reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 5. haftası

Gebeliğin 5. haftası

        Gebeliğin 5. haftasında adet gecikmesinden sonra kısa bir süre geçti.Eğer hala gebelik testi yaptırmadıysanız eczaneden İdrarda gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Adet gecikmesi olduktan sonra yapılan İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra doktorunuzdan randevu alınız.

BEBEKTE MEYDANA GELENLER

        Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 mm uzunluğunda.Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka gelişmiştir.Merkezi sinir sistemi : beyin ve omurilik , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır.Bu gelişime yardımcı olmak için hala folik asit kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Gebelikte folik asit kullanmaya hamileliği düşündüğünüz andan itibaren başlamalısınız.Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlanmasını uygun görmektedir. Gebelikte folik asit konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın

        Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir fakat bebeğinizin kalp atışları henüz duyulamayabilir.Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz görünür hale gelecek ve kıvrılmış bir C harfi şeklinde olduğu görülür.

Mide Bulantısı ve Kusma

        Mide bulantısı ( sabah bulantısı ) hamile kadınların % 70 ‘ini etkiler. Mide bulantısı HCG hormonlarına bağlı olarak gelişir genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer. Hamile kadınların çoğu bu süreyi kolaylıkla atlatırlar fakat az bir kısmında aşırı derece mide bulantısı ve kusmayla beraber besin ve sıvı kaybına neden olur.Bu duruma hyperemesis gravidarum denir.Bu gibi durumlarda hamile kadınlar çoğu zaman hastanede damardan verilen sıvı ve ilaçlar ile tedavi edilir.

Mide Bulantısı Konusunda Neler Yapabilirsiniz

 Öğünlerinizi bölerek daha sık ve az yemek yiyin.

Bol bol sıvı alın

Hoşunuza gitmeyen midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.

Mide asidine neden olan kahveden uzak durun

Yatak odanızı sık sık havalandırın ve serin tutun

Yataktan yavaş kalkın

Demir takviyesi alıyorsanız bunu yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alın

Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Tuzlu gıdalar ( Kraker) mide bulantısına iyi gelir.

Uzun süre aç kalmayın


GEBELİK BELİRTİLERİERİİ

Sık İdrara çıkma: Gebelik haftalarının ilerlemesi ile rahminiz idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız eder.

Göğüslerde değişim: Gebelikle beraber meme uçları koyulaşır , göğüslerde sızlama hissedebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik ve çabuk yorulmadır.Bu konu ile başa çıkabilmek için doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarını düzenli kullanın ve fırsat buldukça dinlenin.Şeker ve kafeinli besinlerden uzak durun.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım

        Gebelik boyunca doğuma kadar alınması gereken standart bir kilo yoktur. Gebelik döneminde alınması gereken kilo konusunda uzmanlar 20. haftaya kadar haftada 300 gram daha sonraki 20. hafta ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir.

         Yapılan araştırmada gebelik döneminde alınacak kilonun anne adayının kilosuyla ters orantılı olduğunu göstermiştir.Yani düşük kilolu anne adaylarının 14-20 kilo arası aşırı kilolu anne adayının 8-12 kilo arası alması gerektiğini göstermiştir.
Bu konuda en önemli olan gebelik boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Boş ve yüksek kalori besinler yerine kaliteli besinler tüketmeniz önemlidir. Hamilelikte alınması gereken kilonuzu otomatik hesaplamak için tıklayın

DIŞ GEBELİK

     Döllenme sırasında yumurtanın rahim içinde değil genellikle tüpün içinde yerleşmesiyle oluşan gebeliğe denir.Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİİİ

Kramplar
Karın alt bölgesinde duyarlılık
Kanama veya kahverengi leke
Omuz ağrısı
Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi ve bayılma
Mide bulantısı


Bu belirtilerin bir çoğu normal gelişen bir hamilelikte de görülebileceğinden dış gebeliği uzman bir doktor teşhis etmelidir.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR

Dış gebelik kandaki beta HCG hormon ölçümü ve ultrason ile muayenede görülebilmektedir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

          Dış gebelik durumunda doktorlar doğurganlığı koruyarak gebeliği sonlandırmaktır.Cerrahi operasyon; genel anestezi ,laparoskopi veya laparotomi şeklinde uygulanır.Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi , bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir.Metotreksat hastaya damar yoluyla verilerek hızla çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır.

GEBELİĞİN 5. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

Bu Haber 768.422 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyorum.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
YORUM YAZ
 1. Avatar Elmas dedi ki:

  Bir hafta önce test yaptirdik 134 cıktı sonuc pozitif dediler bugun ultrasonda bakıldı kese gözükmedi doktor tekrar test istedi sonuç 900 oldu 5 haftalik hamilesin dedi ama kese gözükmüyor cuma gunu tekrar bakilacak bole birşey mümkün mü bir sıkıntımı var yoksa yardımcı olabilirmisiniz

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar elmas hanım
   gebelik kesesinin görülebilmesi için beta hcg değerinizin en az 1,500 seviyesinde olması gerekmektedir
   şuan ki durum normaldir, endişe etmeyiniz

 2. Avatar fatma dedi ki:

  mrb hocam , GA 5 hafta 6 gün , GS 27.78mm , keseyi gördük ama embriyoyu göremedik , kalp atışını da duyamadık , ilkinde düşük oldu kalp atışı gerçekleşmediği için , şu anki değerler normal mi ?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar fatma hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   şuanda normal görünüyor

 3. Avatar Lal dedi ki:

  Merhaba hocam. Geçen hafta öğrendim gebe olduğumu. Beta hcg ile ama doktorum kaç olduğunu söylemedi. Bu hafta üç gün sonrası için randevu aldım ama burada yorumları okuyunca içim içimi yedi dayanamayıp gidip yeniden yaptırdım. Geçen hafta 1000 iken bu hafta yani tam 8 gün sonra 10.000 üzeri çıktı. Ben de sormak istiyorum 3 gün sonrası gittiğimde keseyi ve bebeği ve hatta kalp atışlarını duyabilmeli miyiz??? 8 gün için nasıl bir artış sizce???? Şimdiden teşekkür ederim. Kolaylıklar diliyorum.

