Gebelik haftasının önden gitmesi neden kaynaklanır ?

01.11.2016
93
A+
A-
Gebelik haftasının önden gitmesi neden kaynaklanır ?

Gebelikte bebeğin haftasının önde olması gibi bir durum vardır.Bu durumda yapılan ultrason ölçümünde elde ettiğimiz değerler ile annenin bize söylediği son adet tarihi arasında uyumsuzluk vardır.Bu durum çoğu zaman önemli değildir. Bir çok kezde bunun nedeni annenin son adet tarihini yanlış hatırlaması yada yumurtlamanın farklı bir tarihte gerçekleşmesidir.Burada en önemli şey gebeliğin ilk haftalarında 6.-7.-8. haftalarında yapılan ultrason değerlendirmesidir.Bu ultrason değerlerine bakarak bebeğin gerçek gebelik yaşı hesaplanır. Üç haftaya kadar bebek ileri olabilir.Bu tehlikeli bir durum değildir.Ancak 3 haftadan fazla bebek iriliğinde , özellikle annedeki şeker hastalığı başta olmak üzere bir takım rahatsızlıkların araştırılması gerekir.

İRİ BEBEK DURUMUNDA RİSKLER NELERDİR ?

Gebelikte iri bebekler doğumla ilgili birtakım riskler taşırlar. Doğumun yavaş ilerlemesi, doğumun zor olması, doğum sırasında omuz takılması, kemik veya sinir travmaları, yırtıklar oluşması, atoni, sezaryen gibi riskler artmıştır.

BEBEĞİN HAFTASININ ÖNDEN İLERİ GİTMESİ – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Avatar Elif Nur bülbül dedi ki:

  Hocam benim son adet tarihime göre 34 haftalık çıkıyor bebeğim ama ultrasonda bakıldığında 39+5 görünüyor bu arada hamilelik şekeri de çıkmadı.

  1. Avatar Editör dedi ki:

   merhabalar elif hanım
   ilk başta hesaplanan son adet tarihi yanlış olabilir
   veyahut bebeğiniz sizden kaynaklı genetik olarak iri olabilir
   bu durumu doktorunuzla paylaşmanızı öneririm

 2. Avatar Canan dedi ki:

  Merhaba hocam ben tam 15 hafta ve5 günlük geberim son adetim Ağustos 3de oldum nasıl bu kadar 15 haftalık olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 3 Ağustos’a göre 18 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.

 3. Avatar Ysmn dedi ki:

  Gunaydın hocam. Hocam dış gebelkte beta hcg nasıldr

  1. admin admin dedi ki:

   intrauterin yani rahim içi gebeliklerde beta hCG artışı 2 günlük ara ile yapılan deger en az %30 artış göstermelidir.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.