40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte alacağınız kilo hesaplama

Gebelikte alacağınız kilo hesaplama

       Gebelikte her anne adayının alması gereken kilo farklıdır.Bunun için bu konuyu değerlendirirken Anne’nin bireysel vücut özellikleri de dikkate alınmalıdır. Gebelik süresince hiç kilo almayan anne olduğu gibi 30 kilo alan anne de bulunmaktadır.

Anne adaylarının büyük bir kısmı tüm gebelik boyunca ortalama 11,5 – 16 kilogram arası alırlar.

Anne adayları gebelik süresince alması gereken standart kilosunu aşağıdaki forma boy ve kilo ölçülerini girdikten sonra hesapla butonuna basarak almaları gereken kilo miktarını öğrenebilirler.
MOBİL GİRİŞLERDE HESAPLAYICININ YÜKLENMESİ İÇİN 5 SANİYE BEKLEYİN

Boyunuz (cm) Kilonuz (kg)
Hesaplama Sonuçları

Sonuçlarınız burada yer alacak.

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KAÇ KİLO ALINMALIDIR – VİDEO

 

Bu Haber 735.714 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 14.07.2012 Cts 01 : 14

YORUM YAZ
 1. defne dedi ki:

  Merabalar 61 kilo ile hamile kaldim 28+3 haftamdayim aldigim kilo normal mi bide ne kadar kilo alirim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kilo alım hızınız dengeli gözüküyor. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Son trimesterde bebeğin büyüme ve gelişmesi en hızlı düzeye ulaşacağından kilo alım hızınız artabilir. Kontrollü olmanız, suyu bol içmeniz ve yürüyüş yapmanız önemli. 14 kiloyu aşmamaya gayret edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 2. Deniz.h dedi ki:

  Merhaba hocam 33 yaşında 3 cü gebeliğimdeyim 170 boyunda 32 haftalık hamileyim hamileliğe başladığmda 100 kg şimdi bugun kontrolde 117 kg çıktım bebekte 2.200gr çıktı normalmi ne önerirsiniz teşekkürler…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, tek bebek beklenen gebeliklerde 9-14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Almanız gerekenden fazla ağırlığı kazanmışsınız. Kilo alım hızınızı kontrol altında tutmanızda fayda var. Bebek büyüme ve gelişmesi için gereksinimlerini sizden karşılayacaktır. Sitede yer alan gebeliğe kilolu başlayan anne adayları nasıl beslenmeli yazısını inceleyebilirsiniz. Günde 3 litre su içmeye, 30 dakika kadar yürüyüş yapmaya gayret edin. Tam tahıllı gıdalara ağırlık verin. Pilav, hamur işleri, şerbetli tatlılar, hazır gıdalar, abur cubur fast food tarzı ürünler ve gazlı içecekleri tüketmeyin. Tuzu azaltın. Diyetisyenle ağırlık takipli bir plan oluşturmanızı tavsiye ederim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 3. ceren dedi ki:

  5 gün önce 2 gün 2 3 damla kan geldi bugün evde gebelik testi yapim dedim sabah ve yaptım tek çizgi çıktı baktım ki pembe bir kan geldi nedir bu ?

  1. admin admin dedi ki:

   Ceren hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.

   1. ceren dedi ki:

    ee geciktide öyle yaptım bu ay işte diyorum ya 2 3 damla kan geldi takiii dune kadar daha kan gelmedi bende test yaptım evde sonuç negatif çıktı ardından kan gelmeye başladı herşey bu ay gelişti geçen ay değil !?!?…

    1. admin admin dedi ki:

     Adet gördüyseniz hamilelik yoktur.

 4. ceren dedi ki:

  sagolun teşekkürler peki sizin görüşünüz nedir hamile olabilirmiyim.

  1. admin admin dedi ki:

   Kanda beta HCG testi yaptırmalısınız buna göre değerlendirme gerekir.