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar hilal hanım
   en son bakılan beta hcg değeri ile gebelik kesenizin görülmesi gerekmektedir
   lakin kalp atışı için biraz daha beklemeniz gerekebilir

 4. Avatar Mhtp dedi ki:

  Merhabalar hcg testi sonucu 5600 çıktı ve kese göründü karından ultrason ile. Ancak bebek ne zaman görünür. Bu konuda tedirginliği var.

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar mehtap hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görebilmekteyiz
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 5. Avatar Hilal dedi ki:

  Merhabalar birşey sormak istiyorum beta hcg 1349 gebelik testi de pozitif çıktı doktora gittim ortalama beş haftalık olduğunu söylemişti kese var ama henüz bebek gözükmüyor bu normal mi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar hilal hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   bunun için henüz zamanınız var görünüyor
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 6. Avatar Ayşegül dedi ki:

  İyi günler sat 10 Ocak 2 gün adetim geciktikten sonra hafif kanamalarım oldu 12 Şubat bhcg 47’4 çıktı 15 Şubat doktora gittim vajinal ultrason yaptı kimyasal gebelik dedi aynı gün başka doktora gittim bhcg 96.2 çıktı 17 Şubat bhcg değerim 199.9 çıktı 19 Şubat bhcg 458 çıktı bu değerler kimyasal gebelik olduğunu gösterir mi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ayşegül hanım
   aralıklı olarak bakılan beta hcg değerlerinizin arasındaki artış sağlıklı görünüyor
   en kısa zamanda tekrardan kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 7. Avatar Cgdm dedi ki:

  3 gun önce 1566 iken 3 gun sonra 3066 kan degeri arts normalmi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar çiğdem hanım
   gebelik testinizin artışı normal, bu değer ile gebelik keseniz görülebilmektedir
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 8. Avatar Rabia dedi ki:

  Iyi günler hocam 5 haftalık hamileyim dün doktora gittik keseyi gördük çok şükür ara ara kasik ağrılarım var dün akşamda az az kan gelmeye başladı doktorumu aradım acilde disukdüşük önleyici iğne yapıldı bugün tekrar gittik kese duruyo dedi hap verdi sizce bu kanamalar normal mi doktorumuz yerleşme aşaması olabilir enfesiyon akıntısı olabilir dedi rahim etrafında küçük kanamalar var dedi 2 hafta sonra kalp atışları dinlenecek normal mi acaba

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar rabia hanım
   gebeliğin ilk üç ayı içerisinde kasıklarda ağrı ve yerleşmeye bağlı olarak hafif lekelenmeler olabilir evet
   lakin bu bir düşük tehdidi midir diye ayırt etmek için ultrasona girmek gerekir
   siz girmişsiniz ve kese normal görünüyormuş, düşük önleyici ilacınızı da doktorunuz reçete etmiş
   beklemeniz gerekmektedir, eğer ki kanamanız şiddetlenirse doktorunuza başvurmanızı öneririm

  2. Avatar Hilal dedi ki:

   Merhabalar birşey sormak istiyorum beta hcg 1349 gebelik testi de pozitif çıktı doktora gittim ortalama beş haftalık olduğunu söylemişti kese var ama henüz bebek gözükmüyor bu normal mi

   1. admin admin dedi ki:

    3 gün sonra yeniden başvurun gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.

 9. Avatar kübra dedi ki:

  merhabalar
  ben en son 8 aralik adet oldum ama surekli adet duzensizliklerim vardi. son 2 aydir duzenli oluyordum ocak ayinda adet belirtilerim oldu adet olmayi beklerken yine 8 inde ama adet olmadim.. gebelkk testi yaptim pozitif cikti sonra 13 unde kan verdim 807 cikti 15inde kan verdim 1445.4 cikti ama kese gorulmedi ultrasyonda.. doktor gec döllenme olabilir dedi. 20sinde kan testi yaptirdim deger 6090.2 cikti kese goruldu ama kalp atisi duyulmadi.. bende bos gebelikten supheliyorum ve 6 gun kahverengi lekelenmem var doktor progestan onerdi kullaniyorum. acaba bos gebelik olabilirmi bu beni cok strese sokuyor

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar kübra hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 10. Avatar Ümmü dedi ki:

  Merhabalar,
  Benim beta hcg sonucum 2887 çıktı 5 haftalık dediler ultrason da doktor keseyi göremedi ve kan değerimi bilmeden gebelik yok dedi. 5 haftalık 2887 değerde kese gözükmemesi normal mi ne gibi bir sıkıntı var . biraz endişeliyim.

