40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 4. haftası

Gebeliğin 4. haftası

GEBELİĞİN 4. HAFTASI

 Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz miniciktir.Büyüklüğü 1 mm den daha küçüktür. Gebeliğin 4. haftasında henüz hamile olduğunuz belli değildir.Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz.Fakat hamilelik planladığınıza göre adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı henüz bu haftada konulabilir.Şunu da unutmamanız gerekir ki başlayan hamileliklerin % 60 ı henüz adet gecikmesi olmadan eksiklikler nedeniyle sonlandığını unutmayın.Bu olay tam anlamıyla bir düşük değildir.Hamilelikteki eksiklikler nedeniyle gebeliğin başlamadan kendiliğinden iptal edilmesidir. Bu nedenle gebelik tanısı için adet gecikmesini bekleyip idrarda gebelik testi yaptırmanız daha uygun olur.Eğer gebelik mevcut ise kadınların büyük bir kısmında aşağıdaki gebelik belirtileri ortaya çıkar.

Yorgunluk , halsizlik

Göğüslerde dolgunluk ( hassasiyet )

Uykuya eğilim

Bel ağrısı

Ruh hali değişiklikleri

Yukarıdaki gebelik belirtileri adet öncesi belirtiler ile hemen hemen aynıdır.Bu belirtilerin bir kaçının veya hepsinin sizde görülmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez.Gebelik belirtileri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

ANNEYE TAVSİYE

 Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakınız ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durunuz.Gebelikte sigara kullanımının zararları konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

.
BESLENME DÜZENİNİZ

Gebelik döneminde kilo almak için hazırlıklı olmalısınız bu sizin ve büyümekte olan bebeğiniz için gereklidir. Gebelik döneminde iki kişi için yemek yiyor olabilirsini ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz.Yavaş yavaş kilo alın. Kilo sorunu olmayan bir kadın olsanız bile gebelik süresince her istediğinizi yemek yerine seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz ve sağlıklı beslenmelisiniz.Boş kalorisiz gıdalar ( çok şekerli ve yağlı ) yerine taze meyve ve sebzeleri seçin mümkünse kafein içeren gıdalardan uzak durun.

GEBELİĞİN 4. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 637.415 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ebru dedi ki:

  Bugün benim adet günüm ama olmadım hamile ola bilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 2. Feride dedi ki:

  Merhaba hocam 21.09.2017 de 319, 25.09.2027 de 580 ve 29.09.2017 de 827 çıktı sizce sonuçlar nasıl ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Feride hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 3. Perihan dedi ki:

  Merhaba hocam düzensiz adet görüyrdum her ay geçen ayın 25.de adet oldm uç gün sürdü bu ayda miğdem bulanıyrdu kan testi yaptrdm adetim geçmemşti bile dün hamile oldğmu öğrendm uç haftalık şmdi ultrasona gtsem görünürmü

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun Perihan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Genel olarak gebelik kesesi 5. haftada kalp atımları 6. haftada izlenir.

 4. Sibel dedi ki:

  Teşekürler hocam

 5. Sibel dedi ki:

  Bide hocam salikıi gebelik belirtisi nelerdi teşekurler

  1. admin admin dedi ki:

   Sibel hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 6. Sibel dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25 agustos gebelik testi yaptım 2 haftalik hamileymişim zice kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sibel hanım gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak yapılır.2 haftalık hamilelik tespit edilemez.Son adet tarihiniz 25 Ağustos’a göre 3 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 1 Haziran 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 7. Fitnat dedi ki:

  Merhaba salı günü hcg degerlerim 581 çıktı buna göre kaç haftalık hamile olabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fitnat hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7-12 hf gebelikte Beta HCG Değeri : 7,650 – 290,000

   1. Sena dedi ki:

    Merhabalar bugun regl olmam gerekiyordu olmadigim icin kan testi yaptirdim deger 5.0 cikti sizce hamilemiyim en son 26 agustosta regl oldum simdiden tesekkurler iyi calismalar

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Sena hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Adet görmezseniz 4 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 8. muruvet dedi ki:

  Merhabalr hocam sat 12 agustos.ve ben 7eylulde adet olucaktim normalde olmadim hcg ogun icin 809 kac haftalik gebe oluyorum tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mürüvvet hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 19 Mayıs 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   Aşağıdaki linkteki cep telefonları için ücretsiz hamilelik uygulamasını indirerek hafta hafta bebeğin gelişimini takip edebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilelik-takibi-uygulamasi.html

 9. burcu dedi ki:

  Merhaba,
  adetim geçeli 4 gün oldu yumurta çatlamış rahim duvarı kalınlaşmış dedi dr. keseye rastlamadı beta hcg değerim 1805 çıktı değer normalmi acaba.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Burcu hanım gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Perşembe günü veya bayram sonrası alttan ultrason ile kese takip edilmeli.

