Gebelik şekeri nedir ?

11.01.2013
22
A+
A-
Gebelik şekeri nedir ?

Gebelik şekeri nedir ?

Vücudun gebelikte artan kan şekeriyle baş edecek uygun miktarda insülin üretememesidir diğer diyabet hastalıklarına benzer, ama geçici bir durumdur.Şeker ister gebelikte başlayan cinsi isterse gebelikten önce başlayan cinsi olsun, genellikle ne annede ne de bebek için kontrol edilmek koşuluyla tehlikeli değildir.Ancak fazla şekerin anne kanında dolaşmasına  ve bu şekilde plasenta yoluyla bebek dolaşımına girmesine izin verilirse o zaman hem anne hem de bebek için ciddi sorunlara neden olacaktır.

Belirtileri: İlk işaret idrarda şeker olabilir, ama aynı zamanda aşırı susuzluk sık sık ve çok miktarda idrar ( erken gebelikte de sık idrara çıkılır fakat miktarı azdır ) .

Yorgunluk; şekere bağlı yorgunluğu gebelik yorgunluğundan ayırmak zor olabilir.

Tedavi: Gebelik şekerine bağlı bütün potansiyel riskler uygun kişisel ve tıbbi bakımla elde edilecek kan şekeri düzeyinin dikkatli ve sürekli kontrolleriyle tamamen ortadan kaldırılabilir.Doktorun önerilerine uyulduğu taktirde şekerli annenin ve bebeğinin diğer  anneler ve bebekleri kadar doğumu aşma şansları vardır.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.