40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 3. haftası

Gebeliğin 3. haftası

Gebelikte 3. Haftası

       Hamilelikte ilk 3 hafta, bebeğin henüz rahimde oluşmadığı süreyi kapsar. Bebek dördüncü haftada rahimde yerleşmeye başlar ve böylece hamileliğin de başlangıcına adım atılmış olur. Hamilelikte 3.Haftanın büyük bir önemi vardır. O da spermin rahime doğru yol almaya başladığı bir süreçtir. Biliyorsunuz ki bir hamileliğin gerçekleşebilmesi için, sperm ile yumurtanın birleşmesi yani yumurtanın spermle karşılaşması gerekmektedir. Yumurta hücresine girebilen bir sperm tanesi, sizin bebeğinize kırk haftalık bir süreç içerisinde dönüşmüş olacaktır. İşte o ilk yola çıkış hamileliğin üçüncü haftasına denk gelmektedir.

Gebelikte 3.haftada Anneye neler oluyor?

       Kadının yumurta hücresi, yumurtalıkta gelişmiş olan folikülün çatlaması ile meydana gelir. Yumurta hücresiyle aynı yönde bulunan fallop tüpünün saçakları tarafından hücre içeriye alınır ve böylece bu hücre, tüpün iç boşluğuna ilerlemeye başlar. İlişki sonrasında kadının yumurta hücresinin etrafı yüzlerce sayıda sperm ile sarılır. Anca bu savaşı sadece tek bir sperm kazanır (ikiz durumu hariç). Tüpün içine giren yumurta hücresi, rahimin içerisine doğru ilerler ve bu noktada kendisini bekleyen sperm hücreleri ile karşılaşır. Buradan sonrasında ise, o en kritik an yaşanır. Sperm hücreleri içerisindeki en güçlü olanı, yumurta hücresince içine doğru alınır ve alınmasıyla birlikte yumurta hücresi diğer başka bir hücrenin içeriye girmesini engelleyecek şekilde kapanır. Artık bebeğiniz ilk adımını atmış durumdadır.


Ana rahminde start alan mutlak yolculuk başlıyor!

        Gebeliğin 3. Haftası:Spermlerin vajina yolundan rahime kadar kat ettiği yolu kolaylaştıran kadının yumurtlama esnasında salgılanan progesteron hormonunun etkisidir. Sperm hücresinin yolu bulmasına yine yumurtalık hücresi yardımcı olur. Yumurta hücresinin negatif bir yük taşıdığı varsayılır. Spermlerde bulunan pozitif yükü bu sayede kendisine çektiği de varsayılmaktadır. Zıt kutupların birbirini çekme etkisiyle spermler, yumurtalığa kolayca ulaşırlar. Spermin yumurtalığa ulaşırken verdiği mücadele sırasında bir durum daha gerçekleşir. Bu da sperm ilk yola çıktığında sadece tek bir hücreden ibarettir. Ancak rahime doğru yol aldıkça, hücre sayısı da çoğalmaya yani artmaya başlar. Spermin rahime yerleştiği an hücre sayısı 16’ya ulaşmış olur. Ve bu adımdan sonra ise embriyo, kendisine yerleşebileceği rahat bir yer bulmaya çalışır. Yerini bulup yerleşen embiriyo beslenebileceği kan gölcükleri oluşturmaya başlar.

       Vajinada yer alan spermlerin, rahime yerleşene kadar verdikleri bu savaş ve mücadele 10 saatte tamamlanır. 10satin sonunda ise 24 saatlik ikinci bir savaş başlar, bu da yumurta hücresinin çevresinde verilir. Amaç, içeriye girebilmektir. Bu mücadeleden sonra içeri girmeyi başaran spermin yumurta hücresinin içine ulaşması da 20 dakika sürer. Ve sonuçta bu mücadeleyi yüzlerce sperm içerisinden biri kazanır. Artık diğer spermlerin içeri getirme şansı yoktur. İşte bu mücadele hamileliğin 3. Haftasında gerçekleşir. İşte bu nedenle hamilelikte 3. Hafta önemli bir haftadır. İlginç olan ise, içeride böylesine zorlu bir mücadele ve savaş varken, anne adayının bunu hissetmemesidir.

Gebeliğin 3. Haftasında bebeğin kilosu ve boyu ne kadardır?

       Gebeliğin 3. haftasında boy ve kilosundan söz etmek mümkün değil.

Gebeliğin 3. Haftasında anne adayında oluşan değişiklikler nelerdir?

       Bu hafta itibariyle anne adayında hemen hemen hiçbir değişiklik olmayacaktır. Belirtiler önümüzde ki haftalarda belirginleşecektir.

Anne adayının davranışları 3.hafta gebelikte bebeği nasıl etkiler?

       Anne adayının düzenli ve sağlıklı yaşaması bebeği oldukça etkiler. Egzersizler oluşmakta oluşan embriyoya da iyi gelecektir. Anne adayının psikolojisine de iyi gelecektir. Anne adayı günde en az 15 dakika spor yapmalıdır. Hamilelikte yapılan egzersizler kan dolaşımının hızlanması ile birlikte bebeğin ve annenin sağlığına olumlu etki etmektedir. Ancak hamile anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar mutlaka vardır.Burada akla 3 temel soru gelmektedir bunlar:

1. Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

2. Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

3. Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

Anne adayının egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

Egzersiz yaparken artan vücut ısısına dikkat edilmelidir

Egzersizden mütevellit anne adayının yaptığı harekete bağlı olarak rahme giden kan oranında azalma

Anne adayının egzersiz yaparken karın bölgesinin yıpranması, zarar görmesi, daha ileri boyutlarda fıtık gibi sorunlarla karşılaşılması

Aşırı spor yapmak hamile anne adaylarını olumsuz etkileri mevcut mudur?

