40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 30. haftası

Gebeliğin 30. haftası

GEBELİĞİN 30. HAFTASI

 Bebeğiniz 1300 gr ve boyu 40 cm ulaştı. Siz artık bir anne adayı olarak bebeğinizi çok iyi hissediyorsunuz. Önümüzdeki 2 hafta sonunda 9. Aya giriş yapacaksınız. Ancak özellikle 30. Haftadan itibaren kasılmalar yaşayabilirsiniz. Bu kasılmalar normal olup rahim ağzında herhangi bir açıklık oluşturmaz.

Doğuma hazırlık kasılmaları olup haftalar ilerledikçe devam edecektir. Özellikle bebek hareketlerine dikkat etmeniz gereken döneme girdiniz.ç bebeğinizin hareketlerini dikkate alarak saat başı kontrol etmeniz faydalı olacaktır. Bebek 1 saat içinde 10 defa hareket ediyorsa sağlıklı olduğuna işarettir.

Bu konularda maksimum özen göstererek sizin yorgun olduğunuz aç olduğunuz ve uykusuz olduğunuz dönemlerde bebek de bundan etkilenecek olup bu konulara dikkat etmeli özellikle kalsiyum alımına hamilelik süresince dikkat etmelisiniz. Kalsiyum yani süt ve süt ürünleri özellikle bebeklerin gelişiminde anne karnında çok faydalı olup kas gelişimi için önemlidir

GEBELİĞİN 30. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

 

Bu Haber 645.418 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 19.06.2012 Sal 10 : 19

YORUM YAZ
 1. Songul dedi ki:

  12 kasim 2017 son adet tarihim acaba ne zmn dogumum ve kac aylik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Songül hanım son adet tarihinize göre 30 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Ağustos 2018 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 2. Fatma dedi ki:

  Mrb benim son adet tarihim 13 ekim 2017 doğumun ve zamana denk geliyor acaba ??????

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım 30 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 20 Temmuz 2018 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 3. Emine dedi ki:

  Son adet tarihim 25 ağustos 2017 kaç aylık hamileyim acaba doğum ne zaman

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım son adet tarihinize göre 30 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 1 Haziran 2018 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 4. Ümran dedi ki:

  Merhaba ben 30 haftalik hamileyim ve bebegim geriden gelisim oluyormus yani 27 haftalik olarak grunuyor doğumum 21 mayista olacak bu ccugun geriden gelismesinde doguma bir etkisi olurmu erken dogum yada gec dogum falan olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Gelişme geriliği mi yoksa ufak bebek yada son adet tarihi ile ilgili yanlışlık mı var ayırıcı tanı gerekiyor zira bunlar çok farklı durumlar sonucu kesin olarak yazın.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 5. yasemin dedi ki:

  slm eylulun 18i son adet tarihim suan 7aylik dogum tarihim tam olarak nedirr

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yasemin hanım son adet tarihinize göre 25 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 25 Haziran 2018 Pazartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 6. Gül dedi ki:

  Merhaba Benim son Adet donemim 18.08. tahrihim ve Suan 30 hafta hamileyim sezeryan la erken Dogum istiyorum bu 36. /37 hafta da mümkün mudur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar doğum şekli ve zamanını durumunuzu takip eden doktorun karar vermesi uygun olur.

 7. ada dedi ki:

  Son adet tarihim8 agustos kac haftalik kac aylık oldum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ada hanım son adet tarihinize göre 31 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 15 Mayıs 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 8. Ayka dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarigim 10 agustosdur 30 haftalik hamileyim dogumum ne zamana denk geliyo???