 10. gülçin dedi ki:

  hocam merhaba en son adetim 25 temmuz 18 ağustos da adet olmam gerekiyordu olmadım 3 gün sonra kan tahlili yaptım 0.100 cıktı ama hala adet olmadım bugün adetim geçeli 11 gün olacak sizce geç döllenme olup kanda çıkmamış olabilir mi testi tekrar etmelimiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Gülçin hanım kan testini tekrarlayın hamilelik yoksa adet gecikmesinin araştırılması için hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi yapılması gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 11. Ayfer dedi ki:

  Ve hocam bir sorum daha olacak doktora gittim de 3000 çıktı 48 saat sonra gittim de 6000 olmuş acaba bebek sağlıklı mi değilmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayfer hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese, 6. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenir.Kan değeri artışı normal.

   1. Ayfer dedi ki:

    Merhaba hocam sizi rahatsız ediyorum kusura bakma ben 5 haftalık hamileyim HCG degerim 6000 olmuş şuan ama anlayamadım şey bu herkesin HCG değeri 876 yada az yada çok ama benimki nie 6000 ve öyle şeyler de ikiz bebek oluyor mu sizin tahminize göre siz daha iyi bilirsiniz

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Ayfer hanım tek bir kan değerine göre ikiz gebelikten bahsedemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6-7 haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 12. Canan dedi ki:

  Merhabalar.en son adet tarihim temmuz 18. Bu ayki adetim 10 gün gecikti. Kan tahlilimde hcg hormonum 825.78 çıktı. Kaç haftalik hamileyim. Bu sayı normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 18 Temmuz’a göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz..Tahmini doğum tarihiniz: 24 Nisan 2018 Salı.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 13. Şeniz dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 25 Temmuz adetim 6 gün gecikti. Evde test yaptım pozitif çıktı. 2 gün önce hastanede beta hcg testi yaptırdım 249.89 çıktı. Bugun yogun ağridan gittim ultrasonda baktı duvarı oluşmuş sağlıklı gebelik görünüyor dedi. Hcg 52.36 ya düşmüş. Kan tahlilinde sorun olmuş olabilir mi? Yoksa düşük mü yapacağım:(

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şeniz hanım Kan değerinde düşüş olması –> Düşüğü gösterir.

 14. Meltem dedi ki:

  Merhaba iki gün once beta hcg 222 cıktı bugun de test yaptirdim 493 cıktı normal mi acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meltem hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanda beta HCG artışı olumlu. Bayram sonrası gebelik kesesi ve kalp atımlarının takibi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 15. Senaa dedi ki:

  Merhaba benim kan testim 257.7 doktor pazartesi tekrar kn vermemi soledi dis gebeliktee olabilir demis sizce ole bir olasik varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi genel olarak gebeliğin 5. haftasında izlenir.Gebelik haftası , kan değerindeki artış ve ultrason ile takip edilmeli.

 16. Gülşah dedi ki:

  Hamile olduğumu dün öğrendim. Son adet tarihime göre şuan 5 haftalık (21 temmuz)
  Saçımı boyatmak istiyorum boyatabilir miyim bir zararı olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım gebelikte bebeğin organ gelişiminin devam ettiği ilk üç ayda saç boyatılması tavsiye edilmez. Gebeliğin 13. haftasından sonra doğal kimyasal madde içermeyen bitkisel boyaları tercih edin.

 17. Sinem dedi ki:

  Merhaba hocam ben 30 gun once kurtaj oldum ve suan gebelik testi pozitif cikti bn hamile olablirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sinem hanım kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 18. Serpil dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim:10 TEMMUZ 2017 ADETIME 2 YADA 4GÜN VAR ERKEN KANDA GEBELIK TESTI YAPTIRDIM BTHCG DEGERIM9.87 ÇIKTI BUNU YORUMLAYABILIRMISINIZ

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serpil hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 19. Nur dedi ki:

  Merhaba lar adetim 5 gün gecikti ve bugün kan testi yaptırdım hamile olduğumu öğrendim betahcg 66.55 çıktı sizce bu normal bi değer mi. Doktorum yarin Bidaha kan verip değerlerinin yükselmesine bakalım dedi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nur hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi yaptırın.

