reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelik döneminde süt içmenin önemi

Gebelik döneminde süt içmenin önemi

HAMİLELİKTE SÜT İÇMEK

        Hamilelikte süt içmenin faydaları nelerdir?Gebelik dönemi, anne ve bebeğin ihtiyaçlarının oldukça fazlalaştığı, bebeğin gelişimi için dışarıdan anneye gıda ve vitamin takviyesi yapılmasının mecburi olduğu bir süreçtir. Bu dönemde anne adayının en çok kalsiyuma olan ihtiyacının artmasından dolayı hamilelikte süt içmek bebeğin gelişimi ve anne adayının sağlığı için oldukça önemli bir eylemdir. Gebelik sürecinde günde 3 bardak süt içmeyi kendisine adet edinmiş bir anne, bebeğin kemik gelişimi ile birlikte organlarını tamamlaması ile kendi vücudunun kalsiyum ihtiyacını gidermek için yeterince kalsiyum almış olacaktır. Anne adayının gebelikte süt içme alışkanlığını kazanması sadece kalsiyum bakımından değil, protein ve A, C, D ve K vitaminleri ile demir, iyot gibi mineral ihtiyacının karşılanması bakımından da oldukça önemlidir.


Gebelikte günde ne kadar süt içilmeli ?

       Yukarıda da bahsettiğimiz gibi anne adayının ortalama 3 bardak süt içmesi gerekmektedir. Bu miktar ortalama 1000 mg civarındadır. Anne adayının yaşı 18’den küçük ise hamilelikte süt ihtiyacı daha da artacak ve günde ortalama 1300 mg kadar süt tüketmesi gerekecektir. Hamilelikte (gebelikte) süt içmek, çok faydalı olsa da anne adayı, ihtiyacı olan vitamin, mineral ve kalsiyum gibi maddelerin kazanılması için peynir, yoğurt, meyve ve baklagillerin tüketimini de artırabilir. Bu besinlerin tamamında sütte mevcut olan maddeler var olduğundan illa süt içilmesi gibi bir zaruret yoktur. Ancak bu gıdalarda anne adayının ihtiyacı olan maddelerin sütte olduğu kadar yoğun olmamasından dolayı uzmanlar, hamilelikte (gebelikte) süt içmenin daha faydalı olduğu görüşünü savunmaktadırlar. Anne adayının içeceği bir su bardağı sütün içerisinde yaklaşık olarak 250 mg kalsiyum bulunmaktadır. Günde 3 bardak süt içildiğinde alınan 750 mg kalsiyum anne adayının sağlığı ve bebeğin gelişiminin devam ettirebilmesi için yeterli olacaktır. Bebeğin kemik yapısının gelişimi için kalsiyumun faydası olduğu gibi bebeğin organ ve vücudunun tam olarak gelişmesi için ihtiyaç duyulan D vitamini ile proteinlerin varlığından dolayı anne sütü değerlidir.
Hamile bir kadının günlük kalsiyum ihtyacı 1000 mg kadardır. 18 yaşın altındaki hamilelerde ihtiyaç daha fazladır, günlük 1300 mg’dır. Anne adayı bu ihtiyacın tamamını sütten karşılamak zorunda değildir çünkü peynir, yoğurt, sebze, meyve, baklagiller gibi bir çok besinde sütteki kadar bol olmasa da kalsiyum bulunur. Hamilelikte günde 3 bardak süt içilmesi yeterlidir. Bir su bardağı sütte yaklaşık 250 mg kalsiyum bulunur, üç bardaktaki 750 mg kalsiyum gayet yeterlidir, ihtiyacın kalan kısmı diğer besinlerle rahatlıkla tamamlanır. Sütün hamilelikte anne ve bebek açısından faydaları sadece içerdiği kalsiyuma bağlı değildir, içerdiği D vitamini ve protein de önemlidir.

Hamilelikte süt içen ve içmeyen gebelerin bebeklerinde ne gibi farklılıklar vardır ?

        Yapılan araştırmalar sonucunda hamilelikte (gebelikte) süt içen anne adaylarının bebeklerinde multiple sclerosis adı verilen hastalığın ve düşük doğum ağırlığı gibi olayların daha az görüldüğü belirlenmiştir.

Yapılan araştırmalar gebelik döneminde yeterli düzeyde kalsiyum alan anne adaylarının almayan anne adaylarına göre preeklampsi gelişim riskinin 5 kat daha az olduğu tespit edilmiştir.Bu nedenle en önemli kalsiyum kaynaklarından biri olan süt tüketimi gebelikte çok önemlidir.

