40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası

Gebeliğin 6. haftası bebeğiniz

        Gebeliğin 6. haftasında bebeğinizin boyu baş bölgesinden poposuna kadar 2-4 mm arasındadır.Bebeğin boyunun baş popo mesafesi olarak adlandırılmasının nedeni bebeğin bacaklarını çoğunlukla kıvrık halde olmasıdır.

       Bebeğin kalp atışı gebeliğin 6. haftasında renkli Doppler ultrason ile dinlenebilir.Veya gebeliğin bu haftalarında normal ultrason ile bebeğin kalp atışları ve gebelik kesesi görülmediği taktirde vajinal ultrason tercih edilir.

       Gebe kaldıktan itibaren 10. haftaya kadar geçen süre embriyo dönemidir.Bu dönemde embriyo gelişimini engelleyecek faktörlere en açık olduğu zamandır.Sakatlıkların çoğu bu kritik zamanda oluşmaya başlar.

    Gebeliğin 6. haftasında anne karnında bulunan bebek baş ve kuyruk bölgesinden oluşan bir vücut şeklindedir.Bebeğinizin akciğer, çene , burun ve damak oluşumları başladı.El ve ayak kısımları oluşmaya başlamıştır.Bu hafta bebeğin baş kısmında nöral oluklar kapanır ve ilk beyin odacıkları oluşur.

SİZDE MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

    Gebeliğin 6. haftasında bir kaç kilo almış olabilir veya bu dönemde hiç kilo almamışta olabilirsiniz.Bu hafta göğüslerinizde hassasiyet ve şişme , meme uçlarınızda koyulaşma şeklinde değişiklikler fark edebilirsiniz.Bu durum tamamıyla gebeliğin belirtileridir.

Mide Yanması

    Gebeliğin bu haftası mide yanması ( ekşimesi ) şikayeti yaşayabilirsiniz.Mide yanması gebeliğin en yaygın şikayetlerinden biridir.Hamileliğin ilerleyen zamanlarında daha şiddetli olmasına rağmen , erken başlayabilir.Mide yanması genellikle mideden yemek borusuna asit kaçmasından dolayı olur.Gebelik döneminde büyüyen rahim mide ve bağırsak üzerine baskı uygular buda mideden yemek borusuna asit kaçmasına neden olur.

Mide yanması ile başa çıkmak için aşağıdaki tavsiyelere uyun

Üç büyük öğün yerine 5-6 öğün yiyin

Yemek yedikten hemen yatmayın en az 1 saat bekleyin

Yağlı ve baharatlı ( acı ) yiyeceklerden uzak durun

Yoğurt yemek ve bir bardak süt içmek ve ballı ılık süt içmek şikayetlerin azalmasında faydalı olur

Mide yanması şikayetleriniz şiddetli ise doktorunuz bu konuda size ilaç verebilir.

KABIZLIK

    Gebelik döneminde hamile bayanların çoğunda kabızlık görülür.Gebelikte kabızlık şikayetlerini gidermek için yapabilecekleriniz.

Sıvı alımınız arttırınız

Egzersiz yapın

Lifli gıdalarla beslenin

         Eğer şikayetleriniz geçmez ise doktora başvurun.Doktorunuzun onayı olmadan herhangi ilaç veya müshil kullanmayın.Kabız olduysanız , dışkı çıkarma sırasında kendinizi zorlamayın.Zorlama basura neden olabilir.

BESLENME DÜZENİNİZ

         Gebelik döneminde ihtiyacınız olan gıdaları almanız için , aldığınız gıdalarda seçici olmalısınız.Her istediğinizi yemek yerine Vitamin ve mineral ( demir , kalsiyum ,magnezyum , folik asit ,çinko ) açısından zengin gıdalar yiyin.Bebeğinizin büyümesine ve beslenmesine yardımcı olan gıdalar :

Ekmek , tahıllar , makarna ve pirinç 6 porsiyon

Meyveler günde 3-4 porsiyon

Sebzeler -günde 4 porsiyon

Et ve diğer protein kaynakları günde 2 ile 3 porsiyon

Süt ürünleri günde 3 ila 4 porsiyon

Yağ , tatlılar ve diğer boş kalorili gıdalar günde 2 ila 3 porsiyon

DOKTOR İLE İLK MUAYENE

        Gebelikte ilk muayenede doktorunuz sağlık geçmişinizle ilgili sorular soracaktır.Bu sorular genel sağlık problemleri ve jinekolojik ve doğumla ilgili herhangi problem hakkındadır.İlk muayenede daha önceki düşük ve benzeri tüm bilgilerinizi doktorunuzla paylaşın.Hamilelikten önce kullandığınız herhangi bir ilaç varsa mutlaka doktorunuza danışın.

       İlk muayenede jinekolojik muayene ve ultrasonografi ile kadın genital organları değerlendirilir. Son 1 yıl içerisinde yapılmadıysa smear testi yapılmalıdır. Genel sistemik muayene de yapılabilir ve gerekirse anormallik varlığında ilgili branş uzmanına konsültasyon yapılabilir.

İLK MUAYENEDE YAPILAN TAHLİLLER

Tam kan sayımı (Hemogram): Annede kansızlık (anemi) var mı araştırmak için.

Anne ve baba kan grupları: Kan uyuşmazlığı saptanırsa önlem alınması için.

Kan uyuşmazlığı varsa IDC (İndirekt Coombs testi)

Tam idrar tetkiki (Gerekirse idrar kültürü)

TSH : Annede guatr ve troid hormon bozukluğu varsa bebeği etkileyebilir, bozukluk saptanırsa dahiliye
uzmanı tarafından tedavi gerektirir.

Toxoplazma IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Rubella IGM – IGG (Kızamıkçık testleri):

CMV IGM ve IGG: Detaylı bilgi için tıklayın.

Hepatit B için HBsAg ve AntiHBs testleri yapılır: Annede Hepatit B saptanırsa bebeğe bulaşmayı engellemek için doğumdan sonra bebeğe antikor iğnesi yapılır.

