40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 8. haftası

Gebeliğin 8. haftası

Bebekte meydana gelenler

   
Gebeliğin 8. haftasında bebeğinizin baştan kalçaya kadar olan uzunluğu 1,4 ile 2 cm arasındadır.Bebeğiniz bu haftada hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.Bebeğinizde bu hafta göz kapağı çukurları oluşur ve retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlar.Bu hafta itibari ile burnun ucu da hazır durumdadır.Kulaklar hem içten hem de dıştan şekilleniyor.Kalbin içinde , aort ve akciğere ait tüpler hazır ve belirgindir.Boğazdan akciğere giden tüpler olan bronşlar dallara ayrıldı.Vücudun gövde bölgesi uzuyor ve genişliyor.Bu hafta itibari ile dirsekler ve ayak parmakları oluşmuştur.

 Anneye tavsiye

    Gün içinde ellerinizi iyice yıkayın , özellikle çiğ et tuttuktan veya tuvaletten çıktıktan sonra .Ellerinizi yıkamanız enfeksiyona neden olan bir çok bakteri ve virüsün yayılmasını engeller.

Düşük

    Düşük gebeliğin ilk 20 haftasında , embriyo veya cenin rahmin dışında kendi başına yaşamını sürdüremeden hamilelik sonlandığında oluşur. 20 haftadan sonra hamilelik biterse ölü doğum olarak adlandırılır.

Düşüğün belirtileri :Düşük olabileceğinden endişelenmenizi gerektirecek bazı belirtiler

Vajinal kanama

Kramplar

Gidip gelen ağrılar

Sırtın küçük bir bölümünde başlayan ve karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağrı

Parça düşürme

Düşüğe neler sebep olur

    Düşüğe nelerin sebep olduğunu kesin olarak bilemeyiz.Bununla birlikte çoğu düşüklerin nedeni tespit edilemez.Erken düşüklerde ki genel bulgu , embriyonun gelişimindeki anormalliklerdir.

    Radyasyon , kimyasal maddeler ( uyuşturucu ve ilaçlar ) ve enfeksiyonlar dahil bir çok faktör embriyo ve onun ortamını etkiler.

    Anneyle ilgili çeşitli faktörlerin bazı düşüklerde önemli olduğuna inanıyoruz.Listeriozis ,toksoplazma , ve frengi gibi ender rastlanan enfeksiyonların düşüklerde etkisi vardır.

    Herhangi bir özel besinin ve hatta bütün besinlerin orta düzeyde eksik alınmasının düşüğe yol açtığına dair kesin bir kanıt yoktur.

    Sigara içen kadınlarda düşük olasılığı daha fazladır. Alkol de düşük olasılığını arttırır.

GEBELİĞİN 8. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER. VİDEO

Bu Haber 671.802 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Ceylan dedi ki:

  13 Şubat son adet tarihim ben kaç haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ceylan hanım gebelik haftası hesaplmasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 13 Şubat’a göre 7 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 20 Kasım 2018 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 2. Gkc dedi ki:

  30 ocak 2018 adet tarihim kaç haftalık hamileyim ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinize göre 7 haftalık hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 6 Kasım 2018 Salı.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 3. Betül dedi ki:

  merhaba 26 şubat tarihinde kanamam olduğu için kontrole gittim ve bebeğin kalbi durduğuniçin tıbbi tahliye yapıldı. Doktorun bana söylediği büyük ihtimalle engelli bir bebek olduğu için gelişemedi ve kalbi durdu . Peki benim bundan sonraki hamileliklerimde de engelli olma riski varmı ? Biliyorum her hamilelikte var ama bana öyle dediği için varsayalım ki engelli idi bu diğer gebeliklerimde de yüksek bi oranda mı engelli olma ihtimali varmıdır ??

