40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 477.820 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Selin dedi ki:

  Hocam merhabar.. en so regl tarihim 30 aralik 2016. 17 ocakta merak edip hcg baktirdim 0.131 cikmisti 23 ocakta tekrar baktirdim 0.251 cikti. Sizce nedir bu durum ? Adetim cok duzenli.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerine göre hamile değilsiniz.Gebelik testlerinden doğru sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez gereksiz yere strese girmenize neden olur.Stres oluşabilecek hamileliği olumsuz etkileyebilir.

 2. ebru dedi ki:

  Merhaba, son adet tarihim 19.12.2016 BHCG 2179 hamile oldugum soylendi ultrasonda gorulebilirmi bu aşamada ayrica kac haftalik olabilir bilgilendirirseniz sevinirim.

 3. Tuğba dedi ki:

  27 Aralık son adet tarihim test silik çıktı kanda 91.36 çıktı on günlük gebelik var dendi yatmamı önerdi ama ben anlamadım hocam

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 3 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 4. Sude dedi ki:

  Merhaba ilk test sonucum hcg 3.3 diğer gün tekrar yapıldı test sonucum bu sefer 11 çıktı şimdi hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.2 gün sonra kan testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 5. Fatsed dedi ki:

  Mrb. Aralığın 20 sinde adet olmustum ve bu ay adet olmadım bugün beta hcg 40 çıktı . Hamile miyim ve ne kadarlık acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 26 Eylül 2017 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 6. Zeynep dedi ki:

  Beta hcg kan testi yaptırdım 1364 cikti son adet gunun 16 aralikti ben düzenli olarak hep 2 gün önce oluyorum bu ay olmadım kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Eylül 2017 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 7. Htce dedi ki:

  Hocam merhaba. Eşimle 6 aydır deniyoruz bir türlü tutmadı. 26 aralıkta regli bitti. 1 Ocak itibariyle gün aşırı korunmasiz ilişkiye girdik. Bi kaç gündür şiddetli bel ağrım var. Acaba tutmuş mudur?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.1 yıllık düzenli birlikteliğe rağmen hamilelik oluşmuyorsa infertilite yönünden değerlendirme gerekir.35 yaş civarında olan kadınlar için bu süre 6 aydır.

 8. Elif dedi ki:

  Ayın onunda adet olurdum 13 ünde test yaptım iki cizgi cikti ama ikiside silik hamilemiyim sizce hocam hamileysem ne kadarlık Hamileyim hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 9. Elif dedi ki:

  İyi akşamlar adet günüm üç gun geçti eczaneden gebelik testi alıp yaptım iki cizgi cikti ama ikiside silik hamilemiyim bebekadar daha yeni olduğu için mi öyle gözüktü açaba

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

 10. Cansu dedi ki:

  Merhaba hocam en son 9aralık ta adet oldum idrar testinde bir çizgim silik çıktı hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Kan testinin idrar testine göre doğruluk oranı daha yüksektir.

 11. Nilay dedi ki:

  Hocam merhaba kan testimde ilk sonuç 25 çıktı 2 gün sonra tekrar verdim 99 çıktı doktor 2haftalık hamilesin dedi ama son adet tarihim 10 Aralık ve ilk haftalarda bel ağrısı normal mi şimdiden teşekkürler .

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG değerindeki iki kat artış olumlu. 2 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Son adet tarihiniz 10 Aralık’a göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   *Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 12. Mehtap dedi ki:

  Son adet tarihin 1 aralık kanda bthcg değerim 66.7 çıktı ama idrarda 2 çizgi silik çıkıyor a göre ne kadarlik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   *İdrarda silik çıkması önemli değil.Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 7 Eylül 2017 Perşembe.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 13. Tuana dedi ki:

  Hocam bu yazmis oldugumun altina yazarsaniz cevabi iyi olur artik yorumlarimi göremez oldum

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *Pazartesi doktor kontrolüne gidin.

