Gebelik Sırasında Hangi  Testler Yapılır?

02.06.2017
66
A+
A-
Gebelik Sırasında Hangi  Testler Yapılır?

Gebelik sırasında, anne kanından, bebeğin plasentasından ya da  içinde bulunduğu sudan alınan örnekler ile testler yapılır. Anne kanı alınarak yapılan testlere Noninvaziv Testler, bebeğin plasentasından ya da içinde bulunduğu sudan örnek alınarak yapılan testlere de İnvaziv Testler denir.

Noninvaziv testler: Anneden bir miktar kan alınarak yapılan testlerdir. Normal bir kan alma işlemidir. Kandaki hormonların artıp azalmasına bakılır.

 1. NIPT testi(cffDNA testi): 1 hafta-15 gün içinde sonuç çıkar. Anne kanından yaklaşık 20 cc kan alınarak yapılan bir testtir. Bu test 10. Haftadan itibaren herhangi bir zaman yapılabilir. Kromozom anomalileri (Trizomi 13, Trizomi 18, Trizomi 21-Down Sendromu) , cinsiyet kromozomu anomalileri (Turner Sendromu, Klinefelter Sendromu, Triple X sendromu, Jacobs sendromu) yüksek oranda doğru tespit edilir.
 2. İkili tarama testi : 10-15 gün içinde sonuç çıkar. Anne kanından yaklaşık 7-8 cc kan alınarak yapılan bir testtir. 11-14. Haftalarda yapılır. Test öncesi bebeğin ense kalınlığı ve baş çevresi de ölçülür, kandaki iki tip hormon değişimi ile birlikte değerlendirilir. Kromozom anomalileri (Trizomi 21- Down sendromu, Trizomi 18 ) tespit edilebilir.
 3. Üçlü tarama testi: Birkaç gün içinde sonuç çıkar. Anne kanından yaklaşık 7-8 cc kan alınarak yapılan bir testtir. 18-21. Haftalarda yapılır. Anne kanındaki üç hormonun değişimi değerlendirilir. Kromozom anomalileri (Trizomi 21-Down sendromu, Trizomi 18) , Nöral Tüp Defekti (bebeğin belinde açıklık ve keseleşmeler), Gastroşizis veya Omfalosel (karın ön duvarı açıklıkları, barsakların bebeğin karnının dışında olması), böbreklerle ilgili anormalilerde hormon değerlerinde değişikmeler oluşur.
 4. Dörtlü tarama testi: 10-15 gün içinde sonuç çıkar. Anneden yaklaşık 7-8 cc kan alınarak yapılan bir testtir. 16-20. Haftalarda yapılır. Anne kanındaki dört tip hormonun değişimi değerlendirilir. Kromozom anormallikleri (Trizomi 21-Down sendromu, Trizomi 18) , Nöral Tüp Defekti (bel açıklığı ve belde kese ), Gastroşizis veya Omfalosel (karın ön duvarı defektleri), böbreklerle ilgili anomalilerde hormonlarda değişiklikler görülür. Dört hormona da bakıldığı için üçlü teste göre daha ayrıntılı bilgi verebilmektedir.

İnvaziv testler: Bebeğin hücrelerine ulaşılıp yapılan testlerdir. Bebeğin içinde yüzdüğü amniyondan ya da plasentanın bir parçası olan  değerlendirme yapılır. Az da olsa enfeksiyon ve düşük riski vardır.

