40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 4. haftası

Gebeliğin 4. haftası

GEBELİĞİN 4. HAFTASI

 Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz miniciktir.Büyüklüğü 1 mm den daha küçüktür. Gebeliğin 4. haftasında henüz hamile olduğunuz belli değildir.Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz.Fakat hamilelik planladığınıza göre adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı henüz bu haftada konulabilir.Şunu da unutmamanız gerekir ki başlayan hamileliklerin % 60 ı henüz adet gecikmesi olmadan eksiklikler nedeniyle sonlandığını unutmayın.Bu olay tam anlamıyla bir düşük değildir.Hamilelikteki eksiklikler nedeniyle gebeliğin başlamadan kendiliğinden iptal edilmesidir. Bu nedenle gebelik tanısı için adet gecikmesini bekleyip idrarda gebelik testi yaptırmanız daha uygun olur.Eğer gebelik mevcut ise kadınların büyük bir kısmında aşağıdaki gebelik belirtileri ortaya çıkar.

Yorgunluk , halsizlik

Göğüslerde dolgunluk ( hassasiyet )

Uykuya eğilim

Bel ağrısı

Ruh hali değişiklikleri

Yukarıdaki gebelik belirtileri adet öncesi belirtiler ile hemen hemen aynıdır.Bu belirtilerin bir kaçının veya hepsinin sizde görülmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez.Gebelik belirtileri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

ANNEYE TAVSİYE

 Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakınız ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durunuz.Gebelikte sigara kullanımının zararları konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

.
BESLENME DÜZENİNİZ

Gebelik döneminde kilo almak için hazırlıklı olmalısınız bu sizin ve büyümekte olan bebeğiniz için gereklidir. Gebelik döneminde iki kişi için yemek yiyor olabilirsini ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz.Yavaş yavaş kilo alın. Kilo sorunu olmayan bir kadın olsanız bile gebelik süresince her istediğinizi yemek yerine seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz ve sağlıklı beslenmelisiniz.Boş kalorisiz gıdalar ( çok şekerli ve yağlı ) yerine taze meyve ve sebzeleri seçin mümkünse kafein içeren gıdalardan uzak durun.

GEBELİĞİN 4. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

Bu Haber 577.711 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. can dedi ki:

  İyi günler.kasık ağrısı şikayeti ile doktora gittim.doktorum bir takım testler istedi.Test sonucuma göre Beta HCG 54 çıktı.Son adet tarihimden 20 gün sonra test yapıldı.Adet tarihim geçmeden yapılan test ne kadar sağlıklı sonuç verir acaba?

 2. Tuğçe dedi ki:

  İyi günler adetime 1 hafta vardı hafıf bır kanamam oldu ertesi gün test yaptım ıkıncı çizgi silik cıktı sonra doktora gittim kan testi yaptı gebesın dedı ama cok erken dedı kam degerım 68 cıktı ıki gün sonra bırdaha yaptı test 163 cıktı yıne kan verdım ama sonucu daha almadım ultrasonla ne zaman bakıcaklar ve kasıklarımda agrı var ilk günden beri geçmiyor gaz sancısı gibi sizce kötü bırsey mı bu agrılar

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tuğçe hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Kan değerinizdeki artış normal.*Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 3. mahinur dedi ki:

  Meraba geçen ay 25 Nisan da adet gördüm 29 unda bitti ama 3 gün sonra önce beyaz akinti içinde pembe iplik gibi sonra siyaha dönüştü 2 gun böyle sürdü şuan 32. Gün yani 4+4 adet olmadım ama olacakmış gibi ağrım var bazen karın alt tarafım ağrıyor bazende göbeğimin izasinda sol tarafım hafif midemde bulanıyor elim ayağım titriyor başım çok kötü ağrıyor 3 gün önce idrar testi yaptım negatif cikti ne olmalı sizce a

  1. admin admin dedi ki:

   Mahinur hanım İdrar testlerinde yanılma olabilmekte 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 4. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben en son 15 nisan da adet oldum suan hamileyim kac haftalik hamile oldumu soyleyebilir misiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gizem hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 20 Ocak 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Cansel dedi ki:

    Adet olduğumuz tarihtenmi hesaplanılıyor yoksa bittigi tarihtemi çünkü bende 11 Nisa’nda oldum suan ne kadar bilmiyorum

    1. admin admin dedi ki:

     Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.

 5. Tuğba dedi ki:

  Merhaba adetten 2 gün önce gebelik testi ve kan testi yaptırdım gebelik pozitif kan 26,79 küsür çıktı acaba gebelikte bir sıkıntı olurmu bu kadar düşük olması?

  1. admin admin dedi ki:

   Tuğba hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde testi tekrarlayın.

 6. Nilüfer dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihim 13nisan henüz adet görmedim kan testi yaptırdım beta hgc sonucum 94.40 değerinde ebe hanım gebeliğin olduğunu fakat düşük olabileceğini söyledi değerlerimin bu sebepten düşük olduğunu belirtti ultrasonla muayene olmadım henüz olmayı düşünüyorum acaba keseyi ultrason da görebilirmiyim? Ve gebeliğim doğrumu değerlere göre

  1. admin admin dedi ki:

   Nilüfer hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 7. Büşra dedi ki:

  Bu arada son adetim 10 nisan sizce kaç haftalık gebeyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım son adet tarihinize göre 6 haftalık hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 15 Ocak 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 8. Büşra dedi ki:

  Merhaba ben idrarda gebelik testi yaptık ikinci çizgi silik çıktı ama belliydi daha sonra kan testi yaptrdım sonuç 98.1 çıktı iki gün sonra tekrar yaptrdım 298.11 çıktı sizce normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım kan değerinizdeki artış olumlu.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın. 1 hafta sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

 9. şevval dedi ki:

  merhaba ben gebelik testi yaptım ve uygularken ikinci çizgi hemen çıktı doktora gitmek için hazır hissetmiyorum ama sürekli kasıklarıma gelen adet ağrısına benzer bir ağrı var yarın için randevu alacağım doktordan fakat psikolojik olarak emin değilim. sizce ne yapmalıyım.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şevval hanım bu şekilde kararsızlıklar yaşamaktansa ilk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.Hamileliği teyit ettirdikten sonra ona doktorunuzun önerilerine göre devam edersiniz.

