Gebeliğin 3. haftası

26.06.2012
187.941
A+
A-
Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1115 YORUM
 1. Öykü dedi ki:

  Hocam merhaba. Mayısın 10 bunda adet oldum ve 15 inde bitti. 20 sine kadar korunduk ve 23 ünde kasıklarim da oluşan ağrı ve akıntı sebebi ile doktora gittim doktor döllenme zamanında olduğunu ve gün aşırı ilişki halinde gebe kalabileceğimi söyledi. Ayın 20 sinde korunmayı bırakmıştık zaten. Ayın 27 sinde benden hormon testi istedi verdim ve orada beta hcg negatif çıkmıştı. Bu Ayın 10 nında adet olmadım ve 3 gün gecikince 1 hafta erken olan idrar testinden yaptım pozitif cıktı ve kan verdim ertesi gün. Yani gecikti 4 gün ve benim kanım da beta hcg 2427 cıktı. Doktor kesenin oluşmadığını söyledi. Eşim çok umutlanma kese olmayabilirde diyor. Doktor 3 haftalık dedi. Adetime göre mi bakacağım yoksa döllenme zamanına mi. Ne zaman kan vereyim üzülüyorum ama belirtiler de başladı 🙁 yardımcı olur musunuz

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik kesesi görüldükten sonra, beta hcg değerinize tekrardan baktırmanıza gerek yoktur
   Gebelik haftanıza hafta hesaplaması da son adet tarihine göre yapılmaktadır

 2. Ceren dedi ki:

  Meraba hocam adetime 2 gün var kan testi yaptırdım 36 cıktı hamilemiyim acaba ve kaç haftalik

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni bir gebelik değeriniz henüz çok küçük
   1 hafta sonra hala adet görmemiş olursanız beta hcg değerinizi tekrarlayıp kadın Doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

   1. Nur dedi ki:

    Lütfen cevap verirseniz sevinirim ben 20 mayısta adet oldum 2 haziranda eşim içime bosaldı.5 de bosaldi.tekrar içime 13 haziran da adet oldum acaba hamlemiyim

   2. Editör dedi ki:

    Merhabalar
    Adet gördüyseniz ve herhangi bir gecikme olmadı ise, gebelik yoktur
    Lakin şüphelerim var diyorsanız kandaki beta hcg değerinize baktırabilirsiniz

 3. Gizem dedi ki:

  Merhabalar beta hcg testimde kan testim 723 cıktı kaç haftalık hamile oluyorum son adet tarihim 20 nisan adet geçtikten iki gün sonra çok az kan geldi ve bir daha tekrar etmedi bu tarz şeyler az olmak kaydıyla normalmidir Teşekkürler

  1. admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atışı izlenmesi gerekir.
   Kırmızı renkte kanama varsa doktora başvurun değerlendirme gerekir.

 4. EMEl dedi ki:

  Merhabalar. Beta degerim 319,3 cıktı adetimden 10 gün geçtikten sonra test yaptırdım bir onceki adet tarihim 4 nisan bu sürece göre beta degerim normal mi ve bu degere göre kaç haftalık gebeyimdir simdiden tesekkürler

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atışları izlenir.5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 9 Ocak 2020 Perşembe
   Aşağıdaki linkteki konuda GEBELİK TAKİBİ uygulaması var onu indirerek.Gebelik haftanızı,gebelik ayınızı, hafta hafta boy kilo gelişimini, yapılması gereken testleri detaylı olarak öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilelik-takibi-uygulamasi.html

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.