çıktı gebe miyim ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar bilge hanım
   beta hcg değeriniz 5 in üstünde çıkmış lakin bu değer çok küçük ve kimyasallık safhasında
   1 hafta sonrasında hala adet görmez iseniz, beta hcg değerinizi tekrarlamanızı öneririm

 7. Tuğba dedi ki:

  Merhaba 1 aylık evliyim eb son regl döbemim 9 kasımdı ve 3 gün geçti hafif kasık ve bel ağrılarım var kan testini ne zaman yaptırsam sağlıklı sonuç alabilirim teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar tuğba hanım
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırabilirsiniz

 8. Hanife dedi ki:

  Merhaba üç haftalık hamileyim idrar yolu enfeksiyonu oldum ve on gün boyunca “buscopan 10 mg tablet, ciprasid 500mg tablet, hippurin 1g film tablet ve arveles ağrı kesici” kullandı. İlaçları kullandığımda hamile olduğumu bilmiyordum bu ilaçlar bebeğe zarar vermiş olabilir mi?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hanife hanım
   5 haftaya kadar olan gebeliklerde kullanılan herhangi bir ilaç ya bebeği düşük ile sonuçlandırır gebeliğin devamına izin vermez
   veyahut bebeğinizin sağlıklı olup gebeliğinizin devam etmesinde müsade eder
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 9. Ezize dedi ki:

  Merhaba.regilim kasimin 13u olmusdu 23u catlama ignesi vuruldu bugun sancim var ama regl olmuyor. Saq karin altina batmalar var.belimde aqriyir miydem kalkiyor her sabah.nedir sizce?bir de unutmadan hocam ben 5ay once laparaskopi olmusam.saq tupumu acdirmisam.Gebe olma sansim varmi?cok saq olun.yaniltlarsiniz cok mutlu olurum.Allaha emanet olun

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   yumurtalıklarınız büyütüldü, çatlatıldı ve bunun sonucunda korunmasız cinsel ilişki oldu ise elbetteki gebe kalma şansınız yüksektir
   adetiniz gecikirse, kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 10. Brcu dedi ki:

  Merhabalar ben tarlusal ve progestan kullandım Ve 29 ekimde adet oldum Ve 3 kasımda bitti daha sonra aradan kısa bir zaman geçti 14 ekimde 3 günlük bir kanamam oldu 17 ekimde bitti normalde adetim 7 gün sürer bu kısa süreli kanamamın sebebini anlayamadım zaman zaman kasıklarımda ve belimde ağrı hissediyorum Ve akıntım var gebe olma ihtimalim var Mıdır idrar testi yapsam sonuç alabilir miyim cevap verirseniz çok sevinirim…

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar burcu hanım
   eğer gebelikle alakalı bir şüpheniz var ise, gebelik testini idrarda değilde kandaki beta hcg seviyeniz ile baktırınız
   eğer sonuç negatif çıkarsa da adetinizin düzenlenmesi adına kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 11. Ezize dedi ki:

  Merhaba ve cavablandirdiqinizcin size ne kadar tesekkur edersem inanki az olur. Cox saq olun

 12. Ezize dedi ki:

  Selam ben kasim ayi 23de catlama ignesi vurdurdum dun test yaptim ikinci cizgi tam bilinrdi.Sizce ben hamilemiyim?regl tarihimde 13 kasim.neolur cavablayin

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   çatlatma iğnesini vurulalı henüz 12 gün olmuş, gebelik testini etkilemiş olabilir
   adetinizi bekleyiniz gecikirse testi tekrarlamanızı öneririm

 13. Makbule dedi ki:

  Meraba ben ekim 25 adet gördüm 5 gün sürüyor şimdi kasımın 25 adet olmam gerekiyordu üzerinden 10 gün geçti 2 defa tüp bebek yaptırdım olmadı şimdi hamileysem bthcg değeri çıkarmı????

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar makbule hanım
   adetinizin 10 gün kadar geciktiğini söylüyorsunuz
   gebelik var ise çıkar, en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 14. zeynep dedi ki:

  Merhaba. Ben eşimle 27-28-29 ekim tarihlerinde ilişki yaşadım. Hepsinde korunduk. 5 Kasımda adet olmayı bekliyordum. Gecikince 8 Kasımda idrar testi yaptım, negatif geldi. 10 Kasımda adet oldum. Yerleşme kanaması gibi değildi, 6 gün sürdü. Rengi normaldi, miktarı yoğundu. Normal adetimden bir farkı yoktu. Fakat son birkaç gündür kasık, karın ağrısı çekiyorum. Hamilelikten endişe ediyorum. Testi tekrarlamalı mıyım? Eğer gebelik varsa bu kaçıncı hafta sayılır?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   korunmalı ilişki yaşamışsınız, normal adet görmüşsünüz, üstelik testiniz de negatif çıkmış
   herhangi bir gebelik söz konusu değildir
   testi tekrarlamanıza gerek yoktur