Artan vücut ısısı ile birlikte vücut susuz kalmakta bu durumda hem bebeğin hem anne adayının sağlığını olumsuz etkilemektedir. Hele hele yaz ayların da bu durum daha da tehlikelidir.

Bazı hareketler rahime giden kan akışını yavaşlatır veya keser kan akışının yavaşlaması bebeğin gelişimine olumsuz etki eder

Göbekte oluşabilecek her hangi bir deformasyon bebeği de anneyi de olumsuz etkiler

Aşırı spor yapıldığında hamile anne adaylarını ne gibi sorunlar bekler?

       Bebeğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalınabilir. Bu durumdan hem anne adayı hem bebek zarar görür bu nedenle anne adayı sağlıklı ve yıpratıcı olmayan spor türlerini yapmalı ve tehlikeli hareketlerden kaçınmalıdır.


Anne adayı için sağlıklı egzersiz programları nasıl olmalıdır?

Anne adayı hamile kalmadan önceki egzersizlerine 15 dakika Antrenman 5 dakika ara şeklinde başlamalı ve 3. 15 sonrası bitirmelidir.

Anne adayı rahat hareket edebileceği sağlıklı giysiler giymelidir.

Her 15 dakika da bir nabzınızı ölçün nabzınız, 1 dakika da 140’ı geçmemelidir.

Isınma hareketleri de oldukça önemlidir

Sporu bitirirken yavaş yavaş bitirmeli ve aniden sporu kesmemelisiniz.

Egzersiz sonrasında anne adayından her hangi bir kanama veya sıvı kaybı olması durumunda mutlaka sırt üstü dinlenmeli ve devam etmesi durumunda uzman bir kadın doğum uzmanına başvurulmalıdır.

GEBELİĞİN 3. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 538.231 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Yeşim dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 19 ekim, 14 kasımda kan testi yaptırdım değerim 251 çıktı. Adet tarihime göre normal mi bu değer?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 2. Yılgın dedi ki:

  Merhaba hocam. Son adet tarihim 19ekim. Dün idrar tahlili yaptım pozitif çıktı. Sonrasında kan tahlilinde 627 çıktı. Yarın tekrar doktora gidicem. Merak ettiğim şu an kaç haftalık olduğu. Şimdiden teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik Haftasının hesaplamasında esas olan ilk haftalarda ( 6-7- 8-9 -10 ) yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinizin ilk günü 19 Ekim ise buna göre 4 hafta ve 0 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 26 Temmuz 2017 Çarşamba. Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 3. acilllll :) dedi ki:

  mrb hocam kan testinde değerim 28 ciktı hamilelik varmi varsa acaba kac haftalık

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   *2 gün sonra kan testini aynı merkezde tekrarlayın.

 4. Esra dedi ki:

  Hocam merhaba 18 ekim son adet tarihimin başlangıcı planlı olarak 28 ekimde birlikte olduk eşimle üç gün üst üste aradan 10 gün sonra idrar testi yaptım dört saat sonra ince bir çizgi çıktı bekirgin fakat ince. İki gün sonra iki test daha yaptım onlarda çıkmadı. Adetime henüz 1 hafta var vücut ısımda yükseliş mide ekşimesi ve yorgunluk sürekli uyku hali gibi belirtiler var. Bugün kan testi yaptırdım ama sabırsızlanıyorum sorum şu ki şuan negatif çıkan iki test sizce doğru mudur?

 5. Dilek dedi ki:

  Merhaba ben hcg testi yaptırdım sonucum 532.4 çıktı acaba kac haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Kan değerlerine göre tahmini gebelik büyüklükleri aşağıda yer almaktadır.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

   * Düzenli adet görüyorsanız son adet tarihinizin ilk gününü aşağıdaki hesaplayıcıya yazarak gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 6. Serap dedi ki:

  Merhabalar hocam dün beta hcg testi yaptırdım 6.9 çıktı değerim adet günüme daha 3 gün var ve bana pozitif dedi doktor hamilelik varmı? Bide kahverengi akıntı geldi sizce normalmi?

 7. Aybuke dedi ki:

  Merhaba hocam ben 3 aylık evliyim doktora gittim hcg değerinin 199 olduğunu söyledi sizce kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları aşağıda verilmiştir.
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

 8. fndaa dedi ki:

  Merhaba son regl tarihim 8 eylül kan ve idrar da gebelik olduğu söylendi. 27 ekim de beta hcg 205 29 ekimde 468 ve 31 ekim de 602 çıktı. Doktorum kontrol yapicaz dedi artışlar normal değer midir?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermelidir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 9. Nuko dedi ki:

  Hocam merhabalar 10 ekim son adet tarihim test yapsam cikar mi gebe olup olmadigim?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.Gereksiz yere strese girmenize neden olur.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 10. Ecem cetinkaya dedi ki:

  Merhaba 3 3.5 haftalık hamileyim ve doktorum düşük tehdit ı dedi folbiol verdi fakat kanamam yok 1 hafta yatmam gerektiğini söyledi kasiklarimda ve kuyruk sokumumda bi baskı var bu normal mi

 11. meral dedi ki:

  5 ekim son tarih kan testi yaptirsam gebelik belli olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesi yaşandıktan sonra yapılması gerekir.Erken yapacağınız testler gereksiz yere strese girmenize neden olur

