40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 559.389 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Umutsuz dedi ki:

  Mrb hocam bu ayın 14 inde yumurtlama günümdü ve birliktelik oldu ve ayın 18 inde kan testi yaptırdım değerim 0.1 çıktı sizce erkenmi yaptırdım yoksa gebelik yokmu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar testi çok erken yaptırmışsınız.Hamilelik olsada 4 günde test sonucunda çıkmaz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 2. Admin dedi ki:

  Satım 2 Ocak gebe olduğum en erken hangi tarihte belli olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zuhal hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 3. Naide dedi ki:

  Iyi gunler ben bugun 20.8 kan sonucumu ogrendim sizce hamilemiyim doktorum pazartesi gunu bida cagirdi tahlil yapmak icin o neden bu benim ilk hamileyim olcak isallah bide utrasyon da bebek kase gozunmedi bu nolmal bi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Naide hanım kan değerinize göre hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Beta HCG yükselişi takip edilmeli.

 4. Seher dedi ki:

  Merhaba hocam eşimle adetimden 5 gun önce ilişkiye girdik ve adetim bittikten 1 hafta sonra kahverengi leke geldi ve o günden sonra bel ve sırt ağrım başladı ara ara baş dönmesi oluyo hafif acaba hamile olabilir miyim üstüne görme olabilir mi o kahverengi leke

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seher hanım birliktelikten sonra adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

   1. Seher dedi ki:

    Adetim bittikten sonra yine ilişkiye girdik hamilelik olabilir mi bel ağrım var

    1. Seher dedi ki:

     Peki üstüne görmüş olamazmiyim

     1. admin admin dedi ki:

      Merhabalar Seher hanım Üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Yoğunluğu adet kanamasından az rengi kahverengi, pembe olur.

    2. admin admin dedi ki:

     O zaman bir sonraki adet tarihinizi bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

   2. Serap dedi ki:

    Merhaba adet günüme 3 gün var dün kahve rengi bi lekenme oldu az bisey bugün henüz bisey yok gebelik belirtisi olabilir mi.

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Serap hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 5. Yesim dedi ki:

  Bende gebeyımde benim kan değerim 3bın civarında sizce kc hftlktr

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yeşim hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 6. Gul dedi ki:

  Merhaba benim beta HCG 125 çıktı sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım kan değerinize göre hamilesiniz.*Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımı izlenir.

 7. Gül dedi ki:

  Merhaba adet gunum bes gun gecmisken idrar testi yaptim biri bir kirmizi bi silik kirmizi cikti suan 9 gun geçti hala adet olmadim. Suan sizce hamilemiyim ve ne yapmaliyim ben bic bir sey bilmiyorum ve cok aşırı koşan birisiyim ilk adetim 15 gun gecti o testtede silik cikmisti ve sonra adet olmustum bu bebegin dusmemesi icin ne yapmaliyim zararli olan seyler nelerdir anlatırmisiniz ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

 8. Naz dedi ki:

  44.40 çıkıtı hamilelik varmi ? Kaç haftlek hocam ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Naz hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 9. Şehla dedi ki:

  Merhabalar hocam bügün Yeni kan testi yaptım hcg 44.40 üç günüm var adett olmam için sizce bu sefer nolrmalmi ve kaç haftalik olur son adetten 2017/11/15 de ??!?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atışları izlenir.

 10. Naz dedi ki:

  Merhabalar bügün kan testin yaptim 11.84 dört haftalık hamileım dedi . Ama daha 5 günm var adett gormek için son adet tahrim 2017 kasm 15 oldum sizce kaç haflak olur hocam ????!