 15. Hasret dedi ki:

  Merabalar benim son adet tarihim 23 ekim kasımın 20 ve 21 inde idrar tahlili yaptım pozitif çıktı bugün 26 kasım doktora gittim hala ultrasonda kese görünmedi ve kan tahlili aldılar bunun sebebi ne olabilir

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hasret hanım
   erken gebeliklerde önce kandaki beta hcg değeriniz pozitifleşir, değer yeterli seviyeye ulaştığında gebelik keseniz görünür hala gelir
   bu sebeple kanda ki beta hcg değerinize bakmak istemişlerdir

 16. fatma dedi ki:

  benim adetim 1 hafta gecikti 2 3 defa idrar testi yaptim pozitif cikti bugun kanamam geldi ama normal kirmizi doktora gittim vajinadan bakti birsey goremedi kan tasti yapti beta hcg 15.7 cikti gebelik var ama kendini sonlandiriyor dedi 1 hafta sonra tekrar kan tasti yapalim dedi sizce bu ne demek ve neden oluyor vundan 4 ay oncede bos gebelikten kurtaj oldum cunku

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   gebelik testinizin pozitifliği kimyasal gebelik safhasında
   oluşamadan kaybedilen gebeliklere kimyasal gebelik deriz
   bu durum gebelikten bile sayılmaz, endişe etmeyiniz
   1 hafta sonra kanda ki beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 17. Ayşe dedi ki:

  Hocam ben bir gün önce hcg testi yaptırdım 60 .57 çıktı iki haftalık dediler idrar yolu enfeksiyonu çıktı bugün kadın doğum a gittim doktor enfeksiyon için ilaç verdi şuan kese görünmez dedi çok erken baktırmiş sın HCG değerine dedi iki hafta sonra tekrar çağırdı keseye bakmak için adetim birgün geçti bu 60.57 değer yükselir mi adet günüm geçeli 1 gün oldu çünkü

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   doktorunuzun da söylediği gibi kesenin görülebilmesi için bu değerin yükselmesi gerekmektedir
   idrar yolu enfeksiyonunuz için verilen ilacı düzenli olarak kullanmanızı, 2 hafta sonra da mutlaka kontrole gitmeniz öneririm

   1. Ayşe dedi ki:

    Hocam peki bu değer iki hafta içinde yükselir mi birde hani bebek rahime yeni yerleştiği için daha yeni gebelik midir enfeksiyon un değerlerin artmasında etkisi olur mu

    1. Editör dedi ki:

     merhabalar ayşe hanım
     sağlıklı giden bir gebeliğiniz var ise elbetteki beta hcg değeriniz yükselir
     yeterli seviyeye geldiğinde de kese görüntüsünü alır
     yaşadığınız enfeksiyonun beta hcg değerinizle hiç bir ilgisi yoktur
     birbirlerini etkilemez, endişe etmeyiniz

 18. Ayşe dedi ki:

  Meraba hocam benim 18 ekim adetim oldu bu adetim de kasımın 18 inde olcak ama bende migde yanmasi karın agrisi kasik agrisi bir cok belirti vardi gittim beta hcg yaptirmaya 45.4 cikti hocam sonuc nedir yardimci olursanız sevinirim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni bir gebelik ve kimyasal safhasında
   adet görmez iseniz 2 gün sonra kandaki beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 19. Nazlı dedi ki:

  Adetıme 1 gün kala kan testi yaptırdım değer 20 çıktı 2 gün sonra yaptırdım 41 çıktı bu sonuç normal mı kaç hafta sonra kese gorebılırım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nazlı hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesinin ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin en az 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.

 20. Beste dedi ki:

  Merhaba hocam normalde adet tarihim ay başlarinda 7 8 9 o tarihlere denk geliyor daha adet olmadim bir kaç günüm daha var fakat son üç dört gündür sürekli bir mide bulantısı kusma ve halsizlik var daha test yapmadım adet gününü beklediğim için fakat aklimada takılması değil ilk haftalarda bu şekilde belirtiler olabilir mi? Şimdiden teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar beste hanım
   elbetteki gebeliğin ilk belirtileri, halsizlik sürekli uyku hali mide bulantı ve kusma dır
   lakin bu belirtiler başka rahatsızlıklarada işaret edebilir
   adetiniz gecikirse, kanda bakılan beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 21. Bsra dedi ki:

  Merhaba ben olmam gereken zamanda adet oldum fakat çok kısa ve az olduğum için gebelik testi yaptırdım ve 14,48 çıktı sonucum durumum nedir acaba?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, lakin henüz çok yeni ve daha kimyasal gebelik saffasında
   iki gün sonra beta hcg değerinizi tekrarlamanızı, çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 22. Duygu dedi ki:

  Merhaba hocam lütfen msjımı yanıtlarmısınız yaşım 32 iki çocuk annesiyim eşimle 3. Çocuğa karar verdik,2. Doğumumdan sonra 6 buçuk yıl bakırlı spiralli korundum çıkarttırma işlemi histereskopi yönetimiyle oldu iplerkopmuştu 4 aydır folik asit kullanıyorum 7 ay oldu halen gebelik oluşmadı yalnız Haziran ayında bi kimyasal olmuştu gittiğim doktor 6 ay daha bekle dedi beklememin sebebi sizce ne olabilir teşekkürler.