HCV testi

HIV (AIDS) testi

Sfiliz (frengi) için VDRL testi rutin olarak şart değildir ama yapılabilir.

Diabet açısından riskli hastalarda açlık kan şekeri

Biyokimya (kolesterol, böbrek ve karaciğer testleri v.b) gebelikte rutin önerilen bir test değildir. Anne yaşı ileri ise veya sistemik bazı hastalıkları varsa yapılmalıdır.

GEBELİĞİN 6. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELENLER. VİDEO

 

Bu Haber 865.163 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Rabia dedi ki:

  Merhabalar ben 6buçuk haftalık hamileyim bebeğim kalp atışlarını duydum hocam ama 3 gün önce lekelenme meydana geldi yakınımda olan kadın Doğum hastanesine gittim vajinal ultrason ile bakıp bişeyin yok dediler ama lekelenmem devam etti bu sefer gebelik takibinin yapıldığı hastanenin aciline başvurdum bana bu aylarda normal olabilir ama düşük tehlikesi de olabilir dediler kullanmam için Protestan 100 mg verildi günde 1 kere kullan dediler daha 1 kere kullandım bugün lekelenme olmadı ama kaşıklarımda çok şiddetli olmayan ağrı hissediyorum beni bilgilendirirseniz çok sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Rabia hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi kasık ağrıları görülebilir.Doktor kontrolünüzde şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.Kahverengi , pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Kırmızı, açık renk kanamalarda doktora başvurmalısınız.

 2. Ayşe dedi ki:

  Merhaba doktor bey sigra cok iciyorum icmemem icin ne yapmaliyim saygilar

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım hamilelikte sigara içmenin kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.Bebeğinizin sağlığı için sigarayı bırakın.Aşağıdaki konumuzu okumanız faydalı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

 3. Berna dedi ki:

  Doktor bey Ben en son 21 mayısta 2017 de adet oldum kaç haftalik gebeyimdir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Berna hanım son adet tarihinize göre 7 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 25 Şubat 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 4. Defne dedi ki:

  Adetım 12 gün geçtı kan degerım17.000 çıktı kese var ama 6 haftalık çocuk gözükmüyor sizce neden bu kadar yüksek

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Defne hanım genel olarak kalp atımları gebeliğin 6. haftasında izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 5. Duygu dedi ki:

  Merhaba doktor bey benım 1 hafta önce kan değerim 1277 i sonra bı hafta sonra tekrar ölçtürdüm 11964 çıktı ultrason la tek kese gözüktü ama bebek gözükmedi sizce çoğul gebelik mi yoksa diş gebelikmi korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Duygu hanım dış gebelikte kese rahim içinde izlenmez.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atışları izlenmesi gerekir.İki gün sonra alttan ultrason kontrolü ile kalp atımları kontrol edilmeli.

 6. Gulumser dedi ki:

  Merhaba hocam. 6 haftalık hamileyim. Adet olmam gereken günden beri az az karın ağrılarım var. 18 saatlik yola gittim ve karın ağrılarımda çok arttı. Bebeğim için bir skntı olur mu acaba. ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülümser hanım gebeliğin ilk haftalarında adet olacakmış gibi ağrılar görülebilir.Kalp atımlarının izlenmesi için doktora başvurmadıysanız başvurun.

 7. Gülçin dedi ki:

  Merhaba hocam, ben tüp bebek tedavisi ile 6 haftalık hamileyim,geçtiğimiz hafta keseyi gördük,doktorum herşeyim normal olduğunu söyledi ve Bayram sonrası kalp atışlarını izlemek için çağırdı. Ancak bu sabah sol kasığımda çok şiddetli bir ağrı ile uyandım,öksürürken,aksırırken ağrı ve batma şiddetini arttırıyor,ayrıca idrarda parça parça beyaz bazen yeşilimsi akıntı geliyor bu yaşadıklarım normal mi?Bu arada ilaçlara da devam ediyorum (progestan,kan sulandırıcı vb.) cevap verirseniz sevinirim,umarım endişelenecek bir durum yoktur.Teşekkürler.

 8. Zülfiye dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 haftalık hamileyim sizce kadın doğuma ne zaman gitmeliyim cevap verirseniz sevinirim😊

  1. admin admin dedi ki:

   Zülfiye hanım bu zamana kadar hiç başvurmadıysanız ilk fırsatta randevu alın. Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda takibi için başvurmalısınız.

 9. Ugur dedi ki:

  Hocam iki gun once 153 dun dokrra gittihimizde tahlilde 358.1 cikti sonuc nasil ultrasynda kese gozukmedi rahimbduvri temiz kist yok dedi.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerindeki artış olumlu.Gebelik kesesinin izlenmesi için henüz erken.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir.1 hafta sonra ultrason muayenesi için kadın doğum uzmanına başvurun.

 10. Ebru dedi ki:

  Merhabalar 6 haftalık gebeyim yaklaşık 1 haftadır kanamam var doktoruma gittim bebeğin kalp atışında sıkıntı yok dedi 2 gün önce.şuan ise avucumun içini dolduracak kadar kan pıktısı geldi ve kanın rengi kırmızıya döndü önceden kahverengimsiydi rengi.acaba düşük yapmış olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Ebru hanım kırmızı kanama ,parça düşürme durumunda değerlendirme gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 11. Feride dedi ki:

  Merhabalr 6 haftalık hamilleyim bugün hastaneye gittigimde ultrasondan bebegimin kalp atışı yok dedi çok korkuyorum acaba bir şey oldu mu yoksa beklemeli miyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Feride hanım 1 hafta sonra alttan ultrason ile kontrol öneririm.

