40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 477.252 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Duygu dedi ki:

  Hocam ben 2 mayista adet oldum 26 mayista sancim oldu ve doktora gittim kan testi ve idrar testi yaptim doktor bana testlerin pozitif ciktigini soyledi sizce gercekten hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Duygu hanım doktorunuz hamile olduğunuzu söylediyse hamilelik vardır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 2. Çiğdem dedi ki:

  Hocam tekrar merhaba bügün yine test yaptım sonuc 15.98 adetim 3geçikti ve bu akşam pembe renginde kanamam var bide kasıklarımda ağrı var

  1. admin admin dedi ki:

   Çiğdem hanım kan değeriniz düşük.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.2 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 3. Kelebek dedi ki:

  Hocam ben 28nisan’da adet olmuştum bugün iki damşa kan gördüm test yapmam için erken mi sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin.Adet gecikmesi yaşarsanız gecikmeden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 4. şerife dedi ki:

  iyi günler en son 29 nisan da adet gördüm bugün test yaptım ve pozitif çıktı ne zaman ilk kontrole gitmeliyim yanılma payı olabilir mi yardımcı olur musunuz lütfen normalde adetlerim düzenli olur.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şerife hanım İdrarda gebelik testlerinde çıkan pozitif teyit için kanda Beta HCG testi doğrulanması önerilmektedir.

 5. Hacer dedi ki:

  1 mayısta ilişkiye girdim fakat hala regl olmadım hesaplama yaptığımda 3hafta 1 günlük hamile gozukuyorum sizce bunun doğruluk payı var midir

  1. admin admin dedi ki:

   Hacer hanım gebelik haftası birliktelik tarihinden itibaren değil son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Henüz kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız başvurun.

 6. Ayse dedi ki:

  Merhaba testi 23 gun once yaptim ve 2 cozgi cikti bugun karin sag alt kisminda agrim var ve 2 damla koyu rengte kan geldi sizce normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım 23 gündür kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız başvurun.

 7. Kelebek dedi ki:

  Hocam ben 7 aylık evliyim.18 yaşındqyım.eşimle çocuk yqpmaya karar verdik 28 nisan’da adet oldum 3 mayıs’ta adetim bitti yumurtlama günlerini takip ederek ilişkiye girdik benim ne zamn test yapmam gerekir.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir. 30 günde bir adet görüyorsanız en erken 28 Mayıs’ta test yapmalısınız.

 8. halise dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2.5aylık evliyim.mart ayının12snde özel güne girdim. Ondan sonra nisanın12sndede özel güne girdim eşimle 24nisanda bi birlikteliğimiz oldu içime boşalma olmadı ayrıca biz korunmuyoruz ama çocuk içinde çok erken oldugunu düşünüyoruz bi kaç gündür önce pembe olmak üzere rengi koyulaşark devam eden bir akıntım oldu ayrıca gögüslerde şişme ve ağrıda var sizce hamilemiyim

 9. selvi dedi ki:

  Hocam ben mayisin. 6 adet olmam gerekirdi 3 gun gunum gecti acaba kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Selvi hamilelik için korunmuyorsanız adet gecikmesinde aklımıza hamilelik gelir.Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 10. turkane dedi ki:

  Hocam benim adetim nisan ayinin 10da olmusdu bu ay olmadi.test etdim 2xett cixdi.kan analizi verdim bugun 135cikdi ben 3haftalik hamilemiymi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Buna göre son adet tarihinize göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.

