Gebeliğin 8. haftası

26.06.2012
129.378
A+
A-
Gebeliğin 8. haftası

Bebekte meydana gelenler

   
Gebeliğin 8. haftasında bebeğinizin baştan kalçaya kadar olan uzunluğu 1,4 ile 2 cm arasındadır.Bebeğiniz bu haftada hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor.Bebeğinizde bu hafta göz kapağı çukurları oluşur ve retinadaki sinir hücreleri gelişmeye başlar.Bu hafta itibari ile burnun ucu da hazır durumdadır.Kulaklar hem içten hem de dıştan şekilleniyor.Kalbin içinde , aort ve akciğere ait tüpler hazır ve belirgindir.Boğazdan akciğere giden tüpler olan bronşlar dallara ayrıldı.Vücudun gövde bölgesi uzuyor ve genişliyor.Bu hafta itibari ile dirsekler ve ayak parmakları oluşmuştur.

 Anneye tavsiye

    Gün içinde ellerinizi iyice yıkayın , özellikle çiğ et tuttuktan veya tuvaletten çıktıktan sonra .Ellerinizi yıkamanız enfeksiyona neden olan bir çok bakteri ve virüsün yayılmasını engeller.

Düşük

    Düşük gebeliğin ilk 20 haftasında , embriyo veya cenin rahmin dışında kendi başına yaşamını sürdüremeden hamilelik sonlandığında oluşur. 20 haftadan sonra hamilelik biterse ölü doğum olarak adlandırılır.

Düşüğün belirtileri :Düşük olabileceğinden endişelenmenizi gerektirecek bazı belirtiler

Vajinal kanama

Kramplar

Gidip gelen ağrılar

Sırtın küçük bir bölümünde başlayan ve karnın alt kısmına doğru ilerleyen ağrı

Parça düşürme

Düşüğe neler sebep olur

    Düşüğe nelerin sebep olduğunu kesin olarak bilemeyiz.Bununla birlikte çoğu düşüklerin nedeni tespit edilemez.Erken düşüklerde ki genel bulgu , embriyonun gelişimindeki anormalliklerdir.

    Radyasyon , kimyasal maddeler ( uyuşturucu ve ilaçlar ) ve enfeksiyonlar dahil bir çok faktör embriyo ve onun ortamını etkiler.

    Anneyle ilgili çeşitli faktörlerin bazı düşüklerde önemli olduğuna inanıyoruz.Listeriozis ,toksoplazma , ve frengi gibi ender rastlanan enfeksiyonların düşüklerde etkisi vardır.

    Herhangi bir özel besinin ve hatta bütün besinlerin orta düzeyde eksik alınmasının düşüğe yol açtığına dair kesin bir kanıt yoktur.

    Sigara içen kadınlarda düşük olasılığı daha fazladır. Alkol de düşük olasılığını arttırır.

GEBELİĞİN 8. HAFTASINDA ANNE VE BEBEKTEKİ DEĞİŞİMLER. VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 488 YORUM
 1. aleyna dedi ki:

  3 kızım var hocam şu an iki aylık hmileyim kocam aldır diyor ben belki erkek olur diyorom acaba iki aylıkken cinsiyet öğrenile bilirmi

  1. admin dedi ki:

   Anne karnında bebeğin cinsiyeti en eken gebeliğin 12-13. haftalarında vajinal /alttan ultrason ile öğrenilebilir.

 2. hazal dedi ki:

  gebeliğin 7. haftasındayım keton yüksekliği var ne yapmalıyım evde yapabileceklerim neler. ilk gebeliğim yardımcı olurmusunuz

  1. admin dedi ki:

   Aç kalmamanız gerekir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

  2. Cami dedi ki:

   All of my questions sehtted-tlanks!

 3. eylul dedi ki:

  Merhabalar 8 haftalik hamileyim 6. Haftada vajinal ultrasonla bebegin kalp atislaribi gorduk fakat doktorum dinletmedi acaba daha erknmi ypksa bi sorunmu var ayrica bnde hic bir gebelik belirtisi yok bu bebegin gelismedigi anlamina mi gelir..

  1. admin dedi ki:

   Gebelik belirtisinin olmaması bebekte bir sorun olduğunu göstermez.Bebeğin kalp atışlarını ultrasonda gördüyseniz endişelenmenize gerek yok.

 4. dila dedi ki:

  merhaba 8 haftalık hamileyim dr um bebeğin gelişiminin olması gerekenden geri olduğunu ve kalbinin atmadığını iki farklı ultrason la bakarak söyledi. yarın sabah a kürtaj için randevu verdi gitmesem beklememin bir faydası olurmu

  1. admin dedi ki:

   Doktorunuz gerekeni fazlası ile yapmış. Beklemek sizi stress ve üzüntü içinde bırakabilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.