Gebeliğin 8. haftası

26.06.2012
4.085
A+
A-
Gebeliğin 8. haftası

Bebekte meydana gelenler

   
Gebeliğin 8. haftasında bebeğinizin baştan kalçaya kadar olan uzunluğu 1,4 ile 2 cm arasındadır.Bebeğiniz bu haftada hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.Bebeğinizde bu hafta göz kapağı çukurları oluşur ve retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlar.Bu hafta itibari ile burnun ucu da hazır durumdadır.Kulaklar hem içten hem de dıştan şekilleniyor.Kalbin içinde , aort ve akciğere ait tüpler hazır ve belirgindir.Boğazdan akciğere giden tüpler olan bronşlar dallara ayrıldı.Vücudun gövde bölgesi uzuyor ve genişliyor.Bu hafta itibari ile dirsekler ve ayak parmakları oluşmuştur.

 Anneye tavsiye

    Gün içinde ellerinizi iyice yıkayın , özellikle çiğ et tuttuktan veya tuvaletten çıktıktan sonra .Ellerinizi yıkamanız enfeksiyona neden olan bir çok bakteri ve virüsün yayılmasını engeller.

Düşük

    Düşük gebeliğin ilk 20 haftasında , embriyo veya cenin rahmin dışında kendi başına yaşamını sürdüremeden hamilelik sonlandığında oluşur. 20 haftadan sonra hamilelik biterse ölü doğum olarak adlandırılır.

Düşüğün belirtileri :Düşük olabileceğinden endişelenmenizi gerektirecek bazı belirtiler

Vajinal kanama

Kramplar

Gidip gelen ağrılar

Sırtın küçük bir bölümünde başlayan ve karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağrı

Parça düşürme

Düşüğe neler sebep olur

    Düşüğe nelerin sebep olduğunu kesin olarak bilemeyiz.Bununla birlikte çoğu düşüklerin nedeni tespit edilemez.Erken düşüklerde ki genel bulgu , embriyonun gelişimindeki anormalliklerdir.

    Radyasyon , kimyasal maddeler ( uyuşturucu ve ilaçlar ) ve enfeksiyonlar dahil bir çok faktör embriyo ve onun ortamını etkiler.

    Anneyle ilgili çeşitli faktörlerin bazı düşüklerde önemli olduğuna inanıyoruz.Listeriozis ,toksoplazma , ve frengi gibi ender rastlanan enfeksiyonların düşüklerde etkisi vardır.

    Herhangi bir özel besinin ve hatta bütün besinlerin orta düzeyde eksik alınmasının düşüğe yol açtığına dair kesin bir kanıt yoktur.

    Sigara içen kadınlarda düşük olasılığı daha fazladır. Alkol de düşük olasılığını arttırır.

GEBELİĞİN 8. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER. VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 512 YORUM
 1. blank Nuran Yılmaz dedi ki:

  8 hafta 4 günlük hamileyim bebek de kalp atışı duyulmadı kürtaj dedi ne yapmalıyım

  1. blank admin dedi ki:

   Geçmiş olsun gebelik haftanız doğruysa son bir kez daha alttan ultrason ile bakıldıktan sonra hala kalp atışı izlenmez ise beklemenin anlamı yok.

 2. blank Ayşe dedi ki:

  Merhaba. Ben 7 haftalıkken doktora gittim doktor kese var dedi çok küçük dedi yni dedi 2 hafta sonra gel dedi bende bugün gittim 9 hafta 3 günlük tahmini kese var ama buyumemis kese hiç bir hafta daha bekletelim haftaya duruma göre alırız keseyi dedi bana akıl verin lütfen ne yapayım

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım
   Gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiz gerekmektedir
   Bu süre doldu ise malesef ki gebeliğiniz tahliye edilmesi gerekir

 3. blank Berin dedi ki:

  Merhaba 8 haftalık gebeyim vajinal ultrasonda bebek görünmedi bir hafta daha beklemem söylendi sizce nedeni ne olabilir

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar berin hanım
   Gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görmemiz gerekmektedir
   Buna göre takip edebilirsiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.