 12. hulya dedi ki:

  Msb kolay gelsindun kan testi yaptırdım beta hcg 86 24 çıktı normal mi hamilemiyim son adet tarihim 30 eylül

 13. Ayse dedi ki:

  Merhaba hocam ben 2 ekim adet oldum ve 7 ekim bitdi 8ekimdrn 17 ne kadar her gun iliskide olduk. Simdi kasik ve bel agrilarim var goguslerim agriyo ama en cok sag gogusum ve sag kasik agrisi oluyo.cabuk acikiyorim geneiklede aksamlar. Sik idrara cikiyorum

 14. Emoji dedi ki:

  Hocam merhaba 5yıllik evliyim hic korunmamamiza rağmen cocugumuz olmadi cocuk icin doktora gittigimizde pankreasta kist cikti ve acil ameliyat oldum suan iyiyim esimdede kasık fitigi var ameliyat olmadi bebek icin hic bir sey soylemediler.acaba esimin fitigı engellermi?ve son adet tarihim 2 ekim gectigimiz hafta 2 gün boyunca midemde kaynama bulanti oldu ayni anda göz kararması sıcak basması yaşadim ama suan kesildi.istahım açıldı.cok cabuk yorulup nefes nefese kaliyorum.yumurta aki seklinde akınti var.acaba gebelik sansi olabilirmi?

 15. Derindoruk dedi ki:

  Merhaba hocam bugün kan testi yaptırdım hcg değerim 199.2 çıktı son âdet tarihim 27 eylül

  1. Derindoruk dedi ki:

   Doktor 1 aylık gibi duruyor dedi yumurtlama zamanım 5 ekimdi 1 ekimden itibaren korunmuyoruz 3 hafta olamaz mı öyle olması gerekiyor takvimime göre

  2. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 16. Yesim dedi ki:

  Merhaba hocam adetim 9 gun gecti idrar testleri pozitif cikti doktora gittim ultrasyonda kese gorunmedi heralde cok erken kan testi yapti 87 cikti gebesin dedi ama iki gun sonra tekrar kan testi yap gel dedi neden acaba korkuyorum tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   KAn değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 2 gün arayla iki kat artış göstermesi gerekir.Bunun için test yapmanızı istemiştir.

 17. Bir anne dedi ki:

  Merhaba kolay gelsin hocam 6 eylül de regl oldum bidaha kanama gelmedi bugün biraz koyu kan geldi neden acaba aşırı derece değil ama tuvalette belli değil ama peçete ye geldi nedendir acaba şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı kanama meydana geldiyse doktor değerlendirmesi gerekir.

 18. Merve dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 eylül de regl olmuştum ve hastalığı geçitti kan aldirdim 227.50 çıktı sonra doktora gittim ultrason baktılar ama bişey görünmedi o günde kan aldılar ama ozaman da 301.4 çıktı bu ne demek oluyor napmam lazım teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermesi gerekir.

  2. Merve dedi ki:

   Hocam peki kaç haftalik olmuş oluyor

   1. admin admin dedi ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Sağlık bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış göstermesi gerekir.

 19. Tttttt dedi ki:

  Merhabahocam benim adetim gecikti kan testi yaptırdım beta HCG 219 çıktı hamile miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.

 20. Mihribankiraz dedi ki:

  Hocam iyi günler yorum yapamadığım için mail yoluyla ulasiyorum. Ben kan testi yaptirdim sonuç 209.89 çıktı. Ama doktor ultrason da göremedi. Kan tahlilime Gore kaç haftalık hamileyim. Şimdiden teşekkürler hocam.

 21. Zeynep dedi ki:

  Benim tahlilde 817.4 çıktı sonuç ve hamileyesem haftasi

 22. Depresif dedi ki:

  Merhaba ben adet düzensizliği için Dr gittim 0.100. Çıktı bir hafta sonra gene gittim 39.10 çıktı korumamıza rağmen hiç ihtimal yoktu kızım 2 yaşında emziriyorum diye düzensiz sandım iki ay regli olmadım simdi hamileyim cok plansız oldu ama istemiyorum

 23. Beyza dedi ki:

  Mrb benim normalde adet tarihim yarın yani ayın 4 ünde ama cuma gününden beri kan şeklinde değilde sadece akıntı kırmızı geliyor adet olacak diye bekliyorum olmadı zannedersem bu ay olmayacak gibi akşam acilde betahcg ye baktırdım 0.1 çıktı bu durumda bu ay ki benim yumurtlama tarihim ne zaman olur .

 24. Tuğba dedi ki:

  Meraba hocam ben en son 24 ağustosta regl olmuştum. Ve geçtiğimiz salı günü kan verdim kan sonucum: sonuç 0.15 referans aralığı 0-5.0 olarak çıktı.şuan beklemedeyim saçımı boyatmayı düşünüyorum sizce boyatsam mı yoksa beklesem mi ve sizce ne zaman tekrar kan vereyim.teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamile değilsiniz.Adet düzensizliği konusunda kadın doğum uzmanına başvurunuz.

 25. Kbr2580 dedi ki:

  Merhaba. Esim ile bebek karari aldik. Benim son adet tarihim 15 eylul ve suan yumurtlama donemindeyim. 2 gundur kasiklarimda, belimde agri ve karnimda sislik var. Yumurtlama doneminden kaynaklimi? Hamilelik belirtileri bu kadar erken baslarmi?

