40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür ?

Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür ?

Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür ?

Soru:Merhaba ben gecen hafta salı günü 6 mayısta kan tahlili yaptırdım dört gün günüm geçti değerim kanda 475 cıktı. Bugün doktora gittim ultrasonda keseyi göremedi tekrar kan tahlili istedi yaptırdım sonucum 1000 üzerinde cıktı. Benim sorum keseyi görememesi normal m. Ne zaman görülecek kese korkuyorum?


Cevap:
Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

Sonuç olarak gebelik kesesi vajinal ultrason ile 4,5-5 haftalık iken karından ultrason ile 6 haftalık iken izlenebilir.Geç yumurtlama olması halinde kesenin oluşması , kalp atımlarının başlaması gecikebilir.

GEBELİK KESESİ KAÇINCI HAFTADA GÖRÜLÜR -VİDEO

Bu Haber 545.184 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 14.05.2014 Çar 07 : 14

YORUM YAZ
 1. Sevilay dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihim 18 temmuz 12 agustosta beta hcg 210 cikti doktorum 3 gun sonra tekrarlayalim dedi 780 cikti sonuc kese gozukmez suanda dedi kese ne zaman gozukur ve dis gebelik olma ihtimali varmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sevilay hanım Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 2. Pınar dedi ki:

  Hocam merhabalar son adet tarihim 14 Temmuz 16 Ağustos ta beta hcg 1458.2 bugün tekrar kan verdim beta hcg 3948.3 geldi… Sıkıntılı bir durum varmı.. Teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Pınar hanım sağlıklı birgebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında ultrason muayenesi ile rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 3. Ezgi dedi ki:

  Merhaba benim son adet tarihim haziran 25
  İliski tarihim 10 temmuz
  Hamileyim fakat kesenin icinde daha fetus gozukmedi.Doktor kucuktur oyuzden dedi.Simdi ben kac haftalik hamileyim?Gorunmemesi normalmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ezgi hanım son adet tarihinize göre 7 hafta 4 günlük hamilesiniz.Kalp atışları genel olarak gebeliğin 6. haftasından itibaren izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Doktorunuz tarafından değerlendirme gerekir..

 4. SERAP BARS dedi ki:

  merhaba 9 temmuz adet tarihim 15 ağustos beta hcg testinde değer 2850 cıktı kese görülmedi. bu şekilde sağlıklı hamilelik olurmu acaba.

 5. Özlem dedi ki:

  Merhaba ben en son 6 temmuzda adet oldum.Su an adetim 7 gun gecti sali gunu doktora gittim belki kist olmustur diye ama ultrasondan bakti kist yok dedi.Kan tahlili icin hafta sonu gel dedi.Iki gundur seffaf ve sulu akıntım var.Acaba hamile olabilirmiyim?

  1. admin admin dedi ki:

   Özlem hanım buradan hamile olup olmadığınızı nasıl söyleyebiliriz.Kanda beta HCG testi yaptırın.

 6. Karabiber dedi ki:

  Mrb hocam benim adet tarihime 15gün var ama biz eşimle gebelik düşünüyoruz ve bende idrarda iltihap çıktı bir sürü ilaç verdi kendimi gebe hissetiyorum korkuyorum daha önce düşük yaptım gebelik testi yaptırsam kanda belli olurum erkenden

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar adet tarihine 15 gün varken hamilelik belli olmaz.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 7. Melek dedi ki:

  Merhabalar son adet tarihimin ilk gunu 30 haziran. 4 agustosta kan testimde beta hcg 4021 cikti tam olarak kac hafta oluyo ve ultrasonda suan gorulebilir mi gorunsede sadece kesemi gorunur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.
   *Son adet tarihiniz 30 Haziran’a göre 5 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   *Genel olarak gebelik kesesi 5. haftada kalp atımları 6. haftada izlenir.

 8. Eda dedi ki:

  Merhaba hocam, bn evde idrar testi yaptım biri köyü biri silik cikti sonra hastaneye acile gittim sabahta kadın doğuma gittim gebeliğin çok yeni dedi keseyi göremedim dedi 526.9 çıktı sizce hocam normalmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Eda hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 9. Gurbet dedi ki:

  Iyi aksamlar benim daha once 5 dusuk oldu bu gun gitim 5gun gecikmisti beta degerim 4569cikti ama ultrasonda gorunmedi bisey normalmi cok uzuluyom buda ayni olursa ultvasijinadan randauldim2sonra bide kanbihtilasma var

  1. admin admin dedi ki:

   Gurbet hanım 2 gün sonra alttan ultrason ile kontrol ettirin.Rahim içinde kese izlenmezse dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 10. Çağla dedi ki:

  Merhaba ben gectigimiz pazar gunu 3 haftalık hamile oldugumu ogrendim beta degerim 318 gozukmektedir. Bebek keseye ne zaman olusur. Benim ne zaman ultrason muayenesine gitmem gerekir. Ve bu deger yukselecekmidir surekli

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Çağla hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.*Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Önümüzdeki salı günü doktora başvurun.

 11. Ayşe dedi ki:

  İyi aksamlar son adet tarihim 24 haziran ama çocuk sahibi olmak için 7 temmuzda karar verdik. Şuan değerlerin 1184 ne kadarlik hamileyim ve kese ne zaman görünür ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ayşe hanım gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Gebelik taraihinde esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.
   *Son adet tarihiniz 24 Haziran’a göre 5 hafta ve 3 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 31 Mart 2018 Cumartesi
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 12. Gulsah dedi ki:

  Iyi akşamlar benim gebeliği vardı ve dün bi kanama gecirdim çok kan kaybettim ve değerlerim 1 gün içerisinde fazlasıyla düştü ıdraar ve kanda gebe görünüyorum ama ultrasonda alttan ve üstten keseyi göremediler sizce düşük yapmismiyimdir.?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülşah hanım kanda beta HCG değerindeki düşüş düşüğün göstergesidir.

