Gebelik şansını artıran öneriler

10.04.2013
32
A+
A-
Gebelik şansını artıran öneriler

Çocuk sahibi olmak için doğum kontrol yöntemini bırakan çifti uzunluğu hiç bilinmeyen bir macera bekler.

Gebelikten korunmayan bir çiftin düzenli ilişki ile 1 ay sonunda gebelik şansı %20’dir. İlerleyen her ay gebelik şansı azalarak devam eder. Bu konuyu açıklığa kavuşturmak için bir örnek verelim.

 Çocuk sahibi olmak isteyen 100 çift olsun.

1. ayın sonunda bu 100 çiftden 20’si gebedir. 80’i değil

2. ayın sonunda kalan 80 çiftten 16’sı gebe kalır. 64 tanesi halen gebe değildir.

3. ay bittiğinde 64 gebeden 13 tanesi daha gebe kalarak geriye 51 çift kalır.

 4. ay sonunda bu 51 çiftten 10 tane daha gebe kalan olur ki geriye 41 tane kalır.

 5. ay bitince 41 çift içinde 8 tane daha gebe kalan olur. Geriye 33 çift kalmıştır.

6. ay sonunda 33 çiftten 7 tane daha gebe kalan olur ve 26 çiftimiz hala gebe değildir.

 Görüldüğü gibi 6 ay sonunda 100 çiftten 74 tanesi gebedir.

Eğer anne adayı 35 yaş veya üzerinde ise ya da çocuk sahibi olmasını zorlaştırabilecek bir sorun saptanmışsa 6. aydan itibaren tedavi altına alınmalıdır.

 Düzenli cinsel ilişki nasıl olmalıdır?

 Adet kanamasının başladığı gün bu ayın birinci günü sayılır. Çoğunlukla adet kanamasının başlamasından itibaren 14. günde yumurtlama olması beklenir. Pek tabii ki yumurtlama nadir de olsa bir hafta erken veya bir hafta geç olabilir. Yani adetin 7. ve 21. günleri arasında yumurtlama olasılığı vardır. Yumurtlamadan önceki ilişkiler, spermin yumurta ile birleşmeden önce bir süre yaşayabilmesi nedeniyle gebelik ile sonuçlanabilir. Yumurta da yumurtlandıktan sonra döllenene kadar bir süre yaşayabilir. Her gün boşalma olduğu taktirde sperm sayısı ve hareketliliğinde azalma saptandığından ilişki sıklığı en fazla gün aşırı olmalıdır.

Bu bilgilere göre adet kanamasının başladığı gün 1. gün sayılarak adetin 6, 9, 12, 14, 16, 19, 22. günlerinde cinsel ilişkide bulunarak o ayki yumurtlamadan gebelik oluşturma şansı maksimum hale getirilir.

Halk arasında sıkça dile getirildiği gibi ilişki sonrası bir süre yatılması veya kalçanın altına yastık konularak yükseltilmesi gebelik şansını artırmaz.

Eski yıllarda rahmin ters olmasının gebelik oluşmasını engellediği zannedilmiş. Hatta bunun için bazı operasyonlar bile yapılmış. Rahmin ters olması her üç hanımdan birinde görülür.

 Bu yüzden bir hastalık olarak bile kabul edilemez. Gebe kalma şansı üzerinde etkisi yoktur. Aksine rahmi normal şekline döndürmek için yapılan ameliyatlar gebelik şansında daha fazla azalmaya neden olur.

Op.Dr.Hakan KILAVUZ

 

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.