Gebelik döneminde depresyon

Gebelik döneminde depresyon

Bir çok kişi doğum sonrası depresyonu duymuştur.Bebeğin doğumundan sonra kendini üzgün hissetmek.Doğum sonrası depresyon hakkında medya organlarında bir çok yayın ve makaleler yayınlanmıştır.Fakat gebelik dönemi depresyonu hakkında çoğu insanın bilgisi yoktur hatta böyle bir olayın olduğundan haberi olmayan bir çok kişi vardır.Araştırmalar gebelik döneminde kadınların dörte birinin bir dereceye kadar depresyon geçirdiğini ve yaklaşık olarak her 10 anne adayının önemli bir depresyon geçirdiğini gösterir.

Hamileyken vücudunuzda pek çok değişim olur.Normal hamilelik değişimleri ve depresyon belirtileri arasında ayrım yapmak zor olabilir.Depresyonun bir çok belirtisi , hamilelikte görülen belirtilere benzer , halsizlik ve uykusuzluk buna dahildir.

Anne adayında oluşan bir durumun gebelikten mi yoksa hamilelikten mi ? Bu fark hissedilen belirtilerin yoğunluğu ve devam etme süreleri ile anlaşılır.

Gebelikte depresyonun nedenleri nelerdir

►Karı koca ilişki sorunları
►Aile bireylerinde veya gebelik öncesi anne adayında depresyon hastalığının bulunması
►Gebe kalmak için yapılan kısırlık tedavileri
►Önceki hamileliklerde düşük yapma
►Stres
►Gebelikte Komplikasyonlar
►Istismar veya travma öyküsü

Daha önce depresyon geçiren kadınların, hamilelik dönemi yaşarken tekrar depresyona girme oranı yüksektir.

Depresyonun genel belirtileri

►Belirli bir neden olmadan, günlerce süren çok etkili olan mutsuzluk.

►Uyuma zorluğu veya çok erken kalkma

►Her zaman uyumayı isteme veya çok halsiz hissetme ( bu hamileliğin başında da normal olabilir ama genellikle birkaç hafta sonra düzelir ).

►İstahsızlık ( mide bulantısı veya kusmadan ayrı olarak )

►Konsantrasyon eksikliği

►Kendine zarar verme düşüncesi

Yukarıdaki belirtileri kendinizde görürseniz ve birkaç hafta içinde iyileşmezse ya da her geçen gün kötüye gittiği görülürse doktorunuzla konuşun.Gebelikte kullanabileceğiniz ilaçlar bulunmaktadır.Tabiki doktora danışarak kullanabilirsiniz.Eğer depresyonunun şiddetliye , sizin sağlığınız ve bebeğinizin sağlığı için ilaçla tedavi gerekebilir.

Depresyon ile başa çıkmak için diğer öneriler, yeteri kadar egzersiz yapmak ve yeterli B vitamini, folik asit, Omega- 3 yağ asitleri aldığınızdan emin olmaktır.

Bu tür depresyonu tedavi etmek için bir diğer öneri, ışık terapisidir .Bu terapi şeklinde bir kişi depresyondayken, haftada beş kere , günde 60 dakika parlak beyaz flüoresan ışığına maruz tutulmasının yararlı olduğu görülmüştür.Yeni yapılan bir araştırma tedavi görenlerin yaklaşık yarısında duygu değişimlerinin iyileştiğini göstermiştir.Parlak ışığın biyoritmleri etkilediğine ve depresyonun üstesinden gelmeyi sağlayan bazı hormonların çıkmasına yardım ettiğine inanılır.

Eğer depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız , doğum öncesinde muayene esnasında bundan bahsedin.Bu konuda doktorunuzun da bilgi sahibi olması önemlidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.