40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 5. haftası

Gebeliğin 5. haftası

        Gebeliğin 5. haftasında adet gecikmesinden sonra kısa bir süre geçti.Eğer hala gebelik testi yaptırmadıysanız eczaneden İdrarda gebelik testi alarak hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.Adet gecikmesi olduktan sonra yapılan İdrarda gebelik testinin doğruluk oranı çok yüksektir. Hamile olduğunuzu öğrendikten hemen sonra doktorunuzdan randevu alınız.

BEBEKTE MEYDANA GELENLER

        Gebeliğin 5. haftasında bebeğinizin boyu 1,5 mm uzunluğunda.Bu haftadan itibaren bebeğinizin kalbini oluşturacak tabaka gelişmiştir.Merkezi sinir sistemi : beyin ve omurilik , kas ve kemik yapıları şekillenmeye başlamaktadır.Bu gelişime yardımcı olmak için hala folik asit kullanmaya başlamadıysanız bir an önce başlamalısınız. Gebelikte folik asit kullanmaya hamileliği düşündüğünüz andan itibaren başlamalısınız.Uzmanlar hamile kalmadan 3 ay öncesinden folik asit kullanmaya başlanmasını uygun görmektedir. Gebelikte folik asit konusunda ayrıntılı bilgi için tıklayın

        Bu hafta yapılacak ultrason muayenesinde gebelik kesesi görülebilir fakat bebeğinizin kalp atışları henüz duyulamayabilir.Önümüzdeki haftadan itibaren bebeğiniz görünür hale gelecek ve kıvrılmış bir C harfi şeklinde olduğu görülür.

Mide Bulantısı ve Kusma

        Mide bulantısı ( sabah bulantısı ) hamile kadınların % 70 ‘ini etkiler. Mide bulantısı HCG hormonlarına bağlı olarak gelişir genellikle gebeliğin 6. haftasında başlar ve HCG hormon seviyelerinin azalması ile gebeliğin 13. haftasında sona erer. Hamile kadınların çoğu bu süreyi kolaylıkla atlatırlar fakat az bir kısmında aşırı derece mide bulantısı ve kusmayla beraber besin ve sıvı kaybına neden olur.Bu duruma hyperemesis gravidarum denir.Bu gibi durumlarda hamile kadınlar çoğu zaman hastanede damardan verilen sıvı ve ilaçlar ile tedavi edilir.

Mide Bulantısı Konusunda Neler Yapabilirsiniz

 Öğünlerinizi bölerek daha sık ve az yemek yiyin.

Bol bol sıvı alın

Hoşunuza gitmeyen midenizi bulandıran yiyeceklerden uzak durun.

Mide asidine neden olan kahveden uzak durun

Yatak odanızı sık sık havalandırın ve serin tutun

Yataktan yavaş kalkın

Demir takviyesi alıyorsanız bunu yemeklerden 1 saat önce veya yemeklerden 2 saat sonra alın

Limonata ve karpuz mide bulantısının azalmasına yardımcı olur

Tuzlu gıdalar ( Kraker) mide bulantısına iyi gelir.

Uzun süre aç kalmayın


GEBELİK BELİRTİLERİERİİ

Sık İdrara çıkma: Gebelik haftalarının ilerlemesi ile rahminiz idrar torbanıza basınç yaptıkça sizi rahatsız eder.

Göğüslerde değişim: Gebelikle beraber meme uçları koyulaşır , göğüslerde sızlama hissedebilirsiniz.

Halsizlik ve Yorgunluk: Hamileliğin ilk belirtilerinden bir diğeri halsizlik ve çabuk yorulmadır.Bu konu ile başa çıkabilmek için doktorunuzun verdiği vitamin ilaçlarını düzenli kullanın ve fırsat buldukça dinlenin.Şeker ve kafeinli besinlerden uzak durun.

Hamilelik boyunca kaç kilo almalıyım

        Gebelik boyunca doğuma kadar alınması gereken standart bir kilo yoktur. Gebelik döneminde alınması gereken kilo konusunda uzmanlar 20. haftaya kadar haftada 300 gram daha sonraki 20. hafta ile 40. hafta arasında haftada 450 gram kilo alınmasını önerir.

         Yapılan araştırmada gebelik döneminde alınacak kilonun anne adayının kilosuyla ters orantılı olduğunu göstermiştir.Yani düşük kilolu anne adaylarının 14-20 kilo arası aşırı kilolu anne adayının 8-12 kilo arası alması gerektiğini göstermiştir.
Bu konuda en önemli olan gebelik boyunca bebeğinizin ihtiyacı olan besinleri tüketmektir.Boş ve yüksek kalori besinler yerine kaliteli besinler tüketmeniz önemlidir. Hamilelikte alınması gereken kilonuzu otomatik hesaplamak için tıklayın

DIŞ GEBELİK

     Döllenme sırasında yumurtanın rahim içinde değil genellikle tüpün içinde yerleşmesiyle oluşan gebeliğe denir.Dış gebelik her 100 hamileliğin 1’inde ortaya çıkar.

DIŞ GEBELİĞİN BELİRTİLERİİİ

Kramplar
Karın alt bölgesinde duyarlılık
Kanama veya kahverengi leke
Omuz ağrısı
Kan kaybı nedeniyle güçsüzlük, baş dönmesi ve bayılma
Mide bulantısı


Bu belirtilerin bir çoğu normal gelişen bir hamilelikte de görülebileceğinden dış gebeliği uzman bir doktor teşhis etmelidir.

DIŞ GEBELİK NASIL TEŞHİS EDİLİR

Dış gebelik kandaki beta HCG hormon ölçümü ve ultrason ile muayenede görülebilmektedir.

DIŞ GEBELİK TEDAVİSİ

          Dış gebelik durumunda doktorlar doğurganlığı koruyarak gebeliği sonlandırmaktır.Cerrahi operasyon; genel anestezi ,laparoskopi veya laparotomi şeklinde uygulanır.Dış gebelik için cerrahi olmayan bir tedavi , bir kanser ilacı olan Metotreksat kullanımını gerektirir.Metotreksat hastaya damar yoluyla verilerek hızla çoğalan hücreleri öldürerek hamileliği ortadan kaldırır.

GEBELİĞİN 5. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER – VİDEO

 

Bu Haber 720.409 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. nurhan dedi ki:

  Merhaba Hocam adet günüm 3 gün geçti evde yaptığım idrar testinde sonuç pozitif aynı gün hastanede kan testi yapıldı beta hcg 159.7 çıktı 3 gün sonra tekrar kan testi yapıldı beta hcg 233.9 çıktı degerler normal mi bu hafta ultrasyonda bebeğin kesesi görülür mü ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurhan hanım iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 2. Miray dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 25 ocak 2018 kan testi yaptım sonuc 816.5 cıktı ama kese görülmedi ben ne kadarlık hamileyim kese görülmemesi normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Miray hanım gebelik kesesinin vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 3. 2.ye anneyim dedi ki:

  son adet tarihim 27 ocak 2018 şu an kaç günlük hamileyimdir ne zaman doğumum..
  bide bu hafta kalp atışı duyulur mu teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 3 Kasım 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.