 13. Nur dedi ki:

  Merhaba ben haziranın 2 de adet oldum ilişkiye haziranın 22 girdim şiddetli karın agrımam var ultrasonda baktı ama birşey olmadığını dedi düzensiz menstrüasyon var dedi sizce gebemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nur hanım hamile olsaydınız doktorunuz ultrason muayenesinde anlardı.Adet görememenizin nedeni hormon testleri ve ultrason muayenesi ile araştırılmalı.

 14. huzunlu dedi ki:

  merhaba son adet tarihim 22haziran 22temmuzda adet olmam gerekiodu olmadim suphelendim idrarda pozitf cikti aksamina kan verdim16.76 cikti sali gunu tekrr kan verdim adetmn 4.gunu yani 93.56 olmus sizce durum nedr kadindogumdn sira aldm ama haftaya sira verdlr bekliyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Kaç gün arayla tst yaptınız.Son testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.

 15. Fatma dedi ki:

  Merhaba doktor benim kan degerlerim 2465 de iken kese ğözükmüyordu 3 gün sonra yine hasteneye gittim kan degerlerim 3929 olmuştu ve kesenin gözükdügü söylendi
  Sonra 2 gün sonra tekrar gittim bu kez kan degerlerim 4875 oldugu söylendi yani hocam günde ortalama 475 artış oluyor bu normalmıtır yokya daha fazla olmalımıtır
  Şimdiden teşşekürler doktor bey.

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kata yakın artış gösterir.Hafif artış sağlıksız bir gebeliğin göstergesi olabilir.Sağlıklı bir gebelikte gebeliğin 5. haftasında kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 16. özlem dedi ki:

  mrb doktor bey en son adetimi haziran 15 de gördüm.temmuzda gelmeyince test yaptırdım hem idrardan hem de kandan ikisi de pozitif cıktı.kandaki değer 1245 sizce kac haftalık hamileyim ve kese oluşmuşmudur teşekkürler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Özlem hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.
   *Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.Tahmini doğum tarihiniz: 22 Mart 2018 Perşembe.Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 17. Ceyda dedi ki:

  Merhaba hocam ben en son 20 haziranda adet oldum 10temmuzda hastaneye gidip kan testi idrar testi yaptrdim bugun yani 21 temmuzda tekrar gittim kan testi yaptirdim hcg degeri 1009 cikti kac haftslik hamileyim 10 gun once gittigimde cikmadi 10 gun sonra cikti bu anlamadim yardimci olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ceyda hanım erken yapılan testler doğru sonuç vermez.Son adet tarihinize göre 4 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 27 Mart 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 18. Fly dedi ki:

  Hocam mrb son adet tarıhım 1 temmuz ama yaklaşık 5gundur sıddetlı kasık agrısı ve sık ıdrara çıkma var Dr gıttım hamıle degılsın ama kadın Doğuma gıt dedı sızce sebeb ne olabılır

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra test yapılmalı.Erken yapılan testler sağlıklı sonuç vermez.

 19. Nvnboz dedi ki:

  Dr.bey meraba bn planli bi hamilelik yasiorm ancak galiba bi sorun var adetm 3 gün gecikince kanda hcg baktirdm degeri 800 sat ilk günü 21 haziran hesaplarima göre 4 haftalik gebeyim dr.um kesenin görnmdgni soyledi vajinal ultrasnlada bakti ancak görnmedi progesteron degerim 15.5 ggörnmemsi normalmidr ektopik gebelik olabilirmi ara ara sızı seklinde sag kasıgm agrior ..bnde hemsireyim ama endiseliyim

  1. admin admin dedi ki:

   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   * Pazartesi günü alttan ultrason ile izlenmesi gerekir.

 20. mine dedi ki:

  merhaba hocam ben 5 hafta 6 gunluk hamileyim karindan ultrasonla kese gorulmedi gec dollenme olabilir mi doktor rahim kalinlasmis ama kese yok dedi sizce hic umit yok mu

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Mine hanım alttan ultrason ile muayene olun.Bu kontrolde de rahim içinde kese izlenmezse gebelik haftanız doğruysa dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 21. fatma dedi ki:

  Mrb doktor bey 5 gün gecikmem oldu tahlil yaptırdım 1065 sonucum kac haftalık hamileyim acaba 13 haziran son adet donemim.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Fatma hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 2 günlük hamilesiniz.
   Tahmini doğum tarihiniz: 20 Mart 2018 Salı
   Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur.

 22. Sevgi Canbas dedi ki:

  Merhaba hocam ben dün kanda gebelik testi yaptırdım 436.88 çıktı gebelik var dedi doktor ama ne kadarlık olduğu söylemedi sizce ne kadarlık hamileyim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki hesaplayıcıya girerek hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 23. Şafak dedi ki:

  Merhaba benim bthcg kan tahlilim 50 çıktı adetimde 1 gün gecikme var şuan ultrason la bakıldığında görünmedi fakat regl olcakmışım gibi kasıklarımda sancı var boş gebelikten korkuyorum sizce durumum nedir

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Şafak hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *İlk testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 24. merve şahin dedi ki:

  Merhaba hocam…. Bu ayın 3 de HasTaneye gittim kan testi istedi 1 haftalık hamile sin dedi dün hafif kanamam vardı tekrar başka bir Doktora gittim utrsnda baktı hamile değilsin dedi muane ettikten sonra kanamam çoğaldı kan testi istedi 44 cik baktı hamile sin dedi düşük tehliken çok yüksek dedi git iki gün sonra tekrar gel aynı kan ver tahlil yap dedi ve şu an evdeyim kanamam çoğaldı çok korkuyorum hocam….

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım kan değerinize göre hamilelik var fakat kanama varsa düşük ihtimali olabilir.Son testten iki gün sonra kanda beta HCG testini tekrarlayın.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.