 11. GDM dedi ki:

  Merhaba Doktor Bey
  Son Sat im 1 nisan şuan hamileyim 3 gün önce hcg 1900 lerdeydi ancak keseyi görmek için biraz uğraştık tespit edilen 0 37 cm olduğu bu durumda aslında 3_4 haftalık hamileyim ama 1 nisana göre de 3 hafta önde oluyor bu durumu anlamıyorum geç döllenme ise eksileri olur mu nasıl hesaplanır ve hasimatoyum değerlerim normal aralıkta ama riskim var mı. Şimdiden teşekkürler

 12. zekiye dedi ki:

  Hocam nisanin 9nda adetim basladi 17sinde yikandim kan testi 64 cikti bu ay 1nde olmasi gerekiyodu adetim gecikti sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Zekiye hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 13. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 4 nisanda adet oldum daha sonra 14 nisanda aşilama yapildi 4 mmyista yapilan kan testinde deger 1928 sizce kac haftalik hamileyim simdiden tsk

  1. admin admin dedi ki:

   Çiğdem hanım hayırlı olsun son adet tarihinize göre 4 hafta 2 günlük hamilesiniz.

 14. ebru dedi ki:

  Hocam ben kan tahlili yaptırdım değer 13.22 çıktı hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Ebru hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 15. Sibel dedi ki:

  Merhaba 8nisanda evlendim 9 nisanda hasta oldum .. 7gün sürdü bittikten sonra aradan 13 gün geçti 15. Günden sonra test yaptırsam olur muu ? Yoksa mecbur beklemelimiyim adetimin geçikmesine ??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sibel hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihine 1 hafta 10 gün varken sağlıklı sonuç vermez.

   1. Sibel dedi ki:

    Teşekkür ederim… Birde 9nisanda adet gördüm sizçe hamile kalma ihtimalım var mı ?? Yani 1hafta ve 10 gün daha mı bekleyeçeğim

    1. admin admin dedi ki:

     Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 16. Seher dedi ki:

  Son adet tarihim 6 nisan 2017 ne zaman ogrenebilirim gebe oldugumu adet tarihimi beklemek zorundamiyim😔

  1. admin admin dedi ki:

   Seher hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sizin gereksiz yere stres olmanıza neden olur.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

  2. Prmdk dedi ki:

   Merhaba benim de 4 Nisan bende bekliyorum o günü sabırsızlıkla

  3. Habibe dedi ki:

   Merhaba bende 7 Nisan’da adet gördüm ve iki gün önce yani bir hafta kalmışken adete erken gebelik testi aldım silik çizgi çıktı Birgün sonra da normal gebelik testi aldım aynı oda silik çıktı ve bugün adetine beş gün var ama kasıkta batmalar falan yaşıyorum ve bir çok belirtim var hamileyim 😍

   1. admin admin dedi ki:

    Habibe hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez 6 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

  4. Sry dedi ki:

   Bende 7 nisanda son adetimi gordum iki gun once ecz test aldim ikinci cizgi cok hafif cikti kanda yaptirdim 134.7 cikti yani seninde cikar yapsan ins

 17. Nejla dedi ki:

  Merhaba ben son adetimi 13 martda gordum.15nisanda idrar testi yapdim pozitiv cikti.ultrasona girdiyimde doktor 6haftalik gebelik olmali ama 3haftalik oldugunu soyledi.ama dusuk ihtimali yok.mayalanmanin nisan basinda ola bileceyeni be normal bir gebelik ihtimali var dedi.hocam boyle bir sey mumkunmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nejla hanım Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 18. Gizem dedi ki:

  Hocam merhaba ben 3 hafta 4 günlük hamileyim som adet tarihim 31 mart dün kan testi yaptirdim 178.4 çıktı acaba iyimi ve gebelik kesesini görmek içik cuma günü çağırdılar 4 haftalikken kese gorülür mü ?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.
   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 19. Hamide dedi ki:

  Hocam merhaba son adet tarihim 20 mart 2017 hcg 49 cikti sanki degeri az acaba hamile degil miyim

  1. admin admin dedi ki:

   2 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 20. Melisa dedi ki:

  Hocam çok tesekkür ederim hesapladım 5 haftalık çıkıyor fakat 5 haftalık gebelik icin 115 deger az degilmi yoksa normalmi cunku arastırmalarıma göre 1000 kusur olması gerekiyormus 5 haftalık gebeliklerde

  1. admin admin dedi ki:

   Geç döllenme olabilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 2 gün arayla iki kat artış gösterir, genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenir.