Bu Haber 116.238 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 22.03.2014 Cts 03 : 22

YORUM YAZ
 1. Nazlı aksoy dedi ki:

  en son 18 kasimda adet adet oldum 22 bitti suan hamileyim kaçıncı haftayiz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nazlı hanım son adet tarihinize göre 7 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 25 Ağustos 2019 Pazar.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 2. Reyhann dedi ki:

  Merhabalar doktor bey ben 12 hafta +1 qünlük hamileyim bebeğimin tahmini doğum tarihi ne zaman olacaktır teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Reyhan hanım aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya son adet tarihinizi girerek tahmini doğum tarihinizi öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 3. Aleyna dedi ki:

  15aralik da adet tarihim bir hafta 1 gün geçti hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Aleyna hanım adet gecikmeniz varsa kanda beta HCG testi yaptırmalısınız.

 4. Arzum dedi ki:

  Eylul 28 hastalandim ama dedim gibi doktor bey ekim 20 sinde siprali cikartim 28 de hastalanmadim kac haftalik oldu kafami karistiriyor bebisimin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar son adet tarihinizin ilk günü 28 Eylül’e göre 8 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 5 Temmuz 2018 Perşembe
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 5. Arzum dedi ki:

  Ben sipralimi 20 ekimde cikartirdim 28 ekimde adet olacaktim olmadim 3kasimda tahlil yaptimizda hamile oldum cikti acaba bebem kac haftalik doktor bey

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Arzum hanım gebelik haftası son görülen adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Son adet tarihinizi yazarsanız yardımcı olabiliriz.

 6. İlayda dedi ki:

  27. Haftamızı tamamlayacağız bebeğimle doktorumuz 2 haftadan fazla gerilik gördü her hangi birşeyi tokturdeğilmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar İlayda hanım ultrason ile son adet tarihi arasındaki 3 haftaya kadar farklılıklar normal karşılanır. 3 haftadan fazla olan geriliklerde bebeğe giden kan akımlarına bakılmalı.Değerlendirme gerekir.
   *Bebeğinizin sağlığı için elinizden geldiğince sağlıklı beslenmeye bol protein içeren et,süt,yoğurt,yumurta,balık,tavuk,tarzı gıdalar tüketiniz.
   Beslenme listenizi aşağıdaki bilgilere göre planlayın.
   • günde 3- 4 su bardağı kadar yağsız süt, yoğurt, ayran, kefir,
   • günde 3 – 4 köfte büyüklüğü kadar yağsız kırmızı et, tavuk, balık, hindi,
   • günde 3 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze ve salata,
   • haftada 2 kez kuru baklagil yemeği,
   • haftada 2 kez balık,
   • tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarna gibi gıdaları tüketmelisiniz.

 7. Yağmur dedi ki:

  Hayırlı sabahlar benim son adet tarihim altıncı ayın sekizi kontrole gittiğimde cinsiyetini ogrenibilir miyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Yağmur hanım bebeğinizin duruşu uygun olursa doktorunuz cinsiyet konusunda net bilgi verecektir.

 8. Zeynep dedi ki:

  2 li testte bir sorun çıkarsa anne karnında tedavisi varmi acaba eğer tedavisi varsa yaptiricam yoksa yaptırıp kafamı bulandirmak istemiyorum …bu arada 11 haftalik hamileyim son adet tarihim 06.07.2017 doğumum ne zamana geliyor…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Zeynep hanım tarama testleri %100 kesin sonuç vermez.Bebekte olabilecek risk faktörünü gösterir.Kesin sonuç için tarama testinde çıkan sonuca göre amniyosentez ve genetik testi yapılmalı.Anne karnında down sendromunun tedavisi yoktur.Aile hamileliğin devamına karar vermişse ne ile karşılaşacakları ve doğacak olan özürlü bebekleri için neler yapabileceklerini öğrenecek zaman kazanırlar.

 9. yildizkefe dedi ki:

  iyi gunler ben son adet tarihini bilmiyorum 1 haziranda gittim 5+6 gunluk dediler sezeryan dogum olacak dogum tarihim hangi gune denk gelir tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar 5-6 günlük hamilelik olmaz.Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.

 10. Emine dedi ki:

  Merhaba hocam ben 24 Mart son adet tarihim kaç haftalik oluyo otrasyon da 22 hafta çıkıyo

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır. Son adet tarihinize göre 20 hafta ve 6 günlük hamilesiniz.Ultrasondaki 8 günlük fark sorun yaratmaz.

 11. Emine dedi ki:

  İyi günler ben hamileyim benim hesabıma göre 14 haftalık doktor hanım ılla 15 diyor nasıl anlaşılır kaç. Haftalık hamile olduğum?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Emine hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır. 1 haftalık fark sorun yaratmaz.