 25. salowen dedi ki:

  lutfen hocam….merhaba hocam biz tup bebek yaptırdık 9.gün kan testi miz 129.90 11.gün 345.70 13.gün 678.80 15.gün 827.80 di.sağlıklı artmamis ti.ve hafiften kanamam vardı.doktorum 17.gün testi istedi 1176 çıktı ve aynı gün keseyi ve yolk sac gördü.dış gebelik riski kalktı kese rahim içinde dedi.yalnız 19 haziranda yumurta toplama olmuştu 24 haziranda da transfer.5 haftalık görünüyorum ama kese 3.5 mm gibi dedi yani haftasina gore küçük dedi.ayın 21 ine randevu verdi tekrardan.sizce kötü bişe olurmu bu durumda hocam.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 26. dilek dedi ki:

  bugün yaptırdığım kan testinin sonucu

  Beta HCG 153.67

  Adetim 1 hafta gecikti

  hamilelik varmı hocam

 27. Hira dedi ki:

  Merhaba ben geçen gün kan testi yaptırdım gebe olduğumu öğrendim kan tahlilinde 78 çıktı bu değere göre kaç haftalık gebe olabilirim ve bu değerin anlamı ne iyi mi kötü mü onu soracaktım

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hira hanım tek bir kan değerine göre değerlendirme yapamayız.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.
   Gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki hesaplayıcıya girerek hesaplayabilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html
   Tahmini Gebelik Haftası denk gelen Beta HCG Değer aralıkları
   3 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 10 – 50
   4 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 5 – 425
   5 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 20-7300
   6 haftalık gebelikte Beta HCG Değeri: 1080- 56000

 28. Kader dedi ki:

  Mrhba bende adet olamıyorum bekar olduğum için hamillelik şüpheme rağman doktora gidemiyorum rutin kontrolüm vardı dün ultrasonla bakıldı hamile olsaydım görülürmüydü orda

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Kader hanım gebeliğin 5. haftasından itibaren ultrasonda hamilelik tespit edilebilir.

 29. büşra dedi ki:

  Merhaba. Ben bugun kadın doğuma gittim. Hamile olduğumdan şüpheleniyordum. ilk önce hamiliek tasti yaptım negatif çıktı. sonra emin olmak için doktora gittim ama bekar birisi olduğum için sadece adetim geçikti ultrasonla bakmalarını istedim. Doktor baktı 1 2 gün içinde adet olursunuz dedi. Eğer bebek olsaydı görürdü değilmi. En son 1.5 ay önce sevgilimle beraber olduk. eğer hamileysem 9-10 haftalık olması gerekir yanı bebeğin. Ama sorum kısaca şu doktor kesin olarak eğer bebek olsaydı görürdü değil mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım hamilelik olsaydı ultrasonda izlenmesi gerekirdi.Genel olarak gebelik kesesi 5. haftada kalp atımları 6. haftada ultrason ile izlenir.

 30. Sabrina dedi ki:

  Merhaba ben 2 aydır eşimden ayriydim…16 haziranda geldim ve o gün hamile kaldığımi düşünüyorum belirtilerden … 04.07.2017 iki gün önce beta hcg 162.8 çıktı…hamileyim ama nekadarlik oluyo acaba…haftaya randovum var k.d.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Sabrina hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan son adet tarihidir.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı öğrenebilirsiniz.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 31. Hanife dedi ki:

  Merhaba doktor bey son adet tarihim 4 haziran 2017 bugün kanda hcg değerim 55.56 çıktı doktor keseyi göremedi ili gün sonra gelmemi söyledi problem olabilir mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Hanife hanım gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   *Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 32. Asya dedi ki:

  Merhabalar 23 haziran 2017 de korunmasiz ilişki yasadim geri çekme hareketinde bulundu ama ben 25 haziran 2017 de iki gun sonrasinda ella 30 mg hap aldim. Yalniz kendimi cok halsiz hissediyorum ve kasik agrilarim var. Adet tarihim her ayin 1 ve 5 i arasinda oluyor. Sizce hamile miyimdir. Yada test icin dogru zaman ne zamandir.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Asya hanım 5 Temmuz’a kadar bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 33. AYŞE dedi ki:

  Merhabalar, 28.06.2017 tarihinde gebelik testi yaptırdım. Beta Hcg 1111.2 çıktı. Fakat ultrasonda kese gözükmedi. En son adetim 28.05.2017 idi. Kesenin gözükmemesi normal midir? Doktor kalp atışını duymadan sonucun kesin olduğunu söyleyemem dedi.

 34. Habibe dedi ki:

  Merhabalar ilk beta testim 94 ikinci. 105 üçğncü beta testim 100 çıktı ve kanamam azda oksa geliyo doktor dış gebelik olabilir dedi iki gün sonra tekrar beta istedi ne anlama geliyo doktor tam açıklamada yapmadı sürekli beta testi istemesinin nedeni ne olabilir.

 35. Esra dedi ki:

  Hocam ben tüp bebek yaptırdım. 12.gün beta 1053.2 çıktı. Dr haftaya çarşamba yani 20 günlük ken ultrasonda kese gorcez dedi.bu mümkün mü. Görülür mü

  1. admin admin dedi ki:

   Hayırlı olsun Esra hanım.Esra hanım izlenmesi gerekir.Kontrolünüze gidin.

 36. Sümeyye dedi ki:

  İki kere idrar testi yaptırdım ikisi de pozitif çıktı doktor gittim çok silinik bi leke var olabilir de olmayabilir dedi kan kan testi yaptır dedi adetim geçiktiği 21 gün oldu sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Sümeyye hanım 21 gün adet gecikmesinden sonra gebelik ultrasonda tespit edilebilirdi.Yine de kanda beta HCG testi yaptırın kesin sonuç verir.

