40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 4. haftası

Gebeliğin 4. haftası

GEBELİĞİN 4. HAFTASI

 Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz miniciktir.Büyüklüğü 1 mm den daha küçüktür. Gebeliğin 4. haftasında henüz hamile olduğunuz belli değildir.Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz.Fakat hamilelik planladığınıza göre adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı henüz bu haftada konulabilir.Şunu da unutmamanız gerekir ki başlayan hamileliklerin % 60 ı henüz adet gecikmesi olmadan eksiklikler nedeniyle sonlandığını unutmayın.Bu olay tam anlamıyla bir düşük değildir.Hamilelikteki eksiklikler nedeniyle gebeliğin başlamadan kendiliğinden iptal edilmesidir. Bu nedenle gebelik tanısı için adet gecikmesini bekleyip idrarda gebelik testi yaptırmanız daha uygun olur.Eğer gebelik mevcut ise kadınların büyük bir kısmında aşağıdaki gebelik belirtileri ortaya çıkar.

Yorgunluk , halsizlik

Göğüslerde dolgunluk ( hassasiyet )

Uykuya eğilim

Bel ağrısı

Ruh hali değişiklikleri

Yukarıdaki gebelik belirtileri adet öncesi belirtiler ile hemen hemen aynıdır.Bu belirtilerin bir kaçının veya hepsinin sizde görülmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez.Gebelik belirtileri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

ANNEYE TAVSİYE

 Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakınız ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durunuz.Gebelikte sigara kullanımının zararları konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

.
BESLENME DÜZENİNİZ

Gebelik döneminde kilo almak için hazırlıklı olmalısınız bu sizin ve büyümekte olan bebeğiniz için gereklidir. Gebelik döneminde iki kişi için yemek yiyor olabilirsini ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz.Yavaş yavaş kilo alın. Kilo sorunu olmayan bir kadın olsanız bile gebelik süresince her istediğinizi yemek yerine seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz ve sağlıklı beslenmelisiniz.Boş kalorisiz gıdalar ( çok şekerli ve yağlı ) yerine taze meyve ve sebzeleri seçin mümkünse kafein içeren gıdalardan uzak durun.

GEBELİĞİN 4. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 719.965 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Emel dedi ki:

  Merhaba reglime 5 gün varken hcg kan değerlerim 19 çıkmıstı ve şimdi günüm 2 gün geçti ve evde test yaptım pozitif haftaya salı tekrar kan vericem bu durumda ben ha hamileyim diyebilirmiyiz lütfen cevaplandırırmısınız 😔

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emel hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.Bir sonraki kanda beta HCG testinde artış olursa hamilelik vardırç

 2. Seyma çiçek dedi ki:

  Hocam merhabalar 4.haftalık hamilelikte oruc tutsam zararı olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seyma hanım bebeğiniz sizin kanınızdaki besin maddeleri ile besleniyor aynı zamanda büyüyüp gelişiyor. Uzun süre oruç bebeğin gelişimi, amniyon sıvısının miktarı, beslenmesi açısından sorun yaratabilir.Durumunuzu en iyi bilen takiplerinizi yapan doktorunuza danışın.Oruç tutmak istiyorsanız ihtiyacınız olan suyu, vitamin ve mineralleri karşılamaya dikkat ederek elbette tutabilirsiniz, kendinizi kötü hissederseniz de orucu kazaya bırakabilirsiniz.Aşağıdaki linkteki yer alan oruç tutmakla alakalı makaleyi ve örnek menülerden faydalanabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/ikiz-gebeliklerde-beslenme.html

 3. Eylül dedi ki:

  14nisan son adet günüm ilk hcg degerim 414.9 cıktı ikincisi 1038.6 cıktı benim merak ettiğim ikinci degerden sonra hcg degerim düşermi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Eylül hanım beta hcg değeri ikinci testten sonra düşmez.
   Gebelik haftalarına göre ortalama beta HCG değerleri.
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000
   13 – 16 haftalar: 13,300 – 254,000
   17 – 24 haftalar: 4,060 – 165,000
   25 – 40 haftalar: 3,640 – 117,000

 4. Meryem dedi ki:

  Merhaba ilk yaptırmış olduğum bhcg 48.9 çıkmıştı aradan 48 saat geçmeden sancılarım nedeni ile doktora gittim tekrar yapıldığında 116 çıktı sizce kaç haftalık gebe olabilirim ve ya sağlıklı bir ilerleme oluyor mu merak ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meryem hanım kan değerinizdeki artış olumlu.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında beta hcg 3000 seviyelerinde kese gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.Son adet tarihinizi biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 5. Canan dedi ki:

  Merhaba hocam 28 günlük hamileyim ama neredeyse 4 günden beri afedersiniz lavaboya çıkamıyorum karnımı gören 6 aylık hamile sanıyor oturup kalkarken zorlanıyorum ne yapmam gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım Kabızlık için,
   *bol su içmek,
   *lif ağırlıklı beslenmek ( az unlu çorbalar, kuru baklagil, meyve sebze, yulaf, tam tahıllı ekmek, bulgur gibi),
   *kabızlık yapan gıdalardan uzak durmak ( muz, ayva, patates, pirinç, beyaz ekmek, çok çay,kahve, hamur işleri, abur cubur gibi) gerekir.
   *Kefir tüketin.
   *Salatalara zeytinyağı kullanın.
   *Kuru kayısı, incir, kuru erik gibi meyveleri suda bekletip hem suyunu için hem meyveleri yiyin.
   Doktorunuza danışarak her gün yarım saat yürüyüş yapın.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 6. İlknur dedi ki:

  Merhaba hocam nişan 17 sinde 13.49 nısan 27 sinde 977/4 cıktı beta hgc son adet tarıhım 23 mart herşey normal mı kaç haftalık gebeyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar İlknur hanım sağlıklı bir gebelikte 48 saat arayla kanda beta HCG değeri genel olarak 2 kat arış gösterir ve genel olarak ultrason ile gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atışı izlenir.

 7. Hlyy dedi ki:

  Merhaba hocam benim adetim 4 gun gecikti adette yaşadığım gibi kasikta agrim ve siskinligim var birde adet gunumun baslayacigi gun bir damla kadar olmayan bir lekem oldu sizce hamile olma ihtimalm var mi ve idrar testim icin uygun mu bu kadar beklemem yapsam so uc dogrulugu nasl olur tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hülya hanım 4 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG net sonuç verir.

 8. Ozge dedi ki:

  Hocam ayları yanlış yazmışım kusura bakmayın. Başlangıç 16 mart. Olmam gereken tarih 11 nisandi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 16 Mart’a göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 21 Aralık 2018 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 9. Georgia dedi ki:

  Hocam 7 günüm gectikten sonra test yaptirdm hcg 266.59cıktı dr cok düşük dedi. Sizce de düşük mü?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 2 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 10. Habibe dedi ki:

  Hocam adet tarihim 21 şubat 23 mart sonucu beta hcg 1182 kaç haftaliktir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Habibe hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen sona adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 21 Şubat’a göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 28 Kasım 2018 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 11. Yağmir dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 17 subat 2018 16 martta adet gecikmesi olmadan beta hcg yaptırdım ve sonuç 33 0-5 ml çıktı. Şuan 1 hafta geciktim sizce hamilemiyim ve bu deger 16sindan hesaplarsak suan kac olmali

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım kanda beta HCG testini tekrarlamanız uygun olur.

 12. melisa dedi ki:

  bnm beta hcg degerim 4698 cikti nekadarlik oluyor bebek doktr hic birsey solemedi..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melisa hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

 13. Menekşe dedi ki:

  Hocam cevap alamadım.Mrb doktor bey cevap verirseniz sevinirim doktorum bugün hamile olduğumu söyledi kese oluşmuş. Beta HCG 14685 çıktı bunun sebebi nedir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Menekşe hanım sorunuz nedir.Sağlıklı bir gebelikte beta HCG değerleri artar.

 14. Melike M. dedi ki:

  Merhaba 🙂 19 martta tahlil yaptırdım değer 98.92 çıktı ve hamilesin dedi doktor. En son regl tarihim de 18 şubat kaç haftalık gebelik olduğunu nasıl öğrenebilirim ? 3 yada 4 diye tahmin ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melike hanım son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.

 15. Yonca dedi ki:

  Yaa ben neden yazdığım yorumu göremiyorum cevapta alamadim😓😓😓

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yonca hanım sorunuza cevap verildi.Kan değerinizdeki artış olumlu.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atışları izlenir.

   1. Yonca dedi ki:

    Cok teşekkür ederim hocam cevap için

  2. Yonca dedi ki:

   Hocam tekrar test yaptırmadım çarşamba doktor randevu var getek varmi terkar test yapmaya

   1. admin admin dedi ki:

    Doktorunuz gerek görürse kan testi ister.

 16. Birgul dedi ki:

  Merhaba ben hamileyim daha adetim den 5 gün geçti ve ben hcg de 1363 çıktı arkadaslarimda beni korkuttu bu kadar yüksek çıkması demek ikiz bebek olabilir dedi ve benim bebeğim adet tarihime göre 6 hafta 4 günlük ama doktora göre yani ultrasyonda da 7 hafta 2 günlük hamileyim bebegimin ikiz olma ihtimali var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Birgül hanım ikiz gebelik kan testinde değil gebeliğin 6-7. haftasında ultrason muayenesi ile belli olur.

 17. Melike dedi ki:

  Merhaba hocam. 21 Aralık en son adet tarihim. Pco hastasıyım. İlaç kullanmadan adet olamıyorum. Fakat çok ilginç bi şekilde doktora gittiğimde hamile olduğu öğrendim. Değerim 39.31 ve iki gün sonra 167.40 bu sonuca göre kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melike hanım hayırlı olsun düzensiz adet gören ve sonra adet tarihini bilmeyen hastalarda gebelik haftası hesaplamasında gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

 18. Ummu imara dedi ki:

  Merhabalar. 4 haftalik Hamile olduğunu öğrendim.bugun annemin saçını boyarken elime bir miktar bulaşmış ve boya elime işlemiş.bebek için sıkıntı olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Bırakın elinize bulaşmayın organik boyalar ile saçınızı bile boyatabilirsiniz sakıncası yok.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 19. zelia yurtlu dedi ki:

  merhaba hocam bugün beta hcg testi yaptırdım sonuç 284,7 çıktı adetim 4 gün gecikti dotorum biraz düşük dedi erken gebelikten yada sağlıksız gebelikten olabilir dedi.2 gün sonra tekrarlayacağız testi üzüldüm bi açıklama yapabilirmisiniz. değerim çokmu kötü

 20. Sultan dedi ki:

  Merhaba, 10 Şubat son adetimin ilk günü. Bu durumda 4 haftalık hamile mi oluyorum? Henüz test yaptırmadım. Bebeğim 40 haftalık olursa doğumu 17 Kasım’a mı denk geliyor? Daha geç doğma ihtimali var mı? Geç kalsın istemiyorum. Burcu Akrep ya da Terazi olsun istiyorum.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sultan hanım öncelikle hamile olduğunuzu tespit etmek için kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

 21. sevim dedi ki:

  Ben kan verdm sonuc 67.9 cikti hamilemyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevim hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 22. Nurhan dedi ki:

  Hocam merhabalar
  Ben gecen gün idrar testi yaptim positiv cikti ve benim bu günlerde adet olmam gerekirdi hala olmadim sizce hamilemiyim
  Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurhan hanım adet gecikmesi ve idrar testi sonucunuz pozitif olduğuna göre hamilelik vardır.Teyit için kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

 23. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam ben 31 ocakta 5 haftalık düşük yaptım. Hesaplarıma göre normalde 28 şubat adet olmam lazım olmadım, bugün de idrar tahlili yaptırdım pozitif çıktı. Hamilemiyim acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.