 20. Yasemin dedi ki:

  Slm bn aadetimi haziranin 13 oldum birdâha olazim buayin 13 gelirse iki ay olacak idrar test yaptim negatif cikiyor kan tstiyaptirmadim acaba hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yasemin hanım hamilelik belirtileri varsa kanda beta HCG testi yaptırın.Hamilelik yoksa hormon testleri ve ultrason muayenesi ile adet gecikmesi araştırılmalı.

 21. Dilek dedi ki:

  Merhaba sn adet tarihim 30 haziran tahlil yaptrdm geçen hafta perşembe 38.4 çıktı o zmn adetim gecikmemjsti snra dün yaptidim sağlık ocagindà 600 snra akşamına hastaneye gittim kese yok dediler benm tahminim 4 haftalık olması lazım yani kese oluşmaya başlamış olması lazım snra kan tahlili yaptı doktor sonuç 900 çıktı ama kese yok

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilek hanım gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 22. Melek dedi ki:

  Hocam merhaba son adet başlangıç tarihim 16 haziran. Temmuz 24 te test yaptırdım. Sonuç 353.22 çıktı 5 gün önce testi tekrarlamadım. Ne kadarlık suan

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melek hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 16 Haziran’a göre 6 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 23 Mart 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 23. Meryem dedi ki:

  Hocam ilk adet tarihim 26 temmuz ilk bthg 119 çıktı 2 gün sonra 413 414 çıktı normalmi kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meryem hanım kan değerindeki artış olumlu.Son adet tarihiniz 26 Haziran demek istediniz herhalde.Son adet tarihiniz 26 Haziran’a göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 2 Nisan 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 24. kadriye dedi ki:

  Mrb sayın hocamson adet tarihim 23 haziran dı gecikmem oldu bugun doktora gittim HCG 480 cıktı acaba kaç haftalık hamileyim kalp atışını ne zamn dinleyebliriz saygılar hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kadriye hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Mart 2018 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   * Kalp atımları genel olarak 6. haftada izlenir.

 25. Nazlı dedi ki:

  Merhaba ben bugün kan testi yaptırdım değerlerim 204, 3 çıktı hamile oluyormuyum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nazlı hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta hCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 26. Zehra dedi ki:

  Merhaba doktor bey adetim 6 gün gecikti. İki gün önce evde gebelik testi yaptım negatif çıktı. Hamile olma ihtimalim var mıdır acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım teyit amacıyla kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

   1. Zehra dedi ki:

    İhtimal var mıdır doktor bey boşuna umitlenmek istemiyorum

    1. admin admin dedi ki:

     Zehra hanım hamilelik var veya yok diye buradan size cevap vermemiz mümkün değil.Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrnebilirsiniz.

 27. meral dedi ki:

  merhaba hocam benim son adetim 14 haziran hamileyim ama doktorum ne kadarlik oldugunu söylemedi dun kan testinde sonucum 407 cikti doktorum haftaya çağırdı alttan muayene edecek kac haftalik bebeğim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meral hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.
   Son adet tarihiniz 14 Haziran’a göre 5 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 21 Mart 2018 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. Downtown dedi ki:

   Merall, benimde son adet tarihi 13 haziran aramızda bir gün var!!! Ben geçen çarşamba test ile anladım 650 çıkmıştı beta hcg ve 3 gün adet gecikmesi oldu, demekki seninki benden geç döllenme olmuş bence sen 4 haftalıksın canım 🤗2 gün önce ultrasona gittim yolk kesesi gördük bebek rahimde çok şükür, doğum tarihlerimiz çok yakın 😄

 28. Sena dedi ki:

  Mrb hocam benim ilk testimde 404.2 bhcg iki gün sonra 1150 çıktı ağrım aşırı var yarın Dr kontrolüm kese görünür mü dış gebelik durumu falan olmaz değil mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sena hanım kan değerinizdeki artış olumlu.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 29. Mira dedi ki:

  Meraba hocam ben 4hafta 4gunluk hamileyim
  Ama dun kanamam basladi bugun kesildi ama agrim devam ediyo acaba dusukmu yaptim

  1. Mira dedi ki:

   Iyi aksamlar ben 4haftalik ve 4 gunlluk hamileyim dun kanamam basladi ve bugun cok az kanama var yalniz karnim cok agriyo acaba dusukmu yapiyorum

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar kırmızı açık renkli kanamanız varsa doktora başvurmalısınız.Değerlendirme gerekir.