 1. Koryon villus biyopsisi: 2-3 haftada sonuç çıkar. Bebekle bebeğin eşi yani plasenta genetik yapısı aynıdır. Koryon villus plasentanın bir parçasıdır. Koryon villus parçası ultrason eşliğinde alınır, laboratuvarda bu parça değerlendirilir. Gebeliğin 11-14. Haftalarında yapılır. Yaklaşık %1-2 düşük ihtimali ve az da olsa enfeksiyon riski vardır. %2-3 kanama riski bulunmaktadır. Kromozom anomalileri (Trizomi 21- Down sendromu, Trizomi 18 ) tespit edilebilir.
 2. Amniyosentez: 2-3 haftada sonuç çıkar. Amniyon kesesi içinde bulunan sıvıdan ultrason eşliğinde bir miktar alınır. Bu alınan sıvı, plasenta tarafından tekrar yerine konulur. Amniyon kesesi, bebeğin içinde bulunduğu anne karnındaki kesedir. Bebekler anne karnındayken içinde bulundukları bu sıvıyı içerler, su midelerine dolar, barsaklardan emilir, böbreklerinden geçer, mesane denilen idrar kesesine dolar ve bebek çişini yapar. Anne karnındaki bebeğin çişinde normal çiş gibi atık maddeler yoktur. Bu sistem devr-i daim havuz gibidir, sıvı ağızdan girer, üretradan çıkar. Atık maddeler ise umblikal kord denilen göbek kordonu ile anneye gönderilir. Annenin vücudu, atık maddeleri temizler.  Bu süreçte sıvının geçtiği yerlerden ve bebeğin cildinden dökülen hücreler amniyon sıvısına karışır. Amniyosentezde alınan sıvı aslında bebeğin canlı hücrelerini de içerir. 16-22. Haftalarda yapılır. Yaklaşık 200’de 1 düşük riski vardır, nadir de olsa  enfeksiyon riski vardır. Kromozom anomalileri (Trizomi 21-Down sendromu, Trizomi 18) , Nöral Tüp Defekti (bel açıklığı ve belde kese), Gastroşizis veya Omfalosel (karın ön duvarı defektleri), böbrek anomalilerinde değerli bir tetkiktir.

Yukarıda anlatılan tüm testlerde yüksek doğruluk payı vardır. Ancak hiçbir test tek başına yeterli değildir. Tanımlanan testler, konusunda uzman hekimlerce yapılan ultrasonografilerle birlikte değerlendirilmelidir. Ultrason görüntüleri, ultrasonda görülmesi gereken belirteçler ve testler birlikte değerlendirildiğinde tanının çok yüksek olasılıkla doğru çıkması beklenir.

Radyoloji Uzmanı
Uzm.Dr. A. Rengin TÜRKGÜLER
Randevu : (0312) 224 13 14
www.drrengin.com

Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Radyoloji Uzmanı Uzm.Dr. Rengin Türkgüler
Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi bölümünde İhtisas eğitimine başladı. 3 yıl kalp damar cerrahisi ihtisasına devam etti, bu dönemde aktif olarak AV fistül ve Varis ameliyatları yaptı. Kalp ameliyatlarını asiste etti, ameliyat için gerekli safen ven ve radial arter hazırladı. 3 yıllık kalp damar cerrahisi ihtisasının sonunda istifa ederek Bayındır Hastanesi’nde Kalp ve Damar Cerrahi Bölümü’nde çalıştı. Ardından Tıpta Uzmanlık Sınavına tekrar girdi. Bu sınavı başarıyla geçerek Ankara Dışkapı Yıldırım Bayezıt Eğitim Araştırma Hastanesi Radyoloji Bölümünde Radyoloji İhtisasına başladı. İhtisasını tamamlayarak Radyoloji Uzmanı oldu.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. blank Hatice dedi ki:

  Hocam merhaba 14 haftalık hamileyim çocuğumun boyun kısmında kistik Higroma çıktı ve Turner sendromu diye de teşhis konuldu yaşama şansı yok diyor doktor gerçekten söyledikleri doğrumu çocuğun yaşama ihtimali var mı ?
  Bu konuda bı yardımcı olur musunuz?

  1. blank Editör dedi ki:

   Merhabalar
   Malesef ki böyle anomalili bebeklerin anne karnında bir anda kalp atışlarının durduğunu görebiliyoruz
   Veyahut doğduktan sonra kaybedilebiliyor

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.