 37. Bir Yufka Yürekli dedi ki:

  Merhabalar. 3 ay doldu adet görmüyorum, doktor bekar olup olmadığımı sorduktan sonra ultrasonla baktı. Bekarım ama hamilelikten şüpheleniyorum. Yumurtalıklarımın etrafında küçük kistler olduğunu ve prolaktin hormonumun yüksek olduğunu söyledi. Burada sormak istediğim şey, eğer hamile olsa idim yumurtalıklardaki kistlerle beraber ultrasona görünür müydü, anlaşılır mıydı hamile olduğum ?
  Ayrıca kan tahlilimin sonuçları şu şekildeydi:
  Beta Hcg 1,2
  Prolaktin 53,98
  TSH 2,505

  Şimdiden çok teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar hamile olsaydınız kesinlikle kanda beta HCH testinde belli olurdu.Hamile değilsiniz.

 38. nuray dedi ki:

  hocam kusura bakmayın. 27 yasındayım. 1,5 sene once hmile kaldım. 1,5 aylıkken kalbı durdu kürtaj oldum. en son adet gunum 11 mayıs 9 hazıranda tahlıl yaptırdım 33,6 cıktı 11 hazıran pazar yaptırdım 96.1 cıktı 14 hazıran yaptırdım 241.1 cıktı 17 hazıran 1343.1 e yukseldı beta degerım normalmi daha ultrasona gırmedım cok korkuyorum hocam. ıyı calısmalar sımdıden cevaplarınız ıcın tesekkur ederım.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nuray hanım artışlar normal .Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi , gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.Cuma günü kadın doğum uzmanına başvurun.

 39. Habibe dedi ki:

  Merhabalar Beta Hcg 94.73 çıktı ama doktor keseyi göremedi iki gün sonra tekrar gel dedi ama şu an kanamam var gebelik olabilirmi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Habibe hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.genel olarak 5. haftada gebelik kesesi 6. haftada kalp atımları ultrasonda izlenir.Kırmızı renkte kanamanız varsa doktora başvurmalısınız.

 40. Ayşe dedi ki:

  sabah aç karnına yaptırdığım kan tahlilinde 1096.1 çıkmıştı ertesi gün öğleden sonra 3 gibi tok karnına tahlil yaptırdım 1190 çıktı. Varmıdır bi sorun

  1. admin admin dedi ki:

   Aç, tok fark etmez.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.

 41. Irmak dedi ki:

  haziran yazacaktım mayıs yazmışım 14 haziran da 117 hcg 17 haziranda 183 hcg sorunlu mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Irmak hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Hafif artış–> Sağlıklı olmayan gebeliğin ( boş gebelik dış gebelik üzüm gebeliği ) işareti olabilir.

 42. Gülay dedi ki:

  Merhaba.SAT tarihim 25 nisan.7 hafta küsur hamileyim .ancak ultrason hesaplamasına göre 6 hafta küsur hamile olduğum söylendi.kese boyutu 17 mm.bebek henüz görünmüyor. 17 haziran bugün doktora gittim.vajinal ultrasonda kalp atışı yok dendi.yolc saç gözlendi ancak çok küçükmüş . Şu anda yolç saç in çok belirgin ve parlak olması gerekir dendi.ve bana 19 haziran da kürtaj olmam gerektiğini söyledi.
  Sizce bir hafta daha bekleyeyim mi yoksa pazartesi olayım mı kürtaj. Lütfen yardımcı olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gülay hanım son adet tarihinize göre 7 hafta ve 4 günlük hamilesiniz.Kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Gebelik haftanız doğruysa son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra beklemenin anlamı yok.

 43. Busra dedi ki:

  Merhaba 12.06.2017 tarihinde kan tahlili sonucum 1646.41 cikti. Her iki ultrasondada kese gorunmedi sizce bu normalmidir. Bu pazartesi tekrar gidecegm gotunmus olurmu aon adet tarihim 8 mayis 2017 kac haftalik gebe oldgumu bilmiyorm gittigim doktor hic birseye cvp vermiyor

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Büşra hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 44. Buket dedi ki:

  Merhaba kese 12mm 20 nisan son adetim haftaya bir belirti olmazsa sonlandircaz dedi sizce nolur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Buket hanım son adet tarihiniz doğruysa gebelik kesesi incelenmesi gerekirdi.Yakın takip altında olmalısınız.

 45. Elif dedi ki:

  Iyi gunler ben en son1 nisanda adet oldum gunum geçtikten10 gun sonra evde idrar testi yaptim pozitif cikti hastaneye gittim ultrasonda bakildi kese var ama henuz cok kucuk dendi ve 3 haftalik falan oldugu soylendi. 22 haziranda tekrar gidecem.. Ama aklima takilan bisey var benim esim yanimda degil uzun yol soforu ve biz o surede sadece 11 nisanda birliktelik yasadik hesaplarima gore bebegin haftasi kucuk geliyor sanki bi sorun mu var sizce..

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım gebelik haftası son adet tarihinin ilk günü baz alınarak hesaplanır.Son adet tarihinize göre 11 haftalık hamilesiniz ilk fırsatta doktora başvurun sağlıklı bir gebelikte kalp atışları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.

 46. nergis mutlu dedi ki:

  Doktor A gittim rahim içinde büyüme var dedı adetim 5 gundur gecikiyor negatif çıktı gebelık testi sizce normal mı rahim de buyume

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta daha bekleyin adet görmezseniz ultrason muayenesi ve hormon testi yaptırın.

 47. Esra dedi ki:

  Merhaba benim adetime daha var ben test yaptım hafif çıktı ikinci çizgi kan testti yaptırdım 30.7ml çıktı sizce hamilelik varmı yardımcı olurmusunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Esra hanım kan değerinize göre hamilesiniz. Folik asit kullanmaya başlamadıysanız başlayın.

