reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelik haftasının önden gitmesi neden kaynaklanır ?

Gebelik haftasının önden gitmesi neden kaynaklanır ?

Gebelikte bebeğin haftasının önde olması gibi bir durum vardır.Bu durumda yapılan ultrason ölçümünde elde ettiğimiz değerler ile annenin bize söylediği son adet tarihi arasında uyumsuzluk vardır.Bu durum çoğu zaman önemli değildir. Bir çok kezde bunun nedeni annenin son adet tarihini yanlış hatırlaması yada yumurtlamanın farklı bir tarihte gerçekleşmesidir.Burada en önemli şey gebeliğin ilk haftalarında 6.-7.-8. haftalarında yapılan ultrason değerlendirmesidir.Bu ultrason değerlerine bakarak bebeğin gerçek gebelik yaşı hesaplanır. Üç haftaya kadar bebek ileri olabilir.Bu tehlikeli bir durum değildir.Ancak 3 haftadan fazla bebek iriliğinde , özellikle annedeki şeker hastalığı başta olmak üzere bir takım rahatsızlıkların araştırılması gerekir.

İRİ BEBEK DURUMUNDA RİSKLER NELERDİR ?

Gebelikte iri bebekler doğumla ilgili birtakım riskler taşırlar. Doğumun yavaş ilerlemesi, doğumun zor olması, doğum sırasında omuz takılması, kemik veya sinir travmaları, yırtıklar oluşması, atoni, sezaryen gibi riskler artmıştır.

BEBEĞİN HAFTASININ ÖNDEN İLERİ GİTMESİ – VİDEO

Bu Haber 66.841 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 01.11.2016 Sal 09 : 1

YORUM YAZ
 1. Canan dedi ki:

  Merhaba hocam ben tam 15 hafta ve5 günlük geberim son adetim Ağustos 3de oldum nasıl bu kadar 15 haftalık olur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Canan hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihiniz 3 Ağustos’a göre 18 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.

 2. Ysmn dedi ki:

  Gunaydın hocam. Hocam dış gebelkte beta hcg nasıldr

  1. admin admin dedi ki:

   intrauterin yani rahim içi gebeliklerde beta hCG artışı 2 günlük ara ile yapılan deger en az %30 artış göstermelidir.
   Op.Dr.Kemal HÜKMEN – Muayene = 0222 231 08 25