40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 7. haftası

Gebeliğin 7. haftası

Bebekte meydana gelen değişimler

        Gebeliğin 7. haftasında bebeğinizin boyu 4 ila 5mm’dir.Bu hafta sonuna kadar bebeğiniz iki katından daha fazla büyüyecektir.Bu hafta bacak tomurcukları kısa yüzgeçler gibi belirmeye başlar.Aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi kol tomurcukları büyümüştür , el bölümü ve kol omuz bölümü olarak ayrılmıştır.El ve ayaklarda el ve ayak parmaklarının gelişeceği tomurcuklanmalar vardır.

       Bu haftaya kadar sağ ve sol kalp kapakçıkları ayrılmıştır.Akciğerlerde ilk bronşlar oluştu.Beyni oluşturan beyin yarı küreleri de gelişiyor.Gözler ve burun delikleri oluşmakta. Bu hafta bağırsaklar gelişiyor ve apandis hazır.Ayrıca insulin hormonu üreten pankreas da oluştu.Bağırsakların bir kısmı göbek kordonuna doğru gider.

Annede meydana gelen değişiklikler

    Gebeliğin 7. haftasında hala dışarıdan bakıldığında fark edilebilecek kadar bir değişim olmayabilir.Bu hafta hala sabah bulantısı rahatsızlığını yaşıyor olabilirsiniz.

Gebelik döneminde reçetesiz satılan ilaçları kullanmak

    Bir çok kişi reçetesiz satılan ilaçları ilaç olarak görmez ve hamile olsun ya da olmasın kendi isteğiyle bunları alır.Bu konuda reçetesiz satılan ağrı kesiciler, öksürük şurupları, uyku ilaçları gebelik dönemimde kullanılması sakıncalı ilaçlardır.Gebelik döneminde doktorunuzun onayı olmadan hiç bir ilaç kullanmayınız.

gebelikte-kalsiyum Beslenme Düzeniniz

    Gebelikte süt ürünleri önemlidir.Bu ürünler siz ve bebeğiniz için çok önemli olan süt ürünlerini içerirler.Gebelikte kalsiyum anne adayının kemik sağlığını korumaya yardım eder ve bebeğinizin kemiklerinin ve dişlerinin gelişmesi için kalsiyuma ihtiyacı vardır. Kalsiyum aynı zamanda yüksek kan basıncı önlemektedir. Preaeklampsi riskini azaltmaktadır.Preeklampsi konusunda risk grubunda olan hastalara günlük ekstradan kalsiyum tableti verilmektedir.

Hamilelerin günlük ne kadar kalsiyuma ihtiyacı vardır

    Gebelik döneminde anne adaylarının günlük 1200 mg kalsiyuma ihtiyacı vardır.Bu nedenle tükettiğiniz gıdalara dikkat ederek her gün yeterince kalsiyum içeren besinler tüketmeye dikkat edin.

Kalsiyum hangi besinlerde bulunur

    Süt , peynir , yoğurt ve dondurma kalsiyum açısından zengin kaynaklardır.Bunların yanında brokoli , ıspanak ,somon balığı ,sardalya balığı ,nohut , badem,pişmiş kuru fasulye diğer kalsiyum içeren gıdalardır.

Gebelikte demir vitamini

    Hamilelik sırasında, demir gereksinimi artar.Gebelik sırasında çok az sayıda kadın yeterli demir depolarına sahiptir.Normal bir hamilelikte kan hacmi yaklaşık % 50 artar.Bu ek kan hücrelerini üretmek için çok miktarda demir gerekir.

    Demir ihtiyacı gebeliğin 2. yarısında daha da önem kazanır.Hamile bayanların çoğu ilk üç ay demir takviyesine ihtiyaç duymazlar.Bu dönemde demir hapları mide bulantısı ve kusma şikayetlerini arttırabilmektedir.

Doğum öncesi vitaminler

    Gebelikte genellikle doğum önce vitaminler verilir.Bazı uzmanlar gebe kalma aşamasında kadınların bu vitaminleri kullanmaya başlamasını önerirler.Bu vitaminler gebelikte önerilen günlük vitamin ve mineral ihtiyacını içerirler.Doğum öncesi vitaminler demir ve folik asit içeriği ile normal vitaminlerden farklıdır.Bu vitaminler gebeliğin en önemli takviyeleridir.Doğum öncesi vitaminler bebeğinizin sağlığı ve sizin sağlığınız için gerekli olan bir çok madde içerir.

Doğum öncesi vitaminler hangi vitaminleri içerir

Bebeğin dişlerini ve kemiklerini oluşturmak ve annenin dişlerini ve kemiklerini güçlendirmek için kalsiyum

Kasılmayı önlemek ve bebeğin kemik oluşumuna yardım etmek için bakır

Nöral tüp kusurlarını azaltmak ve kan hücresi üretimi için folik asit

Metebolizmayı kontrol etmek için iyot.