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar duygu hanım
   daha önceden geçirmiş olduğunuz gebelikler var endişe etmeyiniz
   doktorunuzun söylediği tarihi bekleyiniz
   1 yıldır korunmasız düzenli ilişki ile gebe kalamayan bayanlara tedavi başlanır
   henüz zamanınız gelmemiş

  2. Duygu dedi ki:

   Hocam adetlerim 6 günden 3 -4 güne düştü ve az az gelmesi sizce normal midir?

   1. Editör dedi ki:

    merhabalar duygu hanım
    düzenli olarak her ay adet görüyor iseniz, adet günlerinizin azalması çok önemli değildir
    lakin evliyseniz ve korunmasız ilişki yaşıyorsanız ve ilk defa adetiniz bu ay böyle az geldi ise o zaman gebelik testi yaptırmanızı öneririm

 23. Büşra dedi ki:

  Merhaba 15 ekimde aşılama oldum ama henüz adet olmadım kan tahlili yapsam belli olurmu belim ağıyor ve kasik ağrım var normaldir

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar büşra hanım
   gebelik pozitifliğinin en net tarihi adet gecikmesinden sonra bakılan testlerde görülür
   adetinizin gecikmesini bekleyiniz, gecikirse kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 24. Tuğba dedi ki:

  Merhaba adetim gecikince test yaptım pozitif çıktı ve doktora gittim doktor alttan muane etti ve kese oluşmuş bebek henüz gözükmüyor yeni dedi sizce ne durumdayım moralim çok bozuldu

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar tuğba hanım
   her bayanda önce gebelik testi pozitifleşir, sonra gebelik kesesi oluşur. Daha sonrasında bebek ve kalp atışları oluşur
   şuanlık gebeliğiniz normal seyrinde ilerliyor, endişe etmeyiniz

 25. Fatma dedi ki:

  Hocam adetimin biteli 18 gün oldu idrarda ve kanda gebelik görünüyo bu normal mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   malesefki evde yapılan idrar tahlillerinde yanılma olabiliyor
   bir sonraki ayda adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 26. duygu dedi ki:

  sat tarihimi düzensizliklerden dolayı bilmiyorum.ilk 22 şubatta test yaptırdım sonuç 803 çıktı ve.o sonuca göre şu an 37 haftalık hamileyim.ama 3 lü test ime göre de 39 haftalık çıkıyor.doktor da bebeğin ölçülerine göre 35 -36haftalık diyor kafam karıştı endişelenmeye başladım.dört boyutlu ultrasonda net sonuç alabilir miyim.

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar duygu hanım
   gebelik haftasını hesaplama da size en net ölçüyü, bebeğin kalp atışı duyulduğunda yapılan ultrason sonucu verir,
   erken tarihli ultrason resimleriniz var ise elinizde, doktorunuza göstermenizi öneririm
   siz en doğum tarihi hesaplayıp verecektir

   1. Merve dedi ki:

    Merhaba bende bu ay aşılama yaptım 15 gün oldu adet olmadım kan testinde belli olurmu

    1. Editör dedi ki:

     merhabalar merve hanım
     adetiniz geciktikden sonra kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 27. burcu dedi ki:

  merhaba hocam ben 29 eylül de adet oldum adetimden 3 gün önce sprail vardi çikarttirdim gebelim varsa 3. çocugum olucak. adetim bittikten 4 gün sonra pembe akinti gelmeye başladi ve adetten 1 hafta sonra miğde bulantisi kasikta kramp ve aşiri bel ağrim var bel ve kalça ağrisi ve sürekli ağriyo adetimede daha çok var ama erken gebelik belirtisi olabilir mi. bu kadar erken gebelik belirtileri olabiliyor mu. şimdiden teşekkur ederim…

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar burcu hanım
   gebelik belirtileri herkesde farklı etki vermekle birlikte zaman olarak da değişkenlik gösterebilir
   adetiniz gecikirse kanda beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 28. Busra dedi ki:

  Adetimden 10 gün geçti ve bugün pembemsi bi akıntı geldi hamilemiyim yoksa adetmi oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 29. Gönül dedi ki:

  Merhaba hocam BTA hcg testi yaptırdım sonuç 41 çıktı hamilemiyim? Doktoruma gitmek istiyorum çokmu erken beklemelimiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar gönül hanım
   Gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor
   Lakin henüz çok yeni gebelik
   1 hafta sonra kanda bakılan beta hcg değerinizi tekrarlamanızı sonrasında doktorunuza başvurmanızı öneririm

 30. Ayşen dedi ki:

  Merhaba Hocam , 1yıldır evliyim eşimle korunmuyoruz ve çocuk isityoruz prolaktin hormonm çok yüksekti 200lerdeydi ama beynim bişy çıkmadı dostinex kullandm adet tarihim en son 7 ağustos ve 6 eylüldü bi kaç gündür baş dönmesi ve mide bulantısı mevcut hamilelik hemen erken belirti verirmi ?