 4. Cemile dedi ki:

  Merhaba 5 haftalık hamileyim bu sabah 2 -3 damla kan geldiğini fark ettim endişe içerisindeyim normal bir durum mu bu ve düşük önleyici ilaç kullanıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli anne adayı durun hemen telaş etmeyin her kanama düşük demek değil ilaca devam edin bu arada ultrason çekilsin embrio canlı mı bakılsın canlı ise ve kalp atımları 90 ve üzerinde ise tehlike yok demektir.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayenehane= 0222 231 08 25

 5. teslime dedi ki:

  Merhaba adetim bir hafta gecikti ve ilk hafta leke şeklinde kan geldi sizce hamile miyim test için erken mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Teslime hanım 1 haftalık adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG yaptırmanız uygun olur.

 6. Derya dedi ki:

  Son adet tarihim 24 aralik 2017..dogumum nezamana denk gelir..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Derya hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Eylül 2018 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 7. esma dedi ki:

  merhaba hocam, son adet tarihim 16 ocak kan tahlilinde pozitif çıktı ama ultrasonda kesenin içinde bebek görünmedi bu duurm normal midir?

 8. Ayse dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 9 ocak kaç haftalık hamileyim sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 16 Ekim 2018 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 9. Songül dedi ki:

  Hocam mrhb adetimden 8 gün gecti acaba hamile olabilirmiyim ınternette gebelik hesaplama dogru gosteririmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Songül hanım kanda beta HCG testi yaptırmanız uygun olur.

 10. Esma dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 1 ocaktı 12 gün geçti kantesti yaptım negatif çıktı. Hala adet olmadım ne yapmamı önerirsiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esma hanım hormon tahlilleri ve ultrason muayenesi ile adet düzensizliğiniz araştırılmalı.

 11. EBRU dedi ki:

  MRB 5 HAFTALIK HAMİLEYİM BUGUN DOKTORA GİTTİM GEBELİĞİN 4 GÜN GERİDEN GELDİĞİNİ SÖYLEDİ POLİKİSTİK OVER HASTASIYIM DAHA ÖNCESİNDE DE 4 HAFTALIK GEBELİĞİM SONLANDIRILDI.SİZCE BU GEBELİKĞİMDE Mİ SONLANACAK.4 GÜN GERİDEN GELMESİ NE KADAR SORUN TEŞKİL EDER.

 12. Afra dedi ki:

  Merhaba bn 5+5 haftalık hamileyim bugün doktora gittim kese iç sıvı hersey normal dedi doktor ama ama kalp atışını duyamadik hem ultrason da hemde vajinal yolda baktı doktor ama kalp atışı olmadı yıne de haftaya yine çağırdı görülmemesi kalp atışını normal mi salı da kalp atışı olmazsa ne olacak

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik kesesi çapı 21 mm ve üzerinde ise embrio ve kalp atımları görülmesi gerekir. 5+5 günlük gebeliklerde gebelik çapı bu rakama ulaşmaz görülmemesi normal 2 yada 3 gün sonra ultrasonu tekrar edin görülecek.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 13. Nurgül dedi ki:

  Ben şuan 5+3 günlük hamileyim ultrasonda gebelik kesem gözüktü fakat bebek gözükmedi ne zaman gözükür bebek sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurgül hanım kalp atışları genel olarak gebeliğin 6. haftasında hissedilir.5 gün sonra tekrar doktora başvurun.

 14. Aysun dedi ki:

  Merhaba hocam 7 haftalık hamileyim doktora gittiğimde 4-5 haftalık görünüyor dedi kalp atımları izlenmedi bebek gelişmemiş dedi.
  önceki muayeneden bu yana 10 gün geçmesine
  Rağmen 2 gün gelişmiş dedi.gelişmiyecek gibi görünüyor dedi. Alttan ve karından muayene
  Etti 1 hafta sonra gel dedi.tiroid hastasıyım
  Levetiron 4 gün 150 lik 3 gün 100 lük içiyorum
  Göğüs hassasiyet azaldı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysun hanım son adet tarihiniz üzerinden hesap edilirse 7 hafta bulunabilir. ancak ultrason bunu teyit etmiyorsa son adet tarihi doğru olsada ovulasyon geç dönemde olmuş olabilir. bu sebepten gebeliğin ya hcg titrasyonu ile yada ultrason takipleri ile yapılması gerekiyor. Önerim 4 gün sonra ultrasonun tekrar edilmesi önceki kese çapı ve şimdiki kese çapı karşılaştırılması yolk sac oluşumunun varlığına bakılması önemli.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 15. Özge dedi ki:

  Merhaba 22 kasım son adet günüm 22 aralıkta kan verdim betam 821 çıktı gebeyimdir değil mi ayrıca haşimato hastasıyım nelere dikkat etmem gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Troid haşimatodan bahsediyorsunuz sanıyorum. Tedavi alıyorsanız ilacınıza devam edin.Gebelikte özel bir beslenme şekli yok. doktorunuzun önerdiği diyeti uygulamanız yeterlidir.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

   1. Özge dedi ki:

    Çok teşekkür ederim hocam bilginiz için

 16. Serap dedi ki:

  Mrh hocam 5w gebe yim dr um idrar yolu enfeksiyondan dolayi azosilini onerdi 3x1olarak bu donemde bebege zararli olur mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Serap hanım ilacın gebelik üzerinde yan etkisi yok kullanabilirsiniz. size önerim bol su için ve idrar kültürü yaptırın. çıkan sonuca göre tedavi planı yapalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN

 17. Yağmur dedi ki:

  Merhaba en son adet tarihim 20 kasım adet günümde gecikme olmadan dayanamayıp idrarda gebelik testi yaptim ikinci cizgi çıktı ancak biraz silik hamile miyim beni bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Silik testlerde test yenilenmeli veya kanda beta HCG testi yapılmalı. 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 18. Aysel dedi ki:

  Meraba hocam.son reql tarihim 10 kasimdi.bu ay test yaptım.2 cizgi çıkmışdı.1 hafta gecikmeyle yine kanama oldu.bebeyim düşmüş ola bilirmi,yoksa zaman gecikmesi olduğu içinmi böyle göründü?ne yapmam gerek?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aysel hanım idrarda gebelik testleri hatalı sonuç verebilmekte.Sizin dediğiniz gibi de olabilir.Bunu kanda beta HCG değeri ile takip edebiliriz.

 19. Duygu dedi ki:

  Mrb hocam size sorum olacak. Ben 5 haftalık hamileyim iki gündür kanamalar oluyor kırmızı.doktorum düşük tehlikesi var dedi protestan verdi kullandım ama fayda etmedi bitanede iğne verdi oda kesmedi aşırı bel ağrısı ve kanamalar oluyor kalp atışı başlamamış daha gelişmemiş sizce sonuç ne olur.tesekkur ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Duygu hanım değerli anne adayı her kanama düşük nedeni oluşturmaz. zira uterusden gebelik dışı kanamalarda görülebilir. verilen tedavi uygun. 5 haftalık gebeliklerde yolk-sac ve embrio izlenmez. normal beklenen durum. 2 gün ara ile ultrason ve hcg takibi ve endol fitil her gün makattan bir adet koyun. sonuçları konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

   1. Duygu dedi ki:

    Teşekkürler hocam. Bide bebek canlanmamış büyümemiş 5haftalik bebeklerde normali ve ne yapmam gerekiyor

    1. admin admin dedi ki:

     Doktor takibinizi ihmal etmeyin.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 20. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar ben 5 haftalik hamileyim ve 3 qundur adet qibi kanamam var doktor carsamba qel dedi dusuk onleyici ilac verdi kese kaymasi dedi sizce bebeqim dusermi 🙁 bole kanamalar olabiliyomu hamileyken adet qibi kanama

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım kırmızı renkli kanamalar tehlikeli olabilir.Takip edilmeli.

