40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebeliğin 8. haftası

Gebeliğin 8. haftası

Bebekte meydana gelenler

   
Gebeliğin 8. haftasında bebeğinizin baştan kalçaya kadar olan uzunluğu 1,4 ile 2 cm arasındadır.Bebeğiniz bu haftada hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.Bebeğinizde bu hafta göz kapağı çukurları oluşur ve retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlar.Bu hafta itibari ile burnun ucu da hazır durumdadır.Kulaklar hem içten hem de dıştan şekilleniyor.Kalbin içinde , aort ve akciğere ait tüpler hazır ve belirgindir.Boğazdan akciğere giden tüpler olan bronşlar dallara ayrıldı.Vücudun gövde bölgesi uzuyor ve genişliyor.Bu hafta itibari ile dirsekler ve ayak parmakları oluşmuştur.

 Anneye tavsiye

    Gün içinde ellerinizi iyice yıkayın , özellikle çiğ et tuttuktan veya tuvaletten çıktıktan sonra .Ellerinizi yıkamanız enfeksiyona neden olan bir çok bakteri ve virüsün yayılmasını engeller.

Düşük

    Düşük gebeliğin ilk 20 haftasında , embriyo veya cenin rahmin dışında kendi başına yaşamını sürdüremeden hamilelik sonlandığında oluşur. 20 haftadan sonra hamilelik biterse ölü doğum olarak adlandırılır.

Düşüğün belirtileri :Düşük olabileceğinden endişelenmenizi gerektirecek bazı belirtiler

Vajinal kanama

Kramplar

Gidip gelen ağrılar

Sırtın küçük bir bölümünde başlayan ve karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağrı

Parça düşürme

Düşüğe neler sebep olur

    Düşüğe nelerin sebep olduğunu kesin olarak bilemeyiz.Bununla birlikte çoğu düşüklerin nedeni tespit edilemez.Erken düşüklerde ki genel bulgu , embriyonun gelişimindeki anormalliklerdir.

    Radyasyon , kimyasal maddeler ( uyuşturucu ve ilaçlar ) ve enfeksiyonlar dahil bir çok faktör embriyo ve onun ortamını etkiler.

    Anneyle ilgili çeşitli faktörlerin bazı düşüklerde önemli olduğuna inanıyoruz.Listeriozis ,toksoplazma , ve frengi gibi ender rastlanan enfeksiyonların düşüklerde etkisi vardır.

    Herhangi bir özel besinin ve hatta bütün besinlerin orta düzeyde eksik alınmasının düşüğe yol açtığına dair kesin bir kanıt yoktur.

    Sigara içen kadınlarda düşük olasılığı daha fazladır. Alkol de düşük olasılığını arttırır.

GEBELİĞİN 8. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER. VİDEO

Bu Haber 604.900 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 26.06.2012 Sal 08 : 26

YORUM YAZ
 1. Deniz dedi ki:

  Hocam son adet tarihim 5 agustos diger iki gebelimde bu kadar gormedigim bukanti tiksinme bas donmesi halsizlik sik idrara cikma cokcabuk yorulma hemen uykuya dalma gobegin belirginlesmesi ve belli olmasi sizce normalmi cogul gebelikten supelenebilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Deniz bu belirtiler gebelik belirtileri.Son adet tarihinize göre 9 hafta 2 günlük hamilesiniz.Çoğul gebelik gebeliğin 6.-7. haftasında ultrason muayenesinde belli olur.

 2. Ayşe dedi ki:

  Merhaba mayıs ayında kürtaj oldum bebek gelişmedi şimdi yine hamileyim 8. Haftaya girdim ama kalp atışı hala duyulmadı yine aynı şeyleri yaşamaktan korkuyorum kalp atışının duyulmaması bu haftada normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Geç yumurtlama konusunda ultrason muayenesi ile belirlenir.Geç yumurtlama dahi olsa en fazla 10-14 gün beklenir.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez alttan ultrason ile bakıldıktan sonra beklemenin anlamı yok.
   **Tekrarlayan gebelik kayıplarında bir daha hamile kalmadan bu durumun nedeni araştırılmalı.

   1. Ayşe dedi ki:

    Çok teşekkürler zaman ayırdığınız için

 3. Esra dedi ki:

  Son adet tarihim 12 Ağustos kaç haftalık hamileyim hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım son adet tarihinize göre 7 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 19 Mayıs 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.