Gebelikte bebeğin boynuna kordon dolanması

Gebelikte bebeğin boynuna kordon dolanması

        Anne karnında bebek ile bebeğin eşi dediğimiz plasentanın arasında tıpta umblikal kord denilen bizim kordon diye tabir ettiğimiz bir uzantı bulunmaktadır. Kordon, anne karnında bebeğin bütün ihtiyaçları için oldukça fonksiyonel bir yapıda yaratılmıştır. Bebek, ihtiyaç duyduğu besin maddelerini ve oksijen alımını bu kanaldan giderir. Bunun yanı sıra vücudundan çıkacak atık maddeleri de yine kordon sayesinde dışarı atmaktadır.

Göbek kordonunun işlevlerini tam olarak tarif etmek için örneklendirecek olursak şöyle diyebiliriz: göbek kordonu tıpkı denizin dibine inen dalgıçların tekne ile arasındaki bağı sağlayan hortuma benzetilebilir. Gerçi, dalgıçların hortumu sadece oksijeni sağlıyor göbek kordonunun fonksiyonu çok çok daha fazladır.

053

 Göbek kordonun amaçlarını dilerseniz şöyle sıralayabiliriz:

Bebek ve plasenta (eşi) arasında oluşturulan tabir caizse alış verişi sağlayan damarları çevredeki dış etkenlerden korumaktır. Bu oldukça önemli bir durumdur. Damarlardaki kan akışının hasara uğraması bebeğin hayatını tehlikeye sokmaktadır.

Kordon ayrıca bebeğin oksijen ihtiyacını karşılamaktadır

Bebeğin tüm besin ihtiyacını karşılamaktadır.

Göbek kordonu bebeğin boynuna nasıl dolanır ?

Normal doğan her bebeğin göbek kordonunu boyu 55 ila 75 cm civarındadır. Bebeğin kordonunun uzun olduğu durumlarda bebeğin boynuna dolanma gibi riskler söz konusudur. İstatistik verilere göre normal doğum ile doğan bebeklerin neredeyse %30 gibi bir rakamı kordon dolanması problemi ile dünyaya gelmektedir. Bebeğin boynuna genelde bir defa dolanır ama bazen iki bazen dört beş defa dolandığı da nadiren de olsa görülmektedir. Gebelik döneminde gelişmiş ultrason yöntemleri ile bu tür sorunların varlığı ve ya yokluğu net bir şekilde görülmektedir. Ancak kordon dolanmasını anne karnında yok edecek her hangi bir tedavi metodu henüz bulunamamıştır.

 Göbek kordonu dolanması daha çok; erkek çocuklar ve ikiz bebeklerde görülse de genel olarak plasentası rahim arka duvarına yakın olan bebeklerde daha sık rastlanmaktadır.

 Bir bebekte kordon dolanması vakası olmuş ise şayet bebeğin kalp ritimlerinde bozukluk ve yavaşlama görülmektedir. Bu nedenle doğum sancısı çeken anne adaylarında eş zamanlı olarak bebeklerine NST dediğimiz cihaz takılarak bebeğin ve annenin kalp atışları kontrol altına alınır. Bu tür durumlarda doğum yöntemi sezaryen olarak tercih edilmektedir. Anne karnında boynuna kordon dolanan çocukların her hangi bir hastalık veya herhangi bir bu durumdan kaynaklı sağlık problemi oluşmaz.

 Hâsılı;

Anne karnında boynuna kordon dolanan bebeklerin doğum anına kadar anne karnında iken ne gibi tehlikeler ile karşılaşılabileceği ve kordon dolanmasının ne gibi risk faktörü olabileceği henüz kati bir şekilde belirlenmiş değildir. Ancak fazla tehlikeli ve riskli olmadığı da aşikâr bellidir. Zira aksi düşünüldüğünde ciddi bebek kayıpları söz konusu olması gerekirdi. Yine de doktor tarafından sıkı takip altına alınması gereken riskli gebelik gurubuna dâhil edilmelidir. Korkacak ve gerilecek her hangi bir durum söz konusu değildir. Fakat, aktif bir şekilde anne adayı yönlendirilmeli ve bilgilendirilmelidir.

Ancak olası düşük riskler göz önünde bulundurularak kordon dolanması olan gebeliklerin takibinde ve doğumunda daha sıkı izlenmesi önerilmektedir. Gebeliğin son dönemlerinde bebek hareketlerinde azalma şikayeti olan gebelerde boyunda kordon olabileceği araştırmalarda bildirilmiştir, bu açıdan değerlendirme faydalı olabilir.

admin
admin
2010 yılından itibaren alanında uzman kişilerin bilgilerine başvurarak anne adaylarının 9 ay 10 gün boyunca aklına takılan tüm sorulara cevap vermeye çalışıyoruz.
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 11 YORUM
 1. blank Huraman dedi ki:

  Merhaba. Eger plasenta bebeğin boynuna yalnız bir kez dolanmışsa, sezaryan yapılmalıdır, yoksa tebii normal doğuş yapa biler? Teşekkür.

 2. blank büşra dedi ki:

  merhabalar 20+5 günlük hamile idim son doktor kontrolünde bebegimin iki hafta önce öldügü ortaya çıktı yapılan patoloji sonrasında bebegimin iki kez kordon dolanması sonucu öldügü ortaya çıktı sizce bu bilgi dogrumudur kordon dolanması bebegi öldürür mü?

  1. blank Aysun dedi ki:

   Basiniz sagolsun Busra hanim.
   Ayni sey benimde basima geldi malesef cok uzucu bi durum sizi cok iyi anliyorum

Daha Fazla Yorum
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.