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Betül hanım doğru bilgi ancak kesin tanı değil olasılıktan bahsedilmiş sonraki gebeliklerde her ne kadar bu olasılık olsa da çok yüksek değil kaldı ki gebelik kayıpları tek bu neden den meydana gelmez şimdiden folik asit ve D vitamini başlayın yeni gebeliği düşünün.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 4. merve dedi ki:

  Merhabalar 24.12.2017 son adet tarihim hamileyim kaç aylık oluyor.. ve dogumum hangi aya gelecek. ..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Merve hanım son adet tarihinize göre 8 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Eylül 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 5. Leyla dedi ki:

  8haftalık hamileyim bulantılarım az az var ama kusma ol uyoo bunun nedenii

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım bulantı ve kusma hamilelikte görülen bir durumdur. 12. haftadan sonra şikayetleriz azalacaktır. Ilık limonlu zencefilli su içebilirsiniz. Galeta, peynir, sandviç, zencefil, leblebi, muz gibi kuru gıdalar bulantı dönemlerinizde daha rahat yiyebileceğiniz gıdalardır. Az az ve sık sık doyurucu proteinli gıdalara da ağırlık vererek beslenmeye çalışın. Sevdiğiniz gıdalara öncelik verin, yemek pişirme konusunda destek almaya çalışın. Güneşli ve güzel havalarda balkon veya bahçede yemek yemek ortam değişikliği yaratacağından iştahınızı açabilir. Bol su için, vücudunuz susuz kalmamalı. Suyu yemekle beraber değil, öğün aralarında yavaş yavaş tüketin. Yemekten hemen sonra dişleri fırçalamak bulantılarınızı azaltabilir.Beslenmenizi engelleyen bir durum varsa mutlaka sağlık kuruluşuna başvurarak tedavinizi düzenlemelisiniz.Şiddetli bulantı kusma durumunda gerekirse serum tedavisi uygulanmalı.

 6. Leyla dedi ki:

  Merhaba ben 8 haftalık hamileyim ve evde muhabbet kuşu besliyorum ama kafesde değil evin içinde dolanıyor. Acaba zararlımı bana?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Leyla hanım evde hayvan yada kuş beslemek eğer aşılar düzgün yapılıyorsa hayvanda hastalık yoksa beslemekte gebelik yönünden sakınca olmaz.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 7. İrem dedi ki:

  Merhaba 6eylül 2017 de Doğum yaptım.Adet olmadan tekrar gebe kaldım.kaç haftalık gebeliğim oluyor.adet olmadan gebelik Neye göre hesaplanıyor.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar İrem hanım gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

 8. Dilmina dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihi 23.11.2017.kac haftalik hamile oluyorum lutfen soylermisiniz?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilmina hanım son adet tarihinize göre 8 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 30 Ağustos 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 9. Ebru dedi ki:

  Hocam ben hamileyim ama eşimle benim aramda kan uyuşmazlıgı var ne yapa biliriz bi sorun olurmu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım aşağıdaki linkte tıklayarak sorunuzun cevabına ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamileyim-esimle-kan-uyusmazligi-var-ne-yapabiliriz.html

 10. Şafak dedi ki:

  En son adet tarihim 18 kasım 21 kasım arası doktora gittigim de 4 haftalık hamilesin deyildi ama ultrason kagıdında 4hafta 6günlükmüş 2hafta sonra gel dedi 2hafta sonra gittim 7haftalık yazıyodu ultrason kagıdında ama benim hesabıma görede 6 hafta 4 günlük hamileyim hafta oynarmı ultrasonda

  1. admin admin dedi ki:

   Şafak hanım ultrasondaki 2 günlük fark sorun yaratmaz.