  2. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mira hanım kırmızı açık renkli kanamalar değerlendirme gerektirir.Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 30. Leyla dedi ki:

  Salam doktur. Menim adetimin uzerinden bu gun 4hafta kecdi.ne zaman gebelik testi yapa bilirim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 31. Neslihan dedi ki:

  Hocam ben 5 haftalik hamileyim tahminimce doktora gittiğimde ultrason da kese gözükmedi alttanda bakmadı.. sizce normal mi bir daha doktora ne zaman gideyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım 1 hafta sonra alttan ultrason ile keseye bakılmalı.

 32. Ebru Tek dedi ki:

  Merhaba hocam ben adetime 2 gün kala gebelik testi yaptım pozitif çıktı emin olabilmek için yine yaptım yine pozitif çıktı hastaneye gittim beta hcg yaptırdım 1899 çıktı ogün ultrasyonda görülmedi 3 gün sonra tekrar gittim sadece ultrasonda baktık kese görüldü 4mm dedi ama içim rahat etmiyor gebelik varmıdır be ne kadarlıktır tahminen. Teşekkürler kolay gelsin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.Kalp atımları ultrasonda izlenene kadar hamileliğinizi çevrenizdekilerle paylaşmayın.

   1. Ebru tek dedi ki:

    Peki kalp atımı olmama ihtimali çokmu yüksek

    1. admin admin dedi ki:

     Ebru hanım olumsuz düşünmeyin inşallah olumlu haberlerinizi paylaşırsınız. 1 hafta sonra alttan ultrason ile kontrol öneririm.

   2. Kübra dedi ki:

    Meraba hocam ben 30.08.2017 de adet oldum ve bu ay olmadım 6 günde geçti fakat test veyà doktora gitmekten korkuyorum husrana uğramak için ria vardi cikarttirdim daha 3 aydir duzene girdim acaba hamilemiyim dir

    1. admin admin dedi ki:

     Kübra hanım test yapmadan sonuca ulaşamazsınız.Kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 33. Nilay dedi ki:

  Merhabalar ben 17 haziranda kan testi yaptırdım bta degerim 330 larda çıktı tahmini gebeligimin 4 haftasindayim ve 5 gündür hafif şekilde kanamam var henüz doktora gitmedim ama bu durumun normal olduğu söyleniyor doğal midir vu tür kanamalar acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nilah hanım Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Kırmızı renkli kanamalar değerlendirme gerekir.Doktora başvurmalısınız.
   Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!

   ►Açık kırmızı taze kanamalar

   ►Akıntıya kasık ağrısı

   ►İdrarda yanma

   ►Gri-beyaz renkte parça düşürme

   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 34. eda özkan kartal dedi ki:

  bugün öğlende yemekten sonra kaşığıma bi ağrı oluştu sağ kasikta 3 dakika sürdü sonra az öncede aynısı oldu sizce normal mi gebelik mi oluşuyor 9 haziranda adet oldum 11 haziranda bitti yumurtalık günüm ovulasyon da 23 haziran denk geliyor sizce doğru mi hesaplıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Eda hanım yumurtlama gününden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca günaşırı birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.Adet döngünüzün kaç gün sürdüğünü yazarsanız yardımcı olmaya çalışırım.

   1. eda özkan kartal dedi ki:

    28 gün de bir oluyorum 3 gün sürüyor hocam

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Eda hanım yumurtlama gününüz doğru. Yumurtlama gününden 2-3 gün önce başlayarak 1 hafta boyunca günaşırı birliktelik hamilelik ihtimalini artırır.

 35. Betül dedi ki:

  Hocam peki bu nöral tüp defekti tarama testleri ne zaman yapiliyor ?

  1. admin admin dedi ki:

   Betül hanım üçlü test gebeliğin 16-18. haftaları arasında yapılır.

 36. eda özkan kartal dedi ki:

  merhaba hocam ben eşim bebek istiyoruz ama olmuyor kafamda soru işaretleri var eşimin ve benim test yaptık ikimizin iyi çıkmasına rağmen hamile kalamıyorum bi de hocam ben de kilolu gibiyım ama pek değil vücudunda yağ çok acaba kilo sorunumdan dolayı mı hamile kalamıyorum ya da sigarayı tükettiğim için mi kalamıyorum bana bi bilgi verir misiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Sigara,yaşam tarzı, uyku,stres, fazla kilolar gebelik oluşmasını etkileyen önemli faktörlerdendir.Yaşam bir bütündür. Bir bitkinin çiçek açması meyve vermesi için sadece su yeterli değildir. Güneş rüzgar toprak nem de önemli ise gebelik içinde tüm koşullar olumlu olmalıdır.