 12. Sakiş dedi ki:

  Merhabalar hamile oldugumu 17 haziranda öğrendim (ögrenmeden önce 3 hafta oruç tutmuştum suan tutmuyorum) 4 5 haftalık hamilesin dedi doktor emin olmak icin baska bir hastaneye daha gittim bu seferki de dedigin son adet tarihine göre (son adet 9 mayıs) 6 haftalık hamile olman gerekiyo ama bu görülen kese en fazla 5 haftalık şuan hic bisey görünmüyo ya geç yumurtlamış olabilirsin yada ölü bir bebekde olabilir 1 hafta sonra gel bakarız dedi doktor daha sonra bazi tahliller istedi ve idrar tahlilinde protein ile keton pozitif çıktı herhangi bi mide bulantisi veya kusma yok hic olmadi da ama mide yanmasi oluyo sabahları tuttuğum oruç bebeğimi etkilemiş olabilirmi ne yapmam gerekiyor bilgi verirmisiniz şimdiden çok teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin ilk haftalarında oruç tutmanın gebeliğe bir zararı olmaz.10 gün sonra alttan ultrason öneririm.

   1. Sakiş dedi ki:

    Teşekkür ederim peki idrarda protein ve keton çıkması normal değilmiş araştırmalarıma göre öyle yazıyor bu riskin ortadan kaybolması için ne yapabilirim veya nasıl düzenli beslenebilirim önerileriniz varsa söylermisiniz rica etsem

    1. admin admin dedi ki:

     Test sonuçlarınızı testi isteyen doktora danışmalısınız.Gebeliğiniz sağlıklı bir gebelik ise 10 gün sonra rahim içinde kese ve kalp atımları izlenmesi gerekir.Kalp atımları izlenmeden hamileliğinizi çevrenizle paylaşmayın.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 13. ayten tunç dedi ki:

  ben hamile oldugumu anlamadim.ve ilac ictim bebegime zarari olurmu?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayten hanım hamile olunduğu bilinmeden adet tarihinden önce kullanılan ilaçlar genellikle sorun yaratmaz.Fakat bu riskin hiç olmaması anlamına gelmez.Gebe kalındığı dönemde kullanılan ilaçlarla ilgili mutlaka doktora danışmalısınız.Mümkünse gebeliğin hangi zamanında hangi ilaçları kullandığınızı not ederek bir perinatoloji uzmanına başvurun.

 14. Dilek dedi ki:

  Günaydınlar 😊 ben 6 haftalık hamileyim. Geçen hafta öğrendim ve gittiğşm doktor kendi doktorum değildş haftaya gel dedi. Benim doktoeum olmadığı için gitmiyorum kendi doktorumada 28 haziranda gideceğim o güne aldım randevuyu. Ama içime sinmiyor geç kalmakdan da korluyorum. Birde cok aık tekrarlayan mide sikayetlerim kabızlığım var ne yapmaalıyım yardımcı olur musunuz 🙏

  1. admin admin dedi ki:

   Tam tahıllı beslenmeye ağırlık vermeli, tam buğday ekmeği, bulgur, kuru baklagiller, yulaf tüketimini artırmalısınız. Kabuğu ile yenilebilen meyveleri soymadan kabuğu ile tüketmeli, çorba, sebze ve salata tüketmeye dikkat etmelisiniz. Kuru kayısı, hurma, kuru incir, kuru erikleri mutfak robotundan çekerek 1 yemek kaşığını aç karnına ılık su ile tüketebilirsiniz. Günlük 2.5 -3 litre su içmeye özen göstermeli, şekersiz komposto, taze sıkılmış meyve suyu, limonata, ayran gibi içeceklerle, ıhlamur, rezene gibi bitki çayları tüketmelisiniz. Doktorunuza danışarak her gün yarım saat yürümeye özen gösterin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 15. Gamze dedi ki:

  Mrb son adet tarihim nisan 15 yalniz iki gun once ultrasonda 6 hafta 3 gunluk hamilesiniz bebegin kalp atislari yok denildi iki tane dr degistirdim biri hemen kurtaj digeri 10 gun bekleyelim dedi sizce ne yapmayilim normal bi durum degil

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım son adet tarihinize göre 9 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Gebelik haftanız doğruysa beklemenin bir anlamı yok.

 16. Zehra dedi ki:

  Merhaba hocam.. 6 haftalık gebeyim.. geçtiğimiz perşembe doktora gittim gayet net şekilde kalp atışlarını duydum. Ancak 5 gündur ishaldim doktora tetkik yaptırdım temiz çıktı. Patates haşlamasi,kapalı yoğurt ve ayran icmemi söyledi. Dün öyle yaptım bugün ise sabah şiddetli bir karın ağrısı ile uyandım bir müddet kivrqndiktan sonra tuvalete gittim ve sıvı şeklinde olmasa da hafif akiskan büyük abdestimi yaptim. Sabah böyle bir ağrıyla uyanmam normal mi? Bir de 28 Nisan son adet günümün başlangıcı doğum tarihı tahminen kaç olur hocam?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, ishal durumunda hijyene çok dikkat etmeniz gerekir. Yiyeceğiniz gıdalar çok iyi yıkanmalı, iyi pişirilmelidir. Sıvı alımına dikkat etmelisiniz. Bol su için. Ara öğünlerde bu gıdaları tüketerek normal beslenme düzenine geçebilirsiniz. İshale bağlı karın ağrısı olması normaldir ancak farklılık hissediyorsanız tekrar doktora danışın. Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 2 Şubat 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 17. Sevim dedi ki:

  Meraba hocam 5 haftalık hamileyim oruç tutuyorum bebeğe bi zararı varmı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevim hanım bebeğiniz sizin kanınızdaki besin maddeleri ile besleniyor aynı zamanda büyüyüp gelişiyor. Ama 17 saat oruç süresi bebeğin gelişimi, amniyon sıvısının miktarı, beslenmesi açısından problem yaratır. Yine de oruç tutmak istiyorsanız ihtiyacınız olan suyu, vitamin ve mineralleri karşılamaya dikkat ederek elbette tutabilirsiniz, kendinizi kötü hissederseniz de orucu kazaya bırakabilirsiniz.Aşağıdaki linkteki yer alan oruç tutmakla alakalı makaleyi ve örnek menüleri inceleyebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileler-oruc-tutarken-nelere-dikkat-etmeli.html

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 18. Merve dedi ki:

  Mrb hocam dün doktora gittim 6 haftalik hamilesin dedi kan testi yaptırmadım 10 haftasında gel kalp atışlarını dinleyelim dedi o zamana kadar beklemem normal mi geç olmuyor mu cevap verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım genel olarak gebeliğin 6. haftasında bebeğin kalp atışları izlenir.1 hafta sonra doktora başvurun.