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   bakılan beta hcg değeri ile gebelik kesenizin mutlaka görülmesi gerekmektedir
   en kısa zamanda tekrardan kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 11. Avatar Gizli dedi ki:

  3 gun once gittik. Betahcg 4371 cikti. Kese olusmustu. Bugun gittik kese buyumesinde sorun yok ama karin ultrasonunda bebek gorunmedi. Bu normal mi ? Vajinal yoldan gorunme ihtimali nedir ? 5. Haftada karindan sonuc alinmadi. Kotuye mi yormaliyiz ? Cumartesiyi bekliyoruz kontrol icin ama moralimiz bozuldu biraz. Yasayan veya fikir sahibi var mi ?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   henüz zamanınız var görünüyor
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 12. Avatar Yusra dedi ki:

  2018 en son kasımın 29 adet günüm aralıkta test yaptım pozitif çikti 3ocak doktara gittim bebek kesesi gözükmüyordu kan testi verdim HCG 603.3 çikti sizde kaç haftaliğim ve kesesi normal mi?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar
   gebelik kesenizin görülmesi için beta hcg değerinizin en az 1,500 civarında olması gerekmektedir
   bunun için henüz zaman var görünüyor
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 13. Avatar Nazlican aydemir dedi ki:

  Hocam benim son adet tarihim 5 aralık beta hcg değerim 120 çıktığını söyledi doktorum bugün tekrar olcturcem sizce normalmi bide ultrasonda görülmedi henüz kese

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar nazlıcan hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   gebelik kesenizin görülebilmesi için beta hcg değerinin en az 1,500 seviyesinde olması gerekmektedir
   bunun için henüz vakit var, endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 14. Avatar Esra dedi ki:

  Merhabalar hastane gebelik için yaptırdığım kan testinde değer 3926 çıktı doktor 4 haftalık hamilesin dedi ultrasonda baktığında. değer çok yüksek değil mi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar esra hanım
   bakılan gebelik testi değerinize göre gebelik kesenizin görülmesi gerekmektedir
   keseniz görüldü ise bir problem yoktur

 15. Avatar sevim dedi ki:

  mrblar 28 kasım 2018 de tüp bebek tranferi yapıldı 10. gün beta HCG 74.9 14. gün 211. 18. gün 512 22 gün 1198
  artislar normal mi daha kese görülmedi

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sevim hanım
   beta hcg artış seviyeleriniz normal görünüyor
   kesenin görülebilmesi için değerinizin 1,500 olması gerekmektedir
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 16. Avatar Merve dedi ki:

  İyi günler hocam ben ayın 12sinde hamile olduğumu öğrendim beta HCG testinde 106 çıktı 18aralikta yaptırdım 1055 çıktı 20 Aralık’ta tekrar yapıldı 1745 çıktı kese görünmedi sizce yükselişi normal mi kese ne zaman görünür

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar merve hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, artışlarıda gayet iyi
   lakin en son yapılan beta hcg değerinize ile kesenizin görülmesi gerekmektedir
   en kısa zamanda tekrardan kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 17. Avatar Harbiye dedi ki:

  Hocam mrb.ben tüp bebek yaptırdım. 26 kasim 2018 tarihinde 3.gun embriyosu transfer edildi.( 6-8hucreli ).7 Aralık 2018 ,12.gun beta HCG:61. 10 Aralik 2018, 15 gün:265. 13 Aralık 2018 18.gun:940 başlangıç çok dusuktu sizce bu degerler normal mi hocam bide ben iki kere tuplerimden operasyon geçirdim . Dış gebelikten korkuyorum . Transferden 14 gün sonra miğde bulantısı kusma oldu sizce normalmi hocam teşekkür ederim.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Öncelikle gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor
   Dış gebelik mi yoksa sağlık bir gebelik mi anlamak için
   Beta hcg seviyenizin yeterli seviyeye gelip ultrason ile bakılması gerekmektedir

 18. Avatar Adile dedi ki:

  5 haftalık hamileyim. Cuma devlet hastanesinde bi doktora gittim kalp atışı duyulmuyor gelişimi az dedi. Kan testi ve ultrason istedi. Hemen özel hastaneye gittim ordaki doktor da bi problem olmadığını söyledi. Ayın 10 da değerim 2592ydi bugün acile gidip yaptırdım bugün de 5332 cıktı bu normal mi ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar adile hanım
   Kan değeriniz normal görünüyor
   Ultrason ile bakıldığında bebeğin kalp atışı görüldü ve duyuldu ise, gebeliğiniz sağlıklı ilerliyor demektir

 19. Avatar Kadriye dedi ki:

  Mrb benim adetimden 6gün geçti hamilelik testi yaptım ama bitane cizgi çıktı hamile degilim demi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar kadriye hanım
   malesef ki evde yapılan idrar tetkiklerinde yanılma olabiliyor
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 20. Avatar kader dedi ki:

  merhaba ben bugun hcgye baktirdim 63.67 cikmis son adet tarihim 8 kasim 3 gun gecti acaba artarmi kan degerim hamilemiyim hic anlamadim

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar kader hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   1 hafta sonrasında kandaki beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 21. Avatar Nazife dedi ki:

  Merhaba benimde son adet tarihim 6 kasım gebelik testi pozitif çıktı 5 aralıkta beta hcg 80 civarında çıktı bugün tekrar kan tahlili yaptırdım 1131 cıktı sizce normal mi . Okuduğum yorumlara göre biraz düşük gibi duruyor bilgi verirseniz sevinirim

