40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 5. haftası

Gebeliğin 5. haftası

        Gebeliğin 5. haftasında adet gecikmesinden sonra kısa bir süre geçti.Eğer hala gebelik testi yaptırmadıysanız eczaneden İdrarda gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Adet gecikmesi olduktan sonra yapılan İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra doktorunuzdan randevu alınız.

BEBEKTE MEYDANA GELENLER

        Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 mm uzunluğunda.Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka gelişmiştir.Merkezi sinir sistemi : beyin ve omurilik , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır.Bu gelişime yardımcı olmak için hala folik asit kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Gebelikte folik asit kullanmaya hamileliği düşündüğünüz andan itibaren başlamalısınız.Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlanmasını uygun görmektedir. Gebelikte folik asit konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın

        Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir fakat bebeğinizin kalp atışları henüz duyulamayabilir.Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz görünür hale gelecek ve kıvrılmış bir C harfi şeklinde olduğu görülür.

Mide Bulantısı ve Kusma

        Mide bulantısı ( sabah bulantısı ) hamile kadınların % 70 ‘ini etkiler. Mide bulantısı HCG hormonlarına bağlı olarak gelişir genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer. Hamile kadınların çoğu bu süreyi kolaylıkla atlatırlar fakat az bir kısmında aşırı derece mide bulantısı ve kusmayla beraber besin ve sıvı kaybına neden olur.Bu duruma hyperemesis gravidarum denir.Bu gibi durumlarda hamile kadınlar çoğu zaman hastanede damardan verilen sıvı ve ilaçlar ile tedavi edilir.

Mide Bulantısı Konusunda Neler Yapabilirsiniz

 Öğünlerinizi bölerek daha sık ve az yemek yiyin.

Bol bol sıvı alın

Hoşunuza gitmeyen midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.

Mide asidine neden olan kahveden uzak durun

Yatak odanızı sık sık havalandırın ve serin tutun

Yataktan yavaş kalkın

Demir takviyesi alıyorsanız bunu yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alın

Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Tuzlu gıdalar ( Kraker) mide bulantısına iyi gelir.

Uzun süre aç kalmayın


GEBELİK BELİRTİLERİERİİ

Sık İdrara çıkma: Gebelik haftalarının ilerlemesi ile rahminiz idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız eder.

Göğüslerde değişim: Gebelikle beraber meme uçları koyulaşır , göğüslerde sızlama hissedebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik ve çabuk yorulmadır.Bu konu ile başa çıkabilmek için doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarını düzenli kullanın ve fırsat buldukça dinlenin.Şeker ve kafeinli besinlerden uzak durun.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım

        Gebelik boyunca doğuma kadar alınması gereken standart bir kilo yoktur. Gebelik döneminde alınması gereken kilo konusunda uzmanlar 20. haftaya kadar haftada 300 gram daha sonraki 20. hafta ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir.

         Yapılan araştırmada gebelik döneminde alınacak kilonun anne adayının kilosuyla ters orantılı olduğunu göstermiştir.Yani düşük kilolu anne adaylarının 14-20 kilo arası aşırı kilolu anne adayının 8-12 kilo arası alması gerektiğini göstermiştir.
Bu konuda en önemli olan gebelik boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Boş ve yüksek kalori besinler yerine kaliteli besinler tüketmeniz önemlidir. Hamilelikte alınması gereken kilonuzu otomatik hesaplamak için tıklayın

DIŞ GEBELİK

     Döllenme sırasında yumurtanın rahim içinde değil genellikle tüpün içinde yerleşmesiyle oluşan gebeliğe denir.Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİİİ

Kramplar
Karın alt bölgesinde duyarlılık
Kanama veya kahverengi leke
Omuz ağrısı
Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi ve bayılma
Mide bulantısı


Bu belirtilerin bir çoğu normal gelişen bir hamilelikte de görülebileceğinden dış gebeliği uzman bir doktor teşhis etmelidir.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR

Dış gebelik kandaki beta HCG hormon ölçümü ve ultrason ile muayenede görülebilmektedir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

          Dış gebelik durumunda doktorlar doğurganlığı koruyarak gebeliği sonlandırmaktır.Cerrahi operasyon; genel anestezi ,laparoskopi veya laparotomi şeklinde uygulanır.Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi , bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir.Metotreksat hastaya damar yoluyla verilerek hızla çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır.