 48. Asli dedi ki:

  Merhaba hocam,
  Sat 06/05/17 son 5 6 aydır regl düzenim bozuldu (28 günde bir olurken bu süre 29- 32 gün arası değişmeye başladı.
  5 Haziran regl oluyorum diye düşündüm fakat lekelenmem oldu. 2 gün çözülür diye bekledim, çözülmeyince 7 Haziran günü hastaneye gittim.
  Kan değerim 235,5 çıktı ve doktor 10 gün sonra gel dedi.
  Fakat dün başlayan bel ve kası ağrımdan dolayı bu sabah aynı hastanede farklı doktora gittim.
  Ultrasondan baktı, henüz bir şey görünmediğini, fakat Cuma günü gidersem görebileceğimizi söyledi.
  Benim merak ettiğim, bana sadece bir kere kan testi yapıldı.
  Değerlerim düşüyor mu, çıkıyor mu, düzenli mi?
  Bunları bilmeden görünüp görünemeyeceğini söyleyebilir mi?
  Umutlansam mı umutlanmasam mı bilemedim :/

 49. Bilgen dedi ki:

  20 cc hacminde kanamalı doku parçası. Metaryel bir kaset halinde takip edilmiştir.
  MİKROSKOPİ; kesitlerde kan ve fibrin kitleleri arasında stromaları belirgin olarak ödemli ve desidualize endometriyal doku örneklerinde glandlar kıvrıntılı ve tek sıralı kubodial hipersekretuar karakterde epitel ile döşeli olarak izlenmekte olup plesantal dokulara ait alanlarda düzenli, iki sıralı epitel ile döşeli ve çevrelerinde normal sıralarda prolifere olan trofoblastik hücreler içeren koryon villusları seçilmektedir.
  Merhaba bebeğim 9 haftalık olmuştu kalp atışı yoktu ve kürtajla alındı. Patoloji sonuçlarını mail atmışlar ancak anlayamadım. Neden bebeğim düşmüş ? Ne olur cevap verin.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Bilgen hanım test sonuçlarını testi isteyen doktorun değerlendirmesi gerekir.Doktorunuza başvurun.

 50. Şeyda dedi ki:

  Son adet tarihim 29 ocak 13 subatta hormon testi yptrdim arada tam 2 bucuk hafta var suan hamileyim fakat test yapildigindab hcgde gebelik belli olmadi benim merak ettigim 2 bucuk haftalik surede gebelik kanda belli olurmu olmazmi

  1. admin admin dedi ki:

   Şeyda hanım gebelik testleri adet tarihinden önce sağlıklı sonuç vermeyebilir.Bu nedenle adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Adet tarihine 1 hafta varken doğru sonuç vermez.

 51. ELA dedi ki:

  merhabalar , 2 adet blastokist embriyo transferi yapıldı. transferden sonraki 9. günde beta hcg değerim 135 çıktı ve sonrasında 2,5 katlanarak devam etti. şu an hesaplarıma göre 5+5 günündeyim.kese ve kalp atışı duyulabilir mi? bide ikiz gebelik olabilir mi acaba ?

 52. Merhaba dedi ki:

  Merhaba benim adetlerim duzensiz. 35/30 seklinde. Gecen ay 13 nisanda adet gordum. Bugun 23 mayista ise bhcg degeri 398. Normal mi? Kese ne zaman gozukur tahmini olarak.

  1. admin admin dedi ki:

   Kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 53. 00 dedi ki:

  Merhaba yeni kürtaj oldum ne kadar zaman sonra hamile kalabilirim sağlıklı olarak ?

  1. admin admin dedi ki:

   Bir ay sonra kontrol öneririm. Rahim toparladı ise gebelik olabilir.
   Gebelik öncesi bilmeniz ve yapmanız gereken bilgiler yazımızda yer almakta.
   Okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız :
   zekisalar.com/hamilelik-ve-dogum/hamilelikte-ilk-ay-hafta-belirtileri/
   Op Dr Zeki Salar Memorial Ataşehir Hastanesi Tüp Bebek Merkezi

 54. Çiğdem dedi ki:

  Slm iyi günler gebelik kesesi kaç haftada görülür

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

   1. Ozlem dedi ki:

    Merhaba adet tarihim 3 gün gecikmisti ve kan tahlili yaptirmisdim 20.05 235 çıktı sonuc, dun doktora gittim ve tekrar kan tahlili yaptirdim yani 26.05 de ve kan sonucum 1999 çıktı doktor karin ultrasonunda keseyi gormedigini söyledi ve transvajinal ultrasonla bakmamiz gerek normal gebelikmi dış gebelikmi dedi onuda ben istemedim sizce kan degerlerim normalmi? Gebeligim asagi yukari 4-5 haftalik olmasi gerek. Sonuçlara gore endise etmem yersiz mi? En son 19.04 de hasta oldum 24.04 te hastaligim bitti ve ev doktorum coo düşük kan seviyesi dedi Lutfen yardim edin kafam cok karisik 😑

    1. admin admin dedi ki:

     Özlem hanım 4 gün sonra tekrar kontrol öneririm.

 55. ayşe dedi ki:

  alttan muayene yaptı bişey göremedi

 56. ayşe dedi ki:

  iyi günler sat 1 nisan evde test yaptım iki defa pozitif çıktı bugün doktora gittim bişey göremedi sizce hamile miyim

 57. Bilgen dedi ki:

  Merhaba dün yazdım ama iletilmemiş sanırım. Gebeliğim 7+3 haftalık oldu. Vajinal ultrasonla bile bakıldığında kalp atışı duyulmuyor. Doktorumuz embriyonun şeklinin de bozuk olduğu gibi şeyler söyledi. aldırmamız gerektiğini söyledi. Sizce de aldırmalı mıyım yoksa biraz daha beklemeli miyim ? Bu arada 4 gün oldu kalbinin atmadığını öğreneli.

  1. admin admin dedi ki:

   Bilgen hanım hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

 58. Bilgen dedi ki:

  Merhaba daha önce de yazmıştım. Bebeğim 7+3 haftalık oldu ancak vajinal ultrasonla bakıldığında bile kalp atışları duyulmuyır. Doktorumuz şeklinin de bozuk olduğu gibi şeyler söyledi ve aldırmamız gerektiğini söyledi. Sizce beklemeli miyim aldırmalı mıyım ?

