Gebelik kesesi gebeliğin kaçıncı haftasında görülür ?

25.05.2017
306
A+
A-
Gebelik kesesi gebeliğin kaçıncı haftasında görülür ?

ERKEN GEBELİK ve GEBELİK KESESİ

Gebelik, bir yumurtanın oluşumundan doğuma kadar hesaplanan bir süreçtir. Yumurtanın spermle döllenmesiyle aktifleşir.  Gebelik haftasının hesabı, son adet tarihine göre yapılır. Yani son adet tarihi sonrasında yumurtanın oluşumuna kadar geçen süre de gebelik süresine dahil edilir.  Hamilelikler bu nedenle 40 hafta olarak hesaplanır.  

Gebelik kesesinin en iyi değerlendirme yöntemi erken dönemde transvajinal (alttan) yapılan ultrasondur. Karından (transabdominal) yapılan ultrasonda da kese görülebilir ama erken dönemde, özellikle karın bölgesi yağlı hastalarda iyi bir görüntü elde edilemeyebilir. 

Transvajinal (alttan )  ultrason zararlı mı ?

Transvajiinal ultrason; hamileliğin erken döneminde altın standarttır. Hastanın idrara sıkışık olmasına gerek yoktur. Düşüğe neden olduğu gibi yanlış bir inanış vardır ancak düşük yapmaz. Çünkü tetkik sırasında prob, adından da anlaşılacağı gibi vajinaya yerleştirilir. Yani prob rahim ağzına ya da rahime sokulmaz, vajinadan görüntü elde edilir. Sıklıkla erken dönemde düşük riski olan gebelerde yapıldığı için böyle bir inanış gelişmiştir ancak gerçekle bir ilgisi yoktur.

Transvajinal ultrason ile gebelik kesesi optimum şekilde değerlendirilir.  Gebelik kesesi sadece bir kese değildir. Kesenin yerleşim yeri, kese duvar düzgünlüğü, kese etrafında kanama olup olmadığına bakılır. Kesenin içinde bulunan fetal pol(erken dönemdeki bebek), yolk sak(erken dönemde bebeğin eşi) ve kese içeriği değerlendirilir. Ayrıca fetal kalp atımları 5-6. Haftalarda en iyi transvajinal ultrasonla görülür.

Transabdominal ultrason; erken dönemde çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir. Hastanın idrara sıkışık olması gereklidir. Bu yöntemle erken gebelik döneminde gebelik kesesi görülebilir ancak içeriğinin ayrıntılı incelenmesi için optimum bir yöntem değildir. Transabdominal ultrasonla fetal kalp atışları bazen görülemeyebilir hatta eğer hastanın karın bölgesindeki cilt altı kalınlığı fazlaysa kese bile net görülemeyebilir. Gebelik kesesi büyüdükçe transabdominal ultrasonla değerlendirilme ihtimali artar. 

Gebelik kesesinin değerlendirilmesinde birtakım önemli kriterler vardır. Bunlar;

1.Kesenin Yerleşim Yeri: Yumurta, olgunlaştıktan sonra yumurtalıklar tarafından karın boşluğuna atılır, tüplerin fimbriaları tarafından tutulur. Tüplerden geçerek rahme gelir. Bu dönemde birleşme olursa döllenir. Yani normalde gebelik kesesinin bulunması gereken yer rahmin gövdesidir.

Ancak bazen tüplerde olan yapışıklıklar ya da başka nedenlerden ötürü gebelik kesesi farklı yerlere yerleşebilir. Over denilen yumurtalıklara, tuba denilen tüplere, rahim ağzına ve hatta karın içine yerleşebilir. Bunlara ektopik ya da dış gebelik denir.  Genellikle müdahaleyle alınırlar.

2-Kesenin etrafındaki rahim duvarı: Kesenin tutunabilmesi için etrafındaki rahim duvarının kalınlaşmış olması gerekir. Bazen de kese etrafında kanama alanı bulunur ki bu düşük tehdididir, sıkı takibi gerekir.