 21. Nagihan dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihim 29 ekimdi pazartesi doktora gittim beta 1084 cikti karin ultrasondan bakildi daha bebek görünmüyor dedi persembe günü gel kanina bakalim tekrar yükselmişmi diye en az 2000 lerde olmasi gerekiyor dedi eger sonuc güzel cikarsa bi on gun sonrada ultrasonla bakariz dedi benim anlamadigim bu benim ikinci gebeligim ilkinde hic böyle bisey olmadi ilk bebegimide 5 haftalikken ogrendim 3 hafta sonra gel kalp atislarina bakalim dediler simdi neden boyle

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nagihan hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 22. Eda gebes dedi ki:

  Son adet tarihim başlangıç 16ekim bitişi 23ekim ve gebelik var kese göründü ama kalp atışları felan duyulmadı bebekte görünmedi sizce nekadr daha beklemeliyim geç döllenme olabilirmi bilgi verirseniz sevinirim bir hafta sonra gebelik sonlandirilcakms ama ben biraz daha beklemeyi düşünüyorum cnki kesede geç göründü

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Eda hanım 5 gün daha bekleyin ultrason tekrarlansın konuşalım.

   Op.Dr.Kemal Hükmen

 23. Betül dedi ki:

  Admin beta hcg 1000.0 çıktı regli günümü 10 gün geçti gebelik var mı varsa kaç haftalik

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Betül hanım kan değerinize göre hamilesiniz. Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 24. Didem dedi ki:

  Merhaba Dün hamile olduğumu öğrendim sonuç 11269 çıktı kaç haftalık hamileyim acaba ? Birde kan değerimin yüksek olduğunu sulandırıp tekrar teste alıcaklarını söylediler ikiz olma durumu varmı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Didem hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Çoğul gebelik gebeliğin 6-7. haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 25. Arzved dedi ki:

  Merhaba hocam ben tüp bebek tedavisi gördüm embriyo transferimin üzerinden 6 gün geçince hcg testi yaptırdım sonuç 78.80 idi 3 gün sonra tekrar yaptık ve sonuç 380.80 çıktı sizce durumum nedir sağlıklı mı ve risk taşıma yönü varmı rahim kalınlaştırıcı progesteron kullanıyorum onun tahlil sonucuda 41 çıktı ikiz mi ve sağlıklı ilerlemelerim var mı çok merak ediyorum lütfen yardımcı olur musunuz ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.Kan değeriniz normal. 1 hafta sonra kadın doğum uzmanına başvurun.Çoğul gebelik gebeliğin 6-7. haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 26. Sevda dedi ki:

  Merhaba 5 haftalık hamileyim sol kasığımda ağrı var
  Henüz doktora gitmedim nedeni Bedir acaba korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Doktorunuza şikayetlerinizi bildirin.

 27. yağmur dedi ki:

  sat 30.09.2017 31.10.2017 de kan testinde beta hcg 177.77 çıktı sizce değer normalmidir şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Değerlendirme yapabilmek için iki gün arayla test yaptırmalısınız.

   1. Zeynp dedi ki:

    Merhaba benim en sonki adetimin ilk günü 1 eylül. Fakat çok fazla adet düzensizliğim vardı . 13 ekimde bhcg 0.1 çıktı .. 27 ekimde 304 çıktı ve 1 kasımda da 3227 çıktı. Kaç haftalık gebe olduğumu nasıl anlayabilirim

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Zeynep hanım adet düzensizliği olan kadınlarda gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile düzeltilen son adet tarihi baz alınır.Kadın doğum uzmanına başvurursanız gebeliğin teyidi ve gebelik haftanız hakkında bilgi verecektir.

 28. Esin dedi ki:

  Merhaba hocam 5 haftalık hamileyim kan değerim 10000 normalmi 3 gün önce 3380 di kese gözükmemişti

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esin hanım sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese izlenir.Yarın doktora başvurup tekrar alttan ultrason ile kese takip edilmeli.

 29. Bal oglum dedi ki:

  Merhaba dr bey ben 5 aylık hamileyim cumartesi günü nevşehir termal otele gidecez ins sıcak su ayrı normal büyük havuz ayrı oda ılık sıcak bile değil girmemde sıkıntı olurmu sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar havuzda hijyen kurallarına uyulduğu vakit.Normal havuza girmenizde sakınca olmaz.

 30. Melis dedi ki:

  Merhaba gectigimiz persembe gunu kan testinde beta hcg degerim 1725.54 progesteron degeri 10.3 cikti sizce dusuk olma ihtimali varmidir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabakar Melis hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 31. Nurşah dedi ki:

  5haftalık hamileyim ultrasonda kese gözüküyo ama bebek gözükmüyo acaba boş gebelik falan olabilirmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurşah hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasından itibaren ultrasonda izlenir.1 hafta sonra alttan ultrason ile kalp atımları takip edilmeli.

 32. Zeynep dedi ki:

  2073 çıktı hbc hamilemiyim kan testinde

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Hayırlı olsun.

 33. Buket dedi ki:

  Merhaba5 haftalık hamileyim kese düzgün ama kalp atışı duyulmadığı için alttan bakalım dedi doktorum bende biraz daha zaman geçsin dedim sonra bakalım dedim daha erken mi sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Buket hanım kalp atışları genel olarak 6. haftada izlenmeye başlar.Gebeliğin erken haftalarında alttan ultrason ile daha erken izlenebilir.1 hafta sonra tekrar kontrole gidin.

 34. Bigu dedi ki:

  Merhabalar.
  5 haftalık hamileyim. Nefes darlığı yaşıyorum. Normal midir bu haftalarda?
  Ayrıca folik asidi gunde 1 iç dedi ama bana az geldi. Vitamin de yazmadi ki vitaminlerim normalde hep düşüktür. 🤔

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, folik asit suda erir, bu nedenle fazla alım idrarla atılır, fazla almak size fayda sağlamaz, doktorunuzun önerdiği dozu kullanın. İlk üç ay genelde vitamin ve mineral takviyesi yapılmaz. 2.trimesterde başlayabilirsiniz. Aşırı kullanım hızlı ve yetersiz gelişime neden olabilir, bazı vitaminler zehirleyici etki yapabilir. Doz ayarlamasına dikkat edin. Nefes darlığı içinse, çiçek koklar gibi burnunuzdan derin diyafram nefesi almaya kendinizi alıştırın. Hızlı yemek yemeyin, yemekten sonra hemen uzanmayın. Ara öğün uygulayın. Yarım saat sakin şekilde yürüyüş yapın. Otururken dik olun, vücut postürünüzü koruyun. İki yastıkla yaslanarak yatın. Başınız alçak seviyede kalmasın. İlerleyen aylarda daha çok nefesiniz daralacaktır. Dilerseniz doktorunuza danışın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 35. Elif dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5 hafta 4 günlük hamileyim 2 gün önce Dr gittim ultrasonda görülmedi kese kanda hgc değerim748 di sizce ultrasonda görülmemesi normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak kalp atımları 6. hafta da izlenir.Geç döllenme olduğunda kalp atımlarının izlenmesi 1 hafta gecikebilir.Son testten iki gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 36. zeynepgök dedi ki:

  artış sağlıklı değil mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Zeynep hanım iki gün arayla seri kanda beta HCG testi yaptırın.

