Gebelikte adaçayı içmek zararlı mı ?

16.09.2018
57
A+
A-
Gebelikte adaçayı içmek zararlı mı ?

Halk arasında yaygın olarak kullanılan bitki çaylarından biri olan adaçayının 80 farklı türü bulunmaktadır. Ancak aynı bitki olmasına rağmen kimyasal içerikleri ve etken madde oranları farklıdır. Oysaki hepsi ayrım yapılmaksızın bitki çayı olarak kullanılmaktadır. Adaçayının ülkemizde yetişmeyen bir türü tıbbi adaçayı olarak bilinmekte; ağız ve boğaz enfeksiyonlarında iltihap giderici olarak kullanılmaktadır. Çayı içilip, ekinezya bitkisi ile hazırlanarak gargara yapılması, boğaz ağrısını azaltmada dezanfektan spreylerden daha etkilidir. Adaçayı hazmı kolaylaştırır ve iştah kaybında kullanılır. Soğuk algınlığında aşırı terlemeyi azaltır. Damar genişletici, rahim kasılmalarını artırıcı etki gösterebildiğinden düşüklere neden olabilir. Bu nedenle gebelik süresince adaçayı tüketilmesi önerilmez. Boğaz enfeksiyonu için adaçayı ile gargara yapılsa bile yutulmamaya dikkat edilmelidir.

Diyetisyen Çiğdem Öteleş

Diyetisyen Çiğdem Öteleş
Diyetisyen Çiğdem Öteleş
1990 yılında Kırıkkale'de doğdu. 2012 yılında Ankara Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu. Mesleğini aktif olarak sürdürmekte olan yazar, evli ve bir çocuk annesidir.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.