 19. Sevim seker dedi ki:

  Merhaba ben 6 haftalık hamileyim dün dışarı çıktım güneş çarptı bana heralde başım döndü çok fena kustum bu bebeğime zarar verir mi güneş bana etki ettiyse ona da etmiştir diye korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, size etki ettiği şekilde güneş bebeğinize etki etmez. Ancak kan yolu ile bir etki olabilir ( tansiyon yükselmesi, şeker yükselmesi gibi ). Güneş ışınlarının dik olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya, dışarıda olduğunuz vakitlerde ince ve pamuklu ter emen kıyafetler kullanmaya, bol su içmeye, şapka- şemsiye gibi güneş engelleyici nesneler kullanmaya dikkat edin. Güneş koruyucu kremler kullanmanız da fayda gösterecektir.

 20. Berre957 dedi ki:

  Merhaba 7 haftalık hamileyim dört gün önce bebeğimin kalp atışlarıni duymak için hastaneye gittim fakat henüz kalbi atmiyormus normal mı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.1 hafta sonra son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

   1. Berre957 dedi ki:

    Mide bulantısı azaldı bu normal mı birde günde en az ne kadar su içilmesi gerekir

    1. admin admin dedi ki:

     Mide bulantısı genellikle 2.trimester ortalarında geçer. Bu nedenle normaldir. Günde 2.5 litre kadar su, çorba ve diğer gıdalar ile beraber 4 litre kadar sıvı almanız faydalı olacaktır.

     Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 21. Gülden dedi ki:

  Merhaba; son adet tarihim 13 nisan. 29 mayısta muayeneye gittiğimde. Kesenin boyutu 1.86 cm ye 0.86cm idi ve doktor vajinal ultrasonla baktığı halde bebek görmedi kesede. Kan testi yapıldı hcg 20.000 çıktı.1 hafta sonra tekrar bakalım dedi. Fakat ben çok endişeliyim. Sizin de fikrinizi alabilir miyim? Sizce boş gebelik olabilir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Geçmiş olsun. Bazen erken gebelikte fetal pol yani bebeğin erken hali görülemeyebilir, bazen de boş gebelik olabilir. Doktorunuz 1 hafta sonra tekrar çağırmakla çok iyi bir şey yapmış. Mutlaka kontrolünüze gidin. Sağlıklı günler diliyorum.

   Radyoloji Uzmanı
   Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER
   Telefon:(0312) 224 13 14

 22. Selma dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 22 nisan 23 mayista tahlil yaptirdim betas hgc 23,37 cikti doktora gittim ve 27 mayista tekrar test yaptirdim 131 cikti 5 haftalik hamileymisim. Bugun yani 02.06.2017 tarihinde tekrar kan verdim sonuc 738.4 cikti bugunde arada 5 hafta 6 gunluk oldum. Fakat doktor alttan muayenede bebegi goremedigini soyledi. Kanda artis var ama bebek yok neden boyle olmustur.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.
   *4 gün sonra alttan ultrason ile tekrar kontrol ettirin.

 23. Xxxx dedi ki:

  Merhaba ben 30.05.2017 tarihinde hastaneye gittim ve 5+3gunluk hamile olduğumu söyledi tahmini doğum ne zaman?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar bugün itibari ile 6 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 28 Ocak 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 24. Sati dedi ki:

  Merhaba hocam ben 6 haftalik hamileyim ve ben kabizdim ve çok sancım vardı ve ıkınma oldu ve beni burdakıler çok korkuttular dusuk yaparsın bu yüzden dıye ve halada kasık agrılarım var vajinal bölgemde batma oluyor doktora gıtmek ıstedıgım de randevu tarıhınden önce kabul etmiyorlar bilgi verir misiniz acaba korkacak birşey yoktur

  1. admin admin dedi ki:

   En yakın zamanda muayene olmanızı tavsiye ederim. Kabızlık için, lifli gıdaların tüketimini artırmalısınız. Tam tahıllı beslenmeye ağırlık vermeli, tam buğday ekmeği, bulgur, kuru baklagiller, yulaf tüketimini artırmalısınız. Kabuğu ile yenilebilen meyveleri soymadan kabuğu ile tüketmeli, çorba, sebze ve salata tüketmeye dikkat etmelisiniz. Günlük 2.5 -3 litre su içmeye özen göstermeli, şekersiz komposto, taze sıkılmış meyve suyu, limonata, ayran gibi içeceklerle, ıhlamur, rezene gibi bitki çayları tüketmelisiniz. Doktorunuza danışarak her gün yarım saat yürümeye özen gösterin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 25. Ayso dedi ki:

  Merhaba doktor bey.benim düzensiz adet çizelgem var.ortalama 42-45 günde bir mens oluyordum.en son 16 martta oldum.Ve 24 mayısta hcg degerim 614 çıkti.2 gün sonra hcg 1800 değerlerinde cıkti.kaç haftalık hamile olabilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kan değerinizdeki artış olumlu.Adetleri düzensiz olan kadınlarda gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

 26. Kader dedi ki:

  Merabalar ben 5+6 günlük hamileyim bebegimin kesesini gördüm yanliz bulantilarimda vardi ama şu 2 gündür en ufak bi bulantim yok şifahsizlik var sadece korkuyorum acaba yolunda gitmeyen bi durummu var lütfen bilgilendirin beni?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kader hanım bulantının olmaması bir şeylerin ters gittiği anlamına gelmez.Kalp atımlarının kontrolü için 1 hafta sonra doktorunuza başvurun.

 27. Asya dedi ki:

  Merhaba hocam adet tarihim 15nisan kac haftalık gebeyim

 28. Seda çelik dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 15 nisan hamileyim 4 gün önce bthcg testi 96 çıktı geç döllenme olabilir mi? Kaç haftalıktır

  1. admin admin dedi ki:

   Seda hanım son testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 29. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben 6+1 gunluk son adet tarihime gore hamileyim hocam en gec ne zAman doktora gitmeliyim bide 1 saatten fazla ayakta durdugum zaman kasık agrim ve batma oluyo normalmi acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gözem hanım sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebelik kesesi gebeliğin 5. haftasında , kalp atışları gebeliğin 6. haftasında izlenir.İlk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.