 21. Melisa dedi ki:

  Hocam merhaba daha oncede yazmıştım hcg 49.07 diye 2 gün sonra yani dün yaptırdım 115.06 olmuş normal seviyedemi yükselmiş kimyasal gebelik olur diye korkuyorum doktor daha çok yeni 1 haftalık gebelik dedi internette baktığımda 1 haftalık gebelige hamilelik var denmez yazıyordu

  1. admin admin dedi ki:

   Melisa hanım gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır. 1 haftalık hamilelik olmaz.Kan değerinizdeki artış olumlu.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 22. Seçil dedi ki:

  Merhaba, hocam ben 1 martta regl oldu.10 u gibi bitti. 17 sinde yumurtlama oldu. 20 Mart’ta kahve rengi akıntı geldi. Kılcal damar gibi bişeyler geldi. Acaba yerleşme kanaması mı? 17 sinde de soldan yumurtladım. Şimdi de solda bir hassasiyet var.

  1. admin admin dedi ki:

   Son adetinizi 1 Martta gördüyseniz Kanda beta HCG testi yaptırın.

 23. Meral dedi ki:

  Mrb hocam 10 nisan da adet gördum 18 nisanda kasigimin sag tarafinda agri sebebiyle doktora gittim hamile oldugum soylendi kandaki oran 490 di ve yatirdilar hastaneye dis gebelik olabilme riski yuzunden 2 gun sonra 20 nisan da ise kandaki oran 190 a dustu rahim de bir degisiklik gorulmedigini soylediler ve bebegimi kaybetcegim soylendi ama hala birsey olmadi beklemelimiyim yoksa aldirmam gerekiyomu yada kandaki bu oran tekrardan yukselirmi ??iyi aksamlar diliyorum..

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG değerinde düşüş, düşüğün göstergesidir.Genellikle gebeliğin 5,5-7 hafta arasında olan düşüklerin de önemli bir kısmı kendi kendine tamamlanabiliyor. Doktorunuz muayene yaparak rahim içinde bir sorun tespit etmezse kürtaja gerek olmadığına karar verebilir.

 24. Müge dedi ki:

  Merhabalar ben 3+3hamile olduğumu öğrendim bhcg 180 çıktı reglime daha 3 gün var normal idrar testinded e çıkarmı 3 haftalık bebek

  1. admin admin dedi ki:

   Kan testinde çıktıysa tekrar idrarda gebelik testi yapmaya gerek yok.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır

 25. Melisa dedi ki:

  Hocam merhaba benim reglim 2 gün gecikti simdi hastaneden geldim kan tahlili yaptırdım 49.07 çıktı doktor daha cok yeni hamilesin birde ultrasonla bakalım dedi tabiiki ben hemen keseyi sordum simdi keseyi göremem ama çok güzel rahim duvarındada kalınlaşma var dedi ama çokta umutlanma 2 gün sonra tekrar gel birdaha kan tahlili vericeksin dedi bu arada son regli tarihim 17.03.2017 gecen ayda basit kist vardı başka bir doktor şırıngayla içini boşaltmıştı hocam kimyasal gebelik olabilirmi yani regli zamanlarındada hcg yüksek çıkabiliyormu 2 gün bana geçmez simdi hocam hamilemiyim ??

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Endişelenmeyin,stres yapmayın bunun herhangi bir katkısı olmaz.
   *Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.
   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 26. Gamze dedi ki:

  27.03.2017 tarihinde regl olmam gerekiyordu olmayınca 2 test yaptm 2side çift çizgi çıktı kadin dogum uzm gittim kese var fakat bebegi goremiyorum dedi 1nisandan 18nisana kadar surekli vajinal ultrason ile bakti salı günü tekrar çağırdı kürtaj yapcam dedi sizce baska bi doktorami gitmeliyim bana hic kan veya idrar tahlili yapmadi bu arada..

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftanıza göre kalp atımları izlenmesi gerekirdi.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

 27. Canan dedi ki:

  Üç haftalık gebeyim kesem gözüktü az önceki videoda bazı unsurlardan dolayı olmayabilir gebelik dediniz nasıl yabi daha detaylı anlatırmısınız

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Bu konuyu kafanıza takmayın.

