40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 4. haftası

Gebeliğin 4. haftası

GEBELİĞİN 4. HAFTASI

 Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz miniciktir.Büyüklüğü 1 mm den daha küçüktür. Gebeliğin 4. haftasında henüz hamile olduğunuz belli değildir.Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz.Fakat hamilelik planladığınıza göre adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı henüz bu haftada konulabilir.Şunu da unutmamanız gerekir ki başlayan hamileliklerin % 60 ı henüz adet gecikmesi olmadan eksiklikler nedeniyle sonlandığını unutmayın.Bu olay tam anlamıyla bir düşük değildir.Hamilelikteki eksiklikler nedeniyle gebeliğin başlamadan kendiliğinden iptal edilmesidir. Bu nedenle gebelik tanısı için adet gecikmesini bekleyip idrarda gebelik testi yaptırmanız daha uygun olur.Eğer gebelik mevcut ise kadınların büyük bir kısmında aşağıdaki gebelik belirtileri ortaya çıkar.

Yorgunluk , halsizlik

Göğüslerde dolgunluk ( hassasiyet )

Uykuya eğilim

Bel ağrısı

Ruh hali değişiklikleri

Yukarıdaki gebelik belirtileri adet öncesi belirtiler ile hemen hemen aynıdır.Bu belirtilerin bir kaçının veya hepsinin sizde görülmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez.Gebelik belirtileri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

ANNEYE TAVSİYE

 Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakınız ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durunuz.Gebelikte sigara kullanımının zararları konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

.
BESLENME DÜZENİNİZ

Gebelik döneminde kilo almak için hazırlıklı olmalısınız bu sizin ve büyümekte olan bebeğiniz için gereklidir. Gebelik döneminde iki kişi için yemek yiyor olabilirsini ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz.Yavaş yavaş kilo alın. Kilo sorunu olmayan bir kadın olsanız bile gebelik süresince her istediğinizi yemek yerine seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz ve sağlıklı beslenmelisiniz.Boş kalorisiz gıdalar ( çok şekerli ve yağlı ) yerine taze meyve ve sebzeleri seçin mümkünse kafein içeren gıdalardan uzak durun.

GEBELİĞİN 4. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 695.137 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ozge dedi ki:

  Hocam ayları yanlış yazmışım kusura bakmayın. Başlangıç 16 mart. Olmam gereken tarih 11 nisandi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 16 Mart’a göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 21 Aralık 2018 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 2. Georgia dedi ki:

  Hocam 7 günüm gectikten sonra test yaptirdm hcg 266.59cıktı dr cok düşük dedi. Sizce de düşük mü?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 2 gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 3. Habibe dedi ki:

  Hocam adet tarihim 21 şubat 23 mart sonucu beta hcg 1182 kaç haftaliktir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Habibe hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen sona adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 21 Şubat’a göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 28 Kasım 2018 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 4. Yağmir dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 17 subat 2018 16 martta adet gecikmesi olmadan beta hcg yaptırdım ve sonuç 33 0-5 ml çıktı. Şuan 1 hafta geciktim sizce hamilemiyim ve bu deger 16sindan hesaplarsak suan kac olmali

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım kanda beta HCG testini tekrarlamanız uygun olur.

 5. melisa dedi ki:

  bnm beta hcg degerim 4698 cikti nekadarlik oluyor bebek doktr hic birsey solemedi..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melisa hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000

 6. Menekşe dedi ki:

  Hocam cevap alamadım.Mrb doktor bey cevap verirseniz sevinirim doktorum bugün hamile olduğumu söyledi kese oluşmuş. Beta HCG 14685 çıktı bunun sebebi nedir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Menekşe hanım sorunuz nedir.Sağlıklı bir gebelikte beta HCG değerleri artar.

 7. Melike M. dedi ki:

  Merhaba 🙂 19 martta tahlil yaptırdım değer 98.92 çıktı ve hamilesin dedi doktor. En son regl tarihim de 18 şubat kaç haftalık gebelik olduğunu nasıl öğrenebilirim ? 3 yada 4 diye tahmin ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melike hanım son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.

 8. Yonca dedi ki:

  Yaa ben neden yazdığım yorumu göremiyorum cevapta alamadim😓😓😓

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yonca hanım sorunuza cevap verildi.Kan değerinizdeki artış olumlu.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atışları izlenir.

   1. Yonca dedi ki:

    Cok teşekkür ederim hocam cevap için

  2. Yonca dedi ki:

   Hocam tekrar test yaptırmadım çarşamba doktor randevu var getek varmi terkar test yapmaya

   1. admin admin dedi ki:

    Doktorunuz gerek görürse kan testi ister.

 9. Birgul dedi ki:

  Merhaba ben hamileyim daha adetim den 5 gün geçti ve ben hcg de 1363 çıktı arkadaslarimda beni korkuttu bu kadar yüksek çıkması demek ikiz bebek olabilir dedi ve benim bebeğim adet tarihime göre 6 hafta 4 günlük ama doktora göre yani ultrasyonda da 7 hafta 2 günlük hamileyim bebegimin ikiz olma ihtimali var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Birgül hanım ikiz gebelik kan testinde değil gebeliğin 6-7. haftasında ultrason muayenesi ile belli olur.

 10. Melike dedi ki:

  Merhaba hocam. 21 Aralık en son adet tarihim. Pco hastasıyım. İlaç kullanmadan adet olamıyorum. Fakat çok ilginç bi şekilde doktora gittiğimde hamile olduğu öğrendim. Değerim 39.31 ve iki gün sonra 167.40 bu sonuca göre kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melike hanım hayırlı olsun düzensiz adet gören ve sonra adet tarihini bilmeyen hastalarda gebelik haftası hesaplamasında gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

 11. Ummu imara dedi ki:

  Merhabalar. 4 haftalik Hamile olduğunu öğrendim.bugun annemin saçını boyarken elime bir miktar bulaşmış ve boya elime işlemiş.bebek için sıkıntı olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Bırakın elinize bulaşmayın organik boyalar ile saçınızı bile boyatabilirsiniz sakıncası yok.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 12. zelia yurtlu dedi ki:

  merhaba hocam bugün beta hcg testi yaptırdım sonuç 284,7 çıktı adetim 4 gün gecikti dotorum biraz düşük dedi erken gebelikten yada sağlıksız gebelikten olabilir dedi.2 gün sonra tekrarlayacağız testi üzüldüm bi açıklama yapabilirmisiniz. değerim çokmu kötü

 13. Sultan dedi ki:

  Merhaba, 10 Şubat son adetimin ilk günü. Bu durumda 4 haftalık hamile mi oluyorum? Henüz test yaptırmadım. Bebeğim 40 haftalık olursa doğumu 17 Kasım’a mı denk geliyor? Daha geç doğma ihtimali var mı? Geç kalsın istemiyorum. Burcu Akrep ya da Terazi olsun istiyorum.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sultan hanım öncelikle hamile olduğunuzu tespit etmek için kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

 14. sevim dedi ki:

  Ben kan verdm sonuc 67.9 cikti hamilemyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevim hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 15. Nurhan dedi ki:

  Hocam merhabalar
  Ben gecen gün idrar testi yaptim positiv cikti ve benim bu günlerde adet olmam gerekirdi hala olmadim sizce hamilemiyim
  Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurhan hanım adet gecikmesi ve idrar testi sonucunuz pozitif olduğuna göre hamilelik vardır.Teyit için kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

 16. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam ben 31 ocakta 5 haftalık düşük yaptım. Hesaplarıma göre normalde 28 şubat adet olmam lazım olmadım, bugün de idrar tahlili yaptırdım pozitif çıktı. Hamilemiyim acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 17. Neslihan dedi ki:

  Merhaba hocam en son adet tarihim 12 ocak 23 ocakta ikinci aşılama oldum 7 eylülde değerimin 16 olduğunu söylediler 2 gün sonra tekrar kan aldırmamı söylediler değerm 62 cıktı doktorum aşağı yukarı 1 aylık diyelim dedi 9 Mart’ta ultrasyona girecem kac haftalık hamileyim hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neslihan hanım son adet tarihiniz 12 Ocak 2018 ise 6 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 19 Ekim 2018 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 18. Büşra dedi ki:

  Hocam merhabalar, son adet tarihimi hatırlamıyorum daha doğrusu kayıt ettiğim yeri bulamadım.Bugun kan testi yaptırdım 534,06 sonuç çıktı kaç haftalık hamileyimdir? Şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.
   Kan da beta HCG değerine göre tahmini gebelik haftası
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7 – 12 haftalar: 7,650 – 288,000
   13 – 16 haftalar: 13,300 – 254,000

 19. Durdu dedi ki:

  Merhaba çarşamba günü Kan Aldırdım Beta hcgm 160 Çıktı normal mi sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Durdu hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 20. Gonca toros dedi ki:

  Hocam merhabalar en son 24 ocakta adet olmustum test yaptim 1905 deger cikti kac haftalik hamileyim acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gonca hanım son adet tarihinize göre 4 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 31 Ekim 2018 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 21. Cansu dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25 ocak dün test yaptım (22.02.2018) pozitif cıktı iki ay önce bebeğimin kalp atışı durdugu için kürtaj olmak zorunda kaldım . hesaba göre suan 3+6 günlük azından 5 haftalık olunca kontrole gitmek istiyorum daha önceki gebeligimden evde folikasit var doktora danısmadan kullanabilir miyim ? Kullanabilirsem eger daha önce gün aşırı kullanıyordum şimdi nasıl kullanmalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Cansu hanım anne adaylarının hamile kalmadan 3 ay önce başlayıp, hamile kaldıktan sonra gebeliğin 12. haftasında kadar günlük 0,4 mg ( 400 mikrogram ) folik asit alması önerilir.Bir tablet 400 mikrogram ise günde bir tane almanız uygundur.

 22. Ceyda dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 14 ocak 13 şubatta test yaptırdım beta hcg 453.33 çıktı üç haftalık hamilesin dediler bizde kan uyuşmazlığı var ilk çocuktan sonra ignede olmadım ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ceyda hanım gebeliğin 20, haftasında indrekt Coombs testi yapılır. test negatif ise 28. gebelik haftasında Rheogam iğnesi yapılır. Doğumda bebeğin kan grubuna bakılarak eğer bebek Rh+ ise 72-120 saat (3-5 gün) içinde rheogam iğnesi tekrarlanır. Eğer bebek Rh- ise Rheo gam yapılmaz Sonraki gebelikler dede bu uygulama aynen devam ettirilir.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-kan-uyusmazligi-ignesi-kacinci-haftada-yapilir.html

 23. Ayşegül dedi ki:

  Merhabalar ben Ocak ayında regil döneminden hemen sonra gebe kalmışım kan testi yaptırdım 4haftalik gebe olduğumu öğrendim kasıklarım ve belim çok ağırlıyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşegül hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

 24. Sumeyra dedi ki:

  Hocam benim son adet tarihim 2 ocak adetim gectikten uc gun sonra idtar testi yaptim negetifti. Besinci ve altinci gun yaptim cok silik bir cizgi cikti adet gectikten sonraki 8. Gunde kanda beta hcg baktirdim 57.20 cikti normal mi ve ne kadarlik hamileyim birde kasik ve bel agrilarim var normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sümeyra hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün arayla kanda beta HCG artışı takip edilmeli.

 25. Aylin dedi ki:

  2 gün önce test yaptırdım değerim 70 di bu sabah tekrar yaptırdım 77 çıktı hamilemiyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aylin hanım bahsettiğiniz değer kanda beta HCG değeri ise hamilelik var fakat kanda beta HCG artışı düşük olmuş.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 26. Zeynep dedi ki:

  250.8 beta hcg değerim en son adetim 11 ocak 2018 degerim normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım iki gün arayla beta HCG testi yaptırın artış takip edilmeli.

 27. özlem yavuztürk balcı dedi ki:

  merhaba hocam ben 04.02.2018 de tahlil yaptırdım adetim 3 gün geciktiği için beta hcg 287 çıktı. en son adet tarihim 6 ocak hesaplarıma göre 4. hafta 3 günlük hamileyim değerlerim normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım tek bir değere göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımı izlenir.

 28. silali dedi ki:

  merhabalar hocam
  benim sorumda 15 aralıkta hamile kaldım ve hcg testi yaptırdığımda 38.20 çıktı hamilelik sürecimi bilgi verebilirmisiniz
  teşekkürler

 29. Serap Sabri dedi ki:

  Merhaba, ben 5 haftalık hamileyim, ama doktora gitmek için 7 haftayı beklemek istiyorum. Siz ne dersiniz? Teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serap hanım gebeliğin teyidi ve sağlıklı gelişiminin takibi için 1 hafta içinde başvurun.

 30. Ebru dedi ki:

  Hocam 4hafta 2 günlük gebeyım aşırı derecede karın kasık ve bel agrım var normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.

 31. Büşra dedi ki:

  Merhaba bete hcg değerim 38.20 cıktı henüz adeti.e 5 günüm var sizce gebelik varmı? 2 ay öncede düşük yaptim…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 32. Serap dedi ki:

  Merhabalar adet döngüm 28 gün ve dün adet aldım ama böyle kahverengi olarak geldi lekelenme olarak değil de az az geliyo idrar testi yaptigimda bir dilinin çizgi çıkmıştı ben hiç bisey anlamadım lütfen bi akıl verin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serap hanım 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 33. selma dedi ki:

  Slm ben Selma4.5 hhaftadır adet görmüyorum test yaptım negatif çıkıyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Selma hanım adet düzensizliğiniz hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile araştırılmalı.

 34. Zeynep dedi ki:

  Merhaba benimde som adet tarihim 12 aralık ama korunmayı 26 aralikta bıraktm 12 ocak tarihinde beta hcg değerim 225 çıktı 16 ocak tarihinde de 1025 çikti değerlerim neye göre hesaplayacağim hamilelik sürecemi bilgi verebilirmisiniz..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım gebelik haftası gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.son adet tarihiniz 12 Aralık’a göre 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 18 Eylül 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 35. Ezgi dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 15 Aralık 15 Ocak ta idrar testi yaptım pozitif çıktı sonrasında beta hcg verdim 234 geldi aradan yaklaşık 50 saat kadar sonra tekrarladım 454 geldi herşey yolunda mı acaba birde ciddi kabızlık problemim var ıkınmak bebeğe zarar verir mi teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ezgi hanım hcg titrasyonu artışı normal yani intra uterin tek gebeliğini gösteriyor. kesenin görülebilmesi için hcg değerinin 1200 ve üzerinde olması gerekiyor. buda 6 gün sonra gerçekleşecek. kabızlıktan dolayı ıkınmanın gebelik üzerinde olumsuz etkisi yok ancak hemoroid oluşumunu tetikleyebilir. kabızlık için mücadele edin. bunun için bol su tüketin. posalı gıdalara geçin. (Sebze tüketin) egzersiz yapın. düzelmezse doktordan ilaç tavsiyesi alın.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 36. Zübeyde dedi ki:

  Bthcg degerim 5055 çıktı kaç haftalık hamileyim acaba ve değerim nasıl sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zübeyde hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 37. Esen dedi ki:

  Merhaba bende idrar testi yaptim çift çizgi çıktı aynı gün doktora gittim bebek kese görünmedi kan testi yaptırdım 598.64 cıktı ne kadarlık hamileyim öğrenebilir miyim…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esen hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

   1. Esen dedi ki:

    Teşekkür ederim

 38. Derya memiş aydın dedi ki:

  28 kasım 2017 son adet tarihim adetimde gecikme var test yapmadım acaba hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Derya hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 39. Tuba dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 27kasim 2017, 27 aralik ayni gün hemen gebelik testi yaptrdm bhcg oranım 104 cıktı 29unda tekrar yaptrdm 185 cıktı sizce bu artış normalmi tam.48 saati doldurmadan yaptrdm cvp verirseniz sevinirm

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuba hanım 2 gün arayla kanda beta HCG artışına bakılmalı.

 40. Zinnur dedi ki:

  Doktora gıttım dakat gorusemedım degerım dusmus test yaptrdım 1249 olmus ultrasndada gorunmuyodu

  1. admin admin dedi ki:

   Zinnur hanım kan değerindeki düşüş düşüğün göstergesidir.