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar nazife hanım
   gebelik testinizin artış oranı normal görünüyor
   endişe etmeyiniz
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 22. Avatar Gülşah dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihim 6 kasım gebelik testi yaptım pozitif çıktı bhcg 4/12/2018 de 302 08/12/2018 de 1889 çıktı hamileyim diye umut ediyorum ama kaç haftalık anlamadım fikrinizi söylermisiniz

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar gülşah hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor
   en son bakılan beta hcg değerinize ile gebelik keseniz görülebilmektedir
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 23. Avatar Yonca@gamil.com dedi ki:

  Merhabalar ben 22 günde bir adet oluyorum en son 13 Kasım olmuştum adetim 6 gün gecikti . Evde 2 defa gebelik testi yaptım 2 sinde de 2. Çizgi silik çıktı sizce gebelik varmıdır. ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar yonca hanım
   malesef ki evde yapılan idrar testlerinde yanılma olabiliyor
   en kısa zamanda kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 24. Avatar Serap dedi ki:

  İyi günler doktor bey 17 Kasım’da çatlama iğnesi oldum 6 Kasım’da kan testimdeo797 bugünde 1466 çıktı sizce bu değerler normal midir doktor baktı ama keseyi göremiyorum dedi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar serap hanım
   vajınal ultrason ile bakıldığında kesenizin görülmesi gerekmektedir
   lakin karından bakıldığında görülmeyebilir
   bir sonraki muayenede görülebilir

 25. Avatar nagihan dedi ki:

  merhaba hocam son adet tarihim 05.11 ilişki tarihim 12.11 / 28.11 de yapılan kan testinde değer 329,8 30.11 de 561,2 04.12 de 2451,65 sizce kaç haftalık hamileyim ve değerler normalmi

 26. Avatar Rukiye dedi ki:

  Mrb hocam bn hamileligim 5. Haftasindayim bugun az bi kanamam oldu az agrilarim var bunun nedeni nedir

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar rukiye hanım
   düşük tehdidiniz olabilir, en kısa zamanda kadın doğum hekiminize başvurmanızı öneririm

 27. Avatar Tubis dedi ki:

  Mrhb ben carsamba günü kan testi yaptirdim pozitif cikti.ultrason muayenesinde kese görünmedi.yaklasik 4 haftalik hamile oldugumu söyledi doktor.bugun cok siddetli karin kasik ve vajinal ağri oldu.normal mi acaba bu ağri

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar tuğba hanım
   gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmışsınız gibi karın ve kasık ağrılarınızın olması normaldir
   endişe etmeyiniz ve doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gidiniz

 28. Avatar Ecem dedi ki:

  Merhaba 5+1 hamileyim. Cok siddetli bel agrısı cekiyorum kanama yok ancak korkuyorum ne yapmalıyım?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar ecem hanım
   gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmışsınız gibi karın ve kasık ağrılarınızın olması normaldir
   kanamanız olmaz ise endişe etmenize gerek yoktur

 29. Avatar Özge dedi ki:

  Merhaba ilk ultrason da kesem 0.58 mm 5 gün sonra tekrar bakıldı 14.74 çıktı. Normal mi 5 haftalık gebeliğe teşekkür ediyorum

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar özge hanım
   bakılan ultrasondaki ölçümleriniz normal görünüyor

 30. Avatar Dilsah dedi ki:

  En son 4 kasimda birlikteligim oldu 16 sinda adet oldum bugun test yaptırdım 4.13 cikti acaba hamilelik var mi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar dilşah hanım
   gebelik testiniz negatif çıkmış görünüyor, herhangi bir gebeliğiniz yoktur

 31. Avatar inci duman dedi ki:

  mrb beta hcg sonuçu 5431 çıktı gebemiyimki kaç haftalık

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar inci hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   bu beta hcg değeri ile ultrason bakıldığında keseniz görülür, en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 32. Avatar Sevgi dedi ki:

  Merhabalar benim son adet tarihim 13 Ekim 26 ekimde aşılama yaptım 15 kasımda kan tahlili yaptım hcg 800 çıktı normalmıdır acaba diş gebelik ihtimali varmı cevaplarsanız çok sevinirim

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar sevgi hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış,
   lakin sağlıklı mı yoksa dış gebelik mi bu ancak bakılan ultrason ile belli olur
   beklemenizi ve endişe etmemenizi öneririm

 33. Avatar Ayşe dedi ki:

  Son adet tarihim 14 ekim acaba hamilemiyim
  Karnmda şişlikler var karnim çok sert kollarını kaldirgimda karnına ağrılar giriyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım hamilelik şüphesi olduğunda yapılacak tek şey adet tarihinin beklenip gecikme olursa test yapılmasıdır.

 34. Avatar Kevser dedi ki:

  Merhaba ben 8 kasımda test yaptım pozitif çıktı kandan beta 161 çıktı ertesi gün 198 çıktı şimdi tam bir hfta geçti şimdi kaç çıkması gerekiyor kn verdim bu gğn yine sonucu yarın alacağım

  1. admin admin dedi ki:

   Kevser hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta hcg değeri 48 saatte iki kat artış göstermesi gerekir.Değerlendirme için 48 saat arayla yapılması gerekir.Bununla beraber sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada kese 6. haftada kalp atış izlenir.