 30. Kibaar dedi ki:

  Ben 6 haftalık hamileyim doktor bebeğin kesisi küçük suyu az dedi önemli bir durum var mı acaba doktor bu durum bazen sakat bebek olması dedi merak ediyorum bilgi verirseniz sevinirim

  1. admin admin dedi ki:

   Takiplerinizi yaptırın, kalp atışları ve kese içi sıvı miktarı erken gebelikte önemlidir. Doktorunuz tekrar değerlendirecektir. İyi günler diliyorum.
   Radyoloji Uzmanı
   Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER

 31. gunes dedi ki:

  sel ben 13 nisan da adet oldum 20 Mayıs ta hastaneye gittim kese görünüyo dedi döktor ama sizce kaç haftalıktır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize 13 Nisan’a göre 5 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 18 Ocak 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 32. Hayice dedi ki:

  Hocam son adet tarihim 19 nisan 26 günde adet oluyorum adet günü 15 mayis beta hcg 65.76 çıktı 17 Mayıs 300.07 kaç haftalik hamleyi keseyi nezaman girebilirim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım son adet tarihinize göre 4 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 33. Demet dedi ki:

  Merhaba Kan testi yaptırdım ve beta hcg 180.4 çıktı şimdi ise 1000 ler de kaç haftalık gebeyim acaba ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Demet hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 34. Halime dedi ki:

  Hocam merhaba, ben videoları izleyince biraz kafam karıştı. Ben en son adetimi 5 Nisan’da gördüm yumurtlama dönemimde yaklaşık 19 Nisan olarak görünüyor. Kan ve idrar tahlili yaptığımda pozitif olarak göründü ve Hcg seviyesi 7780 olarak görünüyordu 13 Mayıs tarihinde. Uzmanlar son adet tarihinden itibaren hafta saymaya başlandığını söylüyor. Böylelikle benim gebelik 6. hafta mı oluyor? Ben 4. hafta diye henüz dr a gitmemiştim ve haftaya bir randevu almıştım. Haftaya gitsem geç mi kalmış olurum. Bu hafta da mutlaka yapılması gereken bir test var mıdır, yoksa haftaya gitsem olur mu?
  Teşekkür ederim şimdiden.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Halime hanım gebelik haftası yumurtlama tarihinden itibaren değil.Son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Son adet tarihine göre 5 hafta 6 günlük hamilesiniz..Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 35. ilknur dedi ki:

  merhabalar size bişey danışmak istiyorum..benim
  mthfr mutasyon analisZi C677T HETEROZİGOT
  mthfr mutasyon analiZİ A1298C HETEROZİGOT
  PAI MUTASYON ANALİZİ 5G/4G HOMOZİGOT çıktı
  SİZCE BU DEGERLERE GÖRE GEBELİK HALİNDE CORASPİN KULLANMAM GEREKLİMİ GEREKLİYSE YETERLİMİ YADA SULANDIRICI İĞNE KULLANMAMI GEREKTİRECEK SEVİYEDE Mİ?

 36. seren dedi ki:

  Merhaba hocam 15 mart adet tarihim 2 hafta önce test yaptırdım değerlerim 430 çıktı.bidahaki hafta kalp atışlarını dinlicez dedi doktor.kaç haftalık hamileyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Seren hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Doktor kontrolünde gebelik kesesi ve kalp atımları izlenmesi gerekir.

 37. Busra dedi ki:

  Hocam adet tarihimi tam hatirlamiyorum 15 veya 25 mart olabilir ultrasonda 6 haftalik oldugumu ogrendim 5 haftalik iken kese var bebek olusmamis dendi 6 haftalik iken gittigimde kese var bebek yok denildi hemen baska bir hastaneye gittim kalp olusmus dendi bu durum normal mi iki hastane arasinda 1 saat icinde gittim

 38. ayşe dedi ki:

  merhaba hocam son adet tarihim 1 nisan. 27 nisanda kan testi yaptırdım beta 380 çıktı. bugün doktora gittik karından ultrasonla bebek gözükmedi alttan ultrasonla da sadece keseyi gördük 0.66cm yazıyo ama bebek gözükmedi sizce normal mi haftaya bi daha gideceğiz

  1. ayşe dedi ki:

   hocam cevap yazarsanız sevinirim

 39. Habibe dedi ki:

  Merhaba Hocam benimde en son adet başlangıcım 19 mart dün gebelik testi yaptım pozitif çıktı. Kaç haftalık oluyor ? Bir de teyit etmek için bu kan testini nerede yaptırabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

  1. admin admin dedi ki:

   Habibe hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Herhangi bir sağlık kuruluşunda kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz fakat sizin kadın doğum uzmanına başvurup ultrason muayenesi olmanız gerekiyor.Gebelik kesesi ve kalp atımlarının izlenmesi için.İhmal etmeyin.

   1. Habibe dedi ki:

    Teşekkür ederim yarın gideceğim İnşeAllah.