 26. Vuslat 1 dedi ki:

  1. 2o çıkmasının nedeni nedir hocam Daha önce 0.00 çıkmıştı

  1. admin admin dedi ki:

   Kan testinde kanda bulunan beta HCG hormonuna bakılmaktadır.5 ten küçük değerlerde hamilelik söz konusu değildir.

 27. Vuslat 1 dedi ki:

  Merhaba hocam beta hcg 1.20 çıktığında yükselme şansı var mı..

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilelik yok.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 28. İsmet dedi ki:

  Merhaba eşimin dişinde ağrı vardı doktor etol ve fucidin haplarını verdi. 1 hafta kullandı diş röntgenini çektirdi. Ve röntgenden 1 hafta sonra da 5 haftalık hamile olduğunu kan tahliliyle öğrendik. Doktor dedi yapacak birsey yok takip edilecek. Endişeliyim. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkürler….

 29. gulcan dedi ki:

  Merhaba ben 3 haftalik hamileyim ve tualate çıktığımda az miktarda 2 3 kanama degilde akıntı oldu bu durum neyi gösteriyor

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftalık hamilelik tespit edilemez.Gebelik haftası hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.
   Genellikle kahverengi, pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   ►Açık kırmızı taze kanamalar
   ►Akıntıya kasık ağrısı
   ►İdrarda yanma
   ►Parça düşürme
   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 30. Biry dedi ki:

  Merhaba hocam 2temmuzda adet oldum gecikti ve dün test yaptım pozitif 15 temmuzda doktora gidip beta hcg yaptrmistim yoktu bugün gittim pozitif ve 3 haftalık diyor ve aşağı kaymış rahimden düşük riski yüksek beklicez diyor hiçbir ilaç vermedi kasiklarim agriyo ve morelim inanılmaz düşük ilk gebelugim diyeceğim şudur böyle bisey mumkunmu ve 3 haftalık olması kafamı kurcalıyor 15inde gittim yok 10 gün sonra gittim 3 yada 4 hafta deniliyor ve bnm midemde bulanıyor

 31. zulal dedi ki:

  Onceki aylar duzenli olarak 4unde adet olurken temmuzda 26 gun adet olarak 30 temmuzda adet oldum.nisanlimla 14 agustosta iliskiye girdik.gebelik olasiliginin en yuksek gun oldugu gune denk gelmis farketmeden.hesaplayinca 28 29 agustos tarihinde adet olmam gerekiyordu.30u bugun ama olmadim hamile miyim

 32. Ozge dedi ki:

  Merhaba lar benim test sonuclarim beta hcg 1371.89 acaba bebegin kesesi olusmusmudur yoksa bu değerler çok mu düşük

 33. Betül dedi ki:

  Merhabalar adetime henüz 4 gün var idrarla erken gebelik testi yaptım ikinci çizgi silik çıktı. Aynı gün kan tahlili yaptırdım beta hgc 23 çıktı gebelik 3. Haftada yazıyor ama bu sonuçlarla gebe olmama durumu olurmu? Şimdiden teşekkür ederim.

 34. Ezel dedi ki:

  Adetim 13ağustosta başladı 15inde bitti 31inde ilişkiye girdim 24gün felan geçikme var beyaz akıntı geliyo sizce hamilemiyimdir

 35. Çokk acil dedi ki:

  Son adet tarihim 30 temmuz. 7 gün öce ilişkiye girdik.dün pembe leke geldi.adetime daha 1 haftavar.hamile miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik şüphesinde yapılması gereken adet tarihini bekleyip adet gecikmesi olursa gebelik testi yapmaktır.Erken yapacağınız gebelik testleri sağlıklı sonuç vermez.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 36. Leyla dedi ki:

  Merhaba en son adet tarihim başlangıcı 16 temmuz dün kan tahlili yaptırdım ve beta hcg değerim 86.83 çıktı normal bir değermidir? Ve kaç haftalık olabilirim? Dr um iki gün sonra tekrar kan tahlili istedi yükselmezse düşük riskim olabilirmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. 2 gün sonra kan testini tekrarlayın.Hafif artış sağlıklı olmayan gebeliğin işareti olabilir

 37. Vuslat 1 dedi ki:

  Hocam Bhcg 300-400 olduğunda yani 3-4 haftalık hamileyken düşük olmaması için düşük hapı içmek doğru mu benim daha önce düşük olduğu için tekrar düşük olmasını istemiyorum ne yapmam gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.Doktor kontrolünde doktorunuz yapılması gerekenleri yapar.

 38. MİNE dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim 5 temmuz 16 agustosta kan ile tahlil yaptırdım sonucunda degerim 1041 çıktı doktorum gebelik var ddi yanlız ultrasonla baktıgımızda keseyi göremedi bunun sebebi nedir gebelik varsa ultrasonda neden görülmemiştir

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Hayırlı olsun.r.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 39. seda dedi ki:

  Merhaba hocam benim adetim en son 4temmuzdu idrai testi yaptım ve pozitf çıktı doktrda kan testi yaptırdım 3178.58 çıktı hamilelik varmı

 40. gulsahh dedi ki:

  Tup filmi cekinmeme gerek kalmadi simdi ama ne olucak yarin belli olucak beta 2 ye katlamissa normal mi olcak ya akinti bitmez ise yada beta 200 altina dusmusse artik bebek yok demek mi hocam

 41. gulsahh dedi ki:

  Hocam merhaba 2.5 senedir cocuk istiyorum 1 tane oglum var sorunsuz bi donem gecirdim saglikliyim herseyim bormal bu ay tup filmi en son cekinmek istedim temmuz 18 adet oludum normal di hersey 31 temmuzda akintim oldu pembe 2 ayustosta dr gittim iyice kan gibi gelmeye badlamais adet oluyosun kotu bise yok dedi 8 avustosta bitmeyince bu kanama baska dr gittim oda kan tahlil yapti beta 200 cikti hamilesin ama dusuk gigi dedi ve 10 carsamba 48 saat sonra yine bakalim dedi kanama azaldi bay su gibi azicik geliyo baska agrim sizim parca felan yok normal ne yapmaliyim onca yil bekledigim mucize olmuskenn simdi korkuyorumm

 42. Sibel dedi ki:

  Merhaba hocam adetim 4 gün gecikti. Dr gittim eşimde sperm düşüklüğü var dedi Dr aşılama yöntemi ile gebe kalabilirsin dedi. Bende hamile olduğumu düşünüyorum beta testi yaptık 6.702 çıktı sizce hamile miyim? Eğer hamile isem ne gibi sorunlarla karşılaşırız

 43. Vuslat 1 dedi ki:

  Mrb hocam benim adetim normalde 3-4gün önce olur normal gününden bir gün gecikti ertesi gün kanama oldu test yaptırdım beta hcg 321.3 çıktı doktor negatif dedi kanama devam etti düşük mü oldu acaba…hamilemiydim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanama varsa düşük gibi gözüküyor.Kan testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerinde düşme düşüğün göstergesidir.

 44. seher dedi ki:

  merhaba hocam
  adetim yaklasık 10 gün gecti ve dün beta-hcg yaptırdım hamılesın dedıler sonucda min=5,8 max=71,2 3. hafta yazıyordu bebeği istemyorum aldırmam yada ilaç ile düşük yapmam mümkünmü 4 gündür yemek yiyemiyorum sadece istifa mevcut ne yapmam gerekiyor lütfen cevap verir misiniz

 45. isimsiz dedi ki:

  Haziran ayında kimyasal gebelik diye bişey geçti başımdan doktorların demesine göre kimyasal gebelikten sora gebelik zormudur bide folik asit kullanmıştım bu kimyasal gebelik ondan kaynaklı. Olabilir mi?

 46. Meryem dedi ki:

  Mrb hocam 26 yaşındayım 1 yıllık evliyim hiç korunmadık. Bütün testler normal çıktı. 2 kez klomen kullandım 2 kezde çatlatma iğnesi oldum. Bu ay yumurta çatlamış rahim sınırında demişti doktor. Bu safhada gebelik oluşmama ihtimali var mı acaba. Bugün adet olmam gerekiyordu ama olmadım. Bel ve sırtımda ağrı var.

  1. admin admin dedi ki:

   Pazartesiye kadar adet olmazsanız kanda beta HCG testi yaptırırsınız.Umarım güzel haberlerinizi buradan paylaşırsınız.

 47. ayşegül dedi ki:

  Merhaba hocam benim 7 gun adet gunum gecikti doktora gittim hamilesin. Dedi sonra adet kanamsindan daha kanamam oldu doktora gittim sagliksiz gebelik dedi dusucek dedi ama hala devam ediyir ve düşürmedim oltrasonda gorunmuyor 4 haftalik oldugunu soyledi degerlerim 1 cisi 102,3 2 cisi 191 3 cusu 228,3 sizce ne oluyor bu. Lutfen cabuk cevap verin ??

 48. ayse pelin dedi ki:

  Meraba benm adetimin gecikmesinin ikinci gunu bugun. Dun kan testi yaptirdim. 15 cikti doktor bana hamilesin cok yeni dediii . Bi yanlislik olabilirmi acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir. 0 ile 20 arasındaki rakamlar şüphelidir.2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikta kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

  2. Çiçek dedi ki:

   Son adet tarihinin 22 Aralık geçen hafta perşembe günü kan verdim HCG 43.16 çıktı sizce normal mi. Kaç haftalık hamileyim

   1. admin admin dedi ki:

    Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason muayenesinde ölçülen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 28 Eylül 2017 Perşembe.
    Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.
    *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 49. mzg dedi ki:

  Hocam merhaba, 8 temmuz da son adetim bitti ve 15 temmuzda esimle ilişkiye girdik. Normalde adetlerim düzenli ağrılı ve yogun olur 31 temmuzda olmam gereken adetim 29 temmuzda çok az kanamayla başladı 4. Gün olmasına rağmen hala çok çok az kanamam oluyor hamile olabilir miyim acaba? Kan testinden once kendim test yapmak için ne kadar beklemem gerekiyor yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

 50. Arzu dedi ki:

  Merhaba
  Beta-hcg yaptırdım sonuç 5947.00 çıktı kaç haftalık hamileyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Kan değerlerine göre tahmini gebelik haftası değerleri aşağıda yer almakta.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 51. ADMN dedi ki:

  MRB HOCAM BEN 11 TEMMUZ AŞILAMA YAPTIRDIM.25 TEMMUZ BETAHCG SONUCUM 80,27 TEMMUZ SONUCUM 180 SİZCE KAÇ HAFTALIK HAMİLEYİMDİR.BİRDE KASIKLARIMDA KRAMP TARZINDA AĞRILAR MEVCUT.ŞİMDİDEN TEŞEŞKÜR EDERİM

 52. edmr dedi ki:

  merhaba hocam 29 temmuzda doktora gittim hamile olduğumu söylediler.1 hafta sonra doktora gitmemi belirttiler.2haftalıkmış.fakat benim karnım ve kasıklarım çok ağrıyor. sancı oluyor yada kram giriyor.bir de karnımda sürekli bir hareketlilik var.ilk başlarda bu kadar hareketleri hissetmem normalmi. cevabınız için şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk dönemlerinde adet olacakmış gibi ağrı görülebilir.Gebelik haftası hesaplamasında yumurtlama ve birliktelik tarihi değil son adet tarihinin ilk günü baz alınır.