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Naz hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 11. Fatma dedi ki:

  Merhabalar,3 gun önce hamılelıgımın 3. Haftasında olduğumu öğrendim. gün içinde kanamalar ve kahverengi lekelerle karşılaşıyorum. Normal midir doktorum bununla ılgılı bişey söylemedi, tekrar doktora mi gitmeliyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım kırmızı renkte kanamanız varsa değerlendirme gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 12. Mihriban dedi ki:

  Merhaba bhgc 420 cikti ama kese gorunmedi daha once 1 dusugum var ve polikistikover hastasiyim. Kesem gorunmedigi icin bos gebelik olmasindan korkuyorum bu durumda napmaliyim nelere dikkat etmeliyim. Pkos hastalarinda bos gebelik ve dusuk yapma olasligi yizde kac ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mihriban hanım gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *1 hafta sonra alttan ultrason ile kese takip edilmeli.

 13. Merve dedi ki:

  Meraba ben dun kan testi yaptırdım bugünde sonuçları aldım 3 haftalık dedi simdi ultrasonda gözükmez dedi normal mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe ulaşması gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 14. Gamze dedi ki:

  Merhaba
  Benim bugün kan testim yapıldı ve beta hcg değerim 214.1 ve özel referansı 12.36 çıktı bana gebelik dediler ama iki gün sonra tekrar test yaptırmamı istediler. Eğer gebelik varsa kaç haftalık oluyor acaba bu değerlere göre? Yardımcı olursanız çok sevinirim iyi akşamlar

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

   1. Gamze dedi ki:

    Çok teşekkürler ☺️☺️

 15. Cgl1y6 dedi ki:

  Beta hcg 15,24 cikti doktor henüz yeni bir kac gun sonra belli olacağını soyledi adet gecikmem henuz olmadi hamilelik varmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çağla hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 16. Seçil dedi ki:

  Merhabalar ben doğum kontrol hapını 2 ay kullandım ve bıraktım 6 kasımda adet oldum yumurtalama gününlerimde takip edip ilişkimiz oldu iki günde bir normalde adetim 3 4 gün önce gelir hamile kalma ihtimalim var mı yoksa yumurtlama olmaz diyolar haptan ötürü hapı bırakınca yumurtlama devam eder mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seçil hanım genellikle ilaç kullanımından 2-3 ay içinde yumurtlama başlar ve gebelik şansı ortaya çıkar.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 17. meyra dedi ki:

  Merhaba, son regl başlangıç tarihim 23 Ekim. Ama ben 18 Kasımda rahatlamak amacıyla ağır bir depresyon ilacı kullandım.
  Bebeğin 3. Haftasına denk geldiği için çok tedirginim. Bebeği nasıl ve ne derecede etkiler acaba? Hamilelğimi sonlandırmalı mıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar hangi depresyon ilacı olduğuna bağlı, eğer gebelikte kullanılması kontrendike bir ilaçsa sonlandırmak düşünülebilir.Doktorunuza bilgi verin.

 18. gökşin dedi ki:

  Merhaba hocam ben Enson 5 kasımda adet oldum adetimin 14 cu günü ilişkiye girdik eşimle bugünlerde kasiklarimda belimde ağrılar var gerilmeler var kasiklarimda hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gökşin hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Ayça dedi ki:

    Merhaba yazdm ama cvp alamadim benimde kan degerim 5-50 ckti 3haftalik hamile olduumu dediler birde size sormak istedim öylemi gercekten

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar ayça hanım 20 ve üzeri değerler hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 19. Sny dedi ki:

  438.5 değer cıktı hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz.

 20. Mehtap dedi ki:

  Merhaba hocam bugün kan testi yaptırdım ve 33.81 cıktı hamilesiniz dediler ama korkuyorum regl 5 gün daha var hamilemiyim şimdi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mehtap hanım kanda beta HCG değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 21. fatos dedi ki:

  Hocam ben 23. Ekimde hastalandim test yaptırdim pozitif çıktı doktora gittim bebegin kesesini goremedi beta hcg kan testi yaptirdim 486 ciktiri sonucu bebegin oluşumunda bi sıkıntı varmı yani dusukle sonuclanirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatoş hanım gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak kalp atımları 6. haftada izlenir.

