40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası bebeğiniz

        Gebeliğin 6. haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden poposuna kadar 2-4 mm arasındadır.Bebeğin boyunun baş popo mesafesi olarak adlandırılmasının nedeni bebeğin bacaklarını çoğunlukla kıvrık halde olmasıdır.

       Bebeğin kalp atışı gebeliğin 6. haftasında renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir.Veya gebeliğin bu haftalarında normal ultrason ile bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi görülmediği taktirde vajinal ultrason tercih edilir.

       Gebe kaldıktan itibaren 10. haftaya kadar geçen süre embriyo dönemidir.Bu dönemde embriyo gelişimini engelleyecek faktörlere en açık olduğu zamandır.Sakatlıkların çoğu bu kritik zamanda oluşmaya başlar.

    Gebeliğin 6. haftasında anne karnında bulunan bebek baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklindedir.Bebeğinizin akciğer, çene , burun ve damak oluşumları başladı.El ve ayak kısımları oluşmaya başlamıştır.Bu hafta bebeğin baş kısmında nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşur.

SİZDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

    Gebeliğin 6. haftasında bir kaç kilo almış olabilir veya bu dönemde hiç kilo almamışta olabilirsiniz.Bu hafta göğüslerinizde hassasiyet ve şişme , meme uçlarınızda koyulaşma şeklinde değişiklikler fark edebilirsiniz.Bu durum tamamıyla gebeliğin belirtileridir.

Mide Yanması

    Gebeliğin bu haftası mide yanması ( ekşimesi ) şikayeti yaşayabilirsiniz.Mide yanması gebeliğin en yaygın şikayetlerinden biridir.Hamileliğin ilerleyen zamanlarında daha şiddetli olmasına rağmen , erken başlayabilir.Mide yanması genellikle mideden yemek borusuna asit kaçmasından dolayı olur.Gebelik döneminde büyüyen rahim mide ve bağırsak üzerine baskı uygular buda mideden yemek borusuna asit kaçmasına neden olur.

Mide yanması ile başa çıkmak için aşağıdaki tavsiyelere uyun

Üç büyük öğün yerine 5-6 öğün yiyin

Yemek yedikten hemen yatmayın en az 1 saat bekleyin

Yağlı ve baharatlı ( acı ) yiyeceklerden uzak durun

Yoğurt yemek ve bir bardak süt içmek ve ballı ılık süt içmek şikayetlerin azalmasında faydalı olur

Mide yanması şikayetleriniz şiddetli ise doktorunuz bu konuda size ilaç verebilir.

KABIZLIK

    Gebelik döneminde hamile bayanların çoğunda kabızlık görülür.Gebelikte kabızlık şikayetlerini gidermek için yapabilecekleriniz.

Sıvı alımınız arttırınız

Egzersiz yapın

Lifli gıdalarla beslenin

         Eğer şikayetleriniz geçmez ise doktora başvurun.Doktorunuzun onayı olmadan herhangi ilaç veya müshil kullanmayın.Kabız olduysanız , dışkı çıkarma sırasında kendinizi zorlamayın.Zorlama basura neden olabilir.

BESLENME DÜZENİNİZ

         Gebelik döneminde ihtiyacınız olan gıdaları almanız için , aldığınız gıdalarda seçici olmalısınız.Her istediğinizi yemek yerine Vitamin ve mineral ( demir , kalsiyum ,magnezyum , folik asit ,çinko ) açısından zengin gıdalar yiyin.Bebeğinizin büyümesine ve beslenmesine yardımcı olan gıdalar :

Ekmek , tahıllar , makarna ve pirinç 6 porsiyon

Meyveler günde 3-4 porsiyon

Sebzeler -günde 4 porsiyon

Et ve diğer protein kaynakları günde 2 ile 3 porsiyon

Süt ürünleri günde 3 ila 4 porsiyon

Yağ , tatlılar ve diğer boş kalorili gıdalar günde 2 ila 3 porsiyon

DOKTOR İLE İLK MUAYENE

        Gebelikte ilk muayenede doktorunuz sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır.Bu sorular genel sağlık problemleri ve jinekolojik ve doğumla ilgili herhangi problem hakkındadır.İlk muayenede daha önceki düşük ve benzeri tüm bilgilerinizi doktorunuzla paylaşın.Hamilelikten önce kullandığınız herhangi bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışın.

       İlk muayenede jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kadın genital organları değerlendirilir. Son 1 yıl içerisinde yapılmadıysa smear testi yapılmalıdır. Genel sistemik muayene de yapılabilir ve gerekirse anormallik varlığında ilgili branş uzmanına konsültasyon yapılabilir.

İLK MUAYENEDE YAPILAN TAHLİLLER

Tam kan sayımı (Hemogram): Annede kansızlık (anemi) var mı araştırmak için.

Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa önlem alınması için.

Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi)

Tam idrar tetkiki (Gerekirse idrar kültürü)

TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, bozukluk saptanırsa dahiliye
uzmanı tarafından tedavi gerektirir.

Toxoplazma IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Rubella IGM – IGG (Kızamıkçık testleri):

CMV IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Hepatit B saptanırsa bebeğe bulaşmayı engellemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.

HCV testi

HIV (AIDS) testi

Sfiliz (frengi) için VDRL testi rutin olarak şart değildir ama yapılabilir.

Diabet açısından riskli hastalarda açlık kan şekeri

Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya sistemik bazı hastalıkları varsa yapılmalıdır.

GEBELİĞİN 6. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELENLER. VİDEO

 

Bu Haber 1.012.438 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Secil dedi ki:

  Merhaba kanda beta hcg 3389 cikti kac haftalik hamileyim henüz doktora gitmedim pazartesi randevum var 1 ay önce kimyasal düsük yapmistim o yüzden biraz endiseliyim:(

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seçil hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 5600

   1. Secil dedi ki:

    Tesekkürler hocam son adet günüm 7 nisan 6 haftalik gebeyim bugun kese ve embriyo göründü ama kalp atisi yoktu daha erken oldugunu söyledi doktorum ama hersey yolunda dedi 1 haftaya yine randevu verdi insallah duyarim kalbinide

 2. Ayşe dedi ki:

  6+5 haftalık hamileyim ultrasyonla bakılinca bebegim gözükür mü yoksa çatı muaynesi ile mi gözükür

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım karından ultrason ile kalp atımları izlenmesi gerekir.

 3. fethiye dedi ki:

  merhabalar. Bugün 5. haftamız bitti ve yarın doktor randevumuz var. bebeğin kalp atışlarını duyma şansımız ne kadar, bi şekilde kalp atışını duyabilir miyiz? bunu öğrenmek istiyorum. aksi taktirde gebeliği sonlandırma söz konusu. şimdiden teşekkürler.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fethiye hanım genel olarak kalp atışları gebeliğin 6. haftasında izlenir.Kan değerinizi yazmamışsınız alttan ultrason muayenesi ile kalp atışlarına bakılsın.