 14. Gül dedi ki:

  Meraba benim adetim 27 günde oluyodu ama 5 gün ge cikti. beyaz akınti geliyo açık renkte ve adetim olmadı 5 gün gecikti hamile olabilirmiyim veya test yapsak doğru bir sonuç görebilirmiyim..? Teşekkür ederim şimdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 15. Ayça dedi ki:

  Mrb lar ben dun aksam idrar tahlili yaptim cift çiZgi cikti biri hafif silik gibi fakat bbaya belli bugunde kan verdim 150 cikti akintimda kalemlecizilmis sekilde kan vardi sizce tahlil yanlis cikmis olabilirmi?

  1. admin admin dedi ki:

   *Kan değerinize göre hamilesiniz.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 16. Efital dedi ki:

  Son adet tarihim 17 kasım.adetim 15 gün gecikti idrarda pozitif çıktı kanda da 1192 çıktı kaç haftalık hamileyim tahmini doğum tarihi nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 7 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 24 Ağustos 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız ilk fırsatta başvurun.
   *Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 17. Ilknur dedi ki:

  Meraba,en son adetim 24 kasim da başladı önce test çubuğundan sonrada uzman doktora gidip kanda çıktı hamileyim. Size sorum tam olarak kaç haftalik hamileyim ve tahmini doğum zamanimi öğrenmek istiyorum…tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 31 Ağustos 2017 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 18. Gamze dedi ki:

  Hocam ilk kan testimde 39 çıktı değer 2 gün sonra tekrar gittiğimde 111 olmuştu şuan kaç haftalık hamileyim aceba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinizdeki iki kat artış olumlu.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile belirlenen son adet tarihi baz alınır.Adetleriniz düzenli ve son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 19. Bsbbsbs dedi ki:

  Merhaba adetimin üzerinden 9 gün geçti idrar testi pozitif çıktı kan testi de yaptım doktor dedi pozitif gibi görünüyor ama değerleri düşük sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 20. Esra dedi ki:

  Mrb son adet tarihin 15 kasım bugün kan tahlilinde değer 913 çıktı dr pozitif dedi hesaplamaya göre 5 haftalık ultrasonda kese görülmedi neden olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.

 21. Zehra dedi ki:

  Mrb 20 kasim son adet tarihimdi doktorun verdigi takvime uyduk duzenli adet oluyorm 20aralikta olmam gerekiyor 18 aralikta idrar testi yaptip negatif cikti gebelik olsaydi pozitif olurmuydu

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonu alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.3-4 gün daha bekleyin adet olmazsanız kanda beta HCG testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 22. Beyza dedi ki:

  Mrb biz Nisan ayından beri korunmuyoruz 2.bebek düşünüyoruz.en son adet tarihim 4 eylül yaklaşık 3 aydır adet olmuyorum tüm tahlilleri kadın doğum doktoru yaptı bişey çıkmadı .bunun üzerinden 1 buçuk ay geçti 2 gün önce tekrar başka doktora gittim durumu anlattım sonuçlara baktı.ultransonla bakılmadı.Tekrar Bhcg yapıldı 2.0 çıktı .karnımda şişkinlik var biraz. adet olmadığım için mi acaba. Kan tahlili % 100 sonuç veriyor mu ultrasonla baktırmaya gerek var mı ?yoksa ben adet söktürücü ilacı kullanıyım mı hemen ..

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Kadın doğum uzmanına başvurun.Tavsiyelerine uyun.

 23. Özge dedi ki:

  iyi günler en son adet gunum 5kasım dün ecz. aldığım test çift çizgi acaba hamile olabilirmiyim kesin sonuç mudur?

  1. admin admin dedi ki:

   Çift çizgi hamile olduğunuzun göstergesidir.

 24. Esila dedi ki:

  Merhaba ben en son 14 kasımda hastalandım 28 kasım yumurtlama günümdü ve ondan 2 gün önce , o gün ve 2 gün sonra ilişki yaşandı şuanda son adetimin üzerinden 3 hafta geçti ve 1 hafta sonra tekrar adet olmam gerek şuan hamile olabilirmiyim idrar testinde çıkar mı ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç elde etmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 25. Aysel tac dedi ki:

  Merhaba 2 senelik evliyim en son 12 ekimde adet oldum yani 3 hafta gecikti hidrar testi yaptk negatif cikti dun kan testi yaptk yine negatif cikti acaba hamilemiyjm yardmci olurmusunz

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden sonra yapılan kanda beta HCG değeri kesin sonuç verir.Adet gecikmesi nedeniyle kadın doğum uzmanına başvurun.

