Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür ?

14.05.2014
3.532
A+
A-
Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür ?

Gebelik kesesi ultrasonda ne zaman görülür ?

Soru:Merhaba ben gecen hafta salı günü 6 mayısta kan tahlili yaptırdım dört gün günüm geçti değerim kanda 475 cıktı. Bugün doktora gittim ultrasonda keseyi göremedi tekrar kan tahlili istedi yaptırdım sonucum 1000 üzerinde cıktı. Benim sorum keseyi görememesi normal m. Ne zaman görülecek kese korkuyorum?


Cevap:
Gebelik kesesi kanda gebelik tespit edildikten hemen sonra ultrasonda izlenemez.Gebelik kesesinin ultrasonda izlenebilmesi için rahime yerleştikten sonra gebeliğin 10-15 gün büyümesi gerekir. Gebelik kesesi en erken 4,5 -5 haftalık gebelik olduğunda transvajinal ultrason ile görülebilir.Kanda gebelik Beta HCG değeri 3000-4000 düzeylerine vardığında yani 6 haftalık gebelik olduğunda gebelik kesesi karından ultrason ile izlenebilir.

Sonuç olarak gebelik kesesi vajinal ultrason ile 4,5-5 haftalık iken karından ultrason ile 6 haftalık iken izlenebilir.Geç yumurtlama olması halinde kesenin oluşması , kalp atımlarının başlaması gecikebilir.

GEBELİK KESESİ KAÇINCI HAFTADA GÖRÜLÜR -VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1624 YORUM
 1. blank eylül dedi ki:

  Merhaba,
  adetlerimde düzensizlik vardı troid yetmezliğinden ancak değerlerim düzenlendi. kist ya da başka bir sorunum yok. 18 gün önce ovulasyon testi pozitif çıktı. yumurtlamadan sonra ki 14.gün erken gebelik testi pozitif aynı gün kan testi 14.17 çıktı, 2gün sonrasında kan testi 39.80e yükseldi acaba normal bir hamilelik başlamış olabilir mi kesem yumurtlamamdan ne kadar süre sonra görülür bilgi verebilir misiniz

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Gebelik testi değeriniz pozitif, lakin çok küçük bir değer ve henüz sağlıklı bir gebelik gidişatı demek için çok erken
   Gebelik kesesinin görülebilmesi için beta hcg değerinizin 1,500 seviyesinde olması gerekmektedir

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.