 4. Gül dedi ki:

  Hocam 6+5 günlük hsmileyim yaklaşık bir haftadır sol kasık agrim var ve bacağa vuruyor, dayanılmaz bir Ağrı degil ama rahatsız edici bir Ağrı romatizma gibi . Doktorum magnezyum almamı önerdi sadece. Daha erken dönemde bu tür Ağrı normalmi yoksa tekrar doktora basvurmaliyimiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli okurum kanada CRP CBC Tam idrar tetkiki ASO RF bakılsın konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 5. Gül dedi ki:

  Hocam 6 haftalık gebeyim, iki defa lekelenme oldu kahverengi akıntı ama çok kısa . Doktoruma anlattım kontrol amaçlı progesteron verdi. Yalnız reçeteyi okuduğumda içinde hamile ve emzirenlere öngörülmüyor yaziyor benim aklım karıştı . Bilgilendirirseniz çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Değerli anne adayı progestan dogal hormon gebelik kategorisi B zararsız ilaç grubunda rahat olun ve kullanın geçmiş olsun diyorum.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 6. Tülay dedi ki:

  Merhaba hocam sata göre 9haftalık hamileyim
  Fakat geç yumurtlamadan dolayı geriden geliyor
  6+2günlük travajinal ultrasonda kalp atışı bebeğin duyulmadı kalp atışı en geç ne Zaman duyulur kalp atımı duran bebeğin büyümesi devam eder mi şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Tülay hanım aşağıdaki linke tıklayarak sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/9-haftalik-hamileyim-kalp-atisi-yok.html

 7. Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam ben 40 yaşındayım ve ilk gebeliğimi bebeğimde down sendromu olması sebebiyle 16 haftalıkken sonlandırmak zorunda kaldık 31 temmuz 2017 de. Şimdi tekrar 6 w 0 d hamileyim ve yine olursa diye endişelenmiyor değilim. Sizce yüzde kaç riskim var? Ve ayrıca eşimin iki kardeşi sağır ve dilsiz atalarında sağır ve dilsiz yok ben bundan da korkuyorum bunun için ne yapabilirim kızamıkçık sebep olabiliyor diye okudum biz İngiltere’de yaşıyoruz ve ne yazık ki buradaki sağlık sistemi berbat 9 ay boyunca 2 defa ultrason yapılıyor normal şartlarda Türkiye’deki gibi değil maalesef cevap verirseniz çok sevinirim saygılar ve iyiki böyle güzel bir site hazırlamışsınız teşekkür ederim

  1. Ebru dedi ki:

   Çok özür diliyorum bir soru daha sormak istiyorum affımıza sığınarak ben hamilelikten önce folik asit ve d vitamini kullanıyordum hamile olduğumu öğrendikten sonra pregnacare vitamin hapları var hamileler için onu kullanıyorum bunun içindeki folik asit 400 gr ayrıca folik asit almama gerek var mı

   1. admin admin dedi ki:

    Değerli okurum bu doz yeterli ayrıca almanıza gerek yok.
    Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

  2. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım ileri yaş gebeliklerinde trisomi 21 riski yüksek bu sebepten dolayı tanı testleri olan CVS amnıosentez yada kismen tanı testi olan cfDNA testlerine 20-22 haftalarda fetal anatomi taraması yapılması yeterli olacaktır.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

   1. Ebru dedi ki:

    Çok teşekkür ederim hocam saygılar

 8. Didem dedi ki:

  Merhaba hocam 6+3 günlük hamileyim. Hgc degerim 15.000 cıktı sizce bir sıkıntı olur mu normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Didem hanım gebelik kesesi gelişimi ve kalp atışları izlendi ise sorun yoktur.

 9. Feride dedi ki:

  Merhaba hocam benim en son adet tarihim 05.02.2018 .
  02.03.2018 tarihinde hamile olduğumu öğrendim. 21.11 cıktı HCG bugün tekrar kan verdim HCG 191.63 cıktı . Keseyi görmek için gitmiştik ama haftaya gel dedi değerlerin normal mi. Birde 191.63 değerim cıktı ya kaç haftalık oluyor hocam. Şimdiden çok tşk.ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Feride hanım gebelik kesesinin vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.

 10. Kadriye dedi ki:

  Merhaba hocam ben normalde 8 haftalık hamileyim ama ultrason da 6 haftalık halimeye görünüyorum 2 haftadan bu yana kahverengi leke geliyordu artık gelmemeye başladı bugün doktora gittim kesenin büyüdüğünü ama çocuğu göremediğimizi söyledi doktorum ve bir sonraki sefere alttan bakım dedi bu durumda çocuk neden görünmüyor ve ne yapmalıyım hocam yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kadriye hanım ultrason vaginal bakılması gerekiyor kese çapı 16 mm ve üzerinde ise yolk sac görülmüyor ise gebelik sağlıklı değil boş kese diyebiliriz ultrason sonucunu konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 11. Kadriye dedi ki:

  Merhaba hocam 6 haftalık hamileyim yaklaşık bir haftadır kahverengi leke bazen de damla halinde su akıntısı geliyor.Dr gittim progestan ilaç verdi alttan alıyorum.tekrar dr gittiğimde kesemin buyumedigini söyledi 2 gün önce kan değerin 5000 çıktı acaba bi sorun varmı hocam biraz aydınlatırsaniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Degerli anne adayı kese 16mm ve üzerinde ise yolk sac ve embrıo görülmesi gerekiyor yada seri ultrason takibi yapılıyorsa kese çapı her gün 1mm büyümesi gerekir 2 gün sonra usg tekrarı ve kanda beta hcg tekrar edilisin sonucu konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 12. Didem dedi ki:

  Merhabalar hocam 6 haftalık gebeyim ve kasık ağrılarım çok fazla
  Sabah 5 ye ayaktayım uyuyamıyorum ve kusuyorum.. mide suyum sürekli ağzımda bunun için ne yapmalıyım ( artı beslenemiyorum)

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Didem hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.
   Bulantı- kusma konusunda:
   Bulantılarınızda kusma ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak sıvı ve elektrolit kaybı varsa tıbbi tedavi yardımı almalısınız. Bulantılar genellikle ikinci trimester ortasında azalır, bu nedenle sabırlı davranmaya çalışın. Ilık limonlu zencefilli su içebilirsiniz.Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir. Bebeğiniz henüz ufak olduğundan genellikle gelişim problemleri oluşmaz. Ancak elinizden geldiğince kendinizi zorlamadan çeşitli gıdaları tüketmeye çalışın.

 13. Seda dedi ki:

  6 haftalik hamileyim degerler 1800 cikti düşükmü

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Seda hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir ve genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atışları izlenir. 2 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 14. Eliff dedi ki:

  Merhabalar hocam son adet tarihim 2.12.2017 12 Ocak’ta kese göründü 23 Ocak’ta kalp atışı için gittik ama ne vajinal nede karından ultrason ile kalp atışı ve bebeğe dair bi şey göremedi vee 20 mm kese boş gebelik kürtaj yapalım dedi sizce beklemelimiyim yoksa kürtaj yaptırmalımıyım beni aydınlatırsanız cook sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım son adet tarihiniz doğruysa beklemenin bir anlamı yok.