 41. Zinnur dedi ki:

  Merhabaha beta hcg degerim 2136,6 son adetım 13 kasımmm bu degerı ogrendıkten snra az kanama lekelenmem oldu suan yokkk

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zinnur hanım kırmızı açık renkli kanama ise değerlendirme gerekir.Gebeliğin sağlıklı gelişiminin ve kese gelişiminin izlenmesi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 42. Sinem dedi ki:

  Mrb ben test yaptırdım 129.42 çıktı ama tekrar kan testi istediler bu sonuca göre hamilelik var mı acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sinem hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atışları izlenir.

 43. Makbule dedi ki:

  İyi geceler hocam ben 4 hafta 6 günlük hamileyim dün sabah beta hcg yaptırdım 173.07 cıktı hocam 4 hafta 6 günlüğe göre betam yüksek mi düşük mü hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Makbule hanım iki gün arayla beta HCG artışına bakılmalı.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 44. Meltem dedi ki:

  Mrblar dün beta hcg testim. 521.79 cıktı son adetim 17 kasım bitişi ise 23 kasım.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meltem hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 24 Ağustos 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 45. Serap dedi ki:

  Mrh hocam suan 4w3d beta hcg pozitif 1400 lerde cikti burda 6 haftaluga denkmis ikiz olasigi yuksekmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serap hanım sadece kan değerine göre ikiz gebelikten söz edemeyiz, çoğul gebelik gebeliğin 6-7. haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 46. Naşide dedi ki:

  Merhaba hocam adetim 9 gün gecikti kendim test yaptım çift çizgi cıktı doktora gttim ultrasonda kese görünmedi doktor beta hcg istedi oda 678.8 cıktı doktor ultrasonda görünmeyince 1000 ı geçerse değer dış gebelik var dedi ultrasondada görünmemesi normal mi bu değere göre hamilemiyim ? Son adet tarihim 8 kasımda.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Neşide hanım Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *4 gün sonra doktora yeniden başvurun.

 47. saadet dedi ki:

  iyi günler kan testine göre 5 haftalık gebeyim akıntım bazen sarıya yakındı ama dün ilk defa açık kahveye yakın gibi geldi ve kokulu diş gebelikten çok korkuyorum ilk defada yatarken omzum ignelenir gibi oldu psikolojik belkide diyorum ama bi sorun olabilir mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Saadet hanım genel olarak gebelik kesesi gebeliğin 5. haftasında rahim içinde izlenir.Kadın doğum uzmanına başvurup ultrason muayenesi olun.

 48. Serap dedi ki:

  Merhaba. Hocam bir sorum olacakti adetim 1-2 günluk gecikme oldu bende idrarda baktim politif cikti evde bakilan testte yanilma olabilirmi? Ve ara kasikta agri oluyor AMA mens olmadim normal mi gebe İsem

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serap hanım gebeliğin teyidi ve sağlıklı ilerleyip ilerlemediğinin takibi için kanda beta HCG testi yaptırın.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımı izlenir.

 49. ebru dedi ki:

  Mrb ben 14 kasimda adet oldum 5_6 aralıkta 3_4 damla pembe kanamam geldi hamile olma ihtimali varmidir bi chp nolur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım adet gecikmesi yaşarsanız kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. ebru dedi ki:

    Bugün hcg testibyaptirdim 1.40 çıktı ama adetime 2 gun var ama o kanamadan sonra çok kaşık ağrılarım var hala daha devam ediyo bu değerin yükselme gibi bi ihtimali var mi veya sebep ne olabilir cvbiniz içinde Tskr ederim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Ebru hanım kanda beta HCG testlerinin doğruluğu idrarda gebelik testlerinden daha yüksektir.Adet görmezseniz 1 hafta sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 50. Yelda dedi ki:

  Merhaba hocam iyi günler. Size bir sorum olacaktı. En son adet tarihim 10 kasim idi. Duzenli bır sekilde adet goren birisiyim. Adetime 3 gun varken 25.gununde kahverengi akıntı geldi. Ama şöyle ki ağır kaldırırsam yada ayakta uzun süre durursam uzandığımda yada uyudugumda herhangi bir sorun yok. Hersey ayaga kalkmamla is yapmamla başlıyor. Gobegimin altı ağrıyor sanki birisi cimcikliyor cekistiriyor adetim 5 gun gecti hamile olabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yelda hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 51. Yelda dedi ki:

  Merhaba hocam iyi günler. Size bir sorum olacaktı. En son adet tarihim 10 kasim idi. Duzenli bır sekilde adet goren birisiyim. Adetime 3 gun varken 25.gununde kahverengi akıntı geldi. Ama şöyle ki ağır kaldırırsam yada ayakta uzun süre durursam uzandığımda yada uyudugumda herhangi bir sorun yok. Hersey ayaga kalkmamla is yapmamla başlıyor. Gobegimin altı ağrıyor sanki birisi cimcikliyor cekistiriyor adetim 5 gun gecikti. Hamile olabilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yelda hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 52. Sude dedi ki:

  Hocam adetime 4 gün kala evde gebelik testi yaptım 2.çizgi silik çıktı aynı gün beta HCG testi yaptırdım değerim 21.69 çıktı sizce hamilemiyim? Birde duyumlarıma göre adete yakın sürede gebelik olmasa bile HCG yükseliyormuş böyle birşey varmı? Hamilelik durumu ise yaklaşık ne kadarlık hamileyim son adet tarihim 13 kasım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sude hanım kan değerinize göre hamilelik var.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün arayla beta HCG artışına bakılmalı.

   1. Sude dedi ki:

    Dr. bey 2 gün sonraki sonucum bugünkü 71.30 değerlendirmeniz nasıl ?

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Sude hanım kanda beta HCG artışı olumlu.

 53. admin admin dedi ki:

  Merhabalar Hafize hanım kanda beta HCG değeriniz 20 ve üzeri ise hamilelik vardır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımı izlenir.

 54. Kübra dedi ki:

  Mrb benim son adet tarihim ekimin 30u test sonucum 4, 45cıktı idrar testıde yaptım çift çizgi hamileyim dimi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kübra hanım hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 55. Nilüfer dedi ki:

  Merhaba hocam en son 5 kasımda adet gördüm 5_6 aralıkta sadece pembesi bir akıntı geldi tam anlamıyla adet görmedim hamile olabilirmiyim yoksa bi kaçgün beklemelimiyim test için

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nilüfer hanım lekelenme şeklinde akıntı geldiyse kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 56. Ebru dedi ki:

  Merhabalar ben 04.112017 adet gördüm.test yaptim pozitif cıktı merak ediyorum kaç haftalık hamileyim ve doğum ne zaman gerçekleşir merci.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.
   *Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 11 Ağustos 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. Ebru dedi ki:

   Cvb icin çok teşekkür ederim.

 57. Ecrin dedi ki:

  Meraba hocam 30 kasimda gebelik testi yaptim pozitif cikti kan tahlilinde beta hcg degerim 48 bugun 6 aralik beta hcg degeri 735 ikiz gebelik olabilirmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar ECrin hanım Çoğul gebelik gebeliğin 6-7. haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 58. Sema dedi ki:

  En aon 5 Kasım’da adet oldum sonrasinda yumurtlama doneminde iki kere iliski yasadim. 3 aralikta adet oldum iki gun surdu 2 aralikta evde yaptığım testte negatif cikti . Kasilarimda ağrı, asiri derecedd uyuma istegi, ve belimde agri yasiyorum bu kanama nedendir ne yapmam gerekir

  1. admin admin dedi ki:

   Sema hanım normal olmanız gereken zamanda normal yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 59. Büşra dedi ki:

  Merhabalar benim cuma günü beta hcg 944.1 çıktı sizce kaç haftaalık hamileyim doktorum salı günü için birdaha çağırdı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 60. Duygu dedi ki:

  Hocam iyi akşamlar Size sorum olacaktı aşılama yaptırdım betahcg sonucunda 351.2 olarak çıktı kaç günlük hamileyımdır sizce şimdiden teşekkür ederim cvbiniz icin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Duygu hanım hayırlı olsun. Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 61. Büşra dedi ki:

  Hocam ben 29 ekimde adet oldum 4 gün önce beta hcg 25.6 çıktı dün akşam tekrar ölçtürdüm 237 çıktı kaç haftalok hamileyim acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihiniz 29 Ekim’e göre 4 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.