3-Kesenin duvar düzeni: Gebelik kesesinin duvarında düzensizlik olmamalıdır. Kese cidarı yuvarlak ve şişirilmiş balon gibi düzenli görünmelidir. Eğer patlamış balon gibi görünüyorsa, kese duvarında düzensizlik mevcutsa bu durum düşük tehdididir, sıkı takibi gerekir. Kese duvarında belirgin düzensizlik olan gebelikler genellikle düşükle sonuçlanır.  

4.Kesenin içeriği: Kesenin içindeki sıvıda bantlar ya da kanama olmamalıdır. Kese içindeki sıvının ile fetal pol ve yol sakla oranı belli bir oranda olmalı, az ya da çok olmamalıdır. Bunların değerlendirilmesi en iyi transvajinal ultrasonla yapılabilir.

5.Fetal pol ve yolk sak: Fetal pol, fetüsün yani çok erken dönemdeki bebeğin ismidir. Henüz yanyana iki çizgi halindedir, normal bebek görüntüsü oluşmamıştır. Yolk sak, bebeğin erken dönemde beslenmesinde etken olan bir yapıdır. Düzensiz kenarlı olması, büyük ya da küçük olması, olmaması birtakım sorunların göstergesi olabilir.

6.Fetal kalp atımı (FKA): Fetal kalp atımı, 5-6. Haftalarda görülmelidir. Transabdominal yaklaşımla yani karından yapılan ultrasonla bazen görülemeyebilir, anne adayı strese girebilir. En iyi şekilde transvajinal ultrasonla değerlendirilir. Fetal kapl atımı görülen gebelikte FKA+ diye belirtilir.

Gebelik, çok güzel ve bir o kadar da stresli bir süreçtir. Bu dönemin ehil ellerde, güvendiğiniz uzman doktorların kontrolünde geçmesi sizi de bebeğinizi de rahatlatacaktır.

Sağlıklı günler diliyorum.

Radyoloji Uzmanı
Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER
Randevu : (0312) 224 13 14
www.drrengin.com

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. blank İrem dedi ki:

  Merhabalar doktora bugun gittm adetim den 3 gün geçti ve gebeliğim çok yeni kesemin oluştuğunu yalnız sağ tarafa çok yakın olduğunu söyledi pazartesi tekrar kontrol var vitamin verdi sizde orta kısma kese gelir mi orda kalırmı çok korkuyorum bu norml mi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   Merhabalar İrem hanım
   Gebelik kesesinin yerleşim yeri bizim için önemlidir
   Aşağı yerleşimli olması düşük tehdidinizin olabileceği anlamına gelmektedir
   Kontrollerinizi ihmal etmeyiniz

 2. blank Gamze dedi ki:

  Merhabalar evde gebelik testini yaptım pozitif çıktı doktora gittim beta hgc değerime baktı 866.54 çıktı keseyi gördü ama fetus görmedi 10gğn sonra gel dedi bugün gittim tekrar beta hgc yaptırdım 15000.00 çıktı yine keseyi gördü bebeği görmedi keseyi boyutu 14mm olarak hesapladı son adet tarihime göre 7 haftalık olması lazım bu değerler normalmi

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar gamze hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   bu zaman henüz dolmadıysa, endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

 3. blank Sinem dedi ki:

  Iyi gunler. Son adetim 24 kasim 2018 ,4 ocakta cekilen ultrasonda ; Gs endometrial kavitenin alt yarisinda yerlesim gostermektedir. 9.8mm . Bu hfta embriyonal kutup secilemedi, yaziyo bebek olmasi gereken yerde degil mi acaba bu sıkıntı yapar mi sonraki haftalar icin.

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sinem hanım
   gebelik kesesi görüldükten 2 hafta sonrasında bebeği ve kalp atışlarını görürüz
   endişe etmeyiniz ve bekleyiniz

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.