Gebeliğin 39. haftası

19.06.2012
10.344
A+
A-
Gebeliğin 39. haftası

Hamileliğin 39. Haftasına geldik. Artık son bir haftamız hazırlıklarımız tamam. Bu haftada dikkat edilmesi gereken hususlardan biride beslenmedir. Çünkü şekerli yüksek kalorili alan annenin bebeği  300-400 gram alabilir. Bu nedenle normal doğum yapması planlanan anne bebeğin iri olması nedeniyle  sezaryen doğuma gidebilir. Bu nedenden dolayı beslenmenize dikkat etmelisiniz. Ve günlük yürüyüşlerinizi ihmal etmemelisiniz.

Gebelikte 39.Haftada Bebeğin Boyu Ve Kilosu Ne Kadardır?

39.gebelik haftası itibari ile anne karnındaki bebeğin ağırlığı yaklaşık olarak 3,250 gram, uzunluğu ise 48 cm. kadardır. Fakat bu ağırlık ve uzunluk ölçüleri her bebek için aynı olmayabilir.

Bebek hareketlerinde bir miktar azalma olabilir

Diğer yandan bebek hareketlerinde bir miktar azalma olabilir. Bundan endişelenmeyin çünkü rahmin içerisinde ki sıvının azalmasına bağlı hareketlerde bir miktar azalma normaldir.

Gebeliğin 39. haftasında cinsellik (birliktelik ) zararlı mı ?

Gebeliğin son dönemlerinde birlikteliğin erken doğuma neden olacağı söylense de bu doğru değildir.Bu haftalarda cinsellik konusunda kontrollerinizi yapan durumunuzu en iyi bilen doktorunuza çekinmeden bu konuyu danışmanız en doğru olandır.Doktorunuz tarafından aksi söylenmedikçe, doğuma kadar prezervatif ile birlikteliğin sakıncası olmaz.

Gebeliğin son aylarında en uygun birliktelik pozisyonu hangisidir ?

Gebeliğin 39. haftasında anne adayının karnı iyice belirginleştiği için birliktelik esnasında anı hareketlerden kaçınılması ve sürenin uzun süre tutulmaması tavsiye edilir.Bu haftalarda anne adayının altta olduğu pozisyonlar ve karına baskı yapılacak pozisyonlardan kaçınılmalıdır.Yan yatılan pozisyonlar bu dönemde herhangi sakınca bulunmamaktadır.

Aşağıdaki durumlarda birliktelik tehlikeli olabilir  

►rahim boyunun kısalması ile seyreden durumlar

►rahim ağzı yetmezliği

►plasentanın bebeğin önünde olması

►çoğul gebelikler

►erken doğum tehditi olan gebelikler

►vaginal infeksiyonlar

►rahim ağzına yapılmış cerrahi girişim

►servisitler

►vajinismus gibi sorunlar varsa mutlaka doktordan öneri alınmalıdır.

Hangi durumlarda doktora başvurulmalı

Bebeğin hareketlerinde  hareketlerde belirgin azalma, su gelmesi , alttan kanamanın olması , sancılanmanın olması durumunda mutlaka doktora başvurmalısınız.

GEBELİĞİN 39. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 40 YORUM
 1. blank Naciye dedi ki:

  38+4günlük hamileyim çamaşır suyu ile porçöz karıştı temizlik yaparken birazcık genzime kaçtı bebişime bişey olur mu

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Naciye hanım
   Çok fazla kimyasal maddeye maruz kalmak bebeği olumsuz etkileyebilir
   Doktora görünüp ultrasona girmenizde fayda var

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.