Gebelik Döneminde Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

22.09.2015
31
A+
A-
Gebelik Döneminde Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

Gebelik döneminde doktora başvurulması gereken ilk durum, evde yaptığınız test sonucunda pozitif sonuç almanızla beraber olmalıdır. İdrar testinde pozitif sonucunu gördükten sonra ilk doktor muayenenize gitmelisiniz. Bu ilk muayenede kan, idrar testi istenir ve ultrason muayenesi de yapılır. Böylece gebeliğe yönelik ilk bilgiler elde edilmiş olur. Geri kalan süreçte belli muayeneler dışında gebeliğinizin seyrine göre farklı durumlarda doktora başvurmanız gerekebilir.

İlk 3 Aylık Süreçte Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

İlk muayene sonrasında gebeliğin düşük riski söz konusu olmuşsa, ilk dönemlerde daha sık kontrol gerekebilmektedir. Ayrıca ilk zamanlarda sık sık muayeneye gitmek dış gebelik gibi durumları da tespit etmek için önemlidir. Özellikle ilk iki aylık süreçte görülen kanamalar, dış gebelik belirtisi olabilmektedir. Karın ağrısı, kasık ağrısı, kanamalar söz konusu ise doktora başvurulması gerekmektedir. Bunlara ek olarak vajinadan su gelmesi, yoğun baş ağrısı, tansiyon ölçümlerinin yüksek çıkması, ateşli hastalıklar geçirilmesi durumunda acil olarak doktora danışılmalıdır.

Son 3 Aylık Süreçte Doktora Başvurulması Gereken Durumlar

Son 3 aylık süreçle birlikte doğum ihtimali de ortaya çıktığından dikkatli olunmalıdır. Belli aralıklarla kasılmalar yaşamanız normal kabul edilir. Ancak erken doğum riski oluşturabilecek çeşitli durumlar göz önünde bulundurularak bu süreçte anne kendini iyi gözlemleyebilmelidir. Karın ağrısı ve kasılmalar birlikte ilerlediğinde, çeşitli hastalıklar geçirmeniz halinde, vajinadan kan, sıvı ya da su gelmesi durumunda, bebeğin hissedilen hareketlerinde azalma olması söz konusuysa, tansiyon ve buna eşlik eden baş ağrınız varsa ya da görme konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, vücutta şişkinlik olması ve özelliklede bir hafta içinde bir kilodan fazla artış görülmesi varsa acil olarak doktora başvurmalısınız.

Gebelerin Acil Olarak Doktora Başvurması Gereken Durumlar

 • Hamile bayanlarda tüm gebelik süresince akıntı görülmesi normal olarak kabul edilir ancak akıntı çok yoğunsa ve akıntıya kaşıntı, koku gibi durumlar eşlik ediyorsa, enfeksiyonel durumlar söz konusu olabilir. Bu durumda acil olarak doktora başvurulmalı ve anne adayı tedavi edilmelidir.
 • Bacaklar varis ya da halk arasında basur olarak bilinen hemoroit gibi sorunlarınız varsa; bunlar hamilelik süresince tırmanışa geçebilir. Öyle ki günlük hayatı yaşanmaz hale getirebilirler. Bu iki durum için de yoğun bir şikâyet varsa önce kendi doktorunuza sonra konularla ilgili uzman olan doktora danışmalısınız.
 • Gebelik döneminde varisler için tedavi amacıyla herhangi bir operasyon yapılması önerilmez. Bunun yerine anne adaylarına varis çorapları önerilir. Hemoroit söz konusu olursa aynı şekilde tedavi uygulaması yerine şikâyetleri giderecek önlemler alınabilir. Her iki rahatsızlıkta da anne adaylarında ayakların yukarı kaldırılması ve bu şekilde oturulması önerilir ki bu son derece rahatlatıcı olabilir. Hemoroit için ayrıca kabızlığın önlenmesi ve hastalığın ilerlemesi amaçlanmalıdır. Bunun için beslenmeye ayrıca dikkat edilmelidir çünkü gebelerde ilaç kullanımı kısıtlıdır.
 • Kasık sancılarının şiddeti rahatsız edici boyutta olduğu takdirde, doktor kontrolüne gidilip idrar yolları ve idrar kesesi iltihabı olup olmadığına baktırılmalıdır. Ancak erken doğum ve düşük riski varsa da kasık sancıları yaşanabilir.
 • Vajinadan gelen su veya kan, erken doğum riski, düşük ve plasenta ile ilgili müdahale gerektiren durumlar olabilir.
 • Şiddetli bulantı ve kusma, kilo kaybına neden olacak kadar şiddetli ise, acilen doktora başvurulması gerekmektedir. Bulantı ve kusmalar, belirli tedavilerle geçebilir.
 • Tüm bunlara ilave olarak yüzde ve ellerde şişlikler, bebeğin hissedilen hareketlerinde ciddi miktarda azalma olması, çok hızlı kilo alma ya da tam aksine verme gibi durumlarla karşılaştığınızda doktorunuza haber vermelisiniz.
 • Gebeliğin tüm döneminde gerek hafif gerekse yoğun olarak ayırt etmeden tüm kanamalar için mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.
 • Karın bölgenizde sertlik hissetmeniz halinde ve bu sertlikle birlikte başlayarak eşlik eden karın ağrıları ve kasılmalar söz konusu olduğunda vakit kaybetmeden doktora gitmelisiniz.
 • Hamilelikte en tehlikeli kabul edilen olaylardan bir tanesi de enfeksiyonlara bağlı hastalıklar geçirmektedir. Grip ya da ateşli bir rahatsızlık geçiriyorsanız bunu hissettiğiniz anda doktorunuzu arayı randevu almalısınız.
 • Tansiyona, şekere, kolesterole bağlı olarak ya da tamamen kopuk olarak gözlerde görüş bakımından bulanıklık hissedilmesi halinde yine doktora başvurulmalıdır. Gebelik döneminde tansiyon, şeker yükselmesi gibi durumlar da ciddi tehlike arz etmektedir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.