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ayşen hanım
   hamileliğin belirti durumları herkesde farklılık gösterebilir,
   adetiniz geciktiğinde kanda beta hacg değerinize baktırmanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 31. Sıla arslan dedi ki:

  Merhabalar 30 ağustosta adet oldum ve 2 eylülde bitti 23 günde bir adet oluyorum ama şu ana kadar 4 gün geçti ve beyaz alıntı ve bel agrım çok çok fazlalaştı hamilemiyim acaba

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Sıla hanım
   Adetiniz gecikti ise en kısa zamanda kanda beta hcg değerinize baktırmanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 32. Derya Doğanoğlu dedi ki:

  Merhabalar benim adetimin üstünden 2gün geçti ve beta hcg testi yaptırdım 364,9 çıktı sizce normal bir değer mi 2 gün sonra testi tekrarladığımda normal seyrindeyse tahmini kaç çıkması lazım . Teşekkürler

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Derya hanım
   Şuan testiniz pozitifliği ve değeri normal görünüyor
   2 gün ara ile tekrarladığınız iki katı bir değer vermesi gerekiyor

 33. N. Yaşar dedi ki:

  Merhaba hocam 3eylül adet başlangıcı 4gün sürdü ve ben aşırı miğdem bulantısı bel kasık karın baş agrısı oluyor kahve limon migde bulantı mı yatıştırmıyo acaba hamile olma ihtimalim varmı

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar
   en kısa zamanda kanda beta hcg değerine baktırmanızı, çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 34. Fatma dedi ki:

  Merhabalar beta HCG hormonun 59.11 cıktı hamilemiyim bi fikriniz var mı acaba değerle ilgili

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.Folik asit başlamadıysanız başlayın.

   1. Berna dedi ki:

    Fben 1 aylik evliyim ve korunmadan iliskiye giriyoruz esimle . Normalde adetim duzenli 28 gunde bi oluyordum bu ayin 2 sinde evlendim gecen ayin ortasinda bitmisti zaten regl im ama evlendikten 2 gun sonrada yani ayin 4 unde tekrar oldum ama hafif kahve rengi pembemsi bi kandi . Smdide hamile olmamdan supheleniyorum belirtilerin çoğu var . Goguste siskinlik ve hassasiyet var internetten baktigimda 2 hafta 5 gunluk hamilesiniz yaziyor. Sizce idrar testi yapsam sonuc alabilirmiyim?

    1. Editör dedi ki:

     Merhabalar berna hanım
     yeni evlenen çiftlerin çoğunda ilk aylarda böyle adet düzensizliği olabiliyor
     lakin kanda beta hcg değerinize baktırmanızı sonucunuz ile doktorunuza başvurmanızı öneririm.

 35. Özge dedi ki:

  Merhaba, 16 eylülde bir test yaptırdım sonuç 393,5 di iki gün sonra bir test daha yapılacak gebelik var mıdır?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım hayırlı olsun.Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Tedbir olarak bebeğin kalp atımları izlenene kadar ( gebeliğin 6.haftası ) hamileliğinizi çevrenize fazla yaymayın. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 36. Seyma dedi ki:

  Mwrhabalar
  Hocam son adet tarihim 14 agustostu
  Bugjn doktora gittim kan degerim 50 cikti 3haftalik hamilesiniz ama testi bikacgun sonra tekrar yaptirin dediler normalde 4 haftalik olmam gerekmiyormu

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Şeyma hanım
   Henüz yeni gebeliğiniz mevcut hafta hesaplamalarının en net ölçü verdiği tarih bebeğin kalp atışlarının duyulduğu haftadır
   Doktorunuzun dediği gibi bir kaç gün sonra kan testinizi tekrarlamanızı öneririm

 37. İlknur dedi ki:

  3 haftalık gebeyim hocam ama bugün pihti seklinde kan geldi ve ne yapmam lazim sonra bir iki damla geldi ve bitti ne yapmalıyım bilmiyorum…

  1. Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar İlknur hanım
   Gebeliğin ilk haftalarında oluşan vajınal kanama düşük tehdidine yol açabilir
   Doktorunuza başvurmanızı öneririm

 38. Demet dedi ki:

  Merhabalar benim bi sorum okucakti 3 haftalik gebelik kanda belli olur mu

  1. Editor dedi ki:

   Merhabalar Demet hanım
   Kanda beta hcg testi baktırmanızı öneririm

 39. Şeyma dedi ki:

  Merhaba hocam
  En son adet tarihim 14 Agustostu
  Yumurtlama doneminde iliski yasadik hamile kalmak istiyorum
  Vajinamda koku, kasik agrisi, bel agrisi, idrara cikma , tat degisikligi siskinlik vs belirtilerim var sizce hamilemiyim henuz test yapmadim

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar Şeyma hanım
   Adetiniz gecikirse kanda beta hcg değerinize baktırmanızı çıkan sonuç ile doktorunuza başvurmanızı öneririm

 40. Ayşen Taş dedi ki:

  Merhaba benim bir sorum olacaktı çift yumurta ikizleri aynı anda mi döllenir yoksa iki ayrı gunde de olabilir mi

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ayşen hanım,
   aynı anda farklı yumurtlarda döllenir

 41. İlknur dedi ki:

  Hocam 3 hafta bir günlük hamileyim ve ağrım var sağ kasığımda ve belimde sizce normal mi sabah uyandığımda oluyor ağrı

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar ilknur hanım
   gebelik kesesi rahim içerisine yerleşirken bu tarz ağrıların olması, özellikle adet ağrısı gibi normal kabul edilir.

 42. Hülya dedi ki:

  Mrb lar hocam.son adet tarihim 14 temmuz.bugün evde yaptığım testte çok net bi şekilde iki çizgi oluştu.bu ikinci hamileliğim ilkinde clexsan iğne kullandım.bunda da kesin kullanmak zorundamıyım bunun için hangi testler yapılmalı.ilkinde iğne yapıp ikinci de yapılmama durumu olurmu.lütfen bilgilendirirmisiniz şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar hülya hanım
   kanınızda pıhtılaşma veyahut tekrarlayan gebelik kayıplarınız var ise kan sulandırıcı iğnenizi geçirdiğiniz bütün gebelikleriniz de kullanmanız gerekmektedir

 43. sema dedi ki:

  3 haftalik gebeyim kasiklarim hergun agriyor acaba normalmidir.yoksa bie sorun mu teskil ediyor.

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar sema hanım
   gebelik kesesi rahim içerisinde yerleşirken, adet olacakmışsınız gibi kasık ağrılarınız olur, bu normaldir
   çok şiddetlenirse veyahut vajınal kanamanız olur ise doktorunuza başvurmanızı öneririm

 44. Yagmur dedi ki:

  Merhabalar benim hcg kan değerim 7 çıktı buna göre hamilemiyim

  1. Editör dedi ki:

   merhabalar yağmur hanım
   çıkan sonuç çok küçük bir değer ve kimyasal gebelik saffasında
   her an kanamanız gelebilir ve adet olabilirsiniz
   iki gün içerisinde kanamanız olmaz ise kan testinizi tekrarlamanızı öneririm

 45. Figen dedi ki:

  Iyi günler kanda gebelik testi 1.20 cıktı hamilelik varmı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Figen hanım kan değerinize göre hamile değilsiniz. Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 46. ayşe dedi ki:

  merhabalr benim bugün yaptırdığum testte 33.31 çıktı hamilemiyim*

  1. Beyzanur dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım gebelik testiniz pozitif çıkmış
   Yalnız bunun sağlıklı bir gebelik olup olmadığını
   48 saat sonra verilen beta hcg değeri ile anlayabiliriz
   Arasındaki artış oranı beklediğimiz şekil de ise sağlık bir gebelik
   Olarak değerlendirilip takip edilebilir

 47. Fatma dedi ki:

  Nisan 7 sinde son adet tarihim tahlil yaptirdim ilkinde 59.2 cikti ikigun sonra yaptirdigimda 119.4 cikti sizce nasıl

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün arayla kan testi yaptırdıysanız normal.

   1. Ayse yildirim dedi ki:

    Merhaba hocam ben kan testi yaptirdim sonuc 146.05 hamilek varmis ama kac haftalık acaba normal mi bu deger

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Ayşe hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında son adet tarihinin ilk günü baz alınır.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya son adet tarihinizi girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
     https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 48. AYŞE NİMET dedi ki:

  KOLAY GELSİN HOCAM ADETİME 10 GÜN VARKEN TEST YAPTIRDIM BETA HCG 2.1 ÇIKTI HAMİLE OLABİLİRMİYİM

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım testi çok erken yapmışsınız.10 gün sonra tekrarlayın.

 49. Fatma dedi ki:

  Hocam ben 28günde adet göruyorum 6nisanda adet görmüştum şuan hamilelik testi yapabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 50. deniz dedi ki:

  hocam gebelikte ruj, sürme, nemlendirici bebeğe zarar verir mi

 51. Ahsen Yaren dedi ki:

  Merhaba, Son adet tarihin 1 Mart. 30 günde bir adet görüyorum.3 Nisanda gecikme sebebiyle beta hcg yaptırdım.sonucun 23.9 değerin düşük mü? Geç döllenme olmuş olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ahsen hanım iki gün arayla kanda beta HCG testi yaptırıp artış miktarına bakılmalı.