 26. Nagihan dedi ki:

  Merhaba.. Benim son adet tarihim 8 ekim. 8 ekimde regl oldum.1.5 senedir evliyim 9 10 aydır korunmuyoruz ve bebek istiyoruz. Önceden düzensizlik vardı son 6 7 aydır normaldi. Bu ay bu şekilde adetimin geçmesinin 14 cü gününde kan testi yaptırdım negatif çıktı ama hala regl olmadım. Sırtımda arada ağrı oluyo kramp giriyo kasıklarıma midemde yanma hissi oluyo hamile olabilirmiyim acaba kafam karma karışık…

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmesinden 14 gün sonra yapılan kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Adet gecikmesi nedeniyle kadın doğum uzmanına başvurun.

 27. safiye GÖRMEZ dedi ki:

  merhaba hocam , 14 ekim de adet olmaz gerekirken 4 kasımda oldum. gelen kanama ilk gün normaldi 2 ve 3. gün kahverengi gelmeye başladı. idrar testi yaptım negatifdi. birkaç gündür kasık ağrılarım ve kokulara karşı hassasiyetim başladı , sizce hamile miyim geç döllenme olabilir mi ? ne zaman test yapmak gerekir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gördüyseniz bu ay hamilelik yoktur. Aralık’ı bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 28. Mrvdvrn dedi ki:

  2 gün önce beta hcg yaptırdm 14.15 cıktı..2 gün sonra 3.20 cıktı kan sonucu bu nedemek oluyor ?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 29. Fatmanur dedi ki:

  Hocam dün kan testi yaptırdım kan testinde hormon degerim 59 çıktı doktorum yeni bir gebelik oluşumu var dedi gerçekten hamilemiyim ve kaç haftalık

  1. admin admin dedi ki:

   Beta HCG değeriniz 59 ise hamilesiniz.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 30. Yeşim dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 19 ekim, 14 kasımda kan testi yaptırdım değerim 251 çıktı. Adet tarihime göre normal mi bu değer?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 31. Yılgın dedi ki:

  Merhaba hocam. Son adet tarihim 19ekim. Dün idrar tahlili yaptım pozitif çıktı. Sonrasında kan tahlilinde 627 çıktı. Yarın tekrar doktora gidicem. Merak ettiğim şu an kaç haftalık olduğu. Şimdiden teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk günü 19 Ekim ise buna göre 4 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 26 Temmuz 2017 Çarşamba. Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 32. acilllll :) dedi ki:

  mrb hocam kan testinde değerim 28 ciktı hamilelik varmi varsa acaba kac haftalık

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *2 gün sonra kan testini aynı merkezde tekrarlayın.

 33. Dilek dedi ki:

  Merhaba ben hcg testi yaptırdım sonucum 532.4 çıktı acaba kac haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Kan değerlerine göre tahmini gebelik büyüklükleri aşağıda yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

   * Düzenli adet görüyorsanız son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 34. Aybuke dedi ki:

  Merhaba hocam ben 3 aylık evliyim doktora gittim hcg değerinin 199 olduğunu söyledi sizce kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda verilmiştir.
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

 35. fndaa dedi ki:

  Merhaba son regl tarihim 8 eylül kan ve idrar da gebelik olduğu söylendi. 27 ekim de beta hcg 205 29 ekimde 468 ve 31 ekim de 602 çıktı. Doktorum kontrol yapicaz dedi artışlar normal değer midir?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 36. Nuko dedi ki:

  Hocam merhabalar 10 ekim son adet tarihim test yapsam cikar mi gebe olup olmadigim?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Gereksiz yere strese girmenize neden olur.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 37. meral dedi ki:

  5 ekim son tarih kan testi yaptirsam gebelik belli olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız testler gereksiz yere strese girmenize neden olur

 38. Derindoruk dedi ki:

  Merhaba hocam bugün kan testi yaptırdım hcg değerim 199.2 çıktı son âdet tarihim 27 eylül

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 39. Yesim dedi ki:

  Merhaba hocam adetim 9 gun gecti idrar testleri pozitif cikti doktora gittim ultrasyonda kese gorunmedi heralde cok erken kan testi yapti 87 cikti gebesin dedi ama iki gun sonra tekrar kan testi yap gel dedi neden acaba korkuyorum tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   KAn değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 2 gün arayla iki kat artış göstermesi gerekir.Bunun için test yapmanızı istemiştir.

