Gebeliğin 4. haftası

26.06.2012
2.970
A+
A-
Gebeliğin 4. haftası

GEBELİĞİN 4. HAFTASI

 Gebeliğin 4. haftasında bebeğiniz miniciktir.Büyüklüğü 1 mm den daha küçüktür. Gebeliğin 4. haftasında henüz hamile olduğunuz belli değildir.Bu haftanın sonunda normal şartlarda adet kanamanızı bekleyecektiniz.Fakat hamilelik planladığınıza göre adet gecikmesini beklemeden kanda beta HCG hormonu ölçümü ile gebelik tanısı henüz bu haftada konulabilir.Şunu da unutmamanız gerekir ki başlayan hamileliklerin % 60 ı henüz adet gecikmesi olmadan eksiklikler nedeniyle sonlandığını unutmayın.Bu olay tam anlamıyla bir düşük değildir.Hamilelikteki eksiklikler nedeniyle gebeliğin başlamadan kendiliğinden iptal edilmesidir. Bu nedenle gebelik tanısı için adet gecikmesini bekleyip idrarda gebelik testi yaptırmanız daha uygun olur.Eğer gebelik mevcut ise kadınların büyük bir kısmında aşağıdaki gebelik belirtileri ortaya çıkar.

Yorgunluk , halsizlik

Göğüslerde dolgunluk ( hassasiyet )

Uykuya eğilim

Bel ağrısı

Ruh hali değişiklikleri

Yukarıdaki gebelik belirtileri adet öncesi belirtiler ile hemen hemen aynıdır.Bu belirtilerin bir kaçının veya hepsinin sizde görülmesi kesin hamile olduğunuzu göstermez.Gebelik belirtileri konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın.

ANNEYE TAVSİYE

 Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz andan itibaren eğer sigarayı önceden bırakmadıysanız bir an önce bırakınız ve gebelik süresince sigara içen kişilerden uzak durunuz.Gebelikte sigara kullanımının zararları konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

.
BESLENME DÜZENİNİZ

Gebelik döneminde kilo almak için hazırlıklı olmalısınız bu sizin ve büyümekte olan bebeğiniz için gereklidir. Gebelik döneminde iki kişi için yemek yiyor olabilirsini ama iki katı kadar çok yemek zorunda değilsiniz.Yavaş yavaş kilo alın. Kilo sorunu olmayan bir kadın olsanız bile gebelik süresince her istediğinizi yemek yerine seçtiğiniz gıdalara çok dikkat etmelisiniz ve sağlıklı beslenmelisiniz.Boş kalorisiz gıdalar ( çok şekerli ve yağlı ) yerine taze meyve ve sebzeleri seçin mümkünse kafein içeren gıdalardan uzak durun.

GEBELİĞİN 4. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER- VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1823 YORUM
 1. blank Asli3441 dedi ki:

  Hocam benim keseme göre 3 5 haftalık hamilesin dedi doktor beta 5150 çıktı . Beta yüksek olmasına rağmen ultrasonda keseyi göremedi. Vajinal ultrasonla gördü . Bu normal bi durum mudur ?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar asli hanım
   Beta hcg değeri yüksek olmasına rağmen Karından bakıldığında da bazen gözükmeyebilir
   Çünkü karından bakıldığında araya bir sürü yağ dokusu girer
   Bu sebeple de vajınal ultrason bakılması gerekebilir

 2. blank Aslı dedi ki:

  Hocam benim keseme göre 3 5 haftalık hamilesin dedi doktor beta 5150 çıktı . Beta yüksek olmasına rağmen ultrasonda keseyi göremedi. Vajinal ultrasonla gördü . Bu normal bi durum mudur ?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar asli hanım
   Karından bakıldığında araya bir sürü yağ dokusu girmektedir
   Vajınal ultrason bizlere her zaman daha net görüntü sağlar
   Vajınal olarak bakıldığın da kese görüldü ise bir problem yoktur
   Endişe etmeyiniz

 3. blank Ela dedi ki:

  Merhabalar. Bu ay çatlatma iğnesi yapılmistı. Lekelenmem oldu adet olduğumu düşünerek doktoruma başvurdum fakat lekelenmem kesildi. Doktorum kan testi istedi 78 çıktı. 2 gün sonra testi tekrarladık ve 162 çıktı. sizce sağlıklı mıdır?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Ela hanım
   Aralıklı olarak bakılan beta hcg değerleriniz normal görünüyor
   Takip etmeye devam etmelisiniz
   Endişe etmeyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.