 37. zeynepgök dedi ki:

  merhaba,15.09.2017 de b hcg 104 ,17.09.2017 de 154,19.09.2017 bugün ise 506 çıktı sizce durum nasıl?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

  2. Tuba dedi ki:

   Merhaba zeynep hanım şuan durumunz nedir

 38. Naime dedi ki:

  Merhabalar..ben en son adetimi 15 ağustosta gördüm. 12 eylülde beta hcg değerim 216 çıktı.15 eylülde 738 oldu. 19 eylülde yani bugün 1371 çıktı.sizce artış normal mi.bir de progesteron hormonum 18.78 çıktı sizce normal mi.dil betahcg ise 4513 çıktı.değerlerim normal mi ve dil beta hcg nedir..

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik hormonu olarak adlandırılan beta HCG hormonu sağlıklı bir gebelikte 48 saat arayla yapıldığında iki kat artış göstermelidir.Bununla birlikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 39. Zerrin dedi ki:

  En son adet gunum 14 agustosun da oldum sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zerrin hanım sağlıklı adet gören kadınlarda adet gecikmesinde ilk aklımıza gelen hamileliktir.Kanda beta HCG testi yaptırarak öğrenebilirsiniz.

 40. feride dedi ki:

  merhaba. ben 5 hafta 6 gunluyumde ultrasyona gitdim, fakat kalp atislari duyulmadi bu normalmi?

 41. Kubra dedi ki:

  Spral kaymasi sonucu 17 gun adetim gecikti.beta hcg 1371 cikti sizce dis gebelik olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kübra hanım 2 gün arayla kanda beta HCG testi ile kan değerindeki artış ve ultrason muayenesi ile değerlendirme gerekir.

 42. Elif dedi ki:

  Hocam şu an 5-6 haftalık ve benim çok fazla mide bulantım var ne yapabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Bulantılarınızda kusma ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak sıvı ve elektrolit kaybı varsa tıbbi tedavi yardımı almalısınız. Bulantılar genellikle ikinci trimester ortasında azalır, bu nedenle sabırlı davranmaya çalışın. Ilık limonlu zencefilli su içebilirsiniz. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 43. Özge dedi ki:

  22 temmuzda adet oldum.yumurtlama günlerim 2 ağustos ve 4 ağustosta birlikte oldum.hcg kan değerim ilk hafta 0,15 çıktı.20 ağustosta hcg 67 çıktı.23 ağustosta 223,17 çıktı.31 ağustosta ilk kontrole gidicem.adet günümü 9 gün geçmiş olacak.6 haftalık mı oluyorum?kalp atışlarını duyarmıyız?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özge hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Kalp atımları genel olarak 6. haftada izlenir.

 44. Ayşe dedi ki:

  Merhabalar hocam 5+1günlük hamileyim kan değerim 307.5 çıktı değerler çokmu az yoksa

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.48 saat arayla kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Ayşe dedi ki:

    Hocam bugün özelde kanda beta hcg yaptırdım ilk tahlil sonucu 307.5 çıktı 5 gün sonra yani bugün yaptım 472.65 çıktı.iki günde bir iki kat artış göstermesi gerekirken çok az bi gelişme oldu nedeni nedir acaba

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Ayşe hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte 2 kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 45. Yüksel dedi ki:

  5 haftalık hamileyim doktor ultrasonla GÖREMEDİ BU YÜZDEN ALTTAN BAKTİ HEM KESEYİ GÖRDÜK HEM SOL YUMURTALİGİNDA GÜZEL DEDİ ENDİŞE ETTİM DÜŞÜĞE SEBEBMİDİR karnimin alt kısmında sanci kramp olusuyo saatte bir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar alttan ultrason gebeliğin ilk haftalarında karından ultrason ile kese izlenemediğinde kullanılır.Bebeğe ve anneye zararı yoktur.Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kask ağrıları olabilir.

 46. Aylin dedi ki:

  Mrb hocam beta hcg 4677.8 kaç haftalık hamileyim bide sürekli karnımın alt bölümünde sancı var bunun için ne yapmalıyım teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aylin hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000
   7-12 hf gebelikte Beta HCG Değeri : 7,650 – 290,000

 47. Canan dedi ki:

  Merhaba hocam ben 5 haftalık hamileyim ilk muaynemde doktor bana folik asit yazdı 15 gun sonra kalp atışlarını duymak için çağırdı.Bende ilaci almadım doktor değişikliği yapacağım için. Doktorum tam belli olana kadar kulanmasam bi sıkıntı olurmu .

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım folik asit kullanmanızın doktor değişikliği yapmayla alakası yok.Alıp kullanabilirsiniz. Folik asit hamile kalmadan önce kullanılmaya başlanması gerekir.

 48. Zeynep dedi ki:

  Mrb hocam 5 haftalik hamileyim doktor hamilelik kesesini ultrason da gördü geç döllenme olduğunu söyledi adet tarihine göre bebek kalp atışını ne zaman duyabilirim geç döllenme etki eder mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasından itibaren izlenir.Geç döllenme olduğunda 1 hafta geç izlenebilir.

 49. Polen dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamıleyım ama bunun oncesınde ve sonrasında ara ara karın agrım oluyo hemen gecıyo şankı adet olucakmısım gibi sizce kötü birşeymi hem gelıyo sonra gecıyo sizce adet mi olucam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 50. Sena dedi ki:

  Mrb hocam benim hamileliğim 5 haftalık oldu bhcg değerim iki katından fazla artıyor 1151 iken iki gün sonra 4161 iki gün sonra 9301 oldu normal mi normal utrasyonla haftaya kalp atışını duyarlıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testinin iki kat artması olumlu.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.

 51. Esin dedi ki:

  Merhaba hocam 4+4 haftalık hamileyim adetim bir gün geçince test yaptım pozitif çıktı kan testinde ise beta hcg 65 olarak göründü doktorum testi iki gün sonra tekrar yaptırmamı ve 130u geçmesi gerektiğini söyledi üç haftalık olduğu için ultrasona girmedim göremeyiz diye eğer 130dan düşükse hemen bana geliyorsun geçtiyse 27sine randevu verdi kalp atışlarını duyarız dedi iki gün sonra beta hcg 162 çıktı bir sıkıntı yok diye doktoruma gitmedim iki gün sonra tekrar yaptırdım 412.8 çıktı ara ara ağrılarım oluyor ama hafif şekilde lekelenme tarzı bir olay da yaşamadım etrafımda boş gebelik vakaları duyuyorum beni de bir korku saldı sizce değerlerim normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esin hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrıları olabilir.Kan değerinizdeki artış olumlu.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları ultrason ile izlenir.