 40. Bir anne dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin hocam 6 eylül de regl oldum bidaha kanama gelmedi bugün biraz koyu kan geldi neden acaba aşırı derece değil ama tuvalette belli değil ama peçete ye geldi nedendir acaba şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı kanama meydana geldiyse doktor değerlendirmesi gerekir.

 41. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 eylül de regl olmuştum ve hastalığı geçitti kan aldirdim 227.50 çıktı sonra doktora gittim ultrason baktılar ama bişey görünmedi o günde kan aldılar ama ozaman da 301.4 çıktı bu ne demek oluyor napmam lazım teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermesi gerekir.

  2. Merve dedi ki:

   Hocam peki kaç haftalik olmuş oluyor

   1. admin admin dedi ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Sağlık bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermesi gerekir.

 42. Tttttt dedi ki:

  Merhabahocam benim adetim gecikti kan testi yaptırdım beta HCG 219 çıktı hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.

 43. Tuğba dedi ki:

  Meraba hocam ben en son 24 ağustosta regl olmuştum. Ve geçtiğimiz salı günü kan verdim kan sonucum: sonuç 0.15 referans aralığı 0-5.0 olarak çıktı.şuan beklemedeyim saçımı boyatmayı düşünüyorum sizce boyatsam mı yoksa beklesem mi ve sizce ne zaman tekrar kan vereyim.teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Adet düzensizliği konusunda kadın doğum uzmanına başvurunuz.

 44. Vuslat 1 dedi ki:

  1. 2o çıkmasının nedeni nedir hocam Daha önce 0.00 çıkmıştı

  1. admin admin dedi ki:

   Kan testinde kanda bulunan beta HCG hormonuna bakılmaktadır.5 ten küçük değerlerde hamilelik söz konusu değildir.

 45. Vuslat 1 dedi ki:

  Merhaba hocam beta hcg 1.20 çıktığında yükselme şansı var mı..

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilelik yok.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 46. gulcan dedi ki:

  Merhaba ben 3 haftalik hamileyim ve tualate çıktığımda az miktarda 2 3 kanama degilde akıntı oldu bu durum neyi gösteriyor

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftalık hamilelik tespit edilemez.Gebelik haftası hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.
   Genellikle kahverengi, pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   ►Açık kırmızı taze kanamalar
   ►Akıntıya kasık ağrısı
   ►İdrarda yanma
   ►Parça düşürme
   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 47. Çokk acil dedi ki:

  Son adet tarihim 30 temmuz. 7 gün öce ilişkiye girdik.dün pembe leke geldi.adetime daha 1 haftavar.hamile miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihini bekleyip adet gecikmesi olursa gebelik testi yapmaktır.Erken yapacağınız gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 48. Vuslat 1 dedi ki:

  Hocam Bhcg 300-400 olduğunda yani 3-4 haftalık hamileyken düşük olmaması için düşük hapı içmek doğru mu benim daha önce düşük olduğu için tekrar düşük olmasını istemiyorum ne yapmam gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.Doktor kontrolünde doktorunuz yapılması gerekenleri yapar.

 49. MİNE dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 5 temmuz 16 agustosta kan ile tahlil yaptırdım sonucunda degerim 1041 çıktı doktorum gebelik var ddi yanlız ultrasonla baktıgımızda keseyi göremedi bunun sebebi nedir gebelik varsa ultrasonda neden görülmemiştir

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Hayırlı olsun.r.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 50. Vuslat 1 dedi ki:

  Mrb hocam benim adetim normalde 3-4gün önce olur normal gününden bir gün gecikti ertesi gün kanama oldu test yaptırdım beta hcg 321.3 çıktı doktor negatif dedi kanama devam etti düşük mü oldu acaba…hamilemiydim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanama varsa düşük gibi gözüküyor.Kan testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerinde düşme düşüğün göstergesidir.

