Gebeliğin 8. haftası

26.06.2012
13.046
A+
A-
Gebeliğin 8. haftası

Bebekte meydana gelenler

   
Gebeliğin 8. haftasında bebeğinizin baştan kalçaya kadar olan uzunluğu 1,4 ile 2 cm arasındadır.Bebeğiniz bu haftada hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.Bebeğinizde bu hafta göz kapağı çukurları oluşur ve retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlar.Bu hafta itibari ile burnun ucu da hazır durumdadır.Kulaklar hem içten hem de dıştan şekilleniyor.Kalbin içinde , aort ve akciğere ait tüpler hazır ve belirgindir.Boğazdan akciğere giden tüpler olan bronşlar dallara ayrıldı.Vücudun gövde bölgesi uzuyor ve genişliyor.Bu hafta itibari ile dirsekler ve ayak parmakları oluşmuştur.

 Anneye tavsiye

    Gün içinde ellerinizi iyice yıkayın , özellikle çiğ et tuttuktan veya tuvaletten çıktıktan sonra .Ellerinizi yıkamanız enfeksiyona neden olan bir çok bakteri ve virüsün yayılmasını engeller.

Düşük

    Düşük gebeliğin ilk 20 haftasında , embriyo veya cenin rahmin dışında kendi başına yaşamını sürdüremeden hamilelik sonlandığında oluşur. 20 haftadan sonra hamilelik biterse ölü doğum olarak adlandırılır.

Düşüğün belirtileri :Düşük olabileceğinden endişelenmenizi gerektirecek bazı belirtiler

Vajinal kanama

Kramplar

Gidip gelen ağrılar

Sırtın küçük bir bölümünde başlayan ve karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağrı

Parça düşürme

Düşüğe neler sebep olur

    Düşüğe nelerin sebep olduğunu kesin olarak bilemeyiz.Bununla birlikte çoğu düşüklerin nedeni tespit edilemez.Erken düşüklerde ki genel bulgu , embriyonun gelişimindeki anormalliklerdir.

    Radyasyon , kimyasal maddeler ( uyuşturucu ve ilaçlar ) ve enfeksiyonlar dahil bir çok faktör embriyo ve onun ortamını etkiler.

    Anneyle ilgili çeşitli faktörlerin bazı düşüklerde önemli olduğuna inanıyoruz.Listeriozis ,toksoplazma , ve frengi gibi ender rastlanan enfeksiyonların düşüklerde etkisi vardır.

    Herhangi bir özel besinin ve hatta bütün besinlerin orta düzeyde eksik alınmasının düşüğe yol açtığına dair kesin bir kanıt yoktur.

    Sigara içen kadınlarda düşük olasılığı daha fazladır. Alkol de düşük olasılığını arttırır.

GEBELİĞİN 8. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER. VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 523 YORUM
 1. blank AYSE dedi ki:

  Merhaba 8 Haftalık Hamileyim Gogsumden sıvı gelıyor normal mı

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelikten dolayı normaldir
   Endişe etmeyiniz

 2. blank Esra dedi ki:

  Merhaba sprelle hamile kaldım riya ipi gözükmediği icin çıkaramadılar bebeğin kalp afişleri olduğu için almak istemedim acaba nasil bir süreç bekliyor beni ve bebegimi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar esra hanım
   İlerleyen zamanlarda bebek gelişimi için spiralin kendisi etki edebilir
   Riskli gebeliğiniz olacaktır

 3. blank mehtap dedi ki:

  Merabalar 8 haftalik hamileyim az bi kanamam oldu doktora gittim alltan ve ultrasondan muayene yaptı bebek var ama kalp atışlarını duyamadım dedi düşük tehliken var dedi tuvalet hariç kalkmayacaksın yataktan dedi iğne yaptılar ilaç verdiler küçük olduğu için duyamadim kalp atışını dedi bana ama benim içinde korku oldu 8. Haftalikta kalp atışlarının duyulmaması normalmi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar mehtap hanım
   Ultrason ile bakıldığında Bebek milimetrik olarak küçük görüldü ise gözle görülüp duyulamıyabilir
   Endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 4. blank Nuran Yılmaz dedi ki:

  8 hafta 4 günlük hamileyim bebek de kalp atışı duyulmadı kürtaj dedi ne yapmalıyım

  1. blank admin dedi ki:

   Geçmiş olsun gebelik haftanız doğruysa son bir kez daha alttan ultrason ile bakıldıktan sonra hala kalp atışı izlenmez ise beklemenin anlamı yok.

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.