 22. HA SU dedi ki:

  Pazartesi teste gidecegim doktora… Burada hamilelik hesaplama varya hocam eger 14. Gün veya başka bir gün kaldıysak bu direk ilk günden hesap ediyor

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.

 23. HA SU dedi ki:

  Hocam benim son adet terihim 12 ekim ve aadet bitimimde 19 ekim normalde ben aadeti 25-26…-28 e kadar oluyordum bugün 18 kasım ve haala adet olmadim sizce ne zamn test yaptırmam gerekiyor birde hocam benim ara ara belime kasıklarıma sancı giriyor dinlenince geçiyor bunların cevabını alabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 24. Deniz su dedi ki:

  Hocam benim adetim bir gün geçti kan tahlili yaptım 154,0 çıktı acaba hamile miyim hamileysem kaç günlüktür

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Deniz hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 25. Nazli dedi ki:

  Merhaba adetime 5 gun kala kanda beta hcg testi yaptireim negatif cikti dun adet olmam gerekiyordu ama hala olmadim kanda negatif ciktigi icin hamile olma ihtilamlim varmi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nazlı hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kan testini tekrarlayın.

 26. Kübra dedi ki:

  Merhaba adet günüme iki gün var ama sık idare çıkıyorum akıntı var kasıklarda şişmede var test yaptırsam olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kübra hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde edebilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.4-5 gün daha adetiniz gelmezse testi o zaman yaptırın.

 27. Bbsss dedi ki:

  Merhaba reglime 7 gün kala beta hcg yaptırdım 6.8 değerim kaç haftalık gözüküyor ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar hamilelik var diyebilmek için 20 ve üzeri değerler gerekir.Testi erken yaptığınızdan şüpheli.2 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

   1. Bbsss dedi ki:

    2 gün kala tekrarladım ve 173.3 çıktı artış normal mi peki ?

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG artışı 48 saatte iki kat artış gösterir.Artışı değerlendirmek için iki gün arayla kanda beta HCG değerine bakılmalı.

 28. Gamze dedi ki:

  Hocam merhaba ben 31.10.2017ee gebe olduğumu öğrendim kan testi yaptım 256 çıkmışt 2 kasımda hcg 645 bugün yaptırdığımda ise 661 çıktı düşük ihtimali varmıdır?be yapmam gerekiyor şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 29. fadime dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 5 ekim ve biz 14 ekim ile 22 ekim arasi neredeyse gun asiri denemeler yaptik simdi adetim yarin geliyor normalde dun ben eczaneden test aldim yaptim negatif sonuc cikti bir sonraki testi ne zaman yapmaliyim belirtilerim cok asiri uyumak gogus siskinligi bu belirtiler normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fadime hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 30. Büsra dedi ki:

  Ben en son eylul 8 de adet gördüm 24 eylulde öde evlendıö 7 ekım de adet görmem lazımdı gormedım sızce bu ne demek

  1. admin admin dedi ki:

   Büşra hanım adet görmediyseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 31. Hatice dedi ki:

  Merhabalar hocam biz cocuk dusunuyoruz bu ay sık iliski icindeyiz 6 ekim son adet tarihim 32 gunde bir adet oluyorm suan yumurtalama gunlermdeym ve biraz once iliskiden 2 saat snra sag kasik kismima dokundugumda sanki icinden birsey oynadi acaba nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım tüm kadınların yumurtlama günü bir sonraki adet tarihinden 14 gün öncesidir.Bu tarihten 3 gün önce başlayıp 1 hafta boyunca günaşırı birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.Hamile kalma şansınızın yüksek olduğu dönem. 21 Ekim ile 27 ekim arası.

   1. Hatice dedi ki:

    Cok tesekkur ederim hocam..

    1. Hatice dedi ki:

     Hocam birde burda gebelik tarihini ogrenmek icin yaptigimiz , suanda hamile isem 3 haftalik diyor dogrumudur? Birde gebelik testini yapsam sonuc verirmi?

