Gebelikte basur ( Hemoroid )

24.08.2012
81
A+
A-
Gebelikte basur ( Hemoroid )

Gebelikte basur ( Hemoroit )

        Gebelikte makattan kan gelmesinin nedeni çoğunlukla dış ve daha az olarak iç basurdur.Makattaki toplardamarlarda varis olması anlamına gelen basur, tüm gebe kadınların %20 ila %50’sinde ortaya çıkar.Gebelik döneminde bacaktaki damarların varis olmaya yatkın olması gibi , makattaki damarlarda varis olmaya yatkındır.

       Basur’un nedeni genellikle kabızlıktır.Kabızlık varolan sorunu alevlendirir.Basur kanamanın yanı sıra kaşıntı ve ağrıya neden olabilir.Makattan kan gelmesinin diğer bir nedeni de makatta kabızlığa bağlı çatlaklar ( fissür ), bunlar bunlar basurlarla birlikte veya tek başına bulunabilir.Çatlaklar genellikle çok acı verir.

Basur’u ( hemoroid) önlemek için gebelik sırasında yapılacak en iyi şey kabız olmamaktır.Kabızlığı önlemek için;

►Yüksek lifli gıdalar tüketin

►Bol bol su tüketin

►Meyve suyu tüketin

►Tuvalet ihtiyacınız olduğu an tuvalete gidin, bekleme yapmayın.

►Meyve ve sebze yiyin

►Makattaki damarlarda aşırı basınç olmasını önlemek için sırtüstü değil, yan yatın; uzun süre ayakta durmaktan veya oturmaktan da kaçının, bunlarda makattaki damarlara basınç yapabilir.

►Ikınmayın.Alafranga tuvalete oturduğunuzda ayaklarınızın altına bir tabure koymak bağırsaklarınızın boşalmasını kolaylaştırabilir

►Kegel alıştırmalarını düzenli olarak yapın bu alıştırmalar makat bölgesindeki dolaşımı düzenler.

►Günde iki kez ılık oturma banyosu yapın

►Basurlara buz veya ılık çay kompresleri ( hangisi daha rahatlatıcıysa ) uygulayın.

►Doktorunuza danışmadan kesinlikle merhem ,fitil ,müshil veya ilaç kullanmayın.Doktorunuza gebe olduğunuz bildirin gebeliğinize uygun ilaçlar versin

►Vajinadan makata kadar olan bölgenizi titizlikle temizleyin.Bu bölgeyi her dışkılamadan sonra önden arkaya doğru ılık suyla yıkayın.Kadınlar idrar yolu enfeksiyonlarına karşı tuvalet temizliğini her zaman önden arkaya doğru yapmalıdırlar.

►Günde birkaç kez bir yanınıza uzanın.

İyi bir bakımla basurlar tedavi edilebilir..

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.