 15. Sevda dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 11. 11.2017
  15.12.2017 de gittiğimde HCG 324 çıktı bı hafta sonra gel dedi Dr gittiğimde Htg 4400 çıktı kese gözüktü 8.3 mm di üç hafta sonra gel dedi 10.01.2018 Dr gittim kese 27.5 büyümüş ama bebege dair hiç bişey gözükmüyor dedi kan değeri istemedi acaba bebek gelişimi geç oluştuğu icinmi yoksa boş gebelik mi bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım ebelik kesesi 21 mm üzerinde ve hala yolk sac yada embrio görülmüyorsa boş kese yada kaybedilmiş gebelik tanısı konulabilir.
   Bu sebepten gebeliğin tahliye edilmesi uygundur.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 16. Yağmur dedi ki:

  Mrb hocam şuan 6 haftalık hamileyim eşimle ilişkiden 13 saat sonra ertesi gün hapı kullanmıştım ona rağmen kaldım. Geçen hafta Dr a gittim kanda 23186 çıktı alttan bakti kese gördü kalp atımı göremedi Dr. Bu hapın bebeğe bir zararı olur mu hocam tşkler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım bu kullandığınız ilacın gebelik kategorisi X grubunda tarotolojik etkili bir ürün. İlacı adetin kaçıncı günü kullandınız eğer gebeliğin 2. haftasından sonra kullanıldıysa gebeliğin sonlandırılıması gerekiyor. Eğer bebeğe zarar verdiyse intra uterin ölüm yada gebelik kaybı ile sonuçlanır. Doktorunuzla bu konuyu ciddi bir şekilde konuşun.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 17. Dilek dedi ki:

  Merhaba Hocam,23 Aralık’ta doktora göründüğümde 6 haftalık hamile olduğumu öğrendim.Kese göründü,doktor her şey yolunda dedi ama kalp atışlarını duymak için üç hafta sonrasına randevu verdi.Sizce bir sıkıntı mı var?için hiç rahat değil

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilek hanım kalp atımlarının izlenmesi için 1 hafta sonra doktora yeniden başvurun.

 18. Harice dedi ki:

  6+5 haftalik hamileyim doktora gitmistim ve onda 6+1 demisti kese filan görünüyor ama kalp atisi aktif degil dedi heran kalbi durabilir gibi seyler soyledi bi kac gun sonra gel dedi .korkuyorum.acaba normalmi .yada kac haftaya kadar kalp atmini duymak gerekiyor bu durum degisebilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar genel olarak kalp atımı gebeliğin 6. haftasında izlenir.Geç döllenme durumunda 7-10 gün gecikebilir.

  2. Meral dedi ki:

   Hatice hanım bende buna benzer bir sıkıntı yaşıyorum doktorunu kalp atış hızını söyledi mi bana aspirin verdi bebeğe kan gitsin diye

 19. Suna dedi ki:

  Hocam merhaba ben 6 haftalık hamileyim 4 gün önce doktora gittiğimde bebek iyi yerleşmiş herhangi bi sıkıntı yok 10 gün sonra gel kalp atışını duyarız dedi bende çok fazla bulantılar başladı doktorunda normal demesi üzre doktora bir kaç ay sonra gitmek istiyorum sizce bi mahsuru var mı gerekli tüm tahliller yapıldı bunarada

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Suna hanım kalp atımlarının izlenmesi için 1 hafta sonra tekrar başvurun.Gebelikte kalp atımlarının ultrasonda izlenmesi önemli bir eşiktir.Bir kaç ay beklemeyin.

 20. yenihamiş dedi ki:

  hocam merhaba son adet tarihim 12kasım şuan kendi hesaplamama göre 6haftalik hamileyim doktora gittim doktor kesemizi gördü 10gun sonra gel kalo atışını dinleyelim dedi iki sorum var adetim geciktiginden beri günaşırı özellikle geceleri çok karin agrım oluyor bu ilk gebeliğin ve çok korkuyorum doktor buna normal kese yerlesıyor diyor ama ben çok korkuyorum bu sizce normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.Geç döllenme durumunda gecikebilir.1 hafta sonra alttan ultrason ile kalp atımları izlenmesi gerekir.Hamileliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar izlenebilir.

  2. Suna dedi ki:

   Biz aynı durumdayız 😊

 21. burcu dedi ki:

  merhabalar.28ekim son adet tarihim.27aralikta beta hcg 83 cikti.2gun arayla 235 ve 665 cikti sonra kese gorundu.bugun kalp atisi icin gittim ama bebek olusmamisti.simdiye kadar gorunmesi gerekirdi dedi doktor.kese 1.37cm olmustu.cok endiseliyim..bebek olusma ihtimali varmi sizce.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Burcu hanım Hcg artışlarına bakarak gebeliğiniz normal seyrediyor. ve rahim içinde aslında bu değerde ultrason gebelik kesesini görmemesi gerekiyordu. kesek 16 mm ve üzerine çıktığında yolk-Sac görünecek 20 mm üzerine çıktığında embrio ve kalp atışları izlenecek. 5 gün sonra vaginal ultrason tekrarı yapılsın konuşalım.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN

 22. Elif 55 dedi ki:

  Merhaba ben yeniyim enson adet tarihim 31 ekim 12 aralık da kan verdim 719 çıktı 18 aralık da tekrar kan verdim 1539 çıktı sizce nasıl lütfen yardımcı olun yarın tekrar gideceğim hastaneye

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım kan değerindeki artış düşük.İki gün arayla kanda beta HCG takip edilmeli.

 23. ezgi dedi ki:

  merhaba 6+3 gunluk hamileyim kese bebek hersyn normal oldgunu soyluyor dr.. bir test varmış down sendromu ile ilgili 2000 tl civarı bu testi sizce yaptırmak gerekır mı 88 dogumluyum

 24. Rena dedi ki:

  Merhaba hocam. 24 ekim son adet gunum. Test yaotim evde hamile ciktim. Hic dr gitmedim. Dr ne zaman gitmeliyim?. Cok mide yangıni var.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rena hanım son adet tarihinize göre 6 haftalık hamilesiniz.Gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediğinin takibi gebelik kesesi ve kalp atımlarının takibi için ilk fırsatta doktora başvurun.

 25. dürdane dedi ki:

  Mrb hocam 48 gunluk 6+6 gunlukken doktora gittim kese gözlüyo kesede bişey gorumuyo bebegin kalp atisi yok dokTor gelismiycekmi acaba dedi kan verdik 3221 çıktı 2 gun sonra tekran vericem karşılaştırma yapicakmis bu normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dürdane hanım kalp atışları genelde gebeliğin 6. haftasında izlenir.Geç döllenme durumunda gecikebilir.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.İki gün sonra kanda beta HCG değeri ve alttan ultrason ile kalp atımlarına bakılmalı.

