Gebelik döneminde cinsel hayat

16.04.2016
137
A+
A-
Gebelik döneminde cinsel hayat

Gebelik döneminde anne adaylarının hassasiyeti sebebiyle birliktelik konusunda, özellikle ülkemizde ciddi problemler vardır. Bu durum kimi zaman baba adayının sorunlarından da kaynaklanabilmektedir. Bazen erkekler, eşlerine ve çocuklarına zarar gelebileceği korkusuyla ilişkiden uzak durabilirken; bayanlarda da aynı sorunlar görülebilmektedir. Ancak gebelikte birliktelik doğru ve kararında yaşandığı sürece ve gebeliğin riskli olması söz konusu değilse sıkıntı olabilecek bir durum değildir.

Gebeliğin Kaçıncı Aylarında Birliktelik Mümkündür?

Daha önce düşük yaptıysanız, düşük olmasına neden olabilecek farklı durumlarınız varsa ve gebelik tehlikedeyse, gebeliğiniz çeşitli tedavi yöntemleriyle oluşmuşsa, genital enfeksiyon, servikal yetmezlik gibi teşhisler konulmuşsa ya da risk grubundaysanız; doktorlar gebeliğin ilk dönemlerinde hatta bazen gebeliğin tamamında birliktelik yasaklanabilir.

Gebeliğiniz normal seyrinde ilerliyorsa doktor tarafından birlikteliğin sakıncalı olmadığı bilgisini almışsanız, hamilelik süresince belli pozisyonları kullanarak ilişkiye devam edebilirsiniz. Sadece son bir ayda, genel olarak doktorlar tarafından birliktelik tavsiye edilmez. Son bir ay içinde rahim kasılmaları artacağından bu durumu tetikleyebilecek her türlü aktivite doktor tarafından engellenebilir.

Hamilelik Döneminde Hangi Durumlar İlişkiye Ara Vermeyi Gerektirir?

Birliktelik sırasında oluşan kanama ve kanamaya eşlik eden ağrı, enfeksiyonlar ve rahim ağzının genişlemesi teşhisi gibi durumlar söz konusu olduğunda ilişkiye ara vermeli ve doktora danışmalısınız. Eğer gebeliğiniz döneminde, kendiliğinden kanamanız oluşuyorsa, ilişkiye hazırlık sürecinde kasıklarda ve belde ağrı söz konusuysa, vajinadan su gelmesiyle karşılaşırsanız, kokulu bir akıntınız ve kaşıntınız varsa doktora başvurana kadar tedbir amaçlı olarak birliktelikten uzak durmanızda fayda var.

Birliktelikte Baba Adayı Nelere Dikkat Etmelidir?

Baba adayları, eşlerinin gebelik dönemlerinde  birliktelik konusunda endişeli olabilmektedir ama tıbbi açıdan bir sorun yoksa ilişki sırasında birkaç hususa dikkat ettikleri sürece rahat olabilirler. İlk olarak kesinlikle birliktelik boyunca, eşe nazik davranılmalıdır. Ani ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır ki bu hareketler hiçbir sorun yokken bile gebeliğe zarar verebilir. İlişki pozisyonunda, bebeğe baskı yapacak her türlü hareketten de uzak durmak babaların dikkat etmesi gereken bir detaydır.

Gebelik Döneminde İlişkiyi Yasaklatan Durumlar Nelerdir?

 • Annenin düşük tehdidi olması ki bu durum geçmiş gebeliklerinden de anlaşılabileceği gibi tetkiklerle de anlaşılır.
 • Sebebi olmadan bazı gebeliklerde kanamalar görülebilmektedir. Bu durumda tedbir amaçlı olarak ilişki yasaklanmıştır.
 • Gebeliğin ileri evresinde kesenin beklenen tarihten önce açılması ve suyun yavaş yavaş gelmeye başlaması bir diğer yasak sebebidir.
 • Çeşitli sebeplerle gebelikte, erken doğum tehlikesinin olması durumunda ilişki önerilmemektedir.
 • Baba adaylarında birliktelik yolu ile bulaşabilecek bir hastalık olması, anne adaylarının HPV taşıyıcısı olması gibi durumlar söz konusu ise birliktelik yasaktır.
 • Eğer tıbbi bir rahatsızlık söz konusu değilse bile tekil gebeliklerde son 1 ay ve çoğul gebeliklerde, ikiz için son 3 ay olmak üzere bebek sayısı arttıkça süre uzayarak ilişki yasaklanabilir.

Gebelikte Sürecinde Birliktelik Konusunda Dikkat Edilecekler

 • Doktor tarafından yasak söz konusu ise ve yukarıdaki belirtilerden en az birisi bile mevcutsa ilişki söz konusu bile olmamalıdır.
 • Hiçbir sorun yokken ilişki sırasında kanama başlarsa en kısa sürede doktora danışılmalıdır.
 • İlişki için kimyasallar içeren kayganlaştırıcı, geciktirici gibi ürünler, aromalı prezervatifler kullanılmamalıdır.
 • Spermin içinde bulunan prostaglandinden maddesinden ötürü içeri boşalma engellenmelidir. Bunun için ya aromasız prezervatif ya da geri çekilme yöntemi uygulanabilir. Çünkü bu maddenin içeriği, rahim ağzını uyarabilmekte ve kasılmalara neden olabilmektedir.
 • Birlikteliklerde doktorun belirttiği pozisyonların dışında çıkmadan başlamaya ve bitirmeye özen göstermelisiniz.

Gebelikte İlişkinin Erken Doğumu Tetiklediği Doğru mudur?

Bazı sorunlu gebeliklerde birliktelik doğrudan erken doğuma neden olabilmektedir ama gebeliğin ilerleyişinde bir sıkıntı yoksa bile yanlış uygulamalar, tetikleyici olabilir. İlişki belirtildiği şekilde yaşandığı sürece erken doğuma neden olduğu yönünde, bilimsel ve kesin bir bilgi yoktur. Zaten gebelik döneminde ilişki sırasında özellikle anne adayı rahatsız olabilmektedir ve erken doğumdan ziyade teknik olarak yetersizlik durumu söz konusudur. Konuyla ilgili mutlaka doktorunuzla konuşmalı, normal şartlarda erken doğum riskiniz varsa tedbirli olmalısınız ki zaten bu durumda doktorunuz ilişkiyi muhtemelen yasaklayacaktır. Erken doğum riski olan gebeliklerde kimi zaman ilişki gebeliğinden başından sonuna kadar yasaklanabilmektedir.

GEBELİKTE BİRLİKTELİĞİN YASAK OLDUĞU DURUMLAR NELERDİR ? VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.