 52. Demet dedi ki:

  Hocam merhaba en son adet tarihim 17 subat beta yaptirdim sonuc46.92 iki gun sonra 136 bir gun sonra 239.26 cikti sizce kac haftalik hamileym

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Demet hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 17 Şubat’a göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 24 Kasım 2018 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 53. duygulu dedi ki:

  Mrb bnim beta 2 gün önce 84 çıktı bu günse 222 kese görünmedi nezamn görünür kese

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinizdeki artış olumlu.Gebelik kesesinin vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 54. Nur dedi ki:

  Merhaba hocam adetime 1 gün kala enfeksiyondan şüphelendiğim için idrar testi yaptırdım birde beta hormon testi yapmıştı doktorum. Idrar yollarım oldukça enfeksiyonluydu. Beta değerim ise 6.48 cıktı. Şu an 8 gün geçti adet olmadım. Göğüslerim sis belirtiler var idrar testlerim pozitif çıkıyor hep. Sizce hamilemiyim yoksa enfeksiyonla alakası var midir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nur hanım hamilelik var diyebilmek için 20 ve üzeri değerler gerekir.Kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 55. Sevil dedi ki:

  Slm merhabalar benim bi sorum olucakdi geçen hafta gebelik testti yapdirdim 98.64 çıktı partes sonra salı yapdirdim 150 çıktı sonra bi doktora görünmek ve devam etmek istedim onada kyit acdim pek ilgilenmedi bile pda test istedi gebelik oda çıktı 494.01 çıktı dün gece acile gittim ve agrim vardı gece doktoru keseyi görmedi 48 saat yani 2 gün dedi sonra gelin bakalim kanda bide utrasyonda sizce Görünürmu yada kanda yüksek cikarmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevil hanım 2 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesinin vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 56. Derinsu dedi ki:

  Mereba..ben adet adet gecikmesi yaşıyordum 10 11 günlük fakat kahverengi ve pembemsi kanamam oldu..test yaptirmistim hc bişi anlamadım hafta sonu bı uzmanada gosteremedim..sonuç 0.37..referans değeri 0.5_5.0 yazıyor..bu ne demek bilgi verir misiniz lütfen durum acil

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik yok adet düzensizliğiniz devam ederse hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 57. Ayten dedi ki:

  Merhabalar benim beta hcg kan değerim 175çıktı acaba kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayten hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000
   13 – 16 haftalar: 13,300 – 254,000

 58. ÇİĞDEM dedi ki:

  MRB SON ADET TARIHI BASLANGIC 11 SUBAT SUAN GOGUSLERIMDE SISKINLIK VE KARNIMDA HAFIF AGRILAR VARACABA GEBELIK DURUMUM VAR MIDIR?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çiğdem hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 59. Merve dedi ki:

  Son adet tarihim 8 Şubat bugün kan testinde sonuç 3.1 çıktı negatif ama bu kesin sonuç mudur tekrar yaptırmam gerekir mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kaç günde bir adet gördüğünüzü yazmamışsınız.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet görmezseniz 1 hafta sonra kan testini tekrarlayın.

  2. Nur dedi ki:

   Merve hanım sonuç ne oldu acaba benim de 6.48 çıkmıştı adetime 1 gün kala. Şu an 8 gün geçti. Dr gebelik yok denilebilir demisti

 60. Elif dedi ki:

  Hocam aşilamadan sonra 18.gün hcg degerim 1850 cikti.ikiz ihtimali var cok yuksek bu deger dedi laboratuvardaki kadin.ultrasonda da gorunmuyo tabi.acaba ikiz mi yani bu deger normalden yuksek mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım yalnız tek bir kan değerine göre ikiz gebelikten söz edemeyiz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Çoğul gebelik durumunda bu artış iki kattan fazla olur.Fakat kanda beta HCG değeri iki kattan fazla artış olsa dahi kesin bilgi ultrason maueyenesinde belli olur.