 26. Pinar dedi ki:

  İyi günler 6 haftalik hamileyim ancak bilmiyordum cunku myomlarim yuzunden hamile kalma olasiligim cok dusuktu. geçen ay içerisinde günde bir paket sigara iciyordum bebegim ne çeşit zarar görmüştür

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım maalesef bebeğiniz etkilenmiş olabilir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 27. Zehra dedi ki:

  Iyi günler hocam. Ben haftalık hamileymiş . Polikistik over hastasıyım. Genellikle gecikmeli regl oluyorum. 3ay önce 2bucuk ayda olmustum. Doktora gittim pcos ilerlemis dedi. Bir onlem almamama ragmen bebek olmuyordu. 2cocuggum var ama tedaviyle olmuştu. Şu an düşünmüyor ve beklemiyordum. Şiddetli baş ağrısı sebebiyle 1hafta önce bilmezken novalgin içtim bir sabah ve bir akşam. Şu an çok korkuyorum bebeğe zarar vermiş midir?lütfen yardımcı olur musunuz? Henüz dr a gitmedim korkuyorum gelişimine zarar verdiysem diye

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zehra hanım Novaljin D grubu yani gebelikte vermeyi tercih etmediğimiz ilaçlardan.Kaçıncı haftada içtiğiniz önemli, bir kontrole gitmenizde fayda var.

 28. Cagla dedi ki:

  Iyi gunler 7 ekim de en son adet oldm ve gunum geceli 11 gun oldu bugun kan vermeye gittim sonuclar yarin cikicak 3 tane farli farkli test yaptim hepsinde gebelik cikti hala emin olamiyorum kasigima bazen kirapm guruyo ve gogus hassasiyetim var damarlar sertlesmiss hamileysemde kac haflaik olurum benim hesaplama gore 6 haflik oluyorum ama doktorlar nasil hesapliyor bilmiyorum sotumu cevaplarsaniz sevinirim 😊

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çağla hanım kan sonucunuza göre hamile olup olmadığınız kesinleşecektir.Gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Buna göre son adet tarihiniz 7 Ekim’e göre 6 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.

 29. Vesile-15-deniz@hotmail.com.tr dedi ki:

  Meraba 6 haftalık hamileyim yalnışlıka kas gevşetici ilaç içtim hamileliğimi umuttum eskisi gibi normal birgün gibi geldi apranax plus işmiştim 550 mg bebeğe dokunmuştur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, bahsettiğiniz ilaç C grubu çok gerekli görüldüğü durumlarda verilebilen ilaçlardan.Tek dozdan büyük ihtimal bir sıkıntı olmayacaktır.

   1. Vesile-15-deniz@hotmail.com.tr dedi ki:

    Çok teşekkür ederim içim rahatladı biraz

 30. Ceylan dedi ki:

  Merhabalar hocam ben 6 hafta 3 günlük hamileyim iki gün önce ultrasonla bebeğin kalp atışları görüldü ama içerden biraz kanamam olduğu söylendi düşük riski varmış bunun için bana bı ilaç vermeleri gerekiyomuydu? Ve düşüğü neler tetikler beni aydinlatirmsnz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ceylan hanım aktif kanamanız olmadığı için doktorunuz ilaç vermeye gerek görmemiş.Düşük tehdidinin en iyi tedavisi bol sıvı alımı ve istirahattir.Risk geçene kadar ağırlık kaldırmayın ve cinsel birliktelikten uzak durun.Geçmiş olsun.

 31. arzuuu dedi ki:

  merhaba son adet tarihim 26 eylül adetimin üstünden 5 gün geçtikten sonra test yaptım btc 2915 cıktı persembe günü doktora gittim ultrasonla baktı kese görünmüyor 1 hafta sonra tekrar gel dedi sizce bir sorun varmıdır?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Arzu hanım sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebelik kesesi 5. haftada rahim içinde izlenir. 1 hafta sonraki doktor kontrolünüzde kesenin rahim içinde izlenmesi gerekir.

  2. arzuuu dedi ki:

   Vajinal ultrasonda görünmesi gerekiyor ben alttan muayene olmadım karından ultrasonla baktı doktorum bugün 6+1 oldum yarın tekrar kontrole gidecem.

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar Arzu hanım gebelik haftanıza göre yarın ultrasonografi ile rahim içinde kese izlenmesi gerekir.

  3. arzuuu dedi ki:

   merhabalar hocam dün vajinal ultrasonda muayene oldum kese oluşmuştu ama doktorum bebeğin kalp atışı yok ama henüz bişey demek için erken bir hafta sonra tekrar gel dedi ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olurmusunuz?

   1. admin admin dedi ki:

    Merhabalar Arzu hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.Geç yumurtlama durumunda 10-14 gün beklenir.Geç yumurtlama ultrason muayenesi ile belirlenir.

 32. Ayşenur dedi ki:

  merhaba
  23 eylül son son adet tarihim. 13 ekimde kanamam oldu. adetim erken oldu zannettim. ilk gün kırmızı sonraki bir kaç gün kahverengi lekelenme şeklinde oldu. 18 ekimde evde test yaptım çift çizgi çıktı. 21 ekimde kan testinde 1036 çıktı. henüz doktora gidemedim. kaç haftalık hamile olabilirim. kalp atışları duyulur mu?

 33. Yagmur dedi ki:

  Hocam bebeğin kalp atışları hangi haftada duyulur ben kan sonucuna göre su an 6.haftanin icindeyim ne zaman duyulur?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım genel olarak gebelikte kalp atımları 6. haftada izlenir.Geç döllenme durumunda 1 hafta gecikebilir.

 34. Sevgi dedi ki:

  Bebeğin kalp atışları hangi hafta da duyulur hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevgi hanım gebelikte bebeğin kalp atışları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.

 35. Zümra dedi ki:

  Ben yeni gebeyim bugün doktora gittim bana folidoce diye bir hap verdiler neden acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zümra hanım ilk trimesterde alınması gereken folik asit takviyesi, bebeğinizin omur gelişimi ile alakalı olan Nöral Tüp Defekti dediğimiz bir hastalığa yakalanma ihtimalini düşürür.

 36. sema dedi ki:

  mrb hocam 5 haftalık 3 günluk hamileyim bete hcg 890 çıkması iyimi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sema hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra aynı merkezde kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 37. sema dedi ki:

  mrbhocam 5 haftalık 3 gunluk hamileyim beta hcg 890 çıktı iyimi

 38. Eslem dedi ki:

  Merhaba hocam. Ben tup bebek yaptirdim. 15 agustosta 5. Gun embriyosu transfer edildi. Son adet tarihimin ilk gunu ise 23 temmuz . Ben su an kac haftalik hamileyim bilgi verebilir misiniz. Beta hcg degerlerim hamile oldugumu soyluyor ancak hic belirti yasamiyorum. Bu normal mi sizce

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Eslem hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir, genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.
   Gebelik haftanızı aşağıdaki linkteki hesaplayıcıyı kullanarak hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/tup-bebekte-gebelik-haftasi-nasil-hesaplanir.html

 39. Nagihan dedi ki:

  6haftalık hamileyim,fakat 4.haftada öğrendim,5yıldan beri psikiyatri ilaçları kullanıyordum hamile olduğumu öğrendiğim gibi ilaçlarımı kestim fakat şiddetli kasık ve bel ağrısı çekiyorum beni aydınlata bilir misiniz.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nahihan hanım kullandığınız ilaçlar hakkında doktorunuza bilgi verin.Gebeliğin ilk dönemlerinde adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.

