Gebelikte bebeğin aşağıda hissedilmesi tehlikeli mi ?

18.09.2020
11.989
A+
A-
Gebelikte bebeğin aşağıda hissedilmesi tehlikeli mi ?

Gebelik döneminde bebeğin aşağıda hissedilmesi erken doğum belirtisimi ?

Anne adaylarının bebeği aşağıda hissetmesi, aşağıya doğru baskı hissinin oluşması

Gebeliğin bazı dönemlerinde bazı gebelerde bebeğin aşağıya doğru yer değiştirdiği , bebeğin başının aşağıya doğru baskı yaptığı yada hamile kadının göbek seviyesinin aşağıya doğru düştüğü şikayeti ile karşılaşıyoruz bu durum erken doğum ile ilgili bir şikayet olabilir.

Bu şikayet ile hasteneye gelen hastaların büyük çoğunluğunda erken doğum riski olmuyor.Bu şikayet ile gelen anne adaylarına yapılan alttan muayene ve ultrason ile erken doğum tehtidi olup olmadığını kolaylıkla anlayabiliyoruz.

Bebeğin aşağıda baskı hissi, bebeğin aşağıya düşme hissi neden oluşuyor

Bu durum genellikle rahim kaslarının ve rahimi yerinde tutan bağ yapılarının gerilmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.Genellikle çok fazla ayakta durduğunuzda çok fazla yorulduğunuzda bu bağlar daha fazla gerilmekte ve bebeğin başı aşağıya doğru baskı yapıyor şeklinde algılanabilmektedir.Genellikle basit bir ultrason muayenesi ile erken doğum riski olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilmektedir.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sertan AKSU
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Sertan AKSU
Dr. Sertan Aksu, Çukurova Lisesindeki eğitimi sonrası 1998 de Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesine girdi. Mesleki ilgi alanları içerisinde ağrısız doğum, sezaryen sonrası vajinal doğum, kadın infertilitesi-tüp bebek ve endoskopik cerrahi yer almaktadır.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.