 5. ceren dedi ki:

  merhabalar ben 18 yaşındayım bebek düşünüyorum ilac kullanıyorum ve kist var iyi huylu dedi doktor erir gider dedi 6 nisanda adet oldum hiçbirşey kullanmadan fakat bu ay 2 gün 2. 3. damla kan geldi daha gelmedi adet mi olmuş oluyorum anlayamadım belim agryor be karnım sis başka birseyim yok yardımcı olur musunuz

  1. admin admin dedi ki:

   Ceren hanım kanda beta HCG testi yaptırın.

   1. ceren dedi ki:

    Teşekkür ederim randevu aldım fakat 30 mayısta gebelik testi yapsam zamanimidir acaba ve hangi gebelik testi güvenilir dir ??

    1. admin admin dedi ki:

     Ceren hanım gebelik testlerinden sağlıklı sonuç almak için adet gecikmesinden sonra yapılması gerekir.Son adetinizin çok az lekelenme şeklinde ise üstüne görme olma ihtimaline karşı şimdi yaptırabilirsiniz.

 6. Fatma nur dedi ki:

  Merhaba 29.3 haftalik hamileyim. Boyum 165. 64 kilo ile hamile kaldim suan 72 kiloyum normalmidir

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğe başlarken beden kitle indeksiniz 23.5 kg/m2 olup normaldir. Bu süreçte 8 kilo ağırlık kazanımınız dengeli gözüküyor. Son trimesterde bebeğin büyüme ve gelişmesi en hızlı düzeyde olacağından kilo alım hızınız artabilir. Bu nedenle beslenme düzeninizi kontrol altında tutmanızda fayda var. Bol su içmeyi, yürüyüş yapmayı, dengeli ve düzenli beslenmeyi ihmal etmeyin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 7. hamide dedi ki:

  hocam 160 boyundayım gebe kalmadan önce 38 kiloydum şuan 17 haftalık gebeyim sadece iki kilo almışım ve 40 olmuşum.bebeğim ve benim için sorun teşkıl eder mi

 8. Emine dedi ki:

  Merhaba hocam.. gebelik öncesi kilo 79. Boyum 178. 16+4 haftalığım ve kilom şuan 80. 1 kilo almam normalmidir.. iştahım çok açık yaklaşık 1 aydır çok güzel yiyorum. Normal hayatta olsam daha fazla kilo almam gerekirdi bu iştahla. Bir sıkıntı olabilir mi…

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, gebelik başlangıcında beden kitle indeksiniz 24.9 kg/m2 olup kilolu – sınırda normaldir. Gebelikte metabolizma hızı yaklaşık % 20 artar, bebeğin gelişimi için de enerji harcadığınızdan daha yavaş kilo alıyor olabilirsiniz. Yine de tiroid bezinizin hızlı çalışma ihtimaline karşı tahlil yaptırmanızı öneririm. Gebeliğin 3. trimesteri bebeğin büyüme ve gelişmesi hızlanacağından sizin de kilo alım hızınız artacaktır. Bu nedenle kilo alım hızınızı kontrol altında tutmaya çalışın. Yeterli ve dengeli beslenmeye, bol su içmeye, her gün yarım saat yürüyüş yapmaya gayret edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 9. Elif dedi ki:

  55 kiloyla hamile kaldim 23+2 haftadayım 74 kilo oldum normal mi 🙁

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabalar Elif hanım gebeliğe başlarkenki beden kitle indeksiniz 19.7kg/m2 olup zayıf sınırında normaldir. Son trimestere kadar 19 kilo almışsınız. Ağırlık kazanımınızı fazla buldum. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 -14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Eğer ikiz bebek bekliyorsanız 21 kiloyu aşmamak gerekli. Bebeğin büyüme ve gelişmesinin hızlandığı son trimesterde kilo alım hızı artmaktadır. Bu nedenle gereksiz kilo almanıza neden olacak besleyici özelliği bulunmayan hamur işleri, şerbetli tatlılar, şekerli ve gazlı içecekler, abur cubur fast food tarzı ürünlerden uzak durun. Yemekleri az yağlı hazırlayın. Ara öğün, düzenli su tüketimi ve yürüyüşleri takip edin. Sütlü tatlı, kuruyemiş, pilav makarna gurubunu kontrollü tüketin. Çorba, sebze, salata, yağsız et ve süt ürünleri ile taze meyveler önceliğiniz olsun.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 10. Seval Aygın dedi ki:

  Merhaba 14 haftalık hamileyim boyum160 kilom 51 di. Şuan 54 kiloyum sizce normal mi? (İlk haöileliğim)

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğe başlarkenki beden kitle indeksiniz 19.9 kg/m2 olup zayıf sınırında normaldir. Bu nedenle her ay için 1 kilo kadar ağırlık kazanmışsınız. Kilo alımınız dengeli gözüküyor. Ancak aylar ilerleyip bebeğin büyüme ve gelişmesi hızlandıkça kilo alım hızınız da artacaktır. Bunun için beslenmenizi, uyku düzeninizi, su tüketiminizi ve yürüyüşlerinizi kontrol aldıkça tutun. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 -14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Toplamda 14 kiloyu aşmamaya gayret edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 11. hulya dedi ki:

  Meraba
  Ben 49 kilo ile gebe kldim suan 34 haftalik hamileyim ve 66 kiloyum bebeyim ise 2.300 gr normal mi bu durum.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhabaler Hülya hanım doğumunuza kısa bir süre kalmış ve 16 kilo kadar ağırlık kazanmışsınız. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 -14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Ağırlık kazanımınızı gebelik ikiz değilse fazla buldum. Ancak bundan sonra kalan süreyi doğru değerlendirerek kilo alım hızınızı yavaşlatabilirsiniz. Bebeğin büyüme ve gelişmesinin hızlandığı son trimesterde kilo alım hızı artmaktadır. Bu nedenle gereksiz kilo almanıza neden olacak besleyici özelliği bulunmayan hamur işleri, şerbetli tatlılar, şekerli ve gazlı içecekler, abur cubur fast food tarzı ürünlerden uzak durun. Yemekleri az yağlı hazırlayın. Ara öğün, düzenli su tüketimi ve yürüyüşleri takip edin. Sütlü tatlı, kuruyemiş, pilav makarna gurubunu kontrollü tüketin. Çorba, sebze, salata, yağsız et ve süt ürünleri ile taze meyveler önceliğiniz olsun.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 12. Hilal Duygu Bolat dedi ki:

  157 cm boyum gebe kaldığımda 69 kg idim. Şuan 66 kg. 17+5 haftalık gebeyim. 63 kiloya kadar düşmüştüm yeni ueni almaya başladım. Önceki gebeliklerimde en fazla 12 kg almıştım. Sizce?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Gebeliklerde bulantı ve kusmadan kaynaklanan ağırlık kaybı çok sık rastlanan bir durumdur. Aşırı sıvı kaybı yoksa bu şekilde kilo vermek sorun teşkil etmemektedir. Genellikle 2. trimesterden itibaren kilo alımı normale döner. Gebelik öykünüzdeki kilo alımınız normal gözüküyor.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 13. Hatice dedi ki:

  Merhaba 27haftalık hamileyim boyum 161 66 kg ile hamile kaldım şuan 71 kg son 3 aylık dönemde ne kadar kile alırım şuan kilom fazlamı?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, gebeliğe başlarken beden kitle indeksiniz 25.5 kg/m2 olup hafif şişmanlık söz konusudur. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Kilo alımınız dengeli gözüküyor. Bebeğin büyüme ve gelişmesinin en hızlı düzeye ulaştığı 3.trimesterde en hızlı ağırlık kazanımı gerçekleşiyor. Bu nedenle sağlıklı beslenerek, yüksek kalorili gıdaların tüketimini sınırlandırarak kilo alım hızınızı azaltabilirsiniz. Çorba, 3-4 köfte büyüklüğü kadar yağsız et ürünleri, 4 porsiyon kadar süt ve ürünleri,2 porsiyon sebze ve salata, 3 porsiyon meyve tüketmenizi tavsiye ederim. Abur cubur, fast food tarzı gıdalar, hamur işleri, şerbetli tatlılar, pilav grubu yemekler, gazlı ve şekerli içeceklerden uzak durun. En az 2.5 litre su için ve günlük yarım saat yürüyüş yapın. Kalan yaklaşık 13 haftalık süreçte 2 -3 haftada 1 kilo ağırlık kazanabilirsiniz. Toplamda 14 kiloyu aşmamaya gayret edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 14. Birsen dedi ki:

  Boyun 1.60 hamile kalmadan önce kilom 60 idi. Su an 28+4 haftaligiz 67.3 kiloyum kilom sizce nasıl

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, gebeliğe başlarken beden kitle indeksiniz 23,4 kg/m2 olup normaldir. Ayda 1 kilo ağırlık kazanımınız dengeli gözüküyor. Bebeğin büyüme ve gelişmesinin en hızlı düzeye ulaştığı 3.trimesterde kilo alım hızınız artabilir. Bu nedenle beslenmenize, sıvı alımınıza ve yürüyüşlerinize dikkat ederek bu süreci en sağlıklı şekilde geçirebilirsiniz. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Bu nedenle toplamda 14 kiloyu aşmamaya gayret edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 15. Ebru dedi ki:

  Mrb hocam boy. 1.48 hamile kaldigimdaki kilom 52.0 simdi kilom 60.7 24+1 haftalik hamileyim kilom çokmu fazla normal mi ne yapmam lazım tskkr ederim şimdiden hocam

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelik başlangıcındaki beden kitle indeksiniz 23.7 kg/m2 olup normal aralıklardadır. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Ancak gebelik boyunuza göre ideal kiloda başlamamış. Bu nedenle ne kadar az kilo alırsanız o kadar iyi olur. Siz son trimestera girerken toplam 8 kilo civarı ağırlık kazanmışsınız. Bundan sonra bebeğin gelişimi hızlanacağı için bebek de siz de daha hızlı kilo alırsınız. Bu nedenle beslenme düzenini sağlamanız, bol su içip günlük yarım saat yürüyüş yapmanız, kilo aldıran boş kalori kaynağı gıdalardan uzak durmanız faydalı olacaktır. Toplamda 14 kiloyu geçmemeye gayret edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 16. Gözde dedi ki:

  Merhaba ben 60 kilo idim boyum 1.65 daha 9. Haftadaym ama 4 kilo aldim karnım cok buyudu normal mi ? Doktor troidlerim az calisiyor dedi ve hamilelikte olan birsey bu kilo alacak kadar fazla yemekte yemiyorum hamile olmadan yedigil gibi yiyorum sizde ne yapmam gerek?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebelikte ilk kez gözlenen tiroid problemi ile karşılaşmışsınız. Tiroid bezlerinin az çalışması metabolizmanızı yavaşlatır ve daha hızlı kilo almanıza neden olur. Gebelik başlangıcındaki beden kitle indeksiniz 22 kg/m2 olup normal aralıklardadır. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Daha ilk aydan hızlı kilo almışsınız, kilo alım hızınız böyle yüksek devam etmemeli. Eğer ilaç tedavisi önermişse mutlaka uygulamanızı tavsiye ederim. Beslenme düzenini oturtmaya çalışın. Bol su için, yürüyüş yapın. Ara öğün uygulayın. Hafif yemekler tercih edin. Çorba, sebze yemekleri, salata, baklagiller, yağsız et yemekleri ve süt ürünlerine ağırlık verin. Beyaz ekmek yerine tam tahıllı tercih edin. Hamur işleri, kızartmalar, pilav grubu yemekler, şerbetli tatlılar, gazlı şekerli içecekler, fast food ve abur cubur tarzı gıdalardan uzak durun. Tiroid tahlillerinizi düzenli yaptırmanız bebeğin gelişimi açısından önemlidir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 17. Aysima dedi ki:

  Iyı günler ben 107 kilo hamile kaldım sonra 3 kilo birden aldım daha sonra çok bulantim olduğu için 4 kilo verdim şu an 23 haftalık hamileyim ve 107.5 kiloyum boyumda 1.58 cm.