 51. seher dedi ki:

  merhaba hocam
  adetim yaklasık 10 gün gecti ve dün beta-hcg yaptırdım hamılesın dedıler sonucda min=5,8 max=71,2 3. hafta yazıyordu bebeği istemyorum aldırmam yada ilaç ile düşük yapmam mümkünmü 4 gündür yemek yiyemiyorum sadece istifa mevcut ne yapmam gerekiyor lütfen cevap verir misiniz

 52. Meryem dedi ki:

  Mrb hocam 26 yaşındayım 1 yıllık evliyim hiç korunmadık. Bütün testler normal çıktı. 2 kez klomen kullandım 2 kezde çatlatma iğnesi oldum. Bu ay yumurta çatlamış rahim sınırında demişti doktor. Bu safhada gebelik oluşmama ihtimali var mı acaba. Bugün adet olmam gerekiyordu ama olmadım. Bel ve sırtımda ağrı var.

  1. admin admin dedi ki:

   Pazartesiye kadar adet olmazsanız kanda beta HCG testi yaptırırsınız.Umarım güzel haberlerinizi buradan paylaşırsınız.

 53. ayse pelin dedi ki:

  Meraba benm adetimin gecikmesinin ikinci gunu bugun. Dun kan testi yaptirdim. 15 cikti doktor bana hamilesin cok yeni dediii . Bi yanlislik olabilirmi acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir. 0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikta kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

  2. Çiçek dedi ki:

   Son adet tarihinin 22 Aralık geçen hafta perşembe günü kan verdim HCG 43.16 çıktı sizce normal mi. Kaç haftalık hamileyim

   1. admin admin dedi ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 28 Eylül 2017 Perşembe.
    Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.
    *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 54. Arzu dedi ki:

  Merhaba
  Beta-hcg yaptırdım sonuç 5947.00 çıktı kaç haftalık hamileyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftası değerleri aşağıda yer almakta.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 55. ADMN dedi ki:

  MRB HOCAM BEN 11 TEMMUZ AŞILAMA YAPTIRDIM.25 TEMMUZ BETAHCG SONUCUM 80,27 TEMMUZ SONUCUM 180 SİZCE KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİMDİR.BİRDE KASIKLARIMDA KRAMP TARZINDA AĞRILAR MEVCUT.ŞİMDİDEN TEŞEŞKÜR EDERİM

 56. edmr dedi ki:

  merhaba hocam 29 temmuzda doktora gittim hamile olduğumu söylediler.1 hafta sonra doktora gitmemi belirttiler.2haftalıkmış.fakat benim karnım ve kasıklarım çok ağrıyor. sancı oluyor yada kram giriyor.bir de karnımda sürekli bir hareketlilik var.ilk başlarda bu kadar hareketleri hissetmem normalmi. cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk dönemlerinde adet olacakmış gibi ağrı görülebilir.Gebelik haftası hesaplamasında yumurtlama ve birliktelik tarihi değil son adet tarihinin ilk günü baz alınır.

 57. Ayshe dedi ki:

  Adetime 4 gün kala piyasada erken hamilelik testini uyguladım üzerinde adetten 6 gün önce %99 doğru sonuç verir yazıyordu
  Sınuç tek çizgi çıktı sonuç güvenilirmi siZce adetime 10 gün kala beta hcg testi de yaptırmıştım o da 0,12 çıkmıştı
  Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 58. Berfin dedi ki:

  Merhabar hocam
  Adetim daha gecikmeden bayilmisim ve kusma bulanti basladi kan testi yaptirdim ve hcg 16.00 cikti. Test yaptirdigim yerde gebesiniz dediler aceba dogrumu?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 59. Esra dedi ki:

  3 haftalık hamileyim bugün sabah çamur gibi kan geldi . Ve kanamam halen devam ediyor. Doktora gittik ultrason ile baktılar bişey göremedik kan testi yaptırın dediler. Kandada 3 haftalık gebe olduğum gözüküyor . Doktorumun mesaisi bittiği için sonuca bakamadı. Peki bu çamur gibi kanın gelmesi normal mi ? Düşücek bebeğin diyorlar bana korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 60. Szncg dedi ki:

  Merhaba
  17.06.2016 tarihinde adet oldum bugünden itibaren 9 gün geciktim aşırı derecede kasıklarımda ağrı var bugün doktora gidip muayne oldum vajinal inceleme sonucunda rahimde kalınlaşma mevcut fakat başka bişey gözükmediğini bu yüzden HCG testi istedi test sonucunda kanda gebelik çıktı fakat değeri 460 çok yeni olduğunu ve kese olmadığından dış gebelikte olabileceğini 2 gün sonra tekrardan kan testi istedi
  Bu değerin çıkması normal midir? Yoksa dış gebelik olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 61. Mine dedi ki:

  Hocam 27 mayısta düşük yaptım 25 haziranda ise adet oldum adetim bittikten sonra mide bulantılarım başladı 5 gün oyle sürdü daha sonra kahverengi akıntım geldi 2 gün sonra bitti ve suan sol kasık ağrımla mide bulantım devam ediyor ve kendimi cok yorgun hissediyorum sizce hamile olabilir miyim ??

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 62. Ayse dedi ki:

  Merhaba hocam. Carsamba Hcg testi yaptık sonuç 11 çıktı ertesi gün ara ara kahverengi ve pembemsi lekelenme oldu bugün de kırmızıya döndü. Bu implantasyon kanamasi mıdır yoksa tutunamadigi için vücuttan atılıyor mu ?

 63. Ayse dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben daha önce 2 tane catlatma ignesi vuruldum onlarda 14 ve 15. Günlerde regl oldum. Bu ay 3. Catlatma iğnesini oldum bugün 17. Gün ve hala regl olmadım bu gebelik belirtisi mıdır yoksa gecikmenin başka sebebi olabilir mi ?(stres, kist gibi)

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Umarım güzel haberlerinizi buradan paylaşırsınız.

 64. öykü dedi ki:

  Hocam son adet tarihim 06 haziran bugün doktoragittim beş haftalık hamilesin dedi kese göründü ama kalp.atışı duyamadık kalp atışı için ne zaman gitmem gerek. Bide sol kasığımda çok sancım var normalmi şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 65. Zeynep dedi ki:

  Suanda herhangi bir kanama yok

 66. Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam adet tim üç gün gecikti bu sabah lavaboya giderken hafif kanama oldu ondan sonra kanama olmadi adet ağrıları gibi ağrım var size hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Şüpheleriniz varsa test yapın.

 67. Gul dedi ki:

  Hocam 2 hafta hasta olmadim kan verdim beta hcg 5.0 çıktı yanliz 15 gun sonra adet oldum. Hamile miyim degil miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .

 68. aksu gullu dedi ki:

  Horam Ben 3 haftalik hamilelik hamilelikte oldugumubilmeden hem dis hemdeayakta rontken cektirdim bebekicinzararlidirmi

 69. nesrin dedi ki:

  hocam ben doktara gittim cuma gunu doktor bana 3 haftaliksin dedi ama bana 3 haftalik gibi gelmiyo mayisin 19 da en son adet oldum bidaha yok hamile kalmisim zaten adet gunumden hesaplayinca 6 haftalik cikiyo hep nasil emin olcam ben kac haftalik oldugumdan

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.

 70. dygn dedi ki:

  Mrb benim değerim 573,2 çıktı adetim 10 gün gecikti

 71. nermin dedi ki:

  HOCAM ADETE 9 GÜN KALA BHCG YAPTIRDIM 3.80 ÇIKTI DAHA ERKEN OLDUĞU İÇİNMİ DÜŞÜK DEĞERLERİM NE ZAMAN YAPTIRMAM DOĞRU OLUR

 72. Hatice dedi ki:

  Betahcg iki gunonce 254 ckti bugunde 474 ckti sonuc nedir sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 73. Htcblbl dedi ki:

  Son adet tarihim 19 mays ve 20 hazranda betahcg testi yaptrdm 254 ckti 22 hazranda yaptrdm 474 ckti hamilemiyim? Hamileysem kac hastalktr?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 74. Keziban dedi ki:

  Benim 2 aydir düzenli adetim geliyordu ama bu ay 9 gün gecikti felaket sancilarim kasıklarda belim alt kismi agriyo öyle uzanmak istiyorum sütyen takamiyorum cok felaket sıkıyor oturduğumda bazen sanki karnim kalp atması gibi bir şey var ve 2 gündür acık kahve renk leke var midem bulanmiyo 2 gün boyunca agzimda acı bir tat vardı şu an mesela eşim şeftali yedi çok kotu kokuyor acaba hamilemiyim sizce nedir bunlar ilk defa oluyor lütfen cevap verin

 75. Mağdur dedi ki:

  Normal ayin 10 gibi seyir devam eden adetim mayista 4 unde oldum nisanlimla sürtünme yaşandı.haziran 20 oldu hala adet olmadim ayrıca sınav donemimdi stres yasadim yumurtaliklarimda agri var daha önce kist olmuştu.Idrar testi negatifti LUTFENNNNNN

  1. admin admin dedi ki:

   Stresten dolayı adet gecikmesi yaşamış olabilirsiniz.Kesin sonuç için gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 76. Jale dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim yanılmıyorsam 7 mayisti. Bugün kan testi yaptırdık ve sonuç 718. Hamile olduğumu düşünüyorum ama rahimde 5 cm endometrial polibim vardı maalesef 1 tane. Bu bebeğin tutunmasında etkili olacak mıdır yoksa bebek tutulmuştur ve bundan sonraki süreçte ne kadar dikkatli olmalıyım? Biraz uzunca oldu ama… teşekkürler şimdiden.

 77. Bircu dedi ki:

  Adetim üzerinden 3 gün geçti. Kan testi yaptırdım hcg sonuç 31,00 çıktı. 2 -3 gün sonra tekrar yaptırıcam kan testi. Fakat suan kahve rengi ve pembe renginden lekelenme oldu. Kötü bir şey olmasından çok korkuyorum. Fikriniz nedir lütfen yazar misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi aynı merkez 48 saat içinde iki kat artış gösterir.Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Doktora başvurulması gereken durumlar:
   Açık kırmızı taze kanamalar

   Akıntıya kasık ağrısı

   idrarda yanma

   parça düşürme

   kabızlık eşlik ediyorsa

 78. kumsal dedi ki:

  Merhabalar hamile oldugunu bilmeden 4 saatlik araba yolculugu yapmak sakincali midir.(hamileligin ikinci yada. 3.haftasi) bir de hamile oldugununbilmeden adet geciktirici icmek sakincali mi.

 79. Tuaanna dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 21 mayıs ve 28 mayısta adetim bitti bugün kan degerime baktırdım sonuç 123.9 çıktı hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 80. ebru dedi ki:

  merhaba kan değerim 700 çıktı son adet tarihim 15 mayıs 2016 hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA
   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Şubat 2017 Pazar

 81. Yesim dedi ki:

  Merhaba benim ateşinin üstünden 12 gün geçti üç gün önce kan tahlili yaptırdım 388 sonuç çıktı gebelik vardı özel doktor a gittim salı günü ultrason da gözük media doktor um haftaya salı tekrar gel dedi şimdi leke geliyor lavaboya gittikçe yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz
   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   Açık kırmızı taze kanamalar,Akıntıya kasık ağrısı,idrarda yanma,parça düşürme,kabızlık eşlik ediyorsa.
   GEBELİK KESESİ NE ZAMAN GÖRÜNÜR,Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 82. mrsd dedi ki:

  Kan degerlerim 267 cikti ne kadrlik hamileyimdir sizce. Ya da degerler cok mu düsük

 83. Sevim dedi ki:

  26 mayısta adet oldum aşırı halsizlik ruh alemde degisiklik beyaz bir akintim göğüslerime dokunamiyorum acı ve şişlik var karnimda şişlik var bundan bir hafta önce işe sol yumurtaligimda bir ağrı vardı o yok suan ve hamilemiyimn lütfen cevap bekliyorum adet günüme daha var test yapsam çıkar mı

 84. Tuaanna dedi ki:

  Bana acil doktoru gebesiniz demişti bu durumda gebelik yok.mu

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilesiniz veya hamile değilsiniz demedim.Testi erken yaptığınız için kan değeriniz düşük çıkmış.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler olması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri aynı merkezde 48 saatte iki kat artış gösterir.