 40. Gül dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 12 mart ama üç gün sürdü sonra şimdiye kadar adet olmadim kan tahlili yaptırdım sonuç bu hocam Beta-hCG ( totsl hCG) 25523 mlU/mL 0 – 5.0 nedir hocam acil cvb bekliyom şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 41. Derya dedi ki:

  Hocam mrb benim son adet tarihim 23mart başladı 29 bitti benim kan testi yaptirdim hamile olduğumu öğrendim bu durumda ben kac aylık hamile olmuş oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Derya hanım son adet tarihinize göre 6 haftalık hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 42. Gaye dedi ki:

  Merhaba ben 4 ay önce düşük yaptım yaklaşık 2 – 3 haftalıktı. Şimdi tekrar hamileyim 2 buçuk haftalık kanamam yok ama doktor progestan verdi önlem için olduğunu söyledi bende tereddütte kaldım acaba kullanmam bi sıkıntı yaratır mı bazı yan etkileri olduğunu duydum cevaplarsanız sevinirim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, sorunuz tam olarak alanıma girmemekle beraber bir sağlık çalışanı olarak tekrarlayan düşükler ilerdeki gebeliklerin seyri açısından problem yaratabilir, düşüğün neden kaynaklandığını tespit etmek faydalı olacaktır diye düşünüyorum. Bahsettiğiniz ilaç düşükleri önlemeye yardımcı oluyor. Birçok gebenin kullandığı standart bir ilaç bu nedenle başka bir hekime daha danışarak ilacı o da gerekli görürse kullanabilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 43. Cancan dedi ki:

  Merhaba.en son 21 martta adet olmuştum.1 hafta öncede eczaneden gebelik testi alıp yaptım pozitif çıktı.ardından kan verdim ondada 2941 çıktı yani çıkan değer 5 haftalık olduğunu gösteriyor.9 mayısa randevu aldım kadın doğumdan.ilk kez o gün gidicem.göğüs bel ve kasık ağrım var.bugün çok dikatli bakınca farkediliyor akıntım hafif kahverengi gibi.kokladığımdada kan gibi koktu.sebebi ne olabilir..

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında görülen pembe ve kahverengi akıntılar genellikle sorun teşkil etmez.Doktorunuza bilgi verin.

 44. Fatma dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 28 mart bugün test aldım yaptım ve çıktı acaba hamilemiyim ve kaç haftalık acaba şimdiden tşk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım adet gecikmesinden sonra yapılan idrarda gebelik testinde pozitif sonuç çıktı ise hamilelik var demektir.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 45. Kafasi karisik dedi ki:

  Gunaydin hocam en son adet tarihim 16 mart fakat biz esimle is geregi ayriydik. Ilk birliktelik 1 nisanda oldu.suan hamileyim kese gorunu. Benim tahminime gore 4.haftalik hamileyim ama ultrasyda dr 6. Haftaya girdigimi soyluyor . Sizce ben kac haftilik oluyorum dogum tarihi tahmini kac olur. Tskler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplaması birliktelik tarihinden itibaren değil, son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır.Buna göre 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Adetleri düzenli her kadının vücudu adetin ilk gününden itibaren kendisini yeni bir gebelik için hazırlar yumurtlama döneminde uygun birliktelik olursa gebelik oluşur bir sonraki adet görülmez.

 46. Cansu dedi ki:

  Slm hocam 6hafta 2 günlük hamileyım kan tersli yaptırmadım doktorum kalp atışı yok diyor kürtaj yapalım diyor bebek canlansa bile sorun olur diyor ne yapmalıyım

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Gebelik haftanız doğruysa 1 hafta sonra son bir kez daha alttan ultrason ile kontrol ettikten sonra kalp atımları izlenmezse beklemenin bir anlamı olmaz.

 47. Ece Nur dedi ki:

  Merhaba benim en son adet tarihim 15 mart doktor muayene sırasında bana kaç haftalık olduğunu söylemedi lütfen söyler misiniz kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihiniz 15 Mart^’a göre bugün itibari ile 6 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 20 Aralık 2017 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 48. Aysenur Ozcan Pinar dedi ki:

  Hocam merhaba ben ayim 20 sinde doktora gittim beta 1900 cikti doktor hamilesin dedi kese gozukmedi acaba ben simdi kac haftalik hamileyim son adetim 15 mart. Birde ne zman gitmem gerek kese gorulmesi ve kAlp atimi icin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşenur hanım bugün itibari ile son adet tarihinize göre 6 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.Gebelik haftanıza göre gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.İhmal etmeden ilk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurun.

 49. sena dedi ki:

  20mart son adet tarihm test yaptım sonra sağlık ocağında bida test yaptım pozitif çıktıo36 günlük hamileym . Orda idrar testinde negatif çıktı bebeğin kesesi gözükmüyordu neden acaba dış gebelik olabilir mı normal hamile lige herşeyin uyuyor halsizlik göğüs ağrısı sık idrara gitme vb.yardimci olun lütfen

  1. admin admin dedi ki:

   İdrar testinde hatalı sonuç olabilir.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 50. Zeynep dedi ki:

  Pardon yanlış yazmışım adet tarihimi 14 mart 2017 ve akintilarimda kirmizi lekeler oluyor lütfen cewap verin

  1. admin admin dedi ki:

   Zeynep hanım son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Kırmızı akıntılar değerlendirme gerektirir.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 51. Gülay dedi ki:

  Merhaba 6 haftalık hamileyim kusmamak bulantım yok normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Her kadında bulantı ve kusma olacak diye kaide yok.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları izlenir.Kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız başvurun.

 52. Mujde dedi ki:

  Hocam 😞 Test yaptim positive cikti ama bugun adet oldum

  1. admin admin dedi ki:

   İdrarda gebelik testinde yanılma ihtimali olabilmekte.Kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. Mujde dedi ki:

    Simdi gene yaptiriyimi kanamadan sonra ?

    1. admin admin dedi ki:

     Evet Müjde hanım yaptırmanızda fayda var.Erken dönemde düşük meydana geliyor.Bu konuda bilgi sahibi olmuş olursunuz.

 53. Mujde dedi ki:

  Merhaba hocam son adet tarihim 12mart 2017 kac haftalik hamileyim ? Bide midem hic bulanmiyor daha erkenmi acaba ? Cunku kizimda daha 5haftaliken kusmalar bile vardi

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 6 haftalık hamilesiniz.Gebelik döneminde bazı kadınlarda hiç mide bulantısı ve kusma olmayabilir bu durum bebekle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmez.Gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda kontrolü için kadın doğum uzmanına başvurun.

 54. SELEN dedi ki:

  Hocam ben 21 şubatta en son adetin başlangıç tarihi kaç haftalik gebeyim? dün doktora gittim 6hafta 4günlük gebesin dedi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüdür.Son adet tarihinize göre bugün itibari ile 8 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.