Anemiyi önlemek ve bebeğin kan gelişimine yardım için demir

Vücut için gerekli A vitamini

Vücut için gerekli B1 vitamini

Vücut için gerekli B2 vitamini

Vücut için gerekli B3 vitamini

Vücut için gerekli B6 vitamini

Kan yapımını geliştirmek için B12 vitamini

Bebeğinizin diş ve kemiklerini güçlendirmek ve vücudunuzun fosfor ve kalsiyum kullanımına yardım etmek için D vitamini.

Vücut için gerekli E vitamini

Vücudunuzdaki sıvı dengesi , sinir ve kas fonksiyonuna yardımcı olmak için çinko.

Gebelik döneminde birliktelik bebeğe zarar verir mi ?

    Bir çok çift gebelik döneminde cinsel ilişkinin bebeğe zarar verip vermeyeceğini merak eder.Eğer doktorunuz tarafından risk olarak belirtilmediyse cinsellik bir sorun oluşturmaz.Anne karnında bebek amniyotik kese ve amniyotik sıvı tarafından iyi korunmaktadır.Rahim ağzı enfeksiyonlarına karşı koruma sağlayan kalın bir mukus tabakası içerir.Gebelikte cinsel ilişki hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın.

    Gebelik döneminde riskli hamilelik durumlarda doktorunuz cinsel ilişkiyi yasaklayabilir.Bunun dışında sağlıklı bir hamilelikte sık cinsel aktivitenin gebeliğe zararı yoktur.

    Bazı doktorlar hamileliğin son 4 haftasında cinsel ilişki olmaması gerektiğini tavsiye ederler , fakat bütün doktorlar aynı görüşte değildir.

    Gebelik döneminde annenin karnı büyüyeceği için cinsel aktivite sırasında zorlanmamalıdır.Gebelikte uygun birliktelik pozisyonları için tıklayın.

GEBELİĞİN 7. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTE MEYDANA GELENLER. VİDEO

 

Bu Haber 775.734 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Sezen dedi ki:

  Hocam kolay gelsin uygulamayı yeni indirdim ve çok beğendim. O kadar kişilere yardımcı olmuşsunuz. Ben de 7 haftalık hamileyim .ikizlerim var .son 6 ayda 23 kilo verdim.hamile kaldığımda 79 kiloydum .şu an 74 kiloyum .155 boyuna göre çok kilolu gözüküyorum. Pirinç ekmek patates ve tatlı hiç tüketmiyorum .sağlığım çok önemli. Sizce ikizlerimle ben kaç kilo alsam normal olur.cevabiniz için şimdiden çok teşekkür ederim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, boyunuza göre kilo fazlanız var. Gebelikte kilo kaybı önermiyoruz. İkiz bebek beklenen gebeliklerde 15.9 – 20.4 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Bol su içmeye, her gün yarım saat yürüyüş yapmaya dikkat edin. Beslenme düzeni açısındansa, ara öğün yapmalısınız. Meyve, yağsız süt ürünleri, bir avuç tuzsuz kuru yemiş tercih edebilirsiniz. Çorba, sebze, salata, yağsız et ürünleri, kuru baklagiller gibi gıdaları tercih edin. Yemekleri haşlama, ızgara ve fırında hazırlayın. Kızartma yapmayın. Yemeklerin suyunu tüketmeyin. Boş kalori kaynağı hamur işleri, pilav grubu gıdalar, şekerli ve gazlı içecekler, abur cubur ve fast food ürünlerden uzak kalın. Sütlü tatlıyı kontrollü olarak tüketebilirsiniz. Ekmek olarak tam tahıllı tercih edin. Kilo alım düzeyinizi en az düzeyde tutun. Gerekirse bir diyetisyenle görüşerek beslenme planı oluşturabilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 2. Hakime dedi ki:

  Hocam bende gec yumurtlama oldu şu an 7 hafta 6 günlük hamile olarak görülüyor gec yumurtlama dan dolayı 2 hafta geriden hesaplanıyor bebeğinin kalp atışını alamadik bu haftada alamazsak kürtaj dedi doktor ne kadar beklemeliyiz kalp atışını için

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

 3. Yasemen dedi ki:

  Hacam ben 27 Şubat ayında adet oldum şu anda kaç hastalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 4 Aralık 2017 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

  2. EMİNE dedi ki:

   MERHABA AYNI ANDA GEBEYİZ:) MİDEN BULANIYOR MU..

 4. ömür dedi ki:

  Hocam 6hafta bir günlük hamileyim ilişki sonrası kahverengi kırmızıya yakin akintim oluyor. Acaba düşük tehlikesi var mi

  1. admin admin dedi ki:

   Ömür hanım kırmızı renkli akıntınız varsa doktorunuza bilgi verin bu zamana kadar birlikteliğe ara verin.

