Gebelik ve Lohusalıkta Cinsel hayat

17.05.2013
253
A+
A-
Gebelik ve Lohusalıkta Cinsel hayat

GEBELİK VE LOHUSALIKTA BİRLİKTELİK
Gebeliğin gerçekleşmesi ile birlikte babaların sordukları en sık soru ilişkiye girmemiz halinde bebeğimiz düşer mi? Doktorun cevabı genelde hayır bebeğiniz sizin ilişkinizden her hangi bir zarar görmez. Gebeliğin ilk zamanları annenin ilişkide en isteksiz olduğu zamanlardır. Baba bu dönemlerde anneye ilişki için yaklaştığında hep geri çevrilir. Ya da anne istemeden bir ilişki yaşamaya kendini mecbur bırakır. Bu duruma annenin yaklaşımı genelde bu gün yapmayalım bebeğimiz çok küçük zarar göre bilir. Aslında ilişkiden bebeğinizin zarar görmez, sadece annenin isteksiz olması yalana teşvik eder. Aslında bu durum baba ile oturup konuşulursa daha tatlı sonuçlar verecektir. Bu olay annenin tek başına üstünden geleceği bir durum değildir. El ele verip beraber üstesinden gelinecek bir konudur.


Gebelikte yaşayacağınız ilişkiden dolayı bebeğiniz tıbben sakat ya da hasarlı doğmaz. Genelde halk arasında tabir edilen bu yaklaşımlar tamamen kulaktan dolma bilgilerdir. Sizin ilişki yaşamanız bebeğin sağlık sorunu yaşayacağını teşkil etmez. Hatta yapılan araştırmalara göre ilişkide orgazm sırasında bebeğin hareketlerinde ve kalp atışlarında bir değişiklik olmadığı saptanmıştır. Yani sizin ilişki yaşamanız bebeğinizi uzaktan yakından alakadar etmiyor. O yaşamına kaldığı yerden devam ediyor. Ancak gebeliğiniz esnasında ilişkide kullanacağınız kayganlaştırıcı ve türlerinden uzak durmanızda fayda vardır. Prezervatif kullanmaya devam ediyorsanız esanslı olmamasına önem veriniz. Ayrıca ilişkinizi düzenli yaşamanıza önem verin. Eşinizden uzaklaşmayın ve ben istemiyorum gibi yaklaşımlarda bulunmayın. Bu durum hayatınızı zorlaştırabilir.


Gebelik döneminin ilk üç ayında annenin cinsel arzularında bir azalma görülmesi olağandır. Sakın korkmayın! İlk üç ay içerisinde hormonlarınızın değişmesiyle birlikte yaşayacağınız bir takım farklılıklar ve arzularınızda azalmalar görmeniz mümkündür. Bu sadece size has bir olay değildir. Diğer anne adayları da belki sizin gibi aynı sorunlar ile mücadele ediyor. Bu sorun genel olarak aslında tüm gebelerin sorunudur.

Müjde! Üç ayın ardından cinsel organlara ve göğüslere giden kan akımının artışıyla birlikte cinsel arzularınız eski haline dönecek ve hayatınızı kolaylaştıracaktır. Hatta bu dönemlerde eşinizle değişik fanteziler bile kurabilirsiniz, hormonlarınızın tavan yaptığı aylardasınız. Bu kan akışının hızlanması kişinin kendisini her daim ilişkiye hazır hissetmesine sebebiyet verir. Bu neden ile cinsel arzularınızda bir takım artışlar görebilirsiniz. Bu ilişki isteğiniz gibi tabi ki hep bu şekilde devam etmeyecektir. Son üç aya girdiğinizde tekrar isteksizliğiniz boy gösterecek ve gebeliğinizin ilk başlarında yaşadığınız sorunlar ile tekrarında karşılaşacaksınızdır. Her zaman söylediğimiz gibi herkesin hormonu aynı şekilde çalışmaz ama hamilelerin hormonları genelde aynı şekilde boy gösterir.

    Gebelik zaten başlı başına tatlı sorunların olduğu bir süreçtir. Gerek ilişkinizde olsun gerekse yaşam tarzınızda bebeğinizin gelişimiyle alakalı bazı problemler yaşayabilirsizin. Miniğiniz sizin yaşadığınız problemlerden hiçbir haberi yoktur ve orda sizi tekmelemekle veya diz atmakla meşguldür.

    Gebelikte ilişkiye girdikten sonra ardından gelecek kramplara kendinizi hazırlamalısınız. Kramp tarzında bir karın ağrısı, karında sertleşme olanağı, vaginal kanama, erken doğum ve düşük, ilişki sonrasında kramp ile gelen kötü sonuçlar olabilir. Eğer kendinizde bu tarz belirtilerin olduğunu fark ederseniz doktorunuzu aramanızda fayda var. Büyük bir ihtimal doktorunuz size belli bir süre cinsel ilişkiyi yasaklama kararı alacaktır. Ayrıca meme uçlarının fazla uyarılması doğum sancılarınızı başlatabilir, dikkatli olun ve kaçının.