     1. admin admin dedi ki:

      Merhabalar Hatice hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 32. Melike dedi ki:

  Meraba bnm son adetim 20 eylul 2017 test yaptim pozitif cikti kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melike hanım son adet tarihinize göre 5 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 27 Haziran 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 33. Deniz dedi ki:

  Benim son adet tarihim 3 subat dogumum ne zaman ve kac haftaligim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Deniz hanım son adet tarihiniz 3 Şubat’a göre 36 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 10 Kasım 2017 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 34. Ebru dedi ki:

  Ben 03.09.2017 son adet tarim simdi bende karın arısı bas arıları oluyor halsizlesme hamile ola bilir iyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 35. Busra dedi ki:

  Hamileyim ve En son adet tarihim 09.08.2017 kac haftalık hamileyim sizce?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 16 Mayıs 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 36. Gizem dedi ki:

  Peki söylediğiniz bu linketen hesapladım 5 hafta 6 günlük diyor ne kadar doğru onu bilmiyorum ama merak için deyim gerçekten yardımcı olun lütfen son adet tarihim 28 temmuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gizem hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 28 Temmuz’a göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 4 Mayıs 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 37. Gizem dedi ki:

  Merhabalar beta hcg 1288 cıktı ama ultrasonda bebek hala görülmedi sorum şu olacaktı bu değere göre kaç haftalık hamileyim lütfen yardımcı olurmusunuz ıyi günler dilerim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gizem hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7-12 hf gebelikte Beta HCG Değeri : 7,650 – 290,000
   *Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

   1. Ayşe dedi ki:

    Bnm son adet tarihim 1 eylül 2017 test yaptım hamileyim acaba kaç haftalık hamileyim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Ayşe hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
     Tahmini doğum tarihiniz: 8 Haziran 2018 Cuma
     Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 38. Özge dedi ki:

  Merhaba hocam adet günüm 7gün geçti kanda beta hgc baktırdım 226 çıktı 2 gün sonra tekrar baktırdım 127 çıktı sizce bu normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerinde düşüş olması –> Düşüğü gösterir.Doktor kontrolünüzü ihmal etmeyin.

 39. Dicle dedi ki:

  Benim günüme daha 2hafta vardı ve ben aşırı yorgun sürekli uykum ve mide bulantısı cekiyodum ve daha da şimdi çekiyorum bende bi tane test cubugu aldım yaptım ve iki çizgi çıktı ne yapmam lazım bu durumda

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dicle hanım adet tarihinine iki hafta varken gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Hamilelik düşünüyorsanız folik asit kullanmaya başlayın.Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

  2. admin admin dedi ki:

   Dicle hanım adet tarihine 2 hafta varken gebelik testleri sağlıklı sonuç vermeyebilir.İdrar testlerinde hata payı olabilmekte.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Adet gecikmeniz olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 40. Bilinmeyen bir kiz dedi ki:

  Iyi geceler 03.08.2017 adetimin ilk gunu 08.08.2017 de bitti ve krunarak ilisiye girdik tahmini bu uc gun ixinde adet gormem gerekiyor ama henuz bi belirti agri hissetmedim test yaptirmaliyim duuk ihtial bile olsa hamile olma sansim varmi yada bi iki gun dha beklemelimiyim ??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Normal şartlarda korunarak birliktelikte hamilelik oluşmaz.

 41. Özlem dedi ki:

  Mrblar adetim 6 gün geciktiğinde idrar testim pozitf çıktı kan testi de 3818 çıktı? Bu değer nasıl?kaç haftlık hamileyim?kese ne zaman gözükür?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 42. Ayşen dedi ki:

  merhaba benim adetim 25 gunde olur geçen ayın 19na basalmıştım bu ayda tahminen 14-15 gibi olmalidi ama nerdeyse 10 gun geçti henüz olmadi. 31 temmuzda ilişki yasadim ama ondada hamile olma ihtimali çok düşük yani içinde boşaltmadi partnerim. acaba niye böyle bir gecikme oldu? yoksa az ihtimal dahi olsa hamilemiyimdir.?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 43. GİZEM. K dedi ki:

  MERHABALAR
  İLK AYDA SAÇ BOYATMAK BEBEĞİ ETKİLER Mİ? İLERDE SORUN OLUR MU BEBEK İÇİN. VEYA ŞUANDA BUNUN TELAFİSİNİ YAPABİLİR MİYİZ? HENÜZ DOKTORA GİTMEDİM. YARDIMCI OLUR MUSUNUZ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gizem hanım bebeğin ilk 3 ayında bebeğin organ gelişiminin devam ettiği ilk üç ayda saç boyatılması tavsiye edilmez. Gebeliğin 13. haftasından sonra Doğal kimyasal madde içermeyen bitkisel boyaları tercih edin.

  2. GİZEM. K dedi ki:

   SAÇIMI BOYADIM. BEBEĞİ ETKİLEME DURUMUNU DÜZELTEBİLİR MİYİZ? HABERİM OLSA BOYAMAZDIM ZATEN 🙁

 44. ö.k dedi ki:

  merhaba
  ben 22 gün geciktim 21. günümde kan testi yaptırdım ama negatif çıktı sizce hamilelik ihtimali var mıdır tekrar test yaptırmam gerekir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 22 günlük adet gecikmesinde kanda beta HCG testinde hamilelik çıkmadıysa hamilelik yoktur.Hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

  2. ö.k dedi ki:

   bu kadar gecikme normal mi

 45. Gül dedi ki:

  Merhaba

  Olası regl tarihim 10.08.2017 , 06.08.2017 tarihinde uzun zaman sonra korunmasız ilişkiye girdik. Tahmin ederimki hamilelik düşük bir ihtimal, sormak istediğim gebelik varsa regl im kesilirmi? cevap için şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım gebelikte adet görülmez 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. gamze dedi ki:

    yeni hamileyim kese yeni oluşmuş ama ben bunu bilmeden 26 tane lustral ictim şimdide de kahverengi akıntı ve bel ağrım var düşük mü yapıyorum acaba

    1. admin admin dedi ki:

     İçtiğiniz ilaçlar konusunda doktorunuza bilgi verin.

     1. Tugba dedi ki:

      Slm hocam temmuzda gordum bıda Olmadım hamılemıyım kassıkda Ağrı belımde Ağrı ama Tst yapdım 1cıkdı

     2. admin admin dedi ki:

      Merhabalar Tuğma hanım hormon testleri ve ultrason muayenesi ile adet görememe nedeni değerlendirilmeli.

 46. Melek dedi ki:

  Adetim 16 temmuzda baslayip 21 inde bitti. 25 gunde bir adet oluyorum 5 gün kaldı yeni adetime. Goguslerim cok aciyor ara ara karnima kramp giriyor sanki birde hic halim yok . Gebelik belirtileri olabilir mi acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 47. seçil dedi ki:

  Merhaba
  Son adet tarihim 07.07.2017 bu ay ki adetim 1 gün gecikti fakat yaklaşık bir haftadır belirli aralıklarla şiddetli kasık ağrısı çekiyorum hamileysem bir sıkıntı var mıdır ağrılardan dolayı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.Kasık ağrıları adet öncesi ağrılar olabileceği gibi gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.

 48. mucize dedi ki:

  İyi akşamlar benim son adet tarih başlangıcım 2 Temmuz şeklindedir. Dün akşam idrar testim pozitif çıkınca bu sabah beta değerlerine baktırdım ve 477,5 çıktı değerim.
  korunmasız olarak ilişkiye 11 temmuz tarihinden itibaren başladık bu durumda kaç haftalık hamileyim? 11 Temmuz u mu yoksa 2 Temmuz’u mu hesaplamada kullanacağım?
  Teşşekkür ederim…

 49. Seyma dedi ki:

  Iyi gunler benim son adet tarihim 8 temmuz.30 temmuzda yani adetime daha 8 gun varken kahverengi leke seklinde kanamam oldu suphelendim pazartesi gunu beta baktirdim 82.95 cikti bugun yani carsamba gunu tekrar baktirdim 150 cikti.normalde daha adetimin gününe var ve bu kadar once gostermesi kendini nor al mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şeyma hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.