 53. Ayshe dedi ki:

  Adetime 4 gün kala piyasada erken hamilelik testini uyguladım üzerinde adetten 6 gün önce %99 doğru sonuç verir yazıyordu
  Sınuç tek çizgi çıktı sonuç güvenilirmi siZce adetime 10 gün kala beta hcg testi de yaptırmıştım o da 0,12 çıkmıştı
  Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

 54. Merve dedi ki:

  Suan 4 haftalık hamileyim 2 hafta önce rötgene girdim bir sorun olurmu bilmiyordum hamile olduğumu

 55. Berfin dedi ki:

  Merhabar hocam
  Adetim daha gecikmeden bayilmisim ve kusma bulanti basladi kan testi yaptirdim ve hcg 16.00 cikti. Test yaptirdigim yerde gebesiniz dediler aceba dogrumu?

  1. admin admin dedi ki:

   Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .2 gün sonra testi tekrar etmek gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 56. Esra dedi ki:

  3 haftalık hamileyim bugün sabah çamur gibi kan geldi . Ve kanamam halen devam ediyor. Doktora gittik ultrason ile baktılar bişey göremedik kan testi yaptırın dediler. Kandada 3 haftalık gebe olduğum gözüküyor . Doktorumun mesaisi bittiği için sonuca bakamadı. Peki bu çamur gibi kanın gelmesi normal mi ? Düşücek bebeğin diyorlar bana korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İlk testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 57. Szncg dedi ki:

  Merhaba
  17.06.2016 tarihinde adet oldum bugünden itibaren 9 gün geciktim aşırı derecede kasıklarımda ağrı var bugün doktora gidip muayne oldum vajinal inceleme sonucunda rahimde kalınlaşma mevcut fakat başka bişey gözükmediğini bu yüzden HCG testi istedi test sonucunda kanda gebelik çıktı fakat değeri 460 çok yeni olduğunu ve kese olmadığından dış gebelikte olabileceğini 2 gün sonra tekrardan kan testi istedi
  Bu değerin çıkması normal midir? Yoksa dış gebelik olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 58. Fatma.ms dedi ki:

  merhaba doktor bey, Ben bugün hamile olduğumu öğrendim. en son ki adet günü başlangıcı 14 Haziran idi, Bugün 21 Temmuz. Doktor bana bebeğin 5 haftalık olduğunu söyledi. benim hesaplama ma göre 3 haftalık olması lazım. Doktora o anda ki heyecanla nasıl olur diye sormayı unuttum. Siz bana yardımcı olur musunuz

 59. Gulay dedi ki:

  Merhaba 10 temmuzda esimle birlikte olduk ve yumurtlama donemimdi normelde 27 temmuzda adet olmam gerekirken 15 temmuzda once kahverengi akinti ardindan adet kanamasi şeklinde kanamam oldu tutunma kanamasi oldugunu düşünüp doktora gittim ultrasonda bi sey gorunmedi hcg testi de 1.20 cikti sizce hamile olma sansim var midir ? Tutunma kanamasi adet kanamasi gibi uzun surer mi tekrar ne zaman test yaptirmaliyim?

 60. Sngl dedi ki:

  Merhaba ben 17 mayista kimyasal gebelik yasadim.hamile oldugumu hissettim daha en baslarda.suan da hissediyorum.son adet tarihim 17 haziran bugun 17 temmuz sabirsizlikla bekliyorum.adetim 9 yildir cook duzenli adetim gelmezse ne zaman yaptirayim kanda beta hcg testini.cevap verirseniz sevinirim.

 61. Mine dedi ki:

  Hocam 27 mayısta düşük yaptım 25 haziranda ise adet oldum adetim bittikten sonra mide bulantılarım başladı 5 gün oyle sürdü daha sonra kahverengi akıntım geldi 2 gün sonra bitti ve suan sol kasık ağrımla mide bulantım devam ediyor ve kendimi cok yorgun hissediyorum sizce hamile olabilir miyim ??

  1. admin admin dedi ki:

   Adet tarihinizi bekleyin gecikme olursa kanda beta HCG testi yaptırın.

 62. Ayse dedi ki:

  Merhaba hocam. Carsamba Hcg testi yaptık sonuç 11 çıktı ertesi gün ara ara kahverengi ve pembemsi lekelenme oldu bugün de kırmızıya döndü. Bu implantasyon kanamasi mıdır yoksa tutunamadigi için vücuttan atılıyor mu ?

 63. Ayse dedi ki:

  Hocam merhaba. Ben daha önce 2 tane catlatma ignesi vuruldum onlarda 14 ve 15. Günlerde regl oldum. Bu ay 3. Catlatma iğnesini oldum bugün 17. Gün ve hala regl olmadım bu gebelik belirtisi mıdır yoksa gecikmenin başka sebebi olabilir mi ?(stres, kist gibi)

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Umarım güzel haberlerinizi buradan paylaşırsınız.

