reklam-alani
40 haftalık hamilelik süresince sizin yanınızdayız

Gebelikte bacak krampları

Gebelikte bacak krampları

Bacak krampları özellikle gebeliğin son üç ayında (üçüncü trimesterde) anne adaylarının karşılaştıkları şikayettir.Gebelik döneminde tüm hamile kadınların yaklaşık yarısında gece krampları görülür.

Gebelik sırasında bacak krampları neden olur?

Bacak kramplarına artan kilo artışı ve gebeliğe bağlı dolaşım sistemindeki değişiklikler neden olur.Bununla birlikte büyümekte olan rahmin bacaklarınıza giden sinirler ve kan damarları üzerine baskı yapması sonucu bacak krampları oluşur.

Gebelikte bacak kramplarının tedavisi için yapılması gerekenler

►Bacak kramplarının kanda fosfor fazlalığı ve kalsiyum eksikliği sonucunda ortaya çıktığı düşünüldüğü için fosfor içermeyen bir kalsiyum takviyesi almak krampları hafifletebilir.

►Bacak kramplarının bir diğer nedeni de yorgunluk  ve büyüyen rahmin belli sinirler üzerinde yaptığı baskı olduğu için gün boyu destekli çorap giymek ve ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmek  kramplarınızı ortadan kaldırır.

►Baldırınıza kramp girerse , bacağınızı gerin ve ayak bileği ve ayak parmaklarınızı yavaşça yukarı doğru kaldırın.Bu kısa sürede ağrıyı azaltacaktır ( Her gece yatmadan önce bunu birkaç kez tekrarlamak krampları önleyebilir.)

►Yukarıda bahsettiğimiz tekniklerden herhangi biriyle ağrı azalıyorsa daha fazla rahatlamak için masaj ve lokal olarak sıcak uygulaması denenebilir.Ancak hiçbiri işe yaramıyorsa baldırınıza masaj ve sıcak uygulamasından kaçının ağrı devam ediyorsa doktorunuza başvurun.Çünkü küçük bir olasılık olsa da toplardamarlarda kan pıhtısı oluşmuş olabilir.Buda tıbbi girişim gerektirir.

Bu Haber 36.372 kez okunmuştur.

Eklenme Tarihi : 16.09.2012 Paz 06 : 16

YORUM YAZ

Henüz yorum yapılmamış.