Gebelikte A Vitamini

04.02.2013
61
A+
A-
Gebelikte A Vitamini

Gebelikte A vitamini

Gebelikte A vitamini görme bağışıklık işlevleri ve embriyonun büyüyüp gelişimi dahil olmak üzere bedenin
pek çok fonksiyonu için kritiktir.


A Vitamini Eksikliği:
Hamilelik döneminde A vitamini eksikliği fetusun gelişiminin kısıtlanması, erken doğum ve düşük doğum ağırlığıyla ilişkilendirilmektedir.Bunların tümü de bebeğin sağlığı için kısa ve uzun vadeli problemlere neden olabilir.


A Vitamini fazlalığı
: Ayrıca vitamin destekleri yoluyla çok yüksek dozlarda A vitamini almanın da doğum kusurlarına neden olduğu gösterilmiştir.Prenatal vitaminlerden bir miktar A vitamini almakta bir sakınca olmamakla birlikte , ekstra A vitaminini vitamin desteklerinden almak yerine doğal yollarla gıdalardan almanız önerilir. A vitamini pek çok meyve ve sebzedebeta karoten gibi karatenoid formlarında bulunur.Bu madde havuca , kışkabaklarına, mangoya ve tatlı patatese turuncu rengini veren pigmenttir.Betakaroten yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda bulunur.Bu gıdalardaki yüksek seviyedeki betakaroten vücutta aşırı seviyede A vitamini birikmesine neden olmaz.Et yumurta ve süt ürünleri gibi hayvansal ürünlerde hazır A vitamini bulunu ve genellikle toksit etki yapacak kadar konsantre değildir.


Gebelikte günlük tüketilmesi
gereken A vitamini miktarı 770 mikrogram ( mcg) dır. Bu da yaklaşık 2,565 IU ye denk gelmektedir Emzirme döneminde ihtiyaç 1300 mcg’a yükselir.
a-vitamini

A vitamini bulunan hayvansal besinler
: Yumurta, süt, karaciğer, tereyağı, balık yağı peynir ‘de A vitamini bulunur.


A vitamini bulunan bitkisel besinler
: Ispanak, lahana, biber, brokoli, havuç,  koyu yeşil sebzeler A vitamini içeren yiyecekler arasındadır. Portakal, mandalina, kayısı gibi meyveler ‘de A vitamini bulunur.
Besinlerde A Vitamini


Yarım patates

2310 I.U

½ kase çiğ havuç

1089 I.U

1 iri yumurta

264 I.U

½ kase haşlanmış ve dondurulmuş bezelye

1617 I.U

1 kase marul

660 I.U

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.