 50. Buse dedi ki:

  Haziran 16 da hasta oldm bi hafta sonra iliskiye girdm bi hafta boyunca adettim 13 gecikmis sizce hamilemiyim akimtim gelio adet deglm kan

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Buse hanım adet döneminde birliktelikte hamilelik ihtimali yoktur.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.

 51. Gülcan dedi ki:

  Merhabalar ,

  En Son Adet Tarihimin Başlangıcı 21.06.2017 ve kan değerim 91.16 Çıktı ben ne kadarlık hamileyim acaba ?
  Teşekkür ederim

 52. Büsra dedi ki:

  Merhaba lar en son adet tarihim temmuzun 5 ı dün hastaneye gittigimde beta htg 51.94 çıktı sizce hamilemiyim doktor kalp atisini duymadan henüz birşey soyleyemeyecegini dedi .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir hamilelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.Kalp atımlarının izlenmesi hamilelikte önemli bir eşiktir.

 53. AYŞE CANAYAKIN dedi ki:

  Merhabalar en son adetim 13.06.2017 fakat 27.06.201 tarihinde evlendim. Adet günüm geçti ilk kan testimde 336 cıktı beta değerim. Testten 3 gğn sonra Kahve rengli kan geldi ikinci kan testim ise 705 cıktı.ben hamilemiyim değilmiyim merak ediyorum cok banada bilgi verir misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kahverengi, pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!

   ►Açık kırmızı taze kanamalar

   ►Akıntıya kasık ağrısı

   ►İdrarda yanma

   ►Gri-beyaz renkte parça düşürme

   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 54. Merve dedi ki:

  6 haftalik hamileyim 5 gündür lekelenmelerim oluyor önce pembeydi sonra kahverengi oldu bu aralar kırmızı gelmeye başladı doktora gittim tutunma kanamasi olduğunu söyledi çok kafama takiyorum sizce ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kahverengi, pembe akıntılar genelikle sorun yaratmaz.Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!

   ►Açık kırmızı taze kanamalar

   ►Akıntıya kasık ağrısı

   ►İdrarda yanma

   ►Gri-beyaz renkte parça düşürme

   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 55. Merve pamuk dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 24 haziran 2017 kan değerim 13,60 çıktı adetim 4 gün geçikti ve 4. Günde çok az akıntıyla karşık kan geldi dr gittiğimde herhangi bir bilgi vermedi acaba gebemiyim yoksa gebeliğim son mu buldu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 56. Ayşe dedi ki:

  Ben 9 aylık evliyim çocuk yapmak istiyorum ancak adet düzensizliğim var adet biriminden 48 gün sonra adet oluyorum bunun için Doğum kontrol hapı kullanmalımıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım 35 günden uzun süreli döngülerde yumurtlamada sorun olabilir.İlk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.

 57. Merve dedi ki:

  08.06 en son adet gördüm ne kadarlık hamileyim kan değerin 445 çıktı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 15 Mart 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 58. Mehri dedi ki:

  Meraba doktora gıdip kan testı yaptırdım kandegerım 50.45 pozıtıf ara ara kahverengı lekelenme bazen çok bazen az geliyor nedendir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mehri hanım kahverengi, pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuza bilgi verin.Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!

   ►Açık kırmızı taze kanamalar 1 ped ve üzeri

   ►Akıntıya kasık ağrısı

   ►İdrarda yanma

   ►Gri-beyaz renkte parça düşürme

   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 59. Gül dedi ki:

  Merhaba ben 2 gün önce test yaptırdım beta hcg 142 çıktı bugün tekrar yaptırdım 358 çıktı sizce bu artış normal mi? Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım artış normal.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada rahim içinde gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.