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 30 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 17 Mayıs 2018 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 9. Zeytep dedi ki:

  30 hafta hamileyim ne zaman dagüm yapabilirim ve kaç aylıktır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım gebelik takibi ay hesabıyla değil hafta hesabıyla yapılır.Bilgi amaçlı olarak 30 haftalık hamilelik 30 haftalık gebelik = 210 günlük = 7 aylık hamile oluyorsunuz. Şuan tam olarak 30 haftalık hamileyseniz. Tahmini doğum tarihiniz: 29 Nisan 2018 Pazar .Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. Ayka dedi ki:

   30cu haftada artiq 7ayini dolduruyosun

 10. Meryem dedi ki:

  İyi günler 24 temmuz son adet tarihim şu anda 30 haftalık hamileyim doktorum 23 nisana tarih verdi ama benim hesabıma göre 30 Mart ta denk geliyor sizce bı yanlışlık varmı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meryem hanım son adet tarihinize göre 29 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Nisan 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 11. Hatice dedi ki:

  Merhaba doktorum bana nen son gittiğimde bebeğimin normal ayıma göre 2 hafta önde ilerlediğini söylüyor acaba bi riski var mıdır ya da erken doğum olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım 3 haftaya kadar farklar normal karşılanır.Aşırı tatlı yağlı gıdalar, abur cuburdan uzak durun.

 12. Ebru dedi ki:

  Merhabalar, benim son adet tarihim 3 temmuz buna göre doğum ne zaman gerçekleşir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım son adet tarihinize göre 30 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 9 Nisan 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 13. sinem dedi ki:

  Merhaba ben 30+2 günlük hamileyim 2 gün önce sancım başladı doktorum serum ve ilaçla durdurdu. Ayrıca erken doğum riskim varmış bu yüzden bebeğim.için ciğerleri gelişsin niye 2 tek seferde 12 saat sonra 2 doz daha iğne oldum dün… ama gittim hastanede erken doğum için uygun şartlar olmadığı için olmadığı için çapa cerrah paşa yada kanuni gibi araştırma hastanesine git dedi… sizce bunlardan hangisini bu kadar erken doğumda daha iyidir yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca rahim ağzı kısalığı var dedi 2 .5 cm miş. Açılmam yok şuan.

  1. admin admin dedi ki:

   Sinem hanım bebek yoğun bakım ünitesi olan bir hastane tercih edin.İhmal etmeyin.

 14. Lila dedi ki:

  Merhabalar ben 30+4 gunluk hamileyim tam olarak kac aylik hamileyim ve doğum hangi tarih gorunuyor ogrenebilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Lila hanım Tahmini doğum tarihiniz: 1 Şubat 2018 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   Gebelik takibi ay hesabıyla değil hafta hesabıyla yapılır.Bilgi amaçlı olarak 30 hafta 5 günlük hamilelik = 215 günlük = 7 ay 5 günlük hamile oluyorsunuz.

 15. Emine dedi ki:

  Benim bebeğim 30 haftalik doktor her gitmemiz de kilosunu söylüyo fakat boyunu söylemedi bende merak ettim 1 547 kilosu boyu kaç cm olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım anne karnında tüm anne adaylarının bebeklerinin gelişimi standart olmayabilir.Aşağıdaki linkte anne karnında ortalama hafta hafta bebeğin boy kilo gelişimi yer almakta.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/anne-karninda-bebegin-boyu-ve-kilosu.html

 16. rizeli dedi ki:

  saatte 10 hareket demişşisiniz ben cok bunu hıssetmıyorum 30 hafta 3 gunum doktorum herşey normal diyor.

 17. nesrin dedi ki:

  Ben.28 haftalık hamileyim doktora.gittim doktor bebeğin ayak boylarının bir hafta geri de olduğunu söyledi.boy olarak kisamis bir hafta buda benim kafa ma çok takıldı.acaba bu ciddi bir skntimidir bunu gidermek.için ne.yapmak lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nesrin hanım Hayir hicbir sorun oldugunu dusunmuyorum merak etmeyin, bas da vucudumuzun kol ve bacak gibi insandan insana degisiklik gosteren bir kismidir. Bu cok sik karsilastigimiz bir durum.