Gebelik döneminde vajinal akıntı

Gebelik döneminde vajinal akıntı

Gebelik döneminde vajinal akıntı

       Kadınların büyük bölümünde gebelik döneminde vajinal akıntı olur. Lökore ( beyaz akıntı ) adı verilen bu akıntı sulu, beyaz veya hafif kokulu ya da kokusuz bir akıntıdır.Nedeni hormonların gebelik sırasında aşırı derecede genişleyen vajina duvarına yaptığı etkidir.Vajinal akıntı gebelik süresinde artabilir ve şiddetlenebilir.Akıntının muhteviyatında yer alan yüksek asit oranının, zararlı bakterilerin üremesini engellemede rolü olduğu düşünülür.

Doğum yaptıktan sonra da vajinal akıntınız olabilir. Loşi ( lohusalık akıntısı ) adı verilen bu akıntının nedeni hormonal iniş çıkışlardır ve miktarı, görüntüsü ve süresi farklılıklar gösterir.Başlangıçta kanlı iken dört gün kadar sonra rengi açılır ve kahverengimsi bir renk alır.On gün sonra da beyaz ve sarımsı bir renge döner.Arada bir pıhrı geldiği de olur.Bu gebelik sonrası akıntı , 2 ila 8 hafta arasında sürer.

Vajinal akıntı ,vajinal enfeksiyonun belirtisi de olabilir. Akıntınızın yeşilimsi , sarımsı, koyu ve peynir kıvamında ve ağır kokuluysa ve buna kızarıklık, kaşınma ve vulvada tahriş eşlik ediyorsa , vajinal enfeksiyon geçiriyor olabilirsiniz. Bakteriel vajinit yaygın bir vajinal enfeksiyon türüdür.Pis kokulu ve gri ile yeşilimsi bir renk arası akıntıya neden olur ve erken doğum ile ilişiklendirilir. Gebelikte sık görülen diğer vajinal enfeksiyonlar ; pamukçuk ve trikomoniyazdır. Her ikisi de bebeğe zarar vermez ve gebelik sırasında tedavi edilebilir.

Gebelikte sürekli ve şiddetli sulu akıntı suyunuzun geldiği anlamına gelebilir .Kanlı koyu kıvamlı ve mukoza gibi bir vajinal akıntı da rahim ağzıyla ilgili bir sorunu işaret edebilir.

NELER YAPILABİLİR

       Gebelik döneminde gebeliğe bağlı oluşan akıntıyla baş etmek için günlük ped kullanabilirsiniz.Oluşabilecek enfeksiyon riskini azaltmak için aşağıdaki önerileri dikkate alın.

Duş alırken vajinanıza su tutmayın.Vajinaya suyla yıkamak vajinadaki mikroorganizma dengesini altüst ederek bakteriyel vajinite neden olabilir.

Pamuklu iç çamaşırı kullanın.

Rahat ve bol giysiler giyin.Dar pantolonlardan, taytlardan ve jimanastikçi mayolarından uzak durun.

NE ZAMAN DOKTORA BAŞVURMALISINIZ ?

        Aşağıdaki durumlarda doktora başvurunuz,

Akıntının yanı sıra karın ağrısı ve ateş varsa,

Akıntı yeşilimsi , sarımsı bir renk alıp kötü koktuğunda ya da koyu, peynir kıvamında veya pıhtı gibi olduğunda veya kan geldiğinde,

Akıntıya vulvada acı, kızarıklık, yanma ve kaşıntı eşlik ediyorsa,

Sürekli ve şiddetli sulu akıntınız varsa ,

Yakın zamanda amniyosentez yaptırdıysanız ve vajinal akıntınızda artış olduysa .Bu amniyotik sıvı sızıntısı belirtisi olabilir.


Doğum yaptıktan sonra aşağıdaki durumlarla karşılaşırsanız doktorunuza başvurun.

Dört saat boyunca saatte bir sırılsıklam bir pedi atıyorsanız.Başınız dönüyor ve kan kaybınız artıyorsa , dört saati beklemeyin .Dört saati beklemeyin hemen hastaneye başvurun.

Akıntınızın balık kokusuna benzer pis bir kokusu varsa,

Akıntıya karın ağrısı ve ateş eşlik ediyorsa ,

Karnınızda hassasiyet varsa ve çok sayıda kan pıhtısı geliyorsa.

GEBELİKTE AKINTI- VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 317 YORUM
 1. Avatar Meryem dedi ki:

  Merhaba hocam 38+4 teyim akintim var ve sarimsi koyu kivamda bu neye isaret oluyor

  1. Avatar Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Sarı renkli akıntı, vajınal enfeksiyonunuzun olduğuna işaret etmektedir
   Tedavisi için en kısa zamanda kadın doğum doktorunuza başvurmanızı öneririm

 2. Avatar Esra dedi ki:

  Merhabalar 26+6 haftadayım sulu ve yeşilimsi akıntı geliyor dr önerisi ile progestonu fitil olarak kullanmama rağmen akıntı var sizce ne yapmalıyım

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar esra hanım
   progestan kapsülü vajınal olarak kullanmak, akıntı miktarınızı arttırabilir
   lakin rengini yeşil yapmaz
   vajınal enfeksiyonunuzdan kaynaklanan akıntı olabilir
   en kısa zamanda doktorunuza muayene olmanız öneririm

 3. Avatar Zeynep dedi ki:

  Merhabalar hocam 6 gunum gecti ben evde gebelik testi yaptm pozitif cikti size ne zmn kan testi yaptirmaliyim ve ne zaman ultrasonda gozukur kese

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar zeynep hanım
   adet gecikmeniz 1 haftaya ulaştığında, kandaki beta hcg değerinize baktırabilirsiniz
   gebelik kesenizin görülebilmesi için beta hcg değerinizin en az 1,500 seviyesinde olması gerekmektedir

 4. Avatar Ayse dedi ki:

  Mehraba hocam size bir soru sormak istiyorum ben 13+3 haftalık hamileyim beyaz akıntı geliyor sulu gelen kötü biresey mı çok korkuyorum yardımıcı ola bilirmisiniz bana ltfn teşekkürler

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   merhabalar ayşe hanım
   erken haftada da gördüğümüz suyu gelen hanımefendiler olabilmekte
   çamaşırınızı ıslatacak derecede ise, mutlaka doktorunuza başvurunuz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.