 60. serpil dedi ki:

  merhaba ben en son 14.5. regl oldum 5 günüm kaldi bidahaki reglime..5 gün sonra hamilelk testi yapsam positiv sonuc alabilirmiyim eger regl olmazsam tabi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serpil hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler gereksiz yere strese girmenize neden olur.

 61. esin dedi ki:

  merhaba 30 mayıs 2017 tarihinde en son regıl günüm idrar testi yaptım pozitif çıktı.sonra aynı gün kan tahlili yaptım 1507 çıktı. bugün doktora gittim en son adet tarihinine göre 5 haftalık hamile oldugumu söyledi ama geç döllenme olmuş dedi bebek 20 günlük dedi ve aşağıda duruyor yanlış yerde dedi 4 haftalık olunca tekrar gidicem yatmamı söyledi ama endişem var bebek yanlış yerde ve nasıl kese oluşacak çok strese girdim

 62. Nurcan dedi ki:

  Merhaba en son adet tarıhım 22Mayıs Haziran 19olmam lazımdı ama ben olmadım salı gunu test yaptım pozitif cıktı kan testi yaptım 216.2cıktı hamile olarak bugun doktora gıttım kese oluşmamış cok strese gırdım

  1. admin admin dedi ki:

   Nurcan hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi lazım.Genel olarak gebeliğin 5 haftasında kese ultrasonda izlenir.1 hafta sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

 63. Rabia dedi ki:

  Slm ben hamile olduğumu yeni öğrendim kaç haftalık nasıl öğrenebilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı ve muhtemel doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 64. Yeliz dedi ki:

  Bhcg 355 olmuş lekelenme şeklinde kanamam devam ediyor artış az kanama devam ediyor muhtemel sağlıksız bir gebelikmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Yeliz hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 65. Fatma dedi ki:

  Merhabalar 14 mayis ilk regli tarihim ve 09.06 beta degerim 61 cikti daha snra 13.06 deger 495 yukseldi kac haftalik gebe olabilirim tesekkurler

  1. Fatma dedi ki:

   Merhabalar 14 mayis ilk regli tarihim ve 09.06 beta degerim 61 cikti daha snra 13.06 deger 495 yukseldi kac haftalik gebe olabilirim tesekkurler

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar Fatma hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
    Tahmini doğum tarihiniz: 18 Şubat 2018 Pazar
    Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 18 Şubat 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 66. Ayşe dedi ki:

  Merhaba hocam adet tarihimin üzerinden 8 gün geçti beta hcg sonucum 29.4 çıktı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 67. Gulsah dedi ki:

  Geçen ay 20 mayısta adet oldum normalde 17 sinde gelirdi cuma gununden ara ara kahverenginde lekemenme oldu ne yapmaliyim çok korkuyorum 😞

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız, gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 68. Zehra dedi ki:

  Merhaba adetim 4 gun geciktigi icin test yaptm pozitif cikti ama ikinci cizgi hafif silikti emin olmak icin kan testi yaptirdim sonucum 4547 cikti doktordan randevu aldim ama ayin 16sina cok merak ediyorum acaba gercekten hamilemiyim. Son adet tarihim 8 mayis.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım kan değerinize göre hamilesiniz.

 69. Dudim dedi ki:

  Merhaba hocam.sürekli adet gecikmeleri yaşayan biriyim.son adet tarihim 26 nisan.Mayıs ayında adetimden 5 gün geçtikten sonra evde test yaptığımda negatif çıktı.11 gün yani 7 haziranda tekrar test yaptığımda pozitif olduğunu gördüm ve o gün hemen beta hcg testi yaptırdım 164 çıktı..Bundan 3 gün sonra beta hcg 835 çıktı..aslında benim sorum şu.normalde doktorlar son adet tarihine bakıyorlar ama benim ki o periyotta değil.kaç haftalik hamile olduğum konusunda kafam karışık. Ve doktorların yanlış karar vermesinden korkuyorum..teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

