Gebelik diyabeti nedir,belirtileri,tedavisi

12.04.2017
24
A+
A-
Gebelik diyabeti nedir,belirtileri,tedavisi

Gestasyonel diyabet (GDM), ilk kez gebelikte tanısı konulan ya da gebelik sırasında ortaya çıkan karbonhidrat intoleransı olarak tanımlanmaktadır. Dikkat edilirse genellikle gebelik sonrası normale dönen kan şekeri yüksekliği, bazı durumlarda kalıcı hale gelmektedir. Eğer annenin kanında gebelik boyunca şeker yüksek seyrederse anne ve bebekte diyabet hastalığına yatkınlık, iri bebek doğurma, zor doğum gibi anne ve bebek açısından istenmeyen durumlar oluşabiliyor. Gebelikte şeker yükleme testi ( OGTT ), her gebenin yaptırması istenen bir testtir. Olumsuz bir durum varsa veya değerler sınırdaysa daha kan şekeri yükselmeden tespit edilip buna göre önlem alınabilir. Doktorunuzun önerisine göre 50 gr, 75 gr veya 100 gr şeker içeren suyu içmeden önce ve içtikten sonra saat başı kan verirsiniz, bu kan analiz edilerek şeker seviyesine bakılır. Gebeliğin 24 – 28. haftaları arasında yapılan bu test

Aç karnına > 95 mg/dl
1.saattte> 180 mg/dl
2.saatte> 155 mg/dl
3.saatte> 140 mg/dl bu sonuçlardan ikisi istenenin üzerinde çıkarsa gebelik şekeri (gestasyonel diyabet) tanısı konulur.

KİMLER RİSK ALTINDA?

►Yaşı 35 in üzerinde, üçüncü doğum ve sonrası olan kadınlar

►Hamilelikten önce kilosu yüksek olan kadınlar

►Ailesinde şeker hastalığı olan kadınlar

►Daha önceden kan şekeri dengesiz seyreden kadınlar

►Daha önceden 4 kilodan ağır bebek doğuranlar

►Daha önceden ölü doğum gerçekleştirmiş olanlar

►Daha önceki hamileliğinde diyabet olan kadınlar

►Amnion sıvısı çok fazla olan kadınlar

►Polikistik over sendromu olan kadınlar

ŞEKER YÜKLEME TESTİ ŞEKER HASTALIĞI YAPAR MI?

Yükleme testinde kullanılan şeker miktarı, size ve bebeğinize zarar verecek düzeyde değildir. Tam tersi bir yükseklik varsa bunu açığa çıkardığından faydalıdır. Şeker hastalığına neden olmaz.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.