  1. admin admin dedi ki:

   Bilgen hanım hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Son bir kez alttan ultrason kontrolü ile kalp atışlarına bakıldıktan sonra gebelik haftanız doğruysa beklemenin anlamı yok.

 59. Elif dedi ki:

  Merhaba doktor bey ben 30 ocakta adet oldum 6 gün sürdü o gün bugündür adet olmuyorum aşırı karın agrılarm oluyor arada kremsi akıntılar her ay kan verdim negatif idrar testi yaptm negatif bu ay kan testi yaptrmadm sadece hamilelik için ama bugün sabah idrar testi yaptm negatif. 20 yaşındaym erken menepoz olabilir mi yada geç döllenme olup hamile kalabilirmiyim lütfen aydınlatırmısınız. Ne yapmalyım

  1. admin admin dedi ki:

   Elif hanım kadın doğum uzmanına başvurup muayene olmaslısınız. Değerlendirme gerekiyor.İhmal etmeyin.

 60. yasemin dedi ki:

  Mrb ben dün doktora gittim kan testi yaptı idarar testi bide alltan muayene etti adetin 5 gün gecikti doktor hamile olma ihtimalin var dedi sizce doğru mu dur HCG 5.53 çıktı yardim edin lütfen eğer daha da gecikirse ilk gebeliğim olacak

  1. admin admin dedi ki:

   Hamilelik var diyebilmemiz için 20 ve üzeri değerler gerekir.5 günlük adet gecikmesine göre düşük bir değer .Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG deperi 48 saatte iki kat gösterir.Adet görmezseniz 4 gün sonra kan testini tekrarlayın.

 61. Ebru dedi ki:

  Mrb doktor bey beni adetim 12gün geçti kan verdim pozitif çıktı ultrasona girdim göremedi utrasonu göstersem size ama nasıl

  1. admin admin dedi ki:

   Ebru hanım 12 günlük adet gecikmesinde gebelik kesesi izlenmesi gerekirdi.Eğer izlenmiyorsa dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 62. hemsire dedi ki:

  Sat 6 nisan 8 nisanda beta HCG 1500 12 nisanda 4800 çıktı.12 nisanda USG de abdominal USG ile görülmedi kese.ama endometrium 12 cm e kalınlaşmış.Dr hanim bir ara görür gbi oldum dedi ama net değil de vajinal USG yi teklif etti ben kabul etmedim.daha sonra da bizim ultrasonun azizligine uğradık daha gelişmiş bi USG olsa belki de görürdüm dedi.sizce hersey normal mi bende hemsireyim ama şüphelerin var.şimdiden teşekkürler😊

  1. admin admin dedi ki:

   Hemşire hanım doktorunuz daha net görmek için alttan ultrason ile bakmak istemiş.Pazartesi, salı günü alttan ultrason ile kontrol öneririm.Sağlıklı bir gebelikte gebelik kesesinin rahim içinde izlenmesi gerekir.

 63. Kbr dedi ki:

  Iyi günler doktor bey sat 2 nisan geçen hafta kan da ve idrarda cikti bugun iki ayrı doktora gittim biri hic göremedi ve birde miyom var dedi.digeri de goremedi ama miyom var da demedi.bugun tekrar kan tahlili yaptirdik sonucu yarın alacagiz.ikinci doktor bu hafta gorulmeyebilir daha erken dedi sizin yorumlarınizda ise bu hafta kese görülür yaziyor.aklim cok karisti.yardimci olur musunuz.

  1. admin admin dedi ki:

   1 hafta sonra alttan ultrason ile hala izlenmezse dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.İhmal etmeyin.

 64. Ebru dedi ki:

  Hocam ben dün hastaneye gittim adet Geçikmemin 2 günü bitti hastanede test yaptim hamile değil dedi doktor ama yine bulantim baş dönmem var arada sirada sirt agrim var iyi bisey mi çocuk sahibi olmak istiyorum ne yapmam lazım eşimle sık sık ilişkiye girsem kötü olur mu

  1. admin admin dedi ki:

   Ebru hanım 1 yıllık düzenli birlikteliğe rağmen hamilelik oluşmuyorsa infertilite araştırma testleri yapılmalı.Hamile kalmak için 1 yıla yakın süredir uğraşıyor ve olmuyorsa infertilite konusunda tecrübeli bir kadın doğum uzmanına başvurun.

 65. Cantürk dedi ki:

  Merhaba hocam sat 28 mart ilk gittiğim doktor keseyi gördü ama burda 1 hafta küçük görünüyor dedi bundan endişe duymadım fakat akşamında azda olsa kanamam oldu tekrar gittim iğne yapıldı ve progestan verdi bugün yine gittim kesede gelişme Yok hatta daha da küçülmüş 1 Hafta sonra kalp atımı olmazsa sonlandırmak zorundayız diyor doktor hanım.Peki hocam kalp atımından önce bebek görülür mü ? Daha hiç göremedim.Boş gebelik mi sizce 🙁 şimdiden çok teşekkür ediyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Son adet tarihinize göre bugün itibari ile 6 haftalık hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi, gebeliğin 6. haftasında kalp atımları izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir. 1 hafta sonra alttan ultrason ile kalp atımlarına bakıldıktan sonra hala kalp atımları yoksa beklemenin anlamı yok.

 66. Necla dedi ki:

  İyi günler benim en son adet tarihim 29mart evde iki kez test yaptım ikiside pozitif çıktı doktora gittim tam bişey söylemedi daha çok küçük olabilir dedi kan verdim sizce ne kadarlık hamile oluyorum

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Necla hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinize göre 5 hafta ve 5 günlük hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi 6. haftasında kalp atımları izlenir.