 11. Cennet dedi ki:

  Merhaba 8 haftalık hamileyim. 6+4 haftalıkken kanamam geldi düşük tehlikesi geçirdim. Şimdi herşey normalmiş. Ama adet olacak mışım gibi sancılarım devam ediyor bazen iğne batar gibi oluyor. Bu normal mi. Bir de spor için yürüyüş yapabilir miyim.
  Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Cennet hanım kanama yok ise tehlikede ortadan kalkmış oluyor bu sebepten yürüyüş yapmanızda sakınca yok bol sıvı ultrason tekrarı yapılsın diyorum.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

 12. beyza dedi ki:

  merhabalar 8 haftalık hamileyim aşırı derecede özellikle de geceleri genital bölgemde kaşınma ve yanma var nerdeyse uyuyamıyorum bunun sebebi ne olabilir sizce?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Beyza hanım sorunuzun cevabına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/genital-bolgemde-kasinma-ve-yanma-var-sebebi-ne-olabilir.html

 13. Dilek dedi ki:

  Merhabalar ben 8 haftalık gebeyim kaşık agrım çok var ve geçmiyor hemen en az bir saat sürüyor ve sürekli sağ tarafım bu neyden kaynaklanıyor ve olan bişey mi gebelikte tşk ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Dilek sorunuzun cevabına aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/8-haftalik-hamileyim-kasiklarim-cok-agriyor-neden-kaynaklaniyor.html

 14. Huriye dedi ki:

  Merhabalar. 19 ekim son adet tarihim. 7. Hafta ğittim doktora bebek belirtisi ğöremedim dedi bir hafta sonra ğel dedi. bu normalmi korkuyorum boş ğebelik derse ğidemiyorum. İçimi rahatlatın yalvarıyorum. Teşekkür ederim şimdiden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Huriye hanım kalp atışları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.Bu şekilde beklemeyle bir şey elde edemezsiniz.Kadın doğum uzmanına başvurun hala kalp atışları izlenmezse küretaj gerekir.

  2. Gonca dedi ki:

   20 Ekim son adet tarihim 4 haftalikken evde test yaptım çıktı doktora gittim göremedi aynı gün öğleden sonra tekrar başka bi ultrason cihazıyla bakıldığında ise 4 hafta 2 günlük hamile çıktım yani cihazla alakalı olabilir

 15. Gunay dedi ki:

  Son adet tarihim15.10.2017kac haftalik hàmileyim lutfen soylermisiniz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Günay hanım son adet tarihinize göre 8 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 22 Temmuz 2018 Pazar
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 16. Hatice dedi ki:

  Son adet tarihim 16.10.2017 kaç haftalık hamileyim birde aşırı derecede uyumaya başladım neden olabilir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım hamilelikte uykuya eğilim sık görülen bir durumdur.Dengeli ve yeterli beslenin.Son adet tarihinize göre 7 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.

 17. Zeynep dedi ki:

  Son adet tarihim 5 ekimdir kaç aylık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım son adet tarihinize göre 8 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 12 Temmuz 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   Gebelik takibi ay hesabıyla değil hafta hesabıyla yapılır.Gebelik haftanızın tam olarak kaçıncı aya denk geldiğini aşağıdaki linkteki konumuzdan öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasina-gore-kac-aylik-hamileyim.html

 18. Meryem dedi ki:

  Sol kasığımda hafif Ağrı oluyor arasıra normal mi acaba 8haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meryem hanım gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Doktor kontrolünde şikayetlerinizi doktorunuza bildirin.

   1. Meryem dedi ki:

    Teşekkürler

 19. Meryem dedi ki:

  Son adet tarihim 2 ekim kac aylık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Meryem hanım son adet tarihinize göre 8 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 9 Temmuz 2018 Pazartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 20. arzuuu dedi ki:

  merhabalar hocam tekrar ben yine bir sorum olucak bugün 7+3 oldum iki gün önce doktora gittim tekrar kalp atışı yoktu doktor bebek tam oturmamış kürtaj falan olma 1 hafta sonra tekrar gel dedi artık tedirgin olmaya başladım çok kötüyüm ne yapmam gerekir.