 5. Birsen dedi ki:

  Hocam ben 7 haftalık hamileyim sua ki kilom 84 doktorum bana yolun başındasın doğurmasın dedi korkuyorum hocam ne demek istedi anlamadım

  1. admin admin dedi ki:

   Aşırı kilo alımı anne adayı ve bebekte bazı sağlık problemlerine neden olabiliyor. Anne ve bebekte şeker hastalığı ve obeziteye yatkınlık, iri bebek, zor doğum, annede hareketlerin kısıtlanması, kalça ve bel ağrıları, kramplar gibi. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Gebeliğe aşırı kilo ile başlayan gebelerin, doğuma kadarki süreçte daha az kilo almasını tavsiye ediyoruz. Mutlaka ara öğün yapmalısınız. Kalorisi düşük olan taze sebze ve meyvelere ağırlık verin. Süt ürünlerini yarım yağlı tercih edin. Yemeklere mutlaka çorba ile başlayın. Tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarnayı tercih edin. Pirinç, hamur işleri, yağlı yiyecekler ve abur cubur tüketimini sınırlayın. Et, tavuk, balık ürünlerini yağsız tercih edin, yemeklerini az yağlı pişirin. Yemeklerden yarım saat önce bir bardak su için. Gün içerisinde 2.5 litre suyu tamamlamaya ve her gün yarım saat yürüyüş yapmaya dikkat edin. Bu nedenle bir diyetisyenle görüşerek doğuma kadar beslenme programı takip etmenizi tavsiye ederim. Endişelenmeden sağlıklı beslenmeye odaklanarak kontrolle süreci tamamlarsanız başarılı olursunuz. Toplamda 9 kilo ağırlığı geçmemeye gayret edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 6. Hndn dedi ki:

  Hocam ben 6 hafta 6 gunluk hamileyim ilk gebeligim çok zor geçiyor. Bulantılarımla baş edemiyorum artık bide asırı kansızlık çıktı hiç bişey yiyemiyorum nlur bana bu konuda yardımcı olun ?

  1. admin admin dedi ki:

   Bulantılarınızda kusma ve yetersiz beslenmeye bağlı olarak sıvı ve elektrolit kaybı varsa tıbbi tedavi yardımı almalısınız. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Kansızlık için, özellikle kırmızı et, tavuk, hindi, balık, yeşil mercimek, barbunya, fasulye, nohut gibi bakliyatlar, pekmez, ceviz, fındık gibi yağlı tohumlar, doğal kuşburnu marmelatı tüketmek faydalı olacaktır. C vitamini tüketimi, demir emilimini artırır. Mevsim meyve ve sebzeleri ile taze sıkılmış meyve suları tüketebilirsiniz. Elinizden geldiğince yeterli ve dengeli beslenmeye gayret edin ve bu sürecin geçici olduğunu unutmayın.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 7. elif dedi ki:

  Lütfen cevap verin.
  Ben 7 haftalık hamileyim dün doktora gittim kalp atışlar yok dedi.
  10 içinde mutlaka olması gerekiyormuş. Yoksa hamilelik durmuş demektir dedi.

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.1 hafta sonra son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

 8. Kübra dedi ki:

  Merhaba bana yardımcı olun lütfen benim adet düzensizliğim var Onun için anlayamıyorum Eczaneden test aldım ama çıkmadı ama ben çok şüpheleniyorum 7 haftalık bir günlük Eğer varsa göğüslerde büyüme oldu baş dönmesi oluyor kasık tarafında sertleşme oldu hamile olabilir miyim lütfen yardım edin ve iki gündür kasık tarafların çok ağrıyor dokunamıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırarak kesin sonucu öğrenebilirsiniz.En son 7 hafta önce adet gördüyseniz ve hamilelik yoksa yumurtlama da sorun olabilir.Bu konuda mutlaka kadın doğum uzmanına başvurmalısınız.

 9. elif dedi ki:

  Merhaba ben 8 haftalık hamileyim. Doktor yolk kesesinin 7.5 mm olduğunu ve sonlandirmamiz gerekecegini söyledi. Alttan ultrasona rağmen kalp atışı duyulmadı. Sizce düşük olmasını mi bekleyeyim yoksa zaman geçmeden kürtaj mi yaptirmaliyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Elif hanım geçmiş olsun. 8 haftalık hamilelikte kalp atımları başlaması gerekirdi.Beklemenin bir anlamı yok.

 10. Fatoş dedi ki:

  Merhaba… Son adet günüm 25 Ocak… 5+2 haftalıkken karından ultrasonla kese görünmedi.. Bete hcg 2688 çıktı.. Doktor haftaya tekrar gel dedi. Allah korusun dış gebelik olabilir mi? Ağrı, sancı, lekelenmeye dair şikayetlerim yok sadece günde bir kaç kere sağ tarafta hafif sancılanma hissediyorum.. Şimdiden cevap için teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Fatoş hanım 1 hafta sonra gebelik kesesi ve kalp atımları ultrasonda izlenmesi gerekir. Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 11. Emine dedi ki:

  Merhabalar ben 7h 3 günlük hamileyim.. son 1 haftadır mide bulantısı var. Ayrıca 6 h 4 günlükken 7mm ydi crp. Şimdi sorum şu ben düzgün yiyip içemiyorum bebeğe bir zararı olur mu? 6 haftalık ken boyı normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin başında bulantı nedeniyle yetersiz beslenmek sık rastlanan bir durumdur. Elinizden geldiğince kendinizi bunaltmadan düzenli beslenmeye gayret edin. Birinci trimester i tamamladığınız zaman yüksek ihtimalle bulantınız azalacak ve sağlıklı besleneceksiniz. Aşırı bulantı ve kusma sıvı kaybına neden oluyorsa mutlaka tıbbi kontrolden geçin.
   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 12. Kübra dedi ki:

  Mrb Hocam. Ben 7 haftalık hamileyim yanı ocak10 son adetim bugun doktora gittim kalp atışlarını duyamadim Dedi 2 hafta Sonra gel Dedi alttan muayene edip Dedi ben korktuğun icin yaptırmadım peki tehlike varmıdir ?