 70. Özlem Ozdemir dedi ki:

  Merhaba hocam 05.06 pazartesi günü beta hcg 60 çıktı 09.06 cuma tekrar yaptırdım 185 çıktı değer düşük mu normal mi düşükse ne yapmam gerekiyor şimdiden tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 71. Tuğba dedi ki:

  Merhabalar. Dün gece baş dönmesi sebebiyle hastanede kan testi yapıldı ve beta hcg değerim 13.36 cıktı. Adet günüme henüz 9 gün var. Hamile miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Tuğba hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.İki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.İki kat artış gösterirse sağlıklı bir gebeliktir.

 72. Dry dedi ki:

  Merhaba benim de yardıma ihtiyacm var adetim 10 gün gecikti halsizlik göğüs hassasiyeti bel ağrısı ve hasta olacakmıs gibi karın ağrısı vardı dun test yaptım pozitif cıktı bugün ran tahlili yaptırdm beta-hcg 174 cıktı sonucu da yarn gostericem ama bekleyemedim sizce gebelik var mı tüm belirtiler durdu yalniz göğüs hassasiyeti ve hasta olacakmış gibi bir his var acı verici derecede değil ama ufak ufak gıdıklama gibi normal mi şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz.Gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.

 73. Duygu dedi ki:

  Adetime 5 gun var 5 gun sonra tekrardan kan tahlili yaptigimda pozitif cikmaz diye korkuyorum sancilarimda oluyor cok sık idrara cikiyorum doktorum bana folik asitye verdi duzenligi kullanmami soyledi
  Cevap Ver
  nesrin

  1. admin admin dedi ki:

   Duygu hanım adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız.Gecikme olursa gecikmeden 3-4 gün sonra test yapın.

 74. Sema dedi ki:

  Merhaba hocam ben nisan 26 sında adet gördüm idrar testi yaptım pozitif çıktı kaç haftalık hamileyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 31 Ocak 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 75. Hümaşah dedi ki:

  Oy günler hocam 3 mayısta son adet tarihim 17 de yumuryumurtlama olduğundan dolayı 16 sında oldu ve 22 sinde göğüslerde şişkinlik oldu belim ve kasık ağrım oldu test verdim o.33 çıktı adet olmama 31 mayısta olucam ve 22 sinde beri belim başım ve kasık ve göğüs şişkinlik oluyor acaba hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar erken test yapılması tavsiye edilmez.En doğrusu gecikme yaşanırsa gecikmeden 3-4 gün sonra test yapmaktır.Adet görmezseniz 1 hafta sonra kan testini tekrarlayın.

 76. Duygu dedi ki:

  Hocam ben 2 mayista adet oldum 26 mayista sancim oldu ve doktora gittim kan testi ve idrar testi yaptim doktor bana testlerin pozitif ciktigini soyledi sizce gercekten hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Duygu hanım doktorunuz hamile olduğunuzu söylediyse hamilelik vardır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 77. nesrin dedi ki:

  Merhaba. Hocam ben 3 haftalık hamileyim kan testi yaptık hastanede 63.63 çıktı beta ama yarın adetimin günü olurmuyum acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nesrin hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Hamileyken adet görülmez.Herhangi bir kırmızı kanama olursa doktora başvurun.

 78. Çiğdem dedi ki:

  Hocam tekrar merhaba bügün yine test yaptım sonuc 15.98 adetim 3geçikti ve bu akşam pembe renginde kanamam var bide kasıklarımda ağrı var

  1. admin admin dedi ki:

   Çiğdem hanım kan değeriniz düşük.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.2 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 79. Kelebek dedi ki:

  Hocam ben 28nisan’da adet olmuştum bugün iki damşa kan gördüm test yapmam için erken mi sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin.Adet gecikmesi yaşarsanız gecikmeden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.