 40. Aslı dedi ki:

  Merhaba hocm ben yumurtlama dönemimde ilişkiye girdim 25.07.2017. Ve son adet tarihim . 10.07.2017 sizce bebek kac haftalık

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Aslı hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 16 Nisan 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 41. Emine dedi ki:

  6 temmuz son adet tarihin adetin gelmedi gebelik testi yaptım 6 haftalık gebelik gözüküyor ama kanda belli olmuyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım hamilelik varsa kanda beta HCG testinde çıkması gerekir.

 42. erva dedi ki:

  6 haftalik hamileyim denize giryorum sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Erva hanım gebelikte yüzmenin herhangi bir sakıncası yoktur.Gebelikte vücut ısısının aşırı yükselmesi gebelik açısından sakıncalıdır.Bu nedenle güneşlenmek, bronzlaşmak amacıyla güneşte fazla kalmak önerilmez. Cildinizi güneş ışınlarından korumak için güneş kremleri kullanabilirsiniz. Denize girmek için en ideal saat sabah erken saatleri veya akşam üzeri güneşin azaldığı saatlerdir.Güneşin direk geldiği öğlen saaatlerinde güneşte durmamaya özen gösterin.

 43. Zeyni dedi ki:

  Üc 4 gun once beyaz akintim vardi sol tarafimda kasik agrisi vardi suanda karimda kelebek ucuyo gibi his var peceteye sildimde sari bisey geliyo neden acaba?

  Onceden rahimde yara ve kist vardi az oldugundan hap kullandim dokdor rahim tertemiz dedi sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız gecikmeden 2-3 gün sonra kanda beta HCG testi yaptırın.

 44. Deniz dedi ki:

  Selam bende intap kist ve yara vardi rahiminde dokdor az oldundan hap vermisti ictim ve terar gittim rahimin tertemiz demisti biz bebek sahibi olmak istiyoruz hap fln kunlanmadan hamile kalabilirmiyim bi gun arayla iliskiye giriyoruz suan ? Lutfen cevap

  1. admin admin dedi ki:

   Herhangi bir sorununuz yoksa 2 günde bir birliktelik sonucu 6 ay içinde hamile kalırsınız.Hamile kalmadan folik asit kullanmaya başlamalısınız. 1 yıl süreli düzenli birlikteliğe rağmen hamilelik oluşmuyorsa araştırma için kadın doğum uzmanına başvurmak gerekir.

 45. Rukiye yilmaz dedi ki:

  6 haftalik gebeeyim kanamam war bu 3 -4 gündür neden acaba 😯

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rukiye hanım kırmızı açık renk kanamanız varsa değerlendirme gerektirir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 46. Ilknur dedi ki:

  MERHABALAR 6 HAFTALIK HAMILEYIM VE HAFIF SEKILDE KANAMAM VAR KANAMAYLA BIRLIKTE INCE UZUN BEYAZ PARCA GELIYOR BUGUN KONTROL E GITTIM KALP ATISLARINI DINLEDIM BUNLAR DUSUK BELIRTISIMI YOKSA OLABILEN NORMAL SEYLERMI BU ILK HAMILELIGIM TESEKKURLER

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar İlknur hanım gebelikte genellikle kahverengi, pembe akıntılar sorun yaratmaz.Kırmızı açık kanamalar değerlendirme gerektirir.

 47. Cemile dedi ki:

  Doktor bey evet son adet tarihim haziranin 7 si.temmuzun 27 si kanda gebelik cikti 4.5 haftalik.rahim icinde kesem gözüktü. Doktor agustos ayinin 16 si gel bebeyin kalp atisin duymaya dedi.benim merak ettiğim şu ki, son adet tarihime gore suanki hamilelik haftam normalmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Cemile hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 7 Temmuz’a göre 5 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.

 48. büşra dedi ki:

  hocam merhaba

  son adet tarihim 28 haziran 4 ağustosta kan testi yaptırdım sonucum 2834 çıktı

  bugün doktora gittim ilk defa dış gebelik yokmuş kesem de doktorumun istediği görüntü yokmuş biraz daha hareketli olması gerekiyor dedi

  gittim tekrar kan testi yaptırdım 10 ağustosta…sonucum 12,874 çıktı doktoruma yolladım değerlerin normal ama bu sonuca göre biraz daha hareketli olması gerekiyor dedi ve kimyasal gebeklikte olabilirmiş 1 hafta sonra ultrasonda bakacak tekrar

  1. büşra dedi ki:

   hocam sizce değerlerim normal midir

 49. Cemile dedi ki:

  Iyi gunler.doktor gecen haftanin 3.gunu bana 4 bucukluk hamile oldugumu soyledi.simdi bu gun 5 bucukluk hamile oluyorum.ama benim son adet tarihim 07.06.2017. Bi turlu anlayamiyorum ben ikinci adetimde adet yerine hamilemi kalmisim nasil ola bilir?lutfen bilgi verirmisiniz bana?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Cemile hanım son adet tarihiniz 7 Haziran ve ultrasonda bebek 5,5 haftalık olarak izleniyorsa sağlıksız bir hamilelik olabilir.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada rahim içinde kese 6. haftada kalp atımları izlenir.

 50. irem dedi ki:

  merhaba dr.bey sat’ım 1 temmuz 4 ağustos da keseyi gördük .. kalp atışarını ne zaman görürüz.. gebelık çarkına göre suan 5w günlük gebeyım .. 15 agustos da gıtsem çks duyar mıyız acaba

 51. Hulya dedi ki:

  Ben 6+5 hamileyim doktora gittik bugün kalp atışı gözükmedi ayın 22 de tekrar gel bakalım dedi kalp atışı şimdi gözükmesi gerekmiyormu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hülya hanım genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.Geç döllenme durumunda 7-10 gün gecikebilir. 1 hafta sonra alttan ultrason ile muayene olun.

 52. elf dedi ki:

  gebeyim ve sanirim 6. haftam ve benim siddetli derecede kasik agrim var bu dobemlerde normalmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Bu zamana kadar kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız ilk doktor kontrolü için randevu alın.Doktorunuza şikayetlerinizi bildirin.

 53. seda dedi ki:

  merhaba son adet tarihim 21.06.2017, 27.07.2017’de kan tahlili yaptırdım 74,64 beta hcg değerim. hamile miyim. teşekkür ederim.

 54. Pelin dedi ki:

  . Son adet tarihim 23 Haziran . Beta HCG değeri >5000 şeklindeydi. Doktor karından muayene etti ama kese göremedi. Sizce bu normal mi nasıl bir yol izlemeliyim.tesekkur ederim.(doktora sat a göre 4+5 haftalıkken gitmiştim. )

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pelin hanım 1 hafta son alttan ultrason ile değerlendirme gerekir.Gebelik haftanıza rağmen bunda da rahim içinde kese izlenmezse dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 55. Jale dedi ki:

  Mrb 6 haftalik hamileyim doktorun bugun bana soyledigi sey gebelik kesesi war amabebek yok we kalp atisini duyamiyorum bunu nsl acikliyabilrisiniz acaba?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Jale hanım genel olarak kalp atışları 6. haftada izlenir.1 hafta sonra alttan ultrason yaptırın.

   1. Jale dedi ki:

    Altan da muayene etti dha dogrusu ilk ultrasyon da bakip bisi goremedigini soledi somra alttan muayene etti we pazartesi tkrr gelmemi soledi . kotu bisi yoktur umarim demi

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Jale hanım gebelik haftanız konusunda bilgi vermemişsiniz.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları ultrasonda izlenir.Geç döllenmede gebelik haftasında ortalama 1 hafta küçüklük olacağından 1 haftalık gecikme olabilir.

 56. Rabia dedi ki:

  18 aziran adet tarihim kac haftalik hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Rabia hanım son adet tarihinize göre 5 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 25 Mart 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 57. melis dedi ki:

  Mrb 10 hazoran son adet tarihm kan testinde 13620 cikti ama kese gorunmedi sizce bu normal mi ilerleyen zamanda kese olusur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Melis hanım son adet tarihinize göre 6 hafta 5 günlük hamilesiniz.Gebelik haftanıza göre kese rahim içinde izlenmesi gerekirdi.Dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 58. Evin dedi ki:

  Meraba ben 15 haziranda adet oldum doktorum 5 haftalık hamilesin dedi dogrumu ben kac haftalik hamileyim bebegimin kalp atislari baslamismidir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 6 haftalık hamilesiniz.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasından itibaren izlenebilir.

 59. Rabia dedi ki:

  Merhabalar ben 6buçuk haftalık hamileyim bebeğim kalp atışlarını duydum hocam ama 3 gün önce lekelenme meydana geldi yakınımda olan kadın Doğum hastanesine gittim vajinal ultrason ile bakıp bişeyin yok dediler ama lekelenmem devam etti bu sefer gebelik takibinin yapıldığı hastanenin aciline başvurdum bana bu aylarda normal olabilir ama düşük tehlikesi de olabilir dediler kullanmam için Protestan 100 mg verildi günde 1 kere kullan dediler daha 1 kere kullandım bugün lekelenme olmadı ama kaşıklarımda çok şiddetli olmayan ağrı hissediyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Rabia hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Doktor kontrolünüzde şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.Kahverengi , pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Kırmızı, açık renk kanamalarda doktora başvurmalısınız.

 60. Ayşe dedi ki:

  Merhaba doktor bey sigra cok iciyorum icmemem icin ne yapmaliyim saygilar

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım hamilelikte sigara içmenin kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.Bebeğinizin sağlığı için sigarayı bırakın.Aşağıdaki konumuzu okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

 61. Berna dedi ki:

  Doktor bey Ben en son 21 mayısta 2017 de adet oldum kaç haftalik gebeyimdir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Berna hanım son adet tarihinize göre 7 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 25 Şubat 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 62. Defne dedi ki:

  Adetım 12 gün geçtı kan degerım17.000 çıktı kese var ama 6 haftalık çocuk gözükmüyor sizce neden bu kadar yüksek

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Defne hanım genel olarak kalp atımları gebeliğin 6. haftasında izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 63. Duygu dedi ki:

  Merhaba doktor bey benım 1 hafta önce kan değerim 1277 i sonra bı hafta sonra tekrar ölçtürdüm 11964 çıktı ultrason la tek kese gözüktü ama bebek gözükmedi sizce çoğul gebelik mi yoksa diş gebelikmi korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Duygu hanım dış gebelikte kese rahim içinde izlenmez.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atışları izlenmesi gerekir.İki gün sonra alttan ultrason kontrolü ile kalp atımları kontrol edilmeli.

 64. Gulumser dedi ki:

  Merhaba hocam. 6 haftalık hamileyim. Adet olmam gereken günden beri az az karın ağrılarım var. 18 saatlik yola gittim ve karın ağrılarımda çok arttı. Bebeğim için bir skntı olur mu acaba. ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülümser hanım gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Kalp atımlarının izlenmesi için doktora başvurmadıysanız başvurun.

 65. Gülçin dedi ki:

  Merhaba hocam, ben tüp bebek tedavisi ile 6 haftalık hamileyim,geçtiğimiz hafta keseyi gördük,doktorum herşeyim normal olduğunu söyledi ve Bayram sonrası kalp atışlarını izlemek için çağırdı. Ancak bu sabah sol kasığımda çok şiddetli bir ağrı ile uyandım,öksürürken,aksırırken ağrı ve batma şiddetini arttırıyor,ayrıca idrarda parça parça beyaz bazen yeşilimsi akıntı geliyor bu yaşadıklarım normal mi?Bu arada ilaçlara da devam ediyorum (progestan,kan sulandırıcı vb.) cevap verirseniz sevinirim,umarım endişelenecek bir durum yoktur.Teşekkürler.

 66. Zülfiye dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 haftalık hamileyim sizce kadın doğuma ne zaman gitmeliyim cevap verirseniz sevinirim😊

  1. admin admin dedi ki:

   Zülfiye hanım bu zamana kadar hiç başvurmadıysanız ilk fırsatta randevu alın. Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda takibi için başvurmalısınız.

 67. Ugur dedi ki:

  Hocam iki gun once 153 dun dokrra gittihimizde tahlilde 358.1 cikti sonuc nasil ultrasynda kese gozukmedi rahimbduvri temiz kist yok dedi.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerindeki artış olumlu.Gebelik kesesinin izlenmesi için henüz erken.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.1 hafta sonra ultrason muayenesi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 68. Ebru dedi ki:

  Merhabalar 6 haftalık gebeyim yaklaşık 1 haftadır kanamam var doktoruma gittim bebeğin kalp atışında sıkıntı yok dedi 2 gün önce.şuan ise avucumun içini dolduracak kadar kan pıktısı geldi ve kanın rengi kırmızıya döndü önceden kahverengimsiydi rengi.acaba düşük yapmış olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Ebru hanım kırmızı kanama ,parça düşürme durumunda değerlendirme gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 69. Feride dedi ki:

  Merhabalr 6 haftalık hamilleyim bugün hastaneye gittigimde ultrasondan bebegimin kalp atışı yok dedi çok korkuyorum acaba bir şey oldu mu yoksa beklemeli miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Feride hanım 1 hafta sonra alttan ultrason ile kontrol öneririm.

 70. Sakiş dedi ki:

  Merhabalar hamile oldugumu 17 haziranda öğrendim (ögrenmeden önce 3 hafta oruç tutmuştum suan tutmuyorum) 4 5 haftalık hamilesin dedi doktor emin olmak icin baska bir hastaneye daha gittim bu seferki de dedigin son adet tarihine göre (son adet 9 mayıs) 6 haftalık hamile olman gerekiyo ama bu görülen kese en fazla 5 haftalık şuan hic bisey görünmüyo ya geç yumurtlamış olabilirsin yada ölü bir bebekde olabilir 1 hafta sonra gel bakarız dedi doktor daha sonra bazi tahliller istedi ve idrar tahlilinde protein ile keton pozitif çıktı herhangi bi mide bulantisi veya kusma yok hic olmadi da ama mide yanmasi oluyo sabahları tuttuğum oruç bebeğimi etkilemiş olabilirmi ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz şimdiden çok teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin ilk haftalarında oruç tutmanın gebeliğe bir zararı olmaz.10 gün sonra alttan ultrason öneririm.