  1. admin admin dedi ki:

   Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.1 hafta sonra son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

 13. cercer dedi ki:

  merhaba 7 haftalık hamileyim ama ultrasonda şu anda 6 hafta 1 günlük gözüküyor bebeğimi kaybetmekten korkuyorum perşembe tekrar randevu verdiler 6 dünde bebeğim gelişirmi?

 14. Betl dedi ki:

  Tesekkur ederm hocam gitmeme gerek kalmadi dün gece düşük yaptım 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Siz yinede kadın doğum uzmanına başvurun.Hamilelik olsa kan testinde çıkması gerekirdi.İdrarda gebelik testlerinde hatalı sonuç çıkabilmekte.

 15. Lale dedi ki:

  Meraba doktor bey 7 hafta 3 günlük hamileyim fakat bugun doktora gittigimde kesede bebek olmadigini soyledi gec dollenmede olabilir dedi 1 hafta daha bekleyeceğiz ama benim mide bulantim falanda asiri boş gebelik olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Gebeliğin 6. haftasından sonra rahim içinde kese var kalp atımı yok ise boş gebelikten bahsedilebilir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 16. Ezra dedi ki:

  İyi günler Hocam,
  Hamileligim yedinci haftasındayım doktorum 5 hafta sonra Down Syndrom testi yaptıra bilirsin Dedi , ama yan etkileri var diyor tanıdıklarım.
  Benimde kafam karıştı
  Yaşim 34 sizce ne yapmalıyım?

  1. admin admin dedi ki:

   Ezra hanım doktorunuzun bahsettiği tarama testinde ultrasonda ense kalınlığı ve kan tahlili beraber değerlendiriliyor.Herhangi bir riski bulunmamaktadır.Sanırım siz amniyosentez ile karıştırıyorsunuz.Tarama tesleri %100 kesin sonuç vermez.Bebekte oluşabilecek risk faktörünü belirler.

 17. Belinda dedi ki:

  Merhaba hocam 7.haftayım hafif pembe kan geldi ama arka sırtım çok ağrıyor sizce düşük mü yapıyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Kahverengi pembe akıntılar genellikle sorun yaratmaz.Doktorunuza bilgi verin.
   Aşağıdaki durumlarda doktor değerlendirmesi gerekir.
   *Açık kırmızı taze kanamalar
   *Akıntıya kasık ağrısı
   *İdrarda yanma
   *Parça düşürme
   *Kabızlık eşlik ediyorsa

 18. ZEKİYE dedi ki:

  MERHABA HOCAM SON ADETİM 17 EKİM 2016 1 ARALIKTA DOKTARA GİTTİK FAKAT GEBELİK KESESİNİ GÖRDÜ FAKAT GELİŞİMİNDE GERİLİK VAR DEDİ SİZCE NEDEN KAYNAKLIDIR GEÇ DÖLLENME DİYE BİŞEY VARMIŞ BUNDAN OLAMAZ MI İYİ GÜNLER ve siz nekadarlık hamileyim 23 kasımda şu hamilelik hormonu 208 çıktı

 19. ZEKİYE dedi ki:

  MERHABA HOCAM SON ADETİM 17 EKİM 2016 1 ARALIKTA DOKTARA GİTTİK FAKAT GEBELİK KESESİNİ GÖRDÜ FAKAT GELİŞİMİNDE GERİLİK VAR DEDİ SİZCE NEDEN KAYNAKLIDIR GEÇ DÖLLENME DİYE BİŞEY VARMIŞ BUNDAN OLAMAZ MI İYİ GÜNLER

 20. Bahar dedi ki:

  Merhaba bebegimin kalp atışını hâlâ duyamadim 7 haftaligiz bebek oluşmamış olsa hgc.degeri artışta olurmu iyi akşamlar

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.1 hafta sonra alttan ultrason kontrolü yaptırın.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.

 21. Betül dedi ki:

  Merhaba ben 7 haftalık gebeyim ayın 6 sında HCG.5379,52 çıkmıştı bugün ayın 18 ve su an 15000,00 çıktı bu normal gebelik belirtisi mi ve kalp atışlarını hala duymadim yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize ve gebelik haftanıza göre bebeğin kalp atışları ultrasonda izlenmesi gerekir.Kadın doğum uzmanına başvurup alttan ultrason ile kalp atışları kontrol edilmeli.

 22. Beril dedi ki:

  Hocam merhaba benim en son adet günüm 11 Ağustos ama ben 14 ağustosta evlendim ama doktoruma gittiğimde bana 7 hafta 3 günlük hamile olduğumu söyledi böyle bişey olması imkansız değil mi doktoruma bakılırsa ben bekarken hamile kalmış oluyorum bunun açıklamasını yapar mısınız şimdiden teşekkür ederm.