   Tüp bebek ve infertilite uzmanı
   Op.Dr.Zeki SALAR

 37. İlkay tepe dedi ki:

  Merhaba benim 2 gün onve 1200 olan beta hch değerim şuanda 1700 normalmi bu acaba bu değerlere göre kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 38. Betül dedi ki:

  Merhaba hocam 4 haftalik gebe iken doktorun yazmasiyla vitamin-folikasit ilaci kullanmaya başladım.Bu vitamini hamilelikten en 2 ay once mi kullanmak daha iyi olurdu? Eger oyleyse bunun takviyesini yapabilir miyiz? Bana ne onerirsiniz ?Daha onceden kullanmadigim icin bebege bi zarari olur mu ? Simdiden tesekkur ederim cevabiniz icin 🙂

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, gebelik önceden planlanıyorsa 2 ay öncesi kullanmaya başlamak idealdir. Folik asit nöral tüp defektinin oluşmasını azaltmaya yardımcı olur. Bebeğin omurgası diyebileceğimiz bu yapı siz daha gebeliğinizi anlayana kadar ilk dört haftada oluşuyor. Bu nedenle gebeliği anladıktan sonra kullanmanın defekti önlemeye faydası olmuyor. Daha evvel kullanmamak bebeğe zarar vermez, olabilecek bir rahatsızlığın önüne geçebilir. Nöral tüp defekti riskini tarama testleri sonucu ile öğrenebilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 39. Meryem dedi ki:

  Merhaba 2 gün önce kan testi 123 çıktı kesin hamile miyim acaba? Doktor düşük 2 gün sonra tekrar gel dedi.üzüldüm biraz tutmaz diye korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meryem hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Bebek kalp atımları ultrasonda izlenene kadar hamileliğinizi çevrenizle paylaşmayın.

 40. Esma dedi ki:

  Hocam kanda sonuc bu cikti 173.89 gebelik varmı bişey demediler hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esma hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG testi 48 saatte iki kat artış gösterir.

 41. Oznur dedi ki:

  Hocam ben cuma gunu kan testi yaptirdim 47.41 cikti 4 gun sonra tekrar yaptiedim 345.9 cikti ama doktorlar net birsey demedi kese gorunmuyo dedi sadce hamilemiyim degil miyim. Adet gunumun ustunden de 8 gun gecti.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Öznur hanım kan değerinize göre hamilesiniz sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

   1. Oznur dedi ki:

    Hocam bir sorum daha olcak. Ben sigara kullaniyorum gunde yaklasik 1 pakete kadar iciyordum hamilelik suphem oldugundan beri gunde 5 tane falan iciyorum birakmak icin cok cabaliyorum. Hamileligimin ilk haftasindayim birsey olmusmudur sizce. Kasiklarimda cok sancim oluyo.

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Öznur hanım sigaranın kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır;Düşükler, dış gebelik, gebenin sularının erken gelmesi, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, çocukta gelişme geriliği, çocuk eşinin doğum kanalını kapatması, ani çocuk ölümü.Bebeğinizin sağlığı için sigarayı bırakın.Bu konuda aşağıdaki makalemizi okumanız faydalı olacaktır..
     https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

 42. Ayşegül dedi ki:

  Hacam 173.89 kanda sonuç gebelik kaç haftalik oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

   Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340

 43. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba hocam cuma günü kan vermiştim 58.68 çıktı Sonuc düşük dediler pazartesi günü kan verdim bugun sonuç aldım 173.89 çıktı var tek dediler bilgi vermediler ne yapmam lazım kaç haftalik ne oldu hiç bilgim yok hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşegül hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 44. Ayşegül dedi ki:

  Merhaba 2 gün geçti kan dahili yaptık 58.68 çıktı varmı gebelik

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşegül hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 45. Derya dedi ki:

  Merhaba hocam.ozur dilerim bem 3haftaliq hamileyim ama benden dun biraz kan gelmiw.simdi hekim maslahatiyla derman atira..bawqa ne deye bilersiz siz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kahverengi , pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Kırmızı renkli akıntılar değerlendirme gerektirir.Doktora başvurmalısınız.