   1. Canan dedi ki:

    Doktorum bana 3 haftalık ama normalde 3 hafta fazla söylüyoruz dediler yani ben şimdi kaç haftalık hamileyim bu arada son adet günüm 8 nisanda olmam lazımdı

    1. admin admin dedi ki:

     Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

     1. Canan dedi ki:

      Peki şuan rahimde oluşmuş mu kalp atışları gercekleşti mi

     2. admin admin dedi ki:

      Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir

 28. Gül dedi ki:

  Betahegecem64çiktihamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan da beta HCG değeriniz 64 ise hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 29. Ayse balci dedi ki:

  Merhabalar…. adet günümde evde test yaptim pozitif cikti.. ertesi gün kan testi yaptırdım 501 cikti… tahminlerime gore 2 hafta 4 gunluk olmadi gerek… bu deger normal mi? Doktor hamilesiniz ama daha cok yeni dedi..

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.2 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.1 hafta sonra gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenmesi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 30. Merve dumlu dedi ki:

  Adet tarihi 5gun gecince idrar testi dogru sonuc veririmi

  1. admin admin dedi ki:

   Doğru uygularsanız doğru sonuç verir.

 31. Gülşah dedi ki:

  Yumurtalama günlerim bitti ama addetim 22 marta bitmişti ve adetim 17 mart 23 ten itibariyle bi gün arayla iliskiye girdik bebeğimiz olsun istiyoruz yumurtalama günlerinde de girdik acaba hamile kalabilirmiyim yada kaldimmi

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Bu konuda yapılan istatistikler gösterir ki;çocuk yapmak isteyen çiftlerin ilk ayda bunu başarmaları ihtimali sadece %20’dir. Çocuk isteyen çiftlerin başarılı olma ve hamile kalma ihtimalleri ilk 2 ayda %36’e çıkarken, İlk dört ayda bu oran %59’a çıkarken ,ilk 6 ayda ise bu oran %74’e kadar yükselebilmektedir.

   1. Gülşah dedi ki:

    Bizim evlendiniz 8 ay oldu erken biliyorum ama eşim ve ben çok istiyoruz ☺

    1. admin admin dedi ki:

     Gülşah hanım 8 ay az bir süre değil 1 yıl boyunca düzenli birlikteliğe rağmen hamilelik oluşmuyorsa infertilite araştırma testleri için kadın doğum uzmanına başvurun.

   2. melda dedi ki:

    Merabalar bemde bugün test yaptırdım ama hiç anlamadım doktorum var dedi ama ben sühep için deyim 393,6 yaziyor bide hafiften bir kanama oldu korkuyorum

    1. admin admin dedi ki:

     Kanda beta HCG değeriniz 393 ise hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kırmızı renkte kanamanız varsa değerlendirme gerektirir.Doktora başvurun.

 32. Fatma dedi ki:

  İyi günler 2 gün önce hamile olduğumu öğrendim kan tahlili yaptırdm değeri 590.1 çıktı 1 gün snra tekrar hastaneye özele gittim degeri 595,6 çıktı dış gebelik olabilir dediler fakat hiç bişy göremediler yardımcı olurmusunz bana

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Dış gebelik ciddi sonuçlar doğurabileceğinden yakın doktor kontrolünde olmalısınız.

   1. Fatma dedi ki:

    Sonucum 595.6 dan 664.4 yükselmiş daha çok yeni oldugu için ilerleyen günde yükselebilir acaba sonucum

    1. admin admin dedi ki:

     Kanda beta HCG değerlendirmesi yapabilmek için 48 saat arayla yapılması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 33. ceyda dedi ki:

  İyi günler üste görme olduysa gebelik kanda cıkarmı yada üste görmeden kac gün sonra gebelik kanda cıkar.ona göre test yapayım.

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görme lekelenme şeklinde olur.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinden sonra yapacağınız doğru sonuç verir.