GEBELİĞİN 5. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

Bu Haber 605.319 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Yüksel dedi ki:

  5 haftalık hamileyim doktor ultrasonla GÖREMEDİ BU YÜZDEN ALTTAN BAKTİ HEM KESEYİ GÖRDÜK HEM SOL YUMURTALİGİNDA GÜZEL DEDİ ENDİŞE ETTİM DÜŞÜĞE SEBEBMİDİR karnimin alt kısmında sanci kramp olusuyo saatte bir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar alttan ultrason gebeliğin ilk haftalarında karından ultrason ile kese izlenemediğinde kullanılır.Bebeğe ve anneye zararı yoktur.Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kask ağrıları olabilir.

 2. Aylin dedi ki:

  Mrb hocam beta hcg 4677.8 kaç haftalık hamileyim bide sürekli karnımın alt bölümünde sancı var bunun için ne yapmalıyım teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aylin hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7-12 hf gebelikte Beta HCG Değeri : 7,650 – 290,000

 3. Canan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5 haftalık hamileyim ilk muaynemde doktor bana folik asit yazdı 15 gun sonra kalp atışlarını duymak için çağırdı.Bende ilaci almadım doktor değişikliği yapacağım için. Doktorum tam belli olana kadar kulanmasam bi sıkıntı olurmu .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım folik asit kullanmanızın doktor değişikliği yapmayla alakası yok.Alıp kullanabilirsiniz. Folik asit hamile kalmadan önce kullanılmaya başlanması gerekir.

 4. Zeynep dedi ki:

  Mrb hocam 5 haftalik hamileyim doktor hamilelik kesesini ultrason da gördü geç döllenme olduğunu söyledi adet tarihine göre bebek kalp atışını ne zaman duyabilirim geç döllenme etki eder mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasından itibaren izlenir.Geç döllenme olduğunda 1 hafta geç izlenebilir.

 5. Polen dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamıleyım ama bunun oncesınde ve sonrasında ara ara karın agrım oluyo hemen gecıyo şankı adet olucakmısım gibi sizce kötü birşeymi hem gelıyo sonra gecıyo sizce adet mi olucam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 6. Sena dedi ki:

  Mrb hocam benim hamileliğim 5 haftalık oldu bhcg değerim iki katından fazla artıyor 1151 iken iki gün sonra 4161 iki gün sonra 9301 oldu normal mi normal utrasyonla haftaya kalp atışını duyarlıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testinin iki kat artması olumlu.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.

 7. Esin dedi ki:

  Merhaba hocam 4+4 haftalık hamileyim adetim bir gün geçince test yaptım pozitif çıktı kan testinde ise beta hcg 65 olarak göründü doktorum testi iki gün sonra tekrar yaptırmamı ve 130u geçmesi gerektiğini söyledi üç haftalık olduğu için ultrasona girmedim göremeyiz diye eğer 130dan düşükse hemen bana geliyorsun geçtiyse 27sine randevu verdi kalp atışlarını duyarız dedi iki gün sonra beta hcg 162 çıktı bir sıkıntı yok diye doktoruma gitmedim iki gün sonra tekrar yaptırdım 412.8 çıktı ara ara ağrılarım oluyor ama hafif şekilde lekelenme tarzı bir olay da yaşamadım etrafımda boş gebelik vakaları duyuyorum beni de bir korku saldı sizce değerlerim normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esin hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrıları olabilir.Kan değerinizdeki artış olumlu.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları ultrason ile izlenir.