 85. Tuaanna dedi ki:

  Merhaba hocam benim adetime 3 gün var dayanamadım kan tahlili yaptırdım sonuç 8.7 sizce nedir bu durum ne yapmam gerekir?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler olması gerekir.4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 86. Nur dedi ki:

  Benım adetım 11mayıs 2016 ılk adet gunumun tarıhı bır hafta ıkı hfta once beta hcg yaptırdım 131cıktı suanda adetım gecelı 7gun oldu kac haftalık hamıleyım

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 5 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 15 Şubat 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 87. Aleyna dedi ki:

  19 mays ilk adet günüm . 23 , 25, 28, 30 maysta e haziran 1 , 2, 4 te korunmadan ilişkiye grdik . Adet günü gekmeden kan testi yaptrdm . HcG değeri 0, 3 cikti . Hamile olablrmym?

 88. damlam dedi ki:

  Ve bana gebelik var dedi doktorum sadece artisini izlicez o yuzden pazartesi cagriyorum dedi

 89. damlam dedi ki:

  Hocam benim b hcg 1250 cikti pazartesi tekrar olcelim dediler..bebek ne kadarlikdir

 90. nil dedi ki:

  merhaba 16,gün beta 2052 ama bugün 1 damla kan geldi durum ne olabilir acab

 91. aynur dedi ki:

  merhaba bız bebek dusunuyoz korunmuyoz kasıklarımda agrı oluyor bazen sıdetlı bazen az agrıyor .seffaf akıntılarımda oluyor sızce gebelık belırtılerımıdır

 92. Mine dedi ki:

  Lütfen cevap verirmisiniz adetim 23 gün gecikti 17. gün test yaptirdim 119.70 çıktı 3 gün sonra 35.14 çıktı bu ne anlama geliyor kanama yok leke yok neden böyle çıkıyor

 93. filiz dedi ki:

  Merhaba doktor bey kan tahlili yaptirdim beta hcg 785.52 cikti kac haftalik hamileyim tesekkur edrim

 94. dmt dedi ki:

  Daha yaklaşık 4haftalık hamileyim ve 7 ,8saatir ayaktayım belimde ağrı var ve koyu kahve bi akıntı geldi duşuk değildir dimi inşallah

 95. Ecrin dedi ki:

  Beta hgc 77.59 hamilelik var mı en son 8 Mayıs ta adet oldum

 96. Mine dedi ki:

  Hocam benim adetim 23 gün gecikti 10 nunc günümde kan testi yaptırdım çıkmadı 17.gün yaptırdım pozitife yakın çıktı 21 gün 119.70 çıktı 24 gün 35.14 çıktı suan bu durumdan hiç birşey anlamadım lütfen bilgi verirmisiniz son adet tarihim 10 nisan 2016

 97. Melek dedi ki:

  Mayısın 7 sinde adet gördüm 23 den beri kasıklarımda ağrı var 30 unda beta hcg yaptırdım negatif çıktı ağrım hala devam ediyor adet görmedim 6sında görmem gerekiyor adet sancısı bile çekmem normalde hamilelik varmıdır ağrının sebebi başka bir şeymi? Kızıma hamileykende bu şekilde ağrım olmuştu

 98. Semra dedi ki:

  En son adetin 28 nisan . Halen adet olmadım dün test yaptim.2 tane çizgi vardı ama biri silik Cikti. Adet sancisi arada sancim oluyor

 99. Ceren dedi ki:

  Beta HCG

  14173 mIU/mL H 0-1 cıktı ne demek oluyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değeriniz 14173 mIU/mL ise hamilesiniz.

 100. Elif dedi ki:

  (Önemli)Tekrar Merhaba ilk gebelik kan testim 12.47 di ve 2. Kan testimi bugün yaptırdım (2)16.32 çıktı ayrıca bugün kanamam biraz var düşük olabilirmi hamilelik yolunda gitmiyor sanırım cuma günü tekrar kan verdiricem yorumunuzu rica ediyorum.Tşk

  1. admin admin dedi ki:

   Elif hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerindeki hafif artış sağlıksız bir gebelik olduğunu gösterir.