Gebelik haftasının önden gitmesi neden kaynaklanır ?

01.11.2016
368
A+
A-
Gebelik haftasının önden gitmesi neden kaynaklanır ?

Gebelikte bebeğin haftasının önde olması gibi bir durum vardır.Bu durumda yapılan ultrason ölçümünde elde ettiğimiz değerler ile annenin bize söylediği son adet tarihi arasında uyumsuzluk vardır.Bu durum çoğu zaman önemli değildir. Bir çok kezde bunun nedeni annenin son adet tarihini yanlış hatırlaması yada yumurtlamanın farklı bir tarihte gerçekleşmesidir.Burada en önemli şey gebeliğin ilk haftalarında 6.-7.-8. haftalarında yapılan ultrason değerlendirmesidir.Bu ultrason değerlerine bakarak bebeğin gerçek gebelik yaşı hesaplanır. Üç haftaya kadar bebek ileri olabilir.Bu tehlikeli bir durum değildir.Ancak 3 haftadan fazla bebek iriliğinde , özellikle annedeki şeker hastalığı başta olmak üzere bir takım rahatsızlıkların araştırılması gerekir.

İRİ BEBEK DURUMUNDA RİSKLER NELERDİR ?

Gebelikte iri bebekler doğumla ilgili birtakım riskler taşırlar. Doğumun yavaş ilerlemesi, doğumun zor olması, doğum sırasında omuz takılması, kemik veya sinir travmaları, yırtıklar oluşması, atoni, sezaryen gibi riskler artmıştır.

BEBEĞİN HAFTASININ ÖNDEN İLERİ GİTMESİ – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 12 YORUM
 1. Avatar Busra dedi ki:

  Merhaba hocam benim ultrosanda bebek iki hafta ondenn gidiyor du normal dedi doktor ama.daha sonra33+5 Ken 36+5 gözüküyor ve kilosu 3200 şimdiden kilo alimida hızlı ve şeker olcumunde aç karna şeker 100 tok 149 ve değişiyor tahlilde 102 bozulmuş açlık glikozu çıktı ne yapmalıyım nasıl bir yol.izlemeliyim bebeğin akciğer gelişiminde tamamlamadi 33+5 günlük daha ve doktrum rahmin kaldrmaz dedi normal doğumu cevap yazarsanız sevinirim

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım
   Öncelikle yediklerinize mutlaka dikkat etmelisiniz
   Şekerli Ve yağlı gıdalardan uzak durmalısınız
   Bebeğin gelişimi yakın aralar ile takip edilmeli
   En uygun zamanda doğum eylemi planlanmalıdır

 2. Avatar Nfs dedi ki:

  Merhaba hocam benim son adet tarihim 31 mayıs. Bu tarihe göre 5 hafta 3 günlük hamileyim. Ultrasonda 6 hafta 1 günlük olduğunu söylüyor doktor. Bu bebeğin gelişimiyle mi alakalı? Hangi tarihi doğru kabul etmeliyim?

  1. Avatar Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar
   Ultrasonda bebeğin ölçüsünde yanılma olmaz
   Bu sebeple ultrasona göre yeni bir son adet tarihi hesaplanmalı ve ona göre takip altında kalmalısınız

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.