reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelik döneminde diş kaybedilir mi?

Gebelik döneminde diş kaybedilir mi?

 

Hamilelik döneminde anne adayı süt ve süt ürünleri ile yeşil yapraklı sebzeler gibi kalsiyumdan zengin gıdalar alarak kalsiyum gereksinimini karşılamalıdır.Anne adayı eğer gıdalardan yeterli kalsiyum sağlanamazsa bebeğin gelişimi için gerekli olan miktar annenin kemiklerinden karşılanır.Bebeğin kendisi için gerekli kalsiyumu annenin dişlerinden aldığına dair bir kanıt yoktur, o yüzden bu düşünce tamamen yanlıştır.

Eğer iyi bir beslenme ile beraber yeterli ağız diş bakımı yapılırsa hamilelik döneminde normal dönemden farklı bir diş ve diş eti sorunu ile karşılaşılmaz.

Hamilelik sırasında beslenme ham annenin hem de bebeğin genel sağlığı ve ağız diş sağlığı için oldukça önemlidir.Hamilelikte bebeğin diş gelişimi gebeliğin 5. ve 6. haftalarında başlar.Ağız ve diş sağlığı bakımından tüm hamilelik döneminde: A, C, D vitaminleri ile fosfor ve kalsiyumdan zengin meyveler ve sebzeler, tahıl, süt ve mandıra ürünleri ile et, balık ve yumurta dengeli olarak alınmalıdır.Şeker ( özellikle yemek aralarında ) mümkün olduğu kadar alınmamalıdır.Kurutulmuş meyve ve karamel gibi yapışkan şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır.

Bu Haber 1.760 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 03.03.2013 Paz 10 : 3

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.