  1. admin admin dedi ki:

   Beril hanım gebelik haftası birliktelik tarihine göre değil son adet tarihine göre hesaplanır.Adet gören tüm kadınların vücudu yumurtlama dönemine kadar kendini yeni bir hamilelik için hazırlar.Bu dönemde gebelik oluşursa bir sonraki adet görülmez.Doktorunuzun hesabı doğru.

 23. asel dedi ki:

  Hocam bide mide bulantilarimdan dolayı kahvaltı yapamıyorum çoğu şeyden tiksindim bunun için ne yapmam gerekir

  1. admin admin dedi ki:

   Normal şartlarda gebelikte bulantı , kusmalar gebeliğin 3. ayından sonra azalması gerekir.Doktorunuza bu konuda danışın. 3. aydan sonra iştahta düzelme olması gerekir.Bulantı hala devam ediyorsa altında yatan başka neden kan ve idrar testleri ile nedeninin araştırılması gerekir.Kusmalar aşırı şekildeyse hastanede bir kaç günlük serum tedavisi iyi gelebilir.

   Aşağıdaki önerileri dikkate alınız
   ■Anne adayı canı ne isterse onu yemelidir.
   ■Sık sık, azar azar beslenmelidir.
   ■Yemek kokusu, sigara, parfum kokusu, rahatsızlık verebilir. İlk aylarda evde yemek pişirilmeyebilir. Baba adayı, başının çaresine bakmalıdır.
   ■Etimek, peksimet, galeta, çubuk kraker tarzı gıdalar mideyi sıkı tutar. Bu gıdalar faydalıdır.
   ■Aşırı kilo kaybı, ağızdan beslenme sorunu varsa doktorunuza başvurmalısınız.
   ■Kafein,acı ,ekşi gıdalar mide yakınmalarını arttırabilir.
   Kafein, kahve, kola, çay, çikolata ve bazı ilaçlar bulunur. Anne adayı günde bir bardak kahve ya da 2-3 bardak açık çay tüketebilir. Doktora danışmadan ilaç tüketilmemelidir.

 24. feyza dedi ki:

  Gebeligimin 4hafta3 günlük iken muayeneye gittim. Doktor karnimdan bebeğe baktı. Göremedi. Dış gebelik olabilir diye rahmime makine ile baktı. Bunun bi sorunu olur mu? Bebege yada bana bi zararı olur mu?

 25. Büşra dedi ki:

  7hafta iki günlük hamileyim cuma günü doktora gidicem kalp atışı duyulur mu acaba bide sol tarafında göz seyirmesi gibi hissediyorum bu bebek olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Evet. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.

  2. Peri dedi ki:

   Benimki 6hafta 6gun ve ben bu gün duydum. Cok tatlı bir duygu. Allah sağlıklı bir şekilde kucağımıza almayı nasip etsin İnşallah)

 26. Tltcnn dedi ki:

  Merhabalar 7. Haftama gircem Allahin izniyle fakat kirmizi koyu renkte kahverengi gibi bir akinti oldugunu gordum Acaba neden cok canm sıkkın suan kotu bise yoktur umarim??

  1. admin admin dedi ki:

   Kanamanız açık kırmızı renkte ise kadın doğum uzmanına başvurun.

 27. Ecrin dedi ki:

  Mrb; 7 hafta 3 günlük hamileyim, 4 gündür koyu kahve rengi akıntı oluyor sizce normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Genellikle Kahverengi pembe akıntılar sorun yaratmaz

   Aşağıdaki durumlarda doktora başvurun.
   *Açık kırmızı taze kanamalar

   *Akıntıya kasık ağrısı

   *idrarda yanma

   *parça düşürme

   *kabızlık eşlik ediyorsa

 28. Ayşe dedi ki:

  7haftalik hamileydim doktorum bebeğin kalbinin oluşmadigi söyledi ve düşük yaptım ne gibi durumlar da kalp oluşmaz öğrenebilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Bundan sonra hamile kalmadan önce kadın doğum uzmanına başvurun.

 29. Vuslat dedi ki:

  Ultrasyon aletleri tabii olarak radyasyon yaydığı için
  sürekli kontrole gitmenin sakıncalı olduğu söyleniyor bilgi verir misiniz ?

  1. admin admin dedi ki:

   Ultrason röntgen ışını içermeyen bir yöntemdir, sadece ses dagalarını kullanarak çalışır. Bu nedenle hamile veya diğer insanlarda dokuya bir zarar vermesi beklenmez.

 30. Vuslat dedi ki:

  6 haftalık hamileyim İlşkiyi korunmadan yaşıyoruz bi sakıncası var mı ?

  1. admin admin dedi ki:

   Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hamilelikte prezervatif ile korunulması önerilir.Eşinizde cinsel yol ile bulaşan herhangi bir hastalık yok ise sorun olmaz.Bundan sonra prezervatif kullanmanızı tavsiye ederim.

 31. esinnn dedi ki:

  Ya benim yorumlarim surekli siliniyo. Ben 7 haftalik hamileyim matkadan didkiyla beraber kan geldi bi dorun olur mu hoca. ???

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurun.