 61. Sezgi karabudak dedi ki:

  Hayırlı günleriniz olsun ben bir konu hakkında sanılmak istiyorum. Son adet başlangıç tarihim 3 şubat 2018 adet gecikmesi yaşamadım fakat baş dönmesi kasık ağrıması gibi erken belirtilerle erken gebelik testi aldım sonuç pozitif 25 şubat tarihinde hastanede kan testi yaptırdık sonuç 16.02 çıktı doktor 3 gün sonra tekrarlayalım dedi 28 inde yani bugün tekrarladık sonuç 102.93 rica etsem değerlendirirmisiniz gebemiyim ? Tahlil sonucuna göre 3 haftalık gözüküyor o kadar çok kafam karıştı ki geceleri asla uyuyamıyorum lütfen yardımcı olun 🙏🏻 Sevgiler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bu konuyu kafanıza takarak gereksiz stres olmanıza gerek yok.Sakin olun.Son adet traihinize göre 3 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 62. Ayşenur dedi ki:

  Merhaba tüp bebek hamılelıgı nasıl hesaplanıyor transfer gunu mu baza alınıyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşenur hanım aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak otomatik olarak gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/tup-bebekte-gebelik-haftasi-nasil-hesaplanir.html

 63. Aysel dedi ki:

  Merhaba hocam ben 4 haftalık hamileyim çok siddetli öksürüğün var ne yapa bilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysel hanım ilaçsız tedavi olarak; bitki çayları ve bol su tüketmek ayrıca buhar uygulaması yapın çok iyi gelecek.Şikayetleriniz şiddetlenirse veya geçmezse doktora başvurmalısınız.

 64. Toprak dedi ki:

  Bugün test yaptırdım sonuç 1483.48 di. Kaç haftalık olduğunu öğrenebilir miyim? Yada kaç haftalık olduğunu doktor kontrol nasıl anlaşılıyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Toprak hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Adetleriniz düzenli ve son adet tarihinizi biliyorsanız.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 65. Pelince dedi ki:

  19.01.2018 tarihinde Bhcg değerim 1071 çıktı kaç haftalık hamileyim? Doktora gitsem kese gözükür mü?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pelin hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   *Gebelik kesesinin vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 66. Umutsuz dedi ki:

  Mrb hocam bu ayın 14 inde yumurtlama günümdü ve birliktelik oldu ve ayın 18 inde kan testi yaptırdım değerim 0.1 çıktı sizce erkenmi yaptırdım yoksa gebelik yokmu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar testi çok erken yaptırmışsınız.Hamilelik olsada 4 günde test sonucunda çıkmaz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 67. Admin dedi ki:

  Satım 2 Ocak gebe olduğum en erken hangi tarihte belli olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zuhal hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 68. Naide dedi ki:

  Iyi gunler ben bugun 20.8 kan sonucumu ogrendim sizce hamilemiyim doktorum pazartesi gunu bida cagirdi tahlil yapmak icin o neden bu benim ilk hamileyim olcak isallah bide utrasyon da bebek kase gozunmedi bu nolmal bi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Naide hanım kan değerinize göre hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Beta HCG yükselişi takip edilmeli.

 69. Seher dedi ki:

  Merhaba hocam eşimle adetimden 5 gun önce ilişkiye girdik ve adetim bittikten 1 hafta sonra kahverengi leke geldi ve o günden sonra bel ve sırt ağrım başladı ara ara baş dönmesi oluyo hafif acaba hamile olabilir miyim üstüne görme olabilir mi o kahverengi leke

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seher hanım birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

   1. Seher dedi ki:

    Adetim bittikten sonra yine ilişkiye girdik hamilelik olabilir mi bel ağrım var

    1. Seher dedi ki:

     Peki üstüne görmüş olamazmiyim

     1. admin admin dedi ki:

      Merhabalar Seher hanım Üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Yoğunluğu adet kanamasından az rengi kahverengi, pembe olur.

    2. admin admin dedi ki:

     O zaman bir sonraki adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

   2. Serap dedi ki:

    Merhaba adet günüme 3 gün var dün kahve rengi bi lekenme oldu az bisey bugün henüz bisey yok gebelik belirtisi olabilir mi.

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Serap hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 70. Yesim dedi ki:

  Bende gebeyımde benim kan değerim 3bın civarında sizce kc hftlktr

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yeşim hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 71. Gul dedi ki:

  Merhaba benim beta HCG 125 çıktı sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım kan değerinize göre hamilesiniz.*Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımı izlenir.

 72. Gül dedi ki:

  Merhaba adet gunum bes gun gecmisken idrar testi yaptim biri bir kirmizi bi silik kirmizi cikti suan 9 gun geçti hala adet olmadim. Suan sizce hamilemiyim ve ne yapmaliyim ben bic bir sey bilmiyorum ve cok aşırı koşan birisiyim ilk adetim 15 gun gecti o testtede silik cikmisti ve sonra adet olmustum bu bebegin dusmemesi icin ne yapmaliyim zararli olan seyler nelerdir anlatırmisiniz ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

 73. Naz dedi ki:

  44.40 çıkıtı hamilelik varmi ? Kaç haftlek hocam ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Naz hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 74. Şehla dedi ki:

  Merhabalar hocam bügün Yeni kan testi yaptım hcg 44.40 üç günüm var adett olmam için sizce bu sefer nolrmalmi ve kaç haftalik olur son adetten 2017/11/15 de ??!?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atışları izlenir.

