Gebelikte Ağrı Kesici Kullanılabilir mi?

11.07.2014
25
A+
A-
Gebelikte Ağrı Kesici Kullanılabilir mi?

Gebelikte Ağrı Kesici Kullanılabilir mi?

       Gebelik sanılandan daha hassas bir dönem olarak insanların karşına çıkıyor. Bu süreç içerisinde yapılan her davranışın ayrı bir önemi bulunuyor. Bu nedenle de sık sık kontrollerden geçmek oldukça önemli olmaktadır. Hamilelik döneminde en çok sıkıntıyı ise kronik ağrıları olanlar yaşamaktadır. Bu sebeple de gebelikte ağrı kesici kullanımının etkileri sıklıkla sorulan sorular arasında yerini daima koruyor. Yaşanan sıkıntılarda öncelikle doktor kontrolünden geçmek gerekiyor. Bu sayede bebeği zararlardan korumak da mümkün olmakta ve anne adaylarının sıkıntıları azalmaktadır.

       Bazı ağrı kesici ilaçların hamilelik durumlarında yan etkileri bilinmediğinden bu konuda daha dikkatli olmak gereklidir. Kronik rahatsızlığı olanlar için ise uzman doktor kontrolünde ilaç kullanımı öneriliyor. Bu sayede bebeği etkileyebilecek durumlar da engellenmiş olmaktadır. Etkisi bilinen ilaçlar arasında ise non-steroidantienflamatuaryer almaktadır. Bu ilacın kullanımında anne karnında bebeğin yaşamasına yardımcı olan suyun azalması durumuna rastlanabilmektedir. Ayrıca bazı önemli damarlarda da tıkanıklık yaşandığı gözlemlenmiştir. Bu durumların sonucunda anne ve bebeğin hayatı tehlikeye girdiğinden ilaç kullanımı daha riski olarak gebe kadınların karşısına çıkıyor.

Peki, hiç mi ilaç kullanmamalı ?

        Bazı ilaçlara doktorlar tarafından izin verilmektedir. Tabi asıl tercih hiç kullanılmamasıdır. Fakat bazen ilaç kullanımı gerekebilir. Bunların dozunun öneri dışına çıkılmadan kullanılması ise oldukça önemli oluyor. Aspirin tekrar eden düşüklerde doktor kontrolünde kullanılan ilaçlardandır. Buna rağmen hamileliğin ilk 3 ayında ve kanı sulandırıcı etkisi nedeniyle de doğuma yakın dönemlerde kullanımı tehlikeli olabilmektedir. Bebeğin de hayatını riske atmamak için annelerin dikkatli olması da önemli oluyor. Ayrıca rastgele ilaç kullanımları ile birlikte hamilelikte yaşanan riskler de artabiliyor. Bu durumları göz önünde bulundurmak ise daha rahat bir doğum dönemi için herkese faydalı olmaktadır.

       Parasetamolde düşük riskli ilaçlardan biridir. Ayrıca asetominofen gurubu da aynı çerçevede değerlendirilmektedir. Bunların doz ayarlaması uzmanların tetkiklerinden sonra yapılabilmektedir.

Bitkisel ağrı kesiciler

       Bazı bitkiler ağrı kesici özellikleri nedeniyle kullanılabilmektedir. Ancak bu konuda bilinçsiz davranışlar hem anneyi hem de bebeği riske atmaktadır. Bitkilerin bilinçsizce kullanımı nedeniyle alerjik reaksiyonlara da rastlanmıştır. Ayrıca doğada bulunan bitkiler herkeste farklı etkiler yarabiliyor. Bunları göz önünde bulundurarak hareket etmek ise anne adaylarını büyük sıkıntılardan koruyor. Ayrıca bazı bitkilerin hamilelikte farklı etkiler gösterebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Hamilelikte lokal anestezi

       Hamile kadınların belirli dönemlerde tedavi amaçlı lokal anestezi kullanabilmesi gerekebilmektedir.Özellikle diş rahatsızlıklarında bu ilaçlar gerekli olabiliyor. Yapılan araştırmalarda Lidokain, prilokain, edidokain gibi ilaçların kullanılabilirliği kanıtlanmıştır. Ancak gebeliğe uygun olan lokal anestezi ilaçlarının kullanımı bile doktor kontrolünde gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca uzmanların gözetiminde yapılan uygulamalarda risk durumlarında müdahale de mümkün olmaktadır.

Hamilelik ve Migren ilaçları

       Migren kronik bir hastalık olduğu için hamilelikte de karşımıza çıkmaktadır. Migren ilaçları gebelikte gelişi güzel kullanılmamalıdır. Bu rahatsızlığın tedavisi de düzenli olabilmektedir. Hamilelik durumlarında uzman doktorlar ile birlikte yeniden tedavinin düzenlenmesi gerekmektedir. Böylelikle daha az sıkıntı yaşanan bir gebelik dönemine de hazırlık sağlanabiliyor ve kadınlar da rahat bir nefes alma şansı buluyor.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.