 62. tuğba dedi ki:

  Merhaba en son 24 ekimde regl oldum.bu ay gecikince idrar testi yaptım çift çizgi çıktı.bugün doktora gittiğimde kese gözükmüyor dedi.ya çok küçük olduğundan ya da gebelik olmayabilir dedi.ve kan testi istedi ama doktorun çıkış satine kadar sonucu alamadık.sonuç 648,84 çıkmış.gebelik varmı ve gözükmemesi normalmi.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğba hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 63. Esra dedi ki:

  Hocam ben en son 29 ekimde regli oldum ve iki gun arayla kan testi yaptim ilk testte 21 cikti en son kan testinde 100 cikti ama daha kucuk oldugu icin kese gozukmedi bu hafta 4 haftam kasik agrilarimin sebebi dusuk ihtimalimi yoksa dis gebelik falanmidir cok korkuyorum cvp veririmisin

  1. admin admin dedi ki:

   Esra hanım gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 64. Zeynep dedi ki:

  Merhaba 28 ekimde regl oldum sabah idrar testi yaptım çift çizgi çıktı hemen kan verdim 379.50 çıktı kaç haftalık hamile oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım son adet tarihiniz 28 Ekim’e göre 4 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 4 Ağustos 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 65. Mihriban dedi ki:

  Btahcg 3274 kese gözükmüyor hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz.İki gün sonra alttan ultrasonda kese takip edilmeli

 66. Zuleyha dedi ki:

  Merhaba ,

  En son 19 ekimde regl oldum. Ve 3 gun once hastaneye giderek kan testi yaptirdim beta hgc degeri 1763 cikti. Sizce hamilemiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Züleyha hanım kanda beta HCG değerinize göre hamilesiniz.

 67. Merve dedi ki:

  Merhabalar ben en son ekin 21 de regl oldum suan itibari ile 5 gün gecti regl günüm son 3 gündür karnimda ara ara da sol kasigimda ağrı oluyor hamile olma ihtimalim varmıdır acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım 5 günlük adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırın.doğru sonuç verir.

 68. Yağmur dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 18kasımda kan testim 219.4cıktı.22 kasımda ise 1207 çıktı.ama ben şikayetim kahverengi lekelenme oluyor bu durum beni korkutuyor.acıl doktora gıttım alttan muayene dedi.ben istemedim.ama kan degerlerın ıyı yukselmiş dedi.sızce korkulacak birşey var mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım kahverengi akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Kırmızı kanama olduğu zaman doktora başvurun.

 69. Cigdem dedi ki:

  Merhaba adetim 2 gun gecikti ancak gebelik (idrar) testinde negatif cikti.kan tahlili yaptirsam ortaya çıkar mı ? Tesekkurlet

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çiğdem hanım 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 70. Misafir dedi ki:

  Merhabalar son regl tarihim 4 eylül ama doktora gittim 2-3 haftalık hamile olduğumu söledi tam kese henüz gözükmüyo. 4 gün sonra gel keseyi görelim dedi. Kan değerlerimde 549 çıkmıştı. 4 gün sonra başka doktora gittim oda 2 -3 haftalıkhamile olduğumu söledi. 3 hafta sonra tekrar gel dedi. Ultrasonda minik bir kese gördü. 2 hafta geçti çok endişeliyim doktora sormustum içe kanamışsındır ekim ayında regl olmuşsundur farketmemişsindir dedi. Hiç böle bişey duymamıştım daha önce. Olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sağlıklı bir gebelikte sırasıyla kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımı izlenir.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır. 2 haftalık hamilelik olmaz.İki gün arayla kanda beta HCG artışı takip edilmeli.

   1. Ergül dedi ki:

    Mrhba hocam 10 mart acilde kan aldilr beta 1390.00 cıkti doktr hamilesiniz dedi sizce hamilrmiyim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz 2 gün sonra gebelik kesesinin takibi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 71. alwin dedi ki:

  merhaba ,
  gecen ay polikistik over teşhisi konuldu ,23 eylülde son regl olmuştum ancak bu ay olmayınca evde test yaptım ve pozitif cıktı. dun doktora gittim henüz 4 haftalık olduğunu söyledi ,kese gözüküyor ,kalp atışları için 10 gun sonra yeniden bakalım dedi.kotu bir durum olma ihtimali varmıdır? hamilelik kesin olarak olusmus demek mi su anda?