 52. bahar dedi ki:

  Hocam son adet günüm 5 haziran 19 Haziran’da yumurta çatlatma iğnesi vuruldum ilk HCG 312 iki gün sonra 736 çıktı 14 temmuz da da 6125 çıktı ama kese görünmüyor sizce endişe etmelimiyim birde gebelik haftam tam olarak ne oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Bahar hanım alttan ultrason ile bakıldıktan sonra hala kese izlenmez ise dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 53. seda dedi ki:

  Hocam merhaba ben 5 hafta 6 günlük hamileyim ilk hcg degerim 2265 çıktı bi hafta sonra tekrar yaptırdım 16bin çıktı kese göründü ama bebek görünmedi hala ve bu gün sarı renkli bi akıntım oldu baya endişeliyim herhengi bi ağrım yada kasıntım yok konuyla ilgili bilgilendirirseniz çok mutlu olurum
  şimdiden teşekkür ederim

 54. Şeyma dedi ki:

  Hocam mrb bnim adetim 8gün gecikti 8.gün kasıklarimda ve karnimda sancı ile kanamam oldu 1 gece 2 gündüz den beri kanamam var hala ve test yapmadım ve karnimda sanki kalp atıyor gibi hissediyorum daha doktor tedavisi de görmedim yardımcı olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şeyma hanım gebeliğin teyidi ve sağlıklı ilerleyip ilerlemediğinin takibi için kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.İhmal etmeyin.

 55. Aynur dedi ki:

  Merhabalar adetim 2 gün geçti. Hcg 78 çıktı. Normal midir acaba? Daha önce kimyasal gebelik geçirdim. Gene olur mu diye tedirginim. Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aynur hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir. 2 gün arayla kanda beta HCG değerine baktırın.

 56. Ozlem dedi ki:

  Merhaba ben daha öncede yazmiştim ben 5 haftalik hamileyim fakat kalp atişlarini duyamadim ve doktorum bana folikasit baslatmadi bunun icin napmam gerekli bebeğimle ilgli endiseleniyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım genel olarak kalp atımları gebeliğin 6. haftasında izlenir.1 hafta sonra alttan ultrason ile kalp atımlarına bakılmalı.

 57. Gamze dedi ki:

  Hocam merhaba adet gecikmesinden sonra gebelik testi yaptm pozitif ckti 5+4 gunluk gebeyim ic camasirima kahve rengi tarzda kanama olmus normal mi acaba bide benm rahmin 3 santim acik ilk gebeligmdede serklaj amelyati olmstm bu kahve rengi lekenin onunla bi ilgiisi varmı acaba yarn doktora gtcm ama suan cok korktm ya 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktor kontrolünüzde servikal yetmezliğiniz olduğu konusunda doktorunuza bilgi verin.

 58. Selin dedi ki:

  Merhaba regli başlangıcım 16 mayısta idi. Ben 12 haziranda beta hcg tahlili yaptırdım 20.3 çıktı sonuç 14 haziranda tekrar yaptırdım 121.19 çıktı. 15 haziranda da idrar testi yaptı iki çizgi çıktı biraz silikti ama net görünüyordu. Bugün doktora gitmeyi planlıyoruz ultrasonda görülür mü. Ayrıca adet sancısı gibi degilde hafif hafif kramplar oluyo dış gebelik veya diğer olasılıklardan endişeleniyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Selin hanım kanda hamilelik tespit edildikten sonra idrarda gebelik testi yapmanın bir mantığı yok.Gebeliiğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 59. Birsen dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamileyim ve belim öok ağırıyor normal mi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Birsen hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

 60. N.Kanay dedi ki:

  Merhaba son adet tarihim 5mayis son 15gündür sanki adet olacakmisim gibi kasiklarim ağrıdı midem agridi en sonunda gectigimiz pazar gunu acile gittik hcg 887 cikti fakat ultrasonda gözüken bisi olmadi doktora da 16 hazirana alabildim randevuyu agrim hala devam ediyo yardimci olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.
   *Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

   1. N.Kanay dedi ki:

    Teşekkürler

 61. D.Mervee dedi ki:

  5 haftalık hamileyim 2 gündür açık kahve lekeler geliyor normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.
   şağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!

   ►Açık kırmızı taze kanamalar 1 ped ve üzeri

   ►Akıntıya kasık ağrısı

   ►İdrarda yanma

   ►Gri-beyaz renkte parça düşürme

   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 62. Avrenim dedi ki:

  Merhaba doktor bey,
  2 adet 9 hücreli 3.gün embriyosu 23 Mayıs’ta transfer edildi.Değerlerim şöyle:
  9.gün 79.8
  13.gün 661.6
  15.gün 1331
  17.gün 2412
  Doktorum 13.günden sonra test istemedi ultrason için gün verdi.Son tahlilin ikiye katlamaması kafamı karıştırdı,herhangi bir sorun var mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 63. D.Merveee dedi ki:

  Selam hocam son adet tarihim 4 mayıs. 3-4 Yumurtalıklarım hasta olacakmışım gibi ağrıdı ki hala ağrıyor normal mi? hasta olmayınca şüphelendim 9 haziran Cuma günü kan değerim 1196,87 çıktı. 1 kere Çok az pembe bi leke geldi normal mi? Bir de göbek deliğim çok acıyor iğne batırıyorlar gibi bu normal mı? İlk muayene için 19 hazirana randevu alabildim ilk kontrol için geç olur mu? Acil cevap yazarsanız sevinirim. Göbek deliğimdeki ağrıyı çok merak ediyorum önemli bir konumu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Aşağıdaki durumlarda doktorunuza danışınız. Değerlendirme gerektirir.!!
   ►Açık kırmızı taze kanamalar 1 ped ve üzeri
   ►Akıntıya kasık ağrısı
   ►İdrarda yanma
   ►Gri-beyaz renkte parça düşürme
   ►Kabızlık eşlik ediyorsa

 64. Nur dedi ki:

  Merhaba benim som adet gunum 3mayis.simdi 5 gun gecdi adetimden.idrar testleri neqatif cikiyo.bel agrim ve lasik agrilarim cok.sizce hamilemiyim?birde ne zaman lan tahlili yaptirsam kesin sonuc ala bilirim?

  1. admin admin dedi ki:

   Nur hanım adet gecikmesinden 5 gün sonra kanda beta HCG testi doğru sonuç verir.Yaptırabilirsiniz.