      Her zaman anne adaylarının sormuş olduğu bir soru; cinsel ilişkinin bebeğe bir yan etkisi, bebeğim ilişkiyi hissedebilir mi, zararı var mı? Cinsel ilişki esnasında bebeğe herhangi bir temas,değme olmaz. Bu konuda rahat olun. Bebeğinize ilişkinizin hiçbir zararı olmayacağı gibi doktorunuzda yasak etmemiş ise sizin için bir problem yok. İstediğiniz saatte ve sıklıkta ilişki yaşayabilirsiniz. Yine söylediğimiz gibi eğer ilişkide yolunda gitmeyen bir durum varsa sıkılmadan uzmanınızdan yardım istemelisiniz. En ufak bir ağrı bile sizi kötü sonuçlara itebilir bu konu ihmal edilmemesi, gereken bir husustur.


Gebeliğiniz esnasında rahatsızlık veren bir probleminiz yok ise, her şey normal ve yolunda gidiyorsa, sezaryen ya da normal doğumundan 4 ile 6 hafta sonra ilişkinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Tabi her kadın için bu durum farklıdır. Kendinizi ne zaman hazır hissediyorsanız o zaman ilişkiye başlamalıdır. Asla ilişkiye girmem lazım diye kendini zorlamayın. Bu durum her kadının fizyolojik yapısına göre değişir. Kiminin arzuları erken başlar kiminin ki ise geç başlar. Sıkıntı yok ne zaman hazırsanız o zaman sizin ilişki zamanınızdır

Gebelikte cinselliği yaşarken bazı pozisyonlar zorlayıcı ve tehlikeli olabilir.Gebelikte uygun cinsel ilişki pozisyonları için tıklayın.


Genelde normal doğum yapan lohusa kadınların büyük bir sıkıntısı acaba ilişki esnasında dikişlerim geri atar mı? Normal doğum yapmış bir annenin dikişi olsun ya da olmasın ilişkiye girebilmesi için belli bir zaman geçmesi gerekir. Yaşasın benim dikişim yok ilişkiye girebilirim. Diye düşünmeyin sizde dikişli anneler gibi 4-6 hafta süresince bir zamanın geçmesini bekleyeceksiniz. Ancak eğer çiftler çok arzuluyorsa bu zamanı tamamlamalarını gerek yok. Ancak ilk ilişki önemlidir. Fazla zorlamak da ve kasılmamakta fayda var. Yoksa ilişkinin ardından kendinizi rahatsız hissedebilirsiniz.


Doğal doğum yapmış bir kadın 4-6 haftadan önce bir ilişki yaşarsa bir takım ağrılar yaşaması olağandır. Ayrıca her zaman söylediğimiz gibi eğer dikişleriniz var ise lohusalık dönemini tamamlamadan asla ilişki düşünmeyin. Dikişlerin iyileşmesi belli bir zaman alabilir. Bu zamanın bitmesini ve dikişlerinizin iyileşmesini bekleyin. Yok, ben bekleyemeyeceğim diyorsanız peşinden gelen şiddetli ağrılara kendinizi hazır edin.


Epizoyotimi dikişi olan bayanlar doktor kontrolünden geçirilmeli ve eğer bir sorun teşkil etmeyecekse doktoru ona ilişkiyi serbest bırakabilir. Ancak eğer doktoru ona ilişki sonrasında bir takım sorunlar yaşayabilirsiniz, sizin için bazı sorunlar teşkil edecektir, yapmamanızda fayda vardır. Diye bir konuşma gerçekleştiriyorsa sizde mutlaka o ilişkiden biraz uzak durun.    


 
Sezaryen ile doğum yapmış annelerin bir takım cinsel ilişki yaşamaları için dikişlerinin kapanmış olması ve doktorundan izin olması gerekir. Bu durumda doktorların genelde tüm doğum yapmış anneler için önerdiği bir zaman dilimi kişilere göre 4 ile 6 haftayı tamamlamış olmalarıdır. Eğer bu süre anne adaylarına fazla geliyorsa kendilerini ne zaman hazır hissederlerse yaşayabilirler. Ancak kendilerini ardından gelen sorunlara hazır hissetmeliler. Bu sorunların başında karın ağrısı gelir.


Anne adayı ve baba gebeliğin getirdiği ilişki sıkıntısından çok çekmiş ve doğumun gerçekleşmesini dört göz ile bekler hale gelir. Ama doğumun da gerçekleşmesi ile yine belli bir süre ilişkiye girebilmeleri için beklerler. Tamam, o sürede sağlıklı bir şekilde tamamlanmış olur. Yine ardından tam ilişki esnasında bebek ya acıkır ya da altını ıslatır. Yani anne ve baba olmak o kadar değil. Hayatınız eskisi gibi rahat, sıkıntısız, her daim istediğim alan da ilişkimi yaşarım, canım nasıl isterse o zaman ilişkiye girerim dediğiniz Ogünler arkada kaldı. Bunlar bebeğin getirdiği değişim ve sorumluluklardır. Ne kadar da tatlı sorunlar diye adlandırılsa da genelde bu durumdan şikâyetçi olan kişiler babalardır.
Bebeğin gelmesi ile birlikte özelliklede Huysuz bir bebeğiniz olmuşsa eyvah artık anneanneler, babaanneler sizin hayatınızı kolaylaştırmak için seferber olacaklardır.

GEBELİKTE BİRLİKTELİĞİN YASAK OLDUĞU DURUMLAR NELERDİR ? VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.