40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelik kesesi gebeliğin kaçıncı haftasında görülür ?

Gebelik kesesi gebeliğin kaçıncı haftasında görülür ?

ERKEN GEBELİK ve GEBELİK KESESİ

Gebelik, bir yumurtanın oluşumundan doğuma kadar hesaplanan bir süreçtir. Yumurtanın spermle döllenmesiyle aktifleşir.  Gebelik haftasının hesabı, son adet tarihine göre yapılır. Yani son adet tarihi sonrasında yumurtanın oluşumuna kadar geçen süre de gebelik süresine dahil edilir.  Hamilelikler bu nedenle 40 hafta olarak hesaplanır.  

Gebelik kesesinin en iyi değerlendirme yöntemi erken dönemde transvajinal (alttan) yapılan ultrasondur. Karından (transabdominal) yapılan ultrasonda da kese görülebilir ama erken dönemde, özellikle karın bölgesi yağlı hastalarda iyi bir görüntü elde edilemeyebilir. 

Transvajinal (alttan )  ultrason zararlı mı ?

Transvajiinal ultrason; hamileliğin erken döneminde altın standarttır. Hastanın idrara sıkışık olmasına gerek yoktur. Düşüğe neden olduğu gibi yanlış bir inanış vardır ancak düşük yapmaz. Çünkü tetkik sırasında prob, adından da anlaşılacağı gibi vajinaya yerleştirilir. Yani prob rahim ağzına ya da rahime sokulmaz, vajinadan görüntü elde edilir. Sıklıkla erken dönemde düşük riski olan gebelerde yapıldığı için böyle bir inanış gelişmiştir ancak gerçekle bir ilgisi yoktur.

Transvajinal ultrason ile gebelik kesesi optimum şekilde değerlendirilir.  Gebelik kesesi sadece bir kese değildir. Kesenin yerleşim yeri, kese duvar düzgünlüğü, kese etrafında kanama olup olmadığına bakılır. Kesenin içinde bulunan fetal pol(erken dönemdeki bebek), yolk sak(erken dönemde bebeğin eşi) ve kese içeriği değerlendirilir. Ayrıca fetal kalp atımları 5-6. Haftalarda en iyi transvajinal ultrasonla görülür.

Transabdominal ultrason; erken dönemde çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Hastanın idrara sıkışık olması gereklidir. Bu yöntemle erken gebelik döneminde gebelik kesesi görülebilir ancak içeriğinin ayrıntılı incelenmesi için optimum bir yöntem değildir. Transabdominal ultrasonla fetal kalp atışları bazen görülemeyebilir hatta eğer hastanın karın bölgesindeki cilt altı kalınlığı fazlaysa kese bile net görülemeyebilir. Gebelik kesesi büyüdükçe transabdominal ultrasonla değerlendirilme ihtimali artar. 

Gebelik kesesinin değerlendirilmesinde birtakım önemli kriterler vardır. Bunlar;

1.Kesenin Yerleşim Yeri: Yumurta, olgunlaştıktan sonra yumurtalıklar tarafından karın boşluğuna atılır, tüplerin fimbriaları tarafından tutulur. Tüplerden geçerek rahme gelir. Bu dönemde birleşme olursa döllenir. Yani normalde gebelik kesesinin bulunması gereken yer rahmin gövdesidir.

Ancak bazen tüplerde olan yapışıklıklar ya da başka nedenlerden ötürü gebelik kesesi farklı yerlere yerleşebilir. Over denilen yumurtalıklara, tuba denilen tüplere, rahim ağzına ve hatta karın içine yerleşebilir. Bunlara ektopik ya da dış gebelik denir.  Genellikle müdahaleyle alınırlar.

2-Kesenin etrafındaki rahim duvarı: Kesenin tutunabilmesi için etrafındaki rahim duvarının kalınlaşmış olması gerekir. Bazen de kese etrafında kanama alanı bulunur ki bu düşük tehdididir, sıkı takibi gerekir.

3-Kesenin duvar düzeni: Gebelik kesesinin duvarında düzensizlik olmamalıdır. Kese cidarı yuvarlak ve şişirilmiş balon gibi düzenli görünmelidir. Eğer patlamış balon gibi görünüyorsa, kese duvarında düzensizlik mevcutsa bu durum düşük tehdididir, sıkı takibi gerekir. Kese duvarında belirgin düzensizlik olan gebelikler genellikle düşükle sonuçlanır.  

4.Kesenin içeriği: Kesenin içindeki sıvıda bantlar ya da kanama olmamalıdır. Kese içindeki sıvının ile fetal pol ve yol sakla oranı belli bir oranda olmalı, az ya da çok olmamalıdır. Bunların değerlendirilmesi en iyi transvajinal ultrasonla yapılabilir.

5.Fetal pol ve yolk sak: Fetal pol, fetüsün yani çok erken dönemdeki bebeğin ismidir. Henüz yanyana iki çizgi halindedir, normal bebek görüntüsü oluşmamıştır. Yolk sak, bebeğin erken dönemde beslenmesinde etken olan bir yapıdır. Düzensiz kenarlı olması, büyük ya da küçük olması, olmaması birtakım sorunların göstergesi olabilir.

6.Fetal kalp atımı (FKA): Fetal kalp atımı, 5-6. Haftalarda görülmelidir. Transabdominal yaklaşımla yani karından yapılan ultrasonla bazen görülemeyebilir, anne adayı strese girebilir. En iyi şekilde transvajinal ultrasonla değerlendirilir. Fetal kapl atımı görülen gebelikte FKA+ diye belirtilir.

Gebelik, çok güzel ve bir o kadar da stresli bir süreçtir. Bu dönemin ehil ellerde, güvendiğiniz uzman doktorların kontrolünde geçmesi sizi de bebeğinizi de rahatlatacaktır.

Sağlıklı günler diliyorum.

Radyoloji Uzmanı
Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER
Randevu : (0312) 224 13 14
www.drrengin.com

Bu Haber 4.980 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 25.05.2017 Per 02 : 25

YORUM YAZ
 1. Feriştah dedi ki:

  Merhaba doktor hanım ben 24 4 hafta hamileyim bu kaç ay eder tşk.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik takibi hafta olarak yapılır.Bilgi amaçlı olarak 24 hafta 4 günlük hamilelik = 172 günlük = 5 ay 22 günlük hamile oluyorsunuz.

 2. Misafir dedi ki:

  Merhabalar;Evde idrar testi yaptım.pozitif çıktı.Daha sonra doktora gittim kese görünmedi.Kan testi sonucum 364,7 çıktı.Kaç haftalık bu değere göre

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 3. Misafir dedi ki:

  Merhabalar;Evde gebelik testi yaptım sonuç pozitif çıktı.Kan tahlili ise 364,7 çıktı.Bu değeri göre kaç haftalık

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

   Kan değerine göre tahmini gebelik haftaları
   3 hafta: 5 – 50
   4 hafta: 3 – 426
   5 hafta: 19 – 7,340
   6 hafta: 1,080 – 56,500

 4. gökşin dedi ki:

  Merhaba hocam ben 24 mayısta doktora gittim 6 haftalık ama bebek göremiyorum dedi 3 haziranda tekrar gittim yine aynı şeyleri söyledi doktor bu normal mi aradan 10 gün geçmesine rağmen

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.