 32. esin dedi ki:

  Ben 7 haftalik hamileyjm tuvalete giderken makattan kan geldi diskiyla beraber bi sorun olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Doktora başvurmalısınız.Değerlendirme gerekebilir.

 33. Canan dedi ki:

  7 haftalık hamileyim oruç tutuyorum çok rahatim iftar sonrası ve sahurda bol sıvı depoluyorum.onceki iki gebeligimde de tuttum orucumu sizce bi sıkıntı olurmu

  1. Merhaba,
   Oruç tutulan sürenin oldukça uzun olması ve hava sıcaklıklarının yüksek olması nedeniyle gebelikte oruç tutmanızı pek önermemekteyiz. Uzun süren açlık süresine bağlı olarak kan şekerinizde düşmeler ve buna bağlı olarak halsizlik, sinirlilik, baş dönmesi, baş ağrıları ve bayılmalar olabilir. Uzun süreli açlıkta mide asidinde de artış olmaktadır. Buna bağlı olarak gebelikte sıklıkla karşılaştığımız mide rahatsızlıklarında artış olabilmektedir. Yine uzun süreli açlık sonrasında yenilen yemeklerde gebelerde mide şikayetlerinin artmasına neden olmaktadır. Uzun süreli açlık durumunda metabolizma hızı düşmekte ve buna bağlı olarak da kilonuzda artış olabilmektedir. Yine sıcak havalarda gebelerde sıvı kaybı gebe olmayan kadınlara göre daha fazla olmaktadır. bu nedenle gebelikte sık ve belli bir miktarda su tüketilmesi önerilmektedir. Ancak oruç tutulması halinde gündüz su tüketimi olamayacağı için bazı risklerde artış olacaktır. Yeterli su alımının olmamasına bağlı olarak tansiyon düşmesi ve yine bayılma şikayeti olabilir ve bu düşmelere bağlı olarak karın yada baş bölgesine darbe gelmesi söz konusu olabilir. Yine gündüz yeterli sıvı alınamamasına bağlı olarak bebeğin amniyon sıvısında azalma ve preterm eylem dediğimiz rahimde kasılmalarla giden erken doğum tehdidi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle bahsetmiş olduğumuz riskleri göz önünde bulundurarak oruç tutup tutmayacağınıza karar vermelisiniz.
   Gebelik kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 34. gülsen dedi ki:

  Merhaba hocam, 6+1 günlük hamileyim, gebeligimin 4 haftasında lekelenme oldu doktor progestan 200 mg hap verdi fakat hap aşırı derecede yan etki yaptı, çalışamaz oldum. hapı dün itibari ile bıraktım doktor devam et kullanmaya dedi. Ama cok yan etkisini görüyorum çalışamaz oldum. doktor kontrolüm 1 hafta sonra yardımlarınızı rica ediyorum.

 35. Gözde Yalvaç dedi ki:

  Merhabalar ben tup bebek ile hamile kaldım son adet tarihım 15 nisan 2016 keseyi gördük çok şükür pazartesi günü de kalp atışını duyacağiz inslalh ama benim vajinusmus hastalığı var çok korkuyorum vajinal muayeneler ve doğum masalrndan sezeryan olmak istiyorum acaba tüp bebkte sezeryan istesek olur mu

 36. Tuğçe dedi ki:

  Hamileliğimin 6.haftasındayım. İnanılmaz karın şişkinliğim var karnım sanki 6 aylık hamile gibi. Açıklamaşarınoza ihtiyacım var

 37. Derya dedi ki:

  Merhabalar 7+3 günlük hamileyim. 6+6 da kalp atisi 120 olarak duyuldu. Doktor kalp atisinin yeni basladigini soyledi. Bebek 6+3 günlük 5.9mm, kesesi 5+5 günlük 19.3mm oldugunu soyledi. Kesenin küçük oldugunu gelismezse dusuk olabilecegini soyledi. Vajinal progestan verdi. Siz neler dusunuyorsunuz hocam? Bu 2. gebeligim birinciside düsük olmustu😞

 38. Asya dedi ki:

  Merhaba son adetim 12 nisan ve aşırı bulantım var kusma yok yemek yiyemiyorum kokulara tahammülüm yok onernilerinizi alabilirmiyim

 39. emdiseli dedi ki:

  Slm 7 haftalik hamileyim hcg cok guzel artiyor kese de gorunuyor ama embriyo ve kalp atisi gorunmuyone yapabilirim

 40. sude dedi ki:

  7 haftalık hamileyim doktor bebegin arka tarafında kanama olduğunu söyledi bebeğin kalp atışının olduğunu da söyledi .bebeğe zararı olurmu tehlikesi varmıdır

 41. Elif dedi ki:

  Merhabalar
  7 haftalık hamileyim. Doktorum ultrasonda kalp atışını gördü ama ses olarak duyamadı. Sizce bi sıkıntı varmı

 42. Elif dedi ki:

  Merhaba hamileliğin 7.haftasında.ultrasonda kalp atışları görülüyor ama ses olarak doktor duyamadı sizce bir problem varmı