 55. Mujgan dedi ki:

  Slm hocam martin 8de adet gordum 1hafta once test yaptim kasik agrisi cok var ne yapmalimyim yardimci olun lutfen😐

  1. admin admin dedi ki:

   Hamile olup olmadığınızı yazmamışsınız.

   1. Mujgan dedi ki:

    Mart 8 normalde gecikme oldu test yaptim hamileyim kac haftaliktir? Simdiden tesekurler🤗

    1. admin admin dedi ki:

     Son adet tarihinizin ilk günü 8 Mart ise 7 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelik olup olmadığının teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 56. Yasemen dedi ki:

  Hocam ben 27 Şubat ayında adet oldum kaç hastalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 4 Aralık 2017 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 57. DÜŞÜK RİSKİ dedi ki:

  17 nisan da beta 236 çıkmıştı. 19 nisan da ise 184 çıktı. kahverengi akıntı olmaya başladı. sizce düşük mü yapıyorum.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinde düşüş düşüğün göstergesidir.Geçmiş olsun.

  2. DÜŞÜK RİSKİ dedi ki:

   peki ultrasonda kese gözükmedi. belki önümüzdeki hafta gözükebilir. bebeğin tutunabilmesi için bir ilaç vs. bişey kullanılamazmı?

   1. admin admin dedi ki:

    Verdiğiniz bilgilere göre sağlıksız bir gebelik geçiriyorsunuz.Bundan sonra yapabilecek bir şey yok.

 58. Fatoş dedi ki:

  Merhaba hocam daha adet görmedim ve muhtemelen 5 hafta 4 günlük hamileyim kan testi yaptirmadik halen bugünde pembemsi renkte Kan geldi acaba bebek rahme yerleşiyor o yüzden mi inşallah çarşamba günü gitcem doktora ama lütfen yardımcı olur musunuz acil ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 59. Fatoş dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 10 mart iki defa test yaptık silik şekilde çıktı çizgiler kan testi hâlâ yaptirmadik ama göğsümde aşırı şekilde hassasiyet ve şişkinlik var sizce hamile miyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Fatoş hanım adet gecikmeniz varsa hamilelik ihtimali bulunmaktadır.Kanda beta HCG testi yaptırarak bir an önce hamile olup olmadığınızı öğrenip ona göre bir yol izlemelisiniz.Hamilelik düşündüğünüz andan itibaren folik asit kullanmaya başlamalısınız.

 60. Fatma dedi ki:

  Slm hocam son adettim 25 Şubat sağlık ocağına gittim 6 haftalik hamilesin dediler kısımlarında belinde çok ağrım var ne yapmam gerekiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin ilk haftalarında edet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Kadın doğum uzmanına başvurmadıysanız gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda izlenmesi için başvurun.

 61. Dogrug dedi ki:

  Merhaba, 6. Hafta hamilelikte beta hcg değerim 37610 cıktı normal mi ?
  Daha önce 6 haftalıkken bir dusuk olmuştu.

  1. admin admin dedi ki:

   Tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik haftanıza göre gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir.

 62. Ayşegül dedi ki:

  Hocam 6 haftalik hamileyim kanamam var bebegin kalp atışı yavas diyorlar ne yapmam gerek

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte kırmızı kanamalar değerlendirme gerektirir.Kadın doğum uzmanına başvurun.

 63. meral dedi ki:

  hocam bebegim 6 haftalik saglikli olup olmadigini anlayabilirmiyiz ve bu kan uyusmazligi testi ne zaman yapilir

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 64. Melek dedi ki:

  22subat son adet gunum gecen hafta tahlil yaptim pozitif çıktı ama dunden beri az az lekelenmeler var dun pembeydi bugun kirmizi sancim yok

  1. admin admin dedi ki:

   Kırmızı renkte kanamalar değerlendirme gerektirir.Doktora başvurun.

 65. Leyla dedi ki:

  Iyi gunler hocam ben 6. Haftama yeni girdim kese gorundu fakat bebegin kalp atìši duyulmadi sizce normalmi yoksa bi so run varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Genel olarak gebeliğin 6. haftasında kalp atımları duyulur. 1 hafta sonra alttan ultrason kontrol yaptırın.

 66. Semra dedi ki:

  Mrb doktor bey en son adet tarihim 22 şubat ve hala adet olmadım eğer hamileysem kaç haftalık. Birazda beklemeliyim hamilelik testi için.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda gebelik testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.

 67. Glz dedi ki:

  Mrb doktor bey gebeliğim 5 hafta 3 günlük bugün kontrolde kese göründü folikasit progestan ve vitamin ilaçları gebeliğin kaçıncı haftasına kadar kullanılıyor

  1. admin admin dedi ki:

   Folik asit hamile kalmadan önce başlanması gerekirdi.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.Gebeliğin 13. haftasına 13. haftasına kadar 0,4 mg folik asit alındığı taktirde spina bifada’nın büyük oranda engellenebildiğini görülmüştür.Anne adaylarına Demir ilacı genellikle 3. aydan itibaren doğuma kadar kullanmaları tavsiye edilir.Kadın doğum doktorunuza danışın.

 68. elif dedi ki:

  merhaba doktorbey size bir sorum olucak son adet tarihim 5 şubat 6 haftalık hamileyim bugün kontüröle gittim bebegin kalp atışını duymadık herşey normal dedi doktor bebek daha küçük dedi ne yapmam gerekiyor biraz tedirginim ve hiç bir tahlil yaptırmadı cevap yazarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü öneririm.

   1. Zümra dedi ki:

    Hocam son adet tarihim 25 ocak kac haftalk hamileyim acaba.birde kese qozuktu bebek yok ama 2hafta sonraya çağırdı tekrar dr.nezaman olusuyo

    1. admin admin dedi ki:

     Zümra hanım son adet tarihinize göre 8 hafta 2 günlük hamilesiniz.Gebelik haftanıza göre gebelik kesesi ve kalp atımları ultasonda izlenmesi gerekirdi.Gebelik haftanız doğruysa beklemenin bir anlamı yok.