 34. merve dedi ki:

  merhaba.son adet olma tarihim 21 şubat ve 10 martta bi birlikteliğim oldu. 26 martta beta hcg değerim 463 çıktı. bu kadar yüksek çıkması normal mi ilişki tarime göre? teşekkürler..

 35. Nazlı dedi ki:

  Beta HcG total 125.85 kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

  2. Yonca dedi ki:

   Merhaba hocam benim adetten 4gün gectı en son 23subat ya olmustum adet cumartsi kan 165.70sizce kaç haftalık hamıleyım

   1. admin admin dedi ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
    https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 36. duygu dedi ki:

  anladım hocam..peki 73.3 kan değerine göre ben kaç haftalık hamile oluyorum..

 37. duygu dedi ki:

  hocam ben duygu..10.2 idi geçen haftaki beta hcg sonucum..cumartesi tekrar yaptırdım beta hcg sonuç bu kez 73.3 çıktı değerlendirir misiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Duygu hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Kan değerine göre değerlendirme yapabilmek için 2 gün ara ile kanda beta HCG değerine bakılmalı.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 38. sena dedi ki:

  hocam çok tedirginim lütfen cvp
  yazarmısınız yorumunuz benim iin çok önemli

 39. sena dedi ki:

  iyi günler 24 ocak adet başlangıcım gecen hafta doktorum keseyi gördü bebek yoktu bugun gittim ultrson sonucum 19 mm (6h) ile uyumlu gs izlenmiştir fetal yapılar net olarak saptanamamıştır .erken gebelik ? bhcg ve usg takibi önerilir .doktorum haftaya tekrar çağırdı bir sorunmu var bebeğim neden gözükmüyor.44 yasındayım 2 gebeliğim sonlandırıldı en son 2014 mayıs ayında 1. kese yapısı bozuktu 8 haftada kalp atışını aldık sonraki hafta kalbi durmuştu.2 gebelik 9 haftalık gebeliğim vardı ebek gözükmedi alttan usg görüldü bebek 5 haftalıktı gelişmemiş diye alındı bilgilendirirmisiniz

 40. sera dedi ki:

  merhaba hocam, 26 şubat adetimin ilk günüydü. son iki gündür sağ kasığımda ağrı ve göğsümde hassasiyet ve şişkinlik gözlemliyorum. hamile olma olasılığım var mıdır. saygılar.. (şubat ayının 4 ve 11 i birliktelik günleriydi)

 41. Kader dedi ki:

  En son adet tarihim 11 şubat yaklsik 6 gün sürdü birliktelik tarihim 23 24 26 28 1 mart adetimden 7 gün gecti 16 martda kan testi ((degerisonuc 1000.0cikti))ve gebelik testi yaptim ikiside pozitif cikti yani şuan ben kac hastalik hamile olmuş oluyorum??? Pazartesiyi bekleyemedim size sormak istiyorum 🙂

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.
   *Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 18 Kasım 2017 Cumartesi.
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 42. Nurgül dedi ki:

  Doktor bey yine ben 4 subatta basladi 10 subatda bitti reglim hala regl olmadim en son kan testinide 8 martda yaptim negatifti

  1. admin admin dedi ki:

   Nurgül hanım adet gecikmesinin araştırılması için kadın doğum uzmanına başvurun.

 43. Berrin dedi ki:

  18 martta iliskiye girdim .26 marrta hasta oldum .simdi karnimda bi siskinlik hissediyorm sol tarafimda agri acaba hamile olablir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Sanırım Şubat ayından bahsetmek istediniz.Birliktelikten sonra her zamanki gibi adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 44. Nurgül dedi ki:

  1 mart ve 8 marta kanda beta hcg negatif bel agrim gogus kemigi ortasi agri yanlarimin agrisi belden asagi agrim goguste yesil damarlar belirgin diskinlik sifir moral hamilemiyim umudu bi umut. Ve adet mi olacagim suphesi vajinal yumurta aki akinti offf. 😥

  1. admin admin dedi ki:

   Nurgül hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için gecikme olduktan sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler hem doğru sonuç vermez, hem de sizin gereksiz yere strese girmenize neden olur.Buda oluşacak hamileliği olumsuz etkileyebilir.