 43. Leylaaa dedi ki:

  Mrb doktor bey ben 7 haftalik hamileyim simdiye kadar hersey iyi gidiyor yarin kalp atislar dinlenecek ben ama cok endiseliyim cünkü hic hamilelik belirtim yok normal de derler ya bebek büyüdükce rahim genislenir ve adet agrisi yapar bende niye öyle birsey olmuyor nerdeyse hamile oldugumu unutucam oysaki 7 haftaligim normalmi sizce

 44. Figen dedi ki:

  Merhabalar
  Su an 7 haftalık hamileyim.gebelikten önce su çiçeği ve kızamık aşısı oldum.son adet 5 nisan aşıların son dozu 8 mart arada yaklaşık bir ay geçti…bu aşılardan 3 ay sonra gebe kalinmaliymis bi sıkıntı olurmu..cevap yazarsanız sevinirim

 45. Nesibe dedi ki:

  Ve gebe oldugumu bilmeden aferin taylon gibi giribal ilaclar ictim ve variz rahatsizligim var bacak agrilarim artti ama ilacimi almiyorum gebe oldugum icin bana aciklama yaparmisiniz.bilmeden ictigim ilaclar bebege zara verirmi

 46. Nesibe dedi ki:

  Slm son adet tarihim 8 nisan 2016 ne kadarlik hamileyim ve cok bas agrim var surekli uyuyorum sebebi gebelikmi cvb lutfen

 47. Özlem dedi ki:

  7 haftalik hamileyim suyu icdigimde cok kotü bir tat oluyor ve karnim cok fazla kazinma oluyor simdiden tesekkur ederim.

 48. rhs dedi ki:

  Merhabalar ben 6+5 günlük hamileyim.disimde kist oldugu icin inanilmaz ağrım ve dişte apse olustu bu sebeple 375 mglik antibiyotik ve ağrı kesiciler kullandım bebegime zarari olurmu.simdi dn teşekkürler

 49. ecrin dedi ki:

  Merhabalar…
  Ben suan 7 haftalik hamileyim. 2 hafta once ogrendim
  Hamile oldugumu.. Sigara kullaniyorum ama 2 haftadir birakmaya calisiyorum yapamiyorum cok zarari varmiki bebege aceba? 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte sigara içmenin anne karnındaki bebek üzerinde kanıtlanmış bir çok zararı bulunmaktadır.Bebeğiniz için sigarayı bırakın.Ayrıntılı bilgi için aşağıdaki linkteki makaleleri okuyun.
   Gebelikte sigaranın zararları
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-sigara-tuketimi-ve-zararlari.html
   Sigara alışkanlığını bırakmak
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/sigara-aliskanligini-birakmak.html

 50. eliff dedi ki:

  7 hafta 2 gunluk hamileyim bu 4.gebeligim rahim agzi yetmezliğinden bebeklerim düşmüştü 3 gun once cok az kanamam oldu ve doktorum igne verdi kanamam durdu surekli yatiyorum simdi yine kanamam var gunde 3tanr progestan aliyoru ama bu kanamalar niye oluyor cok korkuyorum biri bisey soylesin lutfen

 51. tugbaaaaaa dedi ki:

  Merhaba,

  6 haftalık hamileyim. Şuanda bir sıkıntımız yok fakat kafama birşey takıldı doktor ilişki serbest dedi ama ben korunmalımıyız bilemedim sormayıda akıl edemedim açıkcası. Sizce hangisi uygundur?

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin kalp atımları duyulduktan sonra doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe prezervatifle korunarak doğuma dek ilişkinin sakıncası olmaz.

 52. tugba dedi ki:

  Merhaba,

  6 haftalık hamileyim. Şuanda bir sıkıntımız yok fakat kafama birşey takıldı doktor ilişki serbest dedi ama ben korunmalımıyız bilemedim sormayıda akıl edemedim açıkcası. Sizce hangisi uygundur?

  1. admin admin dedi ki:

   Bebeğin kalp atımları duyulduktan sonra doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe prezervatifle korunarak doğuma dek ilişkinin sakıncası olmaz.

 53. İsimsiz dedi ki:

  Merhaba adet tarihim 1 Mart 22 nisanda kontrol de bebeğin kalp sesini doktorum duydu ama ben duymadım. 7 Mayıs ta başka bir doktora gittim kese boyutu 22 mm bebek gelişimdi yok dedi.bugün başka bir doktora gittim bana göre 9+6 olmam gerekken detaylı ultrason da 7+2 gözüktü ve kalp atışı olmadığını söyledi. Sizce ne yapmalıyım doktorum bir hafta gözetim de tutabilirim dedi

 54. isimsiz dedi ki:

  Merhaba ben en son mart 20 hasta oldum suanda hamileyim ama kese gozukmuyo doktora gittim suanda gozukmesi gerekiyor dedi ama gozukmuyo dis gebelikten cok korkuyorum gozukmemesi normal mi kanamam mide bulantim kusmam hic birseyim yok

 55. Melek16 dedi ki:

  Mrb ben 7 haftalik hamileyim 6 haftadan bu yana kahve lekelenme oluyo bebeği min kalp atislari ni duydum dktor ilaç ve iyice vermesine rağmen dur muyo bu durum beni çok rahatsız ediyo bu neden kaynaklanıyor olabilir