 67. Gizem dedi ki:

  Merhaba reglime 6 gün kala kahverengi lekelenmem oldu bugunde açık pembeye leke tarzı oldu reglime 2 gün var bugun kan tahlili yaptırdım 0.100 çıktı.internetten okudum tutunma kanaması bitince beta hcg yükseliyomuş.yükselme şansı varmı.

  1. admin admin dedi ki:

   Gizem hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.1 hafta sonra adet görmezseniz kan testini tekrarlayın.

 68. Bahar dedi ki:

  Merhaba, bana 22 nisanda 5. Günlük 2 emriyo transferi yapıldı, 12 gün sonra kanda yapılan hcg değerim 4023 çıktı, iki gün sonra tekrarlanan kan değerim 8320 çıktı, doktorum vajinal ultrasonda iki adet kese gördüğünü söyledi, bu kadar kısa bir dönem için ikiz gebelik dahi olsa yüksek olup olmadığını merak ediyorum, cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. admin admin dedi ki:

   Bahar hanım kan değerinizdeki artış olumlu.İkiz gebelik gibi görünüyor, kesin tespit için gebeliğin 6. haftasında ultrason kontrolünde iki kalp atımı izlenmesi gerekir.Doktor kontrollerinizi ihmal etmeyin.

 69. Fatma dedi ki:

  Mrb adetime 3 gunvar bugun dktora gittim utrasyonda bakti adetin gecikmedigi surece gebelik ulraduynda gorunmez midem cok bulaniyo acaba evde test yapsam cikarmi

  1. admin admin dedi ki:

   Fatma hanım gebeliğin ultrasonda izlenmesi için belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.3 gün bekleyin adet görmezseniz kanda beta HCG testi yaptırın.

 70. Bilgen dedi ki:

  Az önce doktordan geldim 6+3 haftalık kese var ancak ne embriyo nede yolk sac var. Bir hafta sonra tekrar gidicez. Sizce anormal mi bu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Bilgen hanım kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında izlenir.Geç döllenme durumunda izlenmesi 1 hafta gecikebilir.Bir sonraki doktor kontrolünüzde de kalp atımları izlenmezse boş gebelik teşhisi koyulabilir.

 71. Cansu dedi ki:

  İyi gunler mardn 25 adet tarihmn başlangcı bu gun doktora gittim kesemn görünmedigini söyledi doktor hcg testi yaptm degerim 119 bucuk çıkti pazartesi tekrar degerine bakıcaz dedi dıs gebelikden bahsetti çok endişeliyim yarmci olur musunz daha erken mi yoksa kesenin görunmesi icin

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Cansu hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Pazartesi çıkan sonuca göre dotorunuz değerlendirecektir.Dış gebelik durumunda ciddi sonuçlar doğurabilir yakın doktor takibinde olmalısınız.İhmal etmeyin

 72. Emine Yalçınkaya dedi ki:

  Merhaba benim adetim 4 gün gecikti idrar tahlili yaptırdım pozitif çıktı kn tahlili yaptırdım 50.1 çıktı 4 gün sonra tekrar yaptırdığım da 110.4 çıktı normal ki ben troid hastasıyım gebeligim tehlikede mi lütfen yardım edin

  1. admin admin dedi ki:

   Emine hanım kan değerinizdeki artış düşük görünüyor.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Son testten iki gün sonra kan testini tekrarlayın.Değerlendirme için kadın doğum uzmanına başvurun.

 73. Naz dedi ki:

  Merhaba benim adetim 3 4 gun gcti kandan 3 gün geçtikten sonra test yaptırdım değerim 1283 çıktı Kadın doğuma gittim hemen ama ultrason da bişey gözükmüyor dedi.neden acaba birde ben adet günüm gelmeden amaliyat oldum kil donmesinden anestezi aldım belden onun bi zararı olir mu sizce.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.*Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   * 4 gün sonra tekrar doktora başvurun.

 74. Sevimm dedi ki:

  Merhabalar hocam. Yolk sac ve embriyo ekosu 5. Haftada kesenin içinde görülür demişsiniz. Doktorum 5+3 haftalık hamile olduğumu kese oluştuğunu ancak kesenin içinde hiçbirşey oluşmadığını söyledi embriyo falan olmadığını ve 5 gün sonra tekrar gelmemi söyledi. Sizce boş gebelik olma ihtimali var mı ?

  1. admin admin dedi ki:

   Sevim hanım 5 gün sonra gebelik kesesi ve kalp atımlarının ultrasonda izlenmesi gerekir.Umarım olumlu haberler verirsiniz.

 75. Bilgen dedi ki:

  Bir sorum daha olucaktı. Benim biraz kanamam oldu kahverengi bu kanama tehlikeli midir ? Birde daçayı tükettim dün 2 bardak bilmeden, düşüğe sebep oluyormuş doğru mu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Adaçayı, tarçın ve bazı az kullanılan bitkiler rahim kasılmalarını artırır. Damarları genişletir. Bu nedenle düşük riskine neden olduklarından gebelik boyunca kullanılması tavsiye edilmiyor. Bilmeden kullanmışsınız, tekrar kullanmayın. Rezene, yeşilçay ve ıhlamur 1 -2 fincan kadar içebilirsiniz. Bilmediğiniz ürünleri kullanmayın, açıkta satılan ambalajsız ürün tercih etmeyin. Genellikle İlk trimester de kahverengi, pembe akıntılar sorun yaratmaz , ancak risk almamak için doktorunuza danışın.

 76. Bilgen dedi ki:

  Merhaba. Ben hamile kalmayı düşünmüyordum adetim gecikti ve beş gün önce karından ultrasonla bakıldığında 5 buçuk haftalık hamile olduğum söylendi. Kese gözüküyordu ancak bebeği göremediğini söyledi. Bir hafta sonra gel dedi doktorum boş gebelik olabilir tekrar bakalım dedi. 2 gün kaldı kontrolüme. Sizce de boş gebelik midir?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Bilgen kalp atımları genel olarak gebeliğin 6. haftasında ultrason ile izlenir.Bazen Her şey normal olsa da gebeliklerin %3-7 sinde kalp atımı başlamayabilir.Doktor kontrolünüzde kalp atımları izlenmesi gerekir.