 21. Merve dedi ki:

  Merhaba ya ben 8 haftalik hamileyim asiri mide yanmasi ve ozellkle sabahlari bulanti ve kusma oluyo hic bisey yiyemyrm acaba bebege bi zarari olurmu

 22. Buket Şahin dedi ki:

  Merhaba son adet tarihime gore bebegim 8 haftalik olmasi gerrkiyor beta hcg 11.106 degerinde cikti fakat umutlu bir sekilde ultrasondan bebegimi gormeyi vr heyecanla kalp atislarini beklerken ultrasonda henuz kesem bile gozukmedi doktorum folik asit verdi ve 1 hafta sonra tekrar cagirdi umarim kotu bi sorun yoktur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Buket hanım gebelik haftanıza ve kan değerinize göre kese rahim içinde izlenmesi gerekirdi.Dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 23. Buket dedi ki:

  Merhaba 8+2 haftalık hamileyim grip geçiriyorum kan değerlerinde troid cıktı ama şu an bi sıkıntım yok bundan doktorum faaliyete girin dedi ilaç vercek die gitmedik gribi bile ilaç almadan geçirmeye calisiyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, bebeğiniz için hassas davranmanızı anlıyorum ancak hastalığa yakalanmadan hassasiyet artmış olmalı. Mümkün olduğunca kalabalık havasız ortamlardan uzak kalın. İyi uyku, dinlenme, bol su, dengeli beslenme ve C vitamini bağışıklığınızı kuvvetlendirir. Hastalandıktan sonra doktor öneriyorsa ilaç kullanmamak yanlış, çünkü bir üst solunum enfeksiyonu varsa boğazınızda, aşağı inerek ciğerlerinize de yerleşebilir. Bu da hastalığınızı daha da ağırlaştırır. İlaç kullanmak hastalığın ilerlemesini önler. Zaten gebe ve emziren annelere önerilen 4 5 çeşit ilaç var. Mümkün olduğunca gereksiz ilaç kullanmamak en iyisi ama gerektiğinde ilaç kullanmamak hastalığı ilerletebilir. Dinlenin, bol ılık su için. Mevsim meyvelerine ağırlık verin. Tiroid için tedavi olmazsanız bebekte bir gelişim geriliği problemi yaşanabilir. Tiroid ilacı vücutta az olan hormonu yerine koyar veya fazla olan hormonun etkisini azaltır böylece vücudun normal çalışmasını sağlar. En kısa sürede doktora gidip ilaç öneriyorsa ilacı kullanmalısınız.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 24. Deniz dedi ki:

  Hocam son adet tarihim 5 agustos diger iki gebelimde bu kadar gormedigim bukanti tiksinme bas donmesi halsizlik sik idrara cikma cokcabuk yorulma hemen uykuya dalma gobegin belirginlesmesi ve belli olmasi sizce normalmi cogul gebelikten supelenebilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Deniz bu belirtiler gebelik belirtileri.Son adet tarihinize göre 9 hafta 2 günlük hamilesiniz.Çoğul gebelik gebeliğin 6.-7. haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 25. Ayşe dedi ki:

  Merhaba mayıs ayında kürtaj oldum bebek gelişmedi şimdi yine hamileyim 8. Haftaya girdim ama kalp atışı hala duyulmadı yine aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum kalp atışının duyulmaması bu haftada normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Geç yumurtlama konusunda ultrason muayenesi ile belirlenir.Geç yumurtlama dahi olsa en fazla 10-14 gün beklenir.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez alttan ultrason ile bakıldıktan sonra beklemenin anlamı yok.
   **Tekrarlayan gebelik kayıplarında bir daha hamile kalmadan bu durumun nedeni araştırılmalı.