 8. bahar dedi ki:

  Hocam son adet günüm 5 haziran 19 Haziran’da yumurta çatlatma iğnesi vuruldum ilk HCG 312 iki gün sonra 736 çıktı 14 temmuz da da 6125 çıktı ama kese görünmüyor sizce endişe etmelimiyim birde gebelik haftam tam olarak ne oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Bahar hanım alttan ultrason ile bakıldıktan sonra hala kese izlenmez ise dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 9. seda dedi ki:

  Hocam merhaba ben 5 hafta 6 günlük hamileyim ilk hcg degerim 2265 çıktı bi hafta sonra tekrar yaptırdım 16bin çıktı kese göründü ama bebek görünmedi hala ve bu gün sarı renkli bi akıntım oldu baya endişeliyim herhengi bi ağrım yada kasıntım yok konuyla ilgili bilgilendirirseniz çok mutlu olurum
  şimdiden teşekkür ederim

 10. Şeyma dedi ki:

  Hocam mrb bnim adetim 8gün gecikti 8.gün kasıklarimda ve karnimda sancı ile kanamam oldu 1 gece 2 gündüz den beri kanamam var hala ve test yapmadım ve karnimda sanki kalp atıyor gibi hissediyorum daha doktor tedavisi de görmedim yardımcı olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şeyma hanım gebeliğin teyidi ve sağlıklı ilerleyip ilerlemediğinin takibi için kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.İhmal etmeyin.

 11. Aynur dedi ki:

  Merhabalar adetim 2 gün geçti. Hcg 78 çıktı. Normal midir acaba? Daha önce kimyasal gebelik geçirdim. Gene olur mu diye tedirginim. Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aynur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir. 2 gün arayla kanda beta HCG değerine baktırın.

 12. Ozlem dedi ki:

  Merhaba ben daha öncede yazmiştim ben 5 haftalik hamileyim fakat kalp atişlarini duyamadim ve doktorum bana folikasit baslatmadi bunun icin napmam gerekli bebeğimle ilgli endiseleniyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım genel olarak kalp atımları gebeliğin 6. haftasında izlenir.1 hafta sonra alttan ultrason ile kalp atımlarına bakılmalı.

 13. Gamze dedi ki:

  Hocam merhaba adet gecikmesinden sonra gebelik testi yaptm pozitif ckti 5+4 gunluk gebeyim ic camasirima kahve rengi tarzda kanama olmus normal mi acaba bide benm rahmin 3 santim acik ilk gebeligmdede serklaj amelyati olmstm bu kahve rengi lekenin onunla bi ilgiisi varmı acaba yarn doktora gtcm ama suan cok korktm ya 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktor kontrolünüzde servikal yetmezliğiniz olduğu konusunda doktorunuza bilgi verin.

 14. Selin dedi ki:

  Merhaba regli başlangıcım 16 mayısta idi. Ben 12 haziranda beta hcg tahlili yaptırdım 20.3 çıktı sonuç 14 haziranda tekrar yaptırdım 121.19 çıktı. 15 haziranda da idrar testi yaptı iki çizgi çıktı biraz silikti ama net görünüyordu. Bugün doktora gitmeyi planlıyoruz ultrasonda görülür mü. Ayrıca adet sancısı gibi degilde hafif hafif kramplar oluyo dış gebelik veya diğer olasılıklardan endişeleniyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Selin hanım kanda hamilelik tespit edildikten sonra idrarda gebelik testi yapmanın bir mantığı yok.Gebeliiğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 15. Birsen dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamileyim ve belim öok ağırıyor normal mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Birsen hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

 16. N.Kanay dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 5mayis son 15gündür sanki adet olacakmisim gibi kasiklarim ağrıdı midem agridi en sonunda gectigimiz pazar gunu acile gittik hcg 887 cikti fakat ultrasonda gözüken bisi olmadi doktora da 16 hazirana alabildim randevuyu agrim hala devam ediyo yardimci olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.
   *Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

   1. N.Kanay dedi ki:

    Teşekkürler

 17. D.Mervee dedi ki:

  5 haftalık hamileyim 2 gündür açık kahve lekeler geliyor normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.
   şağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!

   ►Açık kırmızı taze kanamalar 1 ped ve üzeri

   ►Akıntıya kasık ağrısı

   ►İdrarda yanma

   ►Gri-beyaz renkte parça düşürme

   ►Kabızlık eşlik ediyorsa