 77. Damla dedi ki:

  Merhaba hocam ben kan testi yaptırdım 99,61 çıktı 10 gün once pozitif çıktı bundan once idrar testinde belli olmuyordu kanda belli oldu yani dünde idrar testi yaptım evde çift çizgi belirgin pozitif çıktı 2 3 gün oluyor kasıklarımda rahimimde ağrılar oluyor kramp gibi gero gidiyor ama kese oluşumu mu oldu çok merak ediyorum cuma günü için doktorum gel dedi tam 3 haftalik oluyor cuma gunu ultrason da bakacak belli olur mu kesem hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Damla hanım kan testinde gebelik çıktıktan sonra tekrar idrarda gebelik testi yapmanızın bir anlamı yok.Gebeliğin ilk haftalarında adet adet görecekmiş gibi ağrılar görülebilir.Doktor kontrolünüzde doktorunuza bilgi verin.*Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 78. Gizem dedi ki:

  Merhaba reglime 7 gün var idrar testi yaptım tek çizgi çıktı testi reglim geçince mi yapmalıydım

  1. admin admin dedi ki:

   Gizem hanım idrarda gebelik testleri adet gecikmesinden önce sağlıklı sonuç vermez.İdrarda gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden 3-4 gün sonra yapılması gerekir.

 79. Fifi dedi ki:

  Ben doğum kontrol hapı kullanıyorum adet bitiminde birliktelik oldu ve ben hapı ertesi gün aldım 5 gün geçti hamile kalmış olabilirmiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Adetten hemen sonra gerçekleşen birliktelikte hamile kalma ihtimali düşüktür.

 80. Gizem dedi ki:

  Merhaba ben 11martta kürtaj oldum doktorum ilaç verdi vebitince regli oldum.regliden sonra bir gün arayla ilişki ye girdim 18 nisandan itibaren gün aşırı ilişki önerdi doktor.yumurtlama günümden önce hamile kalma olasılığım varmı.

  1. admin admin dedi ki:

   Gizem hanım erkeğin spermi 72 saat yaşayabilmektedir. Yumurtlma gününden 3 gün önce gerçekleşen birlikteliktede hamilelik ihtimali vardır.

 81. Ayşeee dedi ki:

  Merhabar son adet tarihim 19 mart ama 35 günde 1 adet oluyorum . 21 Nisa’nda kan testi yaptırdığımda 79,62 çıktı tekrardan 24 Nisa’nda yaptırdım 219,76 çıktı 27 Nisa’nda tekrar yaptırdım 670,1 çıktı doktorum keseyi göremedi ve dış gebelik de olabilir dedi sizce bu değerlere göre dış gebelik normal mi ?

  1. admin admin dedi ki:

   Ayşe hanım sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.4 gün sonra alttan ultrason ile keseye bakılmalı.

 82. Emine dedi ki:

  Iyi günler 21.04.2017 tarihinde kan testinde betam 82.83 çıktı ertesi doktora gittim 125 cikti 24.04.2017 tarihinde tekrar gittim 700 dedi daha çok erken dedi kese görülmez dedi karından 3000 4000 oldugunda gözüküyor bugün tekrar gittim 4188 çıktı kan değerin ama yine gözükmedi doktor dış gebelik olabilir dedi korkuyorum 24.04 .2017 tarihinde 4 haftalik dedi sizce normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Emine hanım dış gebelik olabilir.Son adet tarihinize doğruysa 5 hafta ve 1 günlük hamilesiniz.2 gün sonra alttan ultrason öneririm.Eğer hala görünmüyorsa dış gebelik yönünden değerlendirme gerektirir.Dış gebelik ciddi sonuçlar doğurabileceğinden ihmal etmeyin.

 83. rvz dedi ki:

  Dogum yapmalı iki ay oldu eşim icine bosaldi hamile olma riskim ne kadar iki gün oldu bugün doktora gittim kanda cikmadi bir hafta sonra tekrar gidecegim

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Emziriyorsanız, adet görmeye başlamadıysanız hamilelik düşük bir ihtimal fakat bundan sonra kesinlikle doğru bir korunma yöntemine başvurun.Aşağıdaki linkteki konumuzundan kendinize uygun bir korunma yöntemi seçip korunmanız sağlıklı olacaktır.
   https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/dogum-sonrasi-korunma-yontemleri.html

 84. Ozge dedi ki:

  20 mart adet tarihim 22 nisanda kan testi yaptirdim beta degerim 463 cikti bugun doktora gittigimde beta degerim 1009 yukselmis ama alttan ulturasyonda kese gorunmedi normal mi acaba ??

  1. admin admin dedi ki:

   4 gün sonra yeniden doktora başvurun.
   Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.
   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 85. Merve dedi ki:

  Hcg 308 iken rahim duvari 17 olursa gebelik varmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Merve hanım kanda beta HCG değeriniz 308 ise hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında gebelik kesesi, gebeliğin 6. haftasında kalp atışları ultrasonda izlenir.

 86. NURDAN dedi ki:

  Merhaba, Benim son adet günüm 20. Mart ve 19.04.2017 beta hcg tahlil sonucum 7.39 /21.04.2017 beta hcg 59 Gittiğim bir hastanede ultrasonla baktıklarında gebelik normal rahim duvarı kalınlaşmış 2 mayısta keseyi görmek için tekrar gelin dediler. Ne kadarlık hamile olabilirim ? bu artış normal mi?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik kesesinin ultrasonda görülebilmesi için gebeliğin belirli bir büyüklüğe erişmesi gerekir.
   Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.
   1 haftaki doktor kontrolünüzde ultrasonda izlenmesi gerekir.