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, bazen gebeliğin ilk trimesteri aşırı bulantı ve kusma nedeniyle kilo alınmayabilir veya ağırlık kaybı yaşanabilir. Bu durum yetersiz beslenme söz konusu değilse sorun teşkil etmez. Önemli olan, bebeğin gelişimini ultrason haftası ile uyumlu olmasıdır. Gebeliğin kalan yarısını yaşayacağınız bu süreçte kilo alım hızınızı kontrollü tutmak doğru olacaktır. Bebeğin gelişimi son trimesterde en hızlı düzeye ulaşır. Bu nedenle en fazla kilo son trimesterde alınır. Yeterli ve dengeli beslenmeye çalışın. Bol su için. Her gün yarım saat yürüyüş yapmaya özen gösterin. Ara öğün saatlerini takip edin. Meyveler, tuzsuz kuru yemişler, yağsız süt ürünlerini ara öğünde tüketmeye çalışın. Hafif yemekleri tercih edin. Çorba, salata, sebze yemekleri, yağsız et ürünleri gibi. Kızartma yapmayın, yemekleri haşlama, ızgara fırında tercih edin ve yemeklerin suyunu tüketmeyin. Haftada 2 kez balık ve 2 kez de kuru baklagil yemeği tüketin. Gereksiz boş kalori kaynağı olan hamur işleri, pilav grubu yiyecekler, şerbetli tatlılar, gazlı ve şekerli içecekler, abur cubur fast food tarzı gıdalardan uzak durun. Porsiyonu kontrollü olmak şartıyla haftada 1 -2 kez sütlü tatlı, dondurma, çikolata tüketebilirsiniz. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Son tirmesterde çok hızlı kilo almamaya çalışın. Aylık 3 – 4 kilo almanız normaldir.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 18. Tuba dedi ki:

  Merhabalar 161 boyum 90 kiloyum 5 haftalikta gebeyim. Hamileligim boyunca almam gereken kilo nekadar olmali. Ve nelere dikkat etmeliyim. Tesekkurler

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, gebeliğe başlangıçtaki beden kitle indeksiniz 34.7 kg/m2 olup yüksektir. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Kilo fazlası ile gebeliğe başlayan anne adayları alt sınırdan kilo alırlarsa doğum sonrası daha avantajlı olurlar. İki kişilik değil iki kat sağlıklı beslenmeye özen göstermelisiniz. İhtiyaç duyulan vitamin ve mineral gereksinimlerini karşılamalısınız. Bebeğin gelişimi son trimesterde en hızlı düzeye ulaşır. Bu nedenle en fazla kilo son trimesterde alınır. Yeterli ve dengeli beslenmeye çalışın. Bol su için. Her gün yarım saat yürüyüş yapmaya özen gösterin. Ara öğün saatlerini takip edin. Meyveler, tuzsuz kuru yemişler, yağsız süt ürünlerini ara öğünde tüketmeye çalışın. Hafif yemekleri tercih edin. Çorba, salata, sebze yemekleri, yağsız et ürünleri gibi. Kızartma yapmayın, yemekleri haşlama, ızgara fırında tercih edin ve yemeklerin suyunu tüketmeyin. Haftada 2 kez balık ve 2 kez de kuru baklagil yemeği tüketin. Gereksiz boş kalori kaynağı olan hamur işleri, pilav grubu yiyecekler, şerbetli tatlılar, gazlı ve şekerli içecekler, abur cubur fast food tarzı gıdalardan uzak durun. Porsiyonu kontrollü olmak şartıyla haftada 1 -2 kez sütlü tatlı, dondurma, çikolata tüketebilirsiniz. İlk trimester beslenme düzeninizi kurmaya çalışın. Genellikle gebeliğe adapte olmakla geçen bu süreçte beslenme düzeni kurulamıyor. İkinci trimesterde zorluk yaşarsanız bir diyetisyene başvurarak beslenme programı hazırlayabilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 19. Zeynep dedi ki:

