Gebelikte baş ağrısı

08.09.2012
2.787
A+
A-
Gebelikte baş ağrısı

          Gebelik sırasında baş ağrısı yaşanan en yaygın rahatsızlıklar ve şikayetlerden biridir.Baş ağrısı hamileliğin her hangi bir döneminde çıkabilir özellikle ilk üç ay ve son üç ay yaygın olarak görülebilir.

           Gebeliğin ilk üç ayında anne adayının vücudunda dolaşan kan hacminin artmasıyla meydana gelen hormonal değişiklikler baş ağrısına neden olur.Gebelik sırasında baş ağrılarının diğer sebepleri ;·
Gebelik döneminde baş ağrısına neden olan etkenlerden biride migren’dir. Bazı kadınlar gebelik döneminde migren ataklarının sıklaştığını söylerken bazıları da daha seyrekleştiğini söylemektedirler.
Gebeliğin son üç ayında duruş bozuklukları , karın bölgesinin büyümesi ile vücuda binen ilave ağırlık ile gelen gerginlikler baş ağrısına neden olur.

         Gebeliğin son üç ayında hamilelik sırasında yüksek kan basıncı (preeklampsi ) baş ağrısına neden olabilir.

            Eğer baş ağrılarına görme bulanıklığı , şimşek çakması gibi gözde belirtiler yada sinek uçuşması eşlik ediyorsa mutlaka tansiyonunuzu ölçtürmelisiniz ve doktorunuza bu konuda bilgi vermeniz gerekir.

Gebelik sırasında baş ağrısı tedavisi için yapmanız gerekenler

Gebelik sırasında baş ağrısı ile başa çıkmak için baş ağrısını oluşturan etmenlerden tamamıyla kaçınmak.Aşağıdaki yöntemleri kullanarak baş ağrılarını önlemeye ve üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır.

Dik Durun (Özellikle Gebeliğin son üç ayında )

Uzun süre okumak, dikiş dikmek ya da diğer bazı dikkat isteyen işlerle uğraşmak da baş ağrılarına neden olabilir.Bu nedenle duruşunuzu düzeltin

Bol Bol Dinlenin

Gebelikte özellikle ilk ve son üç ayda bir işte çalışan yada başka çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınlar için oldukça yorucudur.Karnınız büyüdükçe uyku uyumak çok zor hal alabilir.Bunun için gece ve gündüz fırsat buldukça dinlenmeniz baş ağrısı ile başa çıkmanızda faydalı olur.Bununla birlikte aşırı uykununda baş ağrısına neden olabileceği bilinmelidir.

Dengeli Beslenin

Kan şekerinin düşmesi ile ortaya çıkan açlık baş ağrısına neden olabilir.Bunun için öğün kaçırmamaya dikkat edin.Çantanızda her zaman ihtiyaç halinde yiyebileceğiniz yiyecekler bulundurun.

Gürültüden uzak durun

Eğer gürültüye karşı duyarlıysanız mümkün olduğunca gürültülü ortamlardan uzak durun.Evde televizyonun sesini kısın

Havasız ortamlardan kaçın

Aşırı sıcak, sigara dumanı dolu odalar , havasız odalar baş ağrısına neden olurlar.Hemen böyle yeri terk edin ve bu tarz yerlerden uzak durun.Eğer çalışmak zorunda olduğunuz yerde havalandırma yetersiz ise sık sık mola vererek temiz hava alın.

Sıcak soğuk uygulaması:Sinüs baş ağrılarına sıcak soğuk kompres uygulaması oldukça başarılıdır. Günde 4 kez , her uygulamanın toplam süresi 10 dakika olacak biçimde 30’ar saniyelik süreyle .Gerilim tipi baş ağrıları için başınızın arka kısmına 20 dakika süre ile buz uygulayın, gözlerinizi kapayın ve gevşeyin ( basit bir buz torbası yada içinde soğutulabilir jel buluna özel boyun yastığı kullanabilirsiniz.)

Gebelik sırasında mümkünse baş ağrısı ile doğal yollar ile başa çıkmaya çalışın.Gebelikte baş ağrısı için Aspirin ve İbuprofen gibi ağrı kesici ilaçlar tavsiye edilmez , ancak asetaminofen içeren ağrı kesicileri doktorunuza yazdırabilirsiniz.
Migren baş ağrısına neden olan etkenlerden biridir.Migreni tetikleyebilecek yiyeceklerden uzak durun

►Çikolata
►Alkol
►Yoğurt
►Yer fıstığı
►Taze maya ile Ekmekler
►Korunan etler
►Ekşi krema

Tedaviye rağmen geçmeyen baş ağrılarında bir nöroloji uzmanı tarafından değerlendirme öneriyoruz.Kendi kafanızdan veya çevreden duyma bir ilaç almadan doktorunuza başvurarak durumunuza uygun ilaç vermesini isteyin.

Hangi durumda sağlık kuruluşuna başvurmalısınız

►Baş ağrısı dayanılmaz hal alınca
►Baş ağrısı ile birlikte bulanık görme, ani kilo alımı, sağ üst karın ağrısı, ellerde ve yüzde şişme görülürse;

GEBELİKTE BAŞ AĞRISI NEDENLERİ – VİDEO

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 29 YORUM
 1. blank Sumeyye dedi ki:

  Şuan 22 haftalık hamileyim ve bir aydın baş Ağrısı çekiyoeum bunun nedeni ne olabilir tansıyonumuda ölüçüyorum normal çıkıyor.

  1. blank Editor Editor dedi ki:

   merhabalar sümeyye hanım
   gebelikle birlikte migren rahatsızlıkları tetiklenebilmektedir
   günde 3 defaya kadar parol tablet kullanabilirsiniz
   lakin geçmiyorsa, acile başvurup gebe olduğunuzu belirtip serum takılabilirsiniz

 2. blank Asi kız dedi ki:

  Merhaba adetim 3 gun gecikti şiddetli başım ağrıyor ve arada kasiklarim ağrıyor hamile olabilir miyim

  1. blank admin dedi ki:

   Kanda beta hcg testi yaptırın.Doğru sonuç verir.

 3. blank Gülcan dedi ki:

  Benimde iki gündür çok kötü baş ağrısı çekiyorum ilk gebeligimde böyle bir sıkıntı hiç yaşamadım erkek çocuk da baş ağrıları olurmuş inşallah kötü birşey olmaz hayırlısı bakalım

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.