Gebelik testinde tek çizgi var, hamile olabilir miyim ?

02.05.2017
523
A+
A-
Gebelik testinde tek çizgi var, hamile olabilir miyim ?

Beklenen adetin bir türlü başlamaması hamileliği akla getiren bir belirti olsa da göğüslerde hassaslaşma ve ağırlık hissi, yorgunluk ve halsizlik hissi, uykuya eğilim, yemeklerden tiksinme, ağızda metalik tat hissi, iştahsızlık, bulantı ve bazen kusma, karnın alt kısmında dolgunluk ve şişkinlik, baş dönmesi, sık idrara çıkma isteği, ruh halinde ani değişimler, tükürük salgısında artış, aşırı susama gibi belirtiler beklenen adet tarihinden 4-8 gün önce bile ortaya çıkan gebelik belirtileridir. Bu belirtiler muhtemel bir gebeliğin habercisidir, ancak kesin bir işareti değildir. Kesin tanı için gebelik testi yapılması gerekir.

GEBELİK TESTLERİ

Kadınlarda ovulasyon (yumurtlama), beklenen adet tarihinden yaklaşık 11-14 gün önce gerçekleşen ve her ay tekrarlanan bir olaydır. Eğer yumurta hücresi sperm hücresiyle buluşup döllenme gerçekleşirse döllenmiş yumurta rahim içine (veya dış gebelik durumlarında tüplere ya da karın boşluğunda başka bir yere) tutunduğu yani implantasyonun gerçekleştiği andan itibaren trofoblast hücreleri tarafından Human Chorionic Gonadotropin (HCG) hormonu salgılanmaya başlanır. İşte gebelik testi normalde insan vücudunda eser miktarda bulunan bu hormonun seviyesindeki artışın kanda ve idrarda yapılan ölçümlerle gösterilmesi işlemidir.

HCG hormonunun alfa (α) ve beta (β) olarak iki ayrı formu vardır. Alfa HCG hormonu, yumurtlama zamanında kandaki düzeyi en üst seviyeye çıkarak yumurtlama işlemini başlatan luteinizan hormon (LH) ileTSH (Tiroid Stimulan Hormon) adlı hormonlara yapısal olarak çok benzemektedir ve kanda ölçüm değerleri bu benzerlikten dolayı yanıltıcı sonuçlar verebilir. HCG hormonunun beta formu ise bahsi geçen hormonlardan ayrı bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gebelik testi amacıyla kandaki ve idrardaki HCG düzeyi ölçülürken LH hormonu ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta alt formu olan ß-HCG’nin ölçümü yapılır.

Gebelik testi ne zaman yapılır?

HCG hormonu, döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte 6-10 gün içinde ölçülebilir düzeyde ulaşır. Kan testi beklenen adet tarihinin 1-2 gün öncesinde bile kesin sonuç verebilir. Ancak özellikle idrardaki HCG hormonunu ölçen ev tipi idrarda gebelik testleri için en uygun zaman normal adet tarihinden 5-7 gün geçtikten sonraki zaman dilimidir. Çünkü kanda ß-HCG, ancak belli bir eşik seviyesine ulaştıktan sonra idrara çıkmaya başlar. Bu nedenle kan testleri idrara göre daha erken sonuç verir.

Gebelik için kan testi

Hamilelik testlerinde, yukarıda da anlatıldığı gibi kanda ve idrarda ß-HCG düzeyi ölçümleri yapılır. Kan testinde kandaki beta HCG düzeyi ölçülür. Bu nedenle kan testleri idrara göre daha erken sonuç verir. Vücutta HCG hormon salgısının başladığı andan itibaren, henüz adet gecikmesi bile yaşanmadan kanda ß-HCG seviyesi belirlenerek gebeliğin olup olmadığına kesin olarak karar verilebilir.

Gebelik için idrar testi

İdrarda ß HCG hormonunun varlığı ya da yokluğunun belirlenmesi esasına dayanan ve evde uygulanabilen bir testtir. Bu testler reçetesiz olarak eczanelerden alınabilmektedir. Bu testler adet gecikmesinin beşinci gününden itibaren güvenilir sonuç verebilmektedir.

Kullanım şekli: Test kitinin, kullanım talimatında belirtilen kısmına idrar damlatılır. Bir süre beklendikten sonra kitin sonuç okuma alanında beliren çizgiler değerlendirilir. Eğer çift çizgi belirmişse sonuç pozitif yani gebelik var demektir.

Bazen ikinci çizgi soluk olur bazen de hiç görülmeyebilir. Hiç bir çizgi görülmemesi testin bozuk olduğu anlamına gelir.

Gebelik testinde tek çizgi var, yine de hamile olabilir miyim?

Çeşitli firmalar tarafından geliştirilen testlerin hassasiyeti arasındaki farklılıklar olabilir. Bu farklılıklar idrardaki ß-HCG seviyeyi hassas olarak tanıyıp tanıyamamalarına bağlıdır. Bu testlerinin güvenilirliği her ne kadar % 99 olarak bildirilse de özellikle adet gecikmesi olmadan yapılan testlerde doğru sonuç vermezler.Yani test, hassasiyetinin düşük olması nedeniyle var olan bir gebeliği saptayamamaktadır. Bu nedenle eğer hamilelik bekliyorsanız ve testte tek çizgi çıktıysa üzülmeyin . Adet tarihinden 5 gün geçmeden önce yapılan testlerin güvenilir sonuçlar vermeyeceğini unutmayın. Özellikle adet gününden önce uygulanan ev tipi gebelik testinde sonuç negatif çıkmışsa (tek çizgi varsa) bile halen hamile olma ihtimalinizin olduğunu unutmayın. Böyle bir durumda adet tarihinizi bekleyin gecikme yaşarsanız 5  gün geçtikten sonra testi tekrar yapmalısınız veya bir laboratuvarda idrardan gebelik testi yaptırabilirsiniz. Çünkü, laboratuvarda uygulanan idrarda gebelik testleri, daha düşük hormon seviyelerini tanıyabilen ve hazır test kitlerine göre daha hassas olan testlerdir. Eğer daha fazla beklemek istemiyor ve hamile olup olmadığınızdan emin olmak istiyorsanız idrar testlerine göre daha erken sonuç verebilen kanda beta HCG testi yaptırabilirsiniz.

Hamile değilken sonuç pozitif çıkabilir mi?

Hamilelik testlerinde hatalı pozitif sonuç, yani gebe değilken sonucun “gebelik var” şeklinde çıkması çok nadir görülen bir durumdur. HCG salgılayan kistler ya da tümörlerin olduğu durumlarda veya kullanılan bazı ilaçların etkisiyle böyle bir sonuç çıkabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.