reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 629.659 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Burcu dedi ki:

  Merhaba adet olmama daha 10 gün var ama ben idrar testi yaptım ilkten tek cizgiydi ama ertesi gün çift çizgi oldu 1 gün sonra yine idrar testi yaptım bu sefer 5 saat sonra falan ikinci çizgi çıktı şuan adete 7 gün var ve ben yine test yaptım gece ilk negatifti sabah baktim ikinci çizgi baya belli ertesi gün kan tahlili yaptırdım ama 0 .1 çıktı yani negetif nedeni nedir sizce

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar burcu hanım
   malesef ki idrarda bakılan kitlerde yanılma olabiliyor
   ve yapılan idrar kitlerinde sonuç en fazla 5 dakika için bekletilmelidir , sonrasında çıkan çizgiler yanıltıcıdır
   en net sonuç kanda bakılan beta hcg değeri ile anlaşılmaktadır
   bakılan kan tetkikine göre de gebelik testiniz negatif çıkmış görünmektedir

 2. Avatar Emine dedi ki:

  Metaba hocam henüz adet günüm geçmedi 3 gün var baş dönmem titremem ve bel ağrım çok var test yaptım pozitif çok çıktı bendeki bu değişiklikler normalmı

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar emine hanım
   bahsettiğiniz belirtiler gebeliğe aittir
   üçüncü aydan sonra bu belirtilerin ortadan kalkmasını bekleriz

 3. Avatar Esin dedi ki:

  Merhabalar, son adet tarihim 11 Şubat.
  15 mart ta hala regl olmayınca kan testi yaptırdım.
  Beta hcg 113.8 çıktı.
  Henüz doktora görünmedim. Hamile olabilir miyim?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar esin hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine muayene olmanızı öneririm

 4. Avatar Ceylan006 dedi ki:

  Hocam merhaba HCG değerim 104.9 çıktı buna göre hamilemiyim her ay adet dönemim 3 veya 5 gün geri atıyordu

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ceylan hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   1 hafta sonra beta hcg değerinizi tekrarlamanızı, çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 5. Avatar Nesnes dedi ki:

  Merhaba
  Her zaman 28 günde bir adet oluyordum ilk kez ocak şubat aylarının aralığında 21 gune düştü
  Son adet başlangıcım 19 şubat
  Şimdi 21 güne göre mi 28 güne göremi hesap yapmalıyım 8 mattan beri kasık ağrım mide yanması ve göğüslerimde hassasiyet şişlik var beta hcg testi yaptırdım negatif çıktı sizin yorumunuz nedir

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   adetlerinizin kendi arasında bir düzeni var ise, ellemeyiz kendi haline bırakırız
   kandaki beta hcg değeriniz negatif çıktı ise, herhangi bir gebelik yoktur

 6. Avatar Buket dedi ki:

  Merhaba hocam ben evliyim iki cocuk annesiyim subatin17 adet oldum subatinda19 bittim subatin 23 korunmasiz iliski oldum esimle bu arada bende adet duzenleyici cyclo prognova adinda bir ilac kullaniyordum bu ilacinda korumadigini biliyorum ama subatin 23 gecesi n de korunmasiz iliski oldu 25.26.27.28.1.2.3 donemde dogurganlik ve yumurtlama donemim bende dayanamadim hemen gittim 4 martta kan tahlili yaptirdim hcg 2.00cikti dr dediki daha cok erken 23 subatt olup 9 gun sonra cikmaz gununu bekle dedi normalde benim martin17 olmam gerikiyor gunumu bekliyorum siz ce olabilir saygilar

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar buket hanım
   korunmasız cinsel ilişki elbetteki gebe kalma şansınız vardır
   adetinizin gecikmesi 1 haftaya ulaştığında kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm