Gebeliğin 4. haftası

26.06.2012
200.623
A+
A-
Gebeliğin 4. haftası

GEBELİĞİN 4. HAFTASI

 Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz miniciktir.Büyüklüğü 1 mm den daha küçüktür. Gebeliğin 4. haftasında henüz hamile olduğunuz belli değildir.Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz.Fakat hamilelik planladığınıza göre adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı henüz bu haftada konulabilir.Şunu da unutmamanız gerekir ki başlayan hamileliklerin % 60 ı henüz adet gecikmesi olmadan eksiklikler nedeniyle sonlandığını unutmayın.Bu olay tam anlamıyla bir düşük değildir.Hamilelikteki eksiklikler nedeniyle gebeliğin başlamadan kendiliğinden iptal edilmesidir. Bu nedenle gebelik tanısı için adet gecikmesini bekleyip idrarda gebelik testi yaptırmanız daha uygun olur.Eğer gebelik mevcut ise kadınların büyük bir kısmında aşağıdaki gebelik belirtileri ortaya çıkar.

Yorgunluk , halsizlik

Göğüslerde dolgunluk ( hassasiyet )

Uykuya eğilim

Bel ağrısı

Ruh hali değişiklikleri

Yukarıdaki gebelik belirtileri adet öncesi belirtiler ile hemen hemen aynıdır.Bu belirtilerin bir kaçının veya hepsinin sizde görülmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez.Gebelik belirtileri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

ANNEYE TAVSİYE

 Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakınız ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durunuz.Gebelikte sigara kullanımının zararları konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

.
BESLENME DÜZENİNİZ

Gebelik döneminde kilo almak için hazırlıklı olmalısınız bu sizin ve büyümekte olan bebeğiniz için gereklidir. Gebelik döneminde iki kişi için yemek yiyor olabilirsini ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz.Yavaş yavaş kilo alın. Kilo sorunu olmayan bir kadın olsanız bile gebelik süresince her istediğinizi yemek yerine seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz ve sağlıklı beslenmelisiniz.Boş kalorisiz gıdalar ( çok şekerli ve yağlı ) yerine taze meyve ve sebzeleri seçin mümkünse kafein içeren gıdalardan uzak durun.

GEBELİĞİN 4. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1749 YORUM
 1. Fatma Kurudal dedi ki:

  Merhabalar 9 Mayıs Perşembe günü kandaki değerim 111 çıkmıştı 13 Mayıs Pazartesi iste 741
  Çıktı gebeliğim sağlıklı mıdır

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değeriniz normal.Bununla beraber sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 2. Meltem dedi ki:

  Merhaba, ben 04.04.2019 tarihinde evde test yaptım pozitif çıktı ve ardından Beta HCG testi yaptırdım 2571 olarak sonucum pozitif çıktı. 06.04.2019 tarihinde muayene için Dr gittim ve ultrasonda kesem gözükmedi, rahim duvarı kalınlaştığını ve yumurtalıklarımın temiz olduğunu söyledi. Alttan bakmak istedi ve ben kabul etmedim, bu cumartesi tekrar gideceğim sizce kesem görünür mü? Bu arada bugün biraz kahve rengi leke geldi bu normal midir? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. İyi günler

  1. Editor Editor dedi ki:

   merhabalar meltem hanım
   bakılan beta hcg değeri ile gebelik kesenizin mutlaka görülmesi gerekmektedir
   karından bakıldığında görülmedi ise, vajınal olarak ultrasona girmeniz gerekmektedir
   vajınal ultrasonun size veyahut bebeğe herhangi bir zararı yoktur
   endişe etmeyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.