 46. Nilay dedi ki:

  İyi gunler hocam adet tarihim 10 mayis . catlatma ignesi vuruldum bu arada. Adetime bi hafta kala beta hcg 0.13. Du iki gun kala yine yaptirdim 199.546 cikti doktor hamilesin ikiz ol a ihtiimali var dedi dogru mudur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nilay hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Kan değerinize göre hamilesiniz.Sadece kan değerine istinaden ikiz gebelik var diyemeyiz.Kesin bilgi için gebeliğin 6 haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

   1. esma dedi ki:

    Merhaba hocam adetim günüm geçmeden kan testinde hamile olduğumu öğrendim bthg ilk testimde 60.72 ikincisinde 126 ucuncu testimde 355.1 cıktı normalmidir sizce

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Esma hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 47. Berrak dedi ki:

  Merhaba hocam son adetim 10 mayis . 4_ 5 tane idrar testi yaptim pozitif cikti . 5 gun once kan tahlili yaptirdim 0.669 cikti 2 sonrasinda yani dun tekrar yaptirdim 62.3 cikti hamile olma ihtimalim varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Kan da beta HCG değeriniz 62,3 çıktıysa hamilesiniz.

 48. doruktaaa dedi ki:

  slm merhaba enson 13 mayisda regli oldum 6 haziranda betahcg 31 cikti 7 haziranda 71 cikti sizce normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.1 hafta sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

 49. Neslihan dedi ki:

  Merhaba ben 11 mayista adet oldum 28 gunde bir oluyorum ve her ay iki uc gun geri geliyor ve hala adet olmadim hamile olabilirmiyim kasik agrilarida var

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Elif dedi ki:

    Hocam cuma günü hcg 2801 cıktı bir gün sonra başka bir hastenede 1300 cıktı üst ultrasonda kese görülmedi düşük mu acaba yada hastanede test farkı olurmu

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Elif hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.

 50. Betül dedi ki:

  Merhabalar hocam, mayisin 5 inde test yaptim pozitif cikti.Ayin 9 unda emin olmak icin doktora gittim.4 haftalik gebe oldugum soylendi.Gebeligimin saglikli olup olmadigini anlamak icin 2 gunde bir kan testi mi yaptirmam gerek acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Betül hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 51. Cennet dedi ki:

  İyi günler sat 3mayis bugün kan tahlilinde beta HCG 277.89 çıktı hamile miyim normalmi bu değer eğer hamileysem kaç haftalıktir ne zaman doktora gitmeliyim teşekkürler şimdiden…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Cennet hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.1 hafta sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

 52. Yagmur dedi ki:

  Hocam merhaba yine ben ayin 5 de kan sonucum 104 bugun yine yaptirdim 159 cikti ama farkli laboratuar da kanamadan sonra tekrar yukselir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kanama varsa düşük olabilir.

 53. Yagmur dedi ki:

  Benim soruma cevap verebilir misiniz lutfen benim hafif kanamam oldu ayin 3 de 91 di degerim 104 oldu dusuyormu tekrar yukselme ihtimali varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Sağlıksız bir gebelik gibi görünüyor.Son testten iki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.

 54. Selam dedi ki:

  Merhaba hocam Ben son defa 4 maysda adet Oldum bu gune itibaren adet olmadim test yap dim positif cikdI kac haftalik hamilelikde Ola bilirim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 8 Şubat 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 55. Merhabalar arkadaşlar.. dedi ki:

  Merhaba benim de adetimin ilk 8.05.2017 8.06.2017 ye altı gün kala idrara testi yaptım pozitif çıktı test pozitif çıkınca 4.5 .2017 kadın doğum hastanesine gıtık kan Hcg 1781 çıktı değer yüksek değil mi adet gününün geçmesine daha üç gün var. ..İkiz gebelik mi acaba cevaplarsaniz sevinirim.. kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   İkiz gebelik gebeliğin 6. haftasında ultrason muayenesi ile tespit edilir.

 56. Deniz dedi ki:

  Merhablar hocam Her ay farklı günlerde adet görüyorum ve gecikme olup olmadığını anlayamıyorum. en son 26 nisanda adet olmuştum. Hamile olduguma veya adet olacağıma dair hiç bir belirti yok ne zaman test yaparsam gebelik olup olmadığını öğrenebilirim.

 57. fatma nur dedi ki:

  merhabalar ben dün kan testi yaptirdim sonucun 474 , 33 cikti bu hamile oldugumumu soluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma Nur hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 58. Hvn dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 mayısta adet oldum bugün itibariyle 26 gün oldu.B-Hcg çıkar mı kan testinde.Geçen yıl dış gebelik geçirdim.Bir an önce değerlerin seyrine bakmak için.teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 59. Merve dedi ki:

  Merhabalar 1 Mayıs adet başlangıç günüm. 25 Mayıs hcg 5.8 29 mayısta 35 çıktı 31 mayısta 144.9 çıktı bu değerler sağlıklı bir artış mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım kan değerinizdeki artış olumlu.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve fetusun anne rahmi içine yerleşip kalp atışlarının başlaması gerekir.