   1. isimsiz dedi ki:

    merhaba Ben subart ayi 20 ilk mazeretim oldu dun yani mart 24 test yaptim cift cikti cikti simdi Ben kac aylik hamileyim birde bu hafta surekli karnim ariuor normal mi

    1. admin admin dedi ki:

     Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
     Tahmini doğum tarihiniz: 27 Kasım 2017 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrıları görülebilir. Şikayetnizi doktorunuza bildirin.

 45. Burcu dedi ki:

  Hocam en son 28 subatta adet oldum 21 gunde bir adet goruyorum ve mide bulantm ve donmesi var evde gebelik testi yaptm ama negatif cikti sol kasıgımdada arada ağrı oluyor acaba hamile olma ihtimalim var midir beta hcg testi yaptırmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Burcu hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.22 Mart’a kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 46. Hatice dedi ki:

  Bugun beta hcg yaptırdım sonuç 399.8 çıktı kaç hafatalıga denk geliyor teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Hatice hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.
   Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 47. Mesume dedi ki:

  Selam hocam lutfen yardim edin 22 ocakta adetim olmustu 24 subatda test yaptim hamile oldugumu oyrendim.dun ulturasona gitdim adet uzre 6 ama oyle 3 haftalik hamilesin soyledi dunden benden kan geliyor koyu rengde cokta diyil.su herhangi bi sorun olabilirmi cok korkuyorum cocugun dusmesi ve ya inkisafdan kalmasimi demek mi bu belirti lutfen yardim edin yalvariyorum

 48. Mehtap dedi ki:

  Hocam acil yardım edermisiniz 1169.37 çıkan beta hcg sonucum kaç haftalığa denk geliyor ve kese oluşumu henüz yok..

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 49. ..... dedi ki:

  Hocam iyi günler.1 ocakta ilişkiye girdim 31 ocak test sonuç 0.09.cikti. 25 şubat test sonuç 0.15 cikti bu saat ten sonra hamilelik olurmu bakiyerim stres yaptım

  1. admin admin dedi ki:

   Hamile değilsiniz.

 50. Nurgül dedi ki:

  11 aralik adetimin basiydi ocak 6 da dis gebelik ameliyati oldum ic kanamam vardi ve rahimde yirtik varmis ve sol tupumde zedenlenme onarilmis tuplerim alinmadi .sol tupum dar gelmis zigot icin kendiliginden dustu dusurme ignesi olmadim doktorum. Gebelik dusunebilirsin bir engel yok dedi ameliyatim gobek deliginn aldinda orta parmak buyuklugunde bir kesidir. ocak 11 ve subat 4 adetmin basladigi gun 1 hafta suruyor subat 22 sinde kanda beta hcg sifir cikti 1 hafta sonra tekrar yaptirmaliymisim suan neye dikkat etmeliyim gebemiyimdir tesekkurler simdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlık sonuç vermez.En sağlıklısı adet tarihinden 2-3 gün sonra yapılmasıdır.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

   1. Tuğçe dedi ki:

    Hocam idrar testinde çift çizgi çıktı dün kanda 33 hcg çıktı hamilelik varmı sizce

    1. admin admin dedi ki:

     Hayırlı olsun kan testine göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 51. Duygu dedi ki:

  Merhaba Iyi Gunler Benim Adet Olmama 1 hafta Var Karnimda Sancı Ve Yemekleri Gördüğümde Mide Bulantısı Arada Bir Bas Donmesi Ama Sekerli Seyleri Ve Eksi Tursu Gibi Seyleri Cok Yiyorum Hastaneye Ve Sağlık Ocagina Gidip Test Yaptirdim Hem Kan Testi Hemde Idrar Testi Hiç Bir Sorun Yok Vitamin Ve Kan Degerlerimde Normal BETA-HCG’m Ise <2.0 Çıktı Doktorum Ise Simdilik Gozukmuyor Diyor Ama Hamile Degilsinde Diyemiyorum Diyor Kafam Karisik Ne Yapmam Gerek ?

