Gebelik döneminde sık karşılaşılan sorunlar ve çözümleri

13.10.2014
159
A+
A-
Gebelik döneminde sık karşılaşılan sorunlar ve çözümleri

Hisar İntercontinental Hospital Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu  Op.Dr.Zeki SALAR gebelik döneminde sık karşılaşılan sorunlar ve çözümleri hakkında bilgi veriyor.

Mide bulantısı: Gebeliğin ilk 12-13 haftası normaldir. Sık sık azar azar beslenin. Etimek galeta çubuk kraker tüketiniz. Mideye dokunan acı ekşi yağlı gıdalar tüketilmemeli aşırı su içilmemelidir. Yemek yemek için zorlamayınız. Emedur tablet günde 2-3 kez güvenle aç ya da tok içebilirsiniz.

Kusma: Günde 1-2 kez olabilir. Emedur tablet günde 2-3 kez güvenle aç ya da tok içebilirsiniz. Tedaviye yanıt vermeyen kusma varsa kan ve idrar testleri ile nedeninin araştırılması gerekir. Bir şey yiyip içememe varsa halsizlik bitkinlik kısa süreli serum tedavisi çok faydalı olacaktır.

Mide Yanması: Mide asitine bağlıdır. Yemekten sonra uzanma önerilmez. Yürüyüş faydalı olur. Gece yatmadan 1-2 saat önce sıvı gıda ( süt meyve suyu ) almayınız. Rennie duo şurup günde 3-4 kez ikişer ölçek alınız.

Baş ağrısı: Gebelikte de normal yaşamda olduğu sıklıkla baş ağrıları görülebilir. Ağrı kesici olarak parol, minoset günde 3 kez tok karna içilebilir. Özellikle gebeliğin ikinci yarısından sonra ense bölgenizde sabah uyanınca baş ağrısı varsa beraberinde el ve yüzde şişlik görme bulanıklığı doktorunuza başvurunuz. Beraberinde burun tıkanıklığı ateş varsa kulak burun boğaz uzmanına danışınız

Bel ağrısı: Gebelikte bel ağrıları sıklıkla görülebilir.gebeliğe bağlı olarak ağırlık merkezi değiştiği için omurgaya baskı artar. Aşırı kilo almamak en önemli husustur. Egzersiz ( günlük yarım saatlik yürüyüşler, plates , yüzme ) önemlidir. Yüksek topuklu yada düz ayakkabılar yerine spor -alçak topuklu ayakkabılar tercih edilmelidir. Otururken belin arkasını destekleyici yastıklar kullanılmalıdır. Naprosyn jel günde 3 kez, sıcak su torbası kullanılabilir. Buna rağmen ağrının geçmediği durumlarda fizik tedavi uzmanı görüşü gereklidir.

Bel ağrısı ile birlikte karında sertleşme toparlanma ve aşağı doğru bası hissi varsa doktorunuza haber veriniz.

Bel ağrısı geçmezse doktorunuz idrar testi ve böbreklerin ultrasonla değerlendirilmesini isteyecektir.

Halsizlik – Baş dönmesi: Gebeliğin ilk dönemlerinde halsizlik uyku hali olması normaldir. 13. haftadan sonra düzelir. Tansiyon yüksekliği sorununuz yoksa günde 2-3 bardak maden suyu tuzlu ayran ve bol sıvı tüketiniz. Şekerli gıdalar alınız. Halsizlik durumuna çarpıntı eşlik ediyorsa kansızlık olabilir. Doktorunuz kan sayımı isteyecektir. Gerekli hallerde kardiyoloji uzmanı görüşü gerekebilir.

Düşme- Çarpma: Gebelikte herhangi bir nedenle düşmeler karşımıza çıkabilir. Karın bölgesine direk travma gelmediği sürece tedirgin olmanıza gerek yoktur. Karin bölgenize direk travma gelmişse acil servise başvurunuz.

İdrarda yanma- sık idrara çıkma: Gebeliğin 20. Haftasından sonra sık idrara çıkma görülebilir normaldir.İdrar yaparken yanma sızı varsa idrar testi yaptırınız

Kramplar: Krampların nedeni magneziyum eksikliğidir. Kivi ve muz doğal magnezyum kaynaklarıdır. Bu meyveleri tüketiniz. Buna rağmen düzelme olmazsa magvital saşe günde 2 kez suda eritip içiniz.

Ellerde uyuşma hissizlik: Gebeliğe bağlı ödem nedeniyle sinir sıkışması olur. Doğum sonrası geçer. Çok rahatsız ediyorsa fizik tedavi uzmanı muayenesi önerilir.

Bacaklarda şişme: Uzun süre ayakta kalma oturma nedeniyle olur. Akşamları ılık su ile duş uzanmak istirahat önerilir. Deniz yüzme faydalı olur. Tuz kısıtlama önerilmez.

El ve Yüzde şişme: Tansiyonunuzu ölçtürünüz. Büyük 140 ve üzeri ; Küçük 90 mm Hg dan yüksekse doktorunuza bilgi veriniz.

Çarpıntı: Kansızlık, kan şekeri düşüklüğü ya da tansiyon düşmesi nedeniyle olur. Tuzlu ayran, maden suyu içebilirsiniz. Şekerli gıdalar tüketiniz. Düzelme olmazsa doktorunuza danışınız.

Bebek hareketlerinde azalma: Bebek hareketleri bizim için çok önemlidir . 25. Hafta sonrası bebek hareketlerinde azalma olursa şekerli gıdalar tüketin sol yana yatıp 1 saat hareketleri gözlemleyin . Hareket olmazsa acil servise başvurunuz . Doğuma yakın bebek hareketleri azalır. Normaldir. Karında sertleşme: Özellikle akşamları 2-3 saatte bir karında sertleşme olabilir normaldir. Yarım saatte bir ya da daha sık ağrılı karında sertleşme toparlanma aşağı doğru bası hissi varsa acil servise başvurunuz.

Vajinal kanama: Gebeliğin ilk haftalarında lekelenme tarzı kanamalar olabilir . Böyle bir durum gece olursa ertesi gün doktorunuza bilgi veriniz.Özellikle 20. Haftadan sonra kanama olursa doktorunuza bilgi veriniz. 35. Haftadan sonra olan kanamalar doğumun belirtisi olabilir . Doktorunuza bilgi veriniz

Vajinal akıntı kaşıntı: Beyaz krem renkli akıntılar normaldir .Yeşil kahverengi kötü kokulu kaşıntılı akıntılarda doktorunuza bilgi veriniz.

Su gelmesi: Çoğu zaman anne adayları vajinal akıntıyı, idrar kaçırmayı su gelmesi ile karıştırırlar. Öncelikle akıntı ve idrar olmadığından emin olunuz 1 bardaktan fazla ılık pembe renkli ise su geliyordur. Acil servise başvurunuz.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
  1. blank Kubra dedi ki:

    22 haftalik hamileyim ultrason muayene hafif sıvı azalmış olarak gözüktü ilk hamileliligim olduğu için çok tedirginim ve napmaliyim tam olarak bilmiyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

  2. blank Ilknur dedi ki:

    Gebelikte reaktif hipoglisemi bebege zarar verirmi

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.