40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür ?

Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür ?

Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür ?

Soru:Merhaba ben gecen hafta salı günü 6 mayısta kan tahlili yaptırdım dört gün günüm geçti değerim kanda 475 cıktı. Bugün doktora gittim ultrasonda keseyi göremedi tekrar kan tahlili istedi yaptırdım sonucum 1000 üzerinde cıktı. Benim sorum keseyi görememesi normal m. Ne zaman görülecek kese korkuyorum?


Cevap:
Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

Sonuç olarak gebelik kesesi vajinal ultrason ile 4,5-5 haftalık iken karından ultrason ile 6 haftalık iken izlenebilir.Geç yumurtlama olması halinde kesenin oluşması , kalp atımlarının başlaması gecikebilir.

GEBELİK KESESİ KAÇINCI HAFTADA GÖRÜLÜR -VİDEO

Bu Haber 565.987 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 14.05.2014 Çar 07 : 14

YORUM YAZ
 1. YEŞİM dedi ki:

  MERHABA;
  EN SON ADET TARİHİM 13 AĞUSTOS 2017 EVDE YAPMIŞ OLDUĞUM TESTTE POZİTİF SONUÇ ALDIM VE DAHA SONRA KAN TESTİ YAPTIRDIM KAN TESTİNDE 157.66 ÇIKTI SONUCA GÖRE DAHA 2 HAFTALIK HAMİLE OLDUĞUM SÖYLENDİ AMA ADET TARİHİNE BAKILIRSA 4 HAFTALIK HAMİLEYİM YARDIMCI OLURMUSUNUZ ULTRASONA GİRSEM KESESİ GÖZÜKÜRMÜ

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar gebelik haftası hesaplamasında son adet tarihinin ilk günü baz alınır. 2 haftalık hamilelik tespit edilemez.
   *Gebelik kesesi vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 2. gizem dedi ki:

  merhabalar benim son adet tarihim 23 agustos ve bız bebek düşünüyoruz şuan hamilelik için kan testi yaptırsam kanda belli olur mu hamile olup olmadıgım yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

 3. €zGi dedi ki:

  GunayDin..
  Ben 2 ay önce düşük yaptım henüz çok küçüktü ve kesesi bile oluşmaması öğrendiğimin 3 ncü günü düşük dediler şuanda değerlerim 0 lanmis durumda ve doktorum geri gittiğimde bana 3 ay korunmam gerektiğini sonra gebe kalmami söyledii suan da korunmasını 1 buçuk ayı bitti 27 sinde 2 ay olcak ve korunmasak ve bir daha deneşek bir sıkıntı olur mu ? Bebeğim açısından ve benim acimdan tekrar düşme riski varmi?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Ezgi hanım düşük sonrası anne adayının yeni bir hamilelik için hazırlanması için korunması uygun olur.Doktorunuz 3 ay dediyse doğru olan 3 ay korunmanızdır.Yeni bir hamilelikten önce kadın doğum uzmanına başvurup kan sayımı, kan tablosu ve vitamin değerlerinizi ölçtürmenizde fayda var.

   1. €zGi dedi ki:

    Teşekkürler bu değerlerimi ölçtürüp doktoruma Danıştiktan sonra gebe kalabilirim yani doğru mu anlamışım ? Bi sorun olur mu yani

    1. admin admin dedi ki:

     Ezgi hanım kadın doğum uzmanınız sorun olmadığını söylerse korunmayı bırakırsınız.

 4. Nesrin dedi ki:

  Iyi gunler benim adetime 6 gun kala kan testi yaptirdim pozitif cikti doktor cok kucuk minnacik dedi tekrar test yapilacak deger yukseliyormu diye bakacaklar degerim 100 imis sizce hamilemiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nesrin hanım kan değerinize göre hamilesiniz.Sağlıklı bir gebelikte kanda beta HCG değeri 48 saatte iki kat artış gösterir.Genel olarak gebeliğin 5. haftasında rahim içinde kese 6. haftasında kalp atımları izlenir.

   1. Nesrin dedi ki:

    Iyi gunler ultrasonla bakildi kese gorundu sonucta 7.4 yaziyor kac haftalik sormadim soylemedilerde sizce kac haftalik gecen cuma gunu ultrasonla bakildi

    1. admin admin dedi ki:

     Merhabalar Nesrin hanım gebelik haftası hesaplamasında esas olan gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrason ölçümü ile tespit edilen son adet tarihi baz alınır.Son adet tarihinizin ilk gününü biliyorsanız aşağıdaki linkteki hesaplayıcıya girerek gebelik haftanızı hesaplayabilirsiniz.
     https://www.haftahaftahamilelik.gen.tr/gebelik-haftasi-hesaplama.html

 5. Nurgül gökçü dedi ki:

  arkadaşlar ben daha 2 aylık evliyim sorum şu adet olmama yakın gebelik testi yaptım c bölümü sadece belirgin diğeri de hafif silik sonra adet oldum kan testi de yaptım kan testinde çıkma di acaba neden olabilir dış gebelik için korkmalimiyim

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Nurgül hanım adet gördüyseniz hamilelik yoktur.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 6. medine dedi ki:

  merhaba hocam benım hcg degerım 1700 cıktı son adet gunumde 20 temmuz fakat karından yapılan ultrasyondan 2 defa tekrarlanmasına rahmen kese gorulmedı hocam sızce bu normalmıdır

 7. Medine dedi ki:

  Merhaba lar benim hcg değerin 44000 çıktı ama ulturasyon da kese ve bebek gozukmedi hoca sizce boş gebelik mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Medine hanım ultrasonda rahim içinde kese izlenmediyse dış gebelik yönünden değerlendirme gerekir.

 8. gülcan dedi ki:

  hocam merhaba..13 temmuz son adet tarihim 18 ağustosta hcg 214 ile başlayıp 48 saat aralıklarla 280-340 a çıktı vajinal ultrasonda kese gözlemlendi artışlarım çok düşük ve çok az da kanamam oluyor ara ara .. bu arada 3. gebeliğim diğerleri malesef kimyasal ve bebek gelişimi olmadığı için küretajla sonuçlandı.sorum şu benim gibi olup sonradan düzelme durumu var mıdır? oldukça endişeliyim..?

 9. Gamze dedi ki:

  Merhaba ,
  Son adet tarihim 1 agustos bugun betahcgb 116 cıktı kese en yakın nezman gorulur

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Gamze hanım gebelik kesesinin ultrasonda izlenmesi için vajinal ultrasonografi görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır.

 10. chery dedi ki:

  merhaba

  benim dogum tarih 17 .02.91, hamile kaldigim Zaman 10.4.2017 yasim ve cinsiyet nedir acaba sevgiler