  İyi günler 23 haftafayim 80 ile hamile kaldım 4inci aya kadar 75 e düştüm sonra tekrar bir ay içinde 5 kilo yu tekrar alıp eski kiloma ulaştım şimdi ise 82 kilodayim giderek alıyorum da devamli yemek istiyorum doymak bilmiyorum ne yapmam gerek sizce normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. İştahınızı bastırmak için mutlaka ara öğün yapmalısınız. Ara öğünlerde düşük kalorili sebzeler, meyveler, bir avuç tuzsuz kuruyemiş ve yağsız süt ürünleri tercih edebilirsiniz. Beyaz ekmek çabuk sindirilir. Onun yerine tam tahıllı ekmek tercih edin. Pirinç, hamur işleri, şerbetli tatlılar, abur cubur, şekerli ve gazlı içeceklerden kaçının. Sütlü tatlıyı kontrollü olarak tüketebilirsiniz. Çorba, sebze, salata, yağsız et ürünleri, kuru baklagiller gibi gıdaları tercih edin. Yemekleri haşlama, ızgara ve fırında hazırlayın. Kızartma yapmayın. Yemeklerin suyunu tüketmeyin. Gerekirse bir diyetisyenle görüşerek beslenme planı oluşturabilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 20. Serap b dedi ki:

  Boyum 150 59 ile hamile kaldı 25hafta bitti iki kilo aldım normal mi

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, gebeliğe başlangıçtaki beden kitle indeksiniz 26.2 kg/m2 olup sınırın üstündedir. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımını normal kabul ediyoruz. Kilo fazlası ile gebeliğe başlayan anne adayları, alt sınırdan kilo alırlarsa doğum sonrası daha avantajlı olurlar. Bu süreye kadar az kilo almanız güzel ve sakıncalı değil. Önemli olan bebeğin gelişimini ultrason haftası ile uyumlu olmasıdır. Gebeliğin kalan yarısını yaşayacağınız bu süreçte kilo alım hızınızı kontrollü tutmak doğru olacaktır. Bebeğin gelişimi son trimesterde en hızlı düzeye ulaşır. Bu nedenle en fazla kilo son trimesterde alınır.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 21. Szyn dedi ki:

  İyi günler benim boyum 1.60 hamile kalmadan önce 52 kilo idim. Şimdi 58 kiloyum. 16. Haftaya kadar kilo almadım suan 24.haftadayim. 20. Haftadan sonra kilo alma hızım arttı. Normal mi? En az kaç kilo almam gerekiyor.

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğe başlangıçtaki beden kitle indeksiniz 20.3 kg/m2 olup normal aralıktadır. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Son trimesterde bebeğin gelişimi hızlanacağından, kilo alım hızınızın daha da hızlanabilir. Kilo alma durumunuz aniden başlamış, bu nedenle beslenmenizi takip etmenizde fayda var. Bol su için, günlük yarım saat yürüyüş yapın. Kilo aldıran gereksiz boş kalori kaynağı hamur işleri, hazır gıdalar, şerbetli tatlılar, gazlı içecekler, pilav grubu gıdaların tüketimini en aza indirin. Sebze yemekleri, çorbalar, salatalar, yağsız et ürünleri ve süt ürünlerini tercih edin. Gerekirse bir diyetisyenle görüşerek beslenmenizi düzenleyebilirsiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş.

 22. Tuğçe ÖZ dedi ki:

  Merhaba 23 haftalık hamileyim 56 kilo ile hamile kaldım.Şuan 59 kiloyum.
  Kilo alımım normal mi? Bu arada boyum 1.68

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin başlangıcında beden kitle indeksiniz 19.8 kg/m2 olup normal aralığın alt sınırındadır. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Bebeğin büyüme ve gelişmesi son trimesterde en hızlı düzeye ulaşacağından ilerde kilo alım hızınız artabilir. Ancak önemli olan kaç kilo ağırlık kazandığınız değil, bebeğin haftasına göre gelişiminin ve içerisinde bulunduğu amniyon sıvısının durumudur. Eğer doğum uzmanı kontrollerde bebeğin gelişimi ve amniyon sıvısını yeterli buluyorsa kilo durumunu problem etmenize gerek yok. Sağlıklı beslenmeye, bol su içemeye ve günde yarım saat kadar yürüyüş yapmaya dikkat edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 23. gülhan dedi ki:

  Ben 14 haftalık hamileyim ve 52 kilo ile başladım doktora gittiğim de 54 kilo idim boyum 1.50 sizce bu normal mi sizce ne kadar kilo almam gerekiyor boyum kısa olduğu sürekli sebze türü mu yemem gerek kilo mu denge de tutmam için ?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğe başladığınız tarihteki beden kitle indeksiniz 23.1 kg/m2 olup normal aralıklardadır. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Ancak bebeğin ve sizin vitamin mineral gereksiniminiz karşılandıktan sonra fazla kilo almanız önerilmez. Tabi ki sürekli sebze yemek doğru değildir. Kilo alımını ideal düzeyde tutmak ve vitamin mineral ihtiyaçlarınızı karşılayabilmek için;
   • günde 3- 4 su bardağı kadar yağsız süt, yoğurt, ayran, kefir,
   • günde 3 – 4 köfte büyüklüğü kadar yağsız kırmızı et, tavuk, balık, hindi,
   • günde 3 porsiyon meyve, 2 porsiyon sebze ve salata,
   • haftada 2 kez kuru baklagil yemeği,
   • haftada 2 kez balık,
   • tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarna gibi gıdaları tüketmelisiniz.
   Gereksiz boş kalori almanıza neden olan hamur işleri, şerbetli tatlılar, pilav grubu gıdalar, şekerli – gazlı içecekler, kızartmalar, yağlı gıdalardan uzak durmalısınız. Tatlı isteğinizi kuru meyveler, çikolata, dondurma, sütlü tatlılar gibi hafif tatlılarla bastırmalısınız. Bir avuç tuzsuz kuruyemiş veya meyvelerle ara öğün yapmalısınız. Her gün yarım saat yürüyüş yapmalı ve en az 2 litre su tüketmelisiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 24. Sudurab dedi ki:

  Ben 22 haftalık hamileyim ve 106 kilo ile başladım ve şu an 17.5 kiloyum boyumda 158cm bu normal mi ve ne kadar kilo almam gerekiyor?

  1. admin admin dedi ki:

   Merhaba, sanırım 17. 5 kilo aldınız. Yazınızda bir karışıklık olmuş, düzenleyerek tekrar sorarsanız yardımcı olabilirim. Ancak boyunuza göre kilonuz yüksek. Bu nedenle kilo alım hızınızı kontrol altında tutmanız faydalı olacaktır. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Alt sınırdan kilo almak sizin için daha faydalı olacaktır. Mutlaka ara öğün yapmalısınız. Kalorisi düşük olan taze sebze ve meyvelere ağırlık verin. Süt ürünlerini yarım yağlı tercih edin. Yemeklere mutlaka çorba ile başlayın. Tam tahıllı ekmek, bulgur, tam makarnayı tercih edin. Pirinç, hamur işleri, şekerli – gazlı içecekler, yağlı yiyecekler ve abur cubur tüketimini sınırlayın. Et, tavuk, balık ürünlerini yağsız tercih edin, yemeklerinizi az yağlı pişirin. Yemeklerden yarım saat önce bir bardak su için. Gün içerisinde 2.5 litre suyu tamamlamaya ve her gün yarım saat yürüyüş yapmaya dikkat edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

   1. Sudurab dedi ki:

    Pardon yanlış yazmışım 117.5 kiloyum şu an yarim saat yürüyüş yapmaya çalışıyorum fakat kasiklarim çok ağrıyor yediklerimide dikkat ediyorum lakin suyu fazla içemiyorum bulantim çok var

 25. ayşecan dedi ki:

  merhaba 18+2 günlük hamileyim boyum 158 56 kilo ile hamile kaldım şuan 60 kiloyum. çok iştahlıyım kilo artışım çok mu fazla?

