Gebelikte bacak krampları

16.09.2012
42
A+
A-
Gebelikte bacak krampları

Bacak krampları özellikle gebeliğin son üç ayında (üçüncü trimesterde) anne adaylarının karşılaştıkları şikayettir.Gebelik döneminde tüm hamile kadınların yaklaşık yarısında gece krampları görülür.

Gebelik sırasında bacak krampları neden olur?

Bacak kramplarına artan kilo artışı ve gebeliğe bağlı dolaşım sistemindeki değişiklikler neden olur.Bununla birlikte büyümekte olan rahmin bacaklarınıza giden sinirler ve kan damarları üzerine baskı yapması sonucu bacak krampları oluşur.

Gebelikte bacak kramplarının tedavisi için yapılması gerekenler

►Bacak kramplarının kanda fosfor fazlalığı ve kalsiyum eksikliği sonucunda ortaya çıktığı düşünüldüğü için fosfor içermeyen bir kalsiyum takviyesi almak krampları hafifletebilir.

►Bacak kramplarının bir diğer nedeni de yorgunluk  ve büyüyen rahmin belli sinirler üzerinde yaptığı baskı olduğu için gün boyu destekli çorap giymek ve ayaklarınızı yukarı kaldırarak dinlenmek  kramplarınızı ortadan kaldırır.

►Baldırınıza kramp girerse , bacağınızı gerin ve ayak bileği ve ayak parmaklarınızı yavaşça yukarı doğru kaldırın.Bu kısa sürede ağrıyı azaltacaktır ( Her gece yatmadan önce bunu birkaç kez tekrarlamak krampları önleyebilir.)

►Yukarıda bahsettiğimiz tekniklerden herhangi biriyle ağrı azalıyorsa daha fazla rahatlamak için masaj ve lokal olarak sıcak uygulaması denenebilir.Ancak hiçbiri işe yaramıyorsa baldırınıza masaj ve sıcak uygulamasından kaçının ağrı devam ediyorsa doktorunuza başvurun.Çünkü küçük bir olasılık olsa da toplardamarlarda kan pıhtısı oluşmuş olabilir.Buda tıbbi girişim gerektirir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.