 65. Cansuuu dedi ki:

  Hocam 2 haftalık geç döllenme var dedi doktor ilerleyen zamanda düzelirmi peki geç döllenme

  1. admin admin dedi ki:

   Önemli bir durum değildir.Sadece hesaplamalarda son adeti 2 hafta geç olarak düzenlemek değerlendirmek gerekir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 66. SURAÝ dedi ki:

  Kan testi için şehre gitmem gerekiyor ben emin oluncaya kadar kimseye söylemeyi düşünmüyorum ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   İdrar testlerinde yanılma olabilir.2-3 gün sonra sabah ilk idrarınızla aşağıdaki önerileri dikkat ederek.İdrar testini tekrarlayın.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/idrarda-gebelik-testini-dogru-uygulamak-icin-8-basit-adim.html

 67. SURAÝ dedi ki:

  Merhaba 5gündür adetim gecikti idrar testi yaptim negatif çıktı niye böyle

  1. admin admin dedi ki:

   3-4 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 68. Gülpembe dedi ki:

  Merhaba ben 5 haftalık hamileyim aynı zamanda 18 aylık bebeğim var onu emziriyorum oruç tutsam zararı varm ?

  1. admin admin dedi ki:

   Sağlıklı insanlar için bile oruç tutmak çeşitli sağlık problemlerine yol açarken hem bir bebeği emzirmek hem de karnınızda hızla gelişen bir bebeği beslemek zor olacaktır. Besin alımı, sıvı tüketimi, vitamin ve mineral gereksinimlerinizi kısa sürede karşılamanız gerekecektir. Bu nedenle oruç tutmanızı önermiyorum. Ancak tutmak isterseniz bol sıvı almaya ve karnınızdaki bebeğin gereksinimlerini karşılayacak şekilde beslenmeye gayret edin.
   *Artık emzirmeyi bırakmanız daha sağlıklı olacaktır.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Gülpembe dedi ki:

    Bilgiler için çok tşkler 😊

 69. Xxxx dedi ki:

  Merhaba 5 haftadır hamileyim kasiklarima ağrı giriyor sürekli normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.İlk doktor kontrolü için kadın doğum uzmanından randevu alın.

 70. SURAÝ dedi ki:

  Doktor bey bide midem bulanıyor ama kusacak kadar değil normalilmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelikte mide bulantısı görülebilir.Merhaba, genellikle bulantılar ikinci trimesterde azalır, aşırı sıvı ve elektrolit kaybı yoksa bebeğe bir zarar vermez. Mide bulantısını bastırmak için, ılık limonlu zencefilli su içebilirsiniz. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 71. SURAÝ dedi ki:

  Adetim 3 gündür gecikti midem bulanıyor belimde we boynumda ağrılar war halsiz yorgunum canım sürekli bir şeyler çekiyor hamile olabilirmiyim sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kanda beta HCG testi yaptırın.

 72. Buket dedi ki:

  Acik kirmizi akintim var bide dusuk baslangicimi

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı renkli kanamalar değerlendirme gerekir.Doktora başvurun.

 73. Selma dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 22 nisan 23 mayista tahlil yaptirdim betas hgc 23,37 cikti doktora gittim ve 27 mayista tekrar test yaptirdim 131 cikti 5 haftalik hamileymisim bu degerler normal mi sizce 2 haziranda doktor muayeneye cagirdi ama endise ediyorum ters bir durum yoktur insallah

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Selma hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün arayla seri kan ölçümleri yaptırın.

   1. senaa dedi ki:

    Mrb hocam ben 5 – 6 haftalık hamileyim …
    Bikaç gün öncesine kadar kahverengi leke görüyordum
    Randevu alıp hemen doktora gittim
    Doktorum korkmamam gerektiğini söyledi
    VE kesesi de gördük
    Bana progestan + vinalac haplarını yazdı
    Bide 3 adet düşük onleyici iğne
    3 er gün arayla kullanacakmisim
    İki ignem kaldı
    Onları da olduktan sonra
    Bi sıkıntı çıkmazsa kalp atışını dinlicez
    Fakat Son iki gündür
    Kahverengi kanama ve lekeler
    Yerini kırmızı kanamaya bıraktı
    Sizce düşük yapar miyim
    Çok endişelendiriyorum
    VE bebeğimi kaybetmek istemiyorum
    Lütfen acil cvp yazin

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Sena hanım kırmızı taze kanamalar değerlendirme gerektirir.Doktora başvurun.

  2. Nisa dedi ki:

   Selam hanım ne tesadüf sizinle aynı tarıhlerde hamıle kalmışız bebegınızın kalp atışlarını duydunuz mu yoksa hala beklıyomusunuz ben gittim çok küçük olduğu için duyulmadı siz ne durumdasınız merak ettım açıkcası yazarsanız sevınırım sağlıklı bir gebelık gecırmek ümidiyle esen kalın ☺️

 74. Demet dedi ki:

  Merhaba, son adet tarihim 21.04.71
  24.04.17 de beta hcg 22 cikti.
  26.04.17 de beta hcp 74 cikti
  Doktorum ultrasonda dis gebelik olmadigini, kesenin rahimde oldugunu ve bebegin icinde gorundugunu soyledi. dollenmenin gec olmus olabilir beta degerin gayet guzel saglikli bi hamilelik olack dedi
  Ayrica rahimin uterus bicornis oldugunu dusuk riskimin oldugunu soyledi. Agrim cok fazla Bugun kahverengi akinti’geldi. Doktorum normal oldugunu ve bunlarin olabilecegini söyledi. ben cok korkuyorum. Diger yorumlarda 5. haftada beta degeri 1000 lerde olan var benim 74
  Baska doktora gorunsem mi? sizce degerlerim nasil

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Demet hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerinizdeki artış olumlu.Geç döllenmeden dolayı gebelik haftası geri olabilir.Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

   1. Demet dedi ki:

    Tekrardan merhaba cevabiniz icin teşekkür ederim. Allah razi olsun sizden. bu konuda icime su serptiniz. ancak kahve rengi lekelenme ara ara devam ediyor dun doktorumu aradm gayet normal kirmizi ve siyah leke olmadikca sorun yok dedi. 4-5 saat snra camasirimda deglde pecete de cok az rengi cok koyu olmayan kirmizi leke oldu miktari azdi. doktorumu aradm ege univ hastanesine gidin dedi gittim kan degerim cuma gun 77 iken dun 26 ya dusmus. hastanedeki doktor aktif bi kanaman yok ama kese gorunmuyor bebekte yok kimyasal olabilir yada dusuk yaptin dedi ama bizim makinalar eski biraz dedi. halbuki kendi doktorum keseyide bebegide bana gostermisti. Ve saglikli demisti. Kendi doktorumu aradim hemen kan degeri kotu pazartesi gel dedi. 2 Gundur progestoran fitil kullaniyorum. Pembe kanama sadece dun azicik geldi birdaha hic gelmedi. Agrim hic gecmedi ama bebek oldugu icinse raziyim cekmeye. Dunde aksama kadar hep yattim. dusuk yapsam kanamam cok olmazmiydi yada parca gelmezmiydi. Kafam cok karisti. Ya varsa hala diye moralimi yuksek tutmaya calisiyorum. sitedeki yorumlara baktim benim gbi degeri dusup snradan yukselenler var. Bende bir umut kapisi ariyorum resmen. Ve icimde bir umut var. Yardiminiz icin cok tesekkur ediyorum.

    1. admin admin dedi ki:

     Demet hanım kan değeriniz 77 den 26 ya düştüyse düşüğün göstergesidir.

