Gebeliğin 4. haftası

26.06.2012
201.460
A+
A-
Gebeliğin 4. haftası

GEBELİĞİN 4. HAFTASI

 Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz miniciktir.Büyüklüğü 1 mm den daha küçüktür. Gebeliğin 4. haftasında henüz hamile olduğunuz belli değildir.Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz.Fakat hamilelik planladığınıza göre adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı henüz bu haftada konulabilir.Şunu da unutmamanız gerekir ki başlayan hamileliklerin % 60 ı henüz adet gecikmesi olmadan eksiklikler nedeniyle sonlandığını unutmayın.Bu olay tam anlamıyla bir düşük değildir.Hamilelikteki eksiklikler nedeniyle gebeliğin başlamadan kendiliğinden iptal edilmesidir. Bu nedenle gebelik tanısı için adet gecikmesini bekleyip idrarda gebelik testi yaptırmanız daha uygun olur.Eğer gebelik mevcut ise kadınların büyük bir kısmında aşağıdaki gebelik belirtileri ortaya çıkar.

Yorgunluk , halsizlik

Göğüslerde dolgunluk ( hassasiyet )

Uykuya eğilim

Bel ağrısı

Ruh hali değişiklikleri

Yukarıdaki gebelik belirtileri adet öncesi belirtiler ile hemen hemen aynıdır.Bu belirtilerin bir kaçının veya hepsinin sizde görülmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez.Gebelik belirtileri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

ANNEYE TAVSİYE

 Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakınız ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durunuz.Gebelikte sigara kullanımının zararları konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

.
BESLENME DÜZENİNİZ

Gebelik döneminde kilo almak için hazırlıklı olmalısınız bu sizin ve büyümekte olan bebeğiniz için gereklidir. Gebelik döneminde iki kişi için yemek yiyor olabilirsini ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz.Yavaş yavaş kilo alın. Kilo sorunu olmayan bir kadın olsanız bile gebelik süresince her istediğinizi yemek yerine seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz ve sağlıklı beslenmelisiniz.Boş kalorisiz gıdalar ( çok şekerli ve yağlı ) yerine taze meyve ve sebzeleri seçin mümkünse kafein içeren gıdalardan uzak durun.

GEBELİĞİN 4. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1797 YORUM
 1. Esra dedi ki:

  Merhabalar ..! 25 mayıs günü hamileliğimi öğrendim bhcg 103,09 çıktı daha sonra doktora gittim test istedi tekrar 27 mayıs günü ise 184,64 30 mayıs da da 389,41 çıktı yalnız doktorumun söylediğine göre yükselişi iyi fakat sonuçların ara değerde olması dış gebelik riski oluşturuyormuş emin olamadım başka bir doktora daha gittim aynı şeyleri söyledi böyle bir şey var mı gerçekten ara değerde çıkan sonuçlar dış gebelik riskini mi ifade ediyor ve de çıkan değerlerim sizce nasıl ?

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Evet beta hcg değerleriniz ara değer olarak çıkmış
   Normal şartlar altında 2 gün ara ile bakıldığında daha yükselmiş olması bekleriz
   Dış gebelik olup olmadığını ancak beta hcg seviyeniz 1,500 ulaştığında bakılan ultrason ile anlaşılabilmektedir
   Beklemeniz gerekmektedir

 2. Sümeyye dedi ki:

  Merhabalar hocam ağırlarım dan dolayı bugün kan testi beta hcg yaptırdım sonuç 393.3 çıktı doktor a gösteremedim yarınıda bekleyemeden sizce normal mi değer nasıl adetim 1 hafta geçti

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Sümeyye hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg 48 saatte iki kat artış gösterir.

 3. ZEHRA dedi ki:

  Mrb hocam ben ayın 12sinde çatlama ignesi yaptim ve 9gun sonra test yaptın kanda 26 cıktı bel ağrılarım ve kaşık ağrılarım vardı çok ateş basması ve hslsizlikte var acaba hsmilemiyimdir yoksa ognenin etkisini bu😞
  Tsk ederim simdiden

  1. Editör dedi ki:

   Merhabalar
   İğneyi vurduktan 15 gün içersinde yapılan testler de yanlış sonuç çıkabilir
   bu sebepten dolayı hemen yapılmamalıdır
   adet gecikmeniz olur ise Genelik testini tekrarlamanızı öneririm

 4. Fatma Kurudal dedi ki:

  Merhabalar 9 Mayıs Perşembe günü kandaki değerim 111 çıkmıştı 13 Mayıs Pazartesi iste 741
  Çıktı gebeliğim sağlıklı mıdır

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değeriniz normal.Bununla beraber sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

   1. Fatma dedi ki:

    Evet dün yani 18 Mayıs’ta tam 5. Haftam da hafif bir leke geldiği
    İçin doktora gittim kese göründü ama düşük tehlikesi var dedi ne yapmam lazım korkuyorum

   2. Editör dedi ki:

    Merhabalar
    Düşük tehdidiniz var ise bolca istirahat etmenizi ve doktorunuz bununla ilgili bir ilaç reçete etti ise düzenli olarak kullanmanızı öneririm
    Başka yapacak bir şey yoktur

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.