 56. İsimsizben dedi ki:

  Mrb benim 2 sağlıklı çocuğum var 2015 temmuzda annensefali yüzünden 4 aylık bir Bebek kaybettim aradan 3 ay sonra tekrar hamile kaldım ve 8 haftalıkken kalbi durdu şuan tekrar bi hamilelik söz konusu aynı olayla karşılaşma ihtimalim nedir yardımcı olurmusunuz teşekkürler

 57. ilk göz ağrım dedi ki:

  Mrhb 6 hafta 4gunluk hamileyim. Henüz kontrole gitmedim. Cinsel ilişki sonrası pembemsi akıntım oldu. Düşük tehdidi olabilir mi? 2 hafta sonraya randevu aldım. Beklemeliyim mi yoksa hemen dr gideyim mi ? İlk gebeliğim boş gebelikti. Bu ikinci gebeliğim tavsiyeleriniz için teşekkürler.

 58. cansu dedi ki:

  meraba hamileyim
  En son 1Martta adet oldum suan kac aylik hamile oldugumu bilmiyorum yardimci olurmusunuz bide geceleri cok sık idrara cikiyorum neden acaba

 59. Isimsiz dedi ki:

  Merhaba ben hamileyim
  10 mart en son oldum nekadarlik oluyor simdi tam
  Ve cok az belirtirler var.

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 6 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.

 60. Elzem dedi ki:

  6/3 günlük hamileyim bebeğimin kalp atışları varmış ama ultrasonda duyulmadı doktorum sorun yok dedi ama hala endişem var sizce ne yapmalıyım

 61. gamzeee dedi ki:

  merhaba bugun 7 hafta 3 günlük hamile oldugumu ögrendım fakat 29 subata denk gelıyor yanlıs 29 subatta degıl daha erken 17sı gıbı ılıskım yasandı bu munkun mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinin hesaplanmasında birliktelik tarihi değil son adet tarihinin ilk günü baz alınır.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümüyle düzeltilen adet tarihidir.

 62. Aysun dedi ki:

  6 haftalık gebelikte doktorum iyi dedi 7 haftalık oldu daha kalp atışı yok neden

 63. Zeynep dedi ki:

  7 haftalik hamileyim aşırı öksürük var doktorum antibiyotik ve gargara verdi reçete de hamileler kullanamaz yazıyor ama kadın doğum doktor u verdi ne yapmam lazım

 64. zeynep mira dedi ki:

  Doktorum vajinal ultrasonu tavsiye etmedi bir hafta bekleyelim dedi sizce beklemeli miyim başka bir doktora mi gitmeliyim yoksa

  1. admin admin dedi ki:

   Sorun olmaz.

 65. zeynep mira dedi ki:

  Bu arada son adet tarihim 18 şubat ve bebeğin kalp atışları dinlenmedi çok endişeliyim lütfen bir cevap istiyorum kürtaj olabilme ihtimalim var çünkü

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte kalp atımları 6. haftadan itibaren başlar.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez daha ultrason kontrolü sonrası ( Vajinal ultrason öneriririm) kalp atımı hala yoksa beklemenin bir anlamı yok. psikolojiniz bozulur.

 66. zeynep mira dedi ki:

  Hocam ne olur cevap verir misiniz bana neden yorumlarim siliniyor benim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte kalp atımları 6. haftadan itibaren başlar.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez daha ultrason kontrolü sonrası ( Vajinal ultrason öneriririm) kalp atımı hala yoksa beklemenin bir anlamı yok. psikolojiniz bozulur.

 67. zeynep mira dedi ki:

  7 hafta 6 günlük hamileyim bugün doktorum ultrasonda baktı ve keseyi gördü ama kalp atışlarını duyamadik bir hafta sonra tekrar gel dedi çok endişeleniyorum sizce durum nedir ???

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte kalp atımları 6. haftadan itibaren başlar.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez daha ultrason kontrolü sonrası ( Vajinal ultrason öneriririm) kalp atımı hala yoksa beklemenin bir anlamı yok. psikolojiniz bozulur.

 68. nihal dedi ki:

  Meraba 7 hafta 4 günlük hamileyim…dünden beri kahverengi akıntım geliyo…telaslanacak bi duru, var mı

 69. Müne dedi ki:

  Ben 7hafta 5günlük hamileyim 6aydir adet görmediğim için tam hamile kaldığım günü bilmiyorum sizce tam olarak ne zaman kalmış olabilirim. Ultrasonda ilk gebeliğimde iki hafta fazla çıkmiş t i. Adet tarihime göre o yüzden ikincide kafama karıştı

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında hamile kaldığınız tarih kullanılmaz.Son adet tarihinizin ilk günü baz alınır.Gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile bu belirlenir.

 70. büşra dedi ki:

  7 hafta sındayım bebegim in kalp atışı nı duyabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Evet gebeliğin 5-6. haftasından itibaren ultrason ile kalp atımları izlenebilir.

 71. serpil dedi ki:

  Son adet tarihim 29 Ocak 2016 ne kadarlık hamileyim hocam?