 60. Dilek dedi ki:

  Merhaba.son adet tarihim 19 nisan gecen hafta beta degerim 22.8 iki gun sonra 42.8 cikmisti 4 haftalik gebeyim kese tek gorunuyo hersey normal mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilek hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.Seri olarak 2 gün arayla kan testini tekrarlayın.

 61. Yagmur dedi ki:

  Benim son adet tarihim 30 nisan dun kan testi yaptirdim 22.7 cikti doktor cok dusuk dedi sizcede oylemi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 62. Zulal dedi ki:

  Merhaba …en son bir mayısta hastalandim …26mayista kasik ağrılarım oldu ..gebelik testi yaptım ikinci çizgi silik çıktı …26mayista kan testi yaptım 266 çıktı ..29umda tekrar test yapınca pozitif oldu…su an ara ara ağrılı kasik ağrıları çekiyorum bu normal mi …böyle olunca düşük riski var diyorlar ..bu ne kadar doğru ..cumartesi doktor randevum .ama içim icimi yiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zuhal hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Şikayetleriniz şiddetlenirse doktorunuza bilgi verin.

 63. Buket dedi ki:

  Merhaba benim adet tarihim 20 nisandi 23 mayis da kan testinde beta degerim 141 idi doktora gittigimde kadin dogum uzmani doktor bana degerik dusuk oldugunu 500 filan olmasi gerektigini soyledi bende su an lekelenme var ara ara herhangi bir agri kanamam yok tekrar kan testi yaptrcam ama dokturun bole demesi yanlis deilmi belki gec dollenme olmus olamaz mi bundan neden bahsetmemis olabilir kafam karisti

  1. admin admin dedi ki:

   Buket hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün arayla seri kan ölçümü yaptırın.

 64. Tuğçe dedi ki:

  İyi günler adetime 1 hafta vardı hafıf bır kanamam oldu ertesi gün test yaptım ıkıncı çizgi silik cıktı sonra doktora gittim kan testi yaptı gebesın dedı ama cok erken dedı kam degerım 68 cıktı ıki gün sonra bırdaha yaptı test 163 cıktı yıne kan verdım ama sonucu daha almadım ultrasonla ne zaman bakıcaklar ve kasıklarımda agrı var ilk günden beri geçmiyor gaz sancısı gibi sizce kötü bırsey mı bu agrılar

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Kan değerinizdeki artış normal.*Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

   1. Tuğçe dedi ki:

    İyi günler en son yapılan kan degerım 4300 cıktı 4 haftalık tahmınen ama ultrasonda gözükmüyor erken dıye sanırım ne zmaan ultrasonda görebılırız keseyi ve ikiz olma şansı yüksek mi ikizlerin kan degeri nasıl oluyor

    1. admin admin dedi ki:

     İyi günler. Transvajinal ultrason yani alttan ultrasonla 5-6. Haftalarda gebelik kesesi görülüp içi değerlendirilebilir. Alttan ultrasonda düşük ihtimali yoktur. Rahatlıkla yapılabilir.
     Radyoloji Uzmanı
     Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER
     Randevu:(0312) 224 13 14

 65. mahinur dedi ki:

  Meraba geçen ay 25 Nisan da adet gördüm 29 unda bitti ama 3 gün sonra önce beyaz akinti içinde pembe iplik gibi sonra siyaha dönüştü 2 gun böyle sürdü şuan 32. Gün yani 4+4 adet olmadım ama olacakmış gibi ağrım var bazen karın alt tarafım ağrıyor bazende göbeğimin izasinda sol tarafım hafif midemde bulanıyor elim ayağım titriyor başım çok kötü ağrıyor 3 gün önce idrar testi yaptım negatif cikti ne olmalı sizce a

  1. admin admin dedi ki:

   Mahinur hanım İdrar testlerinde yanılma olabilmekte 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 66. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben en son 15 nisan da adet oldum suan hamileyim kac haftalik hamile oldumu soyleyebilir misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gizem hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 20 Ocak 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Cansel dedi ki:

    Adet olduğumuz tarihtenmi hesaplanılıyor yoksa bittigi tarihtemi çünkü bende 11 Nisa’nda oldum suan ne kadar bilmiyorum

    1. admin admin dedi ki:

     Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.

