Gebelik döneminde süt içmenin önemi

22.03.2014
431
A+
A-
Gebelik döneminde süt içmenin önemi

HAMİLELİKTE SÜT İÇMEK

        Hamilelikte süt içmenin faydaları nelerdir?Gebelik dönemi, anne ve bebeğin ihtiyaçlarının oldukça fazlalaştığı, bebeğin gelişimi için dışarıdan anneye gıda ve vitamin takviyesi yapılmasının mecburi olduğu bir süreçtir. Bu dönemde anne adayının en çok kalsiyuma olan ihtiyacının artmasından dolayı hamilelikte süt içmek bebeğin gelişimi ve anne adayının sağlığı için oldukça önemli bir eylemdir. Gebelik sürecinde günde 3 bardak süt içmeyi kendisine adet edinmiş bir anne, bebeğin kemik gelişimi ile birlikte organlarını tamamlaması ile kendi vücudunun kalsiyum ihtiyacını gidermek için yeterince kalsiyum almış olacaktır. Anne adayının gebelikte süt içme alışkanlığını kazanması sadece kalsiyum bakımından değil, protein ve A, C, D ve K vitaminleri ile demir, iyot gibi mineral ihtiyacının karşılanması bakımından da oldukça önemlidir.


Gebelikte günde ne kadar süt içilmeli ?

       Yukarıda da bahsettiğimiz gibi anne adayının ortalama 3 bardak süt içmesi gerekmektedir. Bu miktar ortalama 1000 mg civarındadır. Anne adayının yaşı 18’den küçük ise hamilelikte süt ihtiyacı daha da artacak ve günde ortalama 1300 mg kadar süt tüketmesi gerekecektir. Hamilelikte (gebelikte) süt içmek, çok faydalı olsa da anne adayı, ihtiyacı olan vitamin, mineral ve kalsiyum gibi maddelerin kazanılması için peynir, yoğurt, meyve ve baklagillerin tüketimini de artırabilir. Bu besinlerin tamamında sütte mevcut olan maddeler var olduğundan illa süt içilmesi gibi bir zaruret yoktur. Ancak bu gıdalarda anne adayının ihtiyacı olan maddelerin sütte olduğu kadar yoğun olmamasından dolayı uzmanlar, hamilelikte (gebelikte) süt içmenin daha faydalı olduğu görüşünü savunmaktadırlar. Anne adayının içeceği bir su bardağı sütün içerisinde yaklaşık olarak 250 mg kalsiyum bulunmaktadır. Günde 3 bardak süt içildiğinde alınan 750 mg kalsiyum anne adayının sağlığı ve bebeğin gelişiminin devam ettirebilmesi için yeterli olacaktır. Bebeğin kemik yapısının gelişimi için kalsiyumun faydası olduğu gibi bebeğin organ ve vücudunun tam olarak gelişmesi için ihtiyaç duyulan D vitamini ile proteinlerin varlığından dolayı anne sütü değerlidir.
Hamile bir kadının günlük kalsiyum ihtyacı 1000 mg kadardır. 18 yaşın altındaki hamilelerde ihtiyaç daha fazladır, günlük 1300 mg’dır. Anne adayı bu ihtiyacın tamamını sütten karşılamak zorunda değildir çünkü peynir, yoğurt, sebze, meyve, baklagiller gibi bir çok besinde sütteki kadar bol olmasa da kalsiyum bulunur. Hamilelikte günde 3 bardak süt içilmesi yeterlidir. Bir su bardağı sütte yaklaşık 250 mg kalsiyum bulunur, üç bardaktaki 750 mg kalsiyum gayet yeterlidir, ihtiyacın kalan kısmı diğer besinlerle rahatlıkla tamamlanır. Sütün hamilelikte anne ve bebek açısından faydaları sadece içerdiği kalsiyuma bağlı değildir, içerdiği D vitamini ve protein de önemlidir.

Hamilelikte süt içen ve içmeyen gebelerin bebeklerinde ne gibi farklılıklar vardır ?

        Yapılan araştırmalar sonucunda hamilelikte (gebelikte) süt içen anne adaylarının bebeklerinde multiple sclerosis adı verilen hastalığın ve düşük doğum ağırlığı gibi olayların daha az görüldüğü belirlenmiştir.

Yapılan araştırmalar gebelik döneminde yeterli düzeyde kalsiyum alan anne adaylarının almayan anne adaylarına göre preeklampsi gelişim riskinin 5 kat daha az olduğu tespit edilmiştir.Bu nedenle en önemli kalsiyum kaynaklarından biri olan süt tüketimi gebelikte çok önemlidir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 54 YORUM
 1. blank Pınar kaya dedi ki:

  Merhabalar hocam öncelikle iyi calısmalar tam olarak 27 haftayız doktorum 2 hafta ilerde oldugumu söyledi aşırı derece de süt içiyorm kendime engel olamıyorm ısıtıyorum ısıtıyorm içiyorm herseyin coğu zarar derler sıkıntı olmaz degil mi 🙂

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım
   Dediğiniz gibi herşeyin fazlası zararlıdır
   Sis kalori olarak geri dönebilir bu durum
   Lakin bebek açısından bir sakınca oluşturmaz endişe etmeyiniz

 2. blank Tuba dedi ki:

  34+4 gebeyim bebeğim bacakları gövdesi ve kafasına gore 5 hafta geride bacak cok kısa olur mu acaba

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar tuba hanım
   diğer ölçülerine göre bacak boyunun 5 hafta geriden gelmesi normal değildir
   en kısa zamanda araştırma hastanesine başvurup, perinatoloji bölümüne muayene olmanızı öneririm

 3. blank Gunel dedi ki:

  Selam. Ben 6 hafta 1 gunluk hamileyim. Sik sik kusma hallaeri halsizlik oluyor. Hekimim her wey iyi dedi ama ben kendimi hic iyi hiss etmiyorum. Surekli qazos iciyorum. Iyi olmak icin ne yapa bilirim? Tewekkurler

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar günel hanım
   malesef ki gebeliğin ilk üç ayı içerisinde şiddetli mide bulantı ve kusma yaşayan hanımefendiler olabiliyor
   ilaç ile rahatlamadıysanız, takip olduğunuz hekime başvurum serum takılmak istediğinizi söyleyebilirsiniz
   serum takılması sizi daha iyi edecektir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.