     1. Demet dedi ki:

      Kanamam devam edecektir ozaman 😔 dunden beri hic kanama gelmeyince ve doktor aktif kanaman yok onceden kalanlar gelir diyince bi ihtimal dusuk olmadi belki yatarsam olmaz diye dusunmustum. yarin hersey belli olacak. Tekrardan tesekkur ederim

 75. Sati dedi ki:

  Merhaba hocam ben yurtdisinda yasiyorum ve 5 haftalik hamileyim 27 de 6 haftalik olacak ben sigara iciylrum ve burda bana haziranin 19 Randevu verdilee BNa hic bir sekilde test falan yapilmadi ilk Bebegim ve ben sigarayi birkmak istiyorum ama cevrem ictigi icin uapamiyorum bna yardimci Olur musinuz Tskler

  1. admin admin dedi ki:

   Sigaranın kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır;Düşükler, dış gebelik, gebenin sularının erken gelmesi, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, çocukta gelişme geriliği, çocuk eşinin doğum kanalını kapatması, ani çocuk ölümü.Bebeğinizin sağlığı için sigarayı bırakın.Bu konuda aşağıdaki makalemizi okumanız faydalı olacaktır..
   Sigara alışkanlığını bırakmak

 76. Buket dedi ki:

  Merhaba ben buket en son adetim 20 nisan di. Beta hcg degerim 141 ve ok yukarda bu ne anlama geliyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 77. Sinem dedi ki:

  Slm hocam benim ıkı ay önce düsük yaptım keseye tutunamadı çocuk ve ben şimdi gebe kalmak istiyorum şüphe var adetımde 3 gün geçtı ama adetım olacakmiş gıbı ara ara karnım agrıyo bel agrımda oluyo sizce hamıle olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sinem hanım 2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 78. Melek dedi ki:

  Hocam ben sağlık ocağında kan tahıllı yaptırdım ebe bana dedıkı yumurtlama donemının 10 gün gectıkten sonra gel gebelık bellı oluyo dedı ben yaptırdım kan tahlili gebelık yok dedı ama şimdi adetim 4 gün geçtı ara ara karnım agrıyo sizce hamıle miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Melek hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.2-3 gün daha bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 79. Ayla dedi ki:

  MERHABA HOCAM ILK OLARAK PERSEMBE GUNU KAN TESTI YAPtirdim degerim 183 cikti 2 gun sonra tekrae yaptirdim 350 cikti kesin hamilemiyim bu normalmi adetim 20 nisandi kac haftalik ve kese ne zaman gorulwbilir tesekkur ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayla hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra aynı merkezde kan testini tekrarlayın.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 80. Zeyneb dedi ki:

  Merhaba Hocam ben 5 haftalik hamileyim ancak 114 kiloyum ve 168 boyundayim bacaklarimda venöz yetmezlik var raporlu daflon adında ilacı kullanıyordum 1 hafta önce öğrendim ve bıraktım beklediğim bi hamilelik değildi kendim için yapmadığım beslenme kontrolune şimdi dikkat etmeye başladım tabiki geç oldu fakat çok korkuyorum zaten ayakta fazla duramazken agridan uyuyamazken kilo artışı olduğunda ne yapicam lütfen kilomu baz alarak bi beslenme örneği verebilirmisinjz suyu günde 3 litreye yakın içmeye basladim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte kullanılabilecek ilaçların listesini kadın doğum uzmanından öğrenebilirsiniz. Bazen muadil bir ilaç ile değiştirip, gebelik dahi olsa bazı ilaçların kullanılması gerekebilmektedir. Bu nedenle kardiyoloji ile de görüşmeniz gerekir. Ayaklarınızı fazla yormayacak şekilde günde 2 sefer 10 dakika yürüyüşe başlayın. Alıştıkça hareketi artırıp 30 – 40 dakikaya çıkabilirsiniz. Sitede yer alan gebeliğe kilolu başlayan anne adayları nasıl beslenmeli yazısını inceleyebilirsiniz. Tam tahıllı gıdalara ağırlık verin. Pilav, hamur işleri, şerbetli tatlılar, hazır gıdalar, abur cubur fast food tarzı ürünler ve gazlı içecekleri tüketmeyin. Tuzu azaltın. Eşlik eden rahatsızlığınız olduğundan diyetisyenle ağırlık takipli bir plan oluşturmanızı tavsiye ederim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 81. Melek dedi ki:

  Hocam ben yeni hamileyim 12 sinde test yaptrdim ve beta hcg 287 çıktı gebesin dediler daha sonra bugun acile gittim ve testim 1397 çıktı fakat ultrasonda kese görünmedi sizce bu dış gebelikmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Pazartesi kadın doğum uzmanına başvurun.Gebelik kesesi izlenmesi gerekir.

 82. admin admin dedi ki:

  Merhabalar Figen hanım Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son adet tarihi doğruysa; 1 hafta sonra alttan ultrason ile kalp atımlarına bakıldıktan sonra hala kalp atımları yoksa beklemenin anlamı yok.

 83. sevgi dedi ki:

  merhaba hocam 3+4 haftalıkken beta 390 çıktı 4+6 yken gittik doktora normal ultrasonda bşy gözükmedi. alttan ultrasonda sadece kese gözüktü sizce normal mi bebeği ne zman görebiliriz ultrasonda

  1. admin admin dedi ki:

   Sevgi hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrasonda izlenir. 1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü ile izlenmesi gerekir.

 84. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam benim adet olmama 2 gün vardı ben test yaptirdim beta hcg 103 çıktı daha sonra 5 gün sonra 740 çıktı doktor d is gebelik olabileceğini söyledi 2 gün sonra tekrarladık 1033 çıktı sonra 2 gün sonra 1466 çıktı özeldeki dr kesinlikle dış gebelik sonlandirmalisin dedi beni araştırma hastanesine yönlendirdi oradaki doktorda alttan muayenede kese gördüğünü normal bi gebelik olabileceğini söyledi 5. Haftama yeni girdim ağrım kanamam falan yok

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.►Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.Kan değerinizdeki artış sağlıksız bir gebelik gibi görünüyor.1 hafta sonra doktora yeniden başvurun ihmal etmeyin.

 85. Özlem dedi ki:

  Son adet tarihim 28 mart .mart ayında 8 gün gecikmeli adet oldum.
  5nisanda kan testi yaptırdım negatif çıktı.şimdi 28 marttan bu yana 14 gün gecikmem var sizce hamile olabilirmiyim idrar testinde belli olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Özlem hanım kanda beta HCG testi yaptırın.Hamilelik yoksa ve sürekli adetlerinizde düzensizlik varsa kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 86. ayşe dedi ki:

  merhaba hocam son adet tarihim 1 nisan. 27 nisanda kan testi yaptırdım beta 380 çıktı. bugün doktora gittik karından ultrasonla bebek gözükmedi alttan ultrasonla da sadece keseyi gördük 0.66cm yazıyo ama bebek gözükmedi sizce normal mi haftaya bi daha gideceğiz

 87. serpil dedi ki:

  merhaba Doktor Bey. 20 nisanda hcg 0.1 cıktı. ama adetime zaten çok vardi. 25 nisan 27,29 çıktı. 01 mayıs 838 cıktı. 30 nisan beklenen adet tarihimdi. kanamam yok. bu değerler sağlıklı bir gebelik olduğunu gösterir mı? henüz ultrasona girmedim. 5 gün sonra girecegim. cok endiseliyim. dış gebelikle ilgili yazılanlar korkuttu beni. yorumunuzu alabilir miyim? buarada 4 ay önce kimyasal gebelik yaşadım.