 35. Avatar Beyza dedi ki:

  Ilk hamile oldugumda hcg 32 ydi iki gun sonra 57 oldu 2 gun sonrada 98 oldu 98 olmasi dusuk riski var dedi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar beyza hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   kan değerlerinizi 2 gün ara ile değil de 1 hafta ara ile takip etmenizi öneririm

 36. Avatar Gamze dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 12eylül ekimin 23. de düşük oldu kasım 12 de de adet sancısı ve bel agrısı başladı hamile olabilirmiyim acaba

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar gamze hanım
   12 kasımda adet olduysanız, hamilelik yoktur
   lakin bu zamanın üstünden 1 hafta geçerse, mutlaka kandaki beta hcg değerinize baktırmanızı öneririm

 37. Avatar Zeynep dedi ki:

  Son adet tarihim 1 ekim 4 kasim da kendim test yaptim pozitif çıktı 5 kasımda beta hcgh degerime baktırdım 8288.0 çıktı sizce normal bir degermi haftasına göre birde bu değere göre kaç haftalik oluyorum

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, değerinizde oldukça yüksek bir değer
   bu değer ile gebelik kesenizin görülmesi ve ona görede gebelik haftası hesaplaması yapılması gerekmektedir
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm

 38. Avatar Cennet dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihim 11 ekim beta Hcg 3249.0 çıktı.Acaba kaç haftalık hamileyim?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar cennet hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni bir gebelik
   en kısa zamanda kadın doğum polikliniğine başvurmanızı öneririm
   yapılacak olan ultrasonda kesenizin görülmesi gerekmektedir, verilen ölçüm en net tarih hesaplaması olacaktır

 39. Avatar Gamze dedi ki:

  Tekrar merhabalar yine yazmıştm dün ultrasona girdim bu kez karından bakıldı doktor kese düzenli embriyo yolk sac oluşumu var dedi fakat 8942 olan betam aradan 4 gün geçti hala geriye geliyo 8903 oldu. Beta kalp atımını bebeğin gelişimini etkiler mi? Çok tedirginim

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar gamze hanım
   ultrason ile bakıldığında kese görüldükten sonra kanda beta hcg değerine baktırmanın hiç bir anlamı yoktur ve kafa karışıklığına neden olabilir
   beta hcg değerinin artışı veyahut azalışı bebeğe hiç bir zararı yoktur
   kese düzenli yolk sac izlendi ise, bebeğin kalp atışlarını duymak için doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 40. Avatar İsimsiz dedi ki:

  Merhabalar 1 ekim son adet tarihimin ilk günü. 2 hafta önce şiddetli kasık ağrısıyla acile gittim vajinal muayne yaptı gebesin dedi. 2 gün öncede şiddetli ağrıyla acile gittim kese var ama bebek yok dedi oluşmamış dedi. Bugün randevum vardı jinekologdan gittim vajinal muayne yaptı yine aynı şeyi söyledi kese var ama bebek oluşmamış haftaya tekrar gel dedi. Boş kese gebeliği olabilirmi ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar
   kese görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz
   doktorunuzun söylediği tarihte mutlaka kontrole gitmenizi öneririm

 41. Avatar Gamze dedi ki:

  Merhabalar sat:22 Eylül fakat bebek ultrasonda 5 hafta 4 günlük bhcg ilk 42 sonra 86 829 3234 9400 çıktı bu değerler iki 3 gün arayla bakıldı 3 gün önce kanamam oldu ve beta düştü şuan 8942. Vajinal ultrasonda kese var embriyo var yolk sac var. Betam düştüğü esnada kese 5 cm ertesi günde farklı doktor ayrica tüp bebek uzmanı 7 cm dedi beta baz alınmaz kese normal kürtaj lik birşey yok dedi kese ve embriyo takibi dedi crinone jel haftada 1 proluton ve günlük prolutex göbekten yapılacaksn dedi sizce bebek yaşar mı

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar gamze hanım
   gebelik kesesi görüldükten sonra beta hcg takibi yapılmaz, çıkan sonuçlar kafa karışıklığı yaratabilir
   keseniz ve içerisinde yolk sac dediğimiz görüntü oluşmuş, bekleyiniz
   endişe etmeyiniz, kese görüldükten 2 hafta sonra bebeği ve kalp atışlarını görmeyi bekleriz
   doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 42. Avatar Zeynep dedi ki:

  Merhaba beta hcg 885.3 çıktı
  bu sonuca göre hamile miyim ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   evet gebelik testiniz pozitif çıkmış, hamilesiniz
   lakin henüz çok yeni bir gebelik, 2 gün sonra kanda beta hcg değerinizi tekrarlamanızı çıkan sonuç ile kadın doğum polikiliğine başvurmanızı öneririm

 43. Avatar Asaf dedi ki:

  Mrb hgc degeri 2695,58 cikti bnm tahminime gore 5 haftalik falan oluyo ama bu deqer cok deqilmi 5 haftaliga gore

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar
   gebelik haftası hesaplamarında, en net ölçü bebeğin kalp atışı duyulduktan sonra yapılır

 44. Avatar TUĞÇE ZADE dedi ki:

  Merhaba adetimin geciktiği 8.gündeyim önce evde test yaptım pozitif çıktı daha sonra bugün doktora gittim keseyi göremedi ve kan tahlili istedi değer 6760,47 çıkmış. Ne anlama geliyor

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar tuğçe hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış görünüyor, hamilesiniz
   lakin söylediğiniz bu değer ile gebelik kesenizin görülmesi gerekmektedir
   en kısa zamanda tekrardan doktorunuza başvurunuz, gerekirse vajınal ultrasona girmenizi öneririm

 45. Avatar Sultan dedi ki:

  Merhaba ben beş haftalık hamileyim iki gün önce doktora gittim 1500 du ertesi gün kanamam oldu ve bu gün doktora gittik ve 1020 olmuş ve kürtaj dedi napmalihim

  1. admin admin dedi ki:

   Sultan hanım kanda beta HCG değerindeki düşme düşüğün göstergesidir.Doktora başvurun.