   1. Sakiş dedi ki:

    Teşekkür ederim peki idrarda protein ve keton çıkması normal değilmiş araştırmalarıma göre öyle yazıyor bu riskin ortadan kaybolması için ne yapabilirim veya nasıl düzenli beslenebilirim önerileriniz varsa söylermisiniz rica etsem

    1. admin admin dedi ki:

     Test sonuçlarınızı testi isteyen doktora danışmalısınız.Gebeliğiniz sağlıklı bir gebelik ise 10 gün sonra rahim içinde kese ve kalp atımları izlenmesi gerekir.Kalp atımları izlenmeden hamileliğinizi çevrenizle paylaşmayın.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 71. ayten tunç dedi ki:

  ben hamile oldugumu anlamadim.ve ilac ictim bebegime zarari olurmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayten hanım hamile olunduğu bilinmeden adet tarihinden önce kullanılan ilaçlar genellikle sorun yaratmaz.Fakat bu riskin hiç olmaması anlamına gelmez.Gebe kalındığı dönemde kullanılan ilaçlarla ilgili mutlaka doktora danışmalısınız.Mümkünse gebeliğin hangi zamanında hangi ilaçları kullandığınızı not ederek bir perinatoloji uzmanına başvurun.

 72. Dilek dedi ki:

  Günaydınlar 😊 ben 6 haftalık hamileyim. Geçen hafta öğrendim ve gittiğşm doktor kendi doktorum değildş haftaya gel dedi. Benim doktoeum olmadığı için gitmiyorum kendi doktorumada 28 haziranda gideceğim o güne aldım randevuyu. Ama içime sinmiyor geç kalmakdan da korluyorum. Birde cok aık tekrarlayan mide sikayetlerim kabızlığım var ne yapmaalıyım yardımcı olur musunuz 🙏

  1. admin admin dedi ki:

   Tam tahıllı beslenmeye ağırlık vermeli, tam buğday ekmeği, bulgur, kuru baklagiller, yulaf tüketimini artırmalısınız. Kabuğu ile yenilebilen meyveleri soymadan kabuğu ile tüketmeli, çorba, sebze ve salata tüketmeye dikkat etmelisiniz. Kuru kayısı, hurma, kuru incir, kuru erikleri mutfak robotundan çekerek 1 yemek kaşığını aç karnına ılık su ile tüketebilirsiniz. Günlük 2.5 -3 litre su içmeye özen göstermeli, şekersiz komposto, taze sıkılmış meyve suyu, limonata, ayran gibi içeceklerle, ıhlamur, rezene gibi bitki çayları tüketmelisiniz. Doktorunuza danışarak her gün yarım saat yürümeye özen gösterin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 73. Gamze dedi ki:

  Mrb son adet tarihim nisan 15 yalniz iki gun once ultrasonda 6 hafta 3 gunluk hamilesiniz bebegin kalp atislari yok denildi iki tane dr degistirdim biri hemen kurtaj digeri 10 gun bekleyelim dedi sizce ne yapmayilim normal bi durum degil

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Gebelik haftanız doğruysa beklemenin bir anlamı yok.

 74. Zehra dedi ki:

  Merhaba hocam.. 6 haftalık gebeyim.. geçtiğimiz perşembe doktora gittim gayet net şekilde kalp atışlarını duydum. Ancak 5 gündur ishaldim doktora tetkik yaptırdım temiz çıktı. Patates haşlamasi,kapalı yoğurt ve ayran icmemi söyledi. Dün öyle yaptım bugün ise sabah şiddetli bir karın ağrısı ile uyandım bir müddet kivrqndiktan sonra tuvalete gittim ve sıvı şeklinde olmasa da hafif akiskan büyük abdestimi yaptim. Sabah böyle bir ağrıyla uyanmam normal mi? Bir de 28 Nisan son adet günümün başlangıcı doğum tarihı tahminen kaç olur hocam?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, ishal durumunda hijyene çok dikkat etmeniz gerekir. Yiyeceğiniz gıdalar çok iyi yıkanmalı, iyi pişirilmelidir. Sıvı alımına dikkat etmelisiniz. Bol su için. Ara öğünlerde bu gıdaları tüketerek normal beslenme düzenine geçebilirsiniz. İshale bağlı karın ağrısı olması normaldir ancak farklılık hissediyorsanız tekrar doktora danışın. Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 2 Şubat 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 75. Sevim dedi ki:

  Meraba hocam 5 haftalık hamileyim oruç tutuyorum bebeğe bi zararı varmı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevim hanım bebeğiniz sizin kanınızdaki besin maddeleri ile besleniyor aynı zamanda büyüyüp gelişiyor. Ama 17 saat oruç süresi bebeğin gelişimi, amniyon sıvısının miktarı, beslenmesi açısından problem yaratır. Yine de oruç tutmak istiyorsanız ihtiyacınız olan suyu, vitamin ve mineralleri karşılamaya dikkat ederek elbette tutabilirsiniz, kendinizi kötü hissederseniz de orucu kazaya bırakabilirsiniz.Aşağıdaki linkteki yer alan oruç tutmakla alakalı makaleyi ve örnek menüleri inceleyebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 76. Merve dedi ki:

  Mrb hocam dün doktora gittim 6 haftalik hamilesin dedi kan testi yaptırmadım 10 haftasında gel kalp atışlarını dinleyelim dedi o zamana kadar beklemem normal mi geç olmuyor mu cevap verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım genel olarak gebeliğin 6. haftasında bebeğin kalp atışları izlenir.1 hafta sonra doktora başvurun.

 77. Sevim seker dedi ki:

  Merhaba ben 6 haftalık hamileyim dün dışarı çıktım güneş çarptı bana heralde başım döndü çok fena kustum bu bebeğime zarar verir mi güneş bana etki ettiyse ona da etmiştir diye korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, size etki ettiği şekilde güneş bebeğinize etki etmez. Ancak kan yolu ile bir etki olabilir ( tansiyon yükselmesi, şeker yükselmesi gibi ). Güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya, dışarıda olduğunuz vakitlerde ince ve pamuklu ter emen kıyafetler kullanmaya, bol su içmeye, şapka- şemsiye gibi güneş engelleyici nesneler kullanmaya dikkat edin. Güneş koruyucu kremler kullanmanız da fayda gösterecektir.

 78. Berre957 dedi ki:

  Merhaba 7 haftalık hamileyim dört gün önce bebeğimin kalp atışlarıni duymak için hastaneye gittim fakat henüz kalbi atmiyormus normal mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.1 hafta sonra son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

   1. Berre957 dedi ki:

    Mide bulantısı azaldı bu normal mı birde günde en az ne kadar su içilmesi gerekir

    1. admin admin dedi ki:

     Mide bulantısı genellikle 2.trimester ortalarında geçer. Bu nedenle normaldir. Günde 2.5 litre kadar su, çorba ve diğer gıdalar ile beraber 4 litre kadar sıvı almanız faydalı olacaktır.

     Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 79. Gülden dedi ki:

  Merhaba; son adet tarihim 13 nisan. 29 mayısta muayeneye gittiğimde. Kesenin boyutu 1.86 cm ye 0.86cm idi ve doktor vajinal ultrasonla baktığı halde bebek görmedi kesede. Kan testi yapıldı hcg 20.000 çıktı.1 hafta sonra tekrar bakalım dedi. Fakat ben çok endişeliyim. Sizin de fikrinizi alabilir miyim? Sizce boş gebelik olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Bazen erken gebelikte fetal pol yani bebeğin erken hali görülemeyebilir, bazen de boş gebelik olabilir. Doktorunuz 1 hafta sonra tekrar çağırmakla çok iyi bir şey yapmış. Mutlaka kontrolünüze gidin. Sağlıklı günler diliyorum.

   Radyoloji Uzmanı
   Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER
   Telefon:(0312) 224 13 14

 80. Selma dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 22 nisan 23 mayista tahlil yaptirdim betas hgc 23,37 cikti doktora gittim ve 27 mayista tekrar test yaptirdim 131 cikti 5 haftalik hamileymisim. Bugun yani 02.06.2017 tarihinde tekrar kan verdim sonuc 738.4 cikti bugunde arada 5 hafta 6 gunluk oldum. Fakat doktor alttan muayenede bebegi goremedigini soyledi. Kanda artis var ama bebek yok neden boyle olmustur.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.
   *4 gün sonra alttan ultrason ile tekrar kontrol ettirin.

 81. Xxxx dedi ki:

  Merhaba ben 30.05.2017 tarihinde hastaneye gittim ve 5+3gunluk hamile olduğumu söyledi tahmini doğum ne zaman?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bugün itibari ile 6 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 28 Ocak 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 82. Sati dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 haftalik hamileyim ve ben kabizdim ve çok sancım vardı ve ıkınma oldu ve beni burdakıler çok korkuttular dusuk yaparsın bu yüzden dıye ve halada kasık agrılarım var vajinal bölgemde batma oluyor doktora gıtmek ıstedıgım de randevu tarıhınden önce kabul etmiyorlar bilgi verir misiniz acaba korkacak birşey yoktur

  1. admin admin dedi ki:

   En yakın zamanda muayene olmanızı tavsiye ederim. Kabızlık için, lifli gıdaların tüketimini artırmalısınız. Tam tahıllı beslenmeye ağırlık vermeli, tam buğday ekmeği, bulgur, kuru baklagiller, yulaf tüketimini artırmalısınız. Kabuğu ile yenilebilen meyveleri soymadan kabuğu ile tüketmeli, çorba, sebze ve salata tüketmeye dikkat etmelisiniz. Günlük 2.5 -3 litre su içmeye özen göstermeli, şekersiz komposto, taze sıkılmış meyve suyu, limonata, ayran gibi içeceklerle, ıhlamur, rezene gibi bitki çayları tüketmelisiniz. Doktorunuza danışarak her gün yarım saat yürümeye özen gösterin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 83. Ayso dedi ki:

  Merhaba doktor bey.benim düzensiz adet çizelgem var.ortalama 42-45 günde bir mens oluyordum.en son 16 martta oldum.Ve 24 mayısta hcg degerim 614 çıkti.2 gün sonra hcg 1800 değerlerinde cıkti.kaç haftalık hamile olabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinizdeki artış olumlu.Adetleri düzensiz olan kadınlarda gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

 84. Kader dedi ki:

  Merabalar ben 5+6 günlük hamileyim bebegimin kesesini gördüm yanliz bulantilarimda vardi ama şu 2 gündür en ufak bi bulantim yok şifahsizlik var sadece korkuyorum acaba yolunda gitmeyen bi durummu var lütfen bilgilendirin beni?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kader hanım bulantının olmaması bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmez.Kalp atımlarının kontrolü için 1 hafta sonra doktorunuza başvurun.

 85. Asya dedi ki:

  Merhaba hocam adet tarihim 15nisan kac haftalık gebeyim

 86. Seda çelik dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 15 nisan hamileyim 4 gün önce bthcg testi 96 çıktı geç döllenme olabilir mi? Kaç haftalıktır

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım son testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 87. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben 6+1 gunluk son adet tarihime gore hamileyim hocam en gec ne zAman doktora gitmeliyim bide 1 saatten fazla ayakta durdugum zaman kasık agrim ve batma oluyo normalmi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gözem hanım sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebelik kesesi gebeliğin 5. haftasında , kalp atışları gebeliğin 6. haftasında izlenir.İlk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.

 88. Kibaar dedi ki:

  Ben 6 haftalık hamileyim doktor bebeğin kesisi küçük suyu az dedi önemli bir durum var mı acaba doktor bu durum bazen sakat bebek olması dedi merak ediyorum bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Takiplerinizi yaptırın, kalp atışları ve kese içi sıvı miktarı erken gebelikte önemlidir. Doktorunuz tekrar değerlendirecektir. İyi günler diliyorum.
   Radyoloji Uzmanı
   Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER

 89. gunes dedi ki:

  sel ben 13 nisan da adet oldum 20 Mayıs ta hastaneye gittim kese görünüyo dedi döktor ama sizce kaç haftalıktır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize 13 Nisan’a göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 18 Ocak 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 90. Hayice dedi ki:

  Hocam son adet tarihim 19 nisan 26 günde adet oluyorum adet günü 15 mayis beta hcg 65.76 çıktı 17 Mayıs 300.07 kaç haftalik hamleyi keseyi nezaman girebilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 91. Demet dedi ki:

  Merhaba Kan testi yaptırdım ve beta hcg 180.4 çıktı şimdi ise 1000 ler de kaç haftalık gebeyim acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Demet hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 92. Halime dedi ki:

  Hocam merhaba, ben videoları izleyince biraz kafam karıştı. Ben en son adetimi 5 Nisan’da gördüm yumurtlama dönemimde yaklaşık 19 Nisan olarak görünüyor. Kan ve idrar tahlili yaptığımda pozitif olarak göründü ve Hcg seviyesi 7780 olarak görünüyordu 13 Mayıs tarihinde. Uzmanlar son adet tarihinden itibaren hafta saymaya başlandığını söylüyor. Böylelikle benim gebelik 6. hafta mı oluyor? Ben 4. hafta diye henüz dr a gitmemiştim ve haftaya bir randevu almıştım. Haftaya gitsem geç mi kalmış olurum. Bu hafta da mutlaka yapılması gereken bir test var mıdır, yoksa haftaya gitsem olur mu?
  Teşekkür ederim şimdiden.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Halime hanım gebelik haftası yumurtlama tarihinden itibaren değil.Son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Son adet tarihine göre 5 hafta 6 günlük hamilesiniz..Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.