  1. admin admin dedi ki:

   Duygu hanım adet gecikmesinden 1 hafta önce yapılan gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Erken yaptırdığınız testler gereksiz strese girmenize neden olur.10 gün bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

  2. Nurgül dedi ki:

   Doktor bey 1 mart 23.de kanda beta hcg de gebelik cikmadi beklemelimiyim gec dollenmemidir adetime 2gun vardi

   1. admin admin dedi ki:

    Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Kan testini tekrarlayabilirsiniz.

 52. Mutlu dedi ki:

  Merhaba hocam en son ocak ayının 15inde adet görmüştüm ve bu ay olmadım Şubat ayının 15inde kadın doğum doktoruna gittim ve beta hcg testi yaptırdım sonuç 358.6çıktı acaba kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.
   *Son adet tarihinize göre 5 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Ekim 2017 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 53. Esma dedi ki:

  İyi akşamlar hocam adetimden 2 hafta geçti bçg testi yaptım pozitif çıktı ama hamilelik ile hiç bi belirtim yok acaba tekrar bi adet olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Kan testin hamilelik çıktıysa hamilelik vardır.Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda takibi için kadın doğum uzmanına başvurun.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

   1. Esma dedi ki:

    Hocam en son 11 ocakta adet gördüm acaba kaç haftalık hamileyim

    1. admin admin dedi ki:

     Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.
     *Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz. Tahmini doğum tarihiniz: 18 Ekim 2017 Çarşamba .Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

     1. Esma dedi ki:

      Hocam 23 ocakta test yaptırdım olumsuz çıktı 14 şubatta yaptığımda olumlu çıktı nasıl oluyor

     2. admin admin dedi ki:

      Gebelik testlerinden doğru sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.

     3. Merve dumlu dedi ki:

      Merhaba hocam adetim 5gun gecikti evde idrar testi yapsam cikarmi

     4. admin admin dedi ki:

      Adet gecikmesinden 5 gün sonra testi doğru uygularsanız doğdu sonuç verir.İdrarda gebelik yapmadan önde aşağıdaki konumuzu okumanız faydalı olacaktır.
      https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/idrarda-gebelik-testini-dogru-uygulamak-icin-8-basit-adim.html

 54. Gizem dedi ki:

  Merhabalar hocam Ocak 24ilk regli günüm 29 da bitti yumurtlama
  öncesi ve sonrası birliktelik oldu adetime 1 hafta varken bhcg yaptırdım 0.100 çıktı ama göğuslerimde aşırı büyüme ve acı var damarlarım bile ortaya çıktı kasiklarimda da ağrı oluyor ara ara acaba gec dollenme ola bilirmi negatif çıkmasının sebebi yada erkenmi yaptim testi bilmiyorum yardımcı olursanız çok makbule geçer.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler gereksiz yere strese girmenize neden olur.Adet tarihinizi bekleyin adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 55. Öğrenci dedi ki:

  Merhaba,

  13 şubatta bir soru sormuştum ancak halen denetim için bekliyor yazıyor:(

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.2 haftalık hamilelik tespit edilemez.Gebelik haftası birliktelik tarihine göre değil.son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 15 Ekim 2017 Pazar. Önümüzdeki hafta Pazartesi den itibaren gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenmesi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 56. Gozde dedi ki:

  Hocam m bnm adet tarihim surekli degisio bazen 24 gunde bazen 26 27 28 gunde bi oluyorum idrar testi yapmam icin hangi tarihin gecmesini beklicem

  1. admin admin dedi ki:

   Gözde hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler gereksiz strese neden olur.29 gün bekleyin adet görmezseniz test yaptırın.