 69. merve dedi ki:

  8gun geciktim hazir tahlillerde belli oluyo kan tahlilinde belli olmuyo .oglumda da boyle olmustu 10gun boyunca hazir test kullandim 3 kerede kan testi yaptilar cikmadi en son 11 gunde hazir test yaptim cikti. Doktora gittim kan testi yaptilar cikmadi vajina alltan muane etti doktor hanim yumurtalikta bir sey gorunuyo dedi sizce neden boyle oluyor

  1. admin admin dedi ki:

   Adetten 8 gün sonra yapılan kanda beta HCG testi doğru sonuç verir.

 70. Nur dedi ki:

  Merhaba adetim12 gün gecikti.evde birer gün arayla iki adet test yaptım. Birinde ikinci çizgi çok silikti. İkincide hiç çıkmadı. İki gündür test yapmadım. 15 günden sonra kan testi yaptırmayı düşünüyorum. Boş gebelik ihtimali olabilirmi?olursa kendi kendine düşermi? İlk doktor muayenesine kaçıncı haftada gitmek gerekir? Erkenden doktora gitmek istemiyorum fakat boş gebelik gibi bir durum söz konusuysa sağlık problemi yaşarmıyım?olumsuz bi durum varsa belirti verirmi? Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Nur hanım 12 günlük gecikme sonrası idrarda gebelik testi pozitif sonuç aldıysanız hamilelik vardır.Gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı gebelik komplikasyonlarına erken tespit etmek için kadın doğum uzmanına başvurun.

 71. Vefa Abdullayeva dedi ki:

  Selam.ocakda 2haftalik hamileydim.1o gun adet gecikmem vardi.fakat sonra bi duwuk yawadim.ocagin 13u kan gelmeye bawladi ufaktan.sonra tahminen 24une kadar kan geldi.martin 10u kan analizi yaptim 4-5haftalik hamilelik cikdi-246.7.3gun sonra tekrar verdim 907.6. Bu artiw normalmidir vee bu durumla bagli ne onerirsiniz.onceden tewekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   2 haftalık hamilelik olmaz.Gebelik haftası hesaplaması son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.
   *Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin bebek kalp atımları duyulana kadar tedbir amaçlı olarak birliktelikten uzak durun.1 hafta sonra gebelik kesesi ve kalp atımlarının kontrolü için kadın doğum uzmanına başvurun.

 72. Duygu dedi ki:

  Mrb 5+6 haftalık hamileyım.persmbe ultrsonda kesede şekil bozukluğu var gbi düşük riski olabilir dedi bır sıkayetn varmı dedi hayr dedım. bir başka doktor ise boyle bse demk için erken önümüzdeki hafta ya randevu verdi.sizce düşük olurmu. Yoksa bunu görmek için erknmı

  1. admin admin dedi ki:

   *Durumunuzu en iyi sizi muayene eden doktorunuz bilebilir.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.
   * 1 hafta sonra doktora başvurun kalp atımları izlenmesi gerekir.

 73. mine dedi ki:

  MERHABA en son adetım 3 şubattı test yaptım iki çizgi çıktı kan uyuşmazlıgımız var eşimle ve ilk bebeğimizi düşük yapmıştık acaba progestana başlamam gerekirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Kadın doğum uzmanına başvurun.

 74. Gül dedi ki:

  Merhaba ben şuan 6+2 günlük hamileyim 5+4 günlük hamileligimde kese görüldü ve bana 2 hafta sonra gelin bebeğin kalp atışına bakicaz denildi benim sorum şu sadece midem bulanıyor ara ara başım dönüyor kasiklarim ağrıyor bunların dışında olması gereken birşey varmı yani rutin bebeğin gelmesini mı bekliycez bebegin sağlık olduğunu nasıl anlarım ? Ayrıca egildigim zaman sağ kasigim çok ağrıdı bu gibi hareketler bişey teşkil edermi?

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin sağlıklı olduğunuzu ancak doktor kontrolü ile anlayabilirsiniz.Gebelik haftanız doğruysa 6+2 günlük ultrasonda kalp atımları izlenebilir.Doktora başvurun.

 75. seda dedi ki:

  merhaba ben 6 haftalık hamileyim ve bu gun den beri kanamam var cok degil ara ara oluyor bunu sebebi ne olabilirki

 76. Sema dedi ki:

  Merhaba hocam ben en son 18 ocak ta edet oldum dun test yaptim cift cizgi cikti bir kac tane test yaptim simdi kac haftalik hamile oldugumu ogrenmek istiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Sema hanım hayırlı olsun.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümünde tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 25 Ekim 2017 Çarşamba . Gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda kontrolü için kadın doğum uzmanına başvurun.

  2. seda dedi ki:

   bende en son 18 ocakta oldum ve suan 6 haftalık hamileyim

 77. Gizem dedi ki:

  Ben test yaptım çift çizgi çıktı son adetim 13 ocaktı iki gün sonra hastaneye gitcem karından ultrasonda hamile oldugum görülürmü kan vermek istemiyorum bi kere yaptılar yeni kaydetmemiş boşuna kan verdim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre karından ultrason ile hamilelik belli olur.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 78. Sngl dedi ki:

  Merhaba hocam benim adetimi en son 23 Ocak ta gördüm. Adetim 3 gün geçtiğinde evde idrar testi yaptım ve çift çizgi çıktı yani pozitif bi kaç gün sonra da kanda Beta HCG testini yaptırdım ve pozitif sonucu aldım. Hocam size sorum şuan ne kadarlık hamileyim ve keseyi görmek için ne zaman doktor kontrolüne gitmeliyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 5 haftalık hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

   1. Sngl dedi ki:

    Hocam son adet tarihine göre 4+3 haftalıkken beta HCG 3055 idi, normal mi sizce? 5+5 de doktora gitsem kese görünebilir mi ve kalp atışlarını duyabilirmiyiz?

    1. admin admin dedi ki:

     Songül hanım tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

 79. cnn dedi ki:

  Hocam ilişkiden 35 sonra kan testi yapsak hamilelik kesin sonuç verir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi kesin sonuç verir.Birliktelikten sonra her zamanki yoğunlukta adet gördüyseniz hamilelik yoktur.