 10. Ayşe dedi ki:

  Merhaba e son adet tarihim 25 mart kan tahlilinde 348.76 çıtı normalmi bukadar düşük olması (17.05.2017)

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım son testten iki gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 11. Öznur dedi ki:

  15 Nisan son adet tarihim bir gün adet oldum sadece sonra bitti cuma kan testi yaptırdım 32.8 çıktı pazartesi tekrar yaptırdım 49.8 çıktı iki kat artması gerekmiyor mu yoksa daha yeni mi

  1. admin admin dedi ki:

   Öznur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerinizdeki artış düşük.Sağlıksız bir gebelik gibi görünüyor.

 12. Ebru dedi ki:

  Boş gebelik hangi ayda net olarak tesbit edilebilir tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sağlıklı bir gebelikte gebeliğin 6. haftasında ultrason muayenesinde gebelik kesesi içinde embriyo izlenir.İzlenmediği taktirde 1 hafta daha bekleyip gebeliğin 7. haftasında tekrar ultrason muayenesi yapılması gerekir.Bu kontrolde de embriyo izlenmez ise boş gebelik tanısı koyulabilir.

 13. Esra dedi ki:

  13872 Beta hcg kaç haftalık hamileyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 14. Çiğdem dedi ki:

  10 gün ara ile BT HCG testi yaptırdım ilk test 22.4 ikinci 180.5 çıktı ama kese görülmedi şu anda sancılı kanamam var normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çiğdem hanım Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *KIRMIZI KANAMANIZ VARSA DOKTORA BAŞVURMALISINIZ.

 15. Hülya35 dedi ki:

  Merhaba 15 Nisanda en son adetim başladı bugün kan tahlili yaptırdım 284,16 çıktı hamile miyim?

 16. Seda dedi ki:

  Merhabalar en son adetim 15 Nisan’da başlamıştı 3. Haftanın başında yerleşme kanaması gibi bı lekelenmem oldu şuan halsizlik çekiyorum 2 gün önce idrarda test yaptım negatif çıktı sizce erkenmi

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 17. Birsen dedi ki:

  Beklenen adet tarihinde yapılan kan sonucum 33 çıktı normal midir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Birsen hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.2 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 18. Büşra dedi ki:

  Merhabalar adetimden 3 gün önce test yaptım silik çıktı ama belirgin koyu silik cıktı bugün adet günüm ve adetim gelmedi ne zaman doktora çıkmalıyım veya ne zaman tekrar test yapmalıyım sizce hamilemiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Büşra hanım kanda beta HCG testi yaptırın.Hamilelik varsa 1 hafta sonra kadın doğum uzmanına başvurun.

 19. Çiğdem dedi ki:

  Merhaba Ikı aydır bebek istiyoruz olmuyor Ikıncı bebek olacak olursa bu arada adetlerım 30 gunden 34 gune cıktı yumurtlama gec oluyor sizce bu ay olmazsa doktora basvurmalımıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Çiğdem hanım genç kadınlarda 1 yıllık düzenli birlikteliğe rağmen hamilelik oluşmuyorsa , 35 yaşına yakın annelerde ise 6 ay düzenli birlikteliğe rağmen hamilelik oluşmuyorsa infertilite konusunda deneyimli bir kadın doğum uzmanına başvurması önerilir.

 20. asiye dedi ki:

  merhaba hocam benim beta HCG testin 1049 çıktı daha doktora gitmedim biraz daha beklemem gerektiği söylendi acaba şu anda ne kadarlık gebeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Asiye hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   *Testi yaptırdığınız tarihten 4 gün sonra kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

 21. Busra dedi ki:

  Hocam ben duzenli regl oluyorum en son 14 nisanda olmustum mayısın 9 undan regl oldugumu gördüm uc gündür normalde olmasi gerektigi gibi bir kanama yok sadece lekeler oluyor 2 aydır korunmuyoruz hamile olma ihtimalim var mı? Yerleşme kanamasi diye bir şey gördüm acaba o mu diye dusunuyorum.

  1. admin admin dedi ki:

   Büşra hanım üstüne görmede lekelenme şeklinde olur.Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 22. Seçil yılmaz dedi ki:

  Merhaba! Adetim daha gecikmeden gittim HCG 247 cikti. 3gun sonra yine kan testi yaptirdim 500 cikti normal mi? fakat kese gorunmedi. 1 hafta sonra HGC kaç olmali? TESEKKURLER:))

  1. admin admin dedi ki:

   Seçil hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde kanda beta HCG testini tekrarlayın.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 23. Hilal dedi ki:

  Merhaba. HCG testinde 249.1 çıktı hamile miyim öyle ise kaç haftalık?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hilal hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesplayıcıyı kullanarak hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 24. sibel dedi ki:

  merhaba bugun kan sonuclarimi aldim ^887,51 bu nedemek oluyor iyimi yoksa dusukmu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sibel hanım tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese, 6. haftasında kalp atımları izlenir.