Gebelik testi

02.09.2012
187
A+
A-
Gebelik testi

Evde gebelik testi:Evde gebelik testleri geçmişte olduğundan çok daha kesin sonuç vermektedir ve kullanımı çok kolaydır.

Gebelikte İdrar testi ne zaman yapılmalı:İdrarda yapılan gebelik testi cinsel ilişkiden hemen sonraki günlerde sonuç vermez.İdrarda hamilelik testinin doğru sonuç alabilmek için yumurtlama gününden ( döllenmeden 15 gün sonra ) itibaren 15 gün sonra yapılması gerekir.Bu da adet zamanınıza denk gelir.En uygun zaman beklenen adetinizin gecikmesinden sonraki günlerdir.

Evde gebelik testi üreticilerine göre doğruluk oranı yaklaşık %100 dür.Yine de evde yaptığınız idrar da gebelik testi gebe olmadığınız sonucu verirse ( negatif ) testi yinelemek gerekir.Test sonucu gebe olduğunuz ( pozitif ) sonucu verirse yüksek derecede güvenilirdir.

Evde gebelik testinin en önemli avantajı kolaylıkla eczaneden temin edebilmeniz ve fiyatının ucuz olmasıdır.Gebelik testi fiyatı markadan markaya değişsede eczaneden 1,5 ile 4 TL arası temin edebilirsiniz.

Evde yapılan gebelik testinin en önemli sakıncası gebe olduğunuz halde testten yanlış bir negatif sonuç alıp bir doktora görünmeyi ve kendinize gereken dikkati etmeyi ertelediğinizde ortaya çıkar.Onun için evde yaptığınız testin sonucu pozitifte olsa da tıbbi muayene ile bunu doğrulamalı ve ardından tam bir doğum öncesi sağlık kontrolünden geçmelisiniz.Beklenen adetiniz gerçekleşmedi ve testin sonucu negatif ise siz ve doktorunuz bunun nedenini araştırmalısınız
.

Evde gebelik testi nasıl yapılır

      

 

Kullanmadan önce test paketinin üzerindeki yönergeleri dikkatli ve eksiz olarak okuyun.Yönergeleri tam bir kesinlikle izleyin.

Testi tam zamanında yapabilmeniz için kolay okunur bir kol ya da duvar saatiniz olsun.

Testte kullanılacak kabın, daldırma şeridinin ya da herhangi bir başka gerecin teste başlarken temiz ve hiçbir şeye bulaşmamış olmasına dikkat edin.Testi tekrar etmek istediğinizde önceki kullandığınız kapları kullanmayın.

Bir bekleme dönemi gerekliyse ,idrar örneğini sıcaktan uzak, bozulmayacağı bir yerde bulundurun.

►Evde yaptığınız gebelik testini tekrarlamak için birkaç gün beklemenizde fayda vardır.

Laboratuvar ya da Muayenehanede İdrar Testi:Tıpkı eczanelerden alınıp evde yapılan gebelik testleri gibi bu test de idrardaki hCG’yi %100’e yakın bir doğrulukla ve gebe kaldıktan 7-10 gün gibi kısa bir sürede tespit eder.Evde yapılan testten doğruluk açısından uzman kişiler tarafından yapıldığından daha güvenilirdir.

Kan Testi: Serumla veya kanla yapılan gebelik testi daha ileri ve incelikli bir tekniktir.Laboratuvar hatası olmadığı taktirde gebeliği %100 doğrulukla ve gebe kaldıktan sonraki ilk haftada saptayabilir.Bununla birlikte kandaki Hcg değerini tam olarak ölçerek gebeliğin ayını saptamaya yarar.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. blank selin dedi ki:

  ilşiden 14 gün sonra (adetim 3 gün gecikti) bekleyim kan tesit yaptım sonuc 0.01 sizce test kesin negatifmidir tekrarlamalımıyım?

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Selin hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

 2. blank Gülnihal dedi ki:

  Merhaba ben iki gün önce efsaneden test aldım çift çizgi çıktı ama doktora gittim kan tahlilinde çıkmadı doktorun ilaç verdi adet sökücü eve geldim ilacını içmedim iki test daha aldım yine hamile çıktım sizce ne yapmalıyım

  1. blank admin dedi ki:

   Merhabalar Gülnihal hanım kanda beta HCG testi idrar testinden daha net sonuç verir.

 3. blank Su dedi ki:

  Merhaba testi yaptığım anda çantama atmak zorunda kaldım baktığımda negatifti acaba dengede durması sart mı durmazsa sonucu etkiler mı?

  1. blank admin dedi ki:

   Adet gecikmeniz varsa testi tekrarlayın.Gebelik testlerinden sağlıklı sonuç alabilmek için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.