 75. Naz dedi ki:

  Merhabalar bügün kan testin yaptim 11.84 dört haftalık hamileım dedi . Ama daha 5 günm var adett gormek için son adet tahrim 2017 kasm 15 oldum sizce kaç haflak olur hocam ????!

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Naz hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 76. Fatma dedi ki:

  Merhabalar,3 gun önce hamılelıgımın 3. Haftasında olduğumu öğrendim. gün içinde kanamalar ve kahverengi lekelerle karşılaşıyorum. Normal midir doktorum bununla ılgılı bişey söylemedi, tekrar doktora mi gitmeliyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım kırmızı renkte kanamanız varsa değerlendirme gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 77. Mihriban dedi ki:

  Merhaba bhgc 420 cikti ama kese gorunmedi daha once 1 dusugum var ve polikistikover hastasiyim. Kesem gorunmedigi icin bos gebelik olmasindan korkuyorum bu durumda napmaliyim nelere dikkat etmeliyim. Pkos hastalarinda bos gebelik ve dusuk yapma olasligi yizde kac ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mihriban hanım gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *1 hafta sonra alttan ultrason ile kese takip edilmeli.

 78. Merve dedi ki:

  Meraba ben dun kan testi yaptırdım bugünde sonuçları aldım 3 haftalık dedi simdi ultrasonda gözükmez dedi normal mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe ulaşması gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 79. Gamze dedi ki:

  Merhaba
  Benim bugün kan testim yapıldı ve beta hcg değerim 214.1 ve özel referansı 12.36 çıktı bana gebelik dediler ama iki gün sonra tekrar test yaptırmamı istediler. Eğer gebelik varsa kaç haftalık oluyor acaba bu değerlere göre? Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi akşamlar

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

   1. Gamze dedi ki:

    Çok teşekkürler ☺️☺️

 80. Cgl1y6 dedi ki:

  Beta hcg 15,24 cikti doktor henüz yeni bir kac gun sonra belli olacağını soyledi adet gecikmem henuz olmadi hamilelik varmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çağla hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 81. Seçil dedi ki:

  Merhabalar ben doğum kontrol hapını 2 ay kullandım ve bıraktım 6 kasımda adet oldum yumurtalama gününlerimde takip edip ilişkimiz oldu iki günde bir normalde adetim 3 4 gün önce gelir hamile kalma ihtimalim var mı yoksa yumurtlama olmaz diyolar haptan ötürü hapı bırakınca yumurtlama devam eder mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seçil hanım genellikle ilaç kullanımından 2-3 ay içinde yumurtlama başlar ve gebelik şansı ortaya çıkar.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 82. meyra dedi ki:

  Merhaba, son regl başlangıç tarihim 23 Ekim. Ama ben 18 Kasımda rahatlamak amacıyla ağır bir depresyon ilacı kullandım.
  Bebeğin 3. Haftasına denk geldiği için çok tedirginim. Bebeği nasıl ve ne derecede etkiler acaba? Hamilelğimi sonlandırmalı mıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar hangi depresyon ilacı olduğuna bağlı, eğer gebelikte kullanılması kontrendike bir ilaçsa sonlandırmak düşünülebilir.Doktorunuza bilgi verin.

 83. gökşin dedi ki:

  Merhaba hocam ben Enson 5 kasımda adet oldum adetimin 14 cu günü ilişkiye girdik eşimle bugünlerde kasiklarimda belimde ağrılar var gerilmeler var kasiklarimda hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gökşin hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Ayça dedi ki:

    Merhaba yazdm ama cvp alamadim benimde kan degerim 5-50 ckti 3haftalik hamile olduumu dediler birde size sormak istedim öylemi gercekten

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar ayça hanım 20 ve üzeri değerler hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

     1. Bengü dedi ki:

      Hocam 15 gündür adet olmuyorum hamilelik hormonum 2.60 cikti

     2. admin admin dedi ki:

      Bengü hanım hamilelik var diyebilmek için 20 ve üzeri değerler gerekir. 15 günlük adet gecikmeniz varsa hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 84. Sny dedi ki:

  438.5 değer cıktı hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz.

 85. Mehtap dedi ki:

  Merhaba hocam bugün kan testi yaptırdım ve 33.81 cıktı hamilesiniz dediler ama korkuyorum regl 5 gün daha var hamilemiyim şimdi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mehtap hanım kanda beta HCG değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 86. fatos dedi ki:

  Hocam ben 23. Ekimde hastalandim test yaptırdim pozitif çıktı doktora gittim bebegin kesesini goremedi beta hcg kan testi yaptirdim 486 ciktiri sonucu bebegin oluşumunda bi sıkıntı varmı yani dusukle sonuclanirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatoş hanım gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak kalp atımları 6. haftada izlenir.

 87. HA SU dedi ki:

  Pazartesi teste gidecegim doktora… Burada hamilelik hesaplama varya hocam eger 14. Gün veya başka bir gün kaldıysak bu direk ilk günden hesap ediyor

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.