 64. öykü dedi ki:

  Hocam son adet tarihim 06 haziran bugün doktoragittim beş haftalık hamilesin dedi kese göründü ama kalp.atışı duyamadık kalp atışı için ne zaman gitmem gerek. Bide sol kasığımda çok sancım var normalmi şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 65. Zeynep dedi ki:

  Suanda herhangi bir kanama yok

 66. Zeynep dedi ki:

  Merhaba hocam adet tim üç gün gecikti bu sabah lavaboya giderken hafif kanama oldu ondan sonra kanama olmadi adet ağrıları gibi ağrım var size hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Üstüne görme genellikle lekelenme şeklinde olur.Şüpheleriniz varsa test yapın.

 67. Gul dedi ki:

  Hocam 2 hafta hasta olmadim kan verdim beta hcg 5.0 çıktı yanliz 15 gun sonra adet oldum. Hamile miyim degil miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Test sonucunda gebelik var diyebilmek için genellikle 20’den yüksek rakamlar gerekir .

 68. aksu gullu dedi ki:

  Horam Ben 3 haftalik hamilelik hamilelikte oldugumubilmeden hem dis hemdeayakta rontken cektirdim bebekicinzararlidirmi

 69. nesrin dedi ki:

  hocam ben doktara gittim cuma gunu doktor bana 3 haftaliksin dedi ama bana 3 haftalik gibi gelmiyo mayisin 19 da en son adet oldum bidaha yok hamile kalmisim zaten adet gunumden hesaplayinca 6 haftalik cikiyo hep nasil emin olcam ben kac haftalik oldugumdan

  1. admin admin dedi ki:

   3 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.

 70. dygn dedi ki:

  Mrb benim değerim 573,2 çıktı adetim 10 gün gecikti

 71. nermin dedi ki:

  HOCAM ADETE 9 GÜN KALA BHCG YAPTIRDIM 3.80 ÇIKTI DAHA ERKEN OLDUĞU İÇİNMİ DÜŞÜK DEĞERLERİM NE ZAMAN YAPTIRMAM DOĞRU OLUR

 72. Hatice dedi ki:

  Betahcg iki gunonce 254 ckti bugunde 474 ckti sonuc nedir sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 73. Htcblbl dedi ki:

  Son adet tarihim 19 mays ve 20 hazranda betahcg testi yaptrdm 254 ckti 22 hazranda yaptrdm 474 ckti hamilemiyim? Hamileysem kac hastalktr?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 74. Keziban dedi ki:

  Benim 2 aydir düzenli adetim geliyordu ama bu ay 9 gün gecikti felaket sancilarim kasıklarda belim alt kismi agriyo öyle uzanmak istiyorum sütyen takamiyorum cok felaket sıkıyor oturduğumda bazen sanki karnim kalp atması gibi bir şey var ve 2 gündür acık kahve renk leke var midem bulanmiyo 2 gün boyunca agzimda acı bir tat vardı şu an mesela eşim şeftali yedi çok kotu kokuyor acaba hamilemiyim sizce nedir bunlar ilk defa oluyor lütfen cevap verin

 75. Mağdur dedi ki:

  Normal ayin 10 gibi seyir devam eden adetim mayista 4 unde oldum nisanlimla sürtünme yaşandı.haziran 20 oldu hala adet olmadim ayrıca sınav donemimdi stres yasadim yumurtaliklarimda agri var daha önce kist olmuştu.Idrar testi negatifti LUTFENNNNNN

  1. admin admin dedi ki:

   Stresten dolayı adet gecikmesi yaşamış olabilirsiniz.Kesin sonuç için gebelik testi yaptırın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki konumuzu okuyun.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilemiyim-hamilelik-testleri-nasil-yapilir.html

 76. Jale dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim yanılmıyorsam 7 mayisti. Bugün kan testi yaptırdık ve sonuç 718. Hamile olduğumu düşünüyorum ama rahimde 5 cm endometrial polibim vardı maalesef 1 tane. Bu bebeğin tutunmasında etkili olacak mıdır yoksa bebek tutulmuştur ve bundan sonraki süreçte ne kadar dikkatli olmalıyım? Biraz uzunca oldu ama… teşekkürler şimdiden.

 77. Bircu dedi ki:

  Adetim üzerinden 3 gün geçti. Kan testi yaptırdım hcg sonuç 31,00 çıktı. 2 -3 gün sonra tekrar yaptırıcam kan testi. Fakat suan kahve rengi ve pembe renginden lekelenme oldu. Kötü bir şey olmasından çok korkuyorum. Fikriniz nedir lütfen yazar misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi aynı merkez 48 saat içinde iki kat artış gösterir.Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Doktora başvurulması gereken durumlar:
   Açık kırmızı taze kanamalar

   Akıntıya kasık ağrısı

   idrarda yanma

   parça düşürme

   kabızlık eşlik ediyorsa

 78. kumsal dedi ki:

  Merhabalar hamile oldugunu bilmeden 4 saatlik araba yolculugu yapmak sakincali midir.(hamileligin ikinci yada. 3.haftasi) bir de hamile oldugununbilmeden adet geciktirici icmek sakincali mi.