 67. Tuğba dedi ki:

  Merhaba adetten 2 gün önce gebelik testi ve kan testi yaptırdım gebelik pozitif kan 26,79 küsür çıktı acaba gebelikte bir sıkıntı olurmu bu kadar düşük olması?

  1. admin admin dedi ki:

   Tuğba hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.

 68. Nilüfer dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihim 13nisan henüz adet görmedim kan testi yaptırdım beta hgc sonucum 94.40 değerinde ebe hanım gebeliğin olduğunu fakat düşük olabileceğini söyledi değerlerimin bu sebepten düşük olduğunu belirtti ultrasonla muayene olmadım henüz olmayı düşünüyorum acaba keseyi ultrason da görebilirmiyim? Ve gebeliğim doğrumu değerlere göre

  1. admin admin dedi ki:

   Nilüfer hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 69. Büşra dedi ki:

  Bu arada son adetim 10 nisan sizce kaç haftalık gebeyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım son adet tarihinize göre 6 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 15 Ocak 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 70. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben idrarda gebelik testi yaptık ikinci çizgi silik çıktı ama belliydi daha sonra kan testi yaptrdım sonuç 98.1 çıktı iki gün sonra tekrar yaptrdım 298.11 çıktı sizce normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım kan değerinizdeki artış olumlu.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın. 1 hafta sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

 71. şevval dedi ki:

  merhaba ben gebelik testi yaptım ve uygularken ikinci çizgi hemen çıktı doktora gitmek için hazır hissetmiyorum ama sürekli kasıklarıma gelen adet ağrısına benzer bir ağrı var yarın için randevu alacağım doktordan fakat psikolojik olarak emin değilim. sizce ne yapmalıyım.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şevval hanım bu şekilde kararsızlıklar yaşamaktansa ilk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.Hamileliği teyit ettirdikten sonra ona doktorunuzun önerilerine göre devam edersiniz.

 72. Ayşe dedi ki:

  Merhaba e son adet tarihim 25 mart kan tahlilinde 348.76 çıtı normalmi bukadar düşük olması (17.05.2017)

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım son testten iki gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 73. Öznur dedi ki:

  15 Nisan son adet tarihim bir gün adet oldum sadece sonra bitti cuma kan testi yaptırdım 32.8 çıktı pazartesi tekrar yaptırdım 49.8 çıktı iki kat artması gerekmiyor mu yoksa daha yeni mi

  1. admin admin dedi ki:

   Öznur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerinizdeki artış düşük.Sağlıksız bir gebelik gibi görünüyor.

 74. Ebru dedi ki:

  Boş gebelik hangi ayda net olarak tesbit edilebilir tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sağlıklı bir gebelikte gebeliğin 6. haftasında ultrason muayenesinde gebelik kesesi içinde embriyo izlenir.İzlenmediği taktirde 1 hafta daha bekleyip gebeliğin 7. haftasında tekrar ultrason muayenesi yapılması gerekir.Bu kontrolde de embriyo izlenmez ise boş gebelik tanısı koyulabilir.

 75. Esra dedi ki:

  13872 Beta hcg kaç haftalık hamileyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 76. Çiğdem dedi ki:

  10 gün ara ile BT HCG testi yaptırdım ilk test 22.4 ikinci 180.5 çıktı ama kese görülmedi şu anda sancılı kanamam var normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çiğdem hanım Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *KIRMIZI KANAMANIZ VARSA DOKTORA BAŞVURMALISINIZ.

 77. Hülya35 dedi ki:

  Merhaba 15 Nisanda en son adetim başladı bugün kan tahlili yaptırdım 284,16 çıktı hamile miyim?

 78. Seda dedi ki:

  Merhabalar en son adetim 15 Nisan’da başlamıştı 3. Haftanın başında yerleşme kanaması gibi bı lekelenmem oldu şuan halsizlik çekiyorum 2 gün önce idrarda test yaptım negatif çıktı sizce erkenmi

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Filiz dedi ki:

    Hocam merhaba ben en son mayısın 8 de adet oldum ve benim her ay değişik günlerde adetim başlar o yüzden tam hesaplama yapamıyorum yardımcı olursanız sevinirim

    1. admin admin dedi ki:

     Hamile olup olmadığınızı yazmamışsınız. Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

 79. Birsen dedi ki:

  Beklenen adet tarihinde yapılan kan sonucum 33 çıktı normal midir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Birsen hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra kan testini tekrarlayın.