  1. admin admin dedi ki:

   Serpil hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Değerleriniz normal gibi görünüyor.5 gün sonraki kontrolde gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi gerekir.

 88. Esra dedi ki:

  İyi günler yeni hamileyim kahverengi bir leke gördüm bi sıkıntı olur mu kasık ve bel ağrım var

  1. admin admin dedi ki:

   Genellikle İlk trimester de kahverengi, pembe akıntılar sorun yaratmaz , ancak risk almamak için doktorunuza danışın.

 89. Eda dedi ki:

  Regli tarihi en 19.03.2017 19.04.2017 beta hcg değeri 103.80 24.04.2017 343.64 02.05.2017 de 1.543 çıktı doktor dış gebelik olabilir dedi bende bayağı üzüldüm gelişmiyor bebek herhalde dedi yavaş ilerliyor dedi böyle olan varmı acabaaa

  1. admin admin dedi ki:

   Eda hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kan değerinizdeki artış düşük görünüyor.Son testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Dış gebelik durumunda ciddi sonuçlar doğurabilir yakın doktor takibinde olmalısınız.İhmal etmeyin

 90. burcu dedi ki:

  Merhaba
  Iki düşük yaptım
  Şu an beta hcg 8227
  Hafif bir kanama var. Yaşım 38
  Düşük riski nedir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Burcu hanım kanamanız varsa değerlendirme gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 91. Esra dedi ki:

  En son 23 martta adet oldum 26 nişanda kan testi yaptırdım sonuç beta hCG 2201.72 prolaktin 7.76 tı ama doktora daha görünmedim 2 mayısta gidicem ama merak ediyorum hamilemiyim sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Esra hanım kanda beta HCG değerine göre hamilesiniz. 2 Mayısta gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.

   1. Esra dedi ki:

    İyi günler benim enson adet tarihim 24 mart 2017 şuan 12 günlük bir gecikmem var 3gun gecikmeden sonra idrar testi yaptım silik çıktı bende emin olmak için kan testi yaptım değeri 42.0 çıktı doktor bu sonuç için kesin birşey söylenemez dedi bende ayın 25 inde tekrar gittim 109.8 çıktı yine aynı şeyi söyledi 3 gün sonra tekrar gel dedi. Tekrar gittim bu sefer 353.03 çıktı sizce hamile miyim hesaplama yaptığımda 5 hafta 2 günlük hamile olduğum cikiyo

    1. admin admin dedi ki:

     Esra hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Gebelik kesesi ve kalp atımlarının kontrolü için Cuma günü kadın doğum uzmanına başvurabilirsiniz.

 92. Ebru dedi ki:

  İyi gunler.gebelik 5.haftamdayim dün ve bugün yoğun adet kanaması gibi kanama yaşadım. 3 defa kayısı büyüklüğünde parça da geldi.dün kanama sonrası doktor kontrolünde kese düzenli görünüyor dendi.progestan 100luk başladım. Ertesi gün 3 katı fazlalıkta kanama yaşadım tekrar doktora gittim kese biraz düzensiz dendi başka doktor tarafından. Düşük olmasından çok korkuyorum.bu risk yüksek mi?neden bu kadar çok kanama olabiliyor acaba?yardımcı olursanız çok sevinirim.teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 93. Gizem dedi ki:

  Merhabalar. Benim son adet tarihim 17 marttı.
  13 nisanda BHCG testi yaptırdım 82.5 çıktı.
  19 nisanda tekrar test yaptırdım 1606.0 çıktı.
  Herşey normal mi? Ikiz olma durumu var mı?
  Haftaya bebeği ultrasonda görebileceğimi söyledi doktor. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   İkiz gebelik, gebeliğin 6. haftasında ultrason muayenesi ile tespit edilebilir.

 94. Kafası Karışık dedi ki:

  Merabalar. Ben 1 yıldır hamile kalamıyordum doktora gittik. 27 şubatta alttan baktılar bir sıkıntı gőrmediler. O gűn adetimin ilk gűnűydű. Doktor 5 Mart ta tűplerime sıvı vererek ranyasyona soktular. 11 mart ve 13 mart cinsel ilişkiye girdik. Martın sonuna doğru adetim gelmedi ve 7 gűn sonra test yaptım 1 er gűn arayla hamile çıktım. Doktor randevum Nisan 20 de. Peki sizce ben bebegin haftalik tahminlemesini yapabilmem icin son adet tarihimi mi baz almaliyim yoksa 13 Marttan sonrasınımı. Umarım anlatabilmisimdir. Simdiden tesekkurler.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihinin ilk günüdür.

 95. Gülsüm dedi ki:

  iyi günler ­; son adet tarihim 3 mart 2017 nisan ayında adet gecikmesinden dolayı 7 nisanda kan tahlili yaptırdım 1500 çıktı. Dün yaptırdığım kan tahlilinde beta hcg 48450 çıktı. sorum şu : tahlil sonucuna göre gebeliğimin ikiz olma ihtimali nedir? İyi günler

 96. hatice dedi ki:

  İyi günler ben 7 martta adet oldum tüp bebek tedavisi oluyordum yumurtam az olduğu için doktor iptal etti klomen dekort kullandım arada hafif akıntılarım oldu 2 Nisa’nda adet olmam gerekirdi akıntılarım kan şeklinde oldu adetin 17 19 20 birliktelik oldu acaba hcg baktırsam çıkar mı iyi günler

  1. admin admin dedi ki:

   Adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG doğru sonuç verir.

 97. Nilüfer dedi ki:

  Merhabalar geçen hafta prediktörde çift çizgi çıkması üzerine çarşamba günü doktora gittim. Ultrasonda görünmediği için kan testi istedi. Test sonucu 553.9 beta HCG çıktı. Haftaya ultrasonda tekrar bakacağını söyledi doktor. Kesin hamile miyim ? Şuanda adetimin üzerinden 9 gün geçti hala adet olmadım. Teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 98. beren dedi ki:

  24.02 tarihinde hasta olmustum adetim qecikti test yaptim ikinci cizgi pembemsi çıktı iki qun snra yine test yaptim biraz daha belirqindi snra kan testi yaptirdim hcg 99.25 çıktı pazartesi randevum var ultrasyonda kese qozukurmu acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 99. Dilek dedi ki:

  Benim adetim 11gun gecikti bugünde kahverengi lekeler birazda kan geldi hamile olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Dilek hanım kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 100. cnn dedi ki:

  merhaba benim bir sorum olacak 3 aydır hamile miyim değil miyim diye düşünüp duruyorum düzenli adet oldum 3 defa tam 8 tane test aldım farklı markalar da negatif çıktı.fakat karnımda bir şişlik var böyle bir şey mümkün olabilir mi.3 aylık hamile olsam eczanede ki testler de hep negatif çıkma ihtimali var mı.ne olur cevap verin.

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelikte adet görülmez.Hamile değilsiniz.