Gebelik ve lohusa döneminde ruh sağlığı

10.05.2020
382
A+
A-
Gebelik ve lohusa döneminde ruh sağlığı

ANNE-ÇOCUK RUH SAĞLIĞI

        Artık hepimiz biliyoruz ki gebelik döneminde var olan stres çocuğumuzun geleceğini olumsuz anlamda etkiliyor. Stres hormonları plasentaya giden damarlarda daralmaya yol açmakta ve bu da çocukta gelişimsel geriliğe neden olabileceği bilinmektedir. Ayrıca çocuğun doğumdan sonra huzursuz olması, aşırı ağlamaları stresle ilişkili olabileceği araştırmalarla kanıtlanmış durumda. Annelik minik bebeğimizin karnımızda olduğunu öğrendiğimizden itibaren başlar. Onun için beslenir, onun için uyur, onun için yaşamaya başlarız. Onunla karnımızdayken bağ kurmaya başlarız. O bizim gerek karnımızdayken gerek kucağımızdayken tüm sıkıntımızı, huzursuzluğumuzu hisseder. Anne karnında bizde var olan olumsuz duyguyu hissettiğinden hareketlerinde yavaşlama ya da aşırı hareketlenme görülebilir. Doğduktan sonra ise sizdeki stresi algıladığı an uyku kalitesinde bozulma, iştahsızlık ya da size yapışıp sizi bırakmak istememe görebilirsiniz. Anne Ruh Sağlığı haftasındayız şu anda. Peki ruh sağlığımızı nasıl koruyacağız? Nasıl hormonlarımızdaki ani değişimlerle, kaygılarımızla başa çıkacağız?

            Öncelikle şunu söyleyeyim. Ben de bir anneyim. Yaşanılan tüm olumsuz duyguların sürecinden ben de geçtim. Hani uçaklarda oksijen maskeleri vardır. Ani bir durum yaşandığında siz o maskeyi takmazsanız yanınızdaki çocuğunuzu koruyabilir misiniz? Yani önce kendi ruh sağlığımızı koruyacağız. Uğruna her şeyi yapabildiğimiz evlatlarımız için duygusal alet çantamızdan stresi olabildiğince azaltacağız. Unutmayın şu anda stres haline getirdiğiniz durum ileriki zamanınızda geçtiğinde ki geçecektir ( her duygunun bir ömrü vardır. Kimse sonsuza kadar ağlayamaz, gülemez, kaygılanamaz bir süre sonra azalmaya sonra da tükenmeye başlar) fakat çocuğunuzda bıraktığınız olumsuz etkiler kalıcı olacaktır. Bu imkansız değil.. Ne mi yapacağız? Eşimizle konuşacağız, gerekirse yakın arkadaşımızla konuşacağız, çocuklarla ilgili gelişim kitapları okuyacağız, bebeğimize kıyafetler öreceğiz, uzmanların konuk olduğu çocuk gelişimine dair programlar izleyeceğiz. Eşinizle baş başa ne yapmak istiyorsanız onları yapacaksınız. Sizin olumlu enerjinizi hortum gibi çeken insanlardan uzak duracaksınız. Gebelik süreci bir daha gelmeyecek. An’dan keyif alıp enerjimizi olumsuz düşüncelere odaklamak yerine pozitif düşüncelerde kullanacağız. Doğumdan sonra onu hep kucağınızda tutup sarılıp öpeceksiniz ki mutluluk hormonlarınız birden tavan yapsın. Gidebiliyorsanız en yakın hastanede bulunan gebelik okullarına kayıt yaptırmanızı öneririm. Orada uzmanlar gebeliğinizde yaşadığınız fizyolojik, psikolojik bilgiler aktarıyorlar sizlere. Fizyoterapistler spor yaptırıyor hareket yaptıkça mutluluk hormonlarınız artışa geçiyor. Psikologlar depresyonla, kaygıyla nasıl baş edeceğinizi anlatıyorlar.

            Yazımı okuyan sevgili annelerim ( hamile bile olsanız bana göre anne adayı değil annesiniz artık J) içinden çıkamadığınız halledemediğiniz sorunlarınız varsa İnstagramdan @psikologebeveyn adresinden ulaşabilirsiniz. Ruh sağlığınızı dengede tutmanız dileğiyle..

 

                                                                                                                                                  Uzman Klinik Psikolog

                                                                                                                                                           Büşra  Öztürk

Uzman Klinik Psikolog Büşra Öztürk
Uzman Klinik Psikolog Büşra Öztürk
2013 yılında Psikoloji lisans eğitimimi tamamladım.Ardından Klinik Psikoloji alanında yüksek lisansımı yaptım.Bilişsel Davranışçı terapi ve Çözüm odaklı Terapi eğitimleri aldım.Wisc4 zeka testi ve çocuk değerlendirme testleri eğitimini aldım.2013 yılından itibaren aktif olarak çalışma hayatım var.Evli ve 1 çocuk annesiyim.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.