 57. Gozde dedi ki:

  Merhaba iyi gunler ben ocak ayinin 20 sinde adet oldum gecen ay 24. Gunumde adet olmustum bugun 27. Gunumdeyim hala adet olmadim idrar gebelik testi yaptim evde negatif cikti hamile olma ihtimalim varmi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Sabırsız dedi ki:

    Hocam merhabalar son adet tarihim 24 mart çatlama nisanın 10 da oldu ve 28 nisanda kan testi yaptırdım htc sonucum 8350 çıktıgını soylediler ikiz olma ihtimali varmı

    1. admin admin dedi ki:

     İkiz gebelik gebeliğin 6. haftasında ultrason muayenesi ile tespit edilir.Kan değerine göre ikiz gebelik var diyemeyiz.

     1. Sabırsız dedi ki:

      Peki hocam 8663 kan değeri normal mi yani kimyasal gebelik yada dış gebelik gibi durumu var mi

     2. admin admin dedi ki:

      Kadın doğum uzmanına başvurun.Kan değerinize göre gebelik kesesi ultrasonda izlenmesi gerekir.

 58. Öğrenci dedi ki:

  Hocam Merhaba, son adetim 8 Ocak’ta başlamıştı. Bu ay içerisinde 19,20 ve 30’unda korunmadım. 9 Şubatta kan testi yaptırdım. İlk değer 324’tü. Doktor 2 haftalık hamile olduğumu söyledi ve aynı testten 2 gün sonra yaptır gel dedi. 2 gün sonra değerlerim 700’dü. Doktor güzel herşey yolunda dedi. Şimdi ben ne kadarlık hamileyim. Hamile miyim? Her şey yolunda mı? Ne yapmam lazım hiçbir şey bilmiyorum:((

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.2 haftalık hamilelik tespit edilemez.Gebelik haftası birliktelik tarihine göre değil.son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 15 Ekim 2017 Pazar. Önümüzdeki hafta Pazartesi den itibaren gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenmesi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 59. İlkay dedi ki:

  Merhabalar hocam.Son adet tarihim 17.01.2017 bugün kan verdim bthcg değerim 6.54 çıktı.Adet olmama henüz 5gün var normal süreme göre.Bu durumda gebelik ihtimali düşünülebilir mi? Yanıtsız bırakmazsanız sevinirim.Duyarlılığınız için teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   İlkay hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kan testini tekrarlayın.

 60. Zeynep dedi ki:

  Mrb hocam son regl tarihim 28 aralık 3 şubatta tahlil yaptırdım beta hcg 2425,21 h çıktı. Folik asit kullanmaya basladim. https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html girdiğimde 5 haftalık gosteriyor. Ama doktora gittiğimde 3 haftalık diyor. Kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır. 3 haftalık gebelik tespit edilemez.

 61. Zeynep dedi ki:

  Mrb hocam son regl tarihim 28 aralık 3 şubatta tahlil yaptırdım beta hcg 2425,21 h çıktı. Folik asit kullanmaya basladim. https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html girdiğimde 5 haftalık gosteriyor. Ama doktora gittiğimde 3 haftalık diyor

 62. Merve dedi ki:

  MRB hocam geçen hafta bhcg 2258 çıktı ne kadarlık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 63. Ömür dedi ki:

  Mrb hocam dün kan testi yaptırdım .
  Beta-hcG ,total :116.49 h çıktı. Kaç haftalık hamileyim acaba doktor hamilesin dedi ama bilgi vermedi .

  1. admin admin dedi ki:

   *Hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.
   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 64. Zeynep dedi ki:

  Ben en son regli 29 kasım da gördüm sonra daha görmedim test yaptım cok silik cizgi cıktı acaba hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   İlk fırsatta kanda gebelik testi yaptırın.Sonuca göre kadın doğum uzmanına başvurun.İhmal etmeyin.

 65. Gizem dedi ki:

  Son regl tarihim 27 Aralık 19 ocakta 91.36 çıkan değerim sonrasında 23 ocakta yapılan hcgb de 254.30 çıktı gebelik gidişatı normal mi sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Değerlendirme için iki gün arayla test yaptırın.Kadın doğum uzmanına başvurun.