   1. Ayşe dedi ki:

    Çok teşekkürler zaman ayırdığınız için

 26. Esra dedi ki:

  Son adet tarihim 12 Ağustos kaç haftalık hamileyim hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım son adet tarihinize göre 7 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 19 Mayıs 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 27. Canan dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 07.07.2017 kac haftalık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım son adet tarihinize göre 8 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 13 Nisan 2018 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 28. Şükriye dedi ki:

  Hocam merhaba benim son adetin 01.07.2017 İkiz gebelik. 19 yaşındayım ve kaç aylık hamile olmuş oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şükriye hanım son adet tarihinize göre 8 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 7 Nisan 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 29. Nesteren dedi ki:

  Merhaba 20 haziran son adet tarihim tüp bebek transferim 11 temmuz hamilelik hesaplanmasinda hangi tarihi saymamiz gerekli

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kullanılan ilaçlardan dolayı adet tarihinde hata olabilir.Transfer tarihine göre hesaplanması daha sağlıklı olur.Aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya bilgilerinizi girerek hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/tup-bebekte-gebelik-haftasi-nasil-hesaplanir.html

 30. Melo dedi ki:

  Merhabalar 8 haftalık hamileyim ama sürekli adet sancısı gibi sanci oluyor korkuyorum bi sorun mu vardır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebeliğin ilk haftalarında adet görecekmiş gibi ağrılar olabilir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.

 31. Kübra dedi ki:

  Hocam son adet tarihim 14 haziran hic kontrole gitmedim ne zaman gitmeliyim kac haftalik bu arada

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kübra hanım son adet tarihinize göre 7 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesinin ve kalp atımlarının ultrasonda izlenmesi için ilk fırsatta kadın doğum uzmanına başvurunuz.

 32. Zeynep dedi ki:

  Merhabalar son derece tarihim 29 mayisda başladı bugunde 24 temmuz son adet tarihine göre bugün 8 haftalık doktora göre 7 hafta 4 günlük neye göre hesaplabir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır. 3 günlük fark sorun yaratmaz.

 33. Hilalgunes dedi ki:

  Hocam 8 haftalik gebeyim doktorum kesenin geliştiğini fakat bebeğin gelişmediğini normalden küçük olduğunu crl ölçümünün 1.86mm olduğunu sağlıklı olmadığını bu nedenle gebeligin sonlanması gerektiğini syledi sizce hemen alınmalımı yoksa beklemeliyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar genel olarak kalp atımı gebeliğin 6. haftasında izlenir.Gebelik haftanız doğruysa beklemeye gerek yok.

 34. Ada dedi ki:

  Lütfen cevap verin hocam en son adet tarihim 26 mayıs ultrason da 9 hafta görünüyor ama son adetime göre 8 olmalı mı anlamadım lütfen cevap. Ve en son muayenede doktor rahimde karartı var dedi düşük nedeni olabilir dedi çok korkuyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 1 haftalık fark sorun yaratmaz.Bunun dışında doktorunuzun önerilerine uyun.Kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 35. bilgen dedi ki:

  merhaba benim opu gunum 5haziran 10 haziranda transferim olmuştu simdi kac haftalik hamileyim tessekurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Bilgen hanım tam sorunuz tam açıklayıcı olmamış.Tüp bebek transfer tarihiniz 10 Haziran ise 8 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 1 Mart 2018 Perşembe

 36. Zeynep dedi ki:

  Slm hocam son adet günüm 27 mayıs bebegim ne kadarlik acaba teşekkürler. Ilk dogumum sezeryandı

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep son adet tarihine göre 7 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Sezaryen doğum 39 hafta 0 günden itibaren yapılabilir.Buna göre
   Tahmini doğum tarihiniz: 25 Şubat 2018.

 37. Hatice dedi ki:

  Merhaba hocam ben 8 +1 günlük hamileyim 6 haftalık iken kontrole gittiğimde doktor iki hafta sonra kalp atışlarını duyabiliriz dedi ogün bakmadı son adet tarihine göre 8 ama normalde daha küçük bebek kalp atışını yarın duyması mı gerekir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hatice hanım gebelikte kalp atımları genel olarak 6. haftada gözlemlenir.Gebelik haftanız doğruysa 8 haftalık iken kalp atımları kesin izlenmesi gerekir.