 79. Tuaanna dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 21 mayıs ve 28 mayısta adetim bitti bugün kan degerime baktırdım sonuç 123.9 çıktı hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 80. ebru dedi ki:

  merhaba kan değerim 700 çıktı son adet tarihim 15 mayıs 2016 hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Bununle birlikte sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesi ve kalp atımları kadın doğum uzmanı tarafından ultrasonda izlenebilmeli.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   GEBELİK HAFTASI HESAPLAMA
   Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Şubat 2017 Pazar

 81. Yesim dedi ki:

  Merhaba benim ateşinin üstünden 12 gün geçti üç gün önce kan tahlili yaptırdım 388 sonuç çıktı gebelik vardı özel doktor a gittim salı günü ultrason da gözük media doktor um haftaya salı tekrar gel dedi şimdi leke geliyor lavaboya gittikçe yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz
   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   Açık kırmızı taze kanamalar,Akıntıya kasık ağrısı,idrarda yanma,parça düşürme,kabızlık eşlik ediyorsa.
   GEBELİK KESESİ NE ZAMAN GÖRÜNÜR,Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 82. mrsd dedi ki:

  Kan degerlerim 267 cikti ne kadrlik hamileyimdir sizce. Ya da degerler cok mu düsük

 83. Sevim dedi ki:

  26 mayısta adet oldum aşırı halsizlik ruh alemde degisiklik beyaz bir akintim göğüslerime dokunamiyorum acı ve şişlik var karnimda şişlik var bundan bir hafta önce işe sol yumurtaligimda bir ağrı vardı o yok suan ve hamilemiyimn lütfen cevap bekliyorum adet günüme daha var test yapsam çıkar mı

 84. Tuaanna dedi ki:

  Bana acil doktoru gebesiniz demişti bu durumda gebelik yok.mu

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilesiniz veya hamile değilsiniz demedim.Testi erken yaptığınız için kan değeriniz düşük çıkmış.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler olması gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri aynı merkezde 48 saatte iki kat artış gösterir.

 85. Tuaanna dedi ki:

  Merhaba hocam benim adetime 3 gün var dayanamadım kan tahlili yaptırdım sonuç 8.7 sizce nedir bu durum ne yapmam gerekir?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler olması gerekir.4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 86. Nur dedi ki:

  Benım adetım 11mayıs 2016 ılk adet gunumun tarıhı bır hafta ıkı hfta once beta hcg yaptırdım 131cıktı suanda adetım gecelı 7gun oldu kac haftalık hamıleyım

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 5 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 15 Şubat 2017 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 87. Aleyna dedi ki:

  19 mays ilk adet günüm . 23 , 25, 28, 30 maysta e haziran 1 , 2, 4 te korunmadan ilişkiye grdik . Adet günü gekmeden kan testi yaptrdm . HcG değeri 0, 3 cikti . Hamile olablrmym?

 88. damlam dedi ki:

  Ve bana gebelik var dedi doktorum sadece artisini izlicez o yuzden pazartesi cagriyorum dedi

 89. damlam dedi ki:

  Hocam benim b hcg 1250 cikti pazartesi tekrar olcelim dediler..bebek ne kadarlikdir

 90. nil dedi ki:

  merhaba 16,gün beta 2052 ama bugün 1 damla kan geldi durum ne olabilir acab

 91. aynur dedi ki:

  merhaba bız bebek dusunuyoz korunmuyoz kasıklarımda agrı oluyor bazen sıdetlı bazen az agrıyor .seffaf akıntılarımda oluyor sızce gebelık belırtılerımıdır

 92. Mine dedi ki:

  Lütfen cevap verirmisiniz adetim 23 gün gecikti 17. gün test yaptirdim 119.70 çıktı 3 gün sonra 35.14 çıktı bu ne anlama geliyor kanama yok leke yok neden böyle çıkıyor

 93. filiz dedi ki:

  Merhaba doktor bey kan tahlili yaptirdim beta hcg 785.52 cikti kac haftalik hamileyim tesekkur edrim

 94. dmt dedi ki:

  Daha yaklaşık 4haftalık hamileyim ve 7 ,8saatir ayaktayım belimde ağrı var ve koyu kahve bi akıntı geldi duşuk değildir dimi inşallah

 95. Ecrin dedi ki:

  Beta hgc 77.59 hamilelik var mı en son 8 Mayıs ta adet oldum

 96. Mine dedi ki:

  Hocam benim adetim 23 gün gecikti 10 nunc günümde kan testi yaptırdım çıkmadı 17.gün yaptırdım pozitife yakın çıktı 21 gün 119.70 çıktı 24 gün 35.14 çıktı suan bu durumdan hiç birşey anlamadım lütfen bilgi verirmisiniz son adet tarihim 10 nisan 2016

 97. Melek dedi ki:

  Mayısın 7 sinde adet gördüm 23 den beri kasıklarımda ağrı var 30 unda beta hcg yaptırdım negatif çıktı ağrım hala devam ediyor adet görmedim 6sında görmem gerekiyor adet sancısı bile çekmem normalde hamilelik varmıdır ağrının sebebi başka bir şeymi? Kızıma hamileykende bu şekilde ağrım olmuştu

 98. Semra dedi ki:

  En son adetin 28 nisan . Halen adet olmadım dün test yaptim.2 tane çizgi vardı ama biri silik Cikti. Adet sancisi arada sancim oluyor

 99. Ceren dedi ki:

  Beta HCG

  14173 mIU/mL H 0-1 cıktı ne demek oluyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değeriniz 14173 mIU/mL ise hamilesiniz.

 100. Elif dedi ki:

  (Önemli)Tekrar Merhaba ilk gebelik kan testim 12.47 di ve 2. Kan testimi bugün yaptırdım (2)16.32 çıktı ayrıca bugün kanamam biraz var düşük olabilirmi hamilelik yolunda gitmiyor sanırım cuma günü tekrar kan verdiricem yorumunuzu rica ediyorum.Tşk

  1. admin admin dedi ki:

   Elif hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerindeki hafif artış sağlıksız bir gebelik olduğunu gösterir.