 46. Avatar Zeynep dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalik hamileyim ama asiri derecede karnimin alt bolgesi ve kasiklarim agriyor bide akintim cok oluyor sizce normalmi bu

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmişsiniz gibi kasıklarınızda ağrı, ve hamileyken normale göre akıntınızın birazdaha fazla olması normaldir
   endişe etmeyiniz

 47. Avatar Handan dedi ki:

  Merhaba kan sonucum beta hcg 6835 cıktı doktor ultrason ile kese oluşmuş bebek daha gözükmüyor dedi 5 haftalık gibi 2hafta sonra gel dedi sizce herşey normal mi

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar handan hanım
   şuan için herşey normal görünüyor, gebelik kesesi oluştukdan 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 48. Avatar Sümeyye dedi ki:

  Merhaba. Son adet tarihim 7 eylül. 27 eylülde şüphelerim üzerine idrar testi yaptım pozitif çıktı 28 inde kan tahlili verdim 2ydi.30 unda tekrar verdim 42ydi 1 gün sonra 130a çıktı ve adet olmam gereken günde ise 647ye yukseldi bugün adetim 2 gün geçti değerim 2 günde 647 den 1949a çıktı. Sizce suan kaç haftalık hamileyim ve artış güzel gidiyor mu. Bugün doktor kontrolünde henüz kese görünmedi bu bir sorun müdür?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar sümeyye hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış,lakin henüz yeni gebeliğiniz mevcut
   artışlarınız sağlıklı görünüyor, kesenizin görülmesi adına doktorunuzun önerdiği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

   1. Avatar Meraklianne dedi ki:

    Merhaba adetimden bi gün önce kan testi yaptım 295çıktı adetim geçeli 3gün oldu bi daha yaptım 967 çıktı normal mı sizce

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Sultan hanım kan değerinizdeki artış olumlu. 4 gün sonra kese takibi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 49. Avatar Merve dedi ki:

  Merhaba 24 haziranean buyana adetim gelmiyor doktor TARLUSAL verdi 5 gun kullandim tekrar gelmedi 2 hafta Neyse cuma gunu adetim gelmiyor diye yine gittim DOKTOR HAMILESINIZ DEDI 5 HAFTALIK OLDUĞUMU SOYLEDI SIMDI BENIM EN SON ADET TARIHIM NE OLUYOR KESE CUMA GUNU GORUNDU DÜN SABAH DA KESE GORUNDU DAHA NET KESE OLMUS DEDI CUMA GÜNUNE GORE DDI BEBEKTE VAR DEDI KAN DEGERIN COK YUKSELMEMIS DEDI ISTE CUMA GÜNÜ 3887 YKEN BUGUN 4200 DEDI 3 GUNDE COK AZ YUKSELMIS DEDI YA ÖLÜR YADA DÜSER DEDI SIZCE YUKSELIRMI SONRADAN 6 SENEDEN SNRA ILK KEZ

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım
   Öncelikle son adet tarihiniz 24 haziran oluyor
   Gebelik keseniz görüldü ise beklemenizi ve doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 50. Avatar Emine dedi ki:

  Merhaba,son adet tarihim 1 ağustos 2 eylülde kan tahlili yaptirdim beta hcg 3800 cıktı 4 eylülde kan tahlili yaptirdim beta hcg değeri 6900 çıktı 6 eylüle kadın doğuma gittim gebelik kesesi 5mm ve yolk sac izlendi dedi. Gebeliğinin 3 haftalık olduğunu söyledi. 3 haftalık değer için beta hcg yüksek değil mi?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar emine hanım
   gebelik testiniz pozitifleşip yeteri değere gelince kese görüntünüz oluşmuş
   değeriniz için kese ve yolk sac izlenmesi şuanlık normal

 51. Avatar Berrin dedi ki:

  Merhabalar ben çok tedirgin bir haftaya başladım gecen hafta adetım gecıkınce bıkacgun tedt ve kan tahlili yaptırdım hamile olduğumu anladım.doktora randevu alıcagım gun çok sert kasıklarımda ağrıyla uyandım cok keskin agrılarım oldu bi 20 dk kımıldayamadım yerimden sonra hemen hadtaneye gittik doktorum baktı bebeğin kesesi oluşmuş hamilesiniz fakat içte kanama var dedi fitil gibi ilaclar verdi bebeği tutması için kanaman olucak belki gider belki tutunur dedi cok üzüldüm benim normaldeyumurtalık kistim patlıyodu bazen aynı sekilde ağrılı oluyodu çocuğuma zarar gelirmi kis mi patlattım bişey bilmiyorum aynı seyi yasayan varmı 🙁

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar berrin hanım
   kese içerisinde oluşan kanama alanları gebeliğin düşük tehdidine sebep olabilir, bu sebeple düşük önleyici ilaçlar verilir
   doktorunuzun verdiği ilacı düzenli kullanmanızı söylenilen tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 52. Avatar Nisa dedi ki:

  Son adet tarihim 27 temmuz 5+6 gebeyim kan testi degerlerim 9142.43 cikti sizce cogul gebelik midir ??