  1. admin admin dedi ki:

   Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. 4 ayınızı doldurduğunuz bu günlerde her ay için 1 kilo ağırlık kazanımı gerçekleşmiştir. Bebeğin gelişim hızı son trimesterde en hızlı düzeyde olacağı için son aylarda daha hızlı kilo alınmaktadır. Bu nedenle kilo alım hızınızı kontrol almanızda fayda var. İştahınızı bastırmak için, mutlaka ara öğün yapmalısınız. Ara öğünlerde süt ve ürünleri, meyveler, tuzsuz kuru yemişleri tercih edebilirsiniz. Yiyeceğiniz gıdaların miktarına dikkat etmelisiniz. Çorba, hafif sebze yemekleri, kuru baklagiller, yemeklerin yanında yeşil salata ve sebze söğüş tercih etmelisiniz. Et tüketeceğiniz zamansa yağsız tercih edebilirsiniz. Kilo alım hızınızı yükseltecek boş kalori kaynağı hamur işleri, pilav grubu, hamurlu ve şerbetli tatlılar, hazır meyve suyu ve gazlı içeceklerden kaçınmalısınız. Bol su içmek, yarım saat her gün düzenli yürüyüş yapmak önemlidir. Toplamda üst sınır olan 14 kiloyu aşmamaya gayret etmelisiniz.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 26. Nur dedi ki:

  İyi günler gebeliğe 78 kg ile basladm 22haftalik gebeyim 82 kg olmuşum 172cm boyum bebek gelişim haftamiza göre sağlıklı kilo alımim normal mı?

  1. admin admin dedi ki:

   Gebeliğin yarısını geride bıraktığınız bu süreçte ayınıza göre dengeli 4 kilo ağırlık kazanmışsınız. Gebeliğe başlangıçtaki beden kitle indeksiniz 26.4 kg/m2 olup, hafif şişman kategorisindedir. Tek bebek beklenen gebeliklerde 9 – 14 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Gebeliğe hafif şişman başlayan gebelerde kilo alımının alt sınırdan olması daha uygundur. Bu nedenle kilo alım hızınızı kontrol altında tutmanızda fayda var. Bol su içmek, her gün yarım saat yürüyüş yapmak, boş kalori kaynağı olup kilo aldıran hamur işleri, şerbetli tatlılar, pilav gurubu yemekler, şekerli ve gazlı içeceklerden uzak durmak gerekir. Çorba, sebze, salata, kuru baklagil ve yağsız et yemeklerine ağırlık verin. Ara öğün yapın, süt ve ürünlerini ihmal etmeyin. Yarım yağlı veya light olanları tercih edin.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş

 27. gamzekök dedi ki:

  merhaba 25haftalık çift yumurta ıkızlerıne hamıleyım gorsel olarak okadar kılo aldıgım bellı olmasada tartıya cıktıgımda 15kılo aldıgımı goruyorum 87 kilo ıle tüp bebek tedavısı ıle hamıle kaldım kullanılan hormon ılaclarından kaynaklıolabılırmı kılo artısım. mıde bulantısı kusma vs yasamadım. sigarayıda hamılelık surecınde bıraktıgım ıcın bu derece artıs gozuktu 🙁 aslında hamılelıkte yememe ıcmeme proteın ve kalsıyum alıslarıma cok dıkkat ettım ama sanırım dengelı beslenmek bana yaramadı :/

  1. gamzekök dedi ki:

   boyum 170

  2. admin admin dedi ki:

   Merhaba, ikiz bebek beklenen gebeliklerde 15.9-20.4 kilo arası ağırlık kazanımı normal kabul ediliyor. Kilo alım hızınız yüksek. Son trimesterde bebeklerin gelişimi hızlanacağından kilo alım hızınız artacaktır. Beslenmenizi kontrol altında tutun. Ara öğün uygulayın, kalorisi yüksek boşa kilo aldıran hamur işleri, pilavlar, şerbetli tatlılar ve gazlı içeceklerden kaçının. Süt ürünleri yağsız, et ürünlerini yağsız tercih edin. Kızartmalardan kaçının, çorba, salata ve yeşillikleri tüketmeye ağırlık verin. 2.5 litre kadar su için, her gün yarım saat yürüyüş yapın. Düzenli ve verimli uyuyun. Üst sınır olan 21 kiloyu aşmamaya gayret edin. Kendiniz uygulamakta zorlanırsanız bir diyetisyenle görüşmenizi tavsiye ederim.

   Diyetisyen Çiğdem Öteleş