Gebelik döneminde vajinal akıntı

15.09.2014
3.169
A+
A-
Gebelik döneminde vajinal akıntı

Gebelik döneminde vajinal akıntı

       Kadınların büyük bölümünde gebelik döneminde vajinal akıntı olur. Lökore ( beyaz akıntı ) adı verilen bu akıntı sulu, beyaz veya hafif kokulu ya da kokusuz bir akıntıdır.Nedeni hormonların gebelik sırasında aşırı derecede genişleyen vajina duvarına yaptığı etkidir.Vajinal akıntı gebelik süresinde artabilir ve şiddetlenebilir.Akıntının muhteviyatında yer alan yüksek asit oranının, zararlı bakterilerin üremesini engellemede rolü olduğu düşünülür.

Doğum yaptıktan sonra da vajinal akıntınız olabilir. Loşi ( lohusalık akıntısı ) adı verilen bu akıntının nedeni hormonal iniş çıkışlardır ve miktarı, görüntüsü ve süresi farklılıklar gösterir.Başlangıçta kanlı iken dört gün kadar sonra rengi açılır ve kahverengimsi bir renk alır.On gün sonra da beyaz ve sarımsı bir renge döner.Arada bir pıhrı geldiği de olur.Bu gebelik sonrası akıntı , 2 ila 8 hafta arasında sürer.

Vajinal akıntı ,vajinal enfeksiyonun belirtisi de olabilir. Akıntınızın yeşilimsi , sarımsı, koyu ve peynir kıvamında ve ağır kokuluysa ve buna kızarıklık, kaşınma ve vulvada tahriş eşlik ediyorsa , vajinal enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Bakteriel vajinit yaygın bir vajinal enfeksiyon türüdür.Pis kokulu ve gri ile yeşilimsi bir renk arası akıntıya neden olur ve erken doğum ile ilişiklendirilir. Gebelikte sık görülen diğer vajinal enfeksiyonlar ; pamukçuk ve trikomoniyazdır. Her ikisi de bebeğe zarar vermez ve gebelik sırasında tedavi edilebilir.

Gebelikte sürekli ve şiddetli sulu akıntı suyunuzun geldiği anlamına gelebilir .Kanlı koyu kıvamlı ve mukoza gibi bir vajinal akıntı da rahim ağzıyla ilgili bir sorunu işaret edebilir.

NELER YAPILABİLİR

       Gebelik döneminde gebeliğe bağlı oluşan akıntıyla baş etmek için günlük ped kullanabilirsiniz.Oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltmak için aşağıdaki önerileri dikkate alın.

Duş alırken vajinanıza su tutmayın.Vajinaya suyla yıkamak vajinadaki mikroorganizma dengesini altüst ederek bakteriyel vajinite neden olabilir.

Pamuklu iç çamaşırı kullanın.

Rahat ve bol giysiler giyin.Dar pantolonlardan, taytlardan ve jimanastikçi mayolarından uzak durun.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALISINIZ ?

        Aşağıdaki durumlarda doktora başvurunuz,

Akıntının yanı sıra karın ağrısı ve ateş varsa,

Akıntı yeşilimsi , sarımsı bir renk alıp kötü koktuğunda ya da koyu, peynir kıvamında veya pıhtı gibi olduğunda veya kan geldiğinde,

Akıntıya vulvada acı, kızarıklık, yanma ve kaşıntı eşlik ediyorsa,

Sürekli ve şiddetli sulu akıntınız varsa ,

Yakın zamanda amniyosentez yaptırdıysanız ve vajinal akıntınızda artış olduysa .Bu amniyotik sıvı sızıntısı belirtisi olabilir.


Doğum yaptıktan sonra aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

Dört saat boyunca saatte bir sırılsıklam bir pedi atıyorsanız.Başınız dönüyor ve kan kaybınız artıyorsa , dört saati beklemeyin .Dört saati beklemeyin hemen hastaneye başvurun.

Akıntınızın balık kokusuna benzer pis bir kokusu varsa,

Akıntıya karın ağrısı ve ateş eşlik ediyorsa ,

Karnınızda hassasiyet varsa ve çok sayıda kan pıhtısı geliyorsa.

GEBELİKTE AKINTI- VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 321 YORUM
 1. blank Sevda dedi ki:

  Hocam 30 haftalık hamileyim doktor idrarımda intihap olduğunu söyledi tek kullanımlık uroday ilaç verdi bu ilacı kullanmadan önce idrarımı yaparken koyu kıvamlı üzerinde kan olmayan beyaz sümüksü akıntı geldi akıntı baya fazlaydı Doğum belirtisi mi ?

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Sevda hanım
   Üzerinde kan yok ise endişe etmenize gerek yoktur

 2. blank Ebru dedi ki:

  Merhaba hocam 22 haftalik hamileyim bebegin suyunda azalma var %25 oranında perinatoloji uzmanı gördü bebek ile ilgili sıkıntı yok dedi ama kasılmalarım var nst de 60 larda sanci çıkıyor ben bi rahatsizlik hissetmiyorum ama çocuk hep kasıklarımda hareket ediyor idrar kesesine baskı yapıyor çok şık tuvalete gitme ihtiyacı duyuyorum protesteron kullaniyorum 3 defa fitil olarak alıntım var afedersiniz sumugumsu yapışkan bir akinti erken doğum riskin var dediler ama her hangi bir ilaç yada başka bir şey yapmadılar benim sormak istediğim şu oranının normalde kaç olması gerekiyor ve bebegin gelişimini ne kadar etkiler erken doğum olursa yaşama şansı nedir vajinal gelen akıntı normal mi şimdiden teşekkür ederim

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Ebru hanım
   Öncelikle bebek su içerisinde yaşamını sürdürebilir ve aynı şekil de gelişir
   Su azlığı veyahut tamamen bitmesi
   Bebeğinizin gelişmesini durdurur hatta ölümüne bile sebep olabilir
   Bahsettiğiniz akıntıların olması normaldir kullandığınız progestan ilacını fitil olarak vajınal aldığınızda bu tür akıntılar yapabilir
   Su oranın da istatiksel olarak en az %50 nin üstünde olması gerekmektedir
   Erken doğum tehdidiniz için bolca istirahat etmeli ve ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmalısınız
   Sonrasında beklemek gerekmektedir
   Bebeğinizin yaşam sınırını geçmesi için en az 24. Haftaya ulaşması gerekmektedir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.