 12. Sidar temel dedi ki:

  Meraba 6 mayıs ilk adet günumdu şmdi kaç haftalık gebeyim ne zmn doğum yaparım

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 10 Şubat 2018 Cumartesi
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 13. Nurcan gündüz dedi ki:

  12 ekim son adet tarihim doğumum ne zamana gelir acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurcan hanım son adet tarihinize göre 30 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 19 Temmuz 2017 Çarşamba
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 14. hilal dedi ki:

  Merhaba lar sütü ılık mi icmek gerikiyor soguk mu?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte süt tüketimi hakkında sorunuzun cevabı için linke aşağıdaki linkte tıklayın.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-sutten-yeterince-vitamin-almak-icin-ilik-mi-icmek-gerekiyor-soguk-mu.html

 15. mutlu dedi ki:

  Ben Ocağın 6 sinda adet gördüm ne zaman allahın izniyle dünyaya gelir ve kendimiz hissedersiniz atislari ni nasıl olur

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 15 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 13 Ekim 2017 Cuma.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.Bebek hareketleri gebeliğin 16-22. haftaları arasında hissedilir.

 16. Mira dedi ki:

  21 haftalık hamileyim ama hiç folik asit kullanmadım bebeye bir zararı olurmu. Ayrıntılı ultrasyona girdim herşey normal. 3lü tarama testi yaptım ondada herşey normal çıktı. Cebap bekliyorum

  1. admin admin dedi ki:

   3 lü tarama testi risk faktörünü belirtir. Normal çıkması kesinlikle problem yoktur anlamına gelmez. Riskli çıkması da kesin problem olacağı anlamına gelmez. Sadece ihtimal belirtir kesinlik taşımaz. Keşke kullansaydınız, artık bundan sonra kullanmanızın bebeğinizin sinir sistemi gelişimine bir katkısı olmaz. Düzenli takiplerinizi yaptırmaya devam etmenizi tavsiye ederim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 17. arzu dedi ki:

  4 kasım ilk adet günüm benim şuan kaç haftalık hamileyim acaba kaç aylık oluyor 28 Haziran 29 Haziran’da kaç haftalık olucamm doğum olmaz demi o zaman kaç aylık doğum tarihi ne zaman acaba

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 22 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 11 Ağustos 2017 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 18. arzu dedi ki:

  4 kasım ilk adet günüm benim şuan kaç haftalık hamileyim acaba kaç aylık 28 Haziran 29 Haziran’da kaç haftalık hamileyim acaba doğum olmaz demi o zaman

  1. admin admin dedi ki:

   Son adet tarihinize göre 22 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 11 Ağustos 2017 Cuma
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 19. derya dedi ki:

  Merhabalar hocam doktorum bana ilk 3 depolardan beslenir bebek dedi yani yesiklerim simdi fayda etmezmis oylemi

  1. admin admin dedi ki:

   Doktorunuz gebeliğin ilk 3 ayında aşırı beslenmeye gerek olmadığını anlatmaya çalışmış.Hamileliğin ilk 3 ayında folik asit kullanın.Gebeliğin ilk 3 ayında beslenme ile ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/hamilelikte-il-uc-ay-beslenme-nasil-olmali.html

 20. Fsky dedi ki:

  18 yaş altı hamileliği nasıl normal birşeymiş gibi görüp detaylı açıklama yapabilmişsiniz anlayamıyorum ya!!?

  1. admin admin dedi ki:

   Sitemizdeki makaleleri bilimsel makalelerden derliyoruz. 18 yaşından küçük bayanlarda hamileliği tasvip etmiyoruz.

 21. Ebtu dedi ki:

  Hamilyim kanda hcg 159.2 normal mi teşekkürlrr

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir. Gebelik testi değeriniz ise belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6.gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir.Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 22. lale dedi ki:

  Doktorum bana ilk 3 ay bebek depodepolarindan besleniyor ve bu 3 ay bulantı kusma bazı yiyeceklerden tiksinme olur o yüzden ilk 3 ay kendini kasma beslenme konusunda dedi. Şimdi 8 haftalik hamileyim hamile kalmadan önce günde 2 bardak günlük süt içerken şimdi eve süt şişesi girmiyor çok aşırı tiksinme oldu. Bebek depo dan besleniyor nasıl olsa diye bende hiç süt yoğurt yiyip içmek için uğraşmyorm sizce doktorumun dediği gibi depo dan mı besleniyor bebek? Kaçıncı aydan sonra beslenmeme dikkat etmem gerekir?

 23. kevser dedi ki:

  sutu muzlu veya kakolu icebilinir mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Her ikisi de fazla kalori içerir.Muzun aşırısı kabızlık yapar. Kakaonun asırısı kafein içerir. Aşırı olmamak kosulu ile tuketilebilir.

   Op.Dr.Zeki SALAR

 24. gul dedi ki:

  sut yerine başka birşey olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte süt tüketemeyen anne adayları bunun yerine peynir, yoğurt ,sardalya, somon, tofu, brokoli, ıspanak ve kalsiyum takviyeli meyve suları ve yiyecekler gibi kalsiyum açısından zengin diğer ürünleri tüketin.Bunun yanında doktorunuza kalsiyum vitamini yazdırabilirsiniz.Aşağıdaki linkteki makaleyi okumanız size faydalı olacaktır.

   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelikte-sut-icememek-laktoz-intoleransi.html

  2. aynur dedi ki:

   Hazır sut te normal organik sütun yerini tutar mı hocam?