 72. Ebru dedi ki:

  Hocam benim adet günüm geciyo üç gündür hamilelik testi yaptım bi sonuç çıkmadı ne yapa bilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım Adet gecikmeleri gebelik dışında stres, hızlı kilo verme, aşırı egzersiz, hormonel değisiklikler gibi bir çok geçici durum sebebiyle oluşabilir. Gebelik testi negatif geldiyse beklemek dışında yapmanız gereken bir şey yok. Bu durum bir kaç tekrarlarsa bir kadın doğum uzmanına muayene olmanız da fayda var.

 73. Meryem dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 25 Eylül ama ultrasonda henüz dört haftalık gözüküyor testin ensun çarşamba günü yaptirdigimda 2200 çıktı doktor um geç yumurtladigimi söylüyor çok küçükte olsa keseyi görüyoruz sizce sağlıklı bir gebelikmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meryem hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada kese izlenir.İki gün sonra alttan ultrason ile kese takip edilmeli.

 74. Nur dedi ki:

  Hocam merhaba son adet günüme göre 6 haftalık gebeyim. 37. Günde kan sonucumda beta 2197 çıktı doktorum 6 haftaya göre çok düşük olduğunu söyledi kese göründü. Bu durum bi sorun mudur içim hiç rahat değil bilgi verebilir misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Nur hanım tek bir kan değerine göre değerlendirme yapılamaz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.Kanda beta HCG artışı ve kese ve kalp atımları takip edilmeli.

 75. beyza dedi ki:

  merhaba son adet tarihim 20 eylül adetim gecikince beta hcg testi yaptırdım ilki 80 cıktı iki gun arayla test yaptırmaya devam ettim ikincisi 341 ücüncüsüde 778 cıktı ama ultrasonda kese gözükmüyor dış gebelik falan olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Beyza hanım kanda beta HCG değerinizdeki artış olumlu.Gebelik kesesinin rahim içinde izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Genel olarak gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Son testten 4 gün sonra gebelik kesesinin takibi için tekrar kadın doğum uzmanına başvurun.

 76. Özlem dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 27 eylül adetim 4 gün gecikti pazartesi test yaptırdım thCG değeri 133.5 çıktı kafam çok karışık doktor değer düşük dedi haftaya tekrar kan tahlili istedi sizce hamilelik var mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.İki gün arayla kanda beta HCG takibi yapılmalı.

 77. Mervee dedi ki:

  Hocam merhaba,
  26 eylül 2017 adet başlangıç tarihim
  3 ekim 2017 bitiş tarihidir. Bu ay lekelenme ile başladığı için kan testi yaptırdım 26 ekimde beta hcg değerim 179,61 di
  Bugün yani 30 ekim beta hcg sonucum 2357
  Sizce kaç haftalığım ve ikiz gebelik olma ihtimali nedir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 26 Eylül’e göre 5 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 3 Temmuz 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 78. Gul dedi ki:

  Mrhb hocam benim son adet tarihim 02.10.2017 hamilelik belirtilerim var 1 hafta once kahverengi seklinde bir lekelenmem oldu adet gecikmesi daha olmadi kac haftalik gebe olabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım öncelikle adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 3-4 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.Hamile olduğunuz çıkarsa ondan sonra gebelik haftanıza bakılabilir.

 79. Filiz dedi ki:

  Son adetimin baslangıç tarihi 25 eylül bitis tarihi 5 ekim 18 ekimde beta 3.9 çıktı 23 ekimde 206 çıktı 27 ekim dede 1574 çıktı bu değerler normalmi tarihlere göre 4 haftalik olmaşı gerekirken değerlere göre 6 hafta diyolar yada ikiz olma ihtimali

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Filiz hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Sadece kan değerine istinaden ikiz gebelikten bahsedemeyiz.Çoğul gebelik gebeliğin 6-7. haftasında ultrason muayenesinde belli olur.