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar nisa hanım
   gebeliğinizin çoğul olup, olmaması sadece ultrasonda belli olur

 53. Avatar mltm dedi ki:

  MERHABA;
  Son adet tarihim 19 temmuz kac haftalık hamıleyım birde bugun doktoruma gittim rahim duvarın da duzensiz şekillenme varmıs hafıf lekelenmem var bundan kaynaklı bisey olabilir

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar meltem hanım
   söylediğiniz son adet tarihine göre şuanda 10 hafta 1 günlük gebeliğiniz mevcut
   kesenin düzensiz olması her an kanamanızı başlatabilir
   sık aralar ile doktor kontrolüne gitmenizi öneririm

 54. Avatar Filiz dedi ki:

  22 temmuz son regli başlangıcı kaç haftalık hamile olabilirim.doktora ne kadarlık olunca gidilmesi gerekiyor hamileliğin hiç bir belirtisi yok bende yaptığım test pozitif çıktı

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar filiz hanım
   söylediğiniz son adet tarihine göre şuanda 9 hafta 4 günlük gebeliğiniz mevcut
   en kısa zamanda doktorunuza başvurmanızı öneririm

 55. Avatar Gamze dedi ki:

  İyi günler benim en son regl 29 temmuz şuan kaç hafta ve kaç günlük oluyor ?

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım
   Söylediğini son adet tarihine göre şuanda 8 hafta 6 günlük gebeliğiniz mevcut

 56. Avatar Sevda dedi ki:

  Merhaba son adet 20 temmuz halsizlikten acile gittim beta sonucum 30121 cikti referans 0-2.90 hamile dediler hamilelik varmi varsa ne kadar acaba

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar sevda hanım
   gebelik testiniz pozitif çıkmış, lakin henüz çok yeni
   çıkan sonucunuz ile en kısa zamanda herhangi bir kadın doğum hekimine başvurmanızı öneririm

 57. Avatar Ilknur dedi ki:

  Hocam gunaydin. Önceki gun gebelik testi yaptirdim 290 cikti. Dun sabahta kanamam basladi. Doktora gittik ve tekrardan test yapildi bu sefer sonuc 360 cikti.Cok dusuk degerlerin dedi.Alttan muane yapti fakat kese yoktu.2 gun snra yani cuma gunu tekrar kan testi yapip degerlerine bakalim dedi.Suan hala kanamam devam etmekte. Fazla degil ama var yani.Son adet tarihim 10 temmuz.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar ilknur hanım
   gebelik testinizdeki artış çok yavaş ilerlemiş
   vajınal kanamanızda var kaybedilen bir gebelik söz konusu olabilir
   doktorunuzun söylediği tarihte kontrole gitmenizi öneririm

 58. Avatar Hilal dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 29 haziran buna göre kaç haftalık hamileyim

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar hilal hanım
   söylediğiniz son adet tarihine göre şuanda 24 hafta 5 günlük gebeliğiniz mevcut

 59. Avatar Betül dedi ki:

  Merhaba,
  En son reglm 9 mayıs ta gerçekleşti. Şuan kaç haftalık gebeyim?
  Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Betül hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.

   Tahmini doğum tarihiniz: 13 Şubat 2019 Çarşamba

   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 60. Avatar Gul dedi ki:

  Meraba son adət tarihim 29 mayısda simdi kac haftalarinda hamiləyəm?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gül hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 5 Mart 2019 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 61. Avatar emine dedi ki:

  Son adet tarihim 22mayis acaba kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 26 Şubat 2019 Salı

 62. Avatar Husran dedi ki:

  Merhaba.son adetim 5 nisan şu an kaç haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 10 Ocak 2019 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 63. Avatar saniye dedi ki:

  ben bugün doktora gittim 5 haftalık dedi ama kese boş gibi dedi 1 hafta sonra tekrar gel dedi normalmi kaç haftada anlaşılır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Saniye hanım genel olarak kalp atışları gebeliğin 6. haftasında izlenir.Kese gelişimide takip edilmeli.1 hafta sonra alttan ultrason ile bakılsın.

 64. Avatar Gamze dedi ki:

  Kanda ve idrarda gebelik cikti kese hemen gorulurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım gebelik kesesinin vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 65. Avatar Elif dedi ki:

  Merhabalar Nisanın 4 dün de adet oldum 25 nisanda test yaptım pozitif çıktı kaç aylık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.son adet tarihiniz 4 Nisan’a göre 3 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 9 Ocak 2019 Çarşamba.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 66. Avatar Emine dedi ki:

  Iyi gunler hocam son adettim 17 mart 2018 bu hafta gitsem kese gorulur mu acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesinin vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 67. Avatar Bahar dedi ki:

  Meraba bahar ben kan degerim5141 12 subattan beri adet olmadm acaba kac haftalik gebeyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Bahar hanım Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 5600

 68. Avatar Biseyna dedi ki:

  Son adet tarihim 24 şubat. Kaç haftalık hamileyim ve tahmini olarak doğumum ne zaman?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 1 Aralık 2018 Cumartesi.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 69. Avatar Ravza dedi ki:

  Benimde 12 subat son adet tarihim 12 martta adet olmam gerekiyordu ama olmadım iltihap var dedikleri için kontrole gittim ptesi hamilelik hormani yüksek çıkmış dediler kadın doğum a görünmeli dediler değer 1157 çıkmıştı kese görünmedi
  Özel hastanedeye gittim ertesi günü 1774 cıktı değer ama yine kese görünmedi 2 gün sonra perşembe bidaha gittim değer 4857 çıkmıştı kese görünmedi yine adetim 4 gün geçmişti sadce ama doktor görünmesi gerektiğini söledi 2 gün önce yaptırdım kan tahlili değer 6804 cıktı ama kese yine görünmüyo doktor dış gebelik olabilir diyo ama diş gebelikte değer fazla yukseliyormus sizce ne yapmalıyım? Yarın tekrardan bakcam adetim 1 hafta geçmiş olcak yarın?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Revza hanım kan değerinize göre ultrasonda kese izlenmesi gerekirdi.Dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 70. Avatar Ayse dedi ki:

  Merhabalar hocam son adet tarihim 13 Ocak düzenli adet görüyorum sadece bi önceki ay 11gün gecikmem oldu. 1martta beta hcg değerim 1390.00 çıktı. 3martta doktora gittim keseyi gördü ve kan tahliline bakarak tahmini 5haftalık gebe olduğumu söyledi, 7martta kanamam oldu tekrar aynı doktora gittim kalp atımı vs görmedi keseyi gördü tekrar ve bir hafta sonra gel dedi. 8’inden itibaren kanamalarım devam ediyor 14ünde başka bi doktora gittim 3martta 4haftalık hamileymişsin dedi bana ve şuan 5hafta+5günlük gebesin dedi. 15inin akşamı kanamam biraz daha arttı ve doku gelmeye başladı tekrar acile gittim ve doktor boş gebelik, seni zehirler acilen kürtaj olman lazım yatışını hemen yapalım hiç bekleme dedi. Acilen kürtaj olman lazım deyince başka bi acile gittim (sadece burda)vanijal ultrasonla baktı, kesesinin içinde minik bi kesecik görüyorum dedi. ilk bi hafta beklememi önerdi 5hafta civarı gözüküyor dedi baştan anlatınca bende kürtaj öneriyorum dedi. Ben şimdi ne yapmalıyım? Kafam çok karıştı. Hemen kürtaj mı olunması gerekir, beni zehirler mi yoksa biraz daha bekleyip boş gebelik mi değil mi görebilir miyiz???

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım son adet tarihiniz 13 Mart ise beklemenin bir anlamı yok.

 71. Avatar Defne dedi ki:

  Hocam ben bişey sorucam adet düzensizliğim var benim son adet tarihimi bilmiyorum daha doğrusu takip etmiyodum 4 şubatta bi birlikteliğim oldu 9 şubattada kislerim ve adet düzensizliğim için doktora gittim gebelik testi yaptılar gebelik gözükmedi 5 gün içinde belli olurmuydu gebelik olmuş olsaydı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar birliktelikten 5 gün sonra hamilelik belli olmaz.

 72. Avatar nurhan dedi ki:

  Merhaba Hocam adet günüm 3 gün geçti evde yaptığım idrar testinde sonuç pozitif aynı gün hastanede kan testi yapıldı beta hcg 159.7 çıktı 3 gün sonra tekrar kan testi yapıldı beta hcg 233.9 çıktı degerler normal mi bu hafta ultrasyonda bebeğin kesesi görülür mü ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurhan hanım iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 73. Avatar Miray dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25 ocak 2018 kan testi yaptım sonuc 816.5 cıktı ama kese görülmedi ben ne kadarlık hamileyim kese görülmemesi normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Miray hanım gebelik kesesinin vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 74. Avatar 2.ye anneyim dedi ki:

  son adet tarihim 27 ocak 2018 şu an kaç günlük hamileyimdir ne zaman doğumum..
  bide bu hafta kalp atışı duyulur mu teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 3 Kasım 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.

 75. Avatar Cemile dedi ki:

  Merhaba 5 haftalık hamileyim bu sabah 2 -3 damla kan geldiğini fark ettim endişe içerisindeyim normal bir durum mu bu ve düşük önleyici ilaç kullanıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli anne adayı durun hemen telaş etmeyin her kanama düşük demek değil ilaca devam edin bu arada ultrason çekilsin embrio canlı mı bakılsın canlı ise ve kalp atımları 90 ve üzerinde ise tehlike yok demektir.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayenehane= 0222 231 08 25

 76. Avatar teslime dedi ki:

  Merhaba adetim bir hafta gecikti ve ilk hafta leke şeklinde kan geldi sizce hamile miyim test için erken mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Teslime hanım 1 haftalık adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG yaptırmanız uygun olur.

 77. Avatar Derya dedi ki:

  Son adet tarihim 24 aralik 2017..dogumum nezamana denk gelir..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Derya hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Eylül 2018 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 78. Avatar esma dedi ki:

  merhaba hocam, son adet tarihim 16 ocak kan tahlilinde pozitif çıktı ama ultrasonda kesenin içinde bebek görünmedi bu duurm normal midir?

 79. Avatar Ayse dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 9 ocak kaç haftalık hamileyim sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 16 Ekim 2018 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   1. Avatar Mihriban dedi ki:

    Ben 1 hafta önce hastaneye gıttım 4 haftalık dedi ama daha küçük dedi kan tahlili yaptı sonra gün verdi kalp atışına bakıcakmış ama benım belim ve kasıklarım çok ağrıyor neden acaba normalmi

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Mihriban hanım gebelğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetleriniz şiddetlenirse doktorunuza bilgi verin.

 80. Avatar Songül dedi ki:

  Hocam mrhb adetimden 8 gün gecti acaba